De strijd ter zee STADSNIEUWS LEIDSCK DAGBLAD Eerste Blad Woendag 27 Maart 1940 Het verlies van Deensche schepen Laatste Berichten De ramp van de „Protinus" v. Rossum du Chattel en Driessen - Breestraat 95 Algemeene vergadering der Christelijk Historische Unie By de opening der vergadering van het Follcetlng heeft de Deensche minister-pre sident Staunlng een rede gehouden, waar in hy o.a. zeide: „Wij komen bijeen in een sfeer van groote zorgen Een aantal Deen sche schepen ls gezonken, of tot zinken gebracht, een groot aantal Deensche zee lieden heeft het leven verloren, terwijl zy hun beroep uitoefenden op wettige wijze en zonder zich op eenige wijze in den oor log te mengen. WIJ geven uiting aan onze bewondering voor en onze dankbaarheid jegens deze i zeelieden" „Het Deensche bedrijfsleven, aldus vervolgde de premier, hangt af van den handel met andere volken en de scheepvaart ls daarom een zeer be langrijke schakel. Als zij niet onder houden kan worden, heeft dat voor vele dingen groote en blijvende ge volgen. De oorlogstoestand heeft het land groote verliezen veroorzaakt. Wij staan voor economische moeilijkheden van zeer aanzienlijken omvang. Wij hebben getracht een gezonde poli tiek te voeren cn groote schommelingen en Inflaties te vermijden. De prijsontwik keling is echter ongunstig: de invoergoe- deren zijn met 60 procent gestegen, deuit- voergoederen. vooral de landbouwproduc ten. slechts met 15 procent, terwijl de kwantiteit gedaald is. De prijsstijging der invoerproducten wordt grootendeels ver oorzaakt door de stijging der vrachten en aie stijging zal aanhouden, wanneer sche pen en bemanningen op zee blijven." Stauning besprak vervolgens den finan- cieelen toestand en zeide: ..Het heeft geen zin te spreken over de handhaving van den normalen handel, omdat dit tot een steeds grooter tekort op de handelsbalans zou lelden Wij moeten rekening houden met een gedaalden invoer en misschien met een verminderde productie. Zoo is de oor log voor de neutralen. Wij moeten streven naar evenwicht in de begrooting en daartoe dient het ont werp. dat is ingediend. Onze politiek blijft tegen Inflatie ge richt. Wij hebben ons verzet tegen een daling van de kroon, die tot ongelukken zou lelden. Leeningen en daarmede een kunstma tige stimuleeringe der koopkracht, hebben wij vermeden, evenals het uitgeven van meer bankbiljetten. In het ingediende ontwerp wordt o.a. bepaald, dat prijsstijgingen tengevolge van het ontwerp niet mogen worden berekend in den prijzenindex. waarnaar de loonen geregeld worden. DEENSCHE ZEELIEDEN VERLANGEN ESCORTE. Vertegenwoordigers der Deensche orga nisaties van stuurlieden, machinisten, sto kers, radiotelegrafLsten en andere zeelle den hebben verlangd, dat de regeering zoo snel mogelyk besluit tot het doen begelei den van de op de Noordzee varende sche pen door vischkotters. hetgeen reeds eer der geëischt was. Indien dit niet geschiedt, moeten de organisaties haar leden aanra den niet te varen. DUITSCHE VERKLARING. Naar aanleiding van de tot Dultschland gerichte beschuldigingen in zake de ver liezen van de Deensche koopvaardijvloot, wordt van Duitsche zijde het volgende vastgesteld: „Uit de inmiddels bekend ge worden data en tijden blijkt, dat de Deen sche schepen ..Minsk" en ..Charkow" op 19 Maart tegen 23 uur aan de Noordoostkust van Schotland, de schepen ..Bothal" en ..Viking" op 20 Maart des morgens aan de Oostkust van Noord-Schotland gezonken zijn. Uit de tijden en de plaatsen, waar deze vier schepen verloren gegaan zijn. blijkt, aldus D.N3.. ondubbelzinnig, dat zij aan de Brltsche kust op mijnen geloopen zijn. Noch Duitsche luchtstrijdkrachten noch Duitsche duikbooten staan in ver band met hun zinken. Het s-s. „Chrlstlansborg" bevond zich op de thuisreis van Noord-Amerika op 20 Maart tegen den avond in de onmiddellijke nabijheid van het Britsche konvooi, dat door Duitsche luchtstrijdkrachten aange vallen en uiteengejaagd werd. Met de voor ons Deensche buurvolk zoo smartelijke verliezen aan dappere zeelie den voelt ook het Duitsche volk diep mede Het verlies aan Deensche handelsschepen bewijst opnieuw, aldus besluit het Duitsche Nieuwsbureau, dat Juist in den laatsten tijd het varen in de Engelsche wateren steeds gevaarlijker en noodlottlger gewor den is. Alleen de blokkade-oorlog, waarmede Engeland begonnen is en die steeds mee- doogenloozer gevoerd wordt, ls de oorzaak van deze betreurenswaardige verliezen." Vijf opvarenden van het Deensche ss Britta. dat op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht is. zijn aan land gebracht De dertien andere leden der bemanning zijn verdronken. In een haven aan de Schot- sche oostkust zij 20 mannen van het Deen sche ss. ..Algier" aangekomen Van dit schip zijn vijf opvarenden om het leven gekomen. Bij het tot zinken brengen van het Deensche schip .Minsk" tenslotte zijn 13 menschen omgekomen en 9 gered. De geredden van deze booten hebben verteld, dat zij twee ontploffingen hebben waargenomen bij den ondergang van hun schepen, zoodat de vraag rijst, of hier wellicht gebruik ls gemaakt van een nieuw z.g. geheim wapen. Een gedempte ontplof fing werd door een luidere explosie ge volgd. DE „ARK ROYAL" WEER THUIS. Gisteren is de „Ark Royal", het vlieg tuig - moederschip, waarvan de Duitschers cenige malen hetrt>en verklaard, dat hei getorpe deerd was. in de haven van Portsmouth aangekomen. Een correspondent van de „Times". die aan boortt is geweest, meldt dat in het log boek van den oorlogï-taodem allerlei knip- seis uit Duitsche bladen zijn geplakt, waarin beschrijvingen worden gegeven hoe het schip gezonken zou zijn, met teekenin- gen er bij. en het bericht, dat veldmaar schalk Gonnjr Ue&ercn kruisen heeft ver leend aan de Duitsahers, die de „Ark Royal" vernietigd' zouden hebben Het sohynt. dat eens een onderzeeboot twee torpedo's op eten oorlogsbodem heeft afgevuurd, welke beide doel misten, waarna de begeleidende destroyer de onderzeeboot zoodanig beschadigde, dat zij aan de opper vlakte moest komen. De bemanning werd gevangen genomen en bevindt zich thans in een interneerings- kamp in Engeland Een ander maal werd de Ank Royal" aangevallen door drie vliegtuigen. De bom men richtten geen schade aan. Vliegtuigen van de .Ank Royal" stegen op. schoten een Dornier neer en Joegen de twee andere op de vlucht. De Ark Royal" heeft 75 000 mljï afge legd. drie Duitsche koopvaardijschepen aan gehouden en haar vliegtuigen hebben ette lijke malen bommen laten vallen op onder zeebooten GEEN NIEUWE DUITSCHE TORPEDO. De Duitsche torpedo van ongewoon fabri kaat. welke verleden week bij Bridlington in Yorkshire is gevonden, is naar een tor- pedofabriek gebracht, waar het projectiel door c^eskundlgen ls onderzocht. Een officieel* persoonlijkheid van de Britsche admiraliteit verklaarde, dat de torpedo niet beter is dan de Britsche types en voegde hieraan toe: ,.Hct. meest inge nieuze en nieuwste .aan de torpedo is een afbeelding van Chamberlain, compleet met hoogen hoed en parapkiie". DE NOORSCHE TERRITORIALE WATEREN. Het Noorsche ministerie van marine ver strekt nadere bUaonderheden over de be wegingen van Britsche torpedojagers in de Noorsche territoriale wateren Op 21 Maart verscheen een Britsche Jager ter hoogte van Hustadaika. tusschen Kristian- sund en Molde, in de territoriale wateren. HIJ volgde een Duitschen koopvaarder, die I in Noordelijke richting voer. en maakte verscheidene cirkels om dit schip. Wat later kwam dezelfde Jager ln contact met oen Duitschen treller. die huiip vroeg. Later op dien ochtend trachtte de Jager den naam van een Duitschen koopvaarder die door I een Noorsche torpedoboot begeleid werd. te weten te komen. Doch hij verliet dc Noor- sehe wateren na sommee ring door de Noor- j schc torpedoboot. Op 22 Maart opereerden 8 of 9 Britsche Jagers voor de kust tusschen Llndeanes en I Jaeren: twee daarvan werden waargenomen door een Duilsch vrachtschip, dat de Ross- I fjord tusschen Lindesnes en Faraind bin nenvoer. Twee Jagers achtervolgden den Duitscher tot een zeemijl van den in/gang der fjord, waarna «4J terugkeerden naar volle zee. Van de kust van Jaeren werden 8 of 9 Jager* waargenomen. Een dezer Ja gers loste een waar vhuwingcachot De Jager voer om het Duiteche schip heen en ver dween daarna. Deze eposidc had 10 mlnu- 1 ten geduurd. Dc Noorsche torpedobooten en vliegtuigen, welke gewaarschuwd werden Jcwamcn niet op tijd aan. Binnenland VISSUHERS WEIGEREN UIT TE VAREN. Het feit, dat nog steeds nadere bij zonderheden ontbreken omtrent d« ramp van de „Protinus", heeft niet al leen onder de familieleden der twaalf opvarenden ongerustheid verwekt. Ook de opvarenden van de in de vit- schershaven te IJmuiden liggende trei len zijn weinig gerust en deze onge rustheid kwam vandaag tot uiting in de weigering naar zee te gaan. Hierdoor konden tien treiters, die vandaag moes ten varen, niet vertrekken zoodat er een ernstige stagnatie In het vi9scherijbe- drljf dreigt te ontstaan. LE1DSCHE GOUD- EN ZILVERHANDEL Buitengewoon uitgebreide keuze Ringen met brillant en diamant in prijzen van i 10.tot f. 1000. 1300 angea MedJ AFSCHEID DS. IL C. TOUW. Van zijn gemeente te Eerbeek. Ds. H. C. Touw. die in dc vacature dr. J. C. S. Locher bij de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede is beroepen en a.s. Zondag in de Pieterskerk zijn intrede zal doen, heeft Tweeden Paaschdag afscheid genomen van zijn gemeente te Eerbeek <G.). De tekst van zijn predikatie was Ps. 43 3 en 4. welken tekst hij ooik bij de intrede in 1934 te Eerbeek had gebezigd Tot de belangstellenden, die het bede huis geheel vulden, behoorden o.a. jhr. S. van Citters. oud-commissaris van de Ko ningin in Gelderland en predikanten uit de omliggende plaatsen. POLITIE-AGENT VINDT KIEVITSEI. De Leidsche politieagent A. van der Werf vond hedenmorgen in den Bosch- en Gast huispolder een kievitsei, voor zoover ons be kend het eerste in de onmiddellijke omge ving onzer stad. De fortuinlijke vinder, die er elk voorjaar trouw op uit trekt om kievitseieren te zoe ken. heeft het aardige denkbeeld gehad om deze eersteling aan te bieden aan zijn hoog- sten chef. den burgemeester, die het van zelfsprekend dankbaar heeft aanvaard. DE VERNIEUWING DER BRANDKRANEN Het werk is voltooid. Door de strenge vorstperiode in den af- geloopen winter is het plaatsen en vernieu wen van de oud model brandkranen in deze gemeente ongeveer drie maanden on derbroken geweest. Zaterdag JX zijn echter de laatste der te verwisselen brandkranen. n.l. die op de Minnebroersgracht en Haven kade opgeleverd. Bij de beëindiging van dit voor de brand beveiliging in onze gemeente zoo belang rijke werk waren de heer Meijer, commis saris van politie en hoofd van de brand weer. alsmede de heer lr P. C. Lindenbergh directeur der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij tegenwoordig Bij deze gele genheid heeft de heer Meijer zijn groote voldoening uitgesproken over de vlotte en accurate wyze, waarop de levering en plaat sing der brandkranen vanwege de Leidsche Duinwater Maatschappij is geschied. De samenwerking tusschen de politiebrand- weer, gemeentewerken, de Leidsche Duin water Maatschappij en den aannemer, de firma G. de Ruiter, heeft voor de ge meente Leiden tot zeer mooie resultaten geleid. Ook ir. Lindenberg had niets dan lof voor de goede verstandhouding, waaronder deze belangrijke werkzaamheden zijn tot stand gekomen. En hiermede heeft de gemeente Lelden dan een uitrusting van brandkranen. waar op zij zich te allen tijde en ln alle omstan digheden geheel kan verlaten. EeniamÉcen- .nerkende eigenschappen van de jpftuwe kranen zijn haar gemakkelij .e. dire spoe dige. aansluitingsmogelijkheid, groote ca paciteit. terwijl zij tenslotte ook bij zeer strenge vorst steeds bedrijfswaardig zijn en blijven Dat een en ander ook van groote beteekenis is voor de luchtbescherming be hoeft wel geen betoog. Op eenige uitzonderingen na hebben de aangeslotenen, die door het afsluiten van de hoofdleiding tijdelijk meestal was dit eenige uren van den zoo onontbeer- lijken watertoevoer waren verstoken, zich hierin op voorbeeldige wijze geschikt. Ook de medewerking van de verschillende in- dustrieele ondernemingen op dit punt valt zeer te prijzen. Bij de uitvoering van dit werk is duidelijk gebleken, dat indien alle belanghebbenden hun medewerking naar bchooren verlee- nen, zonder ernstige stoornis een goede oplevering van dergelijke werken kan wor den verkregen. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Algemeene jaarvergadering. In den Burcht hield bovengenoemde bank gisteravond haar 3ste Algemeene Jaarvergadering, welke onder leiding stond ivan haar voorzitter, den heer W. Bink Deze opende de vergadering met een welkomst woord. waarbij hij den toestand der Boe renleenbank besprak in verband met de algemeene omstandigheden Na het vroegere bestuurslid, den heer P. J. van Staveren, die ls overleden, te hebben herdacht en na dank te hebben gebracht aan den kassier en zijn assistent voor de wijze, waarop het flnaècieel beheer werd gevoerd, besloot de heer Bink zijn ope ningswoord. Na lezing der notulen bracht de heer Kuypers als kassier verslag uit over den gang van zaken van het afgeloopen Jaar en gaf vervolgens eenige toelichting op de verschillende posten, welke op de rekening en balans voorkomen. Hieruit bleek, dat de omzet steeds toenam en de tien millloen ruim overschreden werd. De renten werden alle behoudens een kleine uitzondering be hoorlijk voldaan. De algemeene toestand werkte remmend op de voorschot- en credietverleening. niettemin kon rustig worden voortgegaan en hebben de flnan- cleele resultaten die van het vorige jaar weer overschreden. Het aantal spaarders neemt toe, het ledental breidt zich uit. de omzet vermeerdert en de reserve wast aan. Besloten werd met den wensch. dat het den leden persoonlijk in hun bedrijven ook beter moge gaan en het bestuur met dezelfde toewijding de leiding moge blijven voeren. Hierna werd overgegaan tot bespreking der rekening en balans over het Jaar 1939. waarna deze met algemeene stemmen werd vastgesteld. Besloten werd na enkele af schrijvingen de winst bij de reserve te voegen. Nadat de heeren W. Bink en A C. van Paridon, die aan de beurt van aftreding waren, in hun functies werden herkozen en bij de rondvraag nog eenige zaken waren besproken, werd de vergadering met dank voor de opkomst door den voorzitter ge sloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving Gebrs. dc Rijk (Beperkende Bepalingen) Heerenweg 250. Leimuiden. landbouwers- en veehouders- bedrijf. Vennooten: J. de Rijk en Jac. de Rijk, Leimuiden. In de voortgezette vergadering der Chr. Hlst. Unie deed de secretaris voorlezing van een brief, welke was ontvangen van den minister-president Jhr. mr. D J dc Geer, waarin deze uiting gaf aan zijn leed wezen. dat hij hier niet aanwezig kon zyn en hij de algemeene vergadering dankte voor den steun, dien zy hem gedurende vele Jaren als voorzitter had gegeven. Voorts dankte Jhr. dc Geer voor dc blij ken van instemming en medeleven, welke hy had ondervonden toen hy zich In Augustus J.l. geplaatst zag voor een zware en moeliyke taak, die hy echter aanvaard had omdat hy dit als zyn plicht Jegens land en volk beschouwd had. Tenslotte wenschte Jhr. de Geer de Chr. Hlst, Unie geluk met de benoeming van den heer Tilanus tot haar nieuwen voorzitter. Op voorstel van den voorzitter besloot de vergadering Jhr. de Geer een telegram te zenden, waarin Gods zegen wordt afge smeekt op zyn werk in het belang van land en volk. Staande zong men hierna het lied „zy zullen het niet hebben". Vervolgens werd de gisteravond afge broken behandeling van het ontwerp sociaal program voortgezet met het hoofd stuk wettige arbeidsbescherming. Een voorstel Gouda tot Instelling van de 45-urlge werkweek werd verworpen Van verschillende zyden werd aangedrongen op beperking tot het uiterste van overwerk- vergunningen. Een voorstel van Breda tot algeheel ver bod van den arbeid van de gehuwde vrouw niet kostwlnster werd eveneens ver worpen. Hierna werd gepauzeerd. INTERNATIONALE BUEENKOMST TE 'S-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen, wordt dezer dagen te Den Haag een bijeenkomst gehouden van een aantal personen uit den kring van de Internationale kamer van koop handel. Het gerucht gaat. dat de heer Paul van Zeeland vanavond zal arrtveeren In het gebouw van het konlnkiyk insti tuut van ingenieurs ls vanmorgen een in leidende bespreking gehouden, mede by- gewoond door dr F. H. Fentener van Vlls- slngen, oud-president der internationale kamer en dr E. D. de Meester, secretaris- penningmeester van de Nederlandsche or ganisatie van de internationale kamer van koophandel. Omtrent den aard dezer by eenkomst kan men ons niets mededeelen. TABLEAU MET RINGEN GESTOLEN. Gistermiddag is de 5-Jarlge J. J. G. aan de Ringkade by het spelen met zyn handje bekneld geraakt tusschen het dek sel van een rloolkolk en den putrand, waar door de pink deerlijk werd gekneusd. De E.H.D. voerde het ventje ter behandeling naar het Academisch iekenhuls. Na ondershandsche aanbesteding is door den Ryksgebouwendienst aan de firma H. Korswagen en Zn. alhier opgedra gen het'maken van graaf- en betonwerken voor het te bouwen belastingkantoor te Rotterdam voor plm f. 500.000. Op de nationale Konijnen-Tentoon stelling te Oost-Souburg (Z.t behaalde de heer J. Groeneveld alhier met zyn blauw bonte Lotharinger ram een eersten en eere- prijs en de heer S. J. Bakker, eveneens alhier met zyn Havanna-ram een lsten prijs. Onze stadgenoot dr. F.C. Bursch, con servator aan het Ryksmuseum van Oud heden alhier komt als nr. 2 voor op een voordracht van curatoren der Gem. Uni versiteit te Amsterdam ter benoeming van een buitengewoon hoogleeraar In de praehistorlae. Prof. dr. A. E. van Giffen uit Groningen staat nr. 1. Twee arrestaties. In den avond van 22 Februari j.l. ver voegde zich ln een goudsmidswinkel In de Badhuisstraat te Den Haag een 24-Jarige teekenaar. die een horloge in reparatie gaf en daarop den winkel verliet. Korten tyd later ontdekte de winkelier, dat uit de etalage een tableau met 34 zegel- en mono- gramringen was verdwenen. De waarde van deze ringen was In totaal byna f 400 Hoe wel er dezen avond meer klanten in den winkel waren geweest, werd de teekenaar. die reeds eerder met de politie in aanraking ls geweest, aanstonds van dezen diefstal ver dacht. Een huiszoeking leverde echter geen resultaat op Dc ringen werden gesigna leerd en dezer dagen kwam vast te staan dat zoowel in Den Haag als ln Amsterdam enkele exemplaren waren verkocht of be leend. De recherche kreeg opnieuw aanwyzingen tegen den teekenaar. die werd gearresteerd en thans een bekentenis aflegde Hij ver klaarde het tableau uit de etalage te hebben weggenomen, hetgeen in dit geval voor iemand, die handig en vlug ls, niet zoo heel erg moeliyk was en het gestolene op straat te hebben afgegeven aan een 23-Jarlgen kantoorbediende. Samen hebben ze getracht de gestolen ringen te verkoopen of te be- leenen. Beide mannen zyn in verzekerde bewaring gesteld. (logaa Mtd NEDERLANDSCHE BOND VAN CHRISTELIJKE FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De Nederlandsche bond van chrlsteUJke fabrleks- en transportarbeiders heeft giste ren in Den Haag zyn halfjaarlijksche ver gadering met de leden-koopvaardyvaarders gehouden, die druk bezocht was. De voorzitter, de heer W Brak deed inede- deellng van de gedurende het laatste half jaar door de vakbeweging bereikte resul taten. Er kwam een regeling der byslagen voor oorlogsgevaar, welke bijslagen onlangs verhoogd zyn. In verband met de toegeno men levensduurte werden de standaard- gages met 5 pet. verhoogd. Het hoofdbestuurslid, de heer C. van der Wal, gaf een uiteenzetting van het advies der door den minister van waterstaat Inge stelde commissie inzake de veiligheid voor de zeescheepvaart. Hierop volgde een uitvoerige bespreking, waarby van de zijde der aan wezige zeelleden nog op verschillende prac- tlsche punten de aandacht werd gevestigd. De heer F. Brussel, secretaris van de In ternationale federatie van chrlsteiyke fa brleks- en transportatbeldersbonden, sprak de vergadering toe, er den nadruk op leg gende. dat de groote strijd ln de wereld gaat. om de vraag: voor of tegen Christus Aan het eind der vergadering sprak de bondsvoorzitter, de heer W. Strijbls Pzn een rede uit .getiteld „In Stormgety". Buitenland BOSCHBRAND IN DE VER. STATEN. Een geweldige boschbrand Ls uitgebroken in Hutchinson Kansas V. St.), welke tien tallen boerenhuizen bedreigt Tegen mid dernacht was het vuur over een oppervlakte van honderden acres verspreid. De bevol king bestrijdt het vuur met alle mogeiyke middelen. FRANCO EEN JAAR IN MADRID. Morgen zal het een Jaar geleden zyn, dat de troepen van generaal Franco hun Intocht hielden in Madrid. Ter gelegenheid daarvan zyn verschei dene herdenkingaplechtlgheden georgani seerd en zullen verschillende nieuwe wyken, ter vervanging van de buurten, welke ln den burgeroorlog verwoest zyn, voor de be volking worden opengesteld. In verband met den opbouw van een eigen Spaansche luchtmacht, heeft de minister van oorlog den overgang van 263 legerofficieren naar het luchtwapen gelast. TEGEN FASCISTISCHE EN COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. De commissie Dies ln de V. St. heeft be sloten. een onderzoek te openen naar be weerde fascistische en communistische pro paganda ln dc schoolboeken. Een speciale controleur zal daartoe worden aangesteld. AANVARING TUSSCHEN ITALIAANSCH EN DEENSCH SCHIP. Twee groote schepen, het 5114 ton me tende Italiaansche s.s Italo Balbo en een Deensch vaartuig, welks naam niet bekend wordt gemaakt, zyn vanmorgen vroeg bul ten de zuidoostkust van Engeland met elkander in aanvaring gekomen. De Italo Balbo werd zwaar beschadigd en vroeg om assistentie. Om 4 uur kwam een redding boot van de kust naby het schip De stuur man van de reddingboot heeft gemeld, dat de Italo Balbo zware schade bekomen heeft aan stuurboordzyde van voor- en achter schip. De groote mast ls gebroken en de antenne onklaar geworden. Een gelukkige omstandigheid is, dat naar het schynt, alle schade boven de waterlijn is ontstaan. Geen der opvarenden, dertig man. ls ge wond. De genoemde stuurman geloofde, dat het Deensche vaartuig niet veel schade heeft opgeloopen. Mr. dr. S. Mok alhier is benoemd tot lid van een commissie, welke ln 1940 belast is met het afnemen van examens ter ver krijging van akten NyverheidsonderwIJs. De heer A. J. M. van Dyk alhier is be noemd tot lid van de examen-commissie 1940 voor handteekenen L.O. Dc hoogleeraren dr. J. van der Hoeve en dr. E. Gorter en de oud-hoogleeraar dr. N. Ph Tendeloo zyn benoemd tot buiten- landsch correspondeerend lid van de Kon. Vlaamsche Academie voor Geneeskunde van België. TOESPRAAK VAN DEN PAUS. In een heden voor 4000 geloovigen gehou den toespraak verklaarde dc Paus o.m.: tot de gevaren, die op het oogenblik de mensch- heid bedreigen, behooren de emancipatie tegen de Goddeiyke eenheid, de verheerlij king van de kracht, die de rechtvaardigheid en de liefdadigheid schaadt, alsmede het moreele verval en het gebrek aan vertrou wen tusschen de menschen. Zal het mensch- dom tenslotte de les van thans willen be grijpen en ln den terugkeer tot God den Christeiyken vrede vinden, waarvan de ge dachte alle geesten en alle harten achter volgt als de herinnering aan een verlorem schat? 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2