Een Zweedsche verdediging 81ste Jaargang DINSDAG 2 APRIL 1940 No. 24545 Inzake het aangenomen standpunt tegenover de Finsche aifaire De moord Dit nummer bestaat uit DRIE bladen te Leidschendam eerste blad HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Een interview met Koht De strijd in het Westen Radio-rede van Amery Overzicht De Bilt verwacht Het Duitsche Witboek Tsjoengking contra Nanking LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd i|)n Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zalccnadvertentles belangrijk lager tarief Kleine advertenties uitsluitend btj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 ets. bij maximum aantal woorden Tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau Noordeindaplem Telefoonnummer» voor Directie en Adminiatratie 25041 (2 fijnen) Redactie 21507 Poatcheque- en Girodienat no. 57055 - Poatbua no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUnj per 3 maanden f. 3 33 per week f.0.1» franco per post t. 335 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0 8® per 3 mnU Dc Zweedsche regeering heeft gisteren ln de belde kamers van den Rijksdag een ver klaring afgelegd over de rol van Zweden ln het Flnsch-Russisch conflict. In de eerste kamer werd de verklaring voorgelezen door den minister van bultenlandsche zaken. Ouenther. ln de tweede kamer door mi nister-president Hansson. De verklaring zet uiteen,'dat de Finsche regeering van den aanvang af op de hoogte ls gebracht van de houding van Zweden ten aanzien van de kwestie van het vervoer van troepen naar Finland en van den Zweedschen wensch om Finland op alle andere manleren binnen de mate van het mogelijke te helpen. Van den .aanvang af ook ls de Zweedsche houding duidelijk ge maakt ten aanzien van het vervoer over Zweedsch gebied van materleele hulp en vrijwilligers. Toen de kwestie van doortocht van troepen uit de oorlogvoerende landen door Zweden opkwam, wees de regee ring er echter op, dat zij niet in staat was, daartoe toestemming te geven. Deze houding is ongewijzigd tot het einde gehandhaafd. Toen de Finsche regecring zich bereid had verklaard tot hervatting van de door den oorlog onderbroken onder handelingen, stelde de Zweedsche re geering zich ter beschikking voor de diplomatieke activiteit om tot dit doei te geraken. Geenerlei druk werd uitge oefend. Verder herinnert de verklaring aan de Zweedsche diplomatieke stappen ten gun- te van Finland te Berlijn, Londen, Parijs en Rome op 7 October, tc Washington op 10 October, te Moskou, samen met Noorwegen en Denemarken, op 12 October, vervolgens ln een bespreking met de sovjet-gezante te Stockholm op ;23 October, en weer te Mos kou op 2 November. Een Zweedsche démarche te Moskou ten gunste /an den vrede werd op 2 December te Moskou ondernomen op verzoek van de Finsche regeering, die zich bereid verklaar de tot hervatting van de onderhandelingen. Sedert eind December werden talrijke be sprekingen gevoerd met de sovjet-gezante, mevr. Kollontay, vooral over de mogelijk heden van een Russlsch-Flnschen vrede, maar ook naar aanleiding van klachten van Russische zijde tegen Zweden, welks neu traliteit in twijfel werd getrokken. Op 29 Januari ontving de Zweedsche minister van buitenl. zaken, Guenther, een mededeellng, waarin vastgesteld werd, dat de sovjet-regeering in begin sel bereid was een accoord aan te gaan met de Finsche regeering-Ryti-Tanner. De sovjets vroegen een Finsch aanbod, waarbij zij er den nadruk op legden, dat de sovjet-eischen niet meer beperkt zouden blijven tot hetgeen vóór den oorlog was gevraagd. Het Finsche antwoord werd op 2 Februari naar Moskou gezonden door tusschenkomst van de Zweedsche regeering. Het stelde als grondslag voor de resultaten, die bereikt waren ln de besprekingen te Moskou vóór den Flnsch-Russlschen oorlog. Daarbij ver klaarde zich de Finsche regeering bereid tot verdere concessies ten gunste van bijv. de veiligheid van Leningrad door afstand van meer gebied op de Karellsche landengte en tot afsluiting van een internationale conventie, welke de wateren var. de Finsche Golf tot geneutraliseerd gebied zou maken. Voorts zouden door Finland alleen gebie den moeten worden afgestaan ln ruil voor andere gebieden, terwijl betalingen zouden moeten worden verricht voor de particuliere eigendommen in de afgestane gebieden. Op 5 Februari deelde de sovjet-gezante te Stockholm mede. dat haar regeering de aangegeven basis niet aanvaardde In de daarop volgende weken werden de po zingen voortgezet, waarbij de kwestie van afstand van Hangoe steeds op den voor re ond stond. Deze kwestie was ook in Stock holm opgeworpen door den Flnschen mi nister van bultenlandsche zaken. Tanner, die de meening van Zweden vroeg over eventueelen afstand van Hangoe. De Zweedsche minister van bultenland sche zaken antwoordde, dat Zweden geen rraci wilde geven en Finland de vrijheid liet om zelf een oordeel te vormen Op 20 Februari deelde Molotof den Zweed schen gezant te Moskou mede, dat de sov jet-Russische vredesvoorwaarden betrek king hadden op de geheele Karellsche land engte met Inbegrip van Vllpurl. benevens een gebied ten Noorden van het Ladoga- meer en Hangoe. Daar tegenover zou Pet- samo aan de Finnen teruggegeven worden. Op 6 Maart antwoordde Finland door tusschenkomst van Guenther dat men de Russische voorwaarden aannam als grondslag voor de besprekingen. Tevens werd daarbij voorgesteld een wapen stilstand af te kondigen. De Zweedsche regeering. die het ant woord ln Moskou overhandigde, stelde een staking der vijandelijkheden voor op 11 uur des morgens 6 Februari, maar dit voorstel werd door de Russische regeering afgewe zen. die eveneens een herhaald voorstel be* treffende een wapenstilstand op 7 Maart verwierp. De Finsche delegatie ontving bericht van deze weigering vóór haar vertrek uit Stock holm op 7 Maart naar Moskou Op 8 Maart had Guenther besprekingen met de gezanten van Groot-Brlttannie en Frankrijk, die hij ln kennis stelde van den aard der Zweedsche bijdrage tot de vredes onderhandelingen. Vooral werd hierbij de nadruk gelegd op het feit, dat er geen con tact had bestaan met Duitschland en dat geenerlel druk was uitgeoefend op Finland. Tijdens de besprekingen te Moskou deed de Zweedsche regeering. In overeenstem ming et de Finsche regeering al het mo gelijke langs dlplomatieken weg, om voor Finland zoo goed mogelijke voorwaarden te verkrijgen, vooral wees de Zweedsche gezant er te Moskou op, dat wanneer de Russische voorwaarden zoo streng zouden worden, dat Finland niet ln staat zou zijn ze te aanvaarden, dit het gevaar met zich mede zou brengen, dat er Invloed door zou worden uitgeoefend op de Zweedsche mee ning de houding der westelijke mogend heden. In dit verband wees Guenther er wederom op. dat de aan de Finsche delega tie voorgelegde voorwaarden niet Identiek waren aan die, welke aan Stockholm waren medegedeeld. De regeerlngsverklarlng geeft vervolgens een historisch overzicht over de Engelsch- Franschc interventleplannen, waarvan de meeste feiten reeds algemeen bekend zijn. O.m. wordt er nog ln vermeld, dat Daladier op 2 Maart aan den Zweedschen koning een persoonlijke boodschap heeft gezonden be treffende het expeditiecorps, waartoe plan nen waren ontworpen door de geallieerden, en over de eventueele passage daarvan door Zweden. De koning antwoordde hierop met uit drukking te geven aan den wensch, dat deze actie niet zou plaats vinden, aangezien hij er vele consequenties van vreesde. Hij voeg de hieraan toe. dat het streven om een aan vaardbaren vrede voor Finland te verkrijgen nog steeds voortgezet werd. Op 12 Maart, den dag. waarop de vrede te Moskou werd onderteekend, overhandig de de Engelsche gezant den Zweedschen minister van bultenlandsche zaken. Guen ther een boodschap van den Engelschen minister van bultenlandsche zaken, waarin werd verklaard, dat de Finsche regeering het dringende verzoek had gedaan, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland zich zouden richten tot de regeeringen van Zwe den en Noorwegen met de vraag <>m ter stond den doortocht toe te staan van Fran- sche en Brltsche troepen over het gebied van Zweden en Noorwegen. Een soortgelijke demarche werd te Oslo ondernomen. Guenther antwoordde den Brltsohen ge zant, dat. gezien de gevorderde phase die de vredesonderhandelingen ln Moskou had den bereikt, en aangezien volgens de Uit drukkelijke verkalrlng van den Flnschen minister van bultenlandsche zaken. Tanner, geen enkel verzoek om hulp door Finland was gericht tot de westelijke mogendheden, hij zich een termijn van ten minste tot den volgenden dag voorbehield. Dienzelfden dag werd de vrede te Moskou onderteekend. DEBAT. In de daarop volgende debatten hebben de vertegenwoordigers van de regeerings- partljen de politiek van de regeering goed gekeurd. De communisten en de vertegen- j woordlger van de linksch-socialistische partij leverden crltlek, doch zij stelden zich niet op gelijk standpunt. Enkele sprekers van andere partijen wa- ren van oordeel, dat de Zweedsche regee ring reeds eerder aan de Sovjet-Unie dui delijk had moeten maken, dat een actie tegen Finland Interventie van Zweden zou kunnen veroorzaken. De crltlek richtte zich vooral tegen de passieve rol van de Zweedsche regeering bij het recruteeren van de vrijwilligers. Bovendien werd er op gewezen dat men thans energiek moet werken aan de ver sterking van dc landsverdediging. De minister van bultenlandsche zaken zelde vék volgens. dat hij zich bewust ls van een leemte ln zijn uiteenzetting, aangezien hij niets heeft gezegd van de houding van Duitschland Er zijn evenwel ir: dit opzicht enkele aangelegendheden. welke niet in het open baar kunnen worden gezegd De minister constateerde, dat er geen of- ficleele Duitsche nota bestaat en van het begin af was het niet duidelijk, welke hou ding Duitschland aan zou nemen Langza merhand heeft men dit evenwel begrepen. Ook zelde de minister, dat er geen noe menswaard verschil van meening heeft be staan tusschen de Zweedsche en Finsche regeering over de houding van Duitschland VERDACHTE TOT LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. De Haagsche Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 29-jarigen koopman R. A., wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 October van het vorige jaar den vee koopman C. G. van der Horst te Leid schendam heeft vermoord en hem van het geld, dat deze bij zich had, heeft beroofd. De Officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, had op de zitting van 19 Maart tegen R. A. levenslange gevan genisstraf geeischt. Conform dezen eisch heeft de recht bank hedenmorgen R. A. ter zake van moord tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis zal verdachte in be roep bij het Gerechtshof komen. BINNENLAND. De aanvallen op Nederlandsche treilers; schoten voor den boeg zouden bedoeld zijn als bevel om te stoppen. (3e Blad). Geen vreemdelingen als handelsagent (Binnenland. 3e Blad). De vergadering van „Bloembollencultuur" (Binnenland, 3e Blad). Nieuwe K.L.M.-üjn naar Lissabon geopend (Laatste berichten, le Blad.) HANDHAVING VAN DE NEUTRALITEIT Koht, de Noorsche minister van bulten landsche zaken, heeft in een interview met Reuter gezegd, dat hij meende, dat het ln het voordeel van alle partyen was, wanneer Noorwegen bulten den oorlog bleef. Op de vraag of Noorwegen nieuwe maat regelen beraamde om zijn normalen over- zeeschen handel te besohermen, antwoord de Koth ontkennend. Er bestond daaraan geen behoefte, omdat het land verdragen met andere landen had, die alle noodlge bescherming geven. Hij wenschte echter op te merken, dat sommige door de Engelsche regeering genomen maatregelen ter contro le van den Noorschen overzeeschen handel de Noorsche scheepvaart aan gevaren bloot stellen, welke overbodig ïyken. Naar zyn meening gevraagd over de uit lating van Churchill, dat het verkeerd was, dat neutrale landen zich lieten dwingen om een van de oorlogvoerenden van grond stoffen te voorzien, die noodlg zyn voor de verlenging van den oorlog, zelde Koht, dat het hem niet bekend was, dat eenig neu traal land daartoe gedwongen werd. Noor wegen In alle geval niet. Wat den Noor schen uitvoer naar Duitschland betreft, een beginsel van het verdrag, dat Noorwegen met Engeland gesloten heeft, ls dat Noor wegen den normalen uitvoer naar alle lan den kan handhaven met Inbegrip van Duitschland Op de opmerking van den correspondent van Reuter, dat het Engelsche en Fransche volk gelooven, dat de geallieerden ln den huldigen oorlog evenzeer voor de belangen van de kleine landen vechten als voor hun eigen zaak en dat de neutralen daarom tegen hun eigen belang handelen, wanneer zy iels doen om Duitschland te helpen, zelde Koht: LUCHTACTIE. Van Franacfhe zijde wordt erkend, dat 2 één-persoons vliegtuigen bij luchtgevech ten verloren zyn gegaan. De andere toe stellen keerden op hom bases terug. Een Britsdh vliegtuig ls gieterochtend ln een veld te Thuillieb bij Charleroi ln Belgie gedaald. De vlieger heeft zyn motoren laten draalen en boeren gevraagd waar hij wa.-. HjJ steeg weer op toen h4J hoorde, waar tay zich bevond. Boven Zwitserland zijn vreemde vliegtui gen verschenen, vermoedeUJIk geallieerde, daar op Duitsóh gebied luchtafweergeschut in werking kiwam. Scherven van de projectielen van het Antwerpodhe luchtafweergeschut hebben ln de stad en omstreken schade aangericht. Deze schade was alleen van materieelen aard en niemand werd gewond. AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel Vaste markt Mee- rendeels betere koersen Amerikanen ongeanimeerd Beleggingen vrij on veranderd. BUITENLAND. Nog een Zweedsche uiteenzetting over het verloop van zaken betreffende Finland (le Blad). De lucht-actie in het Westen blijft levendig (le Blad). Tsjang kal sjek tegen de regeering van Nangking (le Blad'. ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. „In mijn land begrijpen we zeer goed het verschil tusschen de oorlog? doeleinden van de beide partijen, maar het behoort tot de neutraliteit, in der gelijke dingen geen partij te kiezen. Mijn land is neutraal, omdat het voor ons de eenige mogelijke politiek is en we zijn gedwongen, in alle opzichten de beginselen der neutraliteit te hand haven". NOG STEEDS RUST. De periode van rust houdt nog steeds aan. Twee aangelegenheden biyven op den voorgrond staan de verscherping der blok kade en de Balkan. Algemeen wordt verwacht, dat Chamber lain over dit eerste punt vanmiddag wel nadere bUzonderheden bekend zal maken. Hoewel de Balkan-landen zelf by voort during verzekeren hun neutraliteit te wil len handhaven zoowel de Zuld-Slavlsche als Grieksche premier hebben dit nog eens met nadruk verklaard bhjft om dit ge bied toch allerlei geheimzinnigs hangen. Van Engelsche zijde wordt een Russisch diplomatiek offensief ten aanzien van Bes- sarabië verwacht. Dit vooral na de rede van Molotof. en men laat geen twyfel of de ge allieerden zullen hun garantie aan Roe menië nakomen, mocht er Iets gebeuren. Daarvoor ls het leger van generaal Wey- gand duldeiyk bedoeld. Een Engelsche journalist was gerechtigd het hoofdkwartier van generaal Weygand in Syrië te bezoeken. Het meest werd hy getroffen door een daar aangeslagen biljet met de woorden: Stilte. Zeg niets, want u weet niets. Als u echter iets wist, zoudt u niet geneigd zyn het te zeggen. Geheimzinnige woorden Italië neemt biykbaar ook voorzorgs maatregelen. De „Paris-Soir" publiceert het volgende telegram van zyn correspondent te Rome: Er ls een communiqué gepubliceerd, vol gens hetwelk tien lichtingen reservisten der marine terstond worden opgeroepen. De oproeping geschiedt met het oog op ..op leidingsperioden" Voorts worden alle stoomvisschersvaartuigen uitgenoodigd. zich zonder verwyi naar hun thuishaven te begeven. Tusschen Zuid-Slavië en Hongarije wor den de banden steeds nauwer.- Volgens berichten van welingelichte zyde wordt binnenkort te Boedapest de Joego slavische minister van Justitie Lazarus Mar- kowitsj, verwacht. Markowitsj, die de gast zal zyn van zyn Hongaarschen ambtgenoot zal in het Fransch een lezing houden over het huidige internationale recht. De reis van Markowisj. na de besprekingen, welke Telekl te Rome gevoerd heeft, is van groote beteekenis. Voorts vertrekt de Joegoslavische minis ter van landbouw. Cubrilowltsjvandaag naar Boedapest om dc veetentoonstelling aldaar te bezoeken. In een door de Hon- gaarsche bladen gepubliceerd Interview heeft Cubrilowltsj verklaard, dat samen werking tusschen de Joegoslavische en Hongaarsche boeren vooral ln den tegen- woordlgen tyd noodzakelijk is. De beide landen zullen zoodoende gemakkeiyker weerstand aan agressie kunnen bieden en aan de lasten, die op de beide naties drukken. PARAAT OP DEN BALKAN In een radiotoespraak heeft de vroegere Brltsche minister van koloniën. Amery. de vraag gesteld, wat het antwoord zou moe ten zijn op welken volgenden zet ook van Hitler op den Balkan Aanery zelde: Het wenkeUJke antwoord is één. dat slechts kan worden gegeven ln be woordingen van mannen, geschut, schepen en vliegtuigen. Het is de beheersching van de Middel - landsche Zee. de kracht van het Turksche leger en van de geallieerde strijdkrachten, daarachter bijeen gebracht, welke er voor de bedreigde Balkanstaten over zullen be slissen, in hoeverre zy op succesrijke wijze hun onafhankelijkheid zullen kunnen ver dedigen en mogeiyke medeplichtigen ln de Duitsche agressie zullen doen aarzelen. De openbare sympathie in de Balkan- landen, aldus Amery. is aan onze zyde. doch het optreden hunner regeeringen zal beïnvloed wonden, niet zoozeer door hur. sympathieën, als wel. doordat zy kennis hebben van de hulp. welke wy kunnen geven en prompt zulen geven". wy moeten duldeiyk maken, dat. wat ook gebeure. wy de schaal kunnen doen overslaan ten gunste van hen. die voor zichzelf op de bres staan en voor de eenheid en it ede van het gebied, dat zoo'n gedenk waardig verleden heeft en op zoo'n schoone toekomst kan blikken. Aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt, met plaatselijk ©enigen regen. Later brekende bewolking. Weinig verandering in tempera tuur. Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind. De publicatie van het jongste Duitsche Witboek over Polen, waarby ook uitspra ken ran de Amerikaansche gezanten te Londen en Parys over Polen tot verzet te styven. schynt te zyn geschied zonder dat de ambassadeur der Vereenigde Staten te BerUjn ervan werd verwittigd Cordell Huil heeft tegenover de pers te kennen gegeven, dat hy van de ambas sade te Berlijn niets had ontvangen, dat er op zou wijzen, dat deze in kennis was gesteld van deze publicatie van het Duit sche ministerie van buitenlandsche zaken Volgens United Press wordt in de Ver eenigde Staten algemeen geloof gehecht aan de verklaringen van Hull en Bullitt, dat het Witboek onjuiste mededeelingen bevat. Men neemt over het algemeen aan, dat het Witboek door Göbbels ls gelan ceerd om de verkiezingscampagne tegen Roosevelt te dwarsboomen. Een aantal dagbladen echter voorna melijk republikeinsche bladen, gelooft, dat er veel waarheid steekt ln de docu menten. Deze bladen zyn bhjkbaar v&n plan gebruik te maken van het materiaal tegen Roosevelt. Etteiyke politici hebben reeds de gele genheid aangegrepen om acties te begin- men. Hamilton Fish elscht een onderzoek door een commissie van vijf leden van het Huis van Afgevaardigden naar de beweer de mededeelingen van Bullitt en Kennedy. Lk kan met gelooven. dat de Duitsche regqering deze documenten vervalscht zou hebben daar het stellig in het belang van Duitschland is goede betrekkingen met de Vereenigde Staten te handhaven." Senator Reynolds eischt eveneens een onderzoek naar de rol van Bullitt. ..De Amerikaansche moeders willen weten of haar zonen in den dood zullen worden ge stuurd om het Britsche wereldrijk te red den." zegt deee senator. „Wij moeten Bul litt aan den tand voelen zoolang hij nog in de Vereenigde Staten is." De ambassadeur Bullitt zal begin vol gende week naar Parys temgkeeren. In een uiteenzetting van den binnen- landschen en buitenlandsehen toestand van China voor den politieken raad heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek verklaard, dat China thans sterker is dan ooit. De maarschalk zeide te hopen, dat het einde /an den Russisch—Finschen oorlog Rus- tand in staat zal stellen de samenwerking te hervatten met de groote mogendheden tot vestiging van den vrede in Oost-Azië en in de rest van de wereld. In zyn rede tot den nationalen politie ken raad zeide Tsjang Kai Sjek. dat een regeering van Wang Tsjing Wei in welken vorm dan ook en onder welken naam. niet anders kan zijn dan een instrument van het Japan sche leger. De nieuwe re geering zal China's kracht om zich te ver zetten niet aantasten en niet erkend wor den door de wereld Tsjang Kai Sjek deel de voorts mede. dat de Japanschc mili taire ondernemingen in de verschillende provincies den laatsten tyd alle zijn afge slagen en dat de Japanners 230.000 dooden en gewonden te betreuren hadden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1