Aiitenant-generaal Winkelman wordt opperbevelhebber Eervol ontslag aan generaal Reynders urgang MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 No. 2449S Tevens bevorderd tot generaal riq blijft de Mannerheim-linie in Finsch bezit HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 Mr. P. A. Pijnacker Hordijk Russische aanvallen eer afgeslagen Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: er regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar lappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere ties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk rlef Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling igs en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Incasso volgens .postrecht. Voor opzending van brieven porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijm per 3 maanden (.2.35 per week f. 0.U Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- (autokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 5 mndj Lit-generaal H. G. Winkelman. N. P. meldt: uit de Staatscourant van hedenavond zal blijken, is aan al I. H. Reynders, opperbevelhebber van land- en zee- op een daartoe door hem gedaan verzoek, door H. M. de in eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem chillende gewichtige betrekkingen en in buitengewoon re omstandigheden bewezen, en is tot zijn opvolger be de gepensionneerde luit.-generaal H. G. Winkelman, het intreden van den mobilisatietoestand commandant sn luchtverdedigingskring UtrechtSoesterberg, terwijl Jstgenoemde tegelijkertijd bevorderd is tot generaal, [jij vernemen, heeft in hoofdzaak verschil van inzicht met geering ten aanzien van vraagstukken van technisch- en aard tot de ontslagaanvrage van generaal Reynders ra DE NIEUWBENOEMDE 't OPPERBEVELHEBBER. j p uwbenoemde opperbevelhebber en zeemacht, generaal H. G. "1, werd ln 1876 geboren. Op 11 896 werd hij benoemd tot tweede der Infanterie, 25 November 1901 «luitenant en op 1 April 1913 volg- !l'noemlng tot kapitein. De hoofd- fag bereikte hij op 25 December op 2 Mei 1926 zijn benoeming tot c Kolonel en 17 Januari 1929 die 1 volgde. j£oor was hij sous-chef van den iet hoofdkwartier van het veld- S chef hij ln 1928 werd. Daarna benoeming tot generaal-majoor uit van de vierde divisie, waarop ie l den militairen dienst verliet. GENERAAL I. H. REYNDERS. Generaal Reynders werd geboren op 27 Maart 1879 te Stadskanaal. Na een H.B.S.- oplelding bezocht hij van 1896 tot 1899 de Kon. Mil. academie. Als luitenant diende hij bij de infanterie, de militaire verken ningen en de wielrijders. Tweede-luitenant werd hij in laatstgenoemd jaar, eerste lui tenant in 1903. In 1913 volgde zijn benoeming tot kapi tein der infanterie. In den mobilisatietijd van 19141918 Is hij werkzaam geweest als chef van den staf bij de etappe-inspectie te Rotterdam. In zijn rang van kapitein werd de heer Reynders in 1918 overge plaatst naar den generalen staf. In die functie trad hij om. op ais directeur der militaire verkenningen. In 1925 volgde de bevordering van kapi tein Reynders tot majoor der infanterie. Een jaar later kwam hij bij de grenadiers en in 1927 bij den generalen staf terug. In laatstgenoemd jaar volgde zijn benoeming Generaal I. H. Reynders. tot majoor, in 1928 die tot luitenant-kolo nel en in 1931 die tot kolonel. Daarna was hij in den rang van generaal-majoor werk zaam in de functie van Inspecteur der in fanterie. Op 1 Mei 1934 werd generaal Reynders benoemd tot chef van den generalen staf als opvolger van luit-generaal H. A. Seyf- fardt. In 1935 werd hij luitenant-generaal. De benoeming tot chef van den generalen staf werd beschouwd als een zeldzame ge beurtenis in ons leger, want zelden bereikt een officier op 54-jartgen leeftijd dezen hoogen post. In de zeer spannende dagen van Augus tus 1939, toen Nederland mobiliseerde, werd luitenant-generaal Reynders het hoogste bevel over land- en zeemacht toevertrouwd. Bij Kon. besluit van 28 Augustus werd hij namelijk benoemd tot opperbevelhebber. Eenlge dagen later volgde zijn benoeming tot generaal. 25-JAAR DIJKGRAAF VAN RIJNLAND. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat mr. P. A. Pijncaker Hordijk werd geïnstal leerd als dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Rijnland. In de morgenuren kwamen de burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en de gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen den jubilaris hun gelukwenschen aanbieden namens het gemeentebestuur, terwijl namens den Provincialen Waterstaat de hooldingenieur L. v. d. Wal en de inge nieur Veth hun opwachting kwamen maken. Voorts werd des morgens de Dijkgraaf ge huldigd in den lntlemen kring van het ge zamenlijk personeel, zoowel uit Leiden als uit de buitendistricten. De vorst maakte het mogelijk, dat ook het nagenoeg voltallige personeel van de gemalen en sluizen aan wezig was, zoodat in het geheel ongeveer zeventig personen aanwezig waren, toen de Dijkgraaf via de met groen versierde vesti bule in de groote zaal werd binnengeleid door zes ambtenaren, die ook 25 jaar gele der. reeds in functie waren. Namens het personeel werd het woord gevoerd door den secretaris van het Hoog heemraadschap, mr. J. Slagter, die uiteen zette wat de Dijkgraaf in de afgeloopen 25 jaar voor het personeel heeft tot stand ge bracht. Spr. analyseerde het beleid van den Dijkgraaf ten opzichte van het uitgebreide personeel als volgt: Het werd gekenmerkt door een strikte rechtvaardigheid tegen over iedereen, door zijn overtuiging, dat iedereen, die op zijn plaats zijn werk goed verricht, van even groote beteekenis is, en dat allen hoog of laag, die hun plicht doen, recht hebben op waardeering, zoodat dan ook nooit onderscheid is gemaakt tusschen hooger en lager geplaatsten. Tenslotte heeft de Dijkgraaf in zijn personeel ook de menschen gezien en steeds meegeleefd met het lief en leed van het personeel. Daarom heeft hij aller dankbaarheid ten volle verdiend. Op een van de bekers van Rijnland, het z.g. glas van Koning Willem, ook wel ge naamd het glas van Willem van Heems kerk naar den maker, die in 1686 dit glas graveerde, komen de woorden voor „Wèl hem, die wèl wil". De Dijkgraaf heeft wèl gewild en daarom roept het personeel hem toe: Wèl U. Het personeel heeft gemeend zijn dankbaar heid ook in tastbaren vorm te moeten uiten. Spr. overhandigde den Dijkgraaf een zilveren theeblad met inscriptie en het wa pen van Rijnland, vergezeld van een oor- rw n*: C: f «r eis W lale correspondent van Reuter op ^ache landengte meldt, dat in de verwachting het Russische aldaar gisteren den geheelen dag zet met onverminderde kracht, ■tf'iief heeft den Russen reeds onge- dooden gekost. De Finnen strij- >T een enorme spanning, maar ïun posities hecht te handhaven, u nu geleerd, hoe zij moeten op- ten de nieuwe Russische tanksle- ïische aanval begon vroeg in den Tanks verschenen, met sleden :h. Des nachts hadden de Finnen lurposities in orde gebracht voor ankgeschut en de Finsche solda- -•n zich ingegraven onder dekking duisternis in diepe holen in Nie- ind. Toen de tanks verschenen, wer- niet alleen ontvangen door zwaar vuur, maar ook door een regen van anaten, die uit deze holen naar hen geworpen. Tegen den avond trok- Russen terug. Zij schijnen krachtige ringen, zoowel op de landengte als t front bij het Ladogameer, te heb- tvangen. Ijzondere correspondent van Reuter van de Finsch—Zweedsche grens, laatste aanval van de Russen op de rheim-linie op zóó wetenschappe lijke wijze werd geleid, dat het de Finnen heeft verbaasd. Talrijke vliegtuigen, een intens spervuur van de artillerie, zwermen tanks, een regel matig oprukken van de infanterie, dit alles toonde een samenwerking, welke tot nu toe bij de aanvallen van de Russen heeft ont broken. In militaire kringen wordt erover gespro ken. dat thans Duitsche deskundigen zijn ingedeeld bij den Russischen generalen staf. Men schat de Russische macht, welke den aanval heeft gedaan op een divisie In fanterie, gesteund door talrijke tanks. Het slagveld, dat thans den aanblik van een chaotisch inferno en bloedbevlekte sneeuw biedt, is een open vlakte gelegen tusschen de meren Muolaa en Kuolama. Blijkbaar heeft de eerste aanval de Rus sen diep ln de Finsche stellingen doen doordringen, doch de Finnen hebben zich hersteld en hebben te juister tijd een reeks tegenaanvallen gedaan, waardoor zij het verloren terrein teruggewonnen hebben Sedert den aanvang van den oorlog zijn nog aanvullende defensielinies achter de hoofdiinie aangelegd, zooals in Frank rijk achter de Maginotlinie gebeurd is en wanneer de Russen zouden willen door breken. zouden zij zich een weg moeten banen door een terrein van dertig tot veer tig k.m. achtereenvolgende verdedigings werken. die zich uitstrekken tot voorbij Wiborg. Verscheidene Russische luchtaanvallen hadden plaats. Twee dagen van bombardement hebben in Finland volgens de laatste offlcieele cij fers honderd dooden en tweehonderd ge wonden geëischt, aldus meldt Helsinki aan gaande den oorlog op Vrijdag en Zaterdag. Zaterdag alleen wierpen de Russen boven de woonwijken van Helsinki 580 bommen omlaag, waardoor niet minder dan zeven schuilkelders getroffen werden te Kuopio. en twee hospitalen. Kuopio is wellicht de meest geteisterde plaats nu van heel Finland. De schuilkel ders waren vol oude mannen, vrouwen en kinderen. In hun streven, onder de burgerbevol king grooten angst te verspreiden, zijn de Russen ertoe overgegaan, nachtelijke aan vallen te doen boven Zuidwest Finland De toenemende luchtaanvallen werpen een helder licht op de groote behoefte die Fin land heeft aan nieuw afweergeschut, doch vooral ook aan moderne jagers. Ook Abo is zwaar getroffen door een luchtaanval, waarbij zeven bommen in het centrum der stad vielen. Vele huizen zijn beschadigd, enkele staan ln brand. Een deel van Viipuri stond gisteravond nog in vlammen, als gevolg van de vijf honderd bommen, die door 47 Russische vliegtuigen Zaterdag op de stad zijn ge worpen. De persoonlijke verliezen waren gering, aangezien 85 pet. der bevolking reeds geëvacueerd is. Honderdveertig ge bouwen onder welke de oude kathedraal, werden rechtstreeks door bommen getrof fen. Een blok van tien huizen staat nog in lichterlaaie. De brandweerlieden werken bij een temperatuur van 22 graden onder nul. 19 Russische toestellen zijn in totaal neergehaald. Gisteren werd vooral Lapland uit de lucht gebombardeerd. Een krijgsgevangen gemaakte Russische vrouw van 23 jaar. moeder van een kind va- twee jaar. vertelde aan een correspon dent van Reuter, dat zij gedwongen dienst BINNENLAND. Ankerde de „Mamura" op den rand van een mijnenveld? (Binnenland, 3e Blad). Prof. dr. J. H. Gunning Wzn. gehuldigd. (Binnenland. 3e Blad). Jnwelierswinkel te Rotterdam geplunderd. (Gemengd, 3e Blad). De „Laertes" op een mijn geloopen, dooh niet gezonken; er zijn geen slacht offers. (Gemengd, 3e Blad). Op meerdere plaatsen werden gisteren ski wedstrijden gehouden. (Sport, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Loome markt - Mee- rendeels iets lagere koersen - Ameri kanen lichtelijk gedrukt - Beleggingen ongeanimeerd. BUITENLAND. De Balkan-conferentie is beëindigd. Het slot-communiqué en de meening der deelnemers en diverse anderen. (2e BI. en ie Blad). De Finnen blijven stand honden. (Ie Blad). Het woord was aan de Engelsche ministers Stanley en Eden (2e Blad). Wederom Duitsche luchtaanvallen op schepen. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, konde met de namen der schenkers. Spr. besloot met de beste wenschen uit te spre ken voor den Dijkgraaf en zijn echtgenoote dip hem al die jaren tot grooten steun was. De Dijkgraaf dankte voor deze woorden en betuigde van zijn kant hoeveel steun hij in deze jaren van het personeel heeft on- In het Noorden: Meest matige Oostelijke tot Zuid oostelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt met mist. Tijdelijk lichte sneeuw of regen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. In het Zuiden en midden: Zwakke tot matige. Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt met mist. Tijde lijk lichte regen. Lichte tot ma tige dooi. dervonden, hetgeen hem geholpen heeft om zijn taak te kunnen volbrengen. Spr. be sloot met zijn beste wenschen voor alle aanwezigen en hun gezinnen. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. 's Avonds werd den Dijkgraaf door de Hoogheemraden een maaltijd aangeboden, waaraan ook de secretaris, de rentmeester en de ingenieur aanzaten. had moeten nemen in het roode leger en dat zij als verpleegster naar het front was gestuurd. Zij en twee andere vrouwen wa ren door de Russen in een ambulance ach tergelaten. De twee andere vrouwen waren van koude omgekomen. Zij had zich op een slee samen met een dokter weten te redden De correspondent van de „Stockholm Tidningen" ,e Helsinki meldt, dat het door 12 000 menschen bewoonde stadje Sorta- vala gisteren gedurende 24 uur hevig door de Pussische vliegtuigen gebombardeerd is. Het stadje biedt een droevigen aanblik Het is voor drie vierde verwoest De Luthersche kerk is geheel, een ziekenhuis voor de helft vernield. Een ambulancetreln werd ernstig beschadigd HULP BLIJFT HARD NOODIG. De Finsche minister-president, Rytl, heeft in een onderhoud met het Fransche Havas- bureau opnieuw verklaard, dat Finland, evenals voorheen, bereid is. met zijn mach tigen buurman een overeenkomst te slui ten, doch op éér. voorwaarde dat zijn rech.en niet in gevaar worden gebracht. Indien de sovjets hierin toestemden, zou de oorlog in Finland afloopen, ongeacht of de Europeesche oorlog doorgaat of niet. Indien de oorlog in Finland voortduurt, zal hij vroeg of laat waarschijnlijk een deel worden van den Europeeschen oorlog. Daarna besprak Ryti het vraagstuk van Finlands economische en financieele sta biliteit, en zeide hij o.a. dat de productie intenser wordt voortgezet in sommige op zichten, dan in vredestijd. Ongetwijfeld, aldus Ryti, zijn buiten- landsche credieten en financieele hulp voor ons onontbeerlijk. De crediteuren kunnen vertrouwen stellen in onze betalingscapa citeit, gezien het feit, dat wij in zes Jaren tijds onze buitenlandsche schuld van tien milliard maik verminderd hebben totmin- dér dan een milliard De hulp van de leden van den Volken bond is van zeer groote waarde, maar zal niet voldoende zijn. Finland heeft noodig munitie, vliegtuigen en alles wat onont beerlijk is om oorlog te voeren. Finland moet de middelen hebben, om een overmacutigen vijand af te slaan. Voor al hebben wij ook moderne wapens noodig. Ouderwetsch materiaal kunnen wij niet gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1