Opnieuw Skiwedstrijden in Nederland Internationale schaats-wedstrijden te Oslo ilDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 5 Februari 1940 SPORT Ondanks den ingevallen dooi District Zuid-Holland er Knau vergaderde Jubileum-feest van „Quick Boys" De Hollanders op den tweeden dag niet fit Uit de Omstreken SCHAATSENRIJDEN, j Kampioenschap van Nederland schoonrijden Lterdag zyn te Groningen wedstrijden om kampioenschap van Nederland in het jonrijden voor dames en heeren gehouden. Hjs van de banen van de ijsvereenlging was Jtekend ondanks de lichte sneeuw. Vele toe- jouwers volgden den strijd der 40 deelnemers [heeren en 15 dames). lij de dames won mevr. Schoorl-Keetman I Barsingerhorn den titel voor mevr. Stuur Ai—Van Vliet (Gouda). Slj de heeren zegevierde Timmerman uit igen terwijl Lautenbach uit Rotterdam de werd uitslagen luiden: tties: 1 en kampioene: mevr. E. Schoorl- Itman (Barsingerhorn); 2 mevr. M. Stuur- h-Van Vliet (Gouda); 3. mevr. T. Blaau- [r (Overveen); 4. MeJ. M. Timmerman liagen). ?eren: 1. en kampioen: C. P. Timmerman lagen); 2. E. Lautenbach (Rotterdam); 3. Ig. van Dalen (Den Haag): 4. A. Bakker Tlversum). i de wedstrijden in het schoonrijden om kampioenschap van Nederland voor dames heeren zijn nog wedstrijden voor paren ver- Van de vijftien paren plaatsten mevr. i'rl-Keetman met den heer Timmerman als eersten voor mevr. Blaauboer en Lau- lach. .e uitslag van den wedstrijd voor paren it: 1. mevr. E. Schoorl-Keetman (Barsinger- n) en C. P. Timmerman (Schagen), 2. mevr. -—Blaauboer (Overveen) en Lautenbach (Rot- 151 dani), 3 mevr. M. Stuurman-Van Vliet en Stuurman (Gouda); 4. mevr. M. Loggers- rntjes (Hulzen) en C. Meeuwich (Hoofd- p). BUYEN WINT TE KOLHORN. Ie oud-kampioen van der Scheer eindigt als tweede. Sa )oor de IJsclub „Kolhorn" zijn gisteren lonale wedstrijden in het hardrijden gehou- over 500, 1000 en 1500 meter. De uitslagen !en 00 meter: 1. van der Scheer (Rotterdam) 1/5 sec.; 2. Buyen (Amsterdam) 52 2/5 sec.; 3. isse (Amsterdam) 55 2/5 sec. 00 meter: 1. Buyen 1 min. 513/5 sec.; 2. van Scheer 1 min. 52 4/5 sec.; 3. Zwanenburg itterdam) 1 min. 54 4/5 sec. 500 meter: 1. Buyen 2 min. 46 2/5 sec.; 2. van Scheer 2 min. 521/5 sec.; 3. Zwanenburg lin. 53 3/5 sec. Ugemeene rangschikking: 1. Buyen; 2. van Scheer; 3. Zwanenburg. ATHLETIEK. n een der zalen van café Zomerzorg heeft district Zuid-Holland van de Kon. Neder - dsche Athletiek-Unie (de vroegere Z.H.AJB.) erdagmiddag zijn jaarvergadering gehouden Ier leiding van den heer J. B. Wesseling, die speciaal woord van welkom richtte tot het ie-bestuur en vaststelde dat de mobilisatie ls waar het programma van het district de v/ar heeft gestuurd maar dat het nlet- Jn voor het dlctrict een goed jaar is ge- st. Nadat de heer Strengholt de diploma's uitgereikt, werden de verschillende jaar dagen uitgebracht, waaraan wij ontleenen per 31 December j.l. waren aangesloten 38 eenigingen met in totaal 940 leden, hetgeen kent dat het ledental in het afgeloopen met 27 is gedaald. Financieel staat het riet er vrij goed voor. Het winstsaldo be- agt ditmaal f. 88,94. De nieuwe begrooting d vastgesteld tot een totaal van f. 400. fen bestuursvoorstel werd goedgekeurd om aantal stemmen voortaan te bepalen naar aantal vereenigingsleden dat het corpora- e lid op 31 December (voorafgaande aan Jaar, waarin de algemeene vergadering dt gehouden) heeft opgegeven. Aangenomen d ook een voorstel van Pro Patria om in het shoudelijk reglement te schrappen de bepa- dat juniores, die den 18-jarigen (meisjes arigen) leeftijd bereiken voor 1 September verhoogde contributie verschuldigd zijn. ter- tenslotte eveneens goedgekeurd werd een rstel van de dlstrlcts-technische commissie voortaan alle Nederlandsche athleten. die de A- of B-klasse behooren, recht van deci ding aan de Nederlandsche kampioenschap - te geven. Vooral over dit laatste punt werd langdurig gesproken. Van achter de groene )1 werd betoogd dat de nationale kampioen- 'PPen alle beteekenis en aantrekkelijkheid >ren hebben en dat men meent de span- te verhoogen door ook de B-athleten te deelnemen. Een felt ls dat de verschillende imers tot dusverre zeer slecht bezet waren dat er verandering moet komen om het pu- weer naar de wedstrijden te lokken. Een :1e stem meende dat het plan van vermen- nlets zal helpen omdat de A-athleten 1 sterker zijn dan de B'ers doch van diverse ere zijden steunde men het voorstel der com- Pc. Zelfs pleitte men voor verlaging der aan «lieten gestelde elschen. omdat alleen op manier op den duur het aantal deelnemers .de wedstrijden zou kunnen worden ver- ot. Thans zijn de elschen zoodanig dat nts weinigen daaraan kunnen voldoen, ntusschen kan de zaak van verlaging dier hen pas in een volgende vergadering defini- aan de orde worden gesteld, aftredende bestuursleden B. Wirtz, G. van /tooster. I. Bamberg en A. Toonen werden ^amatie herkozen, waarna in de plaats de heeren Essenberg en Janse. die om by- aere redenen als lid der technische commis- «adden moeten bedanken, benoemd werden aeren Muller (Rotterdam) als secretaris en •pman (Delft). j. v°lgende algemeene vergadering zal te ïrL^0I?en Sehouden. Aan het slot der bij- jjjst heeft de voorzitter het 30-jarige ne Brunhilde gelukgewenscht met haar vÏÏ? terwijl de heer Guldemond (Voorzit- v&n „Holland") eenige mededeelingen deed Jh van een slntelbaan in den Hout, vertelde dat deze tegen den 231 komen en B. en W. van Leiden eae de directie van Gemeentewerken dank Jii voor de aan de athletiek betoonde mede- Voor de tweede maal in dezen winter heeft men gisteren, ondanks het feit. dat het regende, op verschillende plaatsen van ons land ski wedstrijden gehouden, terwijl door de Neder landsche Reisvereeniging bovendien met een honderdtal deelnemers een „ski-dag" werd ge organiseerd op Duinrell te Wassen aai". Bij „Kraantje Lek". Bij „Kraantje Lek", bij Haarlem, hield men gistermorgen wedstrijden voor beginnelingen, terwijl des middags een afstandswedstrijd en een slalom plaats vonden. De slalom was uit gezet over 275 meter met een zestal poortjes. Bij de heeren was Rhodius de snelste, gevolgd door VeiTijn Stuart. Mej. Van Amerongen werd eerste bij de da mes. terwijl mej. Rosenbach zich als tweede plaatste. De afstandswedstrijd was uitgezet op een traject van Zandvoort naar „Kraantje Lek" ter lengte van ongeveer 5 K.M. Ook hier zege vierde Rhodius. gevolgd door Berg. Mej. Hart man eindigde als eerste bij de dames. De uitslagen luiden: Slalom voor dames: 1. Mej. Van Amerongen (Amsterdam) 40,5 sec.; 2. mej. Rosenbach (Am sterdam) 43,5 sec.; 3. jkvr. De Beaufort (Am sterdam) 45 sec. Slalom voor heeren: 1. Rhodius (Heemstede) 26,2 sec.; 2. VerrJJn Stuart (Santpoort) 27.2 sec.; 3. Barmc (Overveen) 28 sec. 5000 meter voor dames: 1. Mej. Hartman (Den Haag) 31 min. 35 sec.; 2. Mej. Van Amerongen (Amsterdam) 39 min. 9 sec. ;3. mep. Rosenbach (Amsterdam) 41 min. 5 sec. 5000 Meter voor heeren: 1. Rhiddius (Heem stede) 29 min. 15 sec.; 2. Jhr. Berg (Amster dam) 31 min. 10 sec.; 3. Fry (Amsterdam) 32 min. 16 sec. Kolff (Wassenaar) maakte een tijd van 28 min. 57 sec., doch moest wegens een par cours- fout gediskwalificeerd worden. Jan Boon wint op den Donderbcrg. De Nederlandsche Ski-Vereniging organi seerde gistermiddag op het landgoed „Dart- helde" van den heer J. Smit op den Donder- berg bü Leersum wedstrijden, waaraan meer dan 80 loopers deelnamen. Er stonden een slalom en een 5 K.M.-wedstriJd op het pro gramma. Voor de slalom was weer een baan van 200 meter uitgezet met een hoogteverschil van 40 meter. By den afstandswedstrijd over 5000 meter waren de tyden minder goed dan de vorige week, omdat de sneeuw zeer glad was geworden door den dool. waardoor het stygen zeer langzaam kon geschieden. Jan Boon werd ditmaal bij de heeren eerste in 25 min 15 sec. met meer dan 1 minuut voor sprong op den Hilversummer Deyters. Bij de dames won Reina Pais uit Hilversum in een tyd. welke, de omstandigheden in aan merking genomen, zeker niet slecht mag wor den genoemd. De uitslagen luiden: Slalom heeren: 1. W. H. Mellema (Naarden) 26, sec.; 2. E. F. Hekking (Nymegen) 25 sec.; 3. F. Deyters (Hilversum; 26,3 sec.; 4. G. Duif (Tiel) 26,4 sec.; 5. H. de Lange (Utrecht) 26,5 sec. Slalom dames: 1. Mevr. M. Stutterheim (Hll versum) 30.8 sec.; 2. mej. R. van Bleyswjjk Sombeek (Amsterdam) 30.8 sec. na loting; 3 mej. A. Twynstra (Bilthoven) 31,6 sec.; 4. mej. N. Bunke (Zeist) 34.6 sec.; 5. mej. J. Ooster man (Baarn) 37 sec. Afstandswedstrijd 5 KLM. heeren: 1. Jan Boon (Den Haag) 25 min. 15 sec.; 2. F. Deyters (Hil versum) 26 min. 20 sec.; 3. E. F. Hekking (Ny- megen) 27 min. 10 sec.; 4. S. Roentgen (Bilt hoven) 27 min. 29 sec. Afstandswedstryd 5 K.M. dames: 1. Mej. R. L. Pais (Hilversum) 30 min. 56 sec.; 2. Mevr. L. A. van der Lee (Zeist) 32 min. 33 sec.; 3. mej. R. van Bleyswyk Sombeek (Amsterdam) 33 min. 28 sec.; 4. mej. A. Labouchère (Doom) 33 min. 51 sec.; 5. mej. A. Bom (Bussum) 35 min. 55 sec. Jongens tot 17 jaar 5K.M.: 1. T. Donker (Am sterdam) 34 min. 13 sec.: 2. J. W. Steengracht van Oostcapelle (De Bilt) 34 min. 29 sec.; 3. G. Duif (Tiel) 34 min. 45 sec. Jongens slalom: 1. J. W. Steengracht van Oostcapelle (De Bilt) 40.9 sec Meisjes 5 K.M.: 1. H .Taets van Amerongen (Zeist) 44 min. 21 sec. Estafette in de Drunensche duinen. In de Drunensche duinen by Udenhout werd een estafette gehouden over 3-maal 4 K.M„ waaraan verschillende plaatseiyke ploegen deel namen. De beste tyd werd gemaakt door Vught A met 1 uur 8 min. 10 sec. L. van Wagenberg leverde de beste persoonlyke verrichting met een tyd van 20 min. 4 sec. over 4 K.M. Mej. S. van Zinnicq Bergmann was de snelste dame met een tyd van 24 min. 15 sec. De uitslagen lulden: 1. Vught A met C. van Leeuwen. O. van Zin nicq Bergmann en E. van Zinnicq Bergmann, tyd 1 uur 8 min. 10 sec.: 2. Viymen met mej M. van Wagenberg, mej. S. van Zinnicq Berg mann en den heer L. van Wagenberg. 1 uur S min. 4 sec.; 3. 's-Hertogenbosch A. tijd 1 uur 10 min. 29 sec., met H. Vos. F. Woltering en E. van Haeften; 4. Breda. 1 uur 12 min. 35 sec., met M. Brouwers, J. Hofland en mej. E. Koeb- ben; 5. Vught B, met M. Jansen, mevr. Jansen en H. Mens 1 uur 13 min. 3 sec.; 6. 's-Hertogen bosch B, 1 uur 16 min. 23 sec., met J. ter Voort, J. van Swaay en F. Rits. Wedstrijden bij Venray. Een sklwedstryd in de Boschhuizerbergen by Venray is maar gedeelteiyk geslaagd, omdat het in de middaguren dermate ging regenen, dat een 5 K.M.-wedstryd geen doorgang kon vin den. Over 3,5 K.M. werd mevr. Straasheim uit Horst (L.) eerste in 26 minuten. By de heeren werd J. van Heyster (Venlo) winnaar in IS min. 40 sec., over denzelfden afstand. TENNIS. GEEN TENNIS-CONTACT MET DUITSCHLAND. Het voorstel van den Duitschen Tennis Bond, kortgeleden gedaan, tot het spelen van een Interland-wedstryd DuitschlandNederland heeft het bestuur van den K.N.L.T.B. in over weging genomen, doch het is tot de conclusie gekomen dat de tegenwoordige tydsomstandig- heden zoowel om de moeilijke reisgelegenheid als om de financieele offers welke zulk een wedstryd vergt, niet geschikt zyn om tot het aanvaarden van de uitnoodiging over te gaan. Ook het bestuur van de Internationale Club, welke vereeniglng een uitnoodiging ontvangen had van de grootste club in Duitschland. Rot Welsz te Beriyn. heeft een dergeiyk besluit genomen. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Verleden jaar zyn de nationale kampioen schappen ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van den K.N.L.T.B. volgens een ander systeem gespeeld dan tevoren. Naast de vrije inschrijvingen (die overigens gehandhaafd ble ven) werden in elk district voor-wedstryden gehouden, waarvan de winnaars der enkelspelen naar Scheveningen werden afgevaardigd. Daar gelaten enkele hiaten in het afwerken der kam pioenschappen te Scheveningen en een niet ge heel sluitend functionneerende inkwartiering viel het systeem algemeen ln den smaak daar de districtsspelers op deze-wyze contact kregen met het sterker spel uit de centra. Reeds toen werd dan ook de wensch geuit dat de kampioen schappen voortaan steeds zóó zouden worden gespeeld. Naar wy vesnemen is dit ook de be doeling van bestuur en bondsraad. Op de be- grooting komt aldus een post voor welke deze organisatie mogeiyk maakt. Msb. VOETBAL. In hotel „Du Rhln" hield Quick Boys feest ter herdenking van het 20-jarig bestaan. De zaal bood een fleurigen aanblik, mede door het feit, dat de vele op de receptie aangeboden bloem stukken. een prachtig versieringsobject vormden. De feestcommissie heeft alle eer van haar werk gehad. Het bestuur van den L.V.B. was ver tegenwoordigd door de heeren Brokaar, Veld huizen. Metsch en Carp, de commissie O. en O. door res. 1 luit. v. Kerssel, sergeant Rekkers en den dienstplichtige v. Dien, terwyi verder nog enkele genoodlgden aanwezig waren. De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Pluymgraaf. opende den avond, door allen een hartelijk welkom toe te roepen, memoreerde voorts de spontane medewerking van O. en O., om daarna het woord te verleenen aan den voor zitter, de heer P. M. v. d. Berg. Spreker dankte de feestcommissie voor het vele werk en de schenkers van de gaven voor de tombola. Een dorre opsomming van feiten wilde spreker op dezen avond achterwege laten. Het le seizoen in den L.V.B. (1921/1922) was goed. Er werden 46 wedstryden gespeeld, waarvan 25 gewonden, 7 geiyk en 14 verloren. Doelsaldo 14954. Uit deze eerste periode zyn nog als actieve leden over K. v. Duyvenbode. P. M. v. d. Berg en D. Stavleu. De leden IJ. de Wilt, S. Hoek. A. Remmerswaal H. Barnhoorn. J. Pluymgraaf. kwamen reeds in de periode 1925/1926 voor Q. B. uit en zyn dus reeds een 14 a 15 jaar blauw-witter. Spr. wilde het mindere succes niet uitsluitend wyden aan het voetbal op Zondag. Een rol van beteekenis speelde ook het ver afgelegen terrein, eigen tekortkomingen en gemis aan geestkracht by de leden. De Zaterdag-afdeeling is volgens spreker een zege geweest voor het voetbal. Vooral de dorpen in de omgeving, leverden vele nieuwe en flinke clubs voor den L.V.B. op. In een tiental punten belichtte spreker het opbouwende werk van Q. B. gedurende de laatste 10 jaar, waarvan de belangrykste zyn: le Het scheppen van zuivere interne verhoudingen, geen geknoei met spelers; 2e. de groote reeks van behaalde kampioenschappen welke ln verband met punt 1. als verdiend kunnen worden be schouwd; 3e. het beschikbaar stellen van den Zaterdag-beker, waarom elk jaar met veel animo wordt gestreden; 4e. de goede samenwerking met den L.V.B.. deelname aan diverse commissies, scheidsrechters e.d.; 5e. het geringe aantal uit gesproken straffen, vooral de laatste 3 jaar; 6e. de groote deelname van Q.B.-spelers in het L.V.B.-elftal (P. Barnhoorn, H. Barnhoorn. Y. de Wilt, A. Remmerswaal, C. v. Ryn, Hans Schoo- nenberg) en tenslotte de organisatie, hetgeen met enkele voorbeelden werd verduidelijkt. Wie ook in de naaste toekomst geroepen zal worden leiding te geven, zoo betoogde spreker, laat hij de besliste overtuiging in zyn hart mee dragen. dat het goede gehandhaafd moge blyven, tot heil van de sport in het algemeen en Q3. in het byzonder. Luitenant v. Kessel complimenteerde daarna Quick Boys nog met het 20-Jarig bestaan en dankte het bestuur voor de medewerking, die de militairen in Katwyk van haar mochten onder vinden. Tevens sprak hy den wensch uit, dat de commissie van O. en O. in 1945 het zilveren jubileum mocht meevieren, maar dan als bad gasten. niet als militairen! Vervolgens was het woord aan het duo Ger ritsen. vol yver bygestaan door O. en O. met haar vaste medewerkers. Met een groot aantal liedjes en een één-actertje. werd de stemmin# er ondanks de koude, uitstekend in gehouden en eerst diep in den nacht trok men voldaan huis waarts nadat de voorzitter alle medewerkers nog eens hartelyk had bedankt en zyn genoegen had uitgesproken over het feit. dat het feest in de beste harmonie en vreugde was verloopen. Quick Boys kan met genoegen op deze ge slaagde herdenking van het jubileum terugzien. Rest voorloopig dus alleen nog de garnizoens wedstrijd met muziek, die nog geen doorgang heeft kunnen vinden. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3e KLASSE GROOT BILJART. Damman ongeslagen kampioen. De wedstrijden te Rotterdam om het kam pioenschap van Nederland derde klasse groot biljart is gewonnen door het Sarphatilid Dam man. die geen party verloor. Uit het algemeen gemiddelde der acht deelnemers biykt. dat het peil van dit tournooi niet byzonder hoog ls ge weest en geen der deelnemers kwam dan ook boven een moyenne van 7.—. de grens voor de tweede klasse, uit. De eindstand luidt: gew. p. pnt. brt. h.s. alg. gem. Damman 7 1400 244 56 5.73 Bornkamp 5 1339 205 56 6.53 Buitekant 5 1307 255 58 5.12 Kleerekooper 4 1345 283 50 4.75 Van der Jagt 3 1200 254 42 4.72 Menist 3 1191 278 45 4.28 Haberer 1 973 226 37 4.30 Knoop 0 1093 241 40 4.53 BOKSEN. VOORZITTER VAN DEN NEDERLANDSCHEN BOKSBOND TREEDT AF. De voorzitter van den Nederlandschen boks- bond. de heer G. E. van der Werff Jr. heeft den leden van het hoofdbestuur van den Neder landsche boksbond en den dlstrictsbesturen me degedeeld. dat het hem wenschelijk voorkomt als voorzitter af te treden. Zooals reeds bekend is de heer van der Werff candidaat gesteld als voor zitter van de K.N.A.U. in verband met het af treden van den heer Strengholt. WEDSTRIJDEN TE KATWIJK. Door O. en O. waren Zaterdagavond boks- wedstryden georganiseerd in de zaal Gesink te Katwijk aan Zee, die onder groote belangstel ling plaats vonden. Er werden telkens 4 ronden van 2 minuten gestreden. Scheidsrechter was de heer C. J. L. Wassen. De uitslagen waren als volgt: Vlieggewicht: Lottery (Rotterdam) wint van Volwerk (Rotterdam). Middengewicht: Viguurs (Rotterdam) wint van Bres (Den Haag). Bantamgewicht: De Reus (Rotterdam) wint van Van Twigt (Rotterdam). Weltergewicht: Vinders (Rotterdam) wint van v. d. Berg (Den Haag); Zandvliet (Rotterdam) wint van Lelyveld (Den Haag). Lichtgewicht: Rinhard (Rotterdam) wint van Mosterd (Rotterdam). Vedergewicht: Dussen (Rotterdam) tegen Nooteboom (Rotterdam) bleef onbeslist Lichtgewicht: H. de Reus (Rotterdam) wint van Jansen (Rotterdam). In de pauze werden demonstraties gegeven door de heeren Strang en Erkeiens. 7030 (Ingez. Med.) SCHERMEN. fTlONALE WEDSTRIJDEN OP FLORET. j,rJ|e schermzaal van den Utrechtschen Inrüi raar van Hulssen werden gisteren ikr£ï w®dstrijden gehouden op floret. De n tuiden als volgt: iV tr Vka BerS tR'dam) 10 gew. part., 19 ÜlLÜb 0ge8- tr.; 2. J. v. d. Voort Jr. (R'dam) 5 4 ik Nederpeld (Den Haag) 8—26— L st/i:' v- d. Klaauw (Den Haag) 7—2043; fciri iTrFers, (Utrecht) 4—37—35; 6. A. P. M wechh oS 1 4 -42—26; 7. W. J. Beekman JtrjTJriSr33: 8" mr J- H- v- d- Roemer 38: 9 P. A. Bergsma (Utrecht) -19' ii M. Versteegh (Utrecht) 2—44 W' M. A. Ritz (Utrecht) 2—47—22. Wederom zyn Zaterdag ln de Noorsche hoofd stad internationale wedstryden in het hardrijden op de schaats georganiseerd. En ook ditmaal kon ons land door Langedyk en Koops vertegenwoor digd zyn. De Letten Berzins, Tabacs en Bite, de Amerikaan Wallace en de Zweden Hedlun en Janson zorgden voor de overige buitenlandsche elementen In tegenstelling met den vorigen wed stryd was Hans Engnestangen van de party, doch Ivar Ballnangrud verscheen niet aan den start, hoewel dit verwacht was Het weer was goed, doch het ys in het Blsiet- stadlon. waar de wedstrijden werden verreden, was zeer hard mede door de koude van de laat ste dagen. Thans stond het kwik veertien graden onder nul. een temperatuur, waaraan onze ryders natuuriyk niet gewend zyn. hoewel zy de afge loopen week het nog kouder hadden. Na de wedstrijden te Oslo op 20 en ^1 Januari vertrokken Langedyk en Koops naar Hamar om daar te gaan trainen. Door de baiTe koude moesten ze echter eerder naar de Noorsche hoofdstad terugkeeren en zy hebben daar toen de laatste dagen geoefend. Op de 500 meter won Engnestangen in den zeer fraaien tyd van 42.8 sec., waarmede hy dus slechts een seconde boven rijn wereldrecord bleef. Tweede werd de Noor Hodt met 43 sec. en derde de Europeesche kampioen Berzins met Langedyk plaatste zich als twintigste, terwijl Koops met 47.2 sec. op zyn landgenoot volgde. De tyd van den Zuid-Larenaar is beter, dan dien welken hy twee weken geleden te Oslo maakte. Toen noteerde hy n.l. 47.5 sec. Op de 5000 meter kwam Koops met Engnestan gen in één serie uit. De Noor had met veel moeite om te winnen en liet. Koops met bijna 5 sec. verschil achter zich. Engnestangen maakte een tyd van 8 min. 50.6 sec. en nam daarmede de dertiende plaats in. Koops noteerde 8 min. 55.4 sec. hetgeen hem de achttiende plaats bezorgde. Langedyk en de Let Tabacs reden tegen elkaar. Het was een felle stryd, welke in de laatste vyf meter in het voordeel van onzen vertegenwoor diger werd beslist. Toch nam men denzelfden tyd, 8 min. 50.5 sec. voor hen op. Samen met Tabacs bezette Langedyk de elfde en twaalfde plaats in het klassement van dezen afstand. De uitslagen luiden: 500 meter 1. Engnestangen (Noorwegen) 42.8 sec. 2. Hodt (Noorwegen) 43 sec. 3. Berzins (Let land) 43.2 sec. 4. Haraldsen (Noorwegen) 43.7 sec. 5 Wallace <V.S.) 43.9 sec. 6. Vatn (Noorwegen) 44 4 sec. 7. Johansen (Noorwegen) 44.8 sec. 8. Lesehly (Noorwegen) 44.9 sec. 9 en 10. Holtungen en Staksrud (Noorwegen) 45 sec. 11. Elvlken (Noorwegen) 45.1 sec. 12 en 13 Mathisen en Hansen (Noorwegen) 45.5 sec. 14. Bite (Letland) 45.6 sec.. 15 en 16. Wangberg (Noorwegen) en Tabacs (Letland) 45.8 sec. 17. Hagen (Noor wegen) 46.1 sec. 18. Martinsen (Noorwegen) 46.2 sec. 19. Hedlund (Zweden) 46.7 sec. 20. Lange dyk (Nederland) 46.9 sec. 21. Koops (Nederland) 47.2 sec. en 22 Janson (Zweden) 47.4 sec. 5000 meter: 1. Mathisen 8 min. 29 sec. 2. Jo- hanseh 8 min. 31.7 sec. 3. Hagen 8 min. 31.9 sec. 4. Wangbarg 8 min. 33.5 sec. 5. Berzins 8 min. 36.5 sec. 6. Haraldsen 8 min. 37.1 sec. 7. Staksrud 8 min. 40.1 sec. 8. Martinsen 8 min. 40.2 sec. 9. Elviken 8 min. 47.2 sec. 10. Hedlund 8 min. 47.3 sec. 11 en 12. Langedyk en Tabacs 8 min. 50.5 sec. 13. Engnestangen 8 min. 50.6 sec. 14. Wal lace 8 min. 50.8 sec. 15. Bite 8 min. 52.3 sec. 16. Holtunden 8 min. 52.8 sec. 17 Janson 8 min. 54.8 sec. 18. Koops 8 min. 55.4 sec. 19. Hasnhansen 8 min. 55. 6 sec. 20 Lesehly 9 min. 6.3 sec. 20. Hodt 9 min. 9.6 sec. 22. Vatn 9 min. 20.8 sec. De rangschikking luidt: 1. Berzins 94.850. 2. Haraldsen 95.410. 3. Engne stangen 95.860. 4. Johansen 95.970. 5. Mathisen 96.400. 6. Wallace 96.980. 7. Staksrund 97:010. 8. Wangberg 97.150. 9 Hagen 97.290. 10. Elvlken 97.820. 11. Hodt 97.960. 12. Martinsen 98.220. 13. Holtungen 98.280. 14. Tabacs 98.850 15. Bite 98.830. 16. Hansen 99.060. 17. Hedlund 99.430. 18. Lesehly 99.630. 19 Langedyk 99.950. 20. Vatn 100.480. 21. Koops 100.740. 22. Janson 100.880. DE TWEEDE DAG. Gisteren vroor het weer 14 graden. Koops die te Hamar een verkoudheid had opgeloo- pen, startte niet op de 10 K.M.. zoodat hy niet voor de algemeene rangschikking in aanmerking kwam. Ook Langedyk was niet fit. Zyn 1.500 meter reed hy buitengewoon goed, n.l. in 2 min. 27,3 sec., precies dcnzelfden tyd, welken hij twee weken geleden in den wed stryd Noorwegen„Rest van de wereld" noteerde, doch op de 10.000 meter wilde het niet vlotten. Hy klaagde al spoedig over pyn in den rug, zoodat zyn tyd op dit nummer, n.b. zyn besten afstand, zeer slecht werd. Hy eindigde met meer dan 1 minuut achterstand op den winnaar als laatste. Maar de tyd van den winnaar Erling Hagen, was zeer byzonder. De Noor liet voor zich af drukken 17 min. 19 sec., hetgeen een nieuw Noorsch record beteekende. Indien men be denkt, dat het wereldrecord staat op naam van Ballangrud met 17 min. 14,4 sec. in Februari 1938 te Davos gemaakt, dus in zooveel gunsti ger omstandigheden, dan komt de verrichting van Hagen wel in een byzonder licht te staan. De weersomstandigheden waren op dezen twee den dag goed en ook de conditie van het ys liet niets te wenschen over. Er waren 3000 toeschouwers. Behalve Koops lieten ook Engnestangen. Hodt, Wallace. Vatn, Lesehly. Holtungen en Hansen verstek gaan op de 10 KM., zoodat tenslotte maar 14 ryders overbleven. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Harry Haraldsen (Noorwegen) 2 min. 18 sec., nieuw Noorsch record; 2. Berzins (Letland) 2 min. 19.4 sec.; 3. Wallace (V.S.) 2 min. 20,4 sec.: 4. Charles Mathisen Noorwe gen) 2 min. 21,7 sec.; 5. Michael Staksrud (Noorwegen) 2 min. 22,3 sec.; 6. Hans Engne stangen (Noorwegen) 2 min. 22,7 sec.; 7. Mar tinsen (Noorwegen) 2 min. 23,1 sec.; 8. Erling Hagen (Noorwegen) 2 min. 23,2 sec.; 9. Elviken (Noorwegen) 2 min. 23,3 sec.; 10. Bite (Letland) 2 min. 23,6 sec.; 11. en 12. Aage Johansen en Hansen (beiden Noorwegen) 2 min. 23.8 sec; 13. Wanberg (Noorwegen) 2 min. 24 sec.; 14. Hol tungen (Noorwegen) 2 min. 24,1 sec.; 15. Hodt (Noorwegen) 2 min. 25,5 sec.; 16. Vatn (Noor wegen) 2 min. 25.7 sec.; 17. Tabacs (Letland) 2 min. 25.8 sec.; 18. Langedyk 2 min. 27.3 sec.; 19. Hedlund (Zweden) 2 min. 27,5 sec.; 20. Lesehly (Noorwegen) 2 min. 28 sec.; 21. Jan son (Zweden) 2 min. 28,9 sec; 22. Koops 2 min. 32,4 sec. 10.000 meter: 1. Hagen 17 min. 19 sec., nieuw Noorsch record; 2. Mathisen 17 20.7 sec.; 3. Wangberg 17 min. 37,4 sec.; 4. Johansen 17 min. 38,6 sec.; 5. Staksrud 17 min. 47,1 sec.; 6. en 7. Martinsen en Berzins 17 min. 47,2 sec.; 8. Ha raldsen 17 min. 54,5 sec.; 9. Elviken 18 min 14,9 sec..; 10. Tabacs 18 min. 22.4 sec.; 11. Bite 18 min. 26,3 sec.; 12. Janson 18 min. 26.4 sec.; 13. Hedlund 18 min. 28.3 sec.; 14. Langedyk 18 min. 36 sec. Eindrangschikking: 1. Berzins 194.677 pun ten; 2. Haraldsen 195.135 pnt.; 3. Mathisen 195.668 pnt.; 4. Johansen 196.833 pnt.; 5. Hagen 196.973 pnt.; 6. Stadsrucl 197.798 pnt.: 7. Wangberg 198.020 pnt.; 8. Martinsen 199.280 pnt.; 9. Elviken 200.332 pnt.; 10. Bite 201.012 pnt.; 11. Tabacs 202:570 pnt.; 12. Hedlund 204.012 pnt.; 13. Langedijk 204.850 pnt.; 14 Jan son 205.833 pnt. LANGEDIJK EN KOOPS NAAR RIGA. Naar wy vernemen hebben Langedyk en Koops te Oslo een uitnoodiging aangenomen van den Lettischen schaatsenrydersbond om Zaterdag en Zondag aan enkele wedstryden in het hardryden te Riga deel te nemen. Onze beide landgenooten zyn hedennacht naar Stockholm gereisd, en vandaar per vliegtuig naar Riga overgestoken. AALSMEER. Wedstrijden in het schoonrijden. Gisteren werden alhier wedstrijden ln het schoonrijden gehouden op de landijs- baan, waarvan de uitslag was als volgt: Heeren: le pr. C. Kuperus f Alkmaar), 2e pr. A. Bakker (Hilversum), 3e pr. C. Teeu- wig (Hoofddorp), 4e pr. A. Goedhart (Zaan dijk), 5e pr. J. C. Klerk (Hazerswoude)9e pr. W. Valk Jr. (Rotterdam). Paren: le pr. C. Meeuwlg (Hoofddorp) met mevr. Loeher-Boontjes (Hulzen), 2e pr. A. Goedhart (Zaandijk) en mevr. Exter (Zaandijk), 3e pr. Van As (Driebergen) en mevr. Krakoorn (Driebergen), 4e pr. A. Bakker (Hilversum) en mevr. Nijdam (Aals meer), 5e pr. de heer en mevr. Schaap, 6e pr. J. Vos en mevr. Bouma (Dordrecht). Door het minder gunstige weer was de baan niet zooals het behoorde, terwijl ook de belangstelling minder was dan verwacht werd. HAARLEMMERMEER. Zilveren jubileum van den dirigent J. Th. Westerdaal De heer J. Th. Westerdaal. te Badhoeve dorp, herdacht zijn 25-jarig jubileum als koordirigent en muziekleeraar. De jubilaris, die thans in zijn 42e jaar is, bespeelde reeds op 12-jarigen leeftijd het kerkorgel; 2 jaar later dirigeerde hij een dubbelkwartet en ook een kinderkoor tje. Toen hij 15 jaar oud was werd hij offi cieel koordirigent en muziekleeraar. In Januari 1915 begon echter pas zjjn optreden ln het groot verband. Ais direc teur van de Chr. Gem. Zangvereenlging „De Harpe Davids" te Amsterdam, met een ledental van plm. 85, begon hij dit 25- jarig tijdperk. Gedurende vele jaren is de heer Wester daal dirigent geweest van 6 gemengde zang- vereenigingen, t.w.: Pro-Rege te Amster dam: Soil Deo Gloria, te Durgerdam; Zang en Vriendschap te Landsmeer; Excelsior te Llsse; Looft den heer te Nieuw Vennep; Osama in excelsis te Oostzaan. Zijn groote muzikale bekwaamheid, zijn organisatorisch talent en voortreffelijke leiding hebben niet minder bijgedragen in den grooten bloei dezer koren. Alle zingen ln Eere- en Superafdeelingen, en behaalden dozijnen eerste-, eere- en directeursprijzen In Juni van het vorig jaar werd uit de gecombineerde besturen een huldigings commissie geïnstalleerd. De plannen om in een grootsch opgezet concert den heer Westerdaal te huldigen verkeerden reeds in een gunstig stadium, toen de algemeene mobilisatie uitbrak en de moeilijkheden zich ophoopten, met gevolg dat dit plan moest worden opgegeven. Toen dit niet kon doorgaan werden nieu we plannen gemaakt, om toch dit groote gebeuren niet onopgemerkt te laten voor bijgaan. Zoo besloot het Pro-Rege koor den heer Westerdaal te huldigen in intiemen kring. In een daarvoor speciale feestvergadering werden de jubilaris en zijn vrouw waardig gehuldigd. Hem werd een herinneringsalbum door de vereeniging aangeboden, benevens een enveloppe met inhoud Mevrouw Westerdaal ontving bloemen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7