STADSNIEUW J. H. Kramers aanvaard, het hoogleeraarsambt IEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 9 Februari It Overzicht Labour's oorlogs- en vredesdoeleinden De afbakening van de Duitsch-Russische belangengrens Engeland en de Ieren Inaugureele oratie over: „De taal van den Koran" Amerika en de sovjets Verspreide berichten DE NEUTRALEN. Nu in de neutrale landen, en met name Scandinavië, de stemming over de oorlog voering ter zee anti-Duitsohe tendenzen gaat aannemén, schrijft de Deutsche Allge- meine Zeitung met betrekking tot de neu trale scheepvaart: Wie zich in de oorlogs zone begeeft, te land of ter zee, moet zelf weten, wat hij doet. De Duitsche rechts opvatting is zoo overtuigend, dat zelfs cri- tische neutrale stommen er geen zakelijke argumenten tegenover kunnen stellen, doch zich in ergerlijke commentaren op de hu maniteit beroepen. Inhumaan is, aldus het blad. de door Engeland afgekondigde oor log tegen vrouwen en kinderen en de wille keurige contrabandelijst der Engelschen. Het blad raadt daarom den neutralen aan, naar het voorbeeld van president Roosevelt, het varen hunner schepen in de oorlogs zone rond Engeland te verbieden. De Boersen Zeitung betoogt, dat de Brit- sche admiraliteit de neutrale schepen voor de controle zonder rechtsgrondslag naar de oorlogszone sleept, Engeland lokt neutrale schepen naar Britsche convooien of neemt ze in Britsche charters, zonder den beloof den steun te kunnen garandeeren. Het is volgens dit blad onbegrijpelijk, waarom de Britsche „gruwelpropaganda" over aanvallen door Duitsche duikbooten. niettegenstaande zij herhaaldelijk is ontze nuwd, steeds weer door neutrale bladen wordt overgenomen. Het Noorsche dagblad Nationen (agrari sche partij) schrijft, dat Noorwegen niet in staat is den door de Duitsche pers gegeven raad om verliezen ter zee te voorkomen op te volgen. De Duitschers stellen voor. dat onze sche pen buiten de gevaarlijke zones moeten varen, doch Noorwegen zou geblokkeerd worden, indien de Noorsche schepen zouden ophouden de Noordzee over te steken om producten te halen, welke essentieel zijn voor het Noorsche leven. Dit kan niet de bedoeling zijn van die Britsche of de Duit sche blokkade. De kleine Scandinavische landen dragen geen verantwoordelijkheid voor den oorlog en zij moeten hun voor raden ontvangen, ongeacht hun sympa thieën. De Zweedsche minister Qunther zeide, het neutraliteitsstandpunt uiteenzettende, dat de Fransche pers beweert, dat de neutralen lafaards zijn. die niet durven vechten. An derzijds streven de Duitschers er naar aan te toonen. dat Italië niet neutraal is, doch zich slechts buiten het conflict houdt. Som migen zijn zelfs van meening, dat de Scan dinavische landen niet volkomen neutraal zijn, daar zij lid zijn van den Volkenbond. Men staat tegenover verschillende landen, die heel andere en vreemde opvattingen hebben over het begrip neutraliteit. Sprekende over de middelen tot hand having der neutraliteit herinnerde Gunther er aan, dat Engeland bij het begin van den oorlog heeft verklaard de neutraliteit van Zweden te willen eerbiedigen, zoolang deze door de vijanden van Engeland zou worden geeerbiedigd. Dat wil zeggen, dat de En gelschen onze neutraliteit zullen eerbiedi gen. zoolang wij tegenover Engeland een neutrale houding willen en kunnen aan nemen. Indien onze neutraliteit bijv. wordt geschonden door Duitschland door een aan houding van schepen in de Zweedsche ter ritoriale wateren, is het geen Duitsche aan val. welke voor het Engelsche standpunt beslissend is, doch ons gebrek aan goeden wil en macht een schending onzer neutrali teit tegen te gaan. Het is vooral zaak, bereid te zijn de neu traliteit te verdedigen met alle noodzake lijke militaire middelen, hetgeen voor een land met een delicate positie als Zweden heteekent een verdediging van zeer grootcn omvang en een voortdurenden staat van voorbereiding. Belgische bladen en de Nation Beige en de Vingtième Siècle pleiten voor een ver bond der neutralen. Het doel zou niet zijn gemeenschappelijke verdediging, doch co ördinatie van het streven, uitbreiding van het conflict tegen te gaan en propageeren der gemeenschappelijke opvattingen in zake het volkenrecht en het recht. Het zou voorts de organisatie van den toekomsti- gen vrede moeten voorbereiden. AMERIKA EN DUIKBOOTEN. De Pan-Amerikaansche neutraliteitscom- missie heeft een aantal aanbevelingen op gesteld tot uitsluiting van duikbooten van oorlogvoerenden uit de Amerikaansche ha vens en territoriale wateren. Slechts onder de hierna te noemen om standigheden zal toegang kunnen worden verleend: overmacht, noodweer, dringende herstelwerkzaamheden en overwegingen van menschelijke aard. Indien duikbooten onder deze omstandig heden vergunning krijgen binnen te komen, moeten zekere strenge bepalingen worden in acht genomen. Als straf op overtredingen zullen schip en bemanning voor den duur van den oorlog worden geïnterneerd De Britsche arbeiderspartij heeft een verklaring gepubliceerd over de oorlogs- en vredesdoeleinden, waarin o.a. gezegd wordt: De arbeiderspartij is ervan overtuigd, dat de geallieerden niet in vredesonder handelingen dienen te treden dan met een Duitsche regeering, die niet alleen bepaal de daden van herstel toegezegd, doch in derdaad ook ten uitvoer gelegd heeft, waar onder het hergeven van de vrijheid aan het Poolsche en het Tsjechoslowaaksche volk en het terugtrekken van de Duitsche strijdkrachten en politie. Aan het Duitsche volk behoort de garantie te worden gege ven. dat bij de algemeene Regeling na den oorlog de rechtvaardige en werkelijke be langen van alle volken, ook die van het Duitsche volk. geëerbiedigd zullen worden. Dit zal niet de laatste oorlog zijn. tenzij wij er aan het einde van den oorlog in slagen, de Fransche aanspraken op veilig heid in overeenstemming te brengen met de Duitsche aanspaken op gelijkheid. Den Duitschers zegt de verklaring: zoo lang het vervloekte nazi-regime niet om vergeworpen i3, bestaat er geen hoop op vrede tusschen ons. Voorts wordt verklaard: De vredesrege ling moet een nieuwe associatie of gemee- nebest van staten vestigen, welke collec tieve veiligheid, over de eigen sfeer heen, moet staan boven de souvereine rechten der afzonderlijke staten. Tenslotte veroordeelt de arbeiderspartij het Duitsch-Russische pact en den nlet- uitgelokten aanval op Finland. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft: Het werk der vaststelling en afbakening der huidige Duitsch-Russische grens is zoo juist voltooid. Aan belde kanten is verwoed gewerkt om de grenspalen op hun plaats te krijgen voor zich een Incident voordeed en men is buitengewoon ver gegaan om de grens buiten allen twijfel duidelijk te maken Ongeveer 960 kilometer van de 1450 kilo meter lijn loopen langs wat de Duitschers noemen „een natte grens" d.w.z. langs rivie ren zooals de Pissa, de Bug en de San. On geveer 500 kilometer vormen een „droge grens" en langs den geheelen afstand is een strook van vier en een halven meter breedte duidelijk gekenmerkt Bij iedere bocht of een aan den Duitschen en een aan den Russi- een aan Duitschen en een aan den Russi- schen kant, in totaal ruim 4000. Om alle geschillen over Incidenten in het Niemands land te vermijden, is vastgesteld, dat de werkelijke grens precies tusschen de palen door zal loopen en dat de regeeringen der beide staten zich zullen uitstrekken tot aan die theoretische lijn. Achter 4000 palen en rivieren gaat aan beide kanten een ander werk voort: de versterking van de geheele grens. Over geheel Engeland worden de voor zorgsmaatregelen der politie om nieuwe aanslagen der Ira te voorkomen met groote scherpte voortgezet, ondanks het feit dat er reeds meer dan 24 uur zijn verloopen zonder dat één enkel bericht is ontvangen omtrent daden van weerwraak in verband met de I terechtstelling van de Ieren Barnes en Richards. Deze „vreedzame sfeer" is, naar men algemeen gelooft, een rechtstreeksch resultaat van deze maatregelen. Alle be schikbare politiebeambten, die geen voor aanstaande personen of belangrijke gebou wen bewaken, zijn gestadig bezig de Iersche schuilhoeken, speciaal te Londen en Bir mingham, te doorzoeken. Ambtenaren van Scotland Yard ondernamen gisteravond een raid in het Noord-Londensche district Wil lesden en namen een man in hechtenis, die eenige dagen vóór de executie der Ieren in Engeland was aangekomen. Naar wordt be weerd zou hij belast zijn geweest met het overbrengen van berichten tusschen voor aanstaande Ieren. Hoewel zijn naam niet bekend gemaakt is. neemt men aan, dat het een van de bevel voerende officieren van de I R_A. is en dat hij met een plan om wraak te nemen voor de terechtstelling van Barnes en Richards naar Engeland is gekomen. Te Belfast zijn door de heele stad op de muren tal van wraakzuchtige anti-Engel- sche leuzen geschilderd. Voorts wordt over het geheele land Jacht gemaakt op een „vliegende colonne" van ongeveer een dozijn Ieren, die allen als ge vaarlijke lieden bekend staan en die, naar men gelooft, verantwoordelijk zijn voor de jongste ontploffingen in Londen, Birming ham, Manchester en Liverpool. Het is niet waarschijnlijk dat de voor zorgsmaatregelen in de komende dagen zul len worden ingetrokken, in het bijzonder in verband met de in het bezit der autoriteiten zijnde mededeeling dat een aantal zich thans in Engeland bevindende Ieren bezig is de campagne voort te zetten, waar zij dit maar kunnen. In een schrijven aan de senaatscommis sie van Buitenlandsche Zaken heeft de Amerikaansche minister Cordell Huil ver klaard, dat het ministerie van Buitenland sche Zaken het voortduren der diplomatie ke betrekkingen met de Sovjet-unie niet ge heel afhankelijk acht van de nakoming van de toezeggingen door de Sovjetregeering, gedaan in de Litwinof-accoorden, die voor afgingen aan de officieele erkenning der Sovjet-regeering in 1933. Minister Huil heeft daarmede zijn stand punt doen bijken ten aanzien van een re solutie van senator Vandenberg die het af breken der betrekkingen bepleitte, aange zien de Sovjet-Unie genoemde toezeggingen zou hebben geschonden. Minister Huil zeide, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken verscheidene malen „aanleiding had gehad, te gelooven. dat de Sovjet-regeering zich niet ten volle hield aan de verplichtingen, die zij bij het tot stand komen der betrekkingen op zich had genomen." Deze verplichtingen be helsden o.a. het doen staken der commu nistische propaganda in de Vereenigde Staten. De minister voegde daaraan toe, dat bij zulke gelegenheden het ministerie formeel had geprotesteerd. Onderwijl wordt uit Moskou gemeldt, dat de Amerikaansch-Russische Kamer van Koophandel haar bureaux aldaar gesloten heeft. In den avond is Spencer Wiliams, de Amerikaansche vertegenwoordiger, uit Mos kou, waar hij elf Jaar geweest is, naar Amerika vertrokken. Deze Kamer was de laatste Amerikaansche handelsvertegen woordiging te Moskou. HET DERDE CONTINGENT CANADEEZEN In een haven aan de Westkust van Enge land is gisteren in drie groote, door con vooien begeleide Oceaanschepen, het derde contingent Canadeesche troepen aan ge komen. Zij werden verwelkomd door hun bevelhebber, generaal Mc Naughton, -n door den hertog van Devonshire als on der-minister van koloniën. Onder de troepen bevindt zich een detache ment volbloed Indianen, die in hun land bekend staan als scherpschutters. Zij dra gen echter gewone uniformen. SOKOLIN VERZOCHT ZWITSERLAND TE VERLATEN. Het Zwitsersche telegraafagentschap deelt mede, dat Sokolin, de voormalige Sov jet-Russische vice-secretaris-generaal van Uw gulden duurt langer! wonneer U inplaats van z.g. goedkoope lampen de oerzui- nige Philips „Bi-Arlita" lampen laat branden. Tegenover de be sparing, die de Philipslamp U brengt, speelt de aanschaffings prijs nauwelijks een rol, ja, dé Philipslamp bespaart U meer dan haarde; heele aan- schoffings- l bedraagt 7218 (lng€z Med.) m- den Volkenbond, die in December van het vorige jaar zijn functie heeft opgegeven, nadat zijn land uit den bond was gezet, zijn woning in Genève had gehandhaafd. De kantonale raad van Genève heeft gis teren, in overeenstemming met de federale autoriteiten, Sokolin verzocht voor het ein de van deze maand Zwitserland te verlaten. DE BELGISCHE MIJNSTAKING GEËINDIGD. De mijnstaking in Henegouwen is ge ëindigd, nadat de nationale mijnwerkers centrale er haar afkeuring had over uit gesproken. In de communistische centra zijn huls- zoekingen verricht. LORD TWEEDSMUIR ERNSTIG ZIEK. De gouverneur-generaal van Canada, lord Tweedsmuir, is ernstig ongesteld. Zijn krachten nemen zlenderoogen af. DE ROEMEENSCHE DEFENSIE. In geval van een aanval op Roemenië zullen de wateren der kanalen, die deel uit maken van den „dijk van Carol" het groote nieuwe systeem van grensverster- kingen, dat eerst kortgeleden werd aange legd onmiddellijk overdekt worden met brandbare vloeistoffen. Dit is onthuld door het dagblad „Universul", dat schrijft, dat de bedoeling van het kanaalsysteem Is een beslissende rol te spelen in geval van een plotselingen aanval. Het zal volledige vei llgheid moeten verzekeren voor de militaire bewegingen gedurende de periode, die noo- dig is om het leger op voet van oorlog te brengen. De fortificaties omvatten ook reusachtige tankvallen. Twintigduizend man zijn en worden nog aan het werk ge houden aan deze versterkingen, waarmede in 1938 een begin is gemaakt. Er zijn 80 dijken aangelegd. ONTEVREDENHEID IN SOVJET RUSLAND United Press wijst op een artikel in de Prawda, waarin critiek wordt uitgeoefend op de regeering. Volgens dit artikel zouden de meeste departementen niet in staat zijn gewichtige beslissingen te nemen. De beve len der communistische partij worden in de hel-ft der gevallen niet uitgevoerd. In het bijzonder moeten de volkscommissariaten voor de lichte industrie en voor handel het ontgelden. DE BEMANNING VAN DE „COLUMBUS". De autoriteiten van het immigratiebureau hopen spoedig vervoergelegenheid naar Duitschland te vinden voor de 512 opvaren den van het Duitsche mailschip „Colum bus", die sinds 18 Januari op Angel Island nabij San Francisco vertoeven. Pogingen om passage voor hen te verkrijgen op sche pen naar het Verre Oosten zijn zonder suc ces gebleven. De minister van arbeid, mrs. Perkins, heeft verklaard, dat haar departe ment nauw samenwerkt met de Nord-Deut- sche Lloyd, de reeders van de „Columbus", om de bemanning naar Duitschland terug te krijgen. Dr. J. H. Kramers, als opvolger van wijlen prof. dr. A. J. Wensinck benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit alhier, waar hij onderwijs zal geven in het Arabisch en in de stel lingen van den Islam, heeft hedenmid dag dit ambt aanvaard met het uitspre ken van een rede in het groot-audito rium van het Academiegebouw, getiteld „De taal van den Koran". Het volgende is eraan ontleend: De Nederlandsoh-Amerikaansche zende ling en geleerde Samuel Zwemer heeft eens in een propaganda-'bij eenkomst verklaard, dat het Arabisch een zoo volmaakte taal is, dat zij eigenlijk door engelen moest worden gesproken; doordat echter de Satan zich van deze taal bediend heeft om aan den profeet Mohammed een openbaring te doen toekomen is de godsdienst van den Islam ontstaan; de christelijke zending zal dus volgens den heer Zwemer alleen maar suc ces kunnen hebben bij de Mohammedanen, wanneer zij zidh eveneens van het Arabisch bedient. Ook de eenstemmige Mohamme- daansohe traditie beschouwt het Arabisch van den Koran als een onnavolgbaar voor beeld van taal en stijl. In den Koran zelf komen al ondubbelzinnige uitspraken daar omtrent voor. De Arabieren bezaten van oudsher een groote gevoeligheid voor hun taal als middel van uitdrukking, hetgeen ook door de groote sociale rol van de oud- Arabisohe poëzie bewezen wordt. De Koran echter bracht door zijn bizarren en on- orbhodoxen taal en stijl een geestelijke cri sis te weeg, die mede een belangrijke factor is geweest bij de verbazingwekkende uit breiding van den Islam. In de eerste eeuw na Mohammed heeft het vaststellen van een alom erkenden Korantext de oudste Mö- hammedaansohe geleerden voortdurend be ziggehouden. D? voornaamste wetenschap pelijke bezigheid der Mohammedaansche geleerden is van het begin af gericht ge weest op de vaststelling en interpretatie van den Korantext. maar niet minder van den z.g. Hadith, het corpus van de tradities, omtrent de uitspraken en gedragingen van den profeet Mohammed. Spreker herinnerde aan het werk, dat door zijn voorganger prof. Wensinck op dit gebied verricht was en sprak den wensoh uit. dat de door Wen sinck begonnen uitgave van een Concor dantie op den Hadith zou kunnen worden voltooid. BIJ de geleerden van den Islam ls ook al vroeg de wetenschap van de Arabische taal opgekomen, waarschijnlijk vooral door de noodzaak van het vaststellen van den Ko- rantext. Het is bewezen, dat de Arabieren j voor hun prinelpieele grammatische con cepties afhankelijk zijn geweest van een j door Aristoteles geponeerde logisch-gram- matisohe indeeling: zij moeten dit inzicht j gekregen hebben door bemiddeling van de Syrisoh-Perzisohe wetenschappelijke stu diën. die destijds in de hoogesohool van Gundeajapur bloeiden. Afgezien van de genoemde fundamenteele concepties heb ben de Arabieren hun taalkunde en gram matica. op een geheel eigenaardige wijze verder ontwikkeld; deze wetenschap heeft haar hoogste bloeiperiode reeds bereikt omstreeks 800 na dhr. met het beroemde grammatische handboek van Sïbawalhl Spreker gaf eenige voorbeelden van de werkmethoden en de resultaten der Arabi sche grammatici. Hij ging voort met er op te wijzen hoe hun scholastische behande lingswijze Juist in den tegenwoordigen tjjd weer meer gewaardeerd wordt en wel teri gevolge van de verandering, die zich in de nieuwere taalkundige wetenschap voltrok ken heeft. Nadat de moderne taalwetenschap in de negentiende eeuw een periode van atomis tisch en analytisch onderzoek had doorge maakt voornamelijk in verband met de etymologische verwantschap der Inc.. maanschc talen ls zij thans wedej meer deductief en soholastisCh geworó doordat men de taalverschijnselen m«i gaan zien ais onderdeden van een struct reel verband. De Semietisdhe talen, \ru toe ook het Arabisch behoort, hebben s gens haar formeel tamelijk doorziekte bouw van de vroegere methode niet i tengewoon geprofiteerd, maar van de tureele taalbeschouwing mag men ook het Semietische gebied grootere result»! verwachten. In het bijzonder is in den !ai sten tijd de door den Rus Trubetzkoy t meest ingaand bestudeerde wetenschap phonologie opgekomen De in deze we> schap geactiveerde methode belooft ook de vormleer en de syntaxis uiterst vrud baar te zullen zijn, niet het minst vooi Semietische talen. Prof. dr. J. II. Kramers. De wijze, waarop de Arabische gelee.», hun taal beschreven en behandeld h'ebh vertoont in veel opzichten overeenk® met de nieuwere methoden van linguisüi onderzoek. Het is merkwaardig, dat de die der Arabische grammatica de Mohs medaansdhe geleerden er ook toe gebrs heeft hun traditioneele overtuiging vaj voortrèffelTj'kheicP der Arabische taal b te fundeeren. Ook de nieuwere onderra methode zal er volgens spreker toe moe) leiden, dat sommige talen ln bepaald i zicht als voortreffelijker worden beschou dan andere, een opvatting, die in de oud taalwetenschap niet was toegelaten. B opkomen van de Arabische geleerden n de voortreffelijkheid hunner taal was me uitgelokt door de noodzaak .zich te ver*M gen tegen de cuitureele beweging der Arabieren, vooral der Iraniërs. die hun ei; nationale traditie, en onder meer hun ts voor waardevoller hielden dan wat hot Ar bieren-dom hun gebracht had. Zoo blijkt i allerlei uitingen en ook uit feiten, dat voorvechters van het Arabisch zich ten onrechte op de voortreffelijkheid hJ ner taal konden beroepen. Een van de do spreker aangehaalde voorbeelden betrof geschiktheid van het Arabisch voo: i weergave van de Grieksche wetenschap Ujke teksten, die omstreeks 800 begona in die taal te worden overgezet. Ook i vergelijking van de litteraire uitingen t het Arabisch met die van bijv. het Perzil zijn geschikt om de grootere precisie het Arabisch te 'bewijzen. Zoo is dan o het Arabisch een uitnemend hulpmiè gebleken bij de verspreiding van den lik evenals het Latijn en hierbij voerde-1 een citaat aan van Paus Plus XI ik zijn bijzondere geschiktheid machtig ha medegeholpen aan de verbreiding van leeringen der Katholieke Kerk. De in 1 begin der rede aangehaalde meening Zwemer behoudt dus, ook in dit liolit zien, haar volle gelding. Hierop volgden' de gebruikelijke to spraken. R.K. STAATSPARTIJ AFD. JONGEREN. „Onze taak in dezen tijd". In de bovenzaal van „De Doelen" sprak P. J. Aalberse, gisteravond op uitnoodiging van de jongeren-afdeeling der R.K. Staats partij, afdeeling Lelden over het onder werp: „Onze taak in dezen tijd". De heer A. van Haasteren, voorzitter der vereeniging deed in zijn openingswoord uitkomen, welke nadeelige gevolgen de mo bilisatie voor de Vereeniging heeft gehad. Spr. gewaagde verder van de ledenwerf actie, die eenigei. tijd geleden, niet geheel zonder succes heeft plaats gehad. Mr. Aalberse ving zijn rede aan met te herinneren aar, de bange dagen van 1918; 23 Jaar later zien wij ons opnieuw geplaatst temidden van een brandend, oorlogvoerend Europa. Een van de oorzaken van deze el lende ziet spr. ln het feit, dat men geen rekening heeft willen houden met de waar de van het Christendom, of erger nog, om dat men God uit de wereld heeft geban nen. Daarom moet worden bereikt, dat de Christelijke beginselen ingang vinden in alles, dus ook in de staatkunde, ln de poli tiek. Na ln een uitvoerig betoog gewezen te hebben op het nut en de noodzaak van een politieke organisatie voor dt jeugd, stelt spr. zichzelf de vraag „Wat ls nu eigenlijk politiek?" De meeningen hierover zijn zeer vele en even verschillend, zelfs zijn er, die de poli tici voorstellen als een corrupte bende. Politiek ls de kunst om een volk te re- geeren, daarenboven moet zij in de zedelij ke en stoffelijke nooden van het volk trach ten te voorzien en heeft bovendien ten doel om zorg te dragen dat voor het i® vidu de weg geëffend is om zijn ge^ lijke bestemming te kunnen bereiken.' wereld moet worden hervormd in Chris) lijken geest. Hier ligt juist een pracht grootsche taak voor de jongeren gec Laat niet iedere jongere zich kundig noeg wanen om steeds maar te critiseer op alles wat niet Katholiek is. Als voornaamste taak voor de jongW op het politieke terrein noemde spr. het zich op de hoogte stellen van de vraJI stukken in het maatschappelijk leven- Voorts zal er gezamenlijk gewerkt en c studeerd moeten worden. En er ls waa'J studie-materiaal genoeg, denken wij slew aan de prachtige encyclieken van de li» ste pausen. Bovendien zullen de jonge^ zich aan karakter-vorming moeten wl» Juist in dezen tijd, aldus spr. hebten behoefte aan menschen met karakter Katholieken van de daad. Na een korte pauze volgde een g"5 meerde gedachtenwissellng. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het artsexamen le gede< de heeren Chr. J. M. Berger (Den Haal Ferguson (Den Haag), G. A. Kolmus geest) en Chr. v d. Linden (Dordrech' Bevorderd tot arts: de heer B Smit terdam). Naar wij vernemen, zal de Nl kenfonds „Tot Hulp der Menschlield den opgenomen in het „Burgerzieke van 1904" N.V. te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2