TONICUM NOURY AKKERTJCS Hoe de barre oorlogswinter in Duitschland woedt Met den vrede naar den oorlo Engeland, Churchill en de neutralen LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 9 Februari Stemmen uit de Duitsche hoofdstad Een nijpend kolengebrek door het ontbreken van vervoersmogelijkheid moeheid en slapte, zenuwachtigheid en overspanning: In Finland Per vliegtuig van Stockholm naar de Finscl stad Vasa Modieus gekleede heeren helpen kolen lossen. Onze Berlijnsche correspondent schrijft: ons d.d. 5 dezer: Voor 1940 was ons de Dieseltreinverbin ding AmsterdamBerlijn beloofd. De Ne- derlandsche Spoorwegen, zoo luidden be richten uit ons vaderland, hadden een aantal Dieseltreinstellen in opdracht gege ven. die den afstand AmsterdamBerlijn in minder dan acht uur zouden afleggen. Tot dan toe dat wil zeggen tot het uit breken van den oorlog bestond er ook al een zeer snelle verbinding tusschen de Nederlandsche en de Duitsche hoofdstad. Dat was echter een FD-trein, die alleen maar reizigers 1ste en 2de klas vervoerde en daar bovendien nog een extra-toeslag voor eischte. De Diesel zou zonder toeslag ook reizigers 3de klas meenemen. Het jaar 1940 is reeds eenlge weken oud, maar van een Dieseltrein Amsterdam-Ber- lijn valt nog niet veel te bekennen. Inte gendeel, een bevriende dame stapte dezer dagen om 9 uur 's morgens te Berlijn in den trein en arriveerde den volgenden middag om 1 uur te Amsterdam. Een col lega verliet de vorige week Den Haag om 4 uur in den nacht en arriveerde den vol genden ochtend om 5 uur in helsche duis ternis en bij 20 graden onder nul in de Rijkshoofdstad. De eenige behoorlijke ver binding, die er tusschen Berlijn en Am sterdam nog bestaat gaat overKopen hagen. Wanneer men 's morgens om 9 uur met een Deenschen Condor van Berlijn- Rangsdorf vertrekt en in Kopenhagen in een Douglas overstapt, dan is men 's mid dags om half drie op Schiphol. Maar dit grapje kost dan ook circa 400 Mark of 300 gulden retour. De oorlog heeft den naam van een der grootste bevorderaars te zijn van de tech niek. We willen niet beweren, dat dit niet het geval is, maar verkeerstechnisch werkt de oorlog voorloopig alles behalve bevorde rend. Dat wil zeggen: als men zoo hoort, wat er op het oogenblik allemaal over de prestaties van de Duitsche staatsspoorwe gen verteld wordt, dan schijnen deze wel een bewonderenswaardige activiteit te ont plooien en hebben ze alleen maar de pech, dat het publiek hiervan zoo weinig merkt. De breede massa ziet uitsluitend, dat het uiterst beperke dienstplan, hetwelk 15 Ja nuari van kracht werd, voor een belangrijk deel verstreken is. Strikt genomen moet men in Duitsch land, wanneer men momenteel in den trein stappen wil, met de hand op het hart kunnen verklaren, dat de voorge nomen reis niet alleen absoluut nood zakelijk, maar bovendien nog zeer dringend is. Ofschoon er niet aan ge twijfeld kan worden, dat de regeering slechts in uiterste noodzaak haar toe vlucht genomen heeft tot zoo harde maatregelen, is ze er toch toe overge gaan om de verloven der soldaten in te trekken om het reizigersverkeer tot het uiterste te beperken. In een ons bekende familie was dezer dagen alles in gereedheid gebracht voor een bruiloft. Het bruidje wachtte echter vergeefs op den bruidegom, die in den Westwal zijn plicht doet, zijn superieuren hadden een huwelijk niet belangrijk ge noeg geacht om hem de reis naar Berlijn te laten aanvaarden. GOEDERENTREINEN HEBBEN DEN VOORRANG. Volgens gegevens, welke nog stammen uit den tijd. toen de meest recente beper king van het gewone reizigersverkeer nog niet ingetreden was, lieten de Duitsche staatsspoorwegen dagelijks 25.000 goede rentreinen met circa 450.000 wagons loo- pen. Dit aantal is op het oogenblik nog belangrijk hooger. Elke locomotief, die men niet absoluut noodig heeft voor de weinige onmisbare personentreinen, staat momen teel voor een goederentrein en in vele ge vallen ook voor locaaltreintjes, welke voor goederenvervoer gebruikt worden. De Duit sche staatsspoonvegen toch hebben niet alleen hun gewone goederenverkeer ver meerderd als dit is door de eischen van den oorlog te verzorgen, maar ze moeten bo vendien nog bijspringen voor de stillig gende binnenscheepvaart. Heel het gewel dige goederentransport, dat anders op den Rijn. de Elbe en de Oder, alsmede op de kanalen plaats heeft, blijft thans door ijs gang en dichtvriezen uit, voorzoover de spoorwegen er niet voor zorgen. Dit is ongetwijfeld een ondankbare taak voor de Deutsche Reichsbahn. daar het groote publiek van haar geweldige krachts inspanning practisch niets te zien krijgt en allen maar aan den Hjve ondervindt, dat er weinig gedaan wordt. NIJPEND GEBREK AAN BRANDSTOFFEN. Het belangrijkste is het nijpend ge brek aan brandstoffen. De kolenhande laren worden bestormd en elke geringe aanvoer, dien zij krijgen, wordt per pond met een maximum van honderd pond aan klanten, die in het boek staan ingeschreven, verkocht. De aanvoer is echter verre van toereikend. Tijdens de grimmige koude der laatste weken heeft menige „volksgenoote" haar kinderen in bed gestopt terwijl zij zelf pot sierlijk uitgedost, maar tenminste zoo warm mogelijk gekleed de noodzakelijkste werk zaamheden verrichtte. In Berlijnsche volks wijken trokken heele gezinnen naar open bare gebouwen, waar ze het zich in de be haaglijke warmte gemakkelijk maakten en te kennen gaven, dat zij niet naar huis zou den gaan, voor er kolen wargn. De beter ge situeerden draaiden vergeefs de warmwater- kraan open, want de warmwatervoorziening mag maar tweemaal in de week function- neeren. Toevallig kwam ons dezer dagen een circulaire van een kerkgenootschap in han den, waarin de gemeente er opmerkzaam op gemaakt werd, dat er tengevolge van de kolenschaarschte en de felle koude voor loopig geen diensten gehouden kunnen worden. DE TOESTAND IN DE PROVINCIE. In de provincie is de situatie veelal nog ernstiger Zoo hebben bij voorbeeld de scho len er opdracht gekregen om haar brand stof fenvoorraad uit te leveren aan belangrijke industrieën. In het land Thürlngen bijvoor beeld heeft dit tengevolge gehad, dat de scholen practisch overal gesloten zijn. Elders I o.a. in Bronswijk mogen café's en dergelijke lokaliteiten niet meer verwarmd worden. Om brandstoffen te sparen moeten de winkels daar des Maandags gesloten blijven. GOEDE ORGANISATIE HAD VEEL KUNNEN VOORKOMEN. Een van de pijnlijkste kanten van deze catastrofe in de grimmige koude heeft de kolennood werkelijk den vorm eener catastrofe aangenomen is, dat men haar met een klein beetje meer organisatie grootendeels had kunnen voorkomen. In bevoegde kringen is men er eerst in den laatsten tijd toe overgegaan om dit zooal niet toe te geven, dan toch ook niet tegen te spreken. In de pers wordt nog steeds de zaak zoo voorgesteld, als had de staat in den tijd. waarin anders de groote kolenvoorraden voor den naderenden win ter van de mljngebieden naar de steden overgebracht worden, de Duitsche staats spoorwegen moeten gebruiken voor „de beveiliging van het vaderland": dat wil zeg gen: dat men de kolen had laten liggen om oorlogsmateriaal naar het Oosten en naar Westen te transporteeren. Te Berlijn verzekert men, dat er in ver schillende kolendistricten en vooral in het Roergebied zulke kolossale voorraden op gestapeld liggen, da men eenvoudig geen raad weet met de steenkool die verder nog boven den grond wordt gebracht. Men heeft daarom de werktijden der mijnwerkers zelfs reeds moeten inkrimpen. verdubbelt Uw energie! F. 1.50 PER FLACON DUBBELE FLACON F. 2.2J 6482 (Ingez. Med.) HET GEBREK AAN AUTO'S. De partij heeft ontelbare vrijwilligers ge- requireerd om de kolendistributie te verge makkelijken. Deze menschen moeten in hun vrijen tijd, ook des Zondags, aantreden en de binnenkomende wagons kolen lossen. Dat dit bij sneeuw en ijs en snijdenden Oosten wind geen pretje is, spreekt vanzelf. Boven dien zijn de meesten van deze vrijwilligers op dit werk heelemaal niet gekleed. Men moet eigenlijk bewondering hebben voor degenen, die er met een deukhoek op en een modieuze winterjas aan als kolenlossers wel eenigszins eigenaardig uitzien, maar die dan toch voor het algemeen belang daadwer kelijk een offer brengen. Ter besparing van benzine heeft men het autoverkeer in Duitschland met 85 pet. verminderd, terwijl er van het vrachtauto verkeer ook de resteerende 15 pet. niet meer over zijn, omdat het leger vrijwel alle bruik bare auto's heeft opgeëlscht. Het gevolg hiervan is, dat de kolenschaarschte nog niet in de verste verte wordt opgelost, wanneer men onafzienbare kolentreinen naar de goederenstations der groote steden stuurt. Deze kolen moeten dan nog gelost worden, terwijl er toch reeds een nijpend gebrek is aan werkkrachten en men moet ze dan bovendien nog over de kolenhandelaren ver- deelen, die zelden over andere voertuigen dan kleine handwagens beschikken. Wie over de noodige energie beschikt, gaat met een ouden kinderwagen of desnoods met een koffer naar een goederenstation, waar hij in den regel wel een kolenhandelaar vindt, die nauwelijks weet, hoe hij zijn rant soen naar huls krijgt en blij is, ter plaatse een deel ervan tegen contant geld kwijt te raken. Nadruk verboden. In het gebouwtje, waar de douane formaliteiten ondergaan worden, bevindt zich een groep Finsche kinderen: de evacuatie is in vollen gang.... (Van onzen specialen verslaggever) VASA, 31 Januari. Wonderlijk, wonderlijk was die reis uit den vrede naar den oorlog I Vanochtend, toen boven Stockholm de zon doorbrak, rolde een bus van de ABA zes passagiers voor het Finsche stadje Vasa naar het vliegveld Bromma: een Finsche professor, een Ftnsöhe dokter, een Finsche mecani cien, twee Zweedsche verpleegsters, die naar een van de fronten trekken, en mij. De stille buitenwijken van Stockholm met haar tien- en twaalf-verdieping-flatgebouwen lagen al gauw achter ons: het vliegveld ligt hoogstens 20 minuten rijden van het centrum van Stockholm. Om halfnegen draaiden de drie motoren van het Junker toestel, waarmee de Zweden een dagelljk- sche verbinding vla Sundswall met Vasa onderhouden. Een signaal wij starten naar Finland. In de diepte zien wij de hon derden eilanden en eilandjes, die als wach ters liggen voor de kust van Zweden. Een uur later komt Sundsvall al in zicht. De machine landt riot op het keiharde sneeuw veld en in een houten cantlne wacht ons warme koffie met „kaker"-koekjes van allerlei formaat en smaak, waarin Scandi navië uniek is. Eerst nu beginnen wij Iets van den nog verren oorlog te merken: er wordt met Vasa getelefoneerd oni te ver nemen of wij zullen kunnen landen. Het antwoord luidt, dat wij 10.40 dat is de normale vertrektijd kunnen opstijgen: wij zullen dan om rond één uur in Vasa landen want de Finsche klokken wijzen een uur later dan de Zweedsche; die op haar beurt bij de Nederlandsche veertig mi nuten vóór zijn. Ik leef dus 100 minuten later dan mijn landgenooten. Tien uur veertig: weer draaien de motoren. Nu gaan wij recht op den oorlog aan. De Bothnische Golf onder ons is dichtgevroren. Lage witte wolken liggen als dekens van watten op het grillig volgeteekende ijs. De zon schijnt warm in de cabine. Een twintig minuten, en alle land is uit zicht. Wij varen op 300 meter hoogte over een eiindelooze ijsvlakte ln een wijde, zonnige wereld. Het kost moeite aan oorlog te denken. Hoe mooi en stil is het hierboven. Over het ijs trekt de zon lange strepen. De machine ligt roerloos en de passagiers hebben een overtocht, die niet behagelijker kon zijn. Daar stoot mij de professor aan; hij wijst land in zicht. Een paar eilanden eerst waarop vuurtorens en een paar schaarschc huizen staan; dan.Finland! Het eerste wat ik ervan zie zijn bosschen. Bosschen van enorme uitgestrektheid, te midden waarvan een stad opduikt: Vasa. De machine Is tot 100 de ca S'u eo De oorlog is voor de Britten een kruistocht geworden. De nuchtere zakelijkheid, waarmede de strijd werd begonnen, heeft plaats ge maakt voor een hartstochtelijk ge loof in de heiligheid van den kamp. (Van onzen Londenschen correspondent.) LONDEN, 7 Februari. Twee maanden geleden trachtte ik in deze correspondentie eenlg begrip te wek ken voor de gemengde gevoelens waarmee het Engelsche publiek de neutralen be schouwt. Ik constateerde in haar houding tegenover de neutrale landen een zekere onuitgesproken bitterheid en meende daar om de verklaring te mogen geven, dat de gemiddelde Engelschman er tot in het diepst van zijn hart van overtuigd is, dat hij in zijn strijd tegen de nationaal-socia- llsten voor een heilige zaak strijdt; niet alleen voor zijn eigen zelfbehoud maar evenzeer voor beschaving, internationale moraal, menschelijkheid, en het zelfbe- stemmingsrecht van de kleine en de zwak ken. Hij voelt zich een kruisridder en is derhalve geneigd leder, die niet aan zijn heiligen kruistocht deelneemt, met een lichte minachting te beschouwen. Hij ge voelt zich tevens de beschermheer van de kleine mogendheden, en komt er zoo toe, de kleine mogendheden die zijn beschermheerschap niet dankbaar aanvaar den en in afzijdigheid op eigen kracht blijve nvertrouwen, van domheid en blind heid voor haar eigen belangen te beschul digen. Zoowel de rede als de moraal zoo komt het hem voor, zouden het den kleinen neutralen moeten gebieden zich althans in hun sympathieën, zoo niet in daden, aan Engeland's zijde te scharen. In de twee maanden die voorbij zijn ge gaan, sinds wij zoo schreven, is deze over tuiging nog aanzienlijk versterkt. Onmerk baar is er een verandering in den toon van de gesprekken en de artikelen in de kran ten gekomen. De koele zakelijkheid, die de stemming hier kenmerkt in de eerste maan den van den oorlog, begint te verdwijnen. Er is nog geen ware oorlogskoorts, en er is nog weinig haat, maar de rustige over tuiging dat Engeland met een schoon ge weten den oorlog was ingegaan heeft plaats gemaakt voor een hartstochtelijk geloof in de heiligheid van den strijd. Een groot en invloedrijk blad. de „Daily Telegraph" noemt den oorlog sinds eenigen tijd vrij wel zonder uitzondering „De Kruistocht". Een typisch voorbeeld van den toon, die nu gangbaar is geworden leveren de volgende citaten uit respectievelijk de „Daily Tele graph" en het groote Zondagsblad „The Observer". „De schanddaden van het Hit- Ierisme heben een Kruistocht van plicht ln het leven geroepen, waar geen tyrannie tegen bestand is"; „Dit mogen wij met heel ons hart en onzen geest zeggen: nooit was er zoo'n duidelijk en groot contrast tusschen menschelijk recht en onrnensche- lijk onrecht dan in den strijd tusschen de geallieerden en hun vijandHitler's werk van tyrannie en verkrachting in Po len en Tsjecho-Slowakije is het werk van den duivel Wij vechten voor de zuivere gerechtigheid, wij vechten tegen het on recht, dat ten hemel schreit". Treffend voor de veranderde stemming is nu dat deze taal niet meer op den dorren bodem valt van de nuchtere zakelijkheid, waarmee men den oorlog begon, maar door de groote meerderheid van het volk volmondig on derschreven wordt. Dat blijkt uit de llohte prikkelbaarheid waarmee in den laatsten tijd gereageerd wordt op de opmerking dat Engeland ook nog wel voor een paar ande re dingen behalve recht en plicht ten strij de is getrokken. Men erkent weliswaar nog de waarheid van deze opmerking, maar men heeft er geen geduld meer mee, is te zeer vervuld van het heilig vuur om zich met dergelijke dingen bezig te houden. Geen wonder dus dat Churchill's beroem de of beruchte rede over de neutralen hier algemeen ln goede aarde ls gevallen. i)ij vertolkte daarmee de diepste gevoelens van het volk en het volk was hem daar uitge sproken dankbaar voor. Zijn beroep op en waarschuwing aan de neutralen vond des te meer weerklank omdat de strijd er pre cies rijp voor was. De lage landen bij de zee hadden juist weer enkele dagen in angst verkeerd over de plannen van hun Oostelijken nabuur en de publicatie van de rapporten over Duitschland's behandeling van zijn Poolsche slachtoffers had hier een golf van verontwaardiging door het heele volk doen gaan. Daarbij kwam nog iets anders Engeland had juist op dat oogen blik eenige moeilijkheid met een aantal neutrale landen, die protesteerden tegen het aanhouden en onderzoeken van de post Dat was voor vele Engelsehen de laatste droppel die den emmer deed overloopen en hun tot nu toe met moeite verholen bitter heid over de houding van de neutralen ln een uitgesproken geprikkeldheid deed over gaan. Geheel onbegrijpelijk was dat niet. De Engelschman die er. niet geheel zonder reden, van overtuigd is niet alleen voor zijn eigen vrijheid en belangen maar ook voor de vrijheid en de belangen van de neu tralen te strijden, kan het moeilijk ver kroppen, dat die neutralen daarvoor geen appreciatie aan den dag leggen maar in tegendeel Engeland op precies dezelfde wij ze behandelen als Duitschland, dat hun schepen in den grond boort, hun grenzen bedreigt en hun in Polen en Tsjecho-Slo wakije toont wat zij te verwachten hebben als Engeland den oorlog zou verliezen. Van daar Churchill's uitbarsting en vandaar de instemming waarmee die uitbarsting in Engeland is ontvangen. Sindsdien heeft men hier in politieke kringen wel ingezien dat het tactvoller wa re geweest zijn opgekropte gevoelens, hoe begrijpelijk die ook waren, maar voor zich te houden. Vooral de grond waarop Chur chill zijn beroep op de neutralen baseerde: hun verplichtingen onder het volkenbonds handvest, was wel uitermate onhandig ge kozen. Maar men denke niet dat de man in de straat er ook zoo over denkt. Voor hem had en heeft Churchill nog steeds vol komen gelijk. Is het dan niet waar, zegt hij. dat gij van een geallieerden-overwinning niets en van een Duitsche overwinning alles te vreezen hebt? Is het dan niet waar dat Duitschland u tot mobilisatie dwingt, uw schepen en uw zeelieden naar den bo dem der zee stuurt en ln Polen en Tsjecho- Slowakije heeft bewezen hoe het met weev- looze landen omspringt? Zoo redeneert hij. Maar hij vergeet dat de landen die zijn stelligen aanvaarden en er zijn conclusies uit trekken, hun grondgebied en hun vol ken daarmee vrijwillig ln den Europee- schen heksenketel zouden gooien in de hoop, dat geallieerden het overblijfsel er na de overwinning weer uit zouden vis- schen. Anderen, minder naief, geven hun goed keuring aan Churchill's uitbarsting, omdat zij van meening zijn „dat het geen kwaad kan er de neutralen eens aan te herinneren dat de neutraliteit niet mag lelden tot blindheid en onverschilligheid voor het ver schil tusschen de Engelsche en de Duitsche wijze van oorlogvoering en de Engelsche en Duitsche politiek in het algemeen". „De neutralen", aldus de „Daily Tele graph", „moeten leder voor zich zelf hun houding bepalen. Engeland en Frankrijk vragen niet om hun hulp. Wij verwachten van hen slechts „fair play" en gelijke be handeling. Zooals alle oorlogvoerenden moeten wij hun onvermijdelijkerwijs onge makken veroorzaken. Maar, in tegenstel ling met de Duitschers, houden wij ons daarbij aan de regis van het internationale reoht en de menschelijkheid. Het zijn niet de geallieerden die neutrale schepen zonder waarschuwing tot zinken brengen en hun bemanningen aan hun lot over laten Wij mogen derhalve verwachten dat zij het nadeel van wat wij reeds lijden door onze correcte methoden in een oorlog met een onscrupuleuzen vijand, niet onnoodig zul len vergrooten". Toegegeven moet worden dat dit geen onredelijke formuleering ls. In dit verband moet ter vermijding van misverstand tevens worden vermeld, dat de geprikkeldheid over de houding van de neutralen, waarvan Churchill zoo duidelijk meter gezakt en vliegt in felle vaart het ijs en de boomen. Een zwaai - landen. In de verte houdt een soldaa groene vlag omhoog. Wij rijden op heg stoppen, en wij staan in Finland. Een ten hutje ontvangt ons. De paspoq worden nagekeken en dan verwijst daat ons naar een huis in de verte. gelukkig skischoenen aan en kan dus raak door de sneeuw klossen, recht reoht aan. De zon verlicht de dlkbe boomen en den toren van Vasa, die verte omhoog steekt. Alles is evenvrei alleen een scherpe wind, die mij ai mes in het gezicht snijdt is een hinde begeleider. Het vriest, niet hard. aan het houten huis hangt een the meter: 18 graden Celslus. Ik ga binnen.] ik ln een bewaarsohool verzeild gerij Minstens twintig kleine kinderen krts ln de kamer, waar een fornuis dat ttg als kachel dienst doet, een overdadige veroorzaakt. Achter een tafel zit een oude man: hy zorgt voor de devlezenpi rassen. Verderop behandelt een douar» ambte nog eens de paspoorten en een t biykt aan het hoofd van de klndersd te staan. De zaak wordt mij duidelijk zie, dat al die peuters ik schat 3 a 5 Jaar om den hals een stuk dragen: naam, woonplaats en evacm adres. Dezen gaan vandaaag naar holm. De moeders brengen ze weg heele stel is zoo levendig, dat ik mij „dekken". Mijn geleende pelsjas is prad speelgoed. Twee kruipen er ln en gaan keboe spelen met een derde. Toe maar! ding kan „lezen en schrijven". Ik kan het oogenblik alleen het laatste: van begrijp ik geen sikkepit. Ben van nieuwe vrienden hy zal rijf jaar zün steekt een verhaaltje tegen Het is abracadabra voor me. De pro!e helpt mij: het jongmensch zou graag „hebben". Nee, schud ik. Hy trekt de jas achter zich aan door de en roept iets, waarin iedereen pleizier behalve ik, die er niet achter kom, schreeuwt. Straks zal hy met zijn raden per vliegtuig naar de groote Stockholm gaan. De vliegmachines hier hoogstens een uur: het is gevaai ze te laten overnachten. Als onze papieren in orde zyn bevoa bagage-onderzoek wordt achterwege laten! komt de bus. Dak en zijwao zijn wit gekalkt. In Finland is alles gemaakt wat wit gemaakt kan won Autobezitters spannen lakens over ken van hun auto's, de menschen, die ver van huis moeten, nemen een loken om er onder te'kunnen kruipen. De van Vasa zyn grootendeels dlchtgespljl vyf bombardementen zyn over de stad komen: wat huizen liggen in puin, veel beschadigd is er niet. In de stad een klein, vriendehjk indiustriestadjt zyn weinig menschen en nog minder deren. Op het reisbureau hoor ik, misschien om 8 uur een nachttrein Helsinki gaat. „Maar zeker is het niet' Ik ben in een oorlogvoerend land niets „zeker". (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehoudea die S3! te bij Et: De besla behandeling onder de wol, eens flink Iranspireeren en drie maal daags 'n "AKKERTJÉ"nemsn. "AKKERTJES"be vorderen Itft zeerste het zweeten, gaan dt koorts tegen, verdrijven hst ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden ae intecli». "AKKERTJES" zijn beroemd .om hun snelle, uitstekends (werking. Vaak nagemaakt maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staaf! AKKER-merk: Uw garantisl tegen pijnen, hoofdpijn, "nare dogsn* boos: 13 stuks - 12 stuivers; 2stuks - 2stulte3 7217 (Inses Ilk IÉ p biyk heeft gegeven niet alleen de neutralen maar wel degeiyk ook de en in het byzonder de Vereenigde geldt. Het ls al weer volkomen begrill» evenals het begrypeiyk ls, dat men zyn gevoelens over de houding van hington tot nu toe geen uiting heelt geven. Er is in Amerika in de laatste zoo hoog van den moreelen toren get® er is zooveel geschreven over de W van Engeland in den bloeityd van verzoeningspolitiek, dat de Engelscb" dit alles hebben moeten aanhoor®' zien dat Amerika zyn preekstoel veilige barricade van een strikt isolate me heeft omgeven en die nu zien dat" het hemelhoog geprezen Finland Amerlkaansche leening voor den aat van oorlogsmateriaal schijnt te b® krygen, in hun hart genoeg begii"® krijgen van het Amerlkaansche gep1^, dan ook al mompelen dat zij niet vergissing zullen begaan Amerika vW vredesconferentie uit te noodigen (Nadruk verbod" 2-1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10