BINNENLAND No. 24502 )e rivieren weer tot rust gekomen UYLENSPIE6HEL Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Februari 1940 Derde Blad PARLEMENTAIR OVERZICHT je Lek open van Sterdam tot Vreeswijk VRAGENRUBRIEK In den H-O of Quaker is het gezondste ontbijt, dat U geven kunt: voedzaam en heerlijk van smaak oninklijke belangstelling voor het ijsbreken. Lteravond om negen uur was de toe- I van de Waal te Nijmegen nog steeds jranderd. Het water steeg heel lang- t en heeft een hoogte bereikt van [M. N AP. Nu doet zich voor Nijme- ongewone omstandigheid voor, dat den vorigen nacht tusschen de Jbrug en het fort Sprokkelenburg een gevormd heeft van ongeveer één kilo- r lengte. Daar achter ligt de Waal vast en bevindt zich zeer waar schijn en ernstige ijsverdikklng, waarachter Evier 1.50 M. hooger staat dan ln Nlj- (n. Bovendien is al het ijs, dat gister- Nljmegen is gepasseerd, vastgeloo- p de reeds bestaande IJsverdikking te jigen met het gevolg, dat Nijmegen [genlijk tusschen twee ijsdammen ln autoriteiten houden zich thans et de vraag of de Waal beneden of i Nijmegen los zal komen. gevaar Is niet denkbeeldig, dat j ijsschollen op de lage kade tusschen narkt en Grootestraat tegen de hui pillen opkruien. politie heeft dan ook maatregelen jien, dat niemand dit gedeelte van de waar vroeger de pont aanlegde, pas- Isteravond omstreeks half elf heeft het Jn den IJssel voor Doesburg zich vast- It Als gevolg hiervan kan de veerpont 'e rivier niet varen, waardoor het f groote stagnatie en moeilijkheden .lndt. Immers bij het begin van de .periode, ongeveer zes weken geleden, e schipbrug over den IJssel weggeno- l Aan de belde steigers, waartusschen font vaart, staan bussen van de G.T.M. ,de passagiers verder te vervoeren. Nu Jveer niet vaart, moeten de reizigers, die IDieren naar Doesburg willen gaan, de via Zutfen maken. Te Doesburg heeft Hjs zich tegen het bruggenhoofd gezet. jensdagochtend om 8 uur vertrokken I ijsbrekers uit Rotterdam om de Lek [Vreeswijk open te breken. Gisteravond Jhalf zeven bereikten zij hun doel, na Irwaren strijd tegen het decimeters Ir ijs. |t rijn de „Van Hogendorp", „IJsbreker HET KRUIEN VAN DE RIVIEREN RIJNCMWAAL m Sfii/kalh» - ovt*a»t Sptjkscht-Ltrxtidijk f| Dijkt n o»1 kaartje geeft den lezer een goed beeld van irltlebe punten bU het kruien van de rivieren en Waal, o.a. Loblth, Driepolder, SpUk, lngen enz. F Spjjksehe overlaat werkt op volle kracht, Rijnwater stroomt met hevig lawaai en In Dte hoeveelheden de oude Rjjnbedding In. ligt een geweldige tjsdam aan den Lands- „De Driepolder", op de kaart aangegeven de plaatsen Aart Pannerden en Herwer. gedeelte is een eiland geworden, et plaatsje Spijk was al direct geïsoleerd i de overlaat in werking kwam. „Breezand" en „Urk" geweest, die dit eelte van het traject RotterdamAm- dam hebben vrijgemaakt. Vooral het 1ste deel van den weg, de negen kllo- r van Lexmond tot Vreeswijk, bleek t moeilijk te zijn. >e oorzaak hiervan was ten deele, dat dien dagen geleden de rivier reeds tot Mond opengebroken was, zoodat het hier grootendeels uit aaneen gevroren otsen bestond. Na Lexmond kwam het leelte, dat nog niet gebroken was en endien zaten in deze negen kilometer ele ijsdammen. Vooral de dam bij Lex- id was een taaie tegenstander. Hij was dik, dat het ijs bij ebtij tot den bodem de rivier stond. let merkwaardige feit, dat dit jaar het op de rivieren niet eerst in den boven- P. maar eerst bij de monding zich zette, lit ten gevolge gehad, dat de rivier vele "men vertoonde. In andere jaren kon de het ijs van boven afvoeren. Nu werd afgevoerde ijs echter op de dichtgevro- plaatsen opgevangen en vormde het dikke lagen. 'as om kwart over vijf bereikte de „Van "endorp" als eerste de verkeersbrug bij "swijk en voor de lichten van de Bea- sluis in zicht kwamen, wees de klok if zeven. middels was de belangstelling voor het 'an de ijsbrekers op de oevers zeer af Overal stonden menschen langs den sn zelfs auto's, die den weg over den f v°l6den, onderbraken af en toe haar 'oor eenige oogenblikken om het bre- Sade te slaan. Het hoogtepunt van den tocht was 'el het moment, toen de booten het H. Klein Schevcningen ten Westen ",n Vreeswijk bereikten en bleek, dat de Koningin in gezelschap van aar hofdame, jonkvrouwe Van Tets haar adjudant, generaal-majoor Ft De Jonge van Ellemect, ook tot de 'houwers behoorde. Plotseling her- iht'e,n Tan He leden van de tech- leiding den Koninklijken stan daard. In weinige oogenblikken had het nieuws over de schepen de ronde ge daan en de volledige bemanningen van de ijsbrekers, uitgezonderd het ma- chinekamerpersoneel, alsmede de gas ten, verzamelden zich op de dekken. Hare Majesteit bleek reeds om half drie te Vreeswijk gearriveerd te zijn en Zij ver liet Vreeswijk pas om ruim vijf uur, toen de schepen de verkeersbrug gepasseerd waren en de duisternis Inviel. Op de brug bij Zalt-Bommel heeft de Koningin nog den toestand van het Ijs op de Waal bezichtigd. Het bereiken van de Sluishaven ln Vrees wijk leverde voor de ijsbrekers nog groote moeilijkheden op. De „Breezand" lag als eerste aan den vasten wal gemeerd. Het ligt ln de bedoeling, dat de „Wllhel- mina Goedkoop" die gisteren uit Amster dam ls vertrokken om het Merwedekanaal open te breken en tot Nigtevegt was ge komen, In den loop van heden eveneens tot de Beatrixsluls komt, zoodat de scheep vaartverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam hersteld zal zijn. Inmiddels was de wind gisteren van Zuid via het Westen tot Noord-Oost geruimd en de temperatuur tot onder het vriespunt gedaald. Geen bemoedigend teeken voor hen, die hun uiterste best hebben gedaan om de hegemonie van het ijs te breken. De organisatie van dezen tocht berust te bij den rijkswaterstaat in samenwerking met het comité voor ijsbestrijding te Rot terdam. De „Daniël Goedkoop" ls er gistermid dag in geslaagd de zijkanalen en vaarten, welke naar de tallooze loodsen en opslag plaatsen van den Zaandamschen houthan del lelden, open te breken en weer bevaar baar te maken. De schuiten, welke het hout van de zeeschepen hierheen brengen, waren door de vorst tot werkloosheid ge doemd, doch kunnen het werk thans her vatten. Het ijs was hier zeer dik. Meer dan eens zaten de vaarten tot den bodem toe dichtgevroren. J. N. A. te V. U doet het beste een dag- retour Leiden—Alkmaar te kcopen. Kosten 3de klasse plm. 1. 2.10. Van Alkmaar naar Egmond aan Zee rijdt een autobus waarvan de vertrektijden ons niet be kend zijn. Het is echter een goede verbinding d.w.z. een dienst per uur. Wanneer U om 12 u. 40 van Leiden vertrekt, arriveert U te 13 u. 43 te Alkmaar, na in Haar lem en Uitgeest te hebben overgestapt. Vermoe delijk geeft de bus daarop aansluiting. De V. te L. De patroon is niet verplicht een vast salaris te geven. J. K. te L. U is niet wettelijk verplicht aan de bedoelde persoon het loon te blijven betalen. v. d. Z. te L. De bewoners kunnen tot ontruiming der huizen gedwongen worden. Want H-0 en Quaker zijn rijk aan Vitamine B„ het edele element van gezonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine Bj krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weefsels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phosphorus, voor krachtig bloedkrachtvoedsel, dat niet dik, maar sterk en on vermoeibaar maakt. Bij bet ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Quaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden, dat alleen bij H-O en Quaker de volle voeding»» Klaar in een waarde en de heerlijke smaak voor li behouden paar minuien blijven. Niet elk pak havermout is echter H-O of Quaker. Sta er dus op, dat men U het origi- neele pak geeft.Dan alleen kunt U er zeker van zijn, de onveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ont vangen. 't Lekkere H-O of Quaker bespaart U tijd en geld en uw geheele gezin smult er van. Denk er aan: Koop vandaag nog een pak bij uw kruidenier. GRATIS beschikbaar zoolang de voorraad strekt Het Meesterboek der TooverkunsVvoor 2 Quaker of H-O mannetjesKnip se uit de Quaker H-O of Ktvix pakken en zend se ge frankeerdmet uic adresaan Quaker afd. 29 Postbus 905Rotterdam. neerlands populaire, g",e ;o n t bij t 7216 (Ing«z. Med.) HAAGSCHE CONFERENTIE GEËINDIGD. Colijn en Avenol zullen overleg plegen over samenstelling centraal comité. Gisteravond half 7 is de conferentie in het Vredespaleis geëindigd. Om 8 uur werd een officieel communiqué over de bespre kingen uitgegeven waarin o.m. wordt ge zegd: Het comité Is begonnen met een alge- meene en inleidende bspreking, die be trekking had op de samenstelling van het toekomstige centrale comité en eveneens op de werkzaamheden, die dit centrale co mité zal verrichten. Het organisatiecomité heeft besloten, dat zijn president, dr. H. Colijn en de secre taris van den Volkenbond de heer Avenol, overleg zullen plegen met betrekking tot de uitnoodigingen tot de staten en tot de in- dividueele personen, die zouden kunnen worden aangewezen als leden van het cen trale comité. Op grondslag van dit overleg zullen de president en de secretaris-gene raal vervolgens een voorstel indienen bij het organisatie-comité. Te zelfder tijd ls besloten, niet alle plaatsen, die door de assemblee voor beide categorieën leden voorzien zijn, te vervul len, maar er voor het oogenblik eenige open te laten. Het organisatie-comité, dat aldus uitge breid, het centrale comité zal constitu- eeren, zal zijn eerste zitting houden, zoodra zijn leden op de hoogte zijn gesteld van den arbeid, door verschillende organen van den volkenbond op economisch en so ciaal gebied verricht. HOOFDINGENIEUR-DIRECTEUR RIJKSWATERSTAAT. Ir. A. Kloppert benoemd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat ir. A. Kloppert te 's-Gravenhage en zijn benoemd tot hoofdingenieur-directeur titulair van den Rijkswaterstaat de hoofd ingenieurs van den Rijkswaterstaat ir. L. J. A. Bergansius te 's-Gravenhage en ir. C. C. Krayenhoff van de Leur te Utrecht. BON 13 VOOR SUIKER. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Donderdag 29 Februari a.s. zal bon 13 der rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 8 tot 15 Februari vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). MOBILISATIE-SLACHTOFFERS. Het Tweede-Kamerlid, de heer van Sleen, heeft aan den ministers van defen sie en van financiën de volgende vragen gesteld 1. Hebben de ministers overwogen, dat de moeilijke positie, waarin de z.g. mobili satie-slachtoffers verkeeren, en waarop bij de behandeling van de defensie-begrooting in de Tweede Kamer van verschillende zij den de aandacht der regeering is gevestigd, door de stijging van de kosten van levens onderhoud in ongunstlgen zin is beïn vloed? 2. Indien de voorafgaande vraag in be vestigenden zin moet worden beantwoord, heeft die overweging de ministers dan gezien het feit, dat de regeering door toe kenning van een duurtetoeslag van 5 pet. op de steunbedragen der werkloozen heeft erkend, dat de prijsstijging der eerste le vensbehoeften 'in die mate op de gezinnen met een laag inkomen drukt, een voorzie ning in den nood geboden is tot de con clusie geleid, dat het noodig is ook voor de in de genoemde vraag bedoelde groep, waarvoor in 1933 in verband met de daling van de kosten van levensonderhoud een aanmerkelijke verlaging van de uitkee- ringsnormen is ingevoerd, met spoed een duurtetoeslagregeling te treffen? ONVEILIG STRAND. Maandag a.s. zal het strand tusschen Katwijk en Wassenaarsche slag van paal 88 tot paal 92.5 binnen de roode vlaggen van tien tot dertien uur onveilig zijn in verband met het houden van schietoefe ningen met mitrailleurs. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder veilig zal zijn nadat de roode vlaggen zijn ingehaald. WIJZIGING VAN HET POSTSPAARBANKBESLUIT. Bij Kon. Besluit is wijziging gebracht in artikel 13 van het postspaarbankbesluit. In dit artikel wordt bepaald, dat terug betalingen geschieden door het kantoor, dat op het spaarbankboekje is aangewezen. Uit overweging dat het wenschelijk is ten behoeve van inleggers van die bepaling te kunnen afwijken, indien zulks ten ge volge van evacuatie of door andere bui tengewone omstandigheden wenschelijk zou worden, is thans aan dit artikel een tweede lid toegevoegd, waarin is bepaald, dat zoodra en zoolang buitengewone om standigheden, ter beoordeeling van den minister, zulks wenschelijk maken, de mi nister den directeur van de rijkspostspaar bank kan machtigen de terugbetaling te doen geschieden door een ander kantoor. Eerste Kamer. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. (Van onzen parlementairen medewerker). Na de gisteren reeds door ons gegeven beschouwing heeft de minister van sociale zaken nog verschillende punten ten aan zien van werkloosheid en werkverschaffing nader besproken en toegelicht, doch nieuwe gezichtspunten kon hij uiteraard niet weer openen. Aan het uitvoeren van normaal werk in werkverschaffing wijdt hij zijn vol le aandacht, en wat de ontginning betreft zullen alleen die gronden worden ontgon nen, die zonder al te veel moeite en kosten voldoende vrucht zullen opleveren. De Minister erkende dat er bepaalde licht punten zijn in het verloop der werkloosheid en hoopte, dat deze zullen blijven. Maar hij erkende eveneens dat de toestand van ons bedrijfsleven onzeker is; hij zal het mogelijke doen om het te bevorderen en hij deed in het algemeen een beroep op de samenwerking van allen. Bij de volgende replieken werden nog enkele korte opmerkingen gemaakt Hier bij gaf de heer Gelderman toe. dat het sneeuwruimen gemeente- en geen staats zaak is, maar hij liet doorschemeren, dat in een winter als deze een uitzondering op die opvatting .nogelijk ware geweest. Ook de positie der bedrijfsraden gaf nog aan leiding tot enkele opmerkingen van de heeren de Bruyn en de la Bella: zij pleitten nog eens voor uitbreiding hunner taak. En laatstgenoemde bleef afkeuren, dat de verbindend-verklaring van het contract in het stucadoors-bedrijf is geweigerd. Ten aanzien van dit laatste punt wees de Mi nister op het feit, dat er nog nader overleg wordt gepleegd. De begrooting werd goedgekeurd. Overtuigend heeft de Minister ook ii deze rede bewezen, dat hij geleid wordt door een sterken werkelijkheids-zin, en dat hij niet zonder meer allerlei maatrege len wil nemen en voorstellen doen. omdat deze op het program zijner partij staan. Regecren en besturen zoo zien we op nieuw is tenslotte nog iets anders dan afgevaardigue zijn: de regeerings-banden zijn niet dezelfde als die van de Kamer leden. Mannen zijn veel luidruchtiger verkou den dan vrouwen. Zij snulten hun neuzen, dat de muren van Jericho er van zouden instorten en zij hoesten, dat de ruiten rin kelen. Hun verkoudheid heeft, naar zij meenen, een cosmisch karakter; ln het gansche heelal, zoo denkt de verkouden man. is hij de éénige lijder aan deze hui selijke aandoening, weshalve hij verlangt, dat het gansche heelal in actie zal komen om zijn verkouden smarten te verlichten en hem te beklagen en te vertroosten. Bijaldien echter het heelal bitter weinig reageert op zijn verkoudenis, wendt hij zich tot zijn vrouw en voert vervolgens ernstig en toe gewijd de comedie der mannelijke verkoud heid op, met zijn gade als toeschouwster, cassière, ouvreuse, verzorgster der requisie- ten en claque. Het voornaamste décor is dat van den tocht. „Het tocht hier", zoo wordt deze scène ge meenlijk Ingeleid met een magische formule. Onmiddellijk is het huis in rep en roer. Het tocht pa solliciteert naar een long ontsteking, „Er staat vist ergens een raam open!", vervolgt pa somber zijn rol. Aangezien zijn voorouders reeds het open raam met de frissche lucht, die er door naar binnen vloeit, beschouwden als de bron van alle kwaad, is er geen reden, waarom hij zijn leven zou wagen door de frissche lucht voornoemd op te snuiven. „Onmogelijk", waagt ma op te merken. „Alles is dicht, ik heb zelf juist alles ge controleerd „Het kelderraam?", vraagt pa. „Lach niet, snotaap 'tot den zoon des huizes i, in dit huis trekt het onder alle deuren door! Heb je op zolder gekeken, vrouw?" Ma jacht de zoldertrap op. Pa's long verscheurend hoesten bereikt haar zelfs in de logeerkamer onder de pannen. Ook daar is het venster stijf gesloten. Ondertusschen wordt zoonlief naar den kelder gehitst. „Tóch tocht het!", houdt pa vol en hij trompettert met zijn neus, dat ma zich in stilte afvraagt, waarom de vervaardigers van Tarzan-films hem nog niet hebben ge- engageerd om voor het begeleidende geluid van woedende olifanten te zorgen. „Ik voel het aan mijn enkels. Geef me es een stoel onder m'n voeten, een plaid, een heete kwast, een glas water, een boterham om de twee asperientjes te laten werken, die ik in ga nemen, de menthol voor m'n ver stopten neus en het avondblad. Of néé, laat de krant maar weg, ik ben tóch te ziek om te lezen „Zal ik den dokter laten komen?", oppert ma bescheiden. Daar heeft pa op gewacht. Zijn borst zwelt en zijn gezicht neemt een gelaten uitdrukking aan. „Ach, dokter", peinst hij overluid. „Die stopt me maar ln bed. Zou op de zaak de heele boel Pa zwijgt verder, maar iedereen ziet thans voor zijn geestesoog de zaak, de broodwinning des gezins, jammerlijk in- éénstorten, omdat pa's verkouden oog er niet meer over zou weiden. Géén dokter dus. „Ik heb kóórts", zucht pa. „Nee, geef me maar geen thermometer, je zou maar schrikken en er is tóch niets aan te doen Het tócht hier tóch.Dat roos ter, kijken jullie es naar dat róóster...." „Wélk rooster?" Pa wijst. Waarachtig, daar is hoog ln de buitenmuur een rooster aangebracht, daar sijpelt één litertje versche lucht per etmaal door naar binnen, want het sluit wél, edoch niet hermetisch. Er kiert zelfs licht door heen Pa wankelt overeind en rukt aan het koord. Krak. „Het water kookt", ontdekt ma. „Een oogenblik, jongen!" Ma komt na eenige oogenblikken de ka mer weer in, beladen met heete kwast, koud water, mentholspiritus. vaseline, as perientjes, boterhammen géén pa. Zij snelt, door een duister instinct gedre ven, naar buiten. Daar staat pa, op een stoel, zónder jas. zónder hoed. En hamert met felle slagen een plankje voor het levensgevaarlijke rooster. „Ziezoo", zegt pa .als hij klappertandend weer binnen komt, zuigend op zijn zeeren duim hij heeft er in zijn nijd nog naast gemept óók „Nou zal ik tenminste geen longontsteking krijgen...." Dóódsche stilte. Want pa is verkouden... GENOOTSCHAP VOOR RECLAME. In de gisteren gehouden jaarvergadering van het Genooschap voor reclame weid het jaar/erslag van secretaris en penning meester goedgekeurd. De aftredende voor zitter, jhr. dr. j. C. Mollerus, werd tot eere lid benoemd. Tot voorzitter koos de verga dering den heer H. G, D. Coppens te Am sterdam. ONJUISTE GERUCHTEN. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer G. Bolkestein. is sedert eenigen tijd ongesteld. Dientenge volge zijn geruchten ontstaan, dat minister Bolkestein voornemens zou zijn af te treden. Wij vernemen van de meest bevoegde zijde, dat de minister, die voor herstel van gezondheid thuis vertoeft in zijn woning te Amsterdam, dit voornemen in geenen deele heeft. Hieaan kan nog worden toegevoegd dat de laatste dagen de toestand van den mi nister is verbeterd. 10 UUR WERKEN? In verband met de langdurige vorstpe riode, heeft de werkgeversvereniging voor de betonindustrie in de Rijnstreek naar wij vernemen een verzoek gericht aan den Mi nister van Sociale Zaken om den a.s. zo mer 10 uur per dag te mogen laten werken. OUDSTE INWONER VAN OERLE OVERLEDEN. Gisteren is te Oerle iN.B.i de oudste inwoner van dit dorp, de honderdjarige Peerke van Rooy overleden. Eind Maart zou Peerke van Rooy 101 jaar zijn geworden. VERSPREIDE BERICHTEN. De Bendien's Confectiefabrieken. N V. te Almelo, bestaan 11 Febiuarl a-s. een hal ve e. w. vei a—egunhtij waa. at. i- meus Beuning een gedenkboekje hert, ;e- schreven, waarin op aardige wijze de ont wikkeling van het bedrijf wordt verteld. De uitgave hiervan geschiedde bij Calff en Meischke, onder den titel „50 jaar Bendien"

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9