Regeling van het deviezen verkeer U SANATOGEN VLEKKENWATER Onze Wereldatlas LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 28 Juni 1940 Een verordening uitgevaardigd Nieuwe'energie'erf werklust' Ceta-Bever GEMENGD NIEUWS JAOb*SmUAÜ Dagbladreclame is niet te vervangen Het verordeningenblad van gisteren bevat de verordening van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën, van justitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en vlsscherij en van koloniën be treffende de regeling van het deviezenverkeer Art. 1. Voor de toepassing van deze verorde ning en de krachtens deze verordening gegeven bepalingen wordt verstaan onder: 1> Ingezetenen- a> natuurlijke personen, die binnen het bezette Nederlandsche gebied hun woonplaats hebben, gewoonlijk daar verblijven, dan wel aldaar kantoor houden, b) rechtsper sonen. die binnen het bezette Nederlandsche ge bied gevestigd zijn dan wel aldaar kantoor hou den; 2) Niet-ingezetenende natuurlijke en rechts personen, niet vallende order de omschrijving van ingezetenen. Het devlezeninstituut kan met bindende kracht beslissen, of een bepaalde natuurlijke of rechtspersoon als ingezetene of als niet-ingeze- tene lr aan te merken. 3) Eigenaar; de eigenaar, zoomede hij, die krachtens de wet of krachtens rechterlijke be slissing is aangewezen als wettelijk vertegen woordiger van deh eigenaar; 4) Goud: gouden munten, fijn goud en allia ges van goud onbewerkt of halffabrikaat); 5) edele metalen: zilver, platina en platlna- metalen (onbewerkt of halffabrikaat»; 6) betaalmiddelen: metaal- en papiergeld, bankbiljetten en soortgelijke betaalmiddelen, met uitzondering van gouden munten; 7) geldswaardige papieren: chèques, wissel brieven, promessen en soortgelijke geldswaar- dic<? papieren met uitzondering van coupons, dividendbewijzen en effecten; 8) effecten: inschrijvingen in schuld- en aan- deelenregisters, obligaties, pandbrieven, aan- deelen, winstbewijzen en soortgelijke waardepa pieren, zoomede talons, coupons en dividendbe wijzen; 9) vorderingen: dadelijk en niet dadelijk op- eischbare deposito's, saldi in rekening-courant en andere inschulden; 10) roerende goederenroerende goederen met uitzondering van goud. edele metalen, betaal middelen. geldswaardige papieren, effecten en documenten, waarin vorderingen zijn be lichaamd; 11) invoer en uitvoer: invoer in en uitvoer uit het vnje verkeer, met dien verstande, dat entrepots van binnenlandsche goederen of hiermede voor de statistiek van den in- en uit voer gelijkgestelde goederen als bergplaatsen in het vrije verkeer worden aangemerkt en dat onder uitvoer worden aangemerkt en dat onder uitvoer mede wordt begrepen: a) het ten uitvoer aangeven aan ambtenaren der invoerrechten en accijnzen; b) het ten uitvoer naar het buitenland aan een ondernemer van vervoer aanbieden van de desbetreffende zaken; c het opnemen, aanbrengen of aanwezig heb ben van desbetreffende zaken waarvan het niet aannemelijk is. dat zij bestemd zijn om bin nen het bezette Nederlandsche gebied te blij ven in, aan of op eenig vervoermiddel, ter wijl het zich bevindt op of buitenwaarts van de plaats, waar het, alvorens naar het buitenland te vertrekken, door ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen moet worden uitgeklaard; d) het opnemen, aanbrengen of aanwezig heb ben van de desbetreffende zaken waarvan het niet aannemelijk is, dat zij bestemd zijn om bin nen het bezette Nederlandsche gebied te blijven in, aan of op een tot opstijging gereed lucht vaartuig of een kennelijk tot vertrek naar het buitenland bestemd ander vervoermiddel; g) het tot vertrek gereedmaken van een ken nelijk ten uitvoer bestemd vervoermiddel. Art 2. AVoor de toepassing van deze veror dening en de krachtens deze verordening ge geven bepalingen worden als blnnenlandsch aangemerkt 1) betaalmiddelen, voor zoover zij in het be zetten Nederlandsche gebied de hoedanigheid van wettig betaalmiddel bezitten. 2) geldswaardige papieren, effecten en vorde ringen, voor zoover zij binnen het bezette Ne derlandsche gebied betaalbaar zijn en de schul denaar ingezetene is. 3) andere onlichamelijke zaken, voor zoover de daaruit voortvloeiende vorderingen uitslui tend jegens ingezetenene kunnen worden gel dend gemaakt. B) Alle andere betaalmiddelen, geldswaardige papieren, effecten, vorderingen en andere on lichamelijke zaken worden voor de toepassing van deze verordening en de krachtens deze ver ordening gegeven bepalingen als buitenlandse!» aangemerkt. C) Het devlezeninstituut kan met bindende kracht beslissen, of waarden, als bedoeld in het eerste en tweede lid. als blnnenlandsch of als buitenlandsch zijn aan te merken. Art. 3. Deze verordening en de krachtens deze verordening gegeven bepalingen zijn niet van toepassing op handelingen, vallende onder de wet internationaal betalingsverkeer 1934, een verdrag, als bedoeld in par. 1 dier wet, een auto nomen maatregel, als bedoeld in par. 2 dier wet, of onder bepalingen, krachtens die wet ge geven NIET VAN TOEPASSING OP DE NEDER LANDSCHE BANK. Art. 4. Deze verordening en de krachtens deze verordening gegeven bepalingen zijn niet van toepassing op de Nederlandsche Bank. Art. 5. Aan vergunningen, verleend op grond van deze verordening of van krachtens deze verordening gegeven bepalingen, kunnen voor waarden worden verbonden. Art. 6. Ie. Is door een der partijen bij een handeling een vergunning op grond van deze verordening of van krachtens deze verordening gegeven bepalingen verkregen, dan is voor de andere partij of partijen bij deze handeling ver gunning niet vereischt. 2e Vergunningen op grond van de ze verorde ning of van krachtens deze verordening gege ven bepalingen, welke betrekking hebben op het nakomen van een schuldverplichting, worden door den schuldenaar aangevraagd en aan de zen verleend. De schuldenaar is bevoegd ook zijnerzijds de vergunning aan te vragen. De schuldeischer ontvangt in dat geval een schrift der verleende vergunning. Art. 7. (1) Is op grond van deze verordening of van krachtens deze verordening gegeven be- 1 vlingen voor het verrichten van een hande ling een vergunning dan wel het voldoen aan bepaalde voorwaarden vereischt. dan wordt ver oordeeling tot het verrichten van deze hande ling slechts uitgesproken en een verkregen von nis. rechterlijke beschikking of rechterlijk ver lof slechts ten uitvoer gelegd, nadat de ver- eischte vergunning is verkregen dan wel aan dp voorwaarden is voldaan. (2> De bepaling van het vorige lid is van openbare orde en wordt door den rechter ambtshalve toegepast. Art. Voor zoover niet anders bepaald, geven maatregelen, genomen op grond van deze ver ordening of van krachtens deze verordening ge geven bepalingen, geen aanspraak op schade vergoeding. DE WAARDEN. WELKE MEN VERPLICHT IS TEN VERKOOP AAN TE BIEDEN. Art. 9. (1) Ingezetenen zijn verplicht de na volgende waarden, die hun bij de inwerkingtre ding van deze verordening in eigendom toebe- hooren en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, rechtstreeks -of door tus- sehenkomst eener deviezenbank, aan de Neder landsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen: a) goud. b» edele metalen, c) buitenlandsche betaalmidde len, d) buitenlandsche geldswaardige papieren. (2) De aanbieding moet geschieden binnen veertien dagen na de inwerkingtreding van deze verordening. (3» Ingezetenen zijn verplicht waarden, als bedoeld In het eerste lid, die zij na de inwer kingtreding van deze verordening, anders dr-i op grond eener vergunning van het devlezen instituut verkrijgen, binnen drie dagen na deze verkrijging, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezenbank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen Voor aldus verkregen buiten landsche betaalmiddelen en buitenlandsche geldswaardige papleren ontstaat deze verplich ting echter eerst dan. wanneer hun waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat. Voor zoo ver niet anders bepaald, moeten de op grond van een vergunning van het devlezeninstituut verkregen waarden binnen drie dagen na af loop van den geldigheidsduur der vergunning worden aangeboden, voor zoover de verkrijger de waarden op dat tijdstip nog bezit. Degeen. die op het tijdstip van de inwerkingtreding van de verplichting tot aanbieding buiten het be zette Nederlandsche gebied vertoeft, is verplicht uiterlijk binnen tien dagen na terugkeer binnen het bezette Nederlandsche gebied tot aanbieding over te gaan. (4) Personen, die ingezetenen worden, zijn ver plicht de hun op dat tijdstip in eigendom toe- behoorende waarden, als bedoeld In het eerste lid, binnen tien dagen, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezenbank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden. (5) Indien een andere ingezetene dan de eige naar het beschikkingsrecht over de aan te bie den waarden heeft, rusten de in dit artikel om schreven verplichtingen op dezen anderen in gezetene. (6) De koopsom wordt door de Nederlandsche Bank bepaald op grond van de overeenkomstig artikel 17. tweede lid. vastgestelde koersen. Voor zoover geen koersen zijn vastgesteld, worden de koersen, zoomede de tot grondslag te nemen prijzen door de Nederlandsche Bank in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van financiën bepaald. (7) De Nederlandsche Bank is rechtsgeldig gekweten indien zij te goeder trouw betaalt aan dengene die de waarden feitelijk ten verkoop aanbiedt of aan diens bijzonderlijk tot het ont vangen van de betaling schriftelijk gemachtigde De goede trouw wordt steeds verondersteld, hij. die kwade trouw beweert, moet dezelve bewijzen. (8) Indien meerdere ingezetenen op de waar den. welk moeten worden aangeboden, eenig recht kunnen doen gelden of eenige macht daarover kunnen uitoefenen, is leder hunner verplicht terstond voor zijn deel de medewer king te verleenen, noodig voor de aanbieding, verkoop en overdracht. (9) De Nederlandsche Bank is bevoegd den- gene. die de waarden aanbiedt, te verplichten tot voorafgaande inning, vervreemding of eenige andere tegeldemaking van de aangeboden waar den in welk geval de opbrengst voor de oor spronkelijke waarden in de plaats treedt. (10) Indien daarvoor bijzondere redenen aan wezig zijn is de Nederlandsche Bank bevoegd bij dit artikel gestelde termijnen, al dan niet onder daarbij te stellen voorwaarden te ver lengen. AANGIFTEN VAN WAARDEN. Art. 10. (1) De secretaris-generaal van het departement van financiën kan bepalen, dat ingezetenen bij door hem aan te wijzen instel lingen aangifte moeten doen van de navol gende hun in eigendom toebehoorende waarden of groepen dezer waarden: a) buitenlandsche effecten, b» buitenlandsche vorderingen, c) an dere buitenlandsche onlichamelijke zaken d) roerende goederen, buiten het bezette Neder landsche gebied berustende dan wel binnen het bezette Nederlandsche gebied berustende, doch niet in het vrije verkeer ingevoerd, e) buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroe rende goederen (2) De aangifte geschiedt overeenkomstig door den secretaris-generaal van het departe ment van financiën te geven aanwijzingen. (3) De aangifte geschiedt binnen een door den secretaris-generaal van het departement van financiën te stellen termijn die voor de onderscheidene waarden of afzonderlijke groe pen daarvan verschillend kan worden bepaald. (4) Indien daarvoor bijzondere redenen aan wezig zijn kan de termijn door de instelling, bi) welke de aangifte moet geschieden, al of niet onder daarbij te stellen voorwaarden worden verlengd. Art. 11 (1» Het is aan Ingezetenen slechts met vergunning van het devlezeninstituut ge oorloofd te beschikken over. te bezwaren en te vervreemden: a» goud. b» edele metalen, c) buitenlandsche betaalmiddelen. d> buitenland sche geldswaardige papleren, e) buitenlandsche vorderingen, f) andere buitenlandsche onlicha melijke zaken, g) roerende goederen, buiten het bezette Nederlandsche gebied berustende dan wèl binnen het bezette Nederlandsche gebied berustende, doch niet in het vrije verkeer inge voerd, h» bulten het bezette Nederlandsche ge bied gelegen onroerende goederen. (2) Vergunning is niet vereischt, voor zoover waarden, als bedoeld In het eerste lid. overeen komstig art. 9 aan de Nederlandsche Bank worden verkocht en overgedragen dan wel over eenkomstig artikel 12 aan deze instelling of aan een deviezenbank worden vervreemd Art. 12. (1) Het is verboden buitenlandsche betaalmiddelen, buitenlandsche geldswaardige vorderingen tegen betaling in binnenlandsche geldsoort van anderen dan de Nederlandsche Bank te verkrijgen en aan anderen dan de Ne derlandsche Bank te vervreemden. Slechts de Nederlandsche Bank kan bij de verkrijging of vervreemding van deze waarden tusschenkomst verleenen (2). Het deviezen Instituut kan van het in het vorige lid bepaalde uitzonderingen toelaten. (3) De Nederlandsche Bank kan onder haar te stéllen voorwaarden aan andere banken en bankiers het recht toekennen als deviezenbank. buitenlandsche betaalmiddelen, buitenlandsche geldswaardige papieren en buitenlandsche vor deringen voor rekening der Nederlandsche Bank of voor eigen rekening te verkrijgen en te ver vreemden Art. 13. Het verkrijgen van buitenlandsche betaalmiddelen, buitenlandsche geldswaardige palperen en buitenlandsche vorderingen tegen betaling in binnenlandsche geldsoort is slechts geoorloofd op grond van een door het devlezen instituut verleende vergunning. Art. 14. (1). Het is aan Ingezetenen slechts met vergunning van het devlezeninstituut ge oorloofd binnenlandsche en buitenlandsche ef fecten onder bezwarende titel van een niet- Ingezetene te verkrijgen zoomede over buiten landsche effecten te beschikken deze te bezwa ren en te vervreemden tenzij deze aan de Ne derlandsche Bank aa n een deviezenbank of aan een der door de Nederlandsche Bank bijzonder lijk daartoe aangewezen banken en bankiers worden vervreemd of verpand. (2) De secretaris-generaal van het departe ment van financiën kan bepalen, dat de handel in door hem nader aan te wijzen buitenland sche effecten tusschen ingezetenen in regel matig beursverkeer zonder vergunning van het devlezeninstituut geoorloofd zal zijn BESCHIKKING OVER BINNENLANDSCHE WAARDEN. Art. 15. Het is akn Ingezetenen slechts met vergunning van het deviezen-instituut geoor loofd: 1) te beschikken over. te bewaren en te ver vreemden: a) binnenlandsche betaalmiddelen, b) binnenlandsche geldswaardige papleren, cl binnenlandsche effecten, d) binnenlandsche vorderingen; e) andere binnenlandsche onlicha melijke zaken, f) binnen het bezette Neder landsche gebied gelegen onroerende goederen; 2) Credtet te verleenen, aval te geven en borgtocht of andere zekerheid te stellen, alles voor zoover zulks middellijk of onmiddellijk geschiedt ten gunst» van een niet-Ingezetene. Art. 16. Het Ls aan Ingezetenen slechts met vergunning van het deviezen-instituut geoor loofd mede te werken aan het beschikken over. het bezwaren en het vervreemden door niet- ingezetenen van: a) goud. b) edele metalen, c) betaalmiddelen, d) geldswaardige papleren, e) effecten, f) vorderingen, g) andere onlichame lijke zaken, alle, voor zoover zfj of de docu menten, waarin zij zijn belichaamd binnen het bezette Nederlandsche gebied berusten; h) binnen het bezette Nederlandsche gebied be rustende roerende goederen, 1) binnen het be zette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen, alles, voor zoover zulks middellijk of onmiddellijk geschiedt ten gunste van een niet- ingezetene. Art. 17. (1) Het Ls verboden buitenlandsche betaalmiddelen, zoomede in een buitenlandsche geldsoort uitgedrukte geldswaardige papleren en vorderingen, waarvoor de Nederlandsche Bank koersen publiceert, te verkrijgen of te vervreemden tegen hoogere dan de laatst ge publiceerde koersen. (2 De koersen worden door de Nederlandsche Bank vastgesteld in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departement van financiën en worden gepubliceerd op de beur zen van koophandel te Amsterdam en te Rot terdam. iiuiiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiai Belangrijk bericht! Het doet ons genoegen te kunnen berichten, dat wij het niet uitgesloten achten den verkoop van volgende afleveringen onzer Wereldatlas binnenkort te kunnen voortzetten. Teneinde zonauwkeurig mogelijk het benoodigd aantal exemplaren te kunnen vaststellen, is het nood zakelijk dat wij ons een zoo juist mogelijk beeld vor men van de vraag die wij mogen verwachten.- Daarom dringen wij er op aan bij onze abonné's, die wel de eerste afleveringen kochten, doch nog niet alle tot heden verschenen 12 afleveringen hebben afge haald of besteld, de nog niet in hun bezit zijnde afle veringen teh spoedigste te koopen. Doen zij dit niet dan is de kans groot dat wij hen wanneer tot verkoop van volgende afleveringen kan worden overgegaan, moeten teleurstellen. De prijs bedraagt onveranderd 20 ct. per 2 afleverin gen, wanneer afgehaald aan ons Bureau en 0.26 per 2 afleveringen franco per post, bij vooruitbetaling. DE DIRECTIE. Meer werklust, meer weerstands vermogen. dat kan Sanatogen U verschaffen. Begin nog vandaag Sanatogen te gebruiken. vanaf fl. i M«i renuwtferkand voediel 5481 NV A WULF INC l Co'. CHEMISCHE PRODUCTEN - '••CRAVENHACE (iagex Mod) (3) Het ls verboden buitenlandsche betaal middelen, zoomede in een buitenlandsche geld soort uitgedrukte geldswaardige papieren en vorderingen, waarvoor de Nederlandsche Bank geen koersen publiceert, te verkrijgen of te ver vreemden tegen hoogere koersen dan die, welke de Nederlandsche Bank telkenmale op aan vraag van belanghebbenden zal hebben bepaald. Art. 18. (1) Het ls aan Ingezetenen slechts met vergunning van het deviezen-Instituut ge oorloofd goud. edele metalen, buitenlandsche betaalmiddelen en buitenlandsche geldswaar dige papleren aan ingezetenen of niet-ingeze tenen af te geven. (2) Vergunning is niet vereischt voor zoover waarden, als bedoeld in het eerste lid. over eenkomstig artikel 9 aan de Nederlandsche Bank worden verkocht en overgedragen dan wel overeenkomstig artikel 12 aan deze instelling of aan een deviezenbank worden vervreemd. UITVOER VAN GOUD. EDELE METALEN ENZ. Art. 19 De uitvoer van: a> goud, b) edele metalen, c) betaalmiddelen, d) geldswaardige papleren, e) effecten, f) in documenten be lichaamde vorderingen, is slechts geoorloofd met vergunning van het deviezen-Instituut. Art. 20. De secretaris-generaal van het de partement van financiën kan bepalen, dat de invoer van nader door hem aan to wijzen be taalmiddelen en effecten slechts geoorloofd ls met vergunning van het deviezen-instituut. Art. 21. Het deviezen-instituut is bevoegd onder door hem te bepalen voorwaaiden en binnen door hem te stellen grenzen aan Inge zetenen, die uit den aard van hun beroep of bedrijf bepaalde handelingen of groepen van handelingen, vallend onder de omschrijving der art. 11. 12, 13. 15. 18 en 19. plegen te verrichten, een algemeene vergunning te verleenen tot het verrichten van deze handelingen of groepen van handelingen onder gelijktijdige ontheffing voor zooveel noodig van de ingevolge de artikelen 9 en 10 opgelegde verplichtingen. IN- EN UITVOER VAN ROERENDE GOEDEREN. Art, 22 (1) De invoer en de uitvoer van roerende goederen ls slechts geoorloofd onder overlegging van door den secretaris-generaal van het departement van financiën aangegeven documenten aan de ambtenaren der Invoer rechten en accijnzen. (2) Deze ambtenaren kunnen den invoer en *ii uitvoer beletten van roerende goederen, ten aanzien waarvan niet is voldaan aan be palingen. krachtens dez everordening gegeven. Art. 23. (1) Het is aan ingezetenen slechts met. veigunnlng van het deviezen-instituut ge oorloofd: a> roerende goederen middellijk of onmiddellijk'aan niet-ingezetenen te leveren op voorwaarden of onder omstandigheden, die tot gevolg kunnen hebben, dat de volle waarde dier goederen niet, slechts ten deele of later dan In den desbetreffenden bedrijfstak gebrui kelijk Ls, zal worden voldaan, b) middellijk of onmiddellijk voor niet-ingezetenen diensten te verrichten of rechten aan hen af te staan op voorwaarden of onder omstandigheden, die tot gevolg kunnen hebben, dnt de volle waarde dier diensten en rechten niet, slechts ten deele of later dan in den desbetreffenden bedrijfstak gebruikelijk is. zal worden voldaan. (2) Voor zoover door het dcvlezen-Jnstltuut de geldsoort of geldsoorten worden aangewe zen. waarin betaling wegens in het vorige lid bedoelde handelingen moeten worden overeen gekomen. Is aan ingezetenen het overeenkomen van betaling ln een andere geldsoort slechts met vergunning van het deviezen-instituut ge oorloofd. Art, 24. Het is aan Ingezetenen slechts met vergunning van het deviezen-instituut geoor loofd van niet-ingezetenen roerende goederen te verkrijgen, diensten te aanvaarden of rech ten te verkrijgen op voorwaarden of onder om standigheden, die tot gevolg kunnen hebben, dat meer dan de gangbare waarde moet worden voldaan. EEN DEVIEZEN-INSTITUUT WORDT INGESTELD. Art. 25. (1) Er wordt Ingesteld een devlezen instituut. (2) Het deviezen-Instituut is een stichting, in het leven geroepen door de secretarissen-gene raal van de departementen van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart, van land bouw en vlsscherij en van koloniën. (3) Het deviezen-instituut kan voor zijn oe- mocilngen kosten ln rekening brengen. De ta rieven van deze kosten behoeven de goedkeu ring van de secretarissen-generaal der ln flet tweede lid genoemde departementen. Art. 26 <1) Een leder Is verplicht aan het deviezen-Instituut de inlichtingen te ventre) ken en de bescheiden over te leggen, waarvan de verstrekking of overlegging door het devie zen-instituut voor de uitvoering van de hem opgedragen taak noodzakelijk wordt geacht. (2) De houder van een vergunning, verleend op grond van deze verordening of van krach tens deze verordening gegeven bepalingen, ls \erplicht liet devlezeninstituut op ziln verzoek binnen acht dagen te zijnen genoegen aan te toonen, dat van de vergunning gebruik Ls ge maakt overeenkomstig het ln de vergunning en de daaraan verbonden voorwaarden gestelde. (3) Het deviezen-Instituut Ls bevoegd bij toe passing van het bepaalde in het eerste en tweede lid door een of meer van zijnentwege aangewezen deskundigen een onderzoek to doen instellen. (4) Een leder, van wien voor e«n zoodanig onderzoek medewerking wordt verlangd, ls ver plicht deze te verleenen. Voor vuil, vol, smoor on zoovool moor. 25 cont. Bij droglston. 2902 (Ingez. Med.) BRAND TE NIJMEGEN BIJ DE WAALBRUG. Een wachthuis uitgebrand. Gisteravond omstreeks zeven uur is brand uitgebroken ln de voormalige mili taire wachtpost aan de Waalbrug, te Nij megen, welk gebouw door arbeiders ln ge bruik was genomen. Om hun kleeren te drogen hadden zij de kachel aangemaakt. De pijp scheen echter niet goed afgeschermd te zijn, zoo dat het dak van het wachthuis, dat ruim twintig meter lang was, vlam vatte. Wel dra stond het geheele gebouw, dat van hout, binnen een z.g. stalen kool, was op getrokken, ln lichter laaie. De brandweer was spoedig met groot materieel ter plaatse. Vin een motorbrand spuit, welke op de Waal was aangesloten, werd water gegeven en met vier stralen werd de vuurzee bestreden. Omstreeks acht uur had de brandweer het vuur overmeesterd. Slechts de ijzeren kool stond toen nog overeind De schade wordt op enkele duizenden guldens geschat. KNAAPJE VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zeven uur Ls het 2l/:-Jarlg zoorubje van de familie P. Boon te Lefltkerkerk, in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter het huis geraakt en verdronken. Dokter Koumans, d'ie spoedig ter plaatse was. heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen echter geen resul taat had. JONGETJE VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN. Gistermiddag is een vierjarig jongetje H. Huygens, wonende te Rotterdam, die te Ede op een truck met aanhangwagen speelde, van den wagen gevallen toen deze zich in beweging zette. Het ventje kwam onder den wagen terecht, waardoor het werd overreden en gedood. Den bestuurder treft geen schuld. KINDEREN SPEELDEN MET EEN GRANAAT. Te Houthem is gistermiddag een droevig ongeluk gebeurd, waarbij één knaap ge dood werd en één zeer zwaar werd gewond. De 10-Jarige Martens en de 11-Jarige Pluymen vonden te Houthem langs de1 spoorlijn een granaat. Ze gingen biermede spelen, waardoor het projectiel weldra ont plofte De 10-Jarige Martens werd op slag gedood, terwijl de 11-Jarlge Pluymen zeer zwaar aan het hoofd werd gewond. Hbld. VOOR ZATERDAG 29 JUNI. Jaarsveld, 414.4 M. NCRV-Ultzendlng 8.00 Berichten ANP - 8.10 Schriftlezing en meditatie 8 25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Grammuziek 9.16 Pianovoordracht en gram.muzlek 10.00 Gram.muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muzlek 11.15 Marcando-ensemble en gram.muzlek 12 00 Berichten 12.15 Marcando-ensemble 12.45 Berichten ANP 1.00 Orgelspel cn gram. muziek 1.45 Zang met pianobegeleiding en gram.muzlek 2.30 Gram.muzlek 3.00 Quatremalns en gram.muzlek 3.50 Gram. muzlek 4.00 Bijbellezing 4.45 Gram.-mu ziek 5.00 Voor de Jeugd 5.45 Gram.muziek 6.30 VPRO: Bijbelvertellingen 6.45 Molto Cantabile (Ca. 7.00 Berichten) 7.20 Repor tage - 8.00 Berichten ANP 8.15 De Postil lons 9.00 Lezing „Hel gesprek met Christus in dezen tijd" (opn.) 9.20 Mannenkwartet en gram.muziek. Hierna: Schriftlezing 10 00 Berichten ANP., sluiting. Koolwijk. 1875 M - VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP. Hierna: Gram.muziek 9.00 Berichten (Fransch) 9.15 Gram.muzick 10.30 Viool en piano 11.00 Gram.muzlek 11.15 Berichten lEngelsch) 11.30 Viool en plano 11.00 Gram.muziek 11.15 Berichten tEngelsch) 11.30 Zang en piano 12.00 Orgelspel 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP 1.00 VARA-orkest 1.45 Berichten (Fransch) 2.00 Berichten (Duitsch» - 2 15 VARA-orkest 3.15 Berich ten (Fransch) 3.30 Orgelspel en zang 4.00 tulnbouwhalfuur 4.30 Esmeralda ,5.00 Belichten (Duitsch) 5.15 VARA-orkest 5.50 Causerie ..Onze voeding in dezen tijd" 6.10 Gram.muzfck 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 VARA-orkest 7.10 Reportage 7.30 De Ramblers 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten (Engelsch) 8.30 Berichten ANP. 8.45 Rosian-orkest 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Rosian-orkest 10.00 Be richten (Duitsch) 10.1510.30 Berlchteri ANP - 11.15—11.30 Berichten (Fransch». OUDE VEETE UITGEVOCHTEN. Gisternacht ontstond er te Ede een twist tusschen den automobilist v. H. en twee wielrijders, J. v. d. H. en J. S., allen aldaar, tusschen wie reeds lang een oude veete be stond over een geldkwestie. De ruzie, die op den openbaren weg begon, werd ten huize van v H. voortgezet. Van H. werd plotseling zoo kwaad, dat hdj J. S. ernstig mishandelde De andere man J. v. d. H.. vluchtte per fiets, dooh werd door v. H. per auto achtervolgd, die den man met fiets en al ondersteboven reed waardoor het rij wiel totaal werd vernield. De wielrijder zelf kwam er wonder boven wonder zonder eenig letsel af. Intusschen Is v. H. ln ver zekerde bewaring gesteld als vertin tfht van poging tot docdslag.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6