i Per fiets er uit LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Juni 1940 Derde Blad No. 24619 Siste Jaargang Een L.D.-rijwieltochtmet een f'oto-h erken n i n ga-prijs vru (tg De route Een hoofdprijs van tien gulden Ticee prijzen van vijf gulden Twaalf prijzen van een rijksdaalder In totaal dus 50.— aan prijzen Bepalingen omtrent goud, edele metalen en buitenlandsche deviezen. Aanbieding moet voor 12 Juli geschieden. Dagbladreclame is niet te vervangen FAILLISSEMENTEN J oor de I rome Door het onvolprezen Hollandachi duin landschap slingert zich het nieuwe rijwiel pad: van de residentie tot aan Zandvoort toe. Wuivend staat er het helmgras tegen de glooiingen van het golvende land en vanuit de verte speurt men den prikkelen den geur van de in het zonnelicht blin kende zee, die in eindelooze cadans haar zilveren schuimkoppen strandwaarts stuwt. De rust en de zelfinkeer, clle men door den storm der tijden elders helaas maar al te zeer ontberen moet, vindt men terug ln deze wondermooie omgeving en het is daarom ons streven onze lezers ln hun vrije uren daarheen te brengen en ze Juist nu de flets het vervoermiddel bij uitstek ge worden lsl te laten genieten van een rijwieltochtje dat niet anders dan algeheele voldoening geven zal. WIJ stelden daartoe voor de Lcidenaars en de bewoners der om geving een belangwekkende route samen en verborden er bovendien, als speciale at tractie, een prijsvraag aan van een zooda- nlgen aard dat o.l. alle factoren geschapen zijn om den lezers van het „Leldsch Dag blad" er toe te brengen reeds op hun eer V. sten vrijen middag, na de publicatie dezer regelen, hun stalen ros te bestijgen en ge wapend met de hierbij afgedrukte foto's er op uit te gaan Er op uit: de natuur ln. naar de vrije ruimte van welde, duin en strand en zee, op zoek naar de schilderachtige of karak teristieke plekjes, welke door onzen foto graaf werden vastgelegd en naar ontzag gelijk veel ander natuurschoon,, dat zich niet steeds leende voor een courantenfoto (waaiop ln dit geval een markant punt niet mocht ontbreken), maar dat men ln zeer ruime mate op dezen fietstocht zal aan treffen en bewonderen. Hocvelen van onze lezers kennen eigenlijk ons eigen mooie land, dat ln zoo menig opzicht met bekende bultenlandsche vacantle-oorden wedijveren kan? Hoe velen gaven zich de moeite ln het vaderland, Ja in hun naaste omgeving, dat gene te zoeken, waarvoor zij soms dagen achtereen spoorden naar den vreemde Natuurlijk: de Nurks zal bij het lezen dezer regels spottend glimlachen, maar ln deze gewijzigde tijdsomstandigheden zal wellicht zelfs ook hij tenslotte daartoe VI. X. XI. mede aangezet door enthousiaste verkla ringen van anderen dl'- den tocht reeds vol brachten ..omdat hij toch niets anders te doen heeft en omdat er van vacantie niets komen kan" op een mooien zomer middag op stap gaan om den „L. D.-ficts- tocht" te volbrengen. Wedden dat. na zijn terugkomst, de Nurks veranderd is ln een warm bewonderaar van ons eigen landje en voortaan bereid is het kleine Holland met gansch andere oogen te bekijken dan hij voorheen heeft gedaan! Ons voornaamste streven ls den abonné's van ons Blad eenlge uren van gezonde en prettige ontspanning te bezorgen. WU po gen dat te doen -door het vaststellen der bijgaande route-beschrijving en wij hopen dat bovendien te stlmuleercn door de daar bij behoorende prijsvraag, welke een „foto- herkennlngsprljsvraag" is. Niets anders heeft men te doen dan te vermelden waar de samenstellers dezer route zijn gestart (dat is dus bij een huls, ln welks gevel zich een steen bevindt, die herinnert aan den schilder Gerrlt Dou) en aan te geven waar ongeveer de fotograaf heeft gestaan bij het maken der hiernevens gepubliceerde foto's, die om het zoo ge makkelijk mogelijk te maken genum merd zijn ln de volgorde der route. Foto I moet men dus het eerst ontdekken, daar na foto II, en zoo vervolgens. Wanneer Iemand derhalve (om een voorbeeld te noe men» foto VIII gevonden heeft en dan foto X ln het landschap herkent, weet hU (of zij» dat hij izlj) terug moet om foto IX alsnog te vinden Reeds bewees een proefneming ons dat de opgave verre van lastig ls en op één mid dag zonder moeite te vervullen is, zoodat in. vn. wij mogen aannemen dat vele honderden er ook ditmaal evenals vorige Jaren bij onze prljsvragenserie „Naar Buiten" op uit zullen gaan. Zij bewijzen daarmede ons streven te waardeeren en wat het voornaamste ls! bezorgen zichzelf een buitengewoon mooien middag, niet het minst omdat de geheele route over uitstekende wegen gaat en bovendien het hoogteverschil tusschen Noordwljk en Katwijk, zoowel als tusschefc Katwijk en Wassenaarsche Slag beduidend in hun voordeel ls! Inzendingen onder het motto „Per fiets er op uit" worden tot 1 Augustus aa. ingewacht aan de bureaux van het Leldsch Dagblad. Voor de goede inzen ders stelde onze directie beschikbaar: Wij starten ergens in het hartje van Leiden bij het huis, in welks gevel zich een steen bevindt, die herinnert aan Gerrit Dou. Rechtstreeks begeven wij ons van daar naar den Rijnsburgerweg om de route verder te vervolgen langs: Endegeesterlaan, Wilhelminapark, Endegeester straatweg, Rijnzichtweg, Rijns- burgschcweg, Oegstgeesterweg. Korte Brouwerstraat en Brouwerstraat. Via den Voorhouterweg verlaten wij Rijnsburg en gaan langs den gewonen weg naar Noordwijk-Binnen, dat wij echter niet bereiken omdat wij even tevoren linksaf de Beeklaan gaan volgen naar Noordwijk aan Zee. Wij passeeren den Oude Zee weg en laten ons door eenige duidelijke pijlen sturen naar den Koningin-Astrid- boulevard. Als wij deze bereiken slaan wij linksaf en hebben dan eenige oogen- blikken een schitterend uitzicht op de zee. Zoo fraai Ls het aspect dat wij op het laatste moment nog even den blik naar rechts wenden alvorens bij „De Kim" linksaf te gaan om na enkele tientallen meters het mooie rijwielpad te be reiken dat ons, naar rechts, door de duinen voert naar Katwijk aan Zee. De weg wijst zich daar vanzelf. Langs den boulevard komen wij opnieuw op het fietspad en ongestoord kunnen wij genieten van het magnifieke landschap tot wij bij „Duinoord" den weg kruisen, die Wassenaar verbindt met den Slag. Ander maal volgen wij linksaf het rijwielpad en bereiken zoo Wassenaar. De route wordt: Van Zuylen van Nijeveltstraat, Deylerweg, Narcislaan. waarna de hoofdweg wordt overgestoken om via de brug bij het Haagsche Schouw en Hooge Morschweg huistoe te gaan. vm xrv. Naai- de Nederlandsche Bank ons mede deelt, zijn ingevolge artikel 9 van de de viezenverordening 1940 alle ingezetenen van het bezette Nederlandsche gebied ver plicht de navolgende waarden, die hun bh het in werking treden van genoemde ver ordening ln eigendom toebehoorden en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, aan de Nederlandsche bank aan te bieden en op verlangen van de Ne derlandsche bank aan deze te verkoopen en over te dragen: (a) goud, (b) edele metalen, (c) bultenlandsche betaalmiddelen, (d) bultenlandsche geldswaardige pa pieren. De aanbieding moet geschieden binnen veertien dagen na het ln werking treden van de deviezenverordening. dus vóór 12 Juli a.s. Voor de aanbieding van bovengenoemde waarden worden formulieren beschikbaar gesteld, die gratis verkrijgbaar zUn bij de hoofdbank en bij het kantoor Heeren gracht van de Nederlandsche Bank te Am sterdam, bij de bijbank van de Nederland sche Bank te Rotterdam en bij alle agent schappen van de Nederlandsche Bank. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de toepassing van bovenbedoeld voor schrift onder goud wordt verstaan: Gouden munten (Nederlandsche zoowel als bultenlandsche', fijn goud en alliages van goud (onbewerkt of halffabricaat). Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen worden niet beschouwd als goud in den zin van de deviezenverordening. Gouden munten, welke niet meer gang baar zijn, moeten worden aangeboden. Verzamclstukken in den beperkten zin des woords zullen ais regel niet of althans voorloopig niet worden aangekocht. Onder edele metalen wordt verstaan: Zilver, platina en platina-metalen lon- bewerkt of half fabrlcaat). Sieraden en gebruiksvoorwerpen van zil ver of platina worden niet beschouwd als edele metalen in den zin van de deviezen- verordening. Gangbare zilveren bultenlandsche mun ten zijn ais buitenlandsche betaalmiddelen te beschouwen en als zoodanig aan te bie den. Onder buitenlandsche betaalmiddelen wordt verstaan: Metaal- en papiergeld, bankbiljetten en soortgelijke betaalmiddelen (met uitzonde ring van gouden munten), voor zoover zij niet in het bezette Nederlandsche gebied de hoedanigheid van wettig betaalmiddel bezitten. Bankbiljetten van de Javasche Bank zijn derhalve als bultenlandsche betaalmidde len te beschouwen. Saldi bij banken in het buitenland zijn niet te beschouwen als buitenlandsche be taalmiddelen in den zin der deviezenver ordening. Dultsch bankpapier behoeft niet te wor den aangeboden. Niet meer gangbare bultenlandsche mun ten van ander betaal dan goud behoeven niet te worden aangeboden. Onder buitenlandsche geldswaardige pa pleren wordt verstaan: Chèques, wisselbrieven, promessen en soortgelijke geldswaardige papleren (met uitzondering van coupons, dividend-bewij zen en effecten) voor zoover zij niet bin nen het bezette Nederlandsche gebied be taalbaar zijn en de schuldenaar geen in gezetene is. Chèques in vreemd geld, getrokken op in Nederland gevestigde bankinstellingen, zijn derhalve niet te beschouwen als bulten landsche geldswaardige papleren ln den zin der deviezenverordening. Geldswaardige papieren in Nederlandsch courant en betaalbaar buiten het bezette Nederlandsche gebied, moeten wèl worden aangeboden. Bultenlandsche chèques in rijksmarken die geen vrije rijksmarken zijn, behoeven niet te worden aangeboden. Uitgesproken. Dr. P. M J. Th. VrUdaghs te Voorschoten. Papelaan 156b. R.c. mr. H. van Wageningen; cur. mr. L. G. van Praag. C. Straathof, te Rijpwatering tgem. Alke made'. R.c. jhr. mr. C. J. van dei WtJck; cur. mr. C. I- B. W van Overeem. Lelden A. J. Dekker, te Leiden. Roodborstlaan 54. R.c. mr. A. Ikman van Burck; cur. mr. Ph. J. de RuUter de Wlldt. Leiden. DE JONGE BRUID twijfelde geen moment. Zij nam direct uit (hygiënisch oogpunt het ver pakte keukenzout. Dus Jceo of Nezo. »42 (Ingea MeOj GOEDKOOP EN TOCH SMAKELIJK. ZONDAG: Biefstuk, doperwten, aardap pelen, chocoladevla, kersen. MAANDAG: Varkensrollade, andijvie, aard appelen, vanillerijst. DINSDAG: Ham. tutnboontjes, botersaus, aardappelen, aardbeien. WOENSDAG Gehakt, stoofsla. aardappelen grlesmeelpap. DONDERDAG: Tomatensoep met rijst, drie in de pan VRIJDAG: Rijst met eieren en kerrysaus, komkommersla. custardvla. ZATERDAG Runderlappen. bloemkool, aardappelen, hangop met beschuit en sutker. Het maken van hangop en zure melk. Hangop en zure, dikke melk zijn twee heerlijke, frissche gerechten voor de zomer maanden. Als toespijs of aan het ontbijt kunnen ze gegeven worden. Ze zijn al veel meer bekend dan eenige jaren geleden, vooral ook door de propaganda, die gemaakt ls voor het meer gebruiken van melk en de zuivelproducten. Het zijn geconcentreerde voedingsmidde len. een groot deel van het water, dat melk bevat is er uit verwijderd. Voor menschen en kinderen, die niet zulke groote porties tegelijk kunnen verwerken, bevat een kleine portie hangop of zure melk gegeven met beschuit, suiker en naar verkiezing ka neel veel voedsel, in een klein volume. Voor 4 personen rekent men 3 a 4 liter karnemelk. Een vergiet wordt op een pan of emmer geplaatst en in het vergiet legt men een uitgespoelde doek of servet. Hierop schenkt men zooveel karnemelk als er in kan en laat alles 1 uur staan. Met een lepel schept men nu het dikke, dat zich op den doek heeft afgezet af en verzamelt dit in een kom. De rest karnemelk voegt men er bij. en als er zich weer voldoende afgezet heeft, tegen den doek. schept men dit er weer af, zoo doorgaande, tot al het water er ultgeloopen is. en men al het dikke verza meld heeft. Dit klopt men nu tot een gelijk matige massa en dient het met suiker, be schuit en desgewenscht kaneel. Dikke melk. 3 1. gepasteuriseerde melk vermengd met 1 liter karnemelk laat men 24 uur staan, tot alles dik geworden is, bij voorkeur op een warme plaats. De dikke melk in een doek gieten, die men net als bij het maken van hangop, op een vergiet legt. Het water loopt er door. en in deg doek houdt men een dikke witte massa over die gegeven wordt met suiker en kaneel en naar verkiezing gemengd wordt met b.v. 1/8 1. room. Aardbeien kunnen met hangop en dikke melk gegeten worden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9