STADSNIEUWS reruchten over vernietiging van een Russische divisie niet bevestigd DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 No. 24499 De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Jsie Jaargang Finnen blijven in het voordeel Opperste oorlogsraad te Parijs bijeen Engelsche mijnenveger vergaan Gandhi bij den Britschen onderkoning Verspreide berichten Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling I Woensdags en Zaterdags 50 ets. bl] maximum aantal woorden I van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd slftu per 3 maanden f.335 per week .TT. .".V. f. 0.15 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 trui dj klan diverse zijden zoowel Reuter als tiled-Press gaven het bericht ls ge lid, dat de geheele achttiende Russische tisie te Kitela, ten Noord-Oosten van het (dogameer vernietigd was. «ze divisie had meer dan een week ten ord-Oosten van het Ladogameer gestre- lisschen 15 en 20 duizend man zouden i gesneuveld, gevangen genomen, of van tide en honger omgekomen, ver het verloop van zaken werd zelfs Ijverig bericht gegeven. Zoo werd gemeld thans vernietigde achttiende divisie zich van haar basis afgesneden, terwijl lin den loop van een reeks groote often- Ven, welke generaal Stern had ontketend ukte. tedere aanval, dien het Russische opper- jvel ondernam met het doel de divisie te toetten, werd afgeslagen. Ondertusschen en Finsche ski-patrouilles door de dlch- l'wouden rond Kitela. terwijl de zware nonnen van het Finsche eiland Mansl- Jarl ln het gebied van het meer van Lado- granaten Heten regenen op den eenlgen van Kitela naar Russisch gebied. Bfschoon de weg op sommige plaatsen teel opgeblazen is, meende men tot dus- dat de Russische divisie slaagde in pr pogingen zich al vechtend te bevrlj- i uit de Finsche omsingeling. Ingesloten sovjet-troepen, wier levens- Idclelentoevoer was afgesneden, vluchtten I bezetenen. Tenslotte kwamen zij er toe, Bs hun paarden op te eten. froen Russische vliegtuigen trachtten voor de divisie te laten vallen, viel 1 binnen de Finsche linies, pen verwacht niet, dat de veroverde bult i groot zal zijn als na de groote over- ning van Suomussalmi, doch hl] zal ze- aanzienlijk zijn. bet offlcieele Finsche communiqué meld- lechter slechts: ten Noord-Oosten van het Ladogameer Bben de Finsche troepen vijandelijke pvallen op de eilanden afgeslagen en posities gehandhaafd, e Finsche troepen hebben zich van een pis in dezen sector meester gemaakt, irbij de vijand 500 dooden verloor, als- de zeven tanks, vier kanonnen en een ote hoeveelheid andere oorlogsbuit, o.a. er dan dertig auto's van verschillende jen. fonited Press berichtte daarna: pnsche offlcieele kringen bewaren het ijgen over de groote overwinning Het ercommando wil daarmee blijkbaar jchtcn totdat ook de tweede divisie voor «la zal zijn verslagen zoodat de geheele ptelijko oever van het Ladogameer zal i gezuiverd van vijandelijke krachten. Ilerop volgde evenwel volgend bericht: Naar de correspondent van de „Stock holm Tidningen" meldt, worden de ge ruchten volgens welke de 18de Russi sche divisie bij het Ladogameer volko- men omsingeld en vernietigd zou zijn, j uit officieele Finsche bron te Hel sinki tegengesproken. Men gelooft, dat de geruchten ont staan zijn, doordat bij Kitela twee Rus- Ij'sische bataljons verslagen zijn. de luchtaanvallen. Bet Finsche legerbericht zegt: lijandelijke luchtaanvallen zijn gemeld op ■Valamo-eilanden, het Ladogameer en IJvisto. Volgens officieele rapporten zijn ten vijandelijke vliegtuigen neergehaald, P vier andere is dit nog niet bevestigd, tengevolge van de luchtaanvallen op het wster te Valamo zijn branden uitgebroken. Jandere plaatsen was de activiteit ln de 'Jbt geringer. Zuid-West-Finland werden bommen porpen op Maentyluoto, Turku, Ekenaes, ynmaeki en Haemenlinna. Dein vijandelijke escadrilles verkenden kustdistricten van Lovisa en Sekkijaervl. Noord-Finland werden bommen gewor- J °P Nurmes, Kajaani en Kuusamo, ter- Kih lapland Ivalo en Inari werden ge- THiardeerd, als gevolg waarvan brand uit- |k m een kerk en een pastorie. totaal vielen er één doode en drie Bonden. r'.jlet rapport van de autoriteiten van de bvt npassleve verdediging blijkt, dat de Jro'Russische vliegtuigen ln de week van tot 3 Februari 6800 bommen van ■F^ende type hebben neergeworpen. 145 wond Bers werden gedood en 179 ge- l? 'Jussen blijven pamfletten, gericht tot K«Wrbevolklng, omlaag werpen, meest ;"Jk met de bommen, ra schat, dat de Russen tot dusver niet ,™n 240 vliegtuigen hebben verloren 5 Flnsche machines, die neergehaald rende?iUSfische machines zijn voor het mee- m luchtgevechten neergeschoten. Slechts 20 procent der verliezen is veroor zaakt door het vuur van het luchtafweer geschut. Hierbij moet in aanmerking worden geno men, dat de Russen zijn begonnen met een frontlinie-sterkte van meer dan vijf duizend toesteUen, de Finnen daarentegen met niet meer dan een klein deel hiervan. De sovjet-vliegtuigen zijn, hetzij geheel, hetzij bijna verouderd, met een maximum snelheid van 385 tot 420 K.M. per uur. De machines, waarover Finland beschikt en welke toch ook niet geheel nieuw meer zijn, hebben het reeds met succes tegen deze Russische toestellen kunnen opnemen en wanneer eenmaal de nieuwe Britsche en Amerikaansche vliegtuigen gebruikt kunnen worden, mag een belangwekkende ontwikke ling van de Finsche positie in de lucht ver wacht worden. De Deensche militaire vlieger Fritz Ras mussen, die zich omstreeks Kerstmis als vrijwilliger bij het Finsche vltegercorps had gemeld, ls volgens te Kopenhagen ontvan gen berichten In ^inland om het leven ge komen doordat zijn toestel neerstortte. DE HULPVERLEENING. Na afloop van de te Kopenhagen gehou den bijeenkomst van het comité van samen werking der Noorsche arbeidersbeweging hebben de voorzitters van de Deensche, Noorsche en Zweedsche vakverbonden en de Finsche minister van sociale zaken een interview toegestaan aan het Zweedsche blad „Arbetet". De Finsche minister verklaarde, dat hij tijdens zijn reis van twee weken door de Noordsche landen den Indruk had gekregen, dat in de Noordsche landen duidelijk het verlangen tot uiting komt, Finland op ver schillende manieren te helpen. Hij sprak vervolgens over de maatregelen tot menschlievende hulpverleening, doch legde er den nadruk op, dat Finland ook andere hulp noodig heeft. Finland verwel komt de talrijke vrijwilligers met vreugde en hoopt, dat hun aantal zal toenemen. Zij. die niet als soldaat kunnen komen, moeten als burger-arbeider komen. Wat dezen laatsten vorm van steun betreft, ver klaarde de minister, dat hij hieromtrent in de Scandinavische landen besprekingen had gevoerd en dat het resultaat hoogst bevre digend was. Over korten tijd zullen waar schijnlijk de eerste groepen arbeiders naar Finland onderweg zijn. De voorzitter van het Zweedsche vakver bond verklaarde, dat de meest dringende kwesties voor de Noordsche arbeidersbewe ging thans de hulp aan Finland en de positie der communisten zijn.^ Voorts zeide hij. dat de oorlog in Finland de strijd om het bestaan der arbeidersbeweging is. Gisteren ls te Parijs de vijfde vergadering van den oppersten oorlogsraad van de ge allieerden gehouden. Engeland was vertegenwoordigd door minister-president Chamberlain, lord Hali fax. Churchill, Kingsley Wood en Oliver Stanley. Frankrijk werd vertegenwoordigd door minister-president Daladier, de ministers Campinchl, Guy Lachambre en Champetier des Ribes, alsmede Alexis Leger, generaal Gamelin. admiraal Darlan, generaal Vuil- lemln en generaal Decamp. Aan Britsche zijde waren nog tegenwoor dig sir Dubley Pound, sir Edmond Iron side en generaal Ismay. - Daladier verklaarde te betreuren, dat hi) tengevolge van het ongeval, dat hij on langs heeft gehad, niet naar Engeland had kunnen komen. Chamberlain wenschte Da ladier spoedige beterschap toe. De raad besprak den huldigen toestand alsmede de samenwerking. Ook het vraag stuk der ravitailleering werd behandeld. Omtrent alle punten werd overeenstemming b6r6ikt Na de besprekingen bood Daladier een diner aan. Officieel wordt medegedeeld dat de Britsche mijnenveger „Sphinx'* is ge zonken, terwijl hij naar een haven werd gesleept. De „Sphinx" bekwam Zaterdag averij bij vijandelijke luchtaanvallen en werd bij zwaar weer gesleept, daar de ma chines beschadigd waren. Toen het schip de haven binnenkwam, knapte de sleepkabel en kapseisde het schip. De bevelvoerende officier en vier minderen toebben, naar bekend is, het leven verloren. Vier officieren en vijf en veertig minderen werden vermist. Gevreesd wordt, dat zij zijn omgeko men. De geredden, twee officieren en vier en veertig minderen, zijn aan land ge bracht. De „Sphinx" (875 ton) is een van de zeven tien mijnenvegers van de „Halcyon"-klasse. Het schip was op 7 Februari 1939 te water gelaten. HET DUIKBOOT-VERLIES. De Fransche minister van marine heeft gisteren verklaard, dat van de vijf en vijftig duikbooten waarmede Duitschland den oorlog begon tenmin ste veertig reeds zijn vernield. ENGELSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Vernomen wordt, dat de „Beaverburn" een vrachtschip van de Canadian Pacific, groot 9874 ton, op den Atlantischen Oceaan aan Engeland's Zuid-Westkust getorpe deerd en gezonken is. Over het lot der pl.m. zeventig man tel lende bemanning ls nog niets met zeker heid bekend. ENGELSCH SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Tijdens het weekeinde ls het Britsche s.s. „Portelet" (1064 ton) in de Noordzee op een mijn geloopen, ten gevolge waarvan twee leden der bemanning werden gedood. Negen overlevenden zijn ln een haven aan de Britsche Oostkust aangekomen. De kapitein verklaarde, dat het schip na de ontploffing nog anderhaif uur was blij ven drijven; er konden echter geen booten uitgezet worden. Ten slotte kwam een Finsch schip te hulp, dat de overlevenden aan boord nam. POST VERLOREN GEGAAN. De minister van posterijen heeft mede gedeeld, dat de Britsche post, bestemd voor Denemarken, welke op 22 en 23 Januari is gepost, op zee verloren is gegaan door het torpedeeren van het- Zweedsche schip „VIdar" Over het onderhoud, dat Gandhi giste ren had met den Britschen onderkoning van Indié, zooals wij in een deel onzer vorige oplaag nog vermeldden, is een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat „een langdurige en zeer vriend schappelijke beraadslaging is gehouden, waarbij de geheele situatie werd onder zocht". Het communiqué vervolgt: Gandhi heeft reeds bij het begin van het onderhoud dui delijk gemaakt, geen mandaat te hebben van de bestuurscommissie van het congres en dat hij niet gemachtigd was het con gres in eenig opzicht te binden en dat hij slechts uit naam van zich zelf kon spreken. De onderkoning zette tot in bijzonder heden de bedoelingen en voorstellen der Britsche regeering uiteen. Hij legde in de eerste plaats den nadruk op haar innigen wensch, dat Indië den dominion-status zoo spoedig mogelijk zou verkrijgen en dat zij de verwerving van dien status met alle haar ten dienste staande middelen zou be vorderen. De onderkoning heeft de aandacht ge vestigd op de ingewikkeldheid en moei lijkheid van zekere bepalingen, welke ver- eischt zullen zijn voor regelingen, in het bijzonder met betrekking tot de verdedi ging. De onderkoning heeft duidelijk gemaakt, dat-de Britsche regeering zeer gaarne over het geheele gebied in overleg wenscht te treden met vertegenwoordigers van alle partijen en belangengroepen in Indië, zoo dra de tijd zou komen. Hij heeft ook duidelijk gemaakt, dat de regeering streeft naar een verkorting van den overgangstijd en dezen op zoo doel treffend mogelijke wijze wenscht te over bruggen. De onderkoning heeft de aandacht ge vestigd op het feit, dat hij onlangs te Ba roda heeft herhaald, dat het ontwerp voor een federale wet, hoewel thans opgeschort, een snellen overgang zou mogelijk maken naar den status van dominion en dat de goedkeuring er van door alle betrokkenen een oplossing van vele problemen, die in dat verband onder oogen moeten worden gezien, zoif bevorderen. Hij voegde hieraan toe, dat zijn aanbod in November inzake een uitbreiding van den raad van gouverneurs-generaal langs de lijnen, zooals toenmaals aangegeven, blijft bestaan. De regeering is bereid, dit aanbod direct ln practijk te brengen. Met betrekking tot de toestemming der desbetreffende partijen zou de regeering ook bereid zijn het federale plan weer mo gelijk te maken tot verwezenlijking van den status van dominion en ter vergemak kelijking van een regeling na 'den oorlog van aangelegenheden, waartoe deze aan leiding gaf. Het communiqué vervolgt dan met te zeggen, dat Gandhi uitdrukking heeft ge geven aan zijn waardeering voor den geest waarin deze voorstellen werden voorgelegd, doch hij heeft duidelijk gemaakt dat zij, naar zijn meening, in dit stadium niet ten volle tegemoet komen aan de eischen der congrespart.M. Castfhi .-telde voor en de onder koning. nas het daarmede eens dat het onder zekere omstandigheden ver kieslijker zou kunnen zijn voor het oogenblik af te zien van verdere be sprekingen inzake een oplossing van moeilijkheden, welke zich hebben voor gedaan. Naar aanleiding van zijn onderhoud met den onderkoning heeft Gandlhi nog ver klaard: „Het groote verschil tusschen de wensohen van het congres en het aanbod van den onderkoning ligt hierin, dat dit aanbod de toekomst van Britsoh-Indië in laatste instantie door de Britsche regeering bepaald wil zien, terwijl het congres van tegenovergestelde meening is. Het criterium voor werkelijke vrijheid, aldus gelooft het congres, bestaat voor het Indische volk in een eigen lotsbepaling zonder inmenging van buiten. Lk zie geen weg voor een vreed zame en eervolle regeling met Engeland, benzij dit groote verschil verdwijnt en Enge land toegeeft, dat Indië bhans zijn eigen constitutie en status moet vaststellen. Als dit gesohied is, zuUen de andere kwesties, zooals die van de bescherming der minder heden, de vorsten en de Europeesche belan gen, vanzelf geregeld worden". CONVENTIE DER DEMOCRATISCHE PARTIJ TE CHICAGO. Chicago ls gekozen als de stad, waar de democratische partij haar conventie aal houden, die den candidaat voor de dit jaar te houden presidentsverkiezingen zal aan wijzen. Roosevelt verklaarde, dat de sjaeculatieve beschouwingen omtrent zijn derden termijn vermoeiend worden en dat hij zijn plannen zal pu'bliceeren op een door hem zelf te be palen tijdstip. Tegelijkertijd daagde hij zijn critici, die beweren, dat het land door de New Deal „op de flesch gaat" uit door een aanbod om statistisch te bewijzen dat de nationale economie indrukwekkenden voor uitgang heeft getoond onder de New Deal. DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEIT. Volgens een telegram van Associated Press uit Washington is de regeering tot het besluit gekomen om zioh zoo veel mo gelijk te onthouden van het zenden van verdere scherpe nota's aan Engeland be treffende neutraliteitskwesties. Het tele gram zegt „ln de toekomst zullen kwesties, die opkomen tusschen de beide regeerin gen, naar men verwacht, bijna geheel afge handeld worden door persoonlijke bespre kingen tusschen de ambtenaren in Washington en den Britschen ambassadeur of tusschen Britsche ambtenaren en den Amerikaanschen ambassadeur in Londen. Dit waar men in nota's een rechtstreeksohe aanmoediging voor Hitier zou Minnen zien. Uiteraard zou deze gemelde nieuwe poli- tiek er van afhankelijk zijn, dat zich geen verdere ernstige schendingen van Britsche zijde zullen voordoen van de Amerikaan sche neutrale rechten". POSEN WORDT RIJKSGOUW t WARTHELAND. Het Duitsche Staatsblad publiceert het volgende decreet van den Fuehrer en rijks- kanselier „Mijn decreet over inlijvlng en bestuur der Oostelijke gebieden van den 8sten Oc tober 1939 wijzig ik aldus, dat de rijksgouw Posen in de toekomst genoemd wordt „Rijksgouw Wartheland". BINNENLAND. Men vreest ernstige was der groote rivieren (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst naar den Generalen Staf (Binnenland, 3e Blad). De bloemenhandel door vorst en exportver- lies in moeilijkheden (Binnenland, 3e Blad). Inbraak in juwelierszaak (Gemengd, 3e Blad). te Amsterdam AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt Lustelooze stemming Amerikanen onveranderd Beleggin gen kalm. BUITENLAND. Rond den strijd in Finland (le Blad). De verlieslijst ter zee. Ook een Engelsche mijnenveger slachtoffer (le Blad). Britschen onderkoning Gandhi bij den (le Blad). Dc opperste oorlogsraad der heeft te Parijs vergaderd geallieerden (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD.' Meest zwakke Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Betrokken tot zwaar of halfbewolkt. Aanvankelijk met jnist. Waarschijnlijk in het Zuiden nog een weinig regen, wei nig of geen neerslag in het Noor den. In het Noorden lichte vorst tot temperatuur om hét-vriespunt. Matige tot lichte dooi in het Zui den en midden. NEDERLANDSCHE REIS VEREENIG ING. Een Amsterdamsche avond. Voor de afdeeling Leiden van de Neder- landsohe Reisvereendging had de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer te Amster dam gisteren een zoogenaamden „bonte Am sterdamsche avond" georganiseerd, welke gehouden werd in de kleine Stadszaal. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter van de afdeeling Leiden der NR.V., den heer Van der Horst, die er zijn voldoening over uitte, dat nog zoowelen ge komen waren ondanks slechte wegen en mist en er op wees, dat het bezoek nog be duidend grooter zou zijn geweest indien niet vele leden ziek waren geweest. Hij verwel komde vervolgens de heeren Uges (Nono) en Beets, die namens de Amsterdamsche V.V.V. zouden optreden en deelde later nog mede, dat op 29 Februari in den Burcht een .schrikkelavond" zal worden gehouden. Hierna trad de heer Uges voor het voetlicht om direct zijn gehoor te boeien met een geestige toespraak ter inleiding van een vertooning van lichtbeelden (stille beelden) van onze hoofdstad. Karakteristieke plekjes zag men op het doek verschijnen, bekende gebouwen, kerken, torens, café's, pleinen, grachten, enz. en een toelichting van „Nono" werd daarbij in hooge mate op prijs gesteld Er volgde voorlezing van een hoofd stuk uit Nono's boek „Amsterdammers", dat goed voorgedragen als het werd her haaldelijk de lach deed opklinken, terwijl de heer Uges na de pauze vertelde van een bezoek aan Amsterdam, zooals hij zich voor stelde dat de „man uit de provincie" dat maken en genieten zou. Speciale coupon boekjes stellen de gasten in staat vooraf alles te betalen, zoodat zij eigenlijk zonder, geld op zak naar de hoofdstad kunnen trekken en wat zij daar in een enkelen dag en avond kunnen bewonderen en van wat zij daar kunnen profiteeren schetste spreker op de hem eigen, grappige wijze, waarnaar het altijd weer een vreugde is te luisteren. Tenslotte heeft een door den heer W. Beets Jr. opgenomen film van de hoofdstad (een film, die in velerlei opzicht uitstekend verzorgd was) nog de aandacht gevraagd, waarna de heer Van der Horst de heeren Uges en Beets onder warm applaus der aan wezigen dank heeft gebracht voor de voor treffelijke wijze, waarop zij de Leidsohe N R Y.-leden op dezen avond hadden bezig gehouden en nader tot Amsterdam, het Ve netië van het Noorden, hadden gebracht. Gistermiddag is de 49-jarige wegwerker J. K„ die onder de gemeente Sassenheim behulpzaam was bij het sneeuwruimen, met zijn linkervoet onder een slede bekneld ge raakt. waardoor dit lichaamsdeel inwendig gekneusd werd. Hij werd per auto naar zijn woning aan de Rijn- en Schiekade alhier gebracht, waarna de hulp van den E. H. D. werd ingeroepen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1