JOZO GEJODEERO KEUKENZOUTWA/WBOR6 «I uws 1 uit de Filmwereld iÊL UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Februari 1940 Derde Blad No. 24496 (it is de verontwaardiging Zweden over Rusland's aanval op Finland! Ongewenscht buitenlandsch toezicht Een nieuwe Heinz Rühmann film 1inland Nederlandsche ondernemingen aanvaarden deze noode Regeering treft maatregelen In den VRAGENRUBRIEK Sb' am. n dragen de „Finland-speld": elkaar grijpende handen, die en zilveren kwadraat op een Jld vormen. LIJKE ACTIVITEIT DER TEN IN NOORD-ZWEDEN rOORD-NOORWEGEN. in specialen verslaggever). Stoofcholm, 29 Januari. in zijn kwaadaardigheid over ten overval op de Finnen veel x>rwegen. De twee Scandinavi- iten mogen dan allebei „neu- en onderling nauw vriend contact onderhouden, in den ij aanslaan valt het verschil et Noorsche departement van ft het heele land volgeplakt ffelijk geteekende affiches, die waarschuwen om „in deze ern- voorzichtig te zijn met wat je inister Koht is in zijn nota's heel wat procenten gematig- Zweedsche ambtgenoot Gün- loorgaans geen blad voor zijn Het verschil in toon tusschen eer in gen is ook in de houding evolkingen van Noorwegen en ug te vinden. Zoo adverteert ie vrijwilligerscomité voor Fin- staat onder de krachtige lei- .eneraal b.d. Aavandtsmark e besloten hebben als soldaat Onland te gaan" zich daar en nessen aanmelden; elk spoor van 0l-ej is, zooals ge ziet. zorgvuldig I De Zweden doen anders. „Fln- vrijwilligers noodig!", zegt een advertentie in alle bladen, tog vandaag aan! Voor Zweden ez1rjïd!Men neemt dan ook aan weedsche vrijwilligerscontingent ic&ttr® tienvoud van het Noorsche .1 wat de geldinzamelingen be- den staat, ook als men met de ,n* ;en rekening houdt, ver boven alle zijn hier groote firma's, die Cronen sturen! Dominee Béen in die een week of zes geleden op met een champagnekoeler rond- oo zijn eerste 150 Kronen voor ïzaimelde,. is nu record-inzame lden. Hij heeft al zes complete s bij elkaar gekregen en gaat n verder. In den trein van Oslo kholm vertelde een Rijksdaglid 0'* de Finnen voorloopig al meer ru ;g ambulances hebben. Daaren- ïkeert het hun aan jachtvlieg- e Finsche bevolking staat bloot lijksche vliegtuigaan vallen, en is geen beter kruid gewassen taf weer en jagers. Ik las zoo een Zweedsche courant, dat de en Noorsche vakcentrales beslo- negen jachtvliegtuigen aan de deau te doen. Die zullen even Jn als de vrijwilligers! De slaap soldaat is in Finland een pro- worden. Aflossingen en verloven .Ite schaarsoh maar het kan Oji S, want het ontbreekt aan vol doende geoefende manschappen. Een van de factoren, die den strijd van de Finnen naar leekenoordeel op den langen duur hopeloos moet maken, ligt in Stalin's onbereken bare meerderheid aan menschenmateriaal. Voor eiken Rus, die valt, kan hij tien andere sturen, en hij doet dat blijkbaar ook. De Zweden zien dit alles met overkrop- te gemoederen aan. Al begrijpen zij de noodzaak van de neutraliteit hun harten zijn zoo vol van meeleven met de Fin nen, dat hun monden ervan overloopen. Op duizenden revers zit de „Finland-speld" vier in elkaar grijpende handen, die sa men een zilveren kwadraat op een' blauw veld vormen. Tot eiken vorm van bijstand zijn de Zweden volop bereid. Zij stellen tallooze benzine-tankwagens in het Noor den ter beschikking om er benzine mee te vervoeren van het Noorsche Narvik naar de Zweedsch-Finsche grens. Zij organisee- ren van allerlei concerten, tentoonstellin gen en verkoopingen, waarvan de op brengsten naar het Roode Kruis gaan. Zij hebben alle stekeligheid jegens de Finnen, voortgekomen uit den jarenlangen taal strijd in Finland, aan kant gedaan en zijn zoo pro-Finsch als de Finnen zelf. De stemming hier wordt misschien het best gekenmerkt met de woorden van een vak- vereenigingsman, die Zondag het „woord van den dag" in een aantal Zweedsche bladen schreef en zei: „Arbeiders lijden het meest onder een oorlog en zijn daar om het hartstochtelijkst vóór vrede. Maar zij weten, dat één ding erger is dan oor log: het verlies van de vrijheid. Zij be grijpen Zwedens neutraliteit en waardeeren die. Maar zij zijn bereid om alles te doen, dat ertoe kan bijdragen, de Finnen hun vrijheid te laten behouden. Wie achter zulk een uitspraak een bodemloos altruïs me vermoedt is ernaast. Hier in Zweden is men niet minder dan in Noorwegen be zorgd over Rusland's plannen na een even- tueele overwinning op de Finnen. Persoon lijk geloof ik voorloopig niet veel van de in „Aftonbladet" aan Stalin toegeschreven voornemens, om heel het Finsche volk over Siberië te verspreiden (toe maar!) en dan een „betrouwbaar" Sovjet-Finland over eind te zetten. Er wordt in deze dagen veel gefantaseerd, en „Aftonbladet" zal wel geen bijzondere betrekkingen met den hedendaagschen Russischen czaar onder houden. Daarentegen is het heelemaal geen fantasie, dat de Stalinisten in Noord Zweden en Noord-Noorwegen een opmer kelijke activiteit probeeren te ontwikke len. In Noord-Noorwegen zijn de laatste weken twee nieuwe Stalinistische tijd schriften op de markt gekomen; een er van staat onder leiding van den idealist communist-auteur Nordahl Grieg (geen familie van den componist, zoover ik weet, maar wel van de leiding van een groote uitgeverij in Oslo). Wat beteekent die ac tiviteit? Men kan er veel of weinig ach ter zoeken; en de Zweden doen het eerste. Zij houden het ervoor, dat Stalin plannen van veel verdere strekking heeft dan tot nu toe is gebleken: dat hij méér wil dan Finland onderwerpen; dat hij havens aan den Oceaan, en macht over heel Scandinavië begeert. Daarom zijn de Zwe den in beroering; daarom zien zij in Fin land's strijd hun eigenen; da&ram geeft 6IJ UWEN WIMKEtlER Of IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN OEPÖTS 0920 (Ingez. Med.) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende aanvulling van de wet m ede werking verdedigings voorbereiding 1939. Hierbij wordt voorgesteld maatregelen te treffen tegen ongewenscht buitenlandsch toezicht op Nederlandsche ondernemingen. De toelichting van de ministers van Eco nomische Zaken, van Defensie en van Fi nanciën luidt als volgt: Het is der regeering gebleken, dat door vreemde mogendheden in verband met de economische oorlogvoering in verschillende gevallen verklaringen worden geëischt, hier elke courant een pagina of drie per dag over Finland. De Finsche legatie in Stockholm, die op een van de mooiste punten van deze prachtige stad ligt, staat nu onder leiding van Erkko, die Minister van Buitenland- sche Zaken was tijdens de Finsch-Russi- sche onderhandelingen, en naar wiens hoofd de heer Molotof naderhand in zoo overvloedige kwantiteiten modder heeft ge gooid. Vanmiddag hoop ik Erkko te ont moeten. Hij heeft het bijster druk. Van Stockholm uit gaat vrijwel alle verkeer met het strijdende Finland. De Zweden hebben zelfs de vliegverbinding met Fin land (dagelijks! onderhouden, al moesten zij veiligheidshalve de landingsplaats van Aabo naar het Noorden verleggen (in de buurt van Vasa) en al keert het toestel af en toe zonder landing terug, wijl er Russische vliegtuigen op komst zijn Ik hoop nu Woensdag over te steken, maar of mijn reisplan overigens niet wat fan tastisch zal blijken, is nog een open vraag. Als het kan ga ik via Aabo-Helsinki-Bor- gaa-Viborg naar het Noorden, richting Ro- vaniemi, en vandaar wil ik een poging doen om Lapland door te trekken: vermoe delijk tot Köngas per auto, en vandaar per rendierslee op de Finsch-Noorsche grens aan met als doel de „Lappenstad" Kantokeino. Dat ik vandaar per slee en bus Hammerfest bereiken kan staat al vast. Maar overigens zijn er nog heel wat vraagteekens en ik maak mij weinig illu sies over de mogelijkheden en de condities van de reis. Enfin, ik zal wel merken of het lukt. En de lezer óók wel! (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). waarbij zij, die deze verklaringen afleggen, zich verbinden zich te onderwerpen aan een zeker toezicht op hun bedrijf vanwege ver tegenwoordigers van die vreemde mogend heden. De regeering is van meening, dat een dergelijk toezicht veelal door Neder landsche ondernemingen, zij het noode. wordt aanvaard ten einde de totstand koming van transacties te bevorderen. Heeft, individueel gezien, het afleggen van zoodanige verklaringen wellicht een dergelijk gevolg, het komt den mi nisters voor, dat de verdediging van de algemeene economische belangen van Nederland door verklaringen van bo venbedoelde strekking zou kunnen wor den geschaad en dat het daarom ge- wenscht kan zijn, maatregelen te tref fen, als gevolg waarvan tot het afleggen van dergelijke verklaringen niet verder wordt overgegaan. De regeering meent met het oog hierop, dat zij over de wettelijke bevoegdheid tot het treffen van zoodanige maatregelen de beschikKing dient te hebben. Aangezien de noodzaak van die bevoegdheid gebruik te maken zich met name zal voordoen wanneer naar het oordeel der regeering dit aanvaar den door het Nederlandsch bedrijfsleven van buitenlandsch toezicht de voorziening in de behoeften van de Nederlandsche volkshuis houding in haar geheel zou schaden, zijn de genoemde ministers van oordeel, dat deze bevoegdheid bij voorkeur zou moeten wor den neergelegd in een van de vigeerende wetten, welke speciaal met het oog op de voorziening in de behoeften der volkshuis houding in het leven zijn geroepen. De wet medewerking verdedigingsvoorbereiding 1939 scheen daartoe het meest geëigend. Het ontwerp van wet. dat thans aan de Staten-Generaal is aangeboden, heeft de strekking een wijziging in dien zin van de genoemde wet tot stand te brengen. In artikel 1 van het ontwerp wordt voor gesteld aan de opgave, genoemd in art. 5 van de wet medewerking verdedigingsvoor bereiding. waarin de bedoelde medewerking uitsluitend kan bestaan, toe te voegen: Het niet afleggen van verklaringen, waar bij personen of lichamen zich verbinden of op eenigerlei wijze beredd verklaren zich te onderwerpen aan toezicht door of van wege personen, optredende ten behoeve van een vreemde mogendheid. STRUMA) 6912 (Ingez. Med Er gebeuren vreemde dingen op dit onaermaansehe en het is ons vak die din gen in de krant te zetten, opdat de abon- né, na de pudding-met-bessensap en zui gend aan zijn sigaar, er het hoofd over kan schudden, „Tjé-tjé" en .Moe-je es hóóretegen z'n vrouw kan zeggen en het afruimen van den dïsoh kan doen verstillen door voorlezing van wat hem zooëven den adem dreigde te benemen. Niet altijd zijn die vreemde dingen van droeven aard. gelukkig. Dikwijls vermag het nieuws verteederde glimlachjes te wekken of zelfs een schaterlach en als het érg dwaas is, zegt de lezer: ..Huh, het zal wel niewóar weze Als ik dat hoor. word ik gemeenlijk, met permissie, vuil. U kunt zich moeilijk voor stellen, hóe voorzichtig wij plegen te zijn met de rarigheden, die de Telex in stagen stroom op onze schrijftafels uit spuwt. Als een telegram wat, eh, overdre ven klinkt, ruiken wij er eerst aan, ver volgens likken wij en proeven, dan steken wij de hoofden bijeen en laten het ding es bevoelen door het opperhoofd der pen- neknechten, die er met duim en wijsvin ger over strijkt, als een huisvrouw bij een verdacht-goedkoop couponnetje. En dan pas besluiten wij, of het kolom, dan wel prullemand zal worden, in het eerste ge val nog wel eens met de toevoeging: Van zelfsprekend laten wij dit bericht geheel voor rekening van.Opdat men wete, dat .wij. als wij jokken, zulks doen in commissie. In het bijzonder met vijflingèn zijn wij op onze hoede. U kunt zich niet voor stellen. hoe epidemisch de vijflingitis is. Als er in Japan een vijfling ter wereld komt, volgt onmiddellijk een vijfling in Cuba, waarna Britsdh-Indlë en Ohili aan de*beurt zijn. En ik ken zelfs een collega elders, natuurlijk, élders die de eenige échte vijfling de Canadeesehe in dertijd verpropte op papier dan om- dat-ie dacht, dat het wel weer humbug zou wezen Daar is dan het bericht, dat dezer da gen u is gepresenteerd: „Vijfling geboren in Egypte" stond er boven. Wij roken, likten en voelden en waarom wél pyra- miden en geen vijfling? Alzoo: CAIRO, 30 Jan. (Reuter). In Cairo heeft een Egyptische vrouw het leven ge schonken aan een vijfling. Het zijn allen meisjes en zij maken het goed." Dat was dat. En wélk bericht is thans gevolgd op dezen trotschen triomfkreet der vrucht baarheid? Dit: DE VIJFLING IS EEN TWEELING. „CAIRO, 31 Jan. (Reuter). De vijfling, waarvan de geboorte is gemeld, blijkt slechts een tweeling te zijn. De vader, die aangifte kwam doen van de geboorte, was bijgèloovig. Hij wilde „het kwade oog" afweren en daartoe herhaalde hij steeds het getal vijf, niet begrijpende,, dat hij zoodoende een vijfling liet inschrijven, terwijl er in werkelijkheid een tweeling geboren was." O. sancta slmplicitas Wélk een geluk, dat deze vader als ma gisch getal vijf heeft uitverkoren en géén dertien Want een dértienling zoudt gij Reu ter en óns zulks óóit hebben kunnen ver geven? A, B. te L. Deze verloting heeft inderdaad reeds plaats gehad. Informeert U maar eens b(J den voorzitter van het Politiemuziekgezelschap, den heer J. Dragt, Sieboldtstraat 63. alhier. SHELD OF STRUIKROOVER Én der spannendste scènes uit Century-Foxfilm „JESSE JAMES" led in technicolor is opgenomen. iedenis is rijk aan heldenfiguren ïlhelm Teil. een Andreas Hof er. n Bolivar, of een Amadeo Calixto lie mannep waren, eensklaps uöt- I in een laaiend, mannelijk verzet, zwaard grepen, of de fakkel cn Tijheidskreet aanhieven, die de bezielden en volgelingen kregen, ^ders, bondigenooten, partij gan- mes was een geheel andere „held", de uitvinder van „treinberoovin- man, die door primitieve gevoels- ngen gedrongen, zichzelf buiten de le. In zijn overspannen geest werd de spoortrein, die in 1866 van de Amerikaan - sche Oostkust naar de Westkust werd aan gelegd, het zinnebeeld van zijn persoon lijke vertrapte vrijheid en van de mannen en vrouwen om hem heen. „Treinroover" werd 'hij en zestien jaren lang zou hij het. blijven, tot hij eindelijk op zijn 34ste jaar werd neergeschoten om de premie te ver dienen. die de Staat Missouri uitgeloofd had. Want deze staat had inmiddels reeds den alom bekenden naaam van „Robber State" gekregen, rooverstaat. om Jesse James en om zijn broer Frank James en om de handvol desperado's, die met hem meededen in dit wrekend rooversbedrijf Nimmer werd Jesse James gevangen ge nomen, éénmaal in die 16 jaar heeft hij zich geheel vrijwillig, onder pressie van zijn vrouw, de door hem verafgode Zeralda, overgegeven. Zijn buit was niet geringer dan tweehonderdduizend dollar en zijn pe riode staat in de Amerikaansohe geschie denis te boek als „het wettelooze tijdperk". Het was de tijd van den grooten trek naar het Westen, de laatste groote avontuurlijke periode uit de geschiedenis der U.S.A. En Jesse James is een der markantste voorbeelden van die wonderlijke en bonte reeks mislukte helden, groote mannen, die door een gril van het toeval, een fout in hun ziel, een dramatische speling van het lot toch per saldo niet tot grootheid zijn gekomen, maar die, verbitterd en opstan dig. tegenstanders zijn geweest van een wettig bewind. Zijn levensgeschiedenis is vastgelegd in de 'kleurenfilm „Jesse James". TEGENSLAGEN VAN FLYNN, DE AVONTURIER. Hoogstwaarschijnlijk zal Errol Flynn paal en perk dienen te stellen aan zijn financieele manipulaties, wil hij ten min ste na afloop van zijn film-carrière zijn bankrekening nog intact zien! Van den tijd af, dat hij vier jaar ge leden uit Engeland naar Hollywood over stak en daar spoedig tot één van de succes volste en rijkste artisten behoorde, probeer de Flynn op allerlei wijze er iets, buiten zijn gage als filmartist om, bij te verdienen. Tot voor kort leverden al deze financieele waagstukken groote verliezen op. Zoo financierde hij eens een goudzoeker, stak 10.000 dollar in de onderneming, kocht voor zijn partner een vliegmachine, huurde een piloot voor zijn compagnon om deze naar Alaska, naar de beweerde fabelachtige rijke „claim", te vliegen. Alles wat deze onderneming Flynn opleverde was een ongelukkig klompje goud ter afmeting en dikte van een kwartje. Nadat de goudzoeker in Alaska de beenen had genomen noemde de piloot, Bud Ernst, een vriend van Flynn, de berg „Flynn's Folly" (Flynn's Waanzin) Een ander geval deed zich tijdens een kruistocht in de wateren rond Cuba voor. Flynn ontdekte n.l. bij de Pines Eilanden een gezonken kanon. Nu had hij wel eens gelezen, dat piraten, wanneer ze door oor logsschepen achtervolgd werden, schatten in de loopen der kanonnen stopten en deze vervolgens waterdicht afsloten en over boord wierpen. Flynn had geen tijd hij moest naar Hollywood terug voor een film maar hij huurde een aantal duikers om het kanon boven water te brengen De kosten bedroe gen 2200 dollar. Het heele geval leverde ongeveer tweehonderd dollar op, de waarde van eenige imitatie-juweelen. Verlies twee duizend dollar. Nu heeft Flynn echter iets aan de hand dat hem waarschijnlijk eenige winst zal op leveren. Hij en Howard Hill, „wereld-kampioen- boogschutter" zijn compagnon's geworden en hebben zich op de productie van „shorts" toegelegd. Zij hebben reeds de eerste twee aan Warner Bros. verkocht en de stu- Hierboven een aardige opname van Heinz Rühmann in de geestige film „Hoera, ik ben Papa", die hier deze week vertoond wordt. dio heeft een contract met hen voor tien stuks in totaal afgesloten. Ongetwijfeld zul len de belde compagnons er een aardige som aan verdienen. Slechts één keer daarvóór gelukte het Flynn een flinke som gelds in de film industrie extra te verdienen. Hij en zijn litteraire medewerker, William A. Uiman schreven een origineel verhaal en scenario, „De Witte Radja". Flynn en Ui man vroegen er een groot bedrag voor en verkochten den roman. Flynn is nu beslist overtuigd, dat zijn heil bij de film ligt. Al zijn ondernemingen buiten deze industrie om, brachten hem slechts verlies, in tegenstelling met die van de film waar hij het tegelijkertijd klaar speelt een succesvol acteur, „producer" en schrijver te zijn. Binnenkort zal men dezen jeugdigen ac teur opnieuw in de kleurenfilm „Het privé- leven van Elisabeth en Essex" kunnen be wonderen, waarin hij de tegenspeler van Bette Davis is.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9