Proclamatie van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Aan het Nederlandsche Volk De Waterlinie met den vijand in contact De „van Rensselaer" op een mijn geloopen 81ste Jaargang DINSDAG 14 MEI 1940 No. 24579 De Koninklijke Familie naar Londen Volhouden Duitschers over de Moerdijkbrug Steeds meer Fransche troepen in Brabant Verloop van den strijd Drie personen vermist, de kapitein overleden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D tfi. p«r regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd st)n Voor alle andere adverlentles 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags SO eta. bU maximum aantal woorden vso 30. - Incasso volgens postreeht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd «IJa: per 3 maanden f.3 33 per week f.0.11 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f0.80 pee t mndj De loop van de krijgsverrichtingen hier te lande heeft Hare Majesteit de Koningin en Haar Ministers doen beslui ten den zetel der regeering naar elders te verplaatsen. Dit besluit is genomen na rijpe overwe ging en op goede gronden. Het Koninkrijk der Nederlanden be staat immers niet alleen uit het gebied in Europa. Van evenveel beteekenis zijn de gebiedsdeelen overzee, waaraan ons kleine land sinds eeuwen zijn belangrijke positie te midden der Volkeren voor een zeer groot deel heeft te danken. De regeering heeft den duren plicht, het bestuur over alle gebiedsdeelen van het Koninkrijk te verzekeren. Zij mag niet het gevaar loopen door een plaatselijk doordringen van den vijand te worden afgesneden. Zij kan de belangen van het moeder land ook behartigen, wanneer zij elders in nauw overleg met onze bondgenooten kan handelen en besluiten. Nederland blijft derhalve onder het bestuur van zijn wettige regeering. Als haar hoogste vertegenwoordiger hier te lande treed ik op. Alle departementen van algemeen be stuur, besturen van provinciën en ge meenten blijven in hun bevoegdheden en verzekeren de voorziening in de noodzakelijke behoeften der bevolking. Alle berichten vanwege den vijand, als zou het Nederlandsche volk van zijn lei ding zijn verlaten, zijn derhalve BESLIST onwaar. De burgerij moet haar eersten plicht blijven vervullen, met rust en vastbera denheid de beproevingen doorstaan, waaraan wij buiten onze schuld zijn on derworpen, zooals de weermacht onder zeer moeilijke omstandigheden met voor- beeldigen moed haar eersten plicht, de verdediging des vaderlands, nakomt. De militaire toestand kan thans als volgt worden geschetst: In de Noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. Een poging om den afsluitdijk te forceeren is tot nu toe verijdeld. Het Noordelijk gedeelte van Rotterdam is vast in onze handen. Het veldleger is hedennacht terugge nomen op onze bekende nieuwe Holland- sche waterlinie. De stelling van Den Helder is volko men intact. In Brabant is de toestand onzeker. Zeeland is vast in onze handen. Onze luchtverdediging blijft, niette genstaande de geleden verliezen, pa raat. De strijd is zwaar. Hij is echter waard gestreden te worden, omdat het gaat om ons zelfstandig volksbestaan, dat wij eeuwen geleden onder leiding van Oranje hebben veroverd. Leve H. M. de Koningin. Leve het Vaderland. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Koningin en Hare ministers hebben öch elders moeten vestigen. Dc mogelijkheid, dat door een plaatselijk mlnder-gunstlg verloop van de krijgsbe drijven onze geliefde Koningin persoonlijk In gevaar zou geraken, ls nu althans uit geschakeld. Het bericht van gisteravond heeft ons allen smartelijk getroffen maar tegelijkertijd is het voor alle Neder landers een bemoedigende zekerheid te weten, dat ln de persoon van de Koningin In alle omstandigheden ons Nederland be houden blijft. En nu? .WIJ hebben er, leder op onze post, aan en achter het front, voor te zorgen, dat wi] het hoofd koel houden en de situatie meester blijven. De stand van zaken moge ODzeker zijn, het zou onjuist en gevaarlijk zijn, uit de reis van de Koningin af te lei den, dat de toestand aanleiding zou geven tot ontmoediging. Integendeel! In den strijd tegen de para chute-troepen heeft de Nederlandsche weermacht opmerkelijke successen behaald. Met groote taaiheid verzetten onze troepen zich tegen den vijand, die uit het Oosten optrekt. Volhouden! Dkt ls het parool! De vijand ls sterk, doch sterk zijn ook onze bondgenooten, van wie wij mogen ver wachten, dat zij volledig steunen. En sterk zijn wij zelf. Sterk ls de eendracht, die de overgroote meerderheid van ons volk aaneengesmeed houdt. Sterk door het geloof aan de rechtmatig heid van de zaak, waarvoor wij strijden. Sterk, zooals onze voorvaderen het wa ren, toen zij ln niet minder zwaren strijd de Nederlandsche vrijheid vestigden. „Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God, mijn Heer". Het valt moeilijk over het verloop van de krijgsverrichtingen in Nederland een juist beeld te krijgen. De berichten van het Nederlandsche opperbevel blijven uiterst sober, maar zij laten toch geen twijfel over aan het feit dat de Duitschers overal met inzef van geweldige troepenmassa's op onze linies storm loo pen, zoodat de situatie op dit oogenblik als ernstig moet worden gekenschetst. Teleurstellend is daarbij dat de vijand kans heeft gezien de Moerdijkbrug over te trekken, maar wij kunnen van hieruit onmogelijk beoordeelen in hoeverre daardoor onze ge duchte Hollandsche waterlinie is aangetast. Waar de legerberichten van de afgeloopen dagen reeds her haaldelijk per radio bekend zijn gemaakt, meenen wij ons hier thans te kunnen bepalen tot een beknopte samenvatting. De ministers hebben zich „naar eldersbegeven De regeeringspersdienst meldt ons het volgende: „In het stadium, waarin de strijd thans is getreden, heelt de regeering het noodzakelijk geacht in het belang van het land sn van zijn overzeesche gebiedsdeelen en ter bewaring onder alle omstandigheden van haar volledige vrijheid van hande len, den zetel van het bewind te verplaatsen. H. M. de Koningin en Haar Ministers hebben zich daarom naar elders begeven." Uit een Reuter-bericht blijkt inmiddels dat de leden van ons Koninklijk Huis te Londen vertoeven. Gistermorgen arriveerde daar het Prinselijk Paar, terwijl H. M. de Koningin gisteravond in Liverpool street-station is aangekomen, waar Zij werd be groet door Koning George, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Hare Majesteit onderhield zich even met het Prinselijk Paar en voerde daarna in het Fransch een langdurig gesprek met den Koning. Prinses Juliana en Prins Bernhard hadden gistermiddag met Koning George en Koningin Elisabeth het noenmaal gebruikt in het Buckingham Palace. Het Prinselijk Gezin heeft zijn intrek genomen in het verblijf van een vroegeren Nederlandschen gezant te Londen. ties, op weg naar Nederland, hevig be stookten, hun opmarsch belemmerden en belangrijke spoorwegknooppunten te Aldekerke, Geldern, Rees en Goch. als mede bruggen over den Rijn bij Wezel vernielden. In Brabant streden Fransche troepen aan onze zijde. ZONDAGAVOND. Op den avond van Eersten Pinksterdag verklaarde ons opperbevel dat de Duitsche troepen niet alleen den IJssel, maar ook de Maas op verschillende plaatsen hadden overschreden. Onze grenstroepen werden gedeeltelijk ongeschokt teruggenomen. Na tuurlijk moesten zij ook ln de Noordelijke provincies, waar zich geen verdedigings linies bevonden, teruggaan, maar zij wisten daarbij 'svijands opmarsch te vertragen Evenals de vorige dagen werden ook Zon dag vele parachutisten onschadelijk ge maakt Enkele Duitschers bleken een paar autobussen te hebben bemachtigd, waarin zij Nederlandsche burgers als dekking mee voerden. Zit werden echter door onze pant serwagens buiten gevecht gesteld. Duitsche troepen zoo merkte het le- gerbericht op schijnen ln Nederland niet zonder dekking van Nederlandsche militairen of burgers te kunnen vechten. Het vliegveld Waalhaven werd door onze artillerie zoodanig onder vuur genomen, dat het Zondag zijn beteekenis voor den vijand geheel werloren had. De daar ge lande Duitsche troepen konden evenwel nog niet tot overgave gedwongen worden. MAANDAGMIDDAG. Gistermorgen meldde het Nederland sche oppercommando, dat Duitsche troepen op enkele punten in aanraking waren gekomen met onze, door inun- datiën beveiligde stellingen in het Westelijk deel van Gelderland. In de Noordelijke provinciën bereik ten de Duitschers plaatselijk de kust van het LJsselmeer en van dc Wadden zee. Onze grenstroepen in dit deel des lands konden met geringe verliezen verder teruggetrokken worden en wis ten onze stellingen te bereiken. In Brabant drong de vijand met pant sertroepen door tot de Langstraat 'tus- schen Den Bosch en Geertruidenberg Ondanks de groote Duitsche overmacht In de lucht bombardeerden onze luchtstrijd krachten met zeldzame heldhaftigheid, voor den vijand belangrijke, objecten. MAANDAGAVOND. Gisteravond werd het volgende legerbe- rloht gemeld: In een kleine sector van dc Grebbe- linie heeft de vijand terrein gewon nen, dat door ons gedeeltelijk werd heroverd, doch na hernieuwde Duitsche aanvallen niet behouden is. In de Noordelijke provincin heeft de vijand zich vastgezet. In het Zuidelijke deel van Rotter dam bieden de aldaar aanwezige Duit sche afdeelingen hardnekkigen weer stand. De in de Langstraat gemelde Duit sche troepen hebben de Moerdijkbrug weten te bereiken en hebben deze brug overschreden. De Fransche troepen in Brabant ne men in sterkte toe. Verschillende eenheden van het le ger en van de Koninklijke marine heb ben door hun heldhaftig gedrag de beste tradities van ons volk, die zich mede weerspiegelen in de vast beraden houding van de burgerij, be vestigd. Volgens de verklaringen van een gevan gen genomen Duitschen vlieger-offi cier hebben de Duitsche luchtstrijd krachten in Nederland groote verliezen geleden tengevolge van het uitsteken de schieten van onze luchtdoel-artil lerie. ZATERDAGAVOND. Zaterdagavond werd gemeld dat onze grenstroepen hun taak moedig hadden vol bracht en de hun opgedragen vernielingen hadden uitgevoerd, alvorens zij werden te ruggenomen. Mill (in Noord-Brabant), dat Vrijdag in Duitsche handen was gevallen, werd vier uur achtereen door onze troepen bestormd, waarna men de Nedèrlandsche vlag weer in het dorp kon hijschen. De ge- heele bezetting van een Duitsche pantser- trein werd vernietigd. In den trein werden in het Nederlandsch gestelde pamfleten en Nederlandsche uniformen gevonden Het vliegveld Waalhaven, de eenige zich ln Duitsche handen bevindende luchthaven, werd zwaar gebombardeerd door een groot aantal vliegtuigen van de Royal Air Force, waardoor aanzienlijke schade werd aange richt en vele vijandelijke toestellen werden vernield. Het meest ernstige feit van den Za terdag was intusschen het feit dat dc Duitschers ten Oosten van Arnhem, en meer stroomafwaarts, er in geslaagd wa ren den IJssel te overschrijden, zulks ondanks het feit dat Engelsche lucht strijdkrachten vijandelijke concentra- De directie der K.N.S.M. deelt ons mede, dat het stoomschip „Van Rensselaer" bij het verlaten van de haven van IJmuiden in den nacht van Zondag op Maandag op een mijn geloopen is. Van de honderdvijftig zich aan boord bevindende personen wor den drie personen vermist, n.I. van de bemanning twee, de lampenist P. Wijnberg uit Hollum en de bediende J. H. G. Koets. Van de passagiers wordt vermist dc heer Frederick James W. Papham. een Britsch n der daan De heer Jan Vlieger en één dochtertje werden aanvankelijk ook ver- iist doch kwamen gistermiddag te Zandvoort aan. Bovendien is de kapitein F. J. Haasten- tijdens het leiden van de redding door een hartverlamming getroffen en overleden. Van de honderd vier en veertig geredden bevinden zich twee geredde passagiers in het Sint Anthoni Ziekenhuis te IJmuiden. nJ. de heer Frank Dodd (Britsch onder daan) en mevrouw Violet H. Cusworth, en drie leden van de bemanning. nJ. M. Ver del (olieman), H. W. Veelbehr (stuurmansleerling) en de olieman J. M. A. Schoop. De geredden zijn voor het meerendeel via Haarlem naar Amsterdam gebracht onder geleide van K.N.SJVI.-employé's.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1