De Mannerheim-linie nog steeds intact Chamberlain geeft weer een overzicht Tram botste op vrachtauto VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 No. 24502 VAN HEDEN De strijd in het Westen De strijd ter zee De Bilt Dsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN |Toch eenige Russische vorderingen Dil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Drie dooden en een licht gewonde te Rotterdam HET VOORNAAMSTE NIEUWS Gevolg van verkeerden wisselstand Verdere hulp naar Finland onderweg verwacht EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd HjiC per 3 maanden f. 343 per week .T...V. f. 0.18 Franco per post f 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per S tnndJ I Terwijl het Finsche communiqué weer preekt van afgeslagen aanvallen op de nnerhelm-llnie, blijven te Londen toch ge berichten binnenkomen, die er op i, dat de Russen Inderdaad een paar vorderingen hebben gemaakt, al zijn nog niet direct gevaarlijk. De Manner- n-linle houdt het! Volgens één bericht uit Helsinki hebben Russen Woensdag op een gegeven igenblik zich werkelijk een weg gebaand ln de Mannerheimlinie. Er werd hier an tegen man gevochten, maar na en- Iele minuten dreven de Finnen de Russen r uit de linie! aankomst van bultenlandsche vlieg en schijnt een afschrikwekkende wer- op de Russen te hebben gehad, want e laatste dagen hebben zij slechts een paar jombardementen uitgevoerd. De Finnen houden stand op een linie van Koivlstlo, Summa, Kyyrola tot Sakkola - Vilpuri ligt reeds grootendeels in puin. De Russische reserves aan menschen en ateriaal schijnen bijna onuitputtelijk, te lordeelen naar de roekeloosheid, waarmee li worden verspild. Volgens een gepubliceerde schatting heb- len de Russen sedert den aanvang van den lorlog 308 vliegtuigen verloren, 600 tanks. Irie kleine oorlogsschepen, een duikboot, 03 zware kanonnen, 1.294 machinegeweren, 152 motorvoertuigen, 1.560 paarden en 2 versperringsballons. Finsche patrouilles zoeken nog ln het ge- lied tusschen Rovanleml en de Botnische ïolf naar Russische parachutisten. Er zijn lamelijk zestig valschermspringers gedaald b zij zijn niet allen gevonden. Zij dragen finsche uniformsn en hebben onder meer nstrumenten voor het aftappen van de finsche militaire telefoonlijnen bij zich. In de richting van Kuhmo hebben de nsche troepen een vijandelijk detache- ent ter sterkte van ongeveer een batal- on, dat poogde de grens ten Zuiden van aate te overschrijden, vernietigd. De 'and verloor 250 man en de Finsche troe- n maakten veel lnfanteriewapens en an- er materieel bult. DE HULPVERLEENING. Drie ambulance-auto's voor Finland, aarvoor de gelden zijn bijeengebracht oor leden van de Zweedsche koninklijke utomobielclub, zijn aan het Roode Kruis "leverd. De auto's worden bestuurd door chauf- ours, die Finsch spreken en aan winter er gewend zijn. De auto's kunnen elk vier rancards vervoeren. Men verwacht, dat volgende week de erste groep Britsche vrijwilligers voor Fin- and zal vertrekken. Zij zullen als parti- ulieren worden beschouwd, ofschoon er en een zeker aantal gepensionneerde ka- "eins, majoors en andere officieren on er bevindt. Ook de gepensionneerde Belgische gene- aal Badoux, die heeft medegewerkt aan en bouw van de Mannerheim-linle, zal wnenkort weder naar Finland vertrekken. Dit betrouwbare bron wordt vernomen, at Engeland en Frankrijk bereid zijn. om aeibteiten te verleenen voor het transito- ervoer van Italiaansche vrijwilligers naar 'Mand. Naar wordt gemeld, is reeds een groep 'e uit verschelden honderden Italianen 2aat. gereed om zoo spoedig mogelijk te rtrekken. Met het oog op de vriendschappelijke re- a™s tusschen Duitschland en Rusland ijMint het niet mogelijk, dat de Italianen om route naar FliUrmd nemen. Daar- z°o wordt aangenomen - zou Frank- ,1» bereid zijn, hen te helpen om naar Bio If le reizen. waar ZU Per schlP naar iniand zouden kunnen vertrekken. Wn aantal vooraanstaande Engelschen helpt thans de organisatie van de Brit sche vrijwilligers naar Finland. Den vrij willigers zou twee shillings per dag beloofd zijn, hetgeen hetzelfde bedrag is, dat de Britten ln het Britsche leger ontvangen. Het ls echter aanzienlijk hooger dan het geen de Fransche soldaat ontvangt. De Finsche gezant te Rome, Eero Jarne- felt, heeft een onderhoud toegestaan aan den correspondent van de „United Press". In dit Interview heeft de gezant o.a. ge zegd, dat meer dan 5000 personen uit alle rangen en standen en van verschillende leeftijden de Finsche legatie verzocht had den om als vrijwilligers ln de Finsche luchtmacht of het leger te worden opge nomen. Nog steeds blijven de aanvragen binnen stroomen en deze beloopen dagelijks meer dere honderden. Het recordcijfer was 350 aanvragen ln één uur.' De gezant ontkende echter, dat de Fin sche legatie vele visa zou hebben verleend aan Italianen, die naar Finland gingen. Hij zeide, dat zulks slechts aan enkele Italianen zooals journalisten, was gegeven, die met speciale permissie van de Italiaansche re geering vertrokken waren. Behalve de legatie ontvangen de Finsche consulaten eveneens een groot aantal aan vragen. Het aantal aanvragen, aan de consulaten gericht, overtreft de vijfduizend. Eero Jarnefelt voegde er aan toe, dat hij zeer geroerd was door dit bewijs van sym pathie van de zijde der Italianen. Aangezien de Italiaansche paspoorten se dert het begin van den oorlog met enkele uitzonderingen, zijn Ingetrokken, zijn wij niet in staat aan de aanvragen voor visa te voldoen. Jarnefelt voegde tenslotte nog aan zijn verklaringen toe. dat hij uit nlet-officieele bronnen vernomen had, dat een aantal Italianen bij het Finsche leger strijdt, maar. zoo zelde hij glimlachend, Ik heb geen Idee hoe ze daar zijn gekomen. Ik ben bevreesd dat die arme jongens, die aan dit zonnige klimaat gewend zijn het daar erg koud zullen hebben. Het hoofdbureau van het Leger des Hells te Londen heeft zoo juist berichten ont vangen, volgens welke een aantal gebouwen van het Leger des Hells ln Finland door bombardementen werd verwoest. De berichten maken geen melding of onder de slachtoffers ook leden van het Leger des Hells zijn. Alle kinderen, die ln de weeshuizen van het Leger des Hells in Finland waren op genomen, zijn veilig per vliegtuig naar Zweden overgebracht. Op den Westzeedijk te Rotterdam zijn vanmorgen drie arbeiders gedood, terwijl een vierde licht werd gewond, bij een botsing tusschen een motonvagen der Rotterdamsche Electrischc Tram- maatschappij en een vrachtauto, welke door eenige arbeiders met steenen werd geladen. De oorzaak van het ongeval moet worden geweten aan een verkeer den wisselstand. Bij de Parksluizen liggen de tramrailsin een lus, zoodat wanneer een van de belde bruggen geopend is, de trams over de an dere brug, die ongeveer honderd meter ver der ligt, kunnen rijden. Toen vanmorgen een motorwagen van lijn tien uit de richting van de binnenstad over den Westzeedijk naderde, was deze brug vrij. De bestuurder van de tram reed derhalve met onverminderde vaart verder. Doordat echter de wissel daar ter plaatse verkeerd stond, zwenkte de tramwagen plotseling naar rechts en reed den 's-Gra- vendijkwal op. In verband met de werkzaamheden van de Maastunnelwerken waren daar eenige arbeiders bezig met het laden van stee nen op een vrachtauto. Deze stond midden op de tramrails, omdat de werklieden ver wachtten. dat er, zoolang de brug geslo ten was, toch geen tram over dat wegge deelte zou komen. De tram naderde plotseling met zoo'n vaart dat een botsing niet te voorkomen was. De auto werd aan de achterzijde gegre pen en met kracht vooruit geduwd. Zij schoot over een vluchtheuvel, vernielde een verkeerszuiltje en kwam aan den kant van den weg tot s.tilstand. Achter de auto hadden twee ge meentewerklieden gestaan, de 51-ja- jarige onderbaas H. Broere, van den Mathenesserdijk en de 49-jarige D. van de Velde van het Weenaplein. Deze mannen geraakten onder de achter wielen van de auto, waardoor hun de borstkas werd ingedrukt. Van de Velde was op slag dood, Broere overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis. Ook bij de voorzijde van de auto stond een arbeider, de 39-jarige metselaar J. P. Langerak, uit de Joost van Geel- straat. Deze man raakte bekneld tus schen de voorzijde van de vrachtauto en de tram. Hij kreeg een schedelbreuk benevens inwendige kneuzingen en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Voordat de tram op de vrachtauto botste raakte zij een tweede vracht auto. De chauffeur hiervan, de 42-ja- nge Keeling uit de Hudsonstraat kneusde den linkerarm. Na in het ziekenhuis aan den Cool- singel te zijn behandeld kon de man, die zeer overstuur was, naar zijn wo ning worden gebracht. De politie die onmiddelijk "een onderzoek instelde, heeft de tramwagen in beslag ge nomen en naar de remise Delfshaven la ten overbrengen. Den bestuurder van de tram werd een langdurig verhoor afgenomen. BINNENLAND. Inauguratie van dr. J. H. Kramers als hoog leeraar aan de Leidsche Universiteit. (Stadsnieuws, le Blad). Nieuw leeningsontwerp ingediend tot een bedrag van f300 millioen. (4e Blad) Twee millioen gevraagd voor bescherming van kunstschatten. (3e Blad). De strijd tegen het ijs in rivieren en ka nalen. (3e en le Blad). Benoemd tot burgemeester van Koudekerk a. d. Rijn de heer G. Verheul, burge meester van Marken. (Laatste Berich ten, le Blad). Zegt het Fransche legerbericht: niets te melden, het Duitsche legerbericht maakt bekend: te Forbach ls een beveiligingsaf deling in botsing gekomen met een tame lijk sterke groep vijandelijke verkenners. De vijand heeft daarbij verscheidene ge vangenen verloren. Het luchtwapen ls bij de controle in het grensgebied niet in contact geweest met den vijand. Volgens Beilby in de Jour heeft Frank rijk 6i/2 millioen man gemobiliseerd kosten: 1 milliard frs. per- dag. FRANSCH SCHIP OP EEN MIJN. Het Fransche s.s. Marie Dawn", groot 2157 ton, is in de Noordzee op een mijn ge- loopen en gezonken. De uit 29 man bestaan de bemanning, meest Senegaleezen, werd eerst gered door een Nederlandsch schip en AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Goed prijshoudende markt - Philips lichtelijk gedrukt - Amerikanen vast - Nederlandsche be leggingen weifelend. BUITENLAND. De Finnen schijnen eenigen tegenslag te hebben gehad op den Isthmus (le Blad) Chamberlain's overzicht van den toestand (le Blad i. De houding der neutralen, (le Blad). Oorlogs- en vredesdoelstellingen van Labour (le Blad) Het woord is aan onze correspondenten in Finland, Berlijn, Brussel en Londen. (3e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Chamberlain heeft gisteren in het Lager huis zijn overzicht gegeven over de politieke en de militaire gebeurtenissen van de af- gcloopen dagen. Hij besteedde veel aan dacht aan de Duitsche aanvallen op on gewapende schepen, die hij niet als oorlogs handelingen betiteld wensohte te zien doch als moord. In het bijzonder laakte hij den Duitsdhen aanval op het lichtschip East Dudgeon. Het aantal sohepen dait volgens Duitsche beriohten tot zinken is gebracht, aldus Ohamlberlain is voor het overige in het geheel niet in overeenstemming met de feiten. Zoo werd op 3 Februari medege deeld, dat bij aanvallen langs de Oostelijke kust negen schepen, die alle in convooi voeren, tot zinken zijn gebracht De waar heid is, dat één Noorsoh schip tot zinken is gebracht en dat geen enkel Britsoh schip dien dag verloren is gegaan. Zoo is ook de Duitsche bewering, dat een patrouillevaartuig in de buurt van de plaats waar het lichtschip lag. tot zinken is gebracht, onwaar. Alleen het lichtschip is hier aangevallen en iedereen weet dat lichtschepen ongewapend zijn. Zooals an dere beschaafde naties, zijn wij altijd van meening geweest, dat lichtschepen niet ge wapend mogen worden wegens de diensten die zij de scheepvaart bewijzen. Het eenige overlevende Md van de bemanning van het lichtschip heeft verteld, dat, toen het Duit- sohe bombardementsvliegtuig naderde, nie mand voorzorgsmaatregelen nam, omdat bij vorige gelegenheden ook Duitsche vliegtui gen over waren gevlogen en nooit aanval len hadden gedaan. Bij die gelegenheden wuifde de bemanning van de vliegtuigen zelfs naar het lichtschip. Doah dezen keer dook het vliegtuig naar het schip, begon op geringe hoogte met de machinegeweren te schieten en wierp negen bommen, waarvan de laatste het schip trof. De lijken van 7 der opvarenden zijn den volgenden morgen gevonden. Het dooden van visschers, zeelieden op koopvaardijschepen en neutrale schepen is niet een kwestie van oorlog voeren, het is een kwestie van moord en van niets anders. Aan het Westelijk front, zoo vervolgde Chamberlain, is de situatie niet veranderd. De winter heeft mannen en materiaal zwaar op de proef gesteld, doch alle be proevingen zijn zonder ernstige moeilijk heden overwonnen. DE SAMENWERKING MET FRANKRIJK. Met betrekking tot de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad zeide Chamber lain, dat hij niet in staat was het Huis vol ledig in te lichten over de vorderingen, die in de besprekingen van den raad gemaakt zijn. De Jongste vorderingen lijken me groo- ter dan bij eenige vorige gelegenheid. Naar Daiadier reeds heeft opgemerkt regelt de raad de zaken alsof het de regeling van één land betreft Dit beteekent niet dat een van onze regeeringen haar verantwoorde lijkheid heeft beperkt, doch alleen dat er een mate van overeenstemming ls bereikt, die de beslissende factor moet vormen voor de overwinning van de geallieerden. Ik ben teruggekomen uit Parijs, zeide Chamberlain, met de overtuiging, dat de band tusschen onze beide landen hechter is. dan een nauw bondgenoot schap tusschen twee landen met het zelfde doel en dezelfde gevaren kan be reiken. De band beteekent een diepe, blijvende vriendschap tusschen twee volken. Onze vijand versmaadt geen middel om propaganda te maken tegen deze vriendschap, doch al deze pogin gen zijn voorbestemd om te falen. HULP AAN FINLAND. Het Finsche volk zet zijn heldhaftigen strijd tegen een vijand die groote luchtvlo ten gebruikt in een vergeefsche poging om den geest van de verdedigers te breken, voort. De successen, die de Finsche wapens tot dusverre hebben behaald, hebben de be wondering van de geheele wereld geoogst en het stemt ons tot vreugde dat de hulp die ons land kan geven van werkelijke waarde kan zijn voor Finland. Het verheugt mü te kunnen zeggen, dat verdere hulp onderweg is. Verder toenemende vorst. Krach tige tot matige, Oostelijke tot Noordoostelijke wind. Zwaarbe wolkt tot betrokken. Plaatselijk eenige neerslag, vooral in het Zuiden. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt vanochtend 10.55 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". Met betrekking tot het besluit om het Balkanpact voor den duur van zeven jaar te contlnueeren, zelde Chamberlain dat dit besluit de vaste wil van deze landen verte genwoordigt om alles te doen wat in hun macht ligt om de stabiliteit in dit deel van Europa te handhaven. De Britsche regee ring sympathiseert ten zeerste met deze po gingen en zij hoopt dat zij een volledig suc ces zullen hebben. Sprekende over de finan- cieele besprekingen met Griekenland, zeide Chamberlain, dat gunstige overeenkomsten zijn bereikt met betrekking tot financieele en oeconomische kwesties, die de beide re geeringen aangaan. Hierbij is begrepen een overeenkomst voor den dienst der buiten- landsche schulden van Griekenland voor den duur van den oorlog. Tenslotte sprak Chamberlain over de Britsche pogingen om de voorzieningen op een dergelijke schaal te doen geschieden, dat een snelle toeneming van de gevechts kracht er het gevolg van is. Niemand die de cijfers bestudeert kan twijfelen aan de vast beslotenheid van het Britsche rijk om al zijn hulpmiddelen in den strijd te brengen tegen de overheersching van het geweld. Wij kunnen niet zeggen hoe lang dit ge vecht zal duren en welke moeilijkheden ons nog zullen wachten, doch wij hebben geen reden om ontevreden te zijn over het ver loop van het begin van den oorlog en wij wachten de toekomst af met kalme vastbe slotenheid en een ongeschokt vertrouwen. daarna op een Engelsch schip overgebracht, i Een van de zeelieden is aan boord van het Nederlandsche schip overleden. Bij aan komst in een Engelsche haven aan de Oost kust moest een Senegalees naar een zieken huis vervoerd worden. Een der opvarenden zelde, dat. voordat zij op de mijn liep, een Duitsch vliegtuig boven hen vloog, dat ech ter geen aanval deed. EEN BRITSCHE TEGENSPRAAK. Gezaghebbende kringen te Londen hebben antwoord gegeven op de bewering, vervat in het communiqué van het Duitsche opper bevel, waarbij de verliezen voor de geallieer de en neutrale koopvaardij van het begin van den oorlog tot einde Januari worden geschat op 409 schepen met in het geheel 1.493.431 ton. Reuter heeft van gezaghebbende zijde ver nomen, dat de juiste cijfers der verliezen van het begin van den oorlog tot 4 Februari te middernacht bedragen: 143 Britsche schepen met een inhoud van 505.998 ton. 14 geallieerde schepen met 76.689 ton en 117 neutrale schepen met 342.357 ton, in het geheel 274 schepen met een inhoud van 925.044 ton. DUITSCHERS VAN PORTUGEESCH SCHIP GEHAALD. De Fransche marine heeft Duitschers van dienstplichtigen leeftijd gehaald van het passagiersschip Camvalho Arranjo, dat van Madera naar Lissabon op weg was.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1