81 sie Jaargang DINSDAG 4 JUNI 1940 No. 24597 Duitsche troepen Duinkerken binnengedrongen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Het frontbericht De achtergrond van het Duitsche succes De inscheping te Duinkerken Vliegvelden bij Parijs aangevallen Wat zal Duitschland thans doen Dit nummer beslaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD Wat Italië vasthield Lustrumfeesten Leidsche Studentencorps afgelast Geinundeerde landerijen weer bruikbaar Uit Italië LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Ct». per re|el -voor sSvertentlei uit Lelden en platteen waar •gentschappen van ons Blad gevestigd i|]n Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zalcenadvertentles belangrijk lager tarler. Kleine advertenties uitsluitend btj vooruitbetaling Woensdags cn Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd «(Ja: per 3 maanden (.333 per week t.0Ji Franco per post f. 3.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland (.0.30 per 3 mod.) Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer maakt het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: De strijd om Duinkerken gaat zijn einde tegemoet. Onze troepen zijn de stad binnengedrongen en hebben op den zich wanhopig verdedigenden vijand het fort Louis veroverd. De straatgevech ten met Fransche troepen, wien tot taak gegeven was de vlucht der Engelsche soldaten op de schepen te dekken, zijn nog gaande. Het frontbericht van het D.N.B. luidt: Do Engelschen, die nog ln Duinkerken liggen, willen het er, naar het schijnt, op laten aankomen, dat de stad ln puin gaat. Langzaam slechte trekken zij zich onder den concentrischcn aanval der Duitsche troepen terug, als wilden zij door taaien tegenstand de eer van hun verslagen expeditiekorps redden. Dat de Fransche be woners van Duinkerken blootgesteld worden aan de zwaarste offers, aangezien Duin kerken sedert dagen het brandpunt is van zware gevechtshandelingen ln dezen sector, schijnt den Engelschen weinig to deren. Uit verklaringen van gevangenen blijkt, dat bij het vervoer van Engelsche troepen- deelen over het Kanaal, waarmede reeds twee weken geleden van verscheidene plaat sen aan de kust een aanvang werd gemaakt, zware verliezen zijn toegebracht door aan vallen van vliegers en duikbooten. Overigens wordt de toestand van een groot deel der groepen, die den z.g. succes rijken terugtocht ln merkbare ontbinding bewerkstelligd hebben, troosteloos genoemd. Het naar voren brengen van den z.g. zoo handigen terugtocht ln het openbaar heeft derhalve ten doel den invloed tegen te gaan onder de Engelsche bevolking van de ver halen over persoonlijke ervaringen en den verslagen troepen nieuwen moed te geven. De instanties te Londen zien daarbij over het hoofd, dat het voor het de zeeèn be- heerschende Qroot-Brittannlë meer dan een blamage is. wanneer het onder de bescher ming van zijn vloot slechts een deel van zijn expeditiecorps over een afstand van enkele mijlen vermocht te redden, ondanks het feit, dat daartoe voldoende tijd ter beschikking stond. Het aantal der bh Forbach binnenge brachte gevangenen heeft voor het plaatse lijk ressort beteekenis, doch staat natuurlijk in geen verhouding tot de aantallen gevan genen. die bij de overwinning ln Vlaanderen gemaakt zijn. De voortgezette nachtelijke luchtaanval len op nlet-mllltalre doelen ln West- en Zuid-West-Dultschland hebben bij de be volking verbittering teweeggebracht tegen de gevechtsmethoden der Britten, daar zij geen militair nut hebben, maar alleen of fers eischen onder de burgerbevolking. Door succesrijk optreden van de luchtafweer is de materieele schade, die de vijandelijke bommen aangericht hebben, beperkt. Des ondanks zijn op verscheidene plaatsen door do uitwerking van bommen branden uitge broken in particuliere woningen. In een z.g. luchtbadplaats werd tusschen twee en drie uur des nachts een bom uit groote hoogte neergeworpen, De bom sloeg een b reeden trechter in den grond en door de ontploffing werden vensterruiten ln een omtrek van 300 tot 400 meter vernield. Twee gebouwen werden beschadigd. Militaire j de jeider der persgroep van den opperbe sche slagen den geallieerden staan te wach ten Wanneer het Duitsche legerbericht van gisteren als uitslag van de voorlooplge tel ling der ln gevangenschap geraakte Engel schen en Franschen het getal 330.000 meldt, dan is dat reeds een Indrukwekkend resul taat. Men moet zich daarbij herinneren, dat de slag van Tannenberg ln Augustus 1914 met 93.000 en de slag aan de Welchsel, ln Sep tember 1939, met 170.000 gevangenen ein digde, welke resultaten toenmaals als over weldigend werden beschouwd. Hierbij mag verder ook niet uit het oog worden verloren, dat als resultaat van het geheele tot dus ver gevoerde offensief ln het Westen ook nog de bij vroegere gevechten ën door capi tulatie in gevangenschap geraakte Ncder- landsche en Belgische legers geteld moeten worden Ongeveer 400.000 Nederlanders, ongeveer 500.000 Belgen en meer dan 300.000 Engel schen en Franschen geven te zamen onge veer een aantal van 1.200.000 gevangenen, na een strijd van slechts drie weken. Ook de verbeten worsteling om Duinkerken ver andert niets aan het nu reeds vaststaande resultaat van de eerste fase van het groote Duitsche offensief in het Westen. De vijandelijke propaganda put zich uit om moeilijkheden te ontdekken, waarmede de Duitsche leiding zou hebben te kampen. Hiertoe behoort ook de steeds weer ver breide opvatting, dat moeilijkheden met de ravitailleering. tengevolge van het zeer snelle Duitsche oprukken, de verdere bewe gingen van de Duitsche troepen in het Wes ten zouden belemmeren. In dit verband moet worden vastgesteld, dat aan de ravi tailleering van de Duitsche troepen in het Westen niets heeft ontbroken. Een zeer bij zonder probleem moest worden opgelost, wanneer gemotoriseerde af deelingen ver voor het eigenlijke front opereeren, gelijk dat bij den Duitschen stoot naar Calais het geval was. Dan moeten de colonnes het dagelijksch gebruik aan munitie, olie, benzine en levens middelen dwars door het nog bezette vijan delijke land naar hun troep in het terrein van het front brengen. Na aflevering moé ten zij ook langs denzelfden weg naar hun uitgangspunt achter het front terugkeeren Dat elscht niet alleen zware dagelijksche marschprestaties, maar ook voortdurende paraatheid met de wapenen, om zich tegen verrassingen te dekken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Voor vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers heeft Oberstleutnant Hesse fort als Eben Emael, dat zij voor onneem baar hielden, ln zoo korten tijd kon worden genomen. Het Duitsche leger is materieel, technisch en vooral ook naar de menschen ontegen zeggelijk superieur aan den tegenstander. Spr. heeft Infanteriedivisies aangetroffen, die na een dagmarsch van 50 km te hebben gepresteerd, des avonds volkomen frlsch waren. Al d?ze redenen hebben er toe bijgedra gen, dat de Duitsche verliezen zeer gering zijn. Hetzelfde geldt ook van de tot ln de voorste linie strijdende pantsertroepen. Zelden krijgt men een bulten gevecht zijn de pantserwagen onder oogen, volkomen in tegenstelling tot de Fransche Zoo behoefde ook het overwegende deel der infanteriedivisies ln het geheel niet ln het gevecht gebracht te worden, daar de vijand voor een groot deel eenvoudig onder den voet werd geloopen of zich zonder strijd overgaf. Luid lachen kan men van de sol daten hooren, wanneer men hun vertelt van de Engelsche overwlnnlngsberichten. Een feit is, zoo ging spr. verder, dat de Duitsche soldaat hard en onmeedoogend toegeslagen heeft, maar met den wil om de wereld dergelijke gevechten voor langen tijd te sparen. Interessant was verder de constateering van dr. Hesse, dat de Duitsche aanvoer van voorraden een wonderlijk vervolmaakte organisatie vormde, zoodat op geen enkele plaats moeilijkheden ontstonden. Nergens is op eenlgerlei oogenblik gebrek aan ben zine ontstaan. Aan de spits staat een in de laatste tien Jaar volkomen nieuw gevormde leidings kunst, die werkt met snelle besluiten en bij wijze van spreken „uit den zadel" haar be velen geeft. De laatste oorzaak van den Duitschen zegetocht kan men echter hierin zien. dat de Duitsche soldaat vele moreele eigen schappen heeft bewaard, die Duitschland ln zijn geschiedenis even zoovele overwinnin gen hebben gebracht. In dezen oorlog komt bij iedere soldaat naar voren, dat hij strijdt met het ontembare verlangen een einde te maken aan den in Versailles opgestelden. ondragelljken toestand. Dat Ls een groote moreele voorsprong op de tegenpartij. 40.000 SLACHTOFFERS. Van ergens aan den Rijn: Een bijzondere berichtgever van Stefani verneemt, dat vol gens berichten uit zeer goede bron, het aan tal Franschen en Engelschen, die geduren de de Inschepingsoperaties ln het Kanaal verdronken, bijna veertigduizend zou be dragen De ernst der verliezen bracht de Engelsche-Fransche legerleiding er toe, verder af te zien van deze operaties, die slechts gedurende den nacht plaats vonden. Dit geschiedde door middel van sloepen, lichte oorlogsschepen en kleine riviervaar tuigen. De operaties moesten overdag ge staakt worden in verband met het vuren der Duitsche artillerie, die het geheele strand tusschen Grevelingen en Nieuw- poort behee«"scht. Gedurende den <*ag werd het met greppels doorsneden gebied van Duinkerken voortdurend gebombardeerd door de Duitsche luchtmacht, die eveneens in het zeegebied tusschen Duinkerken en de Engelsche kust oppermachtig is. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche bomvliegtuigen hebben gister middag het Parijsche vliegveld Issy les Moulineux en verdere vliegvelden en in stallaties van het Fransche luchtwapen ln de omstreken van Parijs aangevallen. doelen zijn ook op grooten afstand van de badplaats niet aanwezig. In het district Düren werden door drie vijandelijke bom men negen schapen gedood. Omtrent deze aanvallen op vreedzame steden worden nauwkeurige statistieken aangelegd. Te zijner tijd zal de tegenstander ervaren, dat deze aanvallen niet vergeten zijn. velhebber van het leger, een rede uitge sproken over de achtergronden van de Duitsche successen ln het Westen. Op grond van verscheidene tochten door de gevechtsgebieden verhaalde hij, dat men overal onder officieren en soldaten zelf ver rast was geweest over de snelle successen. Niemand heeft gedacht, dat het zoo gemak kelijk mogelijk zou zijn de Engelsche en Fransche troepen op de vlucht te doen slaan. Niemand heeft verwacht, dat bijv.de reusachtige Fransche pantserwagens een voudig opgeblazen konden worden. Men staat daarbij voor een zekere geheimzin nigheid Een der geheimen van het snelle Duitsche succes echter is misschien de aanwezigheid der legerleiders en commandanten in de alleervoorste linie. Zoo heeft spr. ook den Führer vooraan, temidden der fronttroepen aangetroffen. Achter deze leiders staat bo vendien een schitterend uitgeruste solda tentroep, die zij eenvoudig meesleepen. En tweede geheim van het Duitsche suc ces ligt in de snelheid der troepen, waarvan men zich geen voorstelling kan maken, en die toegeschreven moet worden aan de zeer nauwe samenwerking der afzonderlijke dee len der weermacht. Daarbij kómen een ontzaglijke wapen techniek en onovertrefbare middelen voor gevechten van nabij. TV.™ nipt 7nii aandurven Spr. heeft Engelsche en Fransche offlcie- ArhÏÏr al ïeTfi woorden schemert de zorg I ren gesproken, die stomverbaasd stonden door, dat binnenkort nieuwe machtige Duit-over het feit, dat een zoo ongehoord sterk EEN DUITSCH ANTWOORD. In antwoord op de vraag, door de Engel sche pers gesteld, wat Duitschland thans zal ondernemen, wordt ln een bericht, door het D N B van deskundige militaire zijde ont vangen vastgesteld, dat Duitschland den door Engeland en Frankrijk ontketenden oorlog zal voeren tot Frankrijk en Engeland op de knieën zijn gebracht. Het ls verbazingwekkend, aldus luidt het bericht verder, hoe de vijandelijke propa ganda zich er het hoofd over breekt, of het moreel van de Duitsche troepen voor een voortzetting van de aanvallen nog sterk genoeg is en of het tot dusver gevoerde of fensief niet te veel van het Duitsche materiaal heeft gevorderd, zoodat men een Nederlandsche krijgsgevangenen vandaag terug Vandaag zullen via Bent- heim circa tienduizend Neder landsche krijgsgevangenen te voet te Oldenzaal aankomen. Ook te Zevenaar zullen tienduizend Nederlanders ar- riveeren. Zij zullen door Ne derlandsche officieren ont vangen worden. Waarschijnlijk worden de manschappen tijdelijk bij burgers ingekwartierd, waar na zij geleidelijk naar hun woonsteden zullen vertrek ken. BINNENLAND. Oorlogsleed van Nederlandsche militairen (2e Blad). Centralisatie bij uitgifte van benzine-ver- gunningen in voorbereiding (Binnen land, 2e Blad). Te Middelburg bedraagt de schade aan ge bouwen meer dan 10 millioen gulden. (Binnenland. 2e Büad). Vrijstelling personeele belasting voor auto's en motoren. (Binnenland, 2e Blad). Nader meldt het D.N.B Gisteren heeft het luchtwapen met sterke eenheden door den vijand bezette vliegvelden van het Fransche luchtwapen in en om Parijs aan gevallen. In krachtige verrassende aan vallen gelukte het snel door het afweer geschut heen te dringen en de vliegvelden alsmede talrijke op den grond staande toestellen te vernielen. Op vele plaatsen ontstonden branden en ontploffingen. In luchtgevechten werden zeventig vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. In verband met de tijdsom standigheden zijn alle feeste lijkheden en wedstrijden, welke het Leidsche Studentencorps had voorbereid en georgani seerd ter gelegenheid van het 73ste lustrum der Leidsche Uni versiteit en welke aan het eind dezer en het begin van de vol gende maand zouden plaats vinden, afgelast. 1.200.000 MAN! De diplomatieke medewerker van de „Berliner Boersenzeitung", Karl Megerle, behandelt in een hoofdartikel „Italië en de slag in Vlaanderen", den doel tref f enden en stilzwijgenden steun, dien Italië sedert acht maanden aan Duitschland heeft ver leend, doordat het sterke Fransche strijd krachten aan zijn grenzen bond, die daar door voor ieder afleldingsoffenslef in den slag in Vlaanderen kwamen te vervallen. Megerle schrijft o.m.: „Die diplomatiek- 8trategische toepassing van het Duitsch- Itallaansche bondgenootschap behoort tot de verrassingen, die de berekeningen on zer vijanden steeds weer ln de war brengen. Van het oogenblik af. dat tot oorlog tegen Duitschland besloten werd, was het het plan der geallieerden. Italië in dezen oorlog te betrekken en zoo mogelijk van daar uit het Duitsche front van het Zui den en het Zuid-Oosten op te rollen. Daar om werd bij de diplomatieke voorbereiding Italië door de garantie aan Roemenië en Griekenland en door het bondgenootschap met Turkije in de omsingeling betrokken. De Westelijke mogendheden hadden ver geten, dat op dit gebied de zaken zich niet zouden ontwikkelen op het uitgesleten spoor van de vroegere diplomatie en oor logsvoering. Het Duitsche rijk en Italië deden haar niet het genoegen hun bond genootschap te beschouwen als een dood automatisme Nadat de Westelijke mogend heden het niet gewaagd hadden haar oor spronkelijk plan ten uitvoer te leggen, ver anderde van maand tot maand de situatie op den Balkan, in het naburige Oosten en in de Middellandsche Zee in haar nadeel. Het niet-oorlogvoerende Italië hield ten voordeele van Duitschland de oorlogszuch tige geesten in het Zuid-Oosten in be dwang. De Balkan bleef rustig. Turkije werd gedwongen zich stil te houden. De blokkade aan de Zuid-Oost- en de Zuid-grenzen van Duitschland droeg geen vruchten. Italië zelf werd op het gebied van diplomatie, be wapening en op militair terrein van maand tot maand sterker. Het dwong de Westelijke mogendheden, steeds sterkere strijdkrach ten vast te leggen van Syrië tot Marokko, van de Pyreneeën tot de Alpen. Twaalfhon derd duizend menschen met alles, wat aan oorlogsschepen, vliegtuigen en oorlogs materiaal daarbij behoort, ontbraken daar om op het Belgische en Nederlandsche oor- logstooneel, ontbraken aan de Vlaamsche en Nederlandsohe kust en dit droeg in be slissende mate er toe bij, dat Weygand ge dwongen werd. met over elkaar geslagen armen den ondergang van de Engelsch- Fransch-Belgische legers in Vlaanderen aan te zien. Te laat hebben de Westelijke mo gendheden ingezien, dat de Duitsch-Itali- aansche bondgenootschapspolitiek in de eerste faze van den strijd tegen een ge- meenschappeüjken vijand niet slechts op diplomatiek, maar ook op militair gebied de functie, die haar was toegewezen, vervuld heeft. BUITENLAND. Felle strijd om Duinkerken. (Ie Blad). Wereldtentoonstelling te Rome uitgesteld (le Blad). Parijsche vlieg havens gebombardeerd (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD. EEN WEEK VROEGER DAN GERAAMD WAS. Naar wij vernemen, zijn de bemalin gen die noodig waren om de voor de landsverdediging onder water gezette gedeelten des lands weder droog te leg gen, thans volbracht. Behalve de bestaande motor- en stoomgemalen zijn hiervoor 34 noodge- malen in bedrijf geweest. De voor deze bemalingen aanvankelijk geraamde termijn is met ongeveer een week bekort kunnen worden, zoodat mag worden geconstateerd, dat alle geinundeerde landerijen, boomgaarden e.d. practisch een week vroeger weder ter beschikking van de eigenaars of pachters gesteld zijn geworden. GAYDA OVER IT A LIE'S AANSPRAKEN. Aan de hand van de geschiedenis der in bezitneming van Corsica en Nizza (Nice) door de Franschen betoogt de Giomale d'Italia de juistheid van de Ialiaansche aanspraken op deze beide gebieden. Toen Frankrijk in 1769 Corsica bezette, aldus Gayda. wilde het zich daarmee een stelling tegen de Britsche overmacht in de Mid- deilandsche Zee scheppen, een stelling, welke na de één wording van Italië zich tegen het opkomen van het jonge konink rijk richtte. Corsica is zoowel geografisch als naar bevolking, naar taal. geschiedenis en geest Italiaansch Frankrijk heeft van de toenmalige zwakheid van de Genuee- sche republiek gebruik gemaakt, om zich in het bezit van Corsica te stellen, zooals het zich later Savoye, Nizza en Tunis toe geëigend heeft. Savoye is het stamland van het Italiaansche koningshuis. Nizza is reeds sedert den Romeinschen tijd een zuiver Italiaansche stad geweest. Het is de geboorteplaats van den natlonalen held Garibaldi en het heeft de Fransche an nexatie-pogingen reeds zeven maal terug gewezen. Toen Piemont ln 1860 de neutraliteit van Frankrijk met den prijs van Nizza en Sa voye moest betalen, aldus Gaydya verder, had Victor Emanuel II het afstaan van Nizza oorspronkelijk afhankelijk gemaakt van een volksstemming, welke zonder eeni- gen druk zou plaats hebben. Deze volks stemming is echter door bloed en verraad vervalscht. daar men meer dan de helft der bevolking den gang naar de stembus onmogelijk heeft gemaakt. Nizza. zoo merkt het blad op, heeft zich bij zijn lot niet neergelegd, zooals talrijke besluiten van de daar woonachtige Italiaansche bevol king bewezen. Aldus behooren. zoo heet het tenslotte. Corsica Savoye en Nizza even goed als Tunis. Malta en Suez tot dat systeem tot omsingeling van Italië, dat in 1919 met Syrië en Palestina werd vol tooid,

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1