8©V a/„ STERK. BINNENLAND 4u qóedJM&l*; De aanvallen op Nederlandsche treilers LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 April 1940 Derde Blad No. 24545 KERK- EN SCHOOLNIEUWS 81ste Jaargang Vreemdelingen mogen niet meei als handelsagent werken Motorrijtuigenbelasting per maand? Prins Bernhard te Rotterdam Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur 5AN05T0L Schoten voor den boeg als teeken dat men stoppen moet? VRAGENRUBRIEK De Staatscourant van gisteravond bevat een Koninklijk Besluit, waarbij artikel 1 van het Koninklijk Besluit, van 22 Februari j.l. ten aanzien van het verrichten van arbeid door vreem delingen, wordt gewijzigd in dien zin, dat het voortaan ook In het bedrijf van handelsagent verboden is, arbeid door vreemdelingen te doen verrichten zon der vergunning. MAAR VELE ANDERE TEGEMOET KOMINGEN ZIJN EVENEENS NOODIG. In de Memewie van Antwoord van den Minister van Financiën inzake de heffin gen ten behoeve van het Lecningsfonds 1940, "waaronder ook de verhooging van het bijzonder Invoerrecht van benzine), deelt deze bewindsman mede, bereid te rijn met zijn ambtgenoot van Waterstaat in overleg te treden over een wijziging van de Motorrijtuigenbelastingwet in dien zin, dat de mogelijkheid worde geopend deze be lasting per maand te betalen. Het ziet er dus naar uit, dat de zoo lang reeds bepleite vergemakkelijking van de betalingen voor de motorrijtuigenbelasting dan toch eindelijk zal worden bereikt, al dus schrijft ons de K.NA.C. Zooals men weet, kan de Motorrijtuigen belasting thans slechts worden gestort per Jaar of per 3 maanden Bij buiten gebruik stelling van het voer tuig wordt op de Jaarkaart slechts resti tutie verleend over de nog niet Ingetreden kwartalen; op de 3-maandakaarten vindt echter geenerlei restitutie plaats. Men loopt dus bij buiten gebruik stelling altijd de kans over enkele maanden nutteloos een belasting te betalen, die blijkens de des betreffende wet uitsluitend verschuldigd is, wanneer men met het voertuig op den openbaren weg rijdt Hoewel de thans min of meer toegezegde Invoering van maandkaarten aan deze be zwaren tegemoet kan komen, zal het in hoofdzaak afhangen van de uitvoering der nieuwe regeling of zij voor het motorweg- verkeer eenlge waarde zal hebben. Wil men niet iedereen verplichten zekerheidshalve 12-maal per Jaar een aparte belastlngkaart aan te vragen, dan zal, behalve de invoe ring van maandkaarten ook de restitutie over kortere termijnen moeten kunnen ge schieden. Het zou echter een ernstige dwaling zijn van de regeering, de Staten-Oeneraal en het publiek, indien deze zouden meenen. dat met de Invoering van maandkaarten reeds op eenlgszins redelijke wijze compen satie zou worden verschaft aan het motor- wegverkeer voor de voortdurend toenemen de overbelasting, waaraan het bloot staat. 1 Nu de motorrijtuigenbelastingwet toch zal moeten worden hei-zien voor de invoe ring der maandkaarten, eischt de veel te stugge regeling dezer belasting op vele punten verbetering, ten einde ook maar bij benadering tegemoet te komen aan de be hoeften. welke het motorwegverkeer heeft en op welker bevrediging het meent wel eenlgen aanspraak te hebben nu het tegen de offlcieele verklaringen ln toch weer is uitverkoren om de noodig geachte hoogere belastingen op te brengen. Zonder naar volledigheid te streven, mo gen hier de volgende desiderata worden genoemd, welke, zonder voor het Rijk in komstenderving mede te brengen, toch voor het motorverkeer een tegemoetkoming zouden beteekenen: a. het recht eenlge dagen 'bijv. 3) langer te rijden op een belastlngkaart, welke in de afgeloopen maand geldig was, of eenlge dagen eerder op een kaart voor de volgende maand; b. Invoering van zichtbare belasting- plaatjes en in verband daarmede verlaging van de exorbitante kosten voor Inning en controle (thans ruim 1 mlllloen per Jaar); c. herstel van de vroeger bestaande be paling, dat de belastingkaarten voor niet binnen het Rijk gevestigde houders niet voor achtereenvolgende dagen behoeven te gelden; d. geen boete, Indien men de belasting- kaart vergeten heeft mede te nemen. In trekking van de vea-volging wanneer men binnen zeker tijdsverloop kan aantoonen de kaart in bezit te hebben; e. onmogelijk maken van de, ook door de Regeering zoo ongewenscht geachte, ge meentelijke parkeerheffingen door een verbeterde redactie van art. 41 van de Mo torrijtuigenbelastingwet; f. bij aanschaffing van een zwaarder voertuig bijbetaling slechts voor de nog niet verstreken maanden. Thans betaalt men het meerdere ook over do reeds ver streken maanden, waarop slechts met het lichtere voertuig werd gereden; g. bij aanschaffing van een lichter voer tuig restitutie van het teveel betaalde over do nog niet verstreken maanden. Thans wordt geen restitutie verleend; h. voor zooveel niet kan worden overge gaan tot het regelmatig verstrekken van belastingkaarten op nóg kortoren termijn dan een maand, het recht hiertoe toch wel te verleenen voor bijzondere gelegenheden (Pasdien, Pinksteren, ijs-perioden, enz.); J. bijzondere maatregelen voor gemobili seerde motorrijtuighouders, die slechts ln do verlofdagen van hun voertuig gebruik kunnen maken. Ai deze punten zijn op eenvoudige wijze tot uitvoering te brengen, indien werkelijk do wil aanwezig ls het te zwaar belaste motorwegverkeer eenlgszins tegemoet te komen, zonder nochtans de inkomsten, af komstig van die kleine groep motorrijtuig- houders, te doen verminderen. BELANGSTELLING VOOR „O. EN O." Gistermiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het gebouw der eco nomische burgerschool te Rotterdam, om zich op de hoogte te stellen van het werk van O. en O. te Rotterdam. De groote zaal was om half twee al ge vuld met militairen, die voor het meeren- deel de cursussen ln het kader van O. en O. volgen. Een militair orkestje hield er de stemming In. Om bij tweeën arriveerde de prins, gekleed in de uniform van ordon nans-officier. BIJ zijn binnenkomst in de collegezaal speelde het orkest het Wilhel mus. dat staande door de aanwezigen werd meegezongen. Met den prins kwamen ver scheidene militaire autoriteiten en leden van het plaatselijk comité voor O. en O. mede. Res. luit. kol. W. baron van Ittersum sprak een Inleidend woord, waarin hij er aan herinnerde, dat de prins het eere voorzitterschap van den centralcn raad van O. en O. heeft willen aanvaarden. De kwestie van ontwikkeling en ontspanning ls niet alleen een militair®, maar ook een nationale zaak. Na de inleiding werd een aanvang ge maakt met het afwerken van een drietal cursussen, die elk tien minuten duurden. De eerste cursus had betrekking op de middenstandsontwikkeling en werd geleld door sergeant Stam Hierop volgde een technische les onder leiding van luitenant Dellaert, gevolgd door eenlge demonstra ties op het gebied van E H B O. onder lei ding van dr, Polak. De ln de zaal aanwe zige militairen hebben na afloop van een cn ander eenlge liederen gezongen, bege leid door het orkestje. Tenslotte heeft de Prins de in het gebouw ingerichte huls- vlljttentoonstelling bezichtigd. ASPERGETEELT MET ELECTRISCHE VERWARMING. In de gistermiddag te Haarlem voortge zette algemeene vergadering van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur werden de Jaarverslagen goedgekeurd. De rekening over 1939 sloot op een bedrag van f.63 439 Bij de rondvraag deelde de voorzitter naar aanleiding van een vraag der afdee- llng Wassenaar mede. dat de uitbetaling door het surplusfonds thans administratief geregeld is. Vermoedelijk zal het bedrag voor de exporteurs voor ol op 1 Mei betaald worden De afdeellng Noordwljk betreurde het, dat de uitkeerlng voor plantgoed, dat voor vee voer best^rpd ls, nog nJet ls geschied De voorzitter antwoordde, dat uitbeta ling spoedig verwacht kan worden. Voorts deelde hij mede, dat overleg wordt gepleegd met den Bond van Bloembollenhandelaren, welke een deputatie naar Engeland wil zenden om te trachten eenlge producten Ingevoerd te krijgen. C A LIAtTAl ifvisiMM-MMoer un*s**pf>rUm*ék •4 1 40 PER FLACON fAMIl IE VERPAKKING I 2.75 2017 (ln#e®. Med.) DIPLOMATIEKE DIENST. De vacante post te Kopenhagen. Het „Vad." meent reden te hebben om aan te nemen, .dat mr. C. G. W. H. baron Van Boetzelacr van Oosterhout, thans ge- zantschapsraad te Berlijn, bestemd ls om benoemd te worden tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Kopen hagen als opvolger van gezant H W. G M. ridder Huyssen van Kattendijke, die aan het hoofd van ons gezantschap te Rome komt te staan. NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND. De heer C. S. Roem voorzitter. In de gisteren te Amsterdam gehouden zeer druk bezochte Jaarvergadering van den Nederlandschen bioscoopbond ls ter vervulling van de vacature van den heer J. Hamburger tot voorzitter van den bond gekozen de heer C. 8 Roem. directeur der N V filmfabriek Profiltl te 's-Gravenhage. De heer Roem heeft deze benoeming in beraad gehouden. NIEUWE DIESELTREINEN WORDEN 19 MEI IN DIENST GENOMEN. Vertragingen binnenkort afgeloopen. In een persconferentie met de directie van de Nederlandsche Spoorwegen werd de aandacht gevestigd op de nieuwe diesel- electrische treinstellen, die gistermiddag op het baanvak ArnhemJUtrecht hebben proefgereden. Onvoorziene omstandigheden buiten be schouwing latend, zal dit nieuwe mate rieel 19 Mei a.s. in den dienst worden op genomen. In verband hiermede worden op verschillende plaatsen ondergrondsche tanks aangebracht, z.g. pompstations voor het diesel-electrlsche materieel. Dergelijke tankinstallaties bevinden zich reeds in Utrecht. Maastricht en Den Haag. terwijl eveneens een tankinstallatie zal worden gebouwd in Leeuwarden, welke ook op 19 Mei a.s zal moeten worden opgeleverd. Uitgebreide maatregelen zijn verder ge troffen om de remmende factoren, waar mede de Nederlandsche Spoorwegen ln verband met de militaire maatregelen sinds de mobilisatie te kampen hebben, zoo veel mogelijk weg te werken, om het reizlgersvervoer zoo goed mogelijk te la ten geschieden. Men hoopt te bereiken, dat de thans regelmatig voorkomende ver tragingen ln den vervolge niet meer mo gelijk zullen blijken, in ieder geval tot een minimum zullen worden teruggebracht. Een proef die niet gelukte. Men schrijft ons: De Proeftuin Z.H. Glasdistrict te Naald wijk heeft gedurende enkele Jaren proeven genomen om door electrlsche verwarming den teelt van asperges te vervroegen; het resultaat ls wat de cultuur zelf betreft niet ongunstig geweest, maar voor de practljk zal deze nieuwe verwarmingsmethode toch niet mogelijk zijn, omdat de kosten te hoog blijken te zijn. In 1936 werd een begin gemaakt met deze proeven. Dicht bij elkaar werden de asper ges ultgeplant met het doel om een zoo groot mogelijk aantal te oogsten op een be perkte ruimte De planten groeiden best, en ook ln 1937 waren deze resultaten bevredigend. Maar in het afgeloopen seizoen werd met oogsten begonnen, cn toen zou blijken of de teelt op deze wijze beoefend, rendabel zou zijn. Dit bleek helaas niet het geval te zijn. De jongste opbrengst was gemiddeld f. 1.25 per kilo. Er was voor de oogst 3024.6 K.W.U. ge bruikt tegen een prijs van 2 cent per K.W.U. en daaruit bleek opnieuw dat1 vervroegde aspergeteelt met electrische verwarming niet rendabel ls omdat de onkosten te hoog zijn. Echter meent men dat het forceeren door een gewone centrale verwarming beter re sultaten zal opleveren, en de bedoeling ls dan ook dat hieromtrent zal worden nage gaan welke uitkomsten verkregen kunnen worden. Bij de proef ln het afgeloopen seizoen werd op 30 November begonnen met het electrlsoh verwarmen van de totaal 33 ra men asperges. Hiervan waren er 15 met zaagsel bedekt, 15 met turfmolm en drie met gehakt stroo. Drie weken nadat met verwarmen was begonnen, werden de eerste asperges ge oogst, waarbij de ramen, waaronder de asperges met zaagsel afgedekt waren, het beste resultaat gaven, n.l. 9.5 kg. asperges, tegen 1,5 kg. met turfmolm bedekt en 0.6 kg. met het stroo bedekt. Op 6 Februari werd de laatste asperge getrokken en de verwarming afgezet De totale oogst was toen 44,6 kg van het met zaagsel bedekte gedeelte. 443 kg. van dat met turfmolm en 6.2 met stroo; gemiddeld per raam dus resp. 2,97, 2.95 en 2.02 kg. 2. het is dringend noodzakelijk, dat m«g spoed dfe bestrijding dezer ziekte ter hand wordt genomen, 3. bij de bestrijding dient aan de maat schappelijke zijde van het rheuma- vraagstuk groote aandacht te worden besteed, 4. in de bestrijding hebben het rijk en het bedrijfsleven een belangrijke rol te ver vullen. De vergadering was van meening, dat ten spoedigste stappen bij de regeering dienen te worden ondernomen, teneinde op korten - termijn tot een begin van de organisatie der rheumatiekbestrijding te kunnen geraken. Het zou .gewenscht zijn. dat de regeering, na te zijn voorgelicht, ten spoedigste een bijeenkomst belegt van vertegenwoordigers der Vereeniging tot Rheumatiekbestrijding, der kruisvereenigingen, van het bedrijfsle ven en van het ziekenfondswezen met de geneeskundige inspectie der volksgezond heid onder leiding van den directeur-gene raal der volksgezondheid, ten einde de sug gesties betreffende de organisatie der rheu matiekbestrijding nader uit te werken en tot oprichting van provinciale commissies voor rheumatiekbestrijding te geraken. Het rapport werd door de vergadering in zijn geheel aangenomen en zal binnenkort door het bestuur aan de regeering worden aangeboden. RHEUMATIEKBESTRIJDING. De Jaarvergadering der Nederlandsche Vereeniging tot Rheumatiekbestrijding werd gehouden ln het ziekenhuis Zuidwal te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van dr C van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid. Na het openingswoord van den voorzitter werden de notulen van de vorige vergade ring en de verslagen van secretaris en pen ningmeester goedïgekeurd. Als voornaamste punt der agenda werd ln behandeling ge nomen het rapport, betreffende de organi satie der rheumatiekbestrijding in Neder land. Dit rapport, dat toegelicht Werd door dr. Peters, bevat belangrijke gegevens omtrent de sociale beteekenis van de rheumatlek. alsmede omtrent organisatie en financie ring der rheumatiekbestrijding, en eindigt met een viertal conclusies, n.l.: 1. de rheumatlek ls een ziekte van groote sociaal-economische beteekenis, HET WRAK VAN HET SLEEPSCHIP „EKAMA" ONVINDBAAR. Naar wij vernemen, is ln de afgeloopen weken gezocht naar het wrak van het op 19 Maart J.l. op het LJsselmeer gezonken leepschip ..Ekama", dat echter onvindbaar bleek te zijn. De „Ekama" was door storm tijdens de reis van Marken naar Urk vol- geslagen en gezonken op ongeveer zeven kilometer van Urk. De schipper Hendrik Vos uit Wildervank had het schip snel moeten verlaten en geen boel of ander kenteeken achtergelaten. Het wrak was aan zijn lot overgelaten en toen later het betonningsvaartuig uit Enkhuizen een boel boven de „Ekama" wilde plaatsen, kon het wrak niet worden opgespoord. Ter plaatse is het water 31/* tot 4 meter diep, zoodat het schip niet onmiddellijk een ge vaar voor de scheepvaart oplevert. Indien schipper Vos geen pogingen doet het schip te bergen hetgeen waar schijnlijk geacht wordt, daar het schip laag verzekerd was en de verzekeringssom de kosten van het bergen waarschijnlijk niet dekten zal de rijkswaterstaat, in dit geval de Zuiderzeewerken te Urk, de ber ging ter hand nemen, Indien het wrak al thans gevonden wordt. SCHOENEN VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan (Jhr J. L. E. M. van Nispen tot Sevenaer op zijn ver zoek, met ingang van gisteren, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Wehl. 2035 (Ingez Med.) Uit Ned. Oost-Indië HET JUBILEUM VAN HET KORPS MARECHAUSSEE. Aneta meldt dat op verschillende plaat sen in Indië het jubileum van het korps marechaussee feestelijk is gevierd. In Ban doeng werd een marsch gemaakt door het centrum van de stad. waaraan 300 personen deelnamen. Bij het monument van pastoor Verbraak werd een krans gelegd. Te Koetaradja werd door den legercom mandant een druk bezochte receptie ge houden, alsmede een parade en een plech tige bijeenkomst op het Kerkhof Peutjoet. waar zooveel gevallen Atjeh-strijders rusten. Te Batavia vond een reünie plaats ln de militaire sociëteit. Vervolgens werd een marsch gemaakt door de stad. Oordeel in IJmuidensche reederskringen. Hoewel het aanvankelijk leek ais of alle treilers te IJmuiden binnen zouden blijven, is gisteren in den namiddag de trcilcr „Reiger" IJm. 114 van de recdc- rij Maresatcn uitgevaren, en waar schijnlijk zullen weldra de overige schepen volgen. Uit de rapporten welke de laatst binnengekomen treilers „I. S. Groen" IJm. 130 en „Vikingbank" IJm. 183 hebben uitgebracht, heeft men in IJmuidensche reederskringen den in druk gekregen, dat het den Duitschcn vliegtuigen in de eerste plaats erom tc doen is. de visschcrsschepcn te laten stoppen om dan nauwkeuriger te kun nen nagaan, of men inderdaad met Nederlanders cn niet met gewapende treilers te doen heeft. Deze veronderstelling baseert men op 't rapport van den schipper van de „I. S. Groen", die mededeelde dat een Duitsch vliegtuig een salvo mitraiileurschoten voor den boeg in het water afschoot. De schipper had onmiddellijk gestopt. Het vliegtuig, dat aanvankelijk voor het schip langs had gevlogen, cirkelde toen cenige malen erom heen, waarna een der inzittenden met de hand naar de opvarenden wuifde en het toestel zich verwijderde. Dicht ln de buurt voer de „Vikingbank". Ook hier meende men het neerkomen van mitrailleurkogels in het water voor den boeg te hebben waargenomen. De schipper was toen volle kracht gaan varen, waarna, volgens zijn rapport, het vliegtuig eenlge bommen dicht bij het schip in het water heeft laten vallen. Het is internationaal voorschrift, dat een koopvaardijschip moet stoppen voor een oorlogsschip, wanneer het als waarschu wing een kanonschot voor den boeg krijgt. Aangezien een vliegtuig slechts over mi trailleurs beschikt, acht men het in IJmui densche reederskringen niet uitgesloten, dat de Duitsche vliegtuigen eveneens een bevel tot stoppen bedoelen wanneer zij voor den boeg der visschersvaartuigen een mi- trailleursalvo afschieten. Het is hun opge vallen. dat ook de opvarenden van de ..Pro- tinus" vertellen, dat zU meenden een door dringend fluitend geluid te hooren van een machinegeweersalvo, voordat de vliegtuigen terug kwamen om het schip te bombar deeren. Indien deze veronderstelling juist is. zou het gewenscht zijn dat men van Duitsche zijde duidelijk mededeelde, dat men voortaan deze wijze van waar schuwing toepast om beter de nationa liteit der visschersvaartuigen te kun nen vaststellen. Inmiddels zullen de schippers der Ne derlandsche visschersvaartuigen er echter verstandig aan doen, gezien de ervaring der andere treilers, wanneer belligerente vliegtuigen klaarblijkelijk voor controle boven hun schip komen cirkelen, te stop pen, en niet door met normale snelheid of zelfs op volle kracht verder te varen, den indruk te wekken, alsof zij zien aan deze controle willen onttrekken en dus iets te verbergen hebben. A. G. E. te L. U gelieve zich hiertoe tot de Gemecntercinlging te wenden. H. S. tc L U gelieve zich hiertoe te wen den tot de gemeente-secretarie te Sassenhcim. G. N. V. v. d. E. teL. Het Amenkaansch consulaat is gevestigd op Wijnhaven 147 te Rot terdam. Audiëntie van te voren aanvragen is de beste weg. HAWte L. Wendt U tot de Kamer van Koophandel. V. d. V. te L. Kwesties aangaande kost- winersvergoeding worden niet volgens uniforme regels behandeld. Ieder geval wordt apart be oordeeld naar de omstandigheden. U moet U wenden tot den commandant van het leger onderdeel. waartoe U behoort. Wed. J. R. v R. te H. - Indien U niet anders dan met buitengewoon bezwaar de be lasting kunt betalen, dan kunt U zich wenden tot den Directeur der Directe belastingen te Utrecht en afschrijving verzoeken. Rekening wordt echter gehouden met de totale gezinsinkomsten, dus ook de verdiensten van Uw Inwonenden zoon: Uw zoon ls persoonlijk niet aansprakelijk. PREDIKBEURTEN. Leimuiden Ned Herv. Kerk Woensdag- nam. 71- uur iBiddag gewas), ds. Geerling van Oude-Wetering. Noord «ijk-aan-Zee Ger. Bond (Juliana- I weg 27»: Woensdagnam. 8 uur. ds. Bartlema. I van Zeist. Waddinxvcen Zuidkade 18: Woensdagnam. 7 uur, ds. de Rover van Vlaardingen. „VIKINGBANK" KREEG GEEN WAARSCHUWING. In tegenstelling met het vorenstaande zendt ons de IJmuider-federatie van tran sportarbeiders. afdeellng van den Centra- len Bond van Transportarbeiders, de vol gende mededeeling: Wij verklaren op gezag van een aantal opvarenden van de ..Vikingbank", waaron der de schipper, die wij los van elkaar hoorden, en waardoor aan de mededeelin- gen niet kan worden getwijfeld, dat de ..Vikingbank". thuiskomende, op volle kracht voer. zoodat men dus niet op volle kracht is gaan varen toen er door het Duit sche vliegtuig met bommen werd gegooid, en dat de „Vikingbank" direct en zonder voorafgaande waarschuwing met bommen ls bestookt. Wij verklaren dit. omdat uit het bericht van de reeders zou kunnen worden opge maakt. dat het gevaar niet zoo groot zou zijn en dat het bombardeeren van de ..Vikingbank" in feite aan een verkeerde handeling van den schipper te wijten zou zijn. Deze aldus op den schipper van de „Vikingbank" gelegde onverdiende blaam, moet worden weggenomen, mede omdat uit een en ander zelfs conclusies zouden kunnen worden getrokken, ten aanzien van de aan de „Protlnus" overkomen ramp. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Campen "Oost-Friesland) B. Heetderks. cand. en hulppred. te Wllsum (Graafschap Bentheim). Aangenomen: Naar Paesens en Moddergat, Y. FeenMra cand. en hulppred. te Den Helder: naar Delfzijl. M Wilschut te Ooster-Nijkerfc: naai- Zlerikzee, G. Leene tc Baarland DS. C. DE JONGE MET EMERITAAT. Naar wij vernemen heeft ds. C. de Jonge, predikant bij de Oud-Geref. gemeente te Kampen en nestor van de predikanten der Oud-Geref. Kerkengroep, eervol emeritaat aangevraagd. Ds de Jonge werd 28 Dec 1854 te Tholen geboren en was aanvankelijk in den Haag in het stucadoorsbedrijf werkzaam. Hij diende de Oud-Geref. Gem. te s Graven hage 9 jaar als diaken en eveneens 9 jaar als ouderling. In het voormalige kerkge bouw der Oud Geref. Gemeente in de Cil- lierstraat ging hij meermalen in den dienst des Woords in de Residentie voor. In 1912 ontving hij een beroep naar den Helder, waarvoor hij echter bedankte Datzelfde jaar bracht ook Kampen een beroep op hem uit dat opgevolgd werd en 10 Juli van laatst genoemd jaar bevestigde Js. de Groot van Waddinxveen hem te Kampen als opvolger van ds. P. v. d. Heijden. Ds. de Jonge ver bond zich aan zijn eerste en eenige ge meente sprekende over 2 Thess 5. 25 Broeders, bidt voor ons". Ds. de Jonge, die op grond van artikel 8 der Kerkenorde (singuliere gaven" tot het predikambt werd toegelaten, heeft meer dan 25 jaar de gemeente van Kampen ge diend en gaat ondanks zijn 85 jaar nog ge regeld in de prediking voor Van de hand van den grijsaard verscheen een preekenbundel, getiteld: ..Ruth, het eigendom van Boaz" Ook is ds de Jonge medewerker aan het maandblad van de Oud-Geref. Kerkengroep „Tot de wet en de getuigenis".

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9