GRIEP! )e Zweedsche bladen trekken *1 van leer tegen de Russen! rfTH? s UYLENSPIEGHEL J ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 Februari 1940 Derde Blad No. 24498 KINDER VERKOUDHEDEN I Maar Finland Berichten over bombardementen van ziekenhuizen en hospitalen worden met woedende commentaren gepubliceerd GEMENGD NIEUWS Nederiandsch s.s. „Laertes' een mijn geioopen op Juwelierszaak te Rotterdam geplunderd De te juweelendiefstal Enschedé Meisje vermist In den Brand in asfalfeerinrichting van de Haagsche gasfabriek Het avontuur op de Waddenzee Weer aardbeving in Turkije Q V. Van onzen speciaJen verslaggever). CKHOLM. 30 Januari In den al- open nacht zijn hlei berichten binnen- |omen over heftige bombardementen, araan Helsinki. Viborg en vooral Aabo ermlddag hebben blootgestaan. Het otste ziekenhuis van Viborg is na een hval met brandbommen in vlammen op- taan; 21 patiënten en verpleegsters pmen daarbij om het leven. Ook Aabo. toch al uiterst zwaar geleden had is het grootste hotel, Hamburger Börs. ^eei Ingestort heeft gisteren een kwa- dag doorgemaakt. Circa dertig men- |en kwamen tijdens een hevig bombar- pent om en de verslaggevers van de edsche bladen melden, dat de stad ern- ker beschadigd is dan ooit te voren. In Tslnkl werd vier keer alarm gemaakt, daar schijnt de luchtafweer goed op leek te zijn. er wordt weinig schade ge lid: een dertienjarige Jongen werd fdelijk getroffen. De Zweedsche bladen vandaag uiterst heftig en voor de ntenbureaux stonden vanmorgen veel lik pratende en gestlculeerende men- len. De speciale verslaggevers, die in truien naar Finland zijn gestuurd, weten fmelden, dat de Russische vliegers op- «cht hebben om vooral Roode-Kruis-ln- fuingen, veldlazaretten, ziekenhuizen en leiderswijken onder vuur te nemen. Zulks j'dt bevestigd van de zijde der Engelsche ourdelegatle onder leiding van sir Wal- I Citrine, en door een Zweedsche missie per aanvoering van een Rljksdaglld. Of- on deze onderzoekers bij aankomst te Isinkl niets achter den rug hadden dan I treinreis van Aabo, vertelden zij den Irnalisten dat het duidelijk ls, dat de isen het op bovengenoemde objecten onderlijk hebben begrepen en deze ver- jering wordt in de Zweedsche bladen dan pr bevestigd door een bericht over twee isische gevangenen, die van streek raak- toen men hen wegens opgeloopen ver- pdingen naar een ziekenhuis wilde bren- Juist op ziekenhuizen hebben onze gers het gemunt, zeiden zij. twijfel ei niet aan, of deze en derge- berichten bereiken ook de Nederland pers. Misschien heeft die ook al het Jicht gehad dat de Russen tegen de gerbevolklng van Finland bij voorkeur n-dum-kogels gebruiken. Dat stond gis-1 vergezeld van woedend commentaar, de Zweedsche bladen. Natuurlijk kan ik deze berichten de juistheid noch be- jtigen noch ontkennen. Eerst morgen jen 12 uur hoop ik, na een vliegreis via Zweedsche Sundsvall naar Vasa, in [land aan te komen en op dit oogenblik 1 ik derhalve geen bevoegdheid tot oor- Ben Wanneer lk toch aan deze berichten [de daarmee samenhangende feiten en [standen eenige beschouwingen ga wij lt dan niet om de eene partij tegen de pere te verdedigen en zeker niet om r.t te praten wat krom is. Maar wél, om- lk hei zoo betreur, dat door allerlei nmlngmakerij de aandacht van de pfdzaak wordt afgeleid. Die hoofdzaak is I blijft, dat de Russen een misdadlgen. pltgelokten overval op een buurland. Jielid van den Volkenbond, ondernemen |dat de politiek van de Sovjet-Unie niet pers dar als uiting van steenhard impe- lisme kan worden opgevat. Wie die fei- vasthoudt, heeft geen sensaties noodig bitter verontwaardigd te zijn, noch [diep medelijden te gevoelen met het lot het Finsche volk. Dat de Russen zie- huizen en arbeiderswijken bombardee- maakt de zaak, waarom het gaat, niet kr. Oorlog is oorlog, en Indien het Juist wat ik omtrent de Russische tactiek op p? van anderen hierboven vermeldde, Ijst dat dunkt mij alleen, hoe naïef al gedoe over „humaniseering" van den log ls Precies dezelfde klachten over Jbardeeren van Roode-Kruis-trelnen. [tenhuizen en arbeiderswijken, alsmede t het gebruik van dum-dum-kogels, heb- j wil de laatste Jaren vernomen: van de neezen tegen de Japanners, van de ■synlërs tegen de Italianen, van de msche regeeringsgetrouwên tegen de hangers van Franco, en van de Polen pn de Duitschers. Precies dezelfde de- I|ti s, die Moskou nu ter zake verspreidt, ,p wij uit Tokio, Rome, Burgos en |njn te lezen gekregen. Het-menschelljk 7e'en wordt blijkbaar en gelukkig altijd geraakt, wanneer men het er van Sent. dat het geen erbarmen kent met pen, mlsdeelden, hulpbehoevenden en Peren. De „humaniseering" van den hog wat ls zij anders dan een bepe rk poging om kool en geit te sparen, i oorlog te voeren en toch nog mensche- i iven' Ik geloof, dat Finland, als Peelste in de steeds langer wordende rij. ondervinden, dat dit sparen van sool en -de geit in de werkelijkheid tot onmogelijkheden behoort. A la guerre ™e a la guerre, zegt een eerlijk Fransch «Kwoord. Al wat Flnsch ls, ls voor de _n -Vijand" en een vlieger, die boven- zeif aan aanvallen bloot staat, heeft _anus om wèl op de kazernes maar °P, het ziekenhuis, wèl op een villa, Hiidiuit' i0p een arbeiderswijk te mikken. ^Kv-< razende vaart naar beneden. Hi h.t u bommen en stijgt weer op. Wat ]f!,., hem schelen, wat hij trof? Als hij WW treft! Alles is „vijand" en elke Tos in a Sfoode, is „triomf". Er is trou- Kasn, ii ber'chten o.ver de Russische biet ï1 een 200 Idle tegenspraak, dat lne„ begrljp, hoe de couranten IheL "jachten, dat het publiek er n tal kijken. Dagelijks lees ik hier, dat de Russen wel voortreffelijke vlieg tuigen hebben, maar dat de vliegers niet deugen: zij.... kunnen niet richten. Bom men. blijkbaar gemunt op een electrische centrale kwamen een kilometer of vijf tien 111 verder terecht, zoo lees lk. „Het bombardement op Viborg, Vrijdag J.I., richt te weinig schade aan. vrijwel alle bommen kwamen in parken of In het water terecht", zegt een speciale verslaggever. Hoe rijmt dat met l.et volmaakt geslaagde mikken op ziekenhuizen en arbeiderswijken? Het rijmt niet. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat men alleen dan eerlijk is, wanneer men zegt: de vliegers zijn den eenen keer „ge lukkiger" dan den anderen. Of, omgekeerd: meer pech dan gisteren. Oorlog ls oorlog. Oorlog is onmenschelljk. De „gehumani seerde' oorlog ls een ontoereikend doekje voor een bloedend geweten. De lezer moge mU deze overpeinzing wil len vergeven. Haar nut kan alleen zijn, dat hij weet. hoe Ik tegen de dingen aankijk. Ik doe dat zonder eenige vooropgezette meening. Wie zich alleen maar tevreden kan voelen met verwoede stukken tegen die gemeene zlekenhuisbombardeerders. abonneere zich op de correspondenties van Zweedsche, Noorsche, Deensche bladen. De verslaggevers kunnen zeker zijn van een eereplaats op de frontpagina als zij het er maar dik bovenop leggen; en dat is sommigen hunner waarlijk toevertrouwd Zij kweeken er een heftig anti-Russische stemming mee, die evenwel niet meer uit een standvastige beoordeeling van de hoofdzaken voortvloeit, maar die steunt op opgezwiepte sentimenten. Niemand is er mee gebaal. Al dat hitsen en haten schuift onze erbarmelijke wereld steeds dichter naar den rand van den afgrond. Ik heb nooit in „gehumaniseerde" inbrekers ge loofd of In kieskeurige brandstichters. Zou ik zelf willen inbreken of brandstichten ik zou óók geen gewetenskwesties maken over de middelen, waarmee lk mijn doel bereiken kon. Neen, wie het doel wil, moet ook de middelen willen. Ik veracht de in braak meer dan het breekijzer, de brand stichting méér dan het blik benzine. Wat Rusland doet tegen Finland, ls voor mij dubbel gevaarlijk bij Nu meer dan ooit, kan een ver onachtzaamde kou leiden tot in fluenza en bronchitis I Maar te veel „innemen" is ook gevaarlijk, omdat het zoo vaak de maag in de war brengt, juist wanneer het weerstandsvermogen van het kind op peil moet blijven. Omdat Vicks VapoRub uitwendig gebruikt wordt, mag het rijkelijk aangewend worden zonder vrees voor maagbederven. Wrijf het alleen maar op borst en keel tegen bedtijd. VtrisigSs prijs 90 et VapoRub 7040 (Ingcz. Med.) een exempel van moderne lnbrekerspolitiek. Aan die overweging heb lk schoon genoeg om principieel te staan aan de zijde van de overweldigden Zij, de Finnen, vormen geen volk van engelen, geen volk zonder fouten Zij hebben In den loop der jaren dingen gedaan, die Ik onverstandig of zelfs gevaarlijk acht Zij handelden niet altijd zoo, als ik het graag had gezien. ZIJ heb ben de Russen meer dan eens hard op de teenen getrapt Laat ons niet gaan zwij melen en ideallseeren! Maar laten wij vast houden aan werkelijkheden en hoofdzaken. Aan niets ter wereld hebben de Finnen verdiend door de Russen aangevallen en platgetrapt te worden. Ook wie bedenkin gen tegen hun politiek heeft en in een volgenden brief zal Ik daarop terugkomen moet toegeven dat zij een schaamteloozen roofoverval als dien van de Russen nooit of te nimmer rechtvaardigen kunnen. En wie aan dit inzicht vasthoudt, staat heel wat sterker dan hij, die voor zijn verbitte ring en verontwaardiging nog behoefte heeft aan allerlei gruwelijke verhalen over het bijzonder onmenschelijke Juist van dezen Russisch-Finschen oorlog, verhalen, die wij uit alle oorlogen kennen, en die even zoovele illustraties zijn van deze ééne waarheid, dat, gelijk de Zweedsche koning het voortreffelijk heeft gezegd, elke oorlog onmenschelljk is en een vernedering voor de menschelijke beschaving. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehoud n). HET SCHIP VAART OP EJGEN KRACHT NAAR LONDEN. Het Ncderlandsche stoomschip „Laer tes" van de Ned. Stoomvaart Maat schappij „Oceaan" is Zaterdagavond omstreeks half twaalf op vier mijl be oosten liet lichtschip Royal Sovereign" dat nabij Zuid-Voorland, niet ver van Dover ligt., op een mijn geioopen. Niemand der 52 opvarenden werd ge wond. Het Noorsche tankschip „Buccaneer" bevond zich in de nabijheid voor het verleenen van assistentie. De machine bleeft Intact, zoodat de be manning aan boord bleef. Het schip tracht thans Londen te bereiken. Door de opge loopen schade kan echter slechts langzaam worden gevaren. De afstand tot Londen bedroeg bij het ongeluk 134 mijl. Het schip was op weg naar Amsterdam, na een kort oponthoud in een der Engel sche controlehavens, en kwam van Batavia, De lading bestaat uit stukgoederen, waar onder een hoeveelheid regeeringsgoederen en een belangrijke partij Delitabak. Kapi tein is de heer C Koningstein uit Haarlem. De „Laertes" meet 5825 bruto en 3613 netto reg. ton. Het schip ls in 1919 ge bouwd bij The Dockyard and Engineering Comp. of Hongkong te Hongkong. VOOR EEN WAARDE VAN MEER DAN EEN HALVE TON GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag ls een brutale inbraak gepleegd in de Juwe- Uersoaaik vain de firma A. Siebel Jr., geves tigd aan den Binnenweg 6, te Rotterdam. Toen in den vroegen ochtend de chef der firma naar de centrale verwarming in het pand zou gaan kijken, ontdekte hij, dat het Slot. van het rolluik geforceerd was en dat inbrekers zich op deze wijze toegang tot den winkel hadden weten te verschaffen Reeds bij den eersten aanblik ont waarde hij. dat vrijwel alles wat zich in den winkel aan waarden bevond, tot goeden prijs was verklaard. Bij onderzoek bleken te zijn vermist 675 gouden verlovingsringen, 150 gouden horloges, 250 ringen met brillanten, 250 gouden polshorloges, 1200 gouden zegel ringen. 100 gouden horlogekettingen. 150 a 200 gouden armbanden cn 100 gou den colliers. Naar ruwe schatting, bedraagt de waarde van het gestolene tusschen de vijftig cn zestigduizend gulden. Een twaalf tal jaren geleden is bil de zelfde firma eveneens inbraak gepleegd De firma Siebel is tegen inbraak ver zekerd. EEN RIJKE BUIT. Omtrent de inbraak, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag is gepleegd in de juwelierszaak van de fa. A. P. Bouman aan de Hengeloschestraat te Enschede vernemen wij nog, dat de waarde van de verdwenen sieraden wordt geraamd op f. 15.000 a f. 20.000. De inbrekers zijn zeer kieskeurig tewerk gegaan en hebben alleen de duurste juwee- len en met juweelen bezette sieraden mee genomen. Een bak met gouden ringen, die voor de hand stond, werd onaangeroerd gelaten. Van de daders ontbreekt tot dusverre nog elk spoor. BEGRAFENISSTOET KON NIET VERDER. hier ook Inderdaad in. doch verloor daarbij het evenwicht en viel in den veertien meter diepen koker. Niemand had het ongeval op gemerkt en zoo kon het gebeuren, dat de kraandrijver zijn grijper boven den koker ledigde en bleef ledigen Ariaans werd op deze wijze onder veertig ton steenkool be dolven Toen men hem miste ging men op onderzoek uit. Ten slotte vond men het lijk van het slachtoffer in den koker. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. ZIJ WAS METEEN IN HAAR NIEUWE BETREKKING GEBLEVEN. De Haarlemsche politie ls Zaterdag in actie geweest om een meisje op te sporen, dat naar men vreesde, op soortgelijke wijze als Johanna de Nigtere te Amsterdam zou zijn ontvoerd. Het meisje, de 18-jarige Maria H. had geschreven op een advertentie in een der plaatselijke bladen, waarin een typiste werd gevraagd. Zaterdagmorgen vervoegde zich bij de ouderlijke woning een heer, die met een taxi was gekomen en verklaarde de steller van de advertentie te zijn. Hij verzocht het meisje met hem mee te gaan om proefwerk te maken Daar de heer een gunstigen indruk maak te. gaf Maria terstond gevolg aan dit ver zoek en reed met hem in de taxi weg. De ouders waren aanvankelijk verheugd dat hun dochter waarschijnlijk een goede betrekking zou krijgen, maar toen het meisje tegen etenstijd nog niet terug was werden zij ongerust en waarschuwden zij de politie. Deze stelde onmiddellijk een uit gebreid onderzoek in. Per politie-radio- omroep werd een extra bericht inzake de verdwijning, met het signalement van het meisje verspreid. De omliggende gemeenten werden van het gebeurde in kennis gesteld Eenige rechercheurs gingen per auto naar Amsterdam, omdat de ouders meenden ge zien te hebben, dat de taxi uit de hoofd stad afkomstig was. Een andere rechercheur begaf zich naar de woning van de ouders om nog enkele bijzonderheden over het meisje te vragen en terwijl hij nog met de moeder, die uiter aard totaal overstuur was. stond te praten, ging de deur open en verscheen Maria ge zond en wel in de hulsdeur Het bleek, dat de heer. die haar had ge haald, een letterkundige uit Heemstede was. die haar. na eenlg proefwerk, maar meteen aan den arbeid had gezet om het manuscript van zijn nieuwe werk over te tikken. Er was blijkbaar veel haast bij en Maria was bij den schrijver en diens vrouw blijven eten en had daarna haar werk nog eenlgen tijd voortgezet, met het gevolg, dat zij pas om acht uur thuis kwam. Zij toonde zich zeer verbaasd, dat haar uitblijven zooveel consternatie had te weeg gebracht, temeer omdat haar moeder zich anders nooit ongerust maakte. Het duurde nog eenigen tijd voor men zich van de emotie had hersteld en men de vreugde van de nieuwe betrekking ten volle smaakte. Een vrachtauto versperde den dijk en moest worden weggesleept. Zaterdagmiddag heeft op den Dorpsweg te Oharlois naar het Dagblad van Rot terdam meldt een begrafenisstoet ge durende twee uren op den dijk gestaan zon der voor- of achteruit te kunnen De oor zaak hiervan was een vrachtauto, bestuurd door den 36-jarigen chauffeur C., die met de voorwielen van den dijk gleed en diwaTS over den weg bleef staan. De auto was on bestuurbaar in dezen stand' en moest blijven wachten op een takelwagen. Bovendien ls het daar ter plaatse niet mogelijk met een auto te keeren, zoodat de stoet moest wach ten tot het obstakel was weggesleept. TREINVERTRAGING TE GRONINGEN. De dleseltreln, die gisteravond te 21.19 uit Groningen naar het Zuiden zou vertrekken is bij het rangeeren, vermoedelijk doordat de wissel tengevolge van de vorst niet goed werkte, gedeeltelijk op een verkeerd spoor geraakt. De trein trof daarbij een lichtmast, die onder de wagons terecht kwam en het daar door onmogelijk maakte den trein te ver plaatsen. In plaats van de diesel is met 26 minuten vertraging een andere trein naar het Zuldeh vertrokken. Ook de binnenkomende treinen moesten over een ander spoor geleid worden en had den daardoor een half uur en meer ver traging. ONDER 40 TON STEENKOOL BEDOLVEN. Noodlottig bedrijfsongcluk te Nijmegen. Zaterdagmiddag is de 40-jarige Ariaans. employé aan de gemeentelijke electrici- teitswerken te Nijmegen, op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man assisteerde bij het bunkeren van steenkool. De Inlaat van den keker bleek verstopt te zijn door een laag sneeuwijs. A. trachtte deze iaag door te steken cn slaagde In de asfalteerinrichting van de Haag sche gasfabriek aan den Trekweg is in den afgeloopen nacht omstreeks kwart over twee een brand uitgebroken, die zich aan vankelijk ernstig liet aaneien. Deze asfal teerinrichting bevindt zich in een der ge welven onder het viaduct. Hier worden tal van voorwerpen en constructies van de gas fabriek met asfalt bespoten en om des och tends dadelijk met dit werk te kunnen be ginnen, wordt het asfalt des nachts reeds warm gemaakt. Vermoedelijk is daarbij vannacht het asfalt overgekookt, of wellicht bevond zich ergens een lek. In leder geval is vloeibaar asfalt in brand geraakt en in weinig tijd stond de heele inrichting in lich ter laaie. Men waarschuwde de brandweer, die het vuur met twee sohuimstralen en een waterstraal in ruim een kwartier wist te bedwingen De materleeie schade ls niet on aanzienlijk Tal van te asfalteeren voorwer pen zijn door het vuur vernield, terwijl de inrichting eveneens vrijwel geheel verwoest is. Met de nablussching bleef men nog ge- ruimen tijd bezig. Omtrent den toestand der zes menschen, (Me op de Waddenzee verdwaald waren, vernemen wij, dat een der heeren een ern stig bevroren been heeft. De andere vijf mensChen zijn er goed afgekomen. 0 0 0 Een ander bericht meldt, dat te Schier monnikoog overleden is schipper Wopke Fenenga, van de reddingboot der Noord- en Zujdhotlandsohe Reddingmaatsohappij Fenenga had Vrijdagavond nog de lei ding gehad van de reddingsploeg, welke was uitgezonden om de op het ijs ver dwaalde zes mensöhen te zoeken. Kort na het vertrek' van bet eiland was hij echter onwel geworden en naar huis teruggekeerd. Gistermorgen ls hij aan den binnenkant van den dijk .gevonden. Het bleek, dat een hartverlamming hem had getroffen. Fenenga was nog slechts gedurende be trekkelijk korten tijd schipper van de red dingboot. De nuchtere Nederlander?! Het mócht wat! Herinnert U zich nog: „Wij gaan naar Rome", dat marschlled van ons voetbal- imperialisme? En nou lijden wij aan schaatseritis epi demie a Eerst hebben wij den Elfstedentocht in gegoten gekregen met paplepels. Wat de winnaars van vorige tochten er van zeiden. Wat de moeder van de eenige gearriveerde vrouwelijke deelneemster er over oppypte met plaatjes. Een foto van een van de vijf winnaars, terwljl-ie zijn varkens voert en op een peerd. Een foto van een énderen van die vijf winnaars met z'n voeten op een stoel, met een sigaar in het hoofd, in gesprek met Gonne Donkers, van wie alle kranten om het hardst verklappen, dat zij een ..doktersdochter"' ls Ik heb nooit geweten, dat de doktersdochters zoo dun gezaaid zijn in ons land, dat het 'n wonder ls. als er es één op schaatsen staat. Interviews met Sletske Pasveer, met Antje Koopmans, met Metje Nienhuis Relaas van een Elf- stedentocht-rijder. die worst at onderweg en van een metgezel, die zweert bij klontjes en rozijnen. Een derde houdt het weer op koffie met cognac dat is zoo'n domoor nog niet! Gonne aan het biljart en kegelende. Een Joris van den Bergh. de man, wiens fijne, vlotte pen de sportjour nalistiek overigens zoo hoog uittilt boven het „bruine monster", het „trillen van het net", het „verrichten van de hattrick", het „doorboren van keeper X' heiligdom" en andere gruwelijke versletenheën, heeft zich zelf laten verleiden hij schrijft het zélf bij den start te Leeuwarden tot een collega uit Utrecht te zeggen: „Daar gaat het allerbeste deel van wat Nederland aan volk bezit". Het antwoord luidde: „Wil Je me geloo- ven, kerel, lk ben er ontdaan van! en daarmede bedoelde die Utrechtsche collega niet ééns de opmerking van onzen vriend en collega Joris! Ik durf hem nauwelijks tegen te spreken vooral niet aangezien ik thuis ben gebleven en dus het risico neem het klassieke „Da's de kif" te hooren krijgen, wanneer lk schuchter opmerk, dat weliswaar de frls- sche. stevige, sportieve doorzetters, zooals die in Friesland hebben geworsteld met inzet van hun moreel en hun lichaam, lang niet tot de kwaadsten van ons volk behoo- ren maar dat ik het toch wél wat sterk vind hen letterlijk en figuurlijk ijskoud tot onze „allerbesten" te proclameeren. We zijn door de kou en dat is héél verklaarbaar een beetje van de kook af geraakt. We hebben wat érg gezwijmeld over Noren en Friesche doorloopers, over doktersvrouwen, die weenend hun mannen aanmoedigen nog wat dóór te zetten. Alle respect voor de harden die van geen opgeven wilden weten en die meer op hun zenuwen dan op hun spieren naar 't herinneringskruls zijn gekrabbeld over ondergesneeuwde ba nen en tegen een messcherpen wind ln maar de „allerbesten" dat groote woord? Febben wij dan niets anders meer om Uitzonderlijke kwaliteiten aan te toetsen dan wat tenslotte toch een sportgebeurte nis is, spel, vertier zware meting van krach ten, zeker maar in élk geval: verstrooi ing? Nu al maanden lang staan in dezelfde kou mannen aan onze grenzen óp wacht. Zij moeten in ons aller belang iets doen, dat nog véél moeilijker is dan het winnen van een Elfstedentocht, en wel: niets. Zij staan daar maar en wachten op de din gen, die wij bidden, dat zij nóóit komen zul len. Ver achter hen, het land in, groeien hun kinderen op, hun vrouwen sappelen rond van een kleine kostwinnersvergoeding een zélf opgebouwde, jonge zaak is in puin gevallen. Dat is nog wat anders, dan het winnen van een Elfstedentocht. Dat is moeilijker dan winnen; behou den wat men hééft. Een land en een volk ten koste van groote offers misschien zelfs, wat God verhoede, ten koste van het leven, dat heerlijkste bezit, dien kostelfj- ken zegen. „Het allerbeste deel van wat Nederland aan volk bezit" kom, Joris, meent ge dat nu heusch? Ik wil niet beweren, dat dat deel onder de wapenen is maar zoo lang er hon derdduizenden Nederlanders in veldgrijs zijn, doen zulke uitdrukkingen bij een schaatswedstrijd toch wél wat potsierlijk aan 3UÏTENLANDSCH GEMENGD. TWEE DORPEN VERWOEST; 45 DOODEN. Zaterdagavond is wederom een hevige aardbeving gevoeld ln het gebied van Er- zindzjan Turkije i. Twee dorpen werden geheel verwoest: 45 personen werden ge dood en tientallen gewond. VIJF DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Nabij Apuana-Massa (Toscane) is door onbekende oorzaak een Italiaansch verken ningsvliegtuig neergestort, waarbij de vijf inzittenden om het leven kwamen. FELLE BRAND VERWOEST CAFÉ TE LUKSWOLDE. Toestand van de wegen belette de brandweer hulp te bieden. Zaterdagavond omstreeks vijf uur heeft een felle brand het café van den heer W Dam te Lukswolde, gemeente Opsterland (Fr.), geheel verwoest. De brand was ont staan door een defect in den schoorsteen. Binnen een half uur was het gebouw totaal afgebrand. Niets kon worden gered De schade wordt door de verzekering gedekt.. De brandweer van Gorrcdijk, die trachtte liuip tc bieden, kon, doordat de weg geheel met een dikke laag op gestoven sneeuw was bedekt, Lukswolde niet bereiken. SPAANSCHE VROUW VAN 112 JAAR GESTORVEN. In het Andalusische graafschap Roda ls een der oudste vrouwen van Spanje gestor ven. Zij bereikte een leeftijd van 112 jaar. Tot aan haar dood toe is zij in het volle bezit van haar geestelijke vermogens ge bleven. WOLKBREUKEN. Door wolkbreuken is in Ecuador een overstrooming ontstaan waardoor tien ge bouwen werden beschadigd Lj schade wordt geschat op een millioen sucres Groo te voorraden petroleum zijn verloren gc- Paan (United Press) LICHTE AARDSCHOKKEN IN NOORD-ZWEDEN. In Noord-Zweden zijn gisteren drie lich te aardschokken gevoeld Op vele plaatsen werden de ruiten vernield.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9