Duitsche luchtaanval op Scapa Flow De strijd ter zee LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Biau Maandag 18 Maart 1940 Het einde van den Finsch-Russischen oorlog De evacuatie der Finnen Uit Roemenië Verspreide berichten Finland heeft geratificeerd Tegenstrijdige berichten over het resultaat Een droeve stoet richt zich Westwaarts Gisteravond heeft Tatarescu. de* Roe meensche premier, een radiorede gehouden, waarin hij zeidc. dat in het nabije verleden de Roemeensche Jeugd was aangegrepen door een geest van haat en doctrines van het geweld, die het verstand benevelden en haar tot onvergeeflijke wandaden dreven De regeering heeft een beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel van alle Roemenen. Aan dit beroep is gehoor gege- j ven. Het verlangen naar vrede en eenheid heeft de plaats ingenomen van het gevoel van haat en wraakzucht. In deze nieuwe atmosfeer van bezinning, aldus Tatarescu. heeft de regeering een groot deel van de door haar genomen ultzonderlngs-maat- regelen kunnen intrekken. Honderden Jon gelieden zijn aan hun gezinnen, aan hun land en aan hun werk teruggegeven en het is te hopen, dat de definitieve vrede zich van alle zielen meester zal maken. Ik geloof, dat wij ons minder ongerust kunnen gevoelen en dat een groot deel der moeilijkheden welke zich voor ons hebben voorgedaan thans uit den weg is geruimd. Tatarescu verklaarde verder, dat deze toestand is bereikt dank zij de inspannin gen der regeering om de posities van Roe menië op het internationale plan te con- solideeren. doch vooral door de kracht welke het leger uitmaakt Tatarescu wees op de noodzakelijkheid voort te gaan met de perfectionneering van het leger, waar voor meer dan dertig milliard lel zijn be schikbaar gesteld. ..Wij willen vrede", zeide Tatarescu. ..maar met eerbiediging onzer rechten. Wij heb ben onze eenheid tot stand gebracht door verbreking onzer ketenen en dienstbaar heden. Wij zijn de meesters op onzen Roe- meenschen grond en voor zijn verdediging zijn wij bereid ieder oogenblik onzen op persten plicht te vervullen". Ten slotte deed Tatarescu een dringend beroep op alle ln hun haardsteden gebleven boeren en arbeiders. De geruchten als zou Duitschland den Rocmeenschen autoriteiten verzocht heb ben. de vroegere gardisten toe te staan om met de huidige regeering samen te wer ken. werden tegengesproken door den mi nister zeiae o.m dat geen enkel lid van de IJzeren Garde in de huidige regeering zal worden toegelaten evenmin als in het parlement. De minister voegde er aan toe dat men hier te doen heeft met een acte van onderwer ping van de zijde van de IJzeren garde en dat deze acte geen beteekenls heeft op het gebied van de blnnenlandsche of buiten- landache politiek Sidorovici, de leider van de Roemeensche Jeugd, heeft in den Senaat verklaard, dat Italië Roemenië zou verdedigen tegen iedere agressie, van welken kant zij ook mocht komen. Bevoegde kringen in Boekarest hebben het gerucht tegengesproken, volgens het welk Italië bereid zou zijn om ln overeen stemming met Duitschland een garantie der Roemeensche grenzen aan te bieden. opvarenden der „graf von spee" geïnterneerd. Argentinië heeft besloten de opvarenden van de Graf von Spee te interneeren. de engelsche mijnarbeiders. Tienduizend mijnarbeiders uit Notting hamshire iEngeland' hebben tijdens een weekendbijeenkomst toegezegd hun werk zoo regelmatig mogelijk te verrichten, af te zien van de hun toekomende vrije da gen met Paschen en in Augustus iBank- holiday) en van een deel van hun zomer- vacantie. en om den anderen Zaterdag te werken, ter einde de steenkoolproductie op te voeren om in de nationale behoeften te voorzien. De Finsche president Kallio heeft het vredesverdrag van Moskou getee- kend. Hij heeft Paasikivi en Vojonmaa gevol machtigd tot het uitwisselen der ratifica tie-oorkonden. die volgens het vredesver drag uiterlijk tien dagen na het sluiten van den vrede te Moskou dient te geschie den. De datum voor de uitwisseling is nog niet bepaald. Men wacht op bericht der sovjet-regeering. Heden xal intusschen wederom een Finsche delegatie met Paasikivi aan het hoofd naar Moskou vertrekken, om met de sovjet-regeering nog verscheidene kwesties te regelen, die bij de eerste vredesonderhandelingen hangende zijn gebleven. Het betreft hier in het bij zonder: 1. de nauwkeurige afbakening der Finsch-Russlsche grenzen. 2. het openen van economische be sprekingen. als in het verdrag voorzien. 3. hervatting der economische betrek kingen. verklaring van paasikivi. In verklaringen voor de pers heeft Paasi kivi medegedeeld, dat Molotof bij de vre desonderhandelingen te Moskou herhaal delijk den naam van Peter den Groote heeft uitgesproken. De nieuwe grenzen lij ken inderdaad zeer veel op die van het vredesverdrag van Nystad. geteekend in 1721, waarbij Peter den Groote Zweden voor de afgestane gebieden twee millloen daal ders heeft betaald De sfeer der onderhandelingen was koe ler dan in het najaar, doch zij bleef correct Stalin is ditmaal in het geheel niet versche nen. Er zijn acht bijeenkomsten gehouden, alle ln de werkkamer van Molotof. Nadat het Finsche standpunt ten aan zien van de door Stockholm overgebrachte voorstellen volledig uiteengezet was. stem de men wederzijds .toe in verscheidene wij zigingen van secundair belang, b.v. betref fende den termijn, waarin de Finsche troe pen zich zouden terugtrekken en den ter mijn voor het vertrek van particulieren uit de gecedeerde streken. In de eerste voorstellen kwam de kwestie van het aanleggen van een spoorweg Ke- mijacrvi-KandalaksJl nlet voor. Paasikivi sprak alle geruchten over geheime clausu les in het verdrag met stelligheid tegen. Er zijn geen clschen van polltieken of mi litairen aard gedaan dan die, welke bekend zijn. De Russen hebben geen oogenblik de demobilisatie van het Finsche leger ge vraagd en er Is ook geen sprake van een Russisch-Finsch-Estlandsch accoord over gemeenschappelijke verdediging van de Finsche Golf. De Russische regeering heeft de wettig heid van de Finsche delegatie in het ge heel niet betwist. Slechts ln het voorbij gaan heeft Molotof den naam Kuuslnen genoemd, zonder dieper daarop in te gaan. Het geallieerde hulpaanbod is herhaal delijk te berde gebracht, doch de Russische regeering verklaarde steeds daar geen bij zondere bcteekenis aan toe te kennen. Over de plannen voor een Noordsch defensief verbond is niet gesproken. Een dergelijk verbond, aldus Paasikivi, is niet gericht te gen Rusland, doch tegen leder, die ons zou willen aanvallen. FINSCHE MINISTERS NIET AFGETREDEN. De berichten, volgens Welke de Fin sche ministers van defensie en onder wijs zouden zijn afgetreden, worden thans officieel tegengesproken. UIT YIBORG EN HELSINKI. De Krasnaja Zvezda meldt over de be zetting van Vllpurl door de roode troepen: eenheden sappeurs zijn krachtig bezig de stad van mijnen te zuiveren. Zij worden j gevolgd door eenheden wegenbouwers, die i sneeuw ruimen en de ijskorst verbreken, om de straten voor het verkeer geschikt tc maken. Electriciens herstellen de leidingen, teneinde op 19 Maart de stad van licht tc voorzien. De pomplnstallatles en waterlei dingen worden nagezien, zoodat de bevol king spoedig water zal hebben. Brandweer- afdeelingen blusschcn de laatste branden. Spoedig zal niets herinneren aan de vijan delijkheden. Uit Helsinki meldt United Press: De spanning is gebroken er is vrede. En als reactie op de doorgestane emoties bewoog zich Zaterdagavond een dichte me nigte door de straten der Finsche hoofd stad. waar thans de verlichting weer brandde. De meeste groote restaurants waren open en aan de tafeltjes, waar drie en een halve maand lang nauwelijks gasten hadden vertoefd, was nu geen plaats onbe zet. Er werd niet gedanst daarvoor zijn de Finnen nog niet in stemming al was er in een der café's reeds muziek. De mees te manlijke bezoekers waren nog ln uni form. Ook na het sluitingsuur der openbare gelegenheden halfelf ging men nog niet naai- huis. Het was een ongekende ge waarwording voor de bewoners van Hel sinki. waar zich voorheen slechts een enkele late voorbijganger in de diepe duis ternis door de sneeuw naai huis spoedde. De algemeene stemming was er een van menschen. die hoewel bereid om te vechten tot het bittere eind. een zucht van verlich ting slaken, nu het vrede is en het gewone leven weer zijn rechten herneemt. Aftonbladet meldt uit Moskou, dat de Sovjet-regoerlng het voornemen heeft met Finland onderhandelingen te ope nen over een handelsverdrag en met Zweden en Noorwegen over conventies, die niet alleen betrekking hebben op den goedercnruU, maar ook op het transito van Russische goederen naar havens aan dc westkust van Zweden en de Atlantische kust van Noorwegen. Het genoemde blad voegt hieraan toe, dat de beide Scandinavische landen gevraagd zal worden vrijhavens ter beschikking te stellen van Rusland. Deze havens zijn nog niet uitdrukke lijk aangewezen. ZWEDEN BLIJFT STEUNEN. Op initiatief van den Zweedschen kroon prins is ln het koninklijk paleis te Stock holm een bijeenkomst gehouden van de vertegenwoordigers der groote organisaties, die streven naar hulpverleening aan Fin land op verschillende gebied. Alle aanwezi gen waren eensgezind van meening, dat hulpverlcenlng aan Finland met alle kracht en op zoo groot mogelijke schaal dient te worden voorgezet. GEDEELTELIJKE DEMOBILISATIE IN ZWEDEN. Op grond van het sluiten van den vrede tusachen Finland en Rusland zou volgens Dagens Nyheter nog vóór Paschen begon nen worden met de demobilisatie van het grootste deel der in Norrland gelegerde Zwecdschc troepen. DE NOORSCHE HULP. De afdeellng Noorwegen van het Noor<U_ verbond „Norden", dat IJvert voor samen werking tusschen de Noordse he landen heeft medegedeeld, dat zij zal doorgaan' met aan Finland zooveel mogelijk mate- rieele en menschllevcnde hulp te verleencn Opnieuw Ls een bedrag van 100 000 kronen naar Finland gezonden en de koninklijke familie, die reeds eerder verscheidene gif ten heeft gezonden, schonk opnieuw een bedrag van 10 000 kronen. De tot dusver door Noorwegen verleende hulp In geld en goederen wordt geschat op 30 tot 40 mil lloen kronen. o Het communiqué van het Duitsche opper bevel deelt mede „Op grond van de resultaten der ver kenningsvluchten van de laatste dagen heeft de Duiteche luchtmacht een aan val gedaan op de in Scapa Flow lig gende eenheden van de Britsche vloot. Hierbij werden minstens vier oorlogs schepen, waaronder drie slagschepen en een kruiser, door bommen getrof fen en rwaar beschadigd. De beschadi ging van twee andere orologsschepen is waarschijnlijk. Bovendien werden de vliegvelden Stromnes. Earth House en Kirkwall, alsmede een luchtafw eerbatterij ge bombardeerd. In weerwil van den krachtigen afweer van vijandelijke jachtvliegtuigen en luchtdoelgeschut voerden de Duitsche vliegtuigen hun opdrachten met succes uit en keerden zij zonder verliezen terug." Tijdens een persconferentie, die ln het Diutsche ministerie van Propaganda be legd werd. heeft de commandant van het eskader, dat den aanval op Soapa Flow ondernam, verklaard, dat de drie bovenver melde Britsche slagkruisers en vermoede lijk nog een kruiser rechtstreeks door de zwaarste bommen getroffen werden. (De Duitschers noemen de nieuwe slagkruisers „Hood". ..Renown" en .Repulse"). Zijn eskader bestond uit veertien Hein- kel-'toestellen van het type 111. De com mandant van het eskader, majoor Albert Dönsch, verklaarde nog, dat eenige toestel len licht beschadigd werden. Daarentegen meldt de Britsohe admira liteit „Duitsche vliegtuigen hebben Zater dag om 19.50 uur een luchtaanval ge daan op de vlootbasis Scapa Flow. Veertien vijandelijke vliegtuigen bereik ten het doel. Zü wierpen een aanzien lijk aantal bommen, waarvan er één een oorlogsschip trof, dat slechts ge ringe schade opliep. Ook werden bom men uitgeworpen boven land. waarbij geen militaire doelen werden getroffen; maar in het dorp Brldge-of-Waith werd één burger gedood en werden zeven burgers, onder wie twee vrouwen, ge wond, terwijl rijf huisjes beschadigd werden. Onder het personeel der marine vielen zeven slachtoffers. De familie leden zijn verwittigd. De scheepsbatte- rijen, de kust batterijen en de gevechts vliegtuigen kwamen in actie om den vijand te verdrijven. Een vliegtuig werd neergehaald en, naar men gelooft, zijn andere vliegtuigen beschadigd." Het in dit communiqué vermelde dorp Bridge-of-Wal üh lift op aobt K.M van StTomness, ten Noordwesten van Kirkwall. Van Britsche zijde geeft men nog vol genden commentaar: ..Het feit, dat het Duitsche opperbevel zoo onstuimig de schermutseling in de lucht boven Scap Flow verheerlijkt en alsmede de belachelijke beweringen, dat de Duit schers aan Britsche vlooteenheden schade hebben toegebracht, verraadt de groote ze nuwachtigheid en het bijna kinderlijke ver langen van de Duitschers. om iets te heb ben, waarover men kan pochen. Steeds is I erkend, dat onze Oostelijke en Noordelijke bases aan luchtaanvallen zijn blootgesteld, maar wij vertrouwen, in staat te zijn. ons goed te kwijten van onze taak. als het tot vechten komt. Het is zeer teekenend. dat slechts een klein aantal van de vliegtuigen die de vijand in den strijd wierp, ln actie kon komen. De andere toestellen hebben hun doel niet kunnen bereiken. En van de piloten, die wèl boven het doel arriveerden, waren de meesten er tevreden mee, burgers tc dooden en te verwonden, die in een klein dorp op acht K.M. van de haven wonen. Zij deden dit liever, dan het vuur van de sche pen en batterijen te trotseeren." De Duitsche commentaar, waarop deze mededeeling der Britsche marine doelt, luidt als volgt: „De Londensche radio ver spreidde gisteren het bericht: „Vandaag is het de achtste dag, waarop geen vijandelijk vliegtuig aan de kust van Groot-Brlttannlë gemeld werd Deze op zichzelf niet ter zake doende mededeeling zweefde nog over de aethergolven, toen in de avonduren in Scapa Flow bommen na bommen boven de Britsche oorlogsschepen sulsden. Uit het feit. dat bij den aanval zoovele oorlogs schepen werden waargenomen, blijkt, dat belangrijke eenheden van de Britsche vloot dezen schuilhoek weer hadden opgezocht, oogenschijnlijk in verband met de voorbe reiding van een speciale actie." Het D.N.B. verklaart voorts: De successen van den Duitschen aanval op de bekende Britsche vlootbasls bewijst, dat de Britsche admiraliteit deze basis practlsch wel kan afschrijven. Alle afweermaatregelen, die in den laatsten tijd nog verscherpt werden, terwijl de Britsche vloot zich in Westelijke Dï Finsche mannen en vrouwen die ten gevolge van het vredesverdrag hun hulzen verloren hebben, hebben geen tijd te ver liezen. De taak te redden wat te redden valt uit de steden en dorpen, die weldra een deel van de sovjet-unie zullen vormen, neemt al hun tijd en energie in beslag. Slechtó zes dagen blijven voo. het evacu- atlewerk over Als het tlendaagsche respijt den drieëntwintigsten Maart te midder nacht afloopt, zal elke machine, .stuk huis raad en ander particulier eigendom, dat ten Oosten van de nieuwe grenslijn ach terblijft. Russisch bezit worden. De Finsche regeering heeft een speciaal comité ge vormd teneinde de bevolking bij de evacu atie behulpzaam te zijn. Gerequireerde mo torrijtuigen uit alle deelen van Finland zijn naar*het cvacuatiegebled gezonden. Gisteren werd een nieuwe requireerings- order uitgevaardigd, waarbij aan alle eige naars van auto's en vrachtauto's uit Hel sinki gevraagd wordt, hun voertuigen ter beschikking van de regeerlng te stellen. De benzine die voo de evacuatie benoodlgd is, wordt door de regeering beschikbaar ge steld. Behalve Hangoe waar de evacuatie met de grootste snelheid voortgang vindt, als mede in de Salla- en Klusamo-distrlcten, waar de Russen reeds bezit van de overge geven gebieden hebben genomen, zijn er nog drie duidelijk omschreven evacuatie- zones rond het Ladoga-meer. De gebieden ten Noorden en Zuiden van het Ladoga- meer vormen geen groot probleem, daar zij reeds sedert het begin en tijdens den oor log geëvacueerd zijn. Dit zijn de streken, waar de heftigste strijd woedde en waar de Russen niet veel meer dan een verlaten slagveld zullen vindén. Verreweg de moei lijkste taak is de evacuatie van de rijke dlchtbevolkto westkust van het Ladoga- meer. Deze sttook land tusschen Ladoga en het groote merendlstrlct rond Savon- lcnna met de steden Sortavala en Jaak- klma werd aan ontelbare bombardementen blootgesteld, doch de Russische troepen zijn er nooit ln doorgedrongen. Het groot ste deel van de burgerbevolking ls in dit gebied ln de steden en dorpen blijven wo nen. Het, is hier dat de grootste stroom ge- evacueerclen noordwcstwaarU trekt. Alle wagen die in noordoostelijke richting van de kust naar het Ladoga-meer lelden zijn vol met alle soorten voertuigen. Arreslee- den zoeken haar weg tusschen auto's en vrachtwagens, die tot het uiterste opgela den zijn met alles wat tot huisraad behoort van bedden, keukengereedschap tot naai machines toe. De boeren trachten zooveel als mogelijk te redden van hun vee. oogst cn landbouwmachines. ZU die kunnen loo- pen, volgen de transporten teneinde ruim te op de voertuigen uit te sparen. Voor de bejaarden, zieken en kinderen zijn bussen gerequlreerd. Dank zij het dikke ijs dat nog steeds de meren bedekt is het trans port naar de weinige wegen die van het meer het binnenland inleiden onbeperkt Vele sneeuwploegen worden gebruikt om over «ie eren en langs de rivieren nieuwe wegen te maken. Elndelooze colonnes men schen, dieren en voertuigen trekken thans lang.s deze wegen naar het westen voort. De afstand dien deze menschen moeten af leggen is niet zeer lang. gemiddeld een twintig tot dertig mijl. Het eerste doel ls alle menschen en eigendommen achter de nieuwe grens te brengen. Hier zullen zij ln voorloopige tenten blijven, totdat zij naar hun nieuwe woningen verder westwaarts ge transporteerd kunnen worden. De zwaarste last bij de evacuatie drukt op de schouders van de Finsche vrouwen, die met strakke gezichten, doch zonder klacht en met traan- looze oogen naast de wagens loopen. Hun zonen en mannen zijn nog in uniform en vormen een beschermende wacht, waar achter de Russen langzamerhand bezit nemen van de vroegere huizen der Finnen. Zoodra de eerste dagen van de massa mi gratie afgeloopen zullen zijn, begint een nieuwe phase, n 1 de hernieuwde vestiging van de gecvacueerden. De voorziening kan reeds gemaakt worden, de boeren en de industrie-arbeiders naar de west-Flnsche provincies te zenden, waar nieuwe agrari sche districten geopend worden en nieuwe fabrieken gebouwd zullen worden De man die beiast ls met deze geweldige taak als mede aan het hoofd staat van de evacuatie is generaal Arne Sihvo, die tot dit oogen blik hoofd was van de ARP.-organisatie ter bescherming van dc burgerbevolking. Australië en Canada schijnen gaarne Fin nen te willen opnemen. Polltlken bericht uit Heljinkl dat zich veertigduizend Finnen ln de diverse hospi taals ln geheel Finland bevinden. De Ber- lingske Tidende-correspondent in Helsinki bericht dat de Finnen overwegen een nieuw Hangoe te bouwen, namelijk te Porkkala, dertig kilometer ten zuiden van Helsinki, waar het water aan beide kanten van dc stad diep is. -O— DUITSCHE VLIEGTUIGACTIE. Gisterochtend zijn, volgens Reuter, ten N O. van Schotland drie treilers en een ko lenboot door Duitsche vliegtuigen aange vallen. De schepen werden echter niet ge troffen en niemand werd gewond. De kolen boot. de Red Hall. verdreef haar aanvaller met haar machinegeweer. De Duitsche vliegtuigen werden door Brit sche machines achtervolgd. BRITSCHE MARINETRE1LER GEZONKEN. Officieel U medegedeeld, dat dc Britsche marlnetreller „Malda" op een Duitsche mijn ls geloopen en gezonken. De commandant en vijf minderen worden vermist. Men vreest, dat zij omgekomen zijn. ZUID-SLAVISCH SCHIP GEZONKEN. Het Zuid-Slavische s.s. 81ava. dat 4512 ton meet, ls bij de kust van Wales gezonken. Een man wordt vermist, de andere opvaren den zijn aan land gebracht. Verder wordt gemeld, dat in het Kanaal van Bristol een onbekend schip, naar men gelooft een vaartuig van verscheidene dui zenden ton. gezonken ls. Ooggetuigen zagen de opvarenden in een boot van het verdwij nende schip wegroelen. PORTUGEESCH SCHIP AANGEHOUDEN. Het 4751 ton metende Portugeesche s.s. „Casse Quel", dat van Portugeesch West- Afrika kwam, is bij de monding van de Taag door een oorlogsschip aangehouden. Men gelooft, dat het naar Casablanca werd opgebracht. FRANSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het 2147 ton groote Fransch. schip Capi- talnc Augustin is bij Dulns getorpedeerd en gezonken. De bemanning schijnt gered te zijn. De Astrée wist aan de duikboot te ont komen. BRITSCHE ADMIRALITEIT LOOFT PREMIES UIT. Naar Havas uit Londen meldt, heeft de admiraliteit medegedeeld, dat voortaan aan nlet-militalren premies zullen worden uit- van 1000 pond sterling, voor alle nauwkeu rige Inlichtingen over vijandelijke vloot- activlteit, welke rechtstreeks leidt tot het buitmaken of vernietigen van vijandelijke oorlogsschepen. Premies zijn verder toegezegd aan hen, die inlichtingen verstrekken omtrent Duit sche mUnen. EEN NOORSCH PROTEST TE BERLIJN- Het Noorscho gezantschap te Berlijn heeft bij het Duitsche ministerie van bultenland- sche zaken krachtig geprotesteerd tegen de torpedeering van het Noorsche s.s. „Nldar holm" op 12 Februari J.l. voor de Iersche kust. Naar het Noorsche mlaisterle van bulten- landsche zaken mededeelt, is uit het pro ces-verbaal gebleken, dat de bemanning van de „Nldarholm" na drie waarschuwings schoten in de booten ging en zich verwij derde. Kort daarna werd de „Nldarholm" getor pedeerd, waarna de duikboot twee granaten afvuurde, die dichtbij de booten ontplof ten. Na negen uur te hebben rondgedreven, werd de bemanning in haar geheel door een ander Noorsch schip opgepikt. In het te Berlijn Ingediende protest wijst de Noorsche regeering er op. dat de torpe deering in strijd was met de internationale rechtsregels en zij behoudt zich het reent voor, voor alle veroorzaakt* schade ver goeding te elschen. Zij verwacht voorts, dat de Duitsche regeerlng tegenover den duix- bootcommandant de noodlge stappen zaï doen. schuilhoeken verborgen hield, zijn ondoel treffend gebleken. De Britten kunnen hun schepen niet meer in Scapa Flow laten uit rusten. Scapa Flow ligt om zoo te zeggen ln het jachtgebied van dc Duitsche lucht macht en de Duitsche vliegtuigen zijn reeds zoo dikwijls boven Scapa Flow verschenen, dat patrouille- of aanvalsvluchten boven deze vlootbasls voor de hand liggende on dernemingen zijn." De eerste burger, die op de Britsche eilanden door een Duitsche bom is gedood was James Isblster, oud 27 Jaar. ambtenaar bij den graafschapsraad der Orkaden. Hij stond ln huls bij de deur te kijken naar het vuren van het luchtafweergeschut op de aanvallende vliegtuigen, toen een vijande lijk toestel zijn last van 19 zwaarexplosleve bommen liet vallen. Dezelfde bom ver wondde twee buren, die ook bij de deur stonden. De andere bommen vernielden net huisje van een oude vrouw. Een tweeae vluchtende machine wierp 18 bommen te gelijk neer. In totaal kwamen zwaarexplosleve bommen en vele tlentanen brandbommen neer bij hulzen, boe£d®rJJ,_ en op de hellingen der heuvels van het ais- trict. Uit nieuwsgierigheid waren vele men- schen op straat en zij vergaten zelfs dex- klng te zoeken! Zaterdagavond ls boven Denemarken een Duitsch toestel neergestort. Het benoor vermoedelijk tot het eskader, dat Scap Flow bestookt heeft. Het toestel ls terec gekomen bi. Naksnov, op het eilandl w» land. Men vond het toestel des nachts halfeen toen het reeds in brand stono- De vier inzittenden zijn opgespoord werden geinteneerd-

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2