Nieuwe luchtaanvallen op schepen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 Februari VISSCHER IJ-BERICHTEN faillissementen Verschil over het resultaat Uit het Verre Oosten Verspreide berichten VRAGENRUBRIEK^ IIN/T IN IITIIBI Zaterdag hebben de Duitschers hun luchtaanvallen op schepen bij de Britsche kust voortgezet. Van Duitsche zijde wordt daarover gemeld: Binnen het kader der verkenningen bo ven de Noordzee heeft het Duitsche lucht- wapen op 3 Februari Britsche oorlogssche pen en bewapende of in convooi varende koopvaarders aangevallen en ondanks het zeer krachtige vuur der luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen een mijnenveger, vier patrouillevaartuigen en negen koopvaar ders tot zinken gebracht. Voorts zijn tal van gewapende koop vaarders voor een deel ernstig beschadigd. Alle tot zinken gebrachte koopvaarders werden aangevallen in Britsche convoolen. Drie eigen vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Volgens betrouwbare berichten hebben de in den tijd van 21 tot 31 Januari 1940 als gevolg van den oorlog ter zee ontstane verhezen aan Engelsche. Fransche en neu rale koopvaardijschepen in het geheel 145.603 br. reg. ton bedragen. Van bevoegde Engelsche zijde werd aan Reuter-bureau medegedeeld, dat de Duit sche bewering, dat bij de luchtaanvallen van Zaterdag 14 schepen tot zinken zijn gebracht, „onzinnig" ls. Ofschoon het niet mogelijk is, te zeggen hoeveel bommenwer pers aan de aanvallen hebben deelgenomen wordt hun aantal op hoogstens twaalf ge schat en. gezien het feit, dat minstens drie hiervan zijn neergeschoten, is het een onmogelijkheid, dat zulk een gering aantal aanvallende vliegtuigen zooveel schade aanricht als beweerd wordt. Met betrekking tot de Duitsche bewering, dat tuschen 21 en 31 Januari 145.603 ton aan geallieerde en neutrale schepen tot zinken is gebracht, raamt men niet-offici- eel, dat tusschen genoemde data 73.027 ton aan geallieerde en neutrale schepen tot zinken is gebracht, t.w. 16 neutrale sche pen met een tonnage van 46.475 ton. 7 Brit sche schepen met een tonnage van 18.236 ton en 3 Fransche schepen met een totale tonnage van 8.316 ton. 0 Over de verliezen wordt gemeld: Het Britsche s.s. „Kildale" (3877 ton), werd door twee Duitsche bommenwerpers aangevallen, die het schip met mitrailleurs beschoten en bommen lieten vallen, waar door in de machinekamer drie personen gedood werden. Het schip meldde draadloos, dat het aangevallen werd en dat de be manning in de booten ging, doch onder- tusschen werden nog drie mannen gedood. Twee reddingbooten slaagden er in, de 15 overlevenden aan land te brengen. Het schip moet vermoedelijk als verloren be schouwd worden. Het Noorsche s.s. „Tempo Oslo" (629 ton) ls tot zinken gebracht en heeft vier man nen verloren, terwijl acht, w.o. de kapitein Albert Knudsen, gered werden, hoewel zij door het vliegtuig nog beschoten werden, terwijl zij in hun reddingboot plaats namen. Een andere boot, waarin drie mannen geze ten waren, sloeg op de rotsen om. Een lid van de kustv/acht, een havenmeester en eenige agenten van de Schotsche haven, in welker nabijheid het ongeluk gebeurde, lie pen tot aan hun hals in het water om de mannen te redden, doch dezen waren zoo verstijfd, dat zij hun boot moesten loslaten, voordat de hulp gearriveerd was. Eén kon toch nog gegrepen worden en levend aan wal gebracht. Hij sprak slechts één woord Engelsch, namelijk „veertien", waaruit men concludeert, dat er veertien mannen aan boord waren, kapitein Knudsen deed geen mededeellng over de vermisten. Hij ver telde slechts, dat zijn kajuit door een bom getroffen was en dat zijn schip binnen een kwartier verdwenen was. Het Britsche kolenschip „Yewdale", (823 ton) heeft drie slachtoffers te betreuren: de kapitein werd gedood en twee zijner mannen liepen verwondingen op. Het schip werd op een mijl afstand van de kust door twee Duitsche vliegtuigen beschoten, doch de materieele schade beperkte zich tot ver nielde ruiten van de stuurcabine. Het Belgische kustvaartuig ..Charlotte" heeft het al heel zwaar te verduren gehad, vermoedelijk zijn zes van de 10 opvarenden omgekomen, terwijl ook twee mannen van de reddingbooten verdronken zijn. Onder welke omstandigheden het scheepje verlo- I ren gegaan is. wordt niet gemeld. Het had Zaterdagavond noodseinen uitgezonden, waarop een reddingboot uitvoer. Het Britsche s.s. „Harley" is door de be manning verlaten, terwijl het door een vij andelijk vliegtuig aangevallen werd. De acht opvarenden zijn door een treiler gered en in een Engelsche haven aangekomen. Het Zweedsche s.s. „Mertainen" 14531 ton' werd tweemaal door vliegtuigen aan gevallen. De eerste maal vloog de machine vlak boven het schip en beschoot de be manning. die ongewapend was. Blijkbaar had de machine geen bommen, want zij vloog weg en keerde terug met een ander Duitsch vliegtuig, dat twee bommen liet vallen, waarvan een het schip beschadig de. De vliegers sloegen er blijkbaar geen acht op, dat het schip de Zweedsche vlag voerde en dat ook op de zijkanten de Zweedsche kleuren aangebracht waren. De 36 opvarenden waren eerst in de booten gegaan, doch zijn later teruggekeerd. Geen hunner was gewond. De „Mertainen" liep eer. Oost-Engelsche haven binnen met de vijf mannen van een reddingboot, die hulp wilden verleenen. Het Britsche s.s. „Corland" (3431 ton) is aangevallen, doch kon een haven binnen- loopcn. Omtrent de schade wordt niets medegedeeld. De Britsche treiler „Rose of England" (223 ton) werd door mitrailleurkogels be schadigd, doch niemand werd gewond. Het Noorsche s.s. „Jernfjeld" (1368 ton) is aan de kust van Northumberland ge strand, door een defect aan het roer. De achttien opvarenden zijn aan wal gekomen. Het Noorsche SA. „Anglo" uit Haugesund is Zaterdag ternauwernood aan den onder gang ontkomen: op 200 meter van het schip deed zich een ontploffing voor, waar schijnlijk van een magnetische mijn. Men I zag geen ander schip of vliegtuig ln de buurt, zoodat men vermoedt, dat een mag netische mijn te vroeg ontploft is. De Duitsche vliegtuigen zijn er, zooals gemeld, ook niet zonder verliezen afgeko men; drie zijn er neergeschoten, terwijl waarschijnlijk nog een vierde zoo zwaar werd beschadigd, dat het de basis niet zal hebben kunnen bereiken. 7 'vliegers zijn gedood, zes gevangen genomen. De treiler „Harlech Castle" zag een Duitsche machine, die door een Brltschen Jager neergeschoten was, in zee vallen. Hij voer onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk, waar vijf mannen ronddreven. Een man verdween in de golven, de vier anderen werden aan boord gehaald. De piloot was ongedeerd, de drie anderen ge wond, van wie één zoo zwaar, dat hij kor ten tijd later door bloedverlies overleed. In de baai van Drurldge in Northumber land zijn de lijken van drie Duitschers aangespoeld, vermoedelijk de inzittenden van een aan de Tyne neergeschoten vlieg tuig. Een hunner droeg het IJzeren Kruis Het derde vliegtuig is neergehaald bij Whitby, waarbij een man werd gedood en drie gewond werden. Van een hunner moest een voet afgezet worden; zijn toe- Stand is echter bevredigend. Op de Orkaden is verder een Duitsch vlot van een bij drie meter aangespoeld, dat vermoedelijk van een vliegtuig afkom stig is. Men gelooft dat de bemanning is ver dronken. Er bestaat ongerustheid over het Belgi sche s.s. „Charles", waarvan men eenigen tijd geen berichten heeft ontvangen. On der de bemanning bevindt zich een Neder lander, namelijk de tweede stuurman Ma- rinus de Boer, afkomstig uit Hellevoetsluis. Het „Vad." geeft volgend lijstje der ver liezen Totale verliezen. oorlogv. neutralen totaal sch. ton sch, ton sch. ton Sept. 49 200.023 13 29.898 62 229.921 Oct. 35 179.907 15 52.443 50 232.350 Nov. 39 124.657 18 92.490 57 217.147 Dec. 46 185.588 40 86.857 86 272.445 Jan. 42 163.028 38 115.532 81 278.560 De oorlogvoerenden. Januari Totaal der sch. ton sch. ton eig. vloot Frankrijk 2 6.588 14 69.199 2.4 Duitschland 5 17.732 31 173.726 4 2 Engeland 36 138.708 159 582.011 3.4 De neutralen. Januari Totaal sch. ton sch. ton België 2 4.103 5 13.453 Denemarken 5 6,484 14 28 817 Estland 3 5.423 3 6.576 Griekenland 3 11.642 13 58 261 Italië 1 5.213 3 14 462 Japan 1 11.930 Letland 2 8.078 2 8.078 Lithauen 3 4 118 Nederland 4 8.676 13 48 772 Noorwegen 14 22.740 40 91.819 Roemenië 1 6.394 Zuid-Slavië 1 6.371 Zweden 9 21.930 28 57.035 AMERIKAAN6CHE SCHEPEN VERKOCHT. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de Amerlkaansche commissie voor maritie me aangelegenheden 83 aanvragen voor het overdragen van Amerikaansche sche pen aan vreemde mogendheden behandeld, 66 aanvragen ingewilligd. Over het alge meen was hierbij sprake van schepen, wel ke meer dan 20 jaar oud waren. Ook luchtdoelgeschut kan men ons ver schaffen, alsmede moderne snelle vlieg tuigen en bombardementstoestellen. Hoewel dankbaar voor de hulp. die het buitenland ons verschaft, willen v.% de ge- heele wereld nog eens de oude waarheid voorhouden: hoe sneller de hulp komt, hoe doeltreffender zij ls. Wanneer de zomer komt, zullen de Rus sen geholpen worden door de volgende fac toren Ten eerste: het aantal uren daglicht zal toenemen, in het midden Aan den zomer is het slechts ongeveer twee uur duister, zoodat de aanvallen van de Russen gedu rende 22 uur bij daglicht geschieden. Ten tweede: wanneer de dooi voorbij is, zullen de wegen begaanbaar worden voor het zware verkeer van de Russische troe pen en tanks. Ten derde: met het verdwijnen van de sneeuw zullen de Finsche skipatrouilles haar beweeglijkheid verliezen. Ten vierde: Het gevaar van boschbran- den zal toenemen. Ten vijfde: wanneer de Oostzee ijsvrij wordt, zal ook de sovjet-Russische vloot vrij komen en kan men een felle strijd ter zee verwachten in de Oostzee en de Both- nische golf. Een hoopvolle factor voor de Finnen is evenwel, dat door het ontdooien van de meren, de Russische troepen slechts over betrekkelijk smalle strooken land kunnen oprukken. De Finsche athleten Paavo Nurmi en Taitso Maki zijn te New-York aangekomen. Nurmi verklaarde, dat Finland het meest behoefte heeft aan vliegtuigen, teneinde de burgerbevolking tegen de Russen te be schermen. De beide Finnen zijn naar de Vereenigde Staten gekomen, zooals men weet, om deel te nemen aan wedstrijden, waarvan de opbrengst aa: Finland ten goede zal komen. Zij verwachten zeker een half millioen dollar bijeen te zullen „I90- pen". Na hun ontscheping begaven zij zich naar het stadhuis, waar zij door burge meester Laguardia ontvangen werden. Met dezelfde boot is aangekomen een zuster van maarschalk Mannerheim, die in de Ver Staten lezingen komt houden over Finland. AMERIKAANSCH PROTEST. In welingelichte kringen te Washington wordt vernomen, dat de ambassadeurs van de Vereenigde Staten te Parijs en Tokio op dracht hebben gekregen de aandacht van de Japansche en Fransohe regeering te vestigen op het feit, dat de regeering van de Ver. Staten belang stelt in den spoor weg HaiphongYoennan, welke Fransch Indo-China verbindt met China en welke wordt beschouwd als de normale weg voor het handelsverkeer. De regeering van de Ver. Staten is van oordeel, dat zekere ope raties langs dezen spoorweg de belangen van de Ver. Staten schaden. Deze stappen zijn gedaan, voordat de Japansche luchtmacht in de afgeloopen week een trein heeft gebombardeerd, waar bij vijf Europeanen en twintig Chineezen werden gedood. De Amerikaansche regeering motiveert haar protest met het feit, dat langs dezen spoorweg het vervoer der goederen van en naar de Ver. Staten geschiedt, terwijl Amerikaansche onderdanen veelvuldig van deze lijn gebruik maken. Ook is opgemerkt dat het vervoer van Amerikaansche goede ren op deze lijn groote vertraging onder vindt. Het Amerikaansche standpunt met be trekking tot de transporten over de Kai- phon—Joennan spoorweg, heeft, naar Ha- vas meldt, te Parijs een uitstekenden in druk gemaakt. De Fransche argumenten, dat deze spoorlijn niet uitsluitend als een militair object beschouwd mag worden, worden ei door versterkt. Men stelt zich te Parijs op het standpunt, dat de voortdu rende bombardementen op dezen spoor weg het gevolg zijn van een „gebrek aan discipline van de plaatselijke militaire autoriteiten", dat niet naar den zin van Tokio kan zijn. (Of zij zulks tereoht doen is de vraag, want de hoogste Japansche militairen hebben er den laatsten tijd geen geheim van gemaakt intensiever dan ooit de verbindingswegen van het bewind te Tsjoengking te zullen bestoken). De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft dan ook medegedeeld, dat Japan den spoor weg slechts uit militaire noodzaak bombar deert; de bombardementen zullen dan ook niet gestaakt worden, zoolang die noodzaak bestaat. De militaire autoriteiten doen wat zij kunnen, om te voorkomen, dat de be langen van non-combattanten en van derde mogendheden geschaad worden. JAPANSCHE NOTA IN LONDEN ONTVANGEN. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde dat de Japansche nota van antwoord op de nota van de Britsche regeering Inzake het geval met de „Asama Maroe" in Lon den is ontvangen. Het Incident blijft het onderwerp van welwillende diplomatieke besprekingen vormen. Reuter verneemt of ficieel dat de correspondentie tusschen beide regeeringen over eenige dagen zal worden gepubliceerd. RUIM 5'/. MILLIARD VOOR LANDS VERDEDIGING. Het totaal der credieten, dat het Bel gische departement van landsverdediging voor 1940 heeft aangevraagd, bedraagt 5607 millioen francs, waarbij inbegrepen de 2428 millioen suppletoire credieten, be stemd ter dekking van de mobilisatiekosten. ROME'S WERELDTENTOONSTELLING 1942. Mussolini heeft de richtlijnen aangege ven voor de werkzaamheden aan den op bouw van de wereldtentoonstelling te Rome in 1942. Hij besloot voorts, dat de groote vergadering over deze tentoonstelling zal worden gehouden in het Kapitool op 20 April as. onder zijn leiding. De bladen publlceeren uitvoerig de instructies van den Duce en wijzen er op dat Italië, ondanks den oorlog, zijn vredeswerk weet voort te zetten. Duizenden arbeiders zullen aan de tentoonstelling werken, waar, volgens de bladen, driehonderdvijftig congressen ge houden zullen worden. WEER OP OUDEN POST. Louise Thuliez, een Fransche verpleeg ster en onderwijzeres, die een der markante figuren tijdens den wereldoorlog was, ls wederom ln Franschen dienst getreden. Zij is hoofd van de Roode Kruis-afdeeling van een lnfanterie-reghnent en van een herstellingsoord voor soldaten. Op haar uniform draagt zij het Croix de Guerre met de palmen, dat haar door Clemenceau persoonlijk werd overhandigd. Andere de coraties in haar bezit zijn Chevalier en Officier van het Legion d'Honneur, Croix du Combattant en de Order of the British Eimpire. Bij het begin van den wereldoorlog maakte Mile Thuliez deel uit van een groep vrijwilligsters, die haar hoofdkwartier had den in de woning van Edith Cavell te Brus sel. Deze groep hielp bij de ontvluchting van talrijke krijgsgevangenen naar Neder land Meer dan twee jaar kon de Fransohe verpleegsters dit werk voortzetten. Toen werden zij en haar helpsters, waaronder miss Cavell, gearresteerd, verraden door een gevangene. Zij werd met 34 anderen gearresteerd. Miss Cavell, mile Thuliez en drie anderen werden ter dood veroordeeld wegens splonnage. Miss Cavell en een Bel gische werden gefusilleerd, maar het Fransche meisje werd gered, dank zij de tusschenkomst van Woodrow Wilson, den Paus en den Spaanschen gezant in België. Drie en dertig maanden bracht zij in de gevangenis door, voordat zij door Duitsche revolutionnairen in vrijheid werd gesteld. In 1933 schreef zij een boek over haar er varingen zoowel in het Engelsch als in het Fransch. (United Press) (Ingez. Med.1 VISCHPR IJZEN. IJMUIDEN, 5 Februari. Talbot f. 1.90—1.70 per KG.; Heilbot f. 1.50— I,10 per KG.; Poontjes f.9.60—8,50 per 50 KG.; groote schelvisch f.4032 idem; middel schel - visch f. 3627 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 28 21.50 idem; Kleine schelvisch f.24—17 idem; Groote gul f25—20.50 idemKleine gul f18— II,50 idem; Wijting f. 11—6 idem; Makreel f.15 —11 idem; Versche haring f. 10,20—9,30 idem; Kabeljauw f. 124—55 per 125 KG.; Vleet f. 2.80— 1,90 per stuk; Leng f.2.151,25 per stuk; Rog f. 1710,50 per stuk. Besomming treilers: Haarlem, IJm. 9. 1795 manden, f. 11.800; Norma Maria, IJm. 6, 970 manden, f. 12.180; Cornells, IJm. 15, 250 man den. f.2490. Aangevoerd aap den afslag 161 kisten versche haring. ENGELAND EN DE LANDBOUW. Het Britsche ministerie van landbouw, gesteund door verschillende vereenigingen. heeft een groote voedselproductie-campagne ontworpen. Op alle mogelijke wijzen wordt aandrang uitgeoefend op eigenaars van tuinen om den grond zoo doelmatig moge lijk te gebruiken. Naar schatting zijn er op het oogenblik ongeveer drie en een half millioen particuliere tuinen in Engeland en Wales, die in het voorjaar ln cultuur zul len zijn gebracht. In de week van 29 Januari t/m. 3 Februy werden in Nederland 29 faillissementen uiis*" sproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: A. den Nieuwendijk. Voorhout. H. P. D. te L. Daaraan zal o.i. niets rn* te doen zijn. WILLY DEN OUDEN ALS FILMACTRICE. In de binnenkort te vervaardigen tm Nederlandsche film „Van het een j®*| het ander", zal de bekende zwemster den Ouden als actrice debuteeren. «<51 treden ln deze film op Leo de HaW Joke Busch, Herman Bouber, Mathie" Eysden, Jan Musch, TUly Perlin-S meester, Sylvain Poons,, Jules Versjdjl van Warmelo en anderen. De regie ^1 bij Carl Lamac en Gerard Rutten. 2-'l

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2