STADSMEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 3 Juli 1940 Uit Amerika Uit het Verre Oosten. Ver. voor Schoolkindervoeding en -kleeding Verspreide berichten Rijksmuseum voor Volkenkunde RECHTZAKEN ▼an 21 tot en met 24 Juni een strijd heeft afgespeeld, die de slag aan het Westelijke Alpenfront zal heeten en die gevoerd is over een afstand van 200 K.M., op hoogten tusschen 2000 en 3000 meter en onder een voortdurenden sneeuwstorm. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat van den Kleinen St. Bernard tot de rivier de Roja het eerste Maginotstelsel aan het Alpen- front is bezweken onder de aanvallen dor Italiaanschc infanterie, die het heeft door broken tot een diepte van 8 tot 32 kilome ter. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen, voorzien van alle soorten geschut en beschermd in hun grot ten, met verbetenheid tegenstand hebben geboden tot het einde cn zelfs tot eenlge uren na den wapenstilstand, doordat zij niet in kennis waren gesteld van hetgeen in het overige deel van Frankrijk geschied was. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen zelf verbaasd wa ren over de hardnekkigheid, de geestdrift cn de waarlijk souvereine doodsverachting, die de Italiaansche soldaten toonden. De strijd was hevig en bloedig. De dui zenden buiten gevecht gestelde mannen getuigen dat. De lijst van hen, die op het veld van eer zijn gevallen, zal gepubli ceerd worden. Wat de gewonden betreft, die ik in de hospitalen bezocht heb, ver klaar ik, dat men in de wereld moeilijk een ander ras zal kunnen vinden, dat tegen over de wreedste gevaren zoo als het Ita liaansche ras bewezen heeft over kalmte en koelbloedigheid te beschikken." DE LUCHTAANVALLEN OP ITALIAANSCHE STEDEN. Het D.N.B. meldt uit Rome: De luchtaanvallen op Italiaansche steden hebben volgens een offlcieele publicatie van 11 tot 30 Juni de volgende slachtoffers onder de burgerbevolking geëischt. 99 dooden, waarvan 77 door vijandelijke bommen, vier door granaatsplinters van de eigen luchtdoclartillerle. acht door vijan delijke vlootacties en twee door vijande lijk artillerievuur. 392 gewonden, waarvan 339 door vijan delijke bommen, 23 door granaatsplinters van de eigen luchtdoelartillerie, 29 door vijandelijke vlootacties en een door vijan delijk artillerievuur. KNOX EN STIMSON GEHOORD. De marinecommtesle van den Amerikaan schen Senaat heeft den nieuwen minister van marine Knox gehoord. Deze antwoordde ontkennend op de vraag of hij ooit in het openbaar of in be sloten kring de militaire ondersteuning van dc Westelijke mogendheden had verlangd. HIJ verklaarde, dat de Vereenlgde Staten buiten den oorlog moesten blijven, doch de sterkste vloot ter wereld moesten opbouwen om lederen aanval op Amerika af te slaan. Bij een nederlaag van Engeland zouden de gevaren, die Amerika in den Atlantlschen Oceaan bedreigen, ernstiger worden dan ooit tevoren. Knox zeltie voorts, dat hij met het oog op de ontwikkeling in Europa zijn tot dusver scherp antl-Japansch standpunt eens nader overwogen had. Ook de nieuwe minister van oorlog Henry Stlmson is gehoord. Voor de verdediging van Amerika was naar zijn meening inter ventie in Europa niet noodig, hoewel alles afhing van de uitlegging van het begrip „interventie". In elk geval was alleen reeds in verband met de tijdsomstandigheden voor de her bewapening van de Vereenigde Staten het voortbestaan van de Engelsche controle in het Noordelijk deel van den Atlantlschen Oceaan van wezenlijk belang. (D.NJ3.) FORD KRIJGT DREIGBRIEVEN. Volgens het Journal American heeft Henry Ford wegens zijn weigering, vlieg tuigen voor Engeland te vervaardigen, tal rijke dreigbrieven ontvangen. In verband hiermede moest de politie te Southampton (Long Island), waarheen Ford zich bege ven had om de bruiloft van een kleinkind bij te wonen, voorzorgsmaatregelen voor de bescherming van zijn persoon treffen. (D.NJB.) CONFERENTIES. De conferentie van alle Amerikaansche ministers van buitenlandsche zaken of hun vertegenwoordigers ln Havana is thans definitief bepaald op 20 Juli. Volgens de Diplomatic News Service zul len alle Latljnsch-Amerikaansche regeerin gen worden uitgenoodigd voor het houden van een scheepvaartconferentie in Washington op een nader te bepalen datum. Hiervoor zouden eveneens alle Noord- en Zuid-Amerikaansche reederijen worden uitgenoodigd. Het ligt in het voor nemen te beraadslagen over de organisatie van een inter-Amerikaansche scheepvaart- overheid en van overeenkomsten over be lastingen. havengelden, verlaging van vracht- en passagierstarieven. (DNH.) DE A.S. PRESIDENTSVERKIEZINGEN. De voorzitter van de rond 4'/« millioen leden tellende vakvereenigingen der com missie voor industrleele organisatie. John Lewis, heeft gisteren ln een openbare rede in St. Louis gepleit voor de candidatuur van den democratischen senator Wheeler voor het presidentschap. Wheeler bestrijdt fel de buitenlandsche politiek van Roosevelt. De democratische partij, zoo verklaarde Lewis, bezit in Wheeler den eenigen man. die Willkie zou kunnen verslaan. Wheeler is een man van het volk, die moedig in het veld treedt voor de rechten van de arbei ders, voor vrede ln het binnenland en niet- lnmenging ln den Europeeschen oorlog. (D.NH.) JAPAN GEWAAGT VAN BRITSCH- AMERIKAANSCH VLOOTACCOORD. De Kokoemin SJimboen verneemt, dat Groot-Britannlë niet bereid is een bevredi gend antwoord te geven op Japan's ver zoek om staking van het vervoer van oor logsmateriaal via Burma en langs de Hongkongroute naar de Tsjoengkingregee- ring, hetgeen bewezen wordt door de groot- scheepsche evacuatie van Engelsche vrou wen en kinderen uit Hongkong voor 5 Juli. Het blad schrijft dat Groot-Brittannië op Amerikaanschen steun rekent bij het aan nemen van een hardnekkige houding in de kwestie van den wapendoorvoerhandel. In aansluiting hierop zinspeelt de Ja- pansche pers op een geheim Engelsch- ALGEMEENE JAARVERGADERING. Gisteravond had de algemeene jaarver gadering plaats van de Vereenlglng voor Schoolkindervoeding en -kleeding te Lei den. onder presidium van den» heer F. A. Schllthuyzen Sr. Aan het jaarverslag van de secretaresse mevr. W. J. MenkhorstSwart ontlecnen wij het volgende: De eerste ultdeellng van kleeding had plaats in het begin van Mei. Hierbij wer den uitgedeeld: 917 jongenshemden. 917 jongensbroeken, 768 meisjeshemden, 768 meisjesbroeken, 1685 paar kousen. Bij de tweede ultdeellng in December werden uitgereikt: 1065 Jongensblouses, 1065 bovenbroeken. 924 meisjesjurken^ 924 meisJesschortCn. 1989 paar kousen. In totaal werden uitgereikt 37 paar klom pen, 1174 paar schoenen. Gedurende dit jaar werden 342932 porties eten verstrekt. Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekte 1985 rapporten, waaronder eenlge heron derzoeken. De kosten per portie kwamen met bedie ning op 8.32 cent. De gemiddelde grootte der porties was 0.548 L. Het gemiddeld aan tal kinderen per dag bedroeg 1121. Het bestuur werd bij het toezicht en de toediening der maaltijden bijgestaan door hoofden van scholen en onderwijzend per- oneel. De vacantlevoeding ging evenals dit de voorgaande jaren het geval was op de ge wone wijze door. Evenals vorige jaren werd aan Armen zorg de vervaardiging van onderkleeding en meisjesjurken en schorten en Jongens blouses opgedragen, terwijl een confectie magazijn de jongensbovenbroeken leverde. Ons bestuur heeft ook ln dit Jaar er steeds voor gezorgd dat de door Armen zorg benoodigde materialen voor onze Ver eenlglng bij Leidsche firma's werden be trokken. Ook de kousen werden door een Leidsche firma geleverd. Zooals het vorige Jaar besloten was, wer den dit jaar aan de kinderen weer schoe nen verstrekt, evenwel met dien verstande, dat aan kinderen, wier schoenen reeds na enkele maanden totaal waren versleten, goen nieuwe meer werden gegeven, doch klompen. Was het het vorige Jaar de kinderverlam ming, die ons bestuur voor een zware taak stelde, thans was het de voor-mobilisatie op 25 Augustus, die ons plotseling in een zeer lastig parket bracht. De scholen wer den voor onze soldaten ter beschikking ge steld en nu was de vraag: waar moeten de kinderen eten! Gelukkig weet ons bestuur in dergelijke gevallen altijd spoedig te be slissen en werden reeds op dezen zelfden middag de kaarten aan alle kinderen ge zonden, waarop stond, dat zij 's Maandags daarop werden verwacht aan ons gebouw Pieterskerkgracht 11, waar zij hun maal tijd konden verorberen. Den eersten Maan dag ging nog niet alles zooals het bestuur het wel zou wenschen, aangezien 1000 kin deren kwamen en wij hiervoor maar twee localitelten ter beschikking hadden, maar den volgenden dag ging alles vlotter. Een hartelijk woord van dank is hier op zijn plaats voor de hulp, die de diverse hoof den van scholen, onderwijzers en onderwij zeressen hebben verleend bij het toezicht. Langzamerhand werden weerwat scholen vrij gegeven en gingen wij den winter door met plm. 260 kinderen ln ons gebouw eten te geven. In de koude dagen had ons gemeentebe stuur gelegenheid gegeven aan menschen, die daarvoor in aanmerking kwamen, voor 5 cent een portie warm eten te krijgen. Ons bestuur stelde hiervoor haar localttelt. de etenskltten en de etensbakjes ter beschik king, terwijl onze voorzitter een groot aan deel had ln de organisatie. Aan het einde van het uitvoerige verslag wordt de wensch uitgesproken, dat al zijn de tijden verward en onzeker zij de gele genheid mogen blijven getfen ons nuttig werk voort te zetten. De voorzitter bracht de secretaresse har telijk dank voor haar nauwkeurig verslag. De staat van Inkomsten en uitgaven over 1939 wijst aan ontvangsten: Subsidie Gemeente Lelden f. 47.095.30 Contributlën f. 206.75 Bijdragen en giften f. 11.75 Buitengewone ontvangsten f. 100.37 Totaal: f. 47.420.17 Uitgaven: Voeding f. 24.933.52 Kleeding f. 18.184.77 Loonen f. 3.631.67 Advertentiën en drukwerken f. 121.43 Onderhoud en materialen f. 159.79 Kosten van vergaderingen, voorschotten f. 141.33 Sociale lasten, assurantiën en diversen f. 247.06 Totaal: f. 47.420.17 Namens de Kas-CommLssie bracht de heer W. Caro verslag uit. Hij stelde voor, daar de boeken ln perfecte orde waren bevonden, de beide penningmeesters, dc heeren W. J. Nijholt en J. Noë voor hun nauwkeurig beheer te déchargeeren. Aan de beurt van aftreden als bestuurslid waren de dames N. Herfst en W. J. Menkhorst Swart en de heeren J. Noë en L. Duval. Dc eerstgenoemde drie hadden zich herkies baar gesteld en werden bij acclamatie her kozen, terwijl ln de plaats van den heer Duval werd benoemd de heer G. Bosscha. Tot leden van de Kas-Commisslc 1940 werden benoemd de heeren Th. Bergers, C. Hulbregtsen en W. Caro. Onder dankzegging sloot de voorzitter daarna de vergadering. DE CONTROLE OP VERGADERINGEN. In aansluiting op hetgeen reeds eerder in ons Blad is vermeld ter zake yan de ver zekering der openbare orde in Nederland en de controle op vergaderingen, verzoekt de commissaris van politie ons mede te deelen, dat van het houden van vergade ringen uiterlijk zeven dagen tevoren aan den procureur-generaal moet worden ken nis gegeven, ook wanneer hot zooge naamde „besloten" (ledenvergaderingen) betreft, die door meer dftn 20 personen zul len worden betzooht of vergaderingen ten huize van particulieren. Krijgt men op detze kennisgeving geen antwoord, dan mag worden aangenomen, dat voor het houden der aangekondigde vergadering geen bezwaar besbaat. PAST OP UW FIETS In de laatste weken komen dagelijks 2 i 3 ingezetenen bij de politie aangifte doen van de vermissing van hun rijwiel. Men zorge er dus voor zijn of haar rijwiel zoo min mogelijk onbeheerd op of na/bij den openbaren weg achter te laten, want de kans is groot, dat het eveneens wordt gestolen. Amerikaansch vlootaccoord. Genoemd blad zegt o.m.: Het vlootaccoord is zeer veelomvattend. Het stelt vast, dat indien in den Stillen Oceaan een nieuwe Internationale toe stand ontstaat, Engeland en de Vereenigde Staten daar gemeenschappelijke belangen hebben. Belde landen zullen dan voor ge meenschappelijke doeleinden hun vloten en versterkte punten vereenigen. In verband met zijn politieke en mili taire beteekenis zal Hongkong onder con trole van Amerika worden gesteld. De an dere Pacific-havens, zooals Singapore, Port Dar win, Honoloeloe, Dutch Harbour enz. zullen ter beschikking staan van belde lan den. Dit accoord heeft in offlcieele en nlet- officieele kringen groote belangstelling. Naar verluidt zou senator Pittmann, als voorzitter van de commissie voor buiten landsche zaken in den Amerikaanschen Senaat het accoord zelfs hebben goedge keurd. Onder deze omstandigheden, zoo verklaart het blad, is het te begrijpen, dat Engeland, tegenover het Japansche verzoek om de leveranties van oorlogsmateriaal over Burma en Hongkong aan Tsjang-kai- sjek te verbieden, een aarzelende houding aanneemt. Japan moet voorbereid zijn op een gemeenschappelijke Engelsch-Ameri- kaansche actie. In Amerika verklaart men echter niets te weten van een dergelijk accoord. (D.N.B) JAPANSCHE KEIZER ONTVANGT GEHEIMEN STAATSRAAD. De Japansche keizer heeft heden deleden van den geheimen staatsraad, onder leiding van den nieuwen voorzitter, Hara, ontvan gen. In aansluiting hierop bracht de mi nister van buitenlandsche zaken rapport uit over de onderhandelingen met Frank rijk en Engeland betreffende het stopzet ten van de transporten aan Tsjang-kal- sjek via Fransch Indo-Chlna en Burma, benevens over de problemen van Neder- landsch-Indië. (D.N.B.) BULGAARSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Gisteravond zijn 905 Bulgaarsche arbei ders met een Donauschip naar Dultschland vertrokken. Op 11 Juli volgt een tweede transport. (DNB). BRITSCHE BEVELHEBBER IN WEST-AFRIKA. De commandant van de Brltsche strijd krachten ln Palestina en Transjordanlë, luitenant-generaal Glffard, is volgens Reu ter tot opperbevelhebber ln West-Afrlka benoemd. Zijn commando strekt zich uit tot Gamble, de Goudkust, Nigeria cn de Sierra Leone. Het betreft hier een nieuw geschapen post. BOMMEN OP HAMBURG. In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Brltsche vliegtuigen brand- en dynamict- bommen geworpen op een tuinstad aan den rand van Hamburg. Tot de slachtoffers van dit bombardement behooren dc moeder van een gezin en een vijfjarig kind. BIJ den zelfden aanval der Brltsche vliegers werd een gesticht voor kreupelen getroffen, dat vlak naast een kerk ligt. Verscheidene kin deren, die in het gesticht werden verpleegd, zijn gedood en anderen zwaar gewond. (DNB). DRIE VLEESCHLOOZE DAGEN IN ZUID-SLAVie. Met Ingang van 5 Juli wordt het aantal vleeschlooze dagen in geheel Zuld-Slavle tot drie verhoogd. Op Woensdag, Donderdag en Vrijdag mag geen kalfs-, osse- en varkens- vleesoh verkocht worden. Tot dusverre was de verkoop alleen op Dinsdag en Vrydag verboden, met het gevolg, dat de consumen ten den voorgaanden avond vleesch In sloegen, zoodat het verbruik, ln plaats van te verminderen, met 15 pet. toenam. (DNB). GROOTE DEENSCHE PARTIJEN SLUITEN ZICH AANEEN. De voorzitters der vier groote partijen ln den Deenschen rijksdag, n.l. de sociaal-de mocratische partij, de radicale party, de conservatieven en de z.g. Venstre hebben, te aamen met de rechtestaataparty, besloten tot aaneensluiting over te gaan. In een desbetreffende verklaring wordt o.m. gezegd: De ln den Deenschen Ryksdag vertegenwoordigde partyen, die een behoud der bestaande grondwet wenschen als basis voor het politieke leven, hebben besloten een natlonaal-Deensche samenwerking ten uitvoer te leggen. Deze partyen leggen alle meenlngsverschlllen ter zijde en sluiten zich aaneen ter verzekering der onafhanke- ïykheid en Integriteit van Denemarken. Vooral wil men er naar streven hervormin gen ten uitvoer te leggen, die zekerheid scheppen voor gezonde economische toe standen. Bovendien wil men door werkver schaffing een einde maken aan de werk loosheid. Overigens, zoo zegt de resolutie, zal het doel zyn de taken van den dag te brengen tot een snelle oplossing en de best mogeUjke samenwerking met de naties te verzekeren, met wie verbindingen mogeUjk zyn en op welker begrip de vereenigde par tijen een beroep doen. (DNB), INTERESSANTE TENTOONSTELLING VAN ETNOGRAFICA UIT NEDERLANDSCH NIEUW GUINEA. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Stcenstraat heeft dezer dagen de offlcieele overdracht plaats gevonden van de verzameling etnografica, bijeengebracht tijdens de laatste Nieuw Gulnea-expedltle 1939 van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap. aan het Rijk, dat voornoemd museum heeft aangewezen als de plaats, waar deze verzameling wordt ondergebracht In aansluiting daarop is in een der zalen een buitengemeen Interessante tentoonstel ling ingericht, welke een beeld geeft van het geheele materieele beschavlngsbezlt der Berg-Papoea's van Nederlandsch Centraal Nieuw Guinea. Papoea uit Centraal Nederlandsch Guinea in oorlogsuitrusting;het hoofd is getooid met caauarisvecren. De leider dezer expeditie, dr. C. C. F. M. Ie Roux heeft ons bij een kort bezoek aan de expositie interessante bijzonderheden verteld over het doel der onderneming, dat van volstrekt we te nsch appel IJ ken aard was. Ongeacht het rijke materiaal, dat op ander gebied werd verzameld en dat grootendecls nog in Indië ligt opgeslagen, dragen onge veer 2200 etnografische voorwerpen er toe bij onze kennis omtrent land en volk te verrijken, terwijl bovendien een groote hoe veelheid ruilmateriaal beschikbaar is. Men verwachte op deze tentoonstelling geen frnaie kunstvoorwerpen; daarvoor Is de bevolking, die uitsluitend leeft van land bouw en veeteelt, te primitief, maar een rondwandeling stelt den bezoeker ln staat zich een voorstelling te vormen, hoe deze natuurmenschen, die leven en werken te midden van omstandigheden, welke het best kunnen worden vergeleken met het steenen tijdperk, zich in den strijd om het bestaan handhaven en hoe zij daarbij ge bruik weten te maken van alle hulpmidde len, welke de natuur hun biedt. Hieruit moet niet worden afgeleid, dat de bevolking geestelijk achterlijk zou zijn; in tegendeel, zij is zelfs intelligent, doch voor alles wat zij produceert, staan haar slechts de meest primitieve instrumenten ten dien ste; steenen bijlen en messen, waarvan evenwel de practische vorm en schitterende afwerking opvallen, beenen priemen ver vaardigd uit dier8keletten, werktuigen van bamboe en rotan, scherpe mesjes, gesneden en geslepen uit tanden van varkens en knaagdieren, draagnetten en siertasschen van gevlochten boomvezels, kunstig ver sierd met gekleurde orchideestengel, enz., enz. De man besteedt over het algemeen meer zorg aan zijn uiterlijk dan de vrouw; als schoonheidsmiddelen bedient hij zich bij voorkeur van casuarlsveergn, halsket tingen van dlerentanden of schelpen, een groote tand dwars door de neus, terwijl amuletten en magische steenen ook een groote rol in zijn leven spelen. Aan zijn hoofdversiering komen pruiken, bij voor keur van echt menschenhaar, en schmink te pas. Als ruilmiddel wordt hoofdzakelijk ge bruik gemaakt van schelpen, de zooge naamde cowry's, die overal ter wereld bij de primitieve volkeren worden aangetrof fen. Zij zijn over het algemeen rustig en vredelievend van aard, al is er af en toe wel eens bloedige oneenlgheid tusschen de verschillende stammen. Een zeer bijzonder werktuig, waarop wij tenslotte nog even de aandacht willen ves tigen, is de vuurzaag. waarmede de Papoea ln een ommezien een vlammend kampvuur weet te ontsteken. Een schitterende col lectie fotos, ten deele opgenomen uit een vliegtuig, verdient speciale vermelding. De tentoonstelling blijft enkele maanden voor het publiek geopend. COMMISSIE VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN MILITAIREN AFD. LEIDEN. Men deelt ons mede, dat in een dezer dagen gehouden vergadering besloten is de bovengenoemde commissie te ontbinden. Het batig saldo bedroeg op dat moment f. 547.93, waarvan reeds direct het grootste gedeelte ter beschikking is gesteld van „Stamil" (Ver. tot steun aan miliciens, afd. Leiden). Een klein gedeelte is nog in kas gehouden om mogelijk nog nakomende kosten te kunnen verrekenen. Aan het eventueele restant zal nog een nadere be stemming worden gegeven. De commissie dankt allen, die hebben bijgedragen of op de een of andere wijze er toe hebben medegewerkt, dat zij de haar gestelde taak heeft kunnen vervullen en waardoor het mogelijk is geweest veel voor de hier gelegerde militairen te doen. Morgen herdenkt de heer F. A. Hoek stra, bestuurder bij de Haagsche Tramweg Maatschappij Den HaagWassenaarLel den den dag, dat hij vóór 25 jaar bij ge noemde Maatschappij in dienst trad. CONCERT IN „DE LEIDSCHE HOUT*. Het derde concert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-vereem- gingen zal gegeven worden op Donderdag a£. 's avonds te halfdicht precies ln „Do Leddsóhe Hout". Dit concert zal veraorgd worden door het muziekgezelschap .P. C. L.". directeur de heer M. Bolderddjik. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende do uitvoering niet te loopen. Het programma luidt: 1. Sous l'Algle, marsch. J. F. Wagner; 2. Le Secrèt d ela Bohémienne, ouverture, R. Massard; 3. Doornrooeje's Bruidsvaart, karakterstuk, Max Rhode; 4. La Val de l'Amblèvc, fantalsle; 5. Des Jeunes Gardes, marsch. V. Dammers; 6. Secret dc Sphinx, ouverture, G. Gadenne; 7. Boujuet de Chrysantèmes, wals, G. Feremans; 8. Chez ma Tante, fantalsle. J. Bat; 9. Souvenir de Trois Vlergea, marsch, J. J. Krever. ORGELCONCERTEN HOOGLANDSCHE KERK. A.s. Mandagavond om 8 uur 15 zal een aanvang worden gemaakt met de JaarllJk- sche serie wekelljksche orgelconcerten In dc Hooglandsche Kerk door den heer Fclke Asma. De toegang zal wederom als voorheen ge heel vrij zijn. N.Z.H.T.M. Conferentie van directie en vakbonden. Gistermiddag had wederom de gebruike lijke conferentie tusschen de directie van de Noord-Zuld-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. en de vakorganisaties ln het hoofdkantoor te Haarlem plaats. De directeur ving aan met het verstrek ken van eenige Inlichtingen omtrent den toestand van het bedrijf, ingetreden door dc huidige omstandigheden; het trambe drijf functionneert vrijwel normaal, doch niet aldus het autobusbedrijf. Mocht overgegaan worden tot de invoe ring op ruimere schaal van het tarlofwerk \oor het wegpersoneol, dan verklaarde de directeur zich bereid, vooraf met de vak organisaties overleg te plegen omtrent eventueele vervroegde penslonneorlng of eventueele invoering van een wachtgeld regeling in verband mot het dientengevolge ontstaan van een overcompleet aan weg- personeel. De directeur verklaarde afwijzend to (staan tegenover het verzoek, om ook aan het rijdend personeel cn aan de betrokken ambtenaren van den buitendienst de tij dens de sneeuw- en vorstperiode gemaakte overuren uitsluitend in geld uit te betalen; inmiddels zijn aan het rijdend personeel bereids overuren vergoed door verstrekking van extra vrije uren, terwijl het Reglement Dlenetvoorwaarden de ambtenaren van overwerk-vergoeding uitsluit. Nagegaan zal worden, of de verhouding van de vergoeding, welke over de jaren 1038 en 1939 aan het zgn. reorganlsatiepersonecl Ls toegekend, tot het bruto-loon van het vaste personeel zóódanig ls, dat dozo ren eventueele verhooging van do vorenbe doelde vergoeding wettigt. De directeur deelde mede, dat do werk lieden van de werkplaatsen, die voor een bepaald werk gedurende een pcriodo van enkele weken bulten tariefwerk te werk worden gesteld, daarvoor een redelijke ver goeding ontvangen; hij vroeg zloh af, of dit den betrokkenen wel bekend is en ver klaarde zich bereid, die periode van enkele weken bllllj'kheidshaivc te verkorten. Nadat ook een veranderde wijze van uit voering van het stadsvervoer te Haarlem was besproken, alsmede nog ettelijke zaken bij de rondvraag behandeld waren, sloot de directeur de bijeenkomst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H. Meuleman, Rijnsburgerweg, Lelden, terrein N.Z.H.T.M.. verkoop van rookersartikelen. Uitgetreden Eigenaar: H. Meuleman, Lel den, d.d. 22 April 1940. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. E. J. de Waardt (Middelburg) en de heer R. Streng (Den Haag)voor het candidaatsexamen rechten de heer G. D. F. Coutlnho (Den Haag) en mej. J. van Gent (Waalwijk) voor het doctoraal examen Indisch recht de heer H. M. J. M. Haase (Lisse)voor het vrij doctoraal examen rechten: mr. P. Schierbeek, (Den Haag); voor het candi daatsexamen rechten: de heer A. J. van Reeuwijk (Zoetermeer)en voor het doc toraal examen rechten: mej. R. Bedak (Den Haag). DIAMANTEN- EN GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag 5 Juli as. zal dr. A. Pekelharing, oud-gemeente secretaris van Groningen, thans wonende te Hilversum, het zeldzame feit herdenken dat hij zestig jaar geleden alhier promoveerde tot doctor in de staats wetenschappen. Op dien zelfden datum zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. H. W. van der Mey, thans wonende te Amsterdam, alhier be vorderd werd tot doctor ln de rechtsge leerdheid. De heer Jan Bontje, leerling van den heer Feike Asma is na gehouden proefspel benoemd tot organist van de Doopsgezinde Kerk alhier. OUD-GEMEENTE-ONTVANG ER VAN BREDA VEROORDEELD. Do Bredosohe rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den 56-Jarigen mr. C., oud-gemeente-ont vanger van Breda en hem veroordeeld wegens verduistering tot een gevangenis straf van één jaar, met aftrek van voor- arrrest. De eisch was een jaar en drie maanden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2