J LAATSTE BERICEt LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag t Overzicht STADSNIEUWS Verspreide berichten Binnenland -l 1 DE DIPLOMATIEKE ACTIE. Chamberlain heeft gisteren het woord gevoerd en ook hy heeft feitehjk niets nieuws gebracht. Engeland bereidt zich nog altijd geducht voor op de komende bot sing wanneer en hoe? doch wil geen pressie oefenen op de neutralen, noch de kleine, noch de groote. Ook de Britsche premier sprak, afgezien van wat hy over de neutralen opmerkte, vrijwel voor eigen land In dit verband valt op, dat van Dult- sche zyde wordt gehandhaafd, dat gene raal Weygand bezig is na te gaan of een aanval op den Kaukasus tot de mogelijk heden behoort, terwyl ook uit Amerika opnieuw wordt verzekerd, dat in het Nabye Oosten een Fransch-Engelsch leger van een Vt millioen is verzameld. Het zou vreemd zijn, te meer, waar Tur- kye nog altijd den vrede voorstaat. Sa- radjogloe zeide het nog eens voor hy naar Belgrado vertrok. Hy verklaarde, dat hy er van overtuigd is, dat de conferentie der Balkan-entente goede resultaten zal ople veren en de solidariteit der landen van de entente zal versterken in de verwarde in ternationale omstandigheden van thans. Turküe is niet neutraal, maar alleen niet- oorlogvoerend. Bijgevolg staat het niet on verschillig tegenover de internationale ge beurtenissen en neemt het alle noodige maatregelen om het hoofd te bieden aan een eventueele uitbreiding van den oorlog. De politiek van Turkye is voorzichtig en diudelyk. Turkije heeft geen enkele ge heime verbintenis. Wanneer het niet het slachtoffer wordt van agressie en wan neer de gebeurtenissen het niet dwingen, zich te houden aan de aangegane ver plichtingen, zal het krachtig den weg van den vrede volgen. De conferentie van de Balkan-entente duurt drie dagen. De besprekingen wor den gehouden van 's ochtends 10 tot 's middags 12 en van 's middags 5 tot 's avonds 7 uur. Meer dan 100 buitenlandsche journalisten bevinden zich te Belgrado. Zy zullen Zondagmiddag omstreeks 6 uur byeen worden geroepen voor een persconferentie op het ministerie van buitenlandsche za ken Hun zal dan het slotcommuniqué worden voorgelezen. Van Italiaansche zyde wordt nog eens er op voorbereid, dat geen belangryke be sluiten verwacht mogen worden. Stefanl zegt o.a Algemeen erkent men, dat een bloc geïnterpreteerd zou kunnen worden als gericht tegen derde mogendheden. Bovendien zou een algemeene entente de opheffing vooronderstellen van de geschil len, die nog open staan en welker oplos sing nog niet naby lykt. Men zal niet al leen de politieke situatie bestudeeren. maar ook economische problemen, die door den oorlog en de blokkade ook op het Balkanschierelland van uitzonderlijk belang zyn geworden. In het byzonder dient gewezen te worden op de recente ver klaringen van den Zuid-Slavischen minis ter van buitenlandsche zaken. MarkowitsJ, die bevestigde, dat „de Zuid-Slavische po litiek geheel in harmonie is met de Ita liaansche en streeft naar verwezenlyking van orde op den Balkan en in het Do- naubekken." De leider der Engelsche liberale opposi tie Sinclair zeide in een rede nog de hoop van Churchill te deelen, dat de neutrale landen zullen begrypen, dat het noodza- kelyk is zich aaneen te sluiten ter verde diging van hun vryheden en van de be ginselen der wereldorde. Spr. betreurde het-, dat de politiek der regeering niet alt-yd even logisch was ge weest als die van Churchill. ..Wanneer een valk een kraai aanvalt, vluchten alle an dere kraaien zoo vlug zy kunnen. Wan neer de roofvogel echter een raaf aan valt, sluiten alle raven zich aaneen, om zich te verdedigen en heel vaak, wanneer de valk ziet, dat hy een raaf en geen kraai heeft aangevallen, besluit hy den stryd te laten varen. Wanneer dit voorbeeld een les vormt voor de neutrale landen, is het er ook een voor ons. want de kraaien gaan, zelfs wanneer zy achtervolgd worden door een valk, voort onderling te twisten en dat moeten wy niet doen. In Noorwegen toont men langzamerhand ontevredenheid over de Duitsche oorlog voering. Bergen-Tidende. het toonaangevende blad in Bergen schryft: Het groote aantal rampen wordt veroorzaakt doordat een van de belligerenten zich niet houdt aan de regels van humaniteit by het voeren van den oorlog, waar iedereen op basis van de ervaringen van den vorigen oorlog mee instemde. Bij elk verloren gegaan leven moge een verwyt gericht worden tot dien betreffenden belligerent, die schuldig is. De twee laatste groote rampen in het by zonder hebben een zeer ernstige reactie onder het Noorsche publiek veroorzaakt, n.l de rampen met Songa en de Biarritz. Het artikel eischt een grondig onderzoek en indien er tengevolge van dit onderzoek daartoe een basis voorhanden is, een dé marche te juister plaatse. Het blad richt er verder de aandacht van de Noorsche bevolking op, dat het de middelen bezit tot de straf voor een dergelyke „wreed heid" by te dragen, door de boycot van goederen van welk land ook maar schul dig wordt bevonden. Het blad gaat ver der: In de huidige situatie moeten we ons realiseeren dat wy makkelijker den Import kunnen tegengaan dan dat andere landen af kunnen zien van den handel met Noor wegen en dat dit uitgevoerd kan wor den. zonder dat de autoriteiten voor een dergelyke handeling de verantwoordeiyk- heid op zich hoeven nemen. Aan een noenmaal van de Britsch-Ame- rikaansche persvereeniging te Farys, heeft de Finsche gezant, Harri Holma, nogmaals verklaard, dat Finland dringend behoefte heeft aan hulp. anders is het ter dood veroordeeld ..Er zijn wonderen gebeurd, doch men mag geen onafgebroken reeks wonderen verlangen." INTERNAT. VER. „BELLAMY". Generaal Michiels, die voorgedragen is als opvolger van generaal Van den Bergen, is in 1881 te Brussel geboren. Na in 1909 de krygsschool als onderluitenant te hebben verlaten, was hy tydens den oorlog van 1914 tot 1918 chef van het bureau opera ties, by het hoofdkwartier van luitenant- generaal baron Van Dixmude. Hy werd, na in 1919 tot majoor te zyn benoemd, chef van den staf van het eerste legerkorps, en in 1934 werd hy aan het hoofd geplaatst van het regiment grenadiers. In 1937 tot generaal-majoor bevorderd, werd hy in September 1939 belast met het bevel over een divisie. SPIONNEN VEROORDEELD. De rechtbank van Brussel heeft drie me deplichtigen van luitenant Dombret, die eenige maanden geleden wegens spionnage werd veroordeeld, veroordeeld tot straffen welke varieeren tusschen twee en vier jaar gevangenis. STAF DE CLERCQ NIET VERVOLGD. Met 173 stemmen heeft de Kamercom missie van justitie geweigerd om de immu niteit op te heffen van den Vlaamsch- nationalistische afgevaardigde Staf de Clercq wegens een artikel in „Volk en Staat". HERVORMING ITALIAANSCH STRAFRECHT. Mussolini heeft Dino Grandi en de leden van de juridische commissie, welke belast is met de studie van de hervorming van het Italiaansche wetboek van strafrecht, ontvangen. In een toespraak wees de duce op het groote belang van deze hervorming. Het nieuwe wetboek van strafrecht moet einde 1940 gereed zyn en zal de gerechtigheid, zooals het fascisme deze ziet. ten uitvoer brengen. Het zal streng, doch menschelyk zyn. „Terwyl anderen denken aan het gereed maken van de wapenen, zoo besloot de duce zyn toespraak, schept gy, volgens de traditie van Rome, de wet. zonder welke het niet mogelyk is, op beschaafde wyze te leven". DUITSCH-TURKSCH ACCOORD. Gisteren is te Ankara een overeenkomst tusschen Turkije en Duitschland gesloten, waarbij Duitsche goederen, welke in de pakhuizen van de Turksche douane lagen, zyn vrygegeven. Bovendien heeft Turkye een uitvoerver gunning verleend voor een aantal goederen naar Duitschland. Het totale bedrag, dat by deze overeen komst is betrokken, bedraagt Vfa millioen Turksche ponden. AMERIKA's VLOOTBOUW. De vlootcommissie uit het Amerikaan- sche Huis van afgevaardigden heeft het bekorte vlootprogramma aanvaardt. Dit programma omvat den bouw van 21 oorlogsschepen, 22 hulp-oorlogsschepen en de uitbreiding van de marineluchtmacht met 4500 toestellen. De kosten ervan wor den voor de komende twee Jaren geraamd op 655 millioen dollar. De voorzitter van de commissie Vinson heeft in dit verband verklaard, dat dit al les is. wat de Vereenigde Staten in twee jaar kunnen bouwen In het oorspronkelyk door de regeering ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer B. J. Moolenaar. Naar wy vernemen herdacht heden de heer B. J. Moolenaar, procuratiehouder van de N.V. „De Twentsche Bank", bykantoor Leiden den dag, dat hy 25 jaar geleden zyn werkzaamheden in het bankbedryf begon. Hedenmorgen werd de jubilaris met zyn echtgenoote in het bankgebouw aan de Breestraat door het personeel feestelyk verwelkomd en uit aller naam op hartelijke wyze toegesproken door den heer P. G. Hilgersom, zulks onder aanbieding van eenige geschenken. Aan mevrouw Moole naar werden bloemen overhandigd. De heer Moolenaar dankte kortelyks voor deze bewijzen van sympathie en medeleven en liet verder zyn plaats onbezet om den dag in den huiselijken kring door te brengen. VOLKSONDERWIJS. Ledenvergadering der afd. Leiden. De gisteravond gehouden ledenvergade ring werd wegens ongesteldheid van den voorzitter prof. de Boer geleid door den vlce- voorzitter prof. Krom. Op verzoek van den penningmeester, den heer H. van Slooten Jr., werd allereerst zyn rekening en verant woording over 1939 behandeld. In het afge- loopen jaar was f. 193.79 ontvangen en f. 273.84 uitgegeven, hetgeen mogelyk was door het batig saldo van vorige jaren. De rekening werd nagezien door een commis sie, bestaande uit de heeren Favier, Klom en Lasschuit en overeenkomstig haar voor stel goedgekeurd met hartehjken dank aan den penningmeester. De aftredende be stuursleden. de heeren Hibma en Krom, werden met by na algemeene stemmen her kozen en namen die benoeming aan Onder de ingekomen stukken was een geestdriftig schryven van den heer P. Beyen, lid der propaganda-commissie in Den Haag: onder - oote belangstelling was daar op 24 Jan. de volksonderwijsrevue „Let op uw zaak" op gevoerd en de heer Beijen sprak den wensch uit, dat de voorstelling te Leiden op 7 Febr. a.s. evenveel waardeering zou ondervinden. Verder was van de Leidsche propaganda- commissie opgave ontvangen van 10 nieuwe leden. Van het verslag van den afgevaar digde ter algemeene vergadering, den heer J K. van der Valk, werd met waardeering kennis genomen, evenals van het jaarver slag. uitgebracht door den secretaris. De vergadering werd gesloten, nadat by de rondvraag nog enkele wenschen waren geuit. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten de heer H. Pos (Paramaribo). ingediende vlootbouwprogramma, dat be oogde de sterkte van de vloot met 25 pet. te verhoogen, was de bouw voorzien van 77 oorlogsschepen en een gelyk aantal hulp- oorlogsschepen, tot een totaal bedrag van 1.3 millioen dollar, te verdeelen over zes jaren. Voordracht van den heer C. Oderkerk. De afdeeling Leiden van bovengenoemde vereeniglng hield gisteravond een openbare by eenkomst in een der zalen van de Stads gehoorzaal. Als spreker trad op de heer C. Oderkerk uit Velzen. die als onderwerp had gekozen „Quo Vadis" Waarheen gaat gy? Spreker belichtte de historische herkomst van deze woorden. Ook thans kunnen wy vragen „Quo Vadis?" Waarheen gaan wij met ons hui dig economisch stelsel? Ondanks het feit dat tienduizenden mannen zyn gemobili seerd is het aantal werkloozen niet noe menswaardig gedaald. Zoolang wordt vast gehouden aan de huidige economie, zal dan ook van het verdwynen der werkloosheid geen sprake kunnen zyn en zyn dan ook de werkloozen te beschouwen als martela ren van het huidige systeem. Spreker vraagt zich af of de zaak econo misch te redden is. Ieder Bellamyaan zal antwoorden „ja", omdat ieder Bellamyaan ervan overtuigd is. dat invoering van het Bellamy-stelsel een economische noodzakelykheld is. Spreker zet uiteen waarom de „Quo Vadis?"-plannen van den heer W. C. Sickesz z.i. niet de gewenschte verbeterin gen kunnen brengen. Het is sprekers mee ning dat, indien de heer S. ook maar iets van de bedoeling van Bellamy had begrepen hij nimmer zyn boek „Quo Vadis?" zou hebben geschreven. Spreker belicht dan in het kort de eco nomie als door Edward Bellamy beschreven in zyn boeken „In het jaar 2000" en „Ge- lykheid voor allen", waarvan de lezing door spr. ten zeerste wordt aanbevolen. Alleen op basis van deze economie zal verbetering mogelijk zyn en eerst dan zal ook alle werkloosheid verdwynen, omdat dan al het werk, hetgeen ten behoeve van de gemeenschap zal moeten worden gedaan onder allen zal worden verdeeld. Arbeids plicht dus voor allen, die hiertoe lichame- ïyk en geestelyk in staat zyn. De gemeen schap heeft behoeften. Wij zullen dus sa men voor deze gemeenschap moeten produ- ceeren met als grondslag: „Gelykheid voor allen". Na de pauze gaf spreker gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door velen dankbaar gebruik werd gemaakt. COLLECTE NED. ROODE KRUIS. Het bestuur van de afdeeling Leiden van het Ned. Roode Kruis bericht ons met groote erkentelykheid jegens allen, die tot dit mooie resultaat bydroegen, dat de gis termorgen alhier gehouden schaalcollecte f. 1471,90 heeft opgeleverd en de speldjes- verkoop van gistermiddag f. 485,84. In totaal bracht deze extra-inzameling derhalve f. 1957,74 op. Het vorige jaar waren deze bedragen respectieveiyk f. 1059,31, f. 575,12 en f. 1634,43. VOORDRACHTEN VAN PROF. HUIZINGA. Op voorstel van wijlen professor Van Vollenhoven ondernam het Leidsch Univer siteitsfonds onder den naam Studium Ge nerale een reeks van voordrachten in het Groot-Auditorium voor studenten van alle faculteiten. In dieze reefcs zyn in de jaren 1984"37 lezingen gehouden door de hoogleeraren mr. P. Seholten, dr. J. A. J. Barge en dr. G. van der Leeuw. De reeks zal worden voortgezet op de Woensdagen 14, 21 en 28 Fdbruari as tel kens te 20 uur met drie lezingen door prof. dr. J. Huizinga over „Patriotisme en Na tionalisme in de Europeesohe geschiedenis tot het einde der negentiende eeuw". I. tot het einde der Middeleeuwen; II van de Renaissance tot het tydperk van Napoleon; III. in de negentiende eeuw. BUURTVER. „DE GOEDE WONING". Tweede jaarfeest. Gisteravond gaf bovengenoemde vereeni- ging in de zaal van den heer Mekel, Hoogewoerd, haar tweede Jaarfeest. On danks het minder gunstig weer, waren toch nog een 300-tal personen aanwezig. Voor dezen avond had het bestuur de algeheele leiding afgestaan aan het Haarlemsche Revue- en Cabaret-gezelschap Lou Marti en had daarin een bijzonder goede keus gehad. Dit uit 5 personen bestaande gezelschap, wist onmiddellyk danig de stemming er in te brengen, om ze tot lang na het midder nachtelijk uur erin te houden. Vooral „Johnny" en „Lou" mochten in hun uitge breid repertoire veel succes oogsten. Hun toepasseiyk feestlied had veel byval. Een bal, onder leiding van den heer Mekel was het besluit. Bestuur, zoowel als de leden, kunnen op een welgeslaagd jaarfeest terugzien. HET HENGELEN IN DEN ROOVERS- BROEKPOLDER. Beroep van Leidschen Hengclaarsbond ongegrond verklaard. By Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep van den Hengela^rsbond voor Leiden en omstreken tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot goedkeu ring van de herziene keur of politieverorde ning van den Rooversbroekpolder. waarby het verboden is om zonder noodzaak de grasbermen van de dyken en de niet open bare wegen van den polder te betreden, daarop te zitten, te liggen of te staan en het rietgewas langs de boorden van de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en de ring- slooten op eenigerlei wyze te vernielen. De Hengclaarsbond. die het vischrecht heeft gepacht in de wateren, welke de gren zen vormen van den Rooversbroekpolder, had in beroep aangevoerd, dat de toegang tot die wateren moet geschieden langs de bermen van dien polder, hetgeen aan de hand van de keur onmogelyk zou worden. By de behandeling van het geschil voor den Raad van State heeft de Bond echter toegegeven, dat de keur den toegang tot de wateren niet onmogelyk maakt, zoodat het bezwaar neerkomt op de bemoeilyking van het bereiken van het vischwater. In verband hiermede heeft de Kroon over wogen, dat, al moge het belang van den Hengelaarsbond door de onderhavige be lemmering gesohaad worden, het huishou delijk belang van den polder, dat door het verbod wordt gediend, hier den doorslag moet geven. CHRISTELIJK MILITAIR TEHUIS. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix had in het Christe- lyk Militair Tehuis aan den Morschweg een herdenkingsavond plaats, hiertoe in staat gesteld door een milde geefster. De zaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer C. Mul der sprak een harteiyk welkomstwoord tot de ongeveer 165 aanwezige militairen, waar na Psalm 98 vers 1 gezongen werd en spr. voorging in gebed. Nadat gezamenlyk twee coupletten van het Wilhelmus gezongen waren, brachten eenige Friesche militairen het Friesche volkslied ten gehoore. Het Leidsch Salonorkest onder leiding van den heer J. Plu verleende zyn zeer gewaar deerde medewerking en oogstte veel byval. De heer C. Mulder vergastte de aanwezigen op eenige luimige voordrachten. Hy bracht voorts allen dank voor de medewerking aan dezen goed geslaagden avond verleend en inzonderheid aan het Leidsch Salonorkest. Tenslotte werd de Avondzang gezongen en ging sergeant-majoor de Geus voor in dankgebed. Hierna gingen allen voldaan naar hun kwartleren. DIAMANTEN DOCTORAAT. Mr. F. W. J. G. Snyder van Wissenkerke, wonende te Ryswijk, zal Maandag a.s. het zeldzame feit herdenken, dat hij zestig jaar geleden alhier bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. 0. ENO Gebleken is, dat het dertyd opgerichte Coma? ten behoeve van 0 ting verdient. Deze Commissie heef. steld gelden in te zan-.i" werken van O. en 0 :n!;TF, maken. u;A,vl Zooals bekend ontvast'®' den geen gelden uit De. ven moeten dus gedaL^™ bedrag, byeengebraoht -scl: noemde commissie. P'< HANDElSREctt«® KAMER VAN KOOjé w' Wijzigingen. De Handelskweekerij H j ver N.V. Jaagpad, Alphen a (mei koop). Uittredend directeur- sim' 27 November 1939, weit" i9 dien datum is benoemd Bai Papendreoht en Zonet j,. 13, Sassenhelm. KweekecV bloembollen, zaden, plan.*6' Uittredend commisa- en houder J. J. van den Bo c snt Nieuwe Comm.: P. Ro-J Nieuwe 2e Directeur: G Sassenhelm. il! Onze stadgenoot tP^e thans waarnemend hooit130 Waalwyk, is met ingang se° benoemd tot onderwijzer i?1 Lagere School te Overset?16 mi li; id< DOOD DOOR SCHULD. Negen maanden gevangenisstraf tegen automobilist geëischt. In den nacht van 23 op 24 Juni van het vorige jaar is op den autosnelweg Amster dam—Den Haag, in de gemeente Haarlem mermeer, een ernstig ongeluk gebeurd. Een kleine auto, welke aan den kant van den weg stond, werd van achteren aangereden door een auto welke een snelheid van on geveer honderd kilometer had. De bestuur der van den kleinen wagen, een Italiaan, werd uit zijn voertuig geslingerd en zóó ernstig gewond, dat hij kort daarna over leed. Zyn wagen kwam honderd meter ver der in een sloot naast den weg terecht. Heden stond de bestuurder van de aan- rydende auto, de Amsterdammer W. W. B. voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. Hem was het veroorzaken van dood door schuld ten laste gelegd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de Italiaan, die in Amsterdam woonde in ge zelschap van een kennis uit Zandvoort naar de hoofdstad wilde terugkeeren. Toen men op den autosnelweg was gekomen begon het te regenen en daar de ruiten- wisscher niet werkte stopte de Italiaan om het euvel te verhelpen. Juist toen hy weer wilde wegryden. geschiedde de botsing. Verdachte verklaarde, dat hy uit Ant werpen kwam en op den autoweg met ta- meiyk groote snelheid had gereden. Het stilstaande autotje had hy niet gezien. De officier van justitie was van oordeel, dat het ongeluk aan verdachtes wijze van ryden was te wijten. Hij eisohte tegen den Amsterdammer die reeds negen maal we gens andere delicten is veroordeeld, negen maanden gevangenisstraf en Intrekking van het rybewijs voor den tyd van een jaar. Uitspraak 15 Februari. jm SLECHTE WEGEN-Tfl^ WEST-BRABlde: ïn Bijna alle busdienila De toestand op It 1 West-Brabant is thans dat de A.T.O. vanmoir autobusdiensten heeft e\ 1 ten. De diensten van b d Zwaluwe en Gorinchem ;L61 staakt. De toestand van dien aard, dat anloLei derweg waren, Breda reiken. De chauffeurs hebben 8' VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN JANUARI 1940. De winter 19281929 overtroffen. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede. dat gemiddeld over de 5 hoofdstations in Januari de ochtendtemperatuur 7.5 graad beneden normaal was. De grootste afwy- kingen kwamen voor op den 22sten en den loden, resp. 12 graden en 0.5 graad be neden normaal. Alle dagen waren derhal ve te koud. De gemiddelde maximumtem peratuur was 7.5 graad en het gemiddelde minimum 8 graden beneden normaal. Op alle dagen was te De Bilt de minimum temperatuur beneden het vriespunt. Het aantal dagen met een maximumtempera tuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 22 tegen 4 normaal. De neerslag, die voornameiyk als sneeuw viel, was in de verschillende provincies 30 tot 75 beneden normaal. Te De Bilt werden 110 uren zonneschyn waargenomen tegen 53 normaal. Te De Bilt was de gemiddelde tem peratuur uit de waarnemingen te 8.14 en 19 uur 5.1 graad. Hiermede is het vroegere Januari-record van Utrecht- De Bilt, namelijk 3.3 graad in 1850, belangryk overtroffen. Van de 3 win termaanden December, Januari en Fe bruari is er sedert het begin der waar nemingen in 1849 slechts één geweest die kouder was, n.l. Februari 1855 met 5.3 graad. De in een vorige mededeeling ver melde negatieve temperatuursom die een maat is voor de ijsvorming, is vandaag voor De Bilt aangegroeid tot 286 graden, waardoor de winter van 19281929 is overtroffen. De winter van 18901891 blyft het echter voor- loopig nog winnen met een tempera tuursom van —342 graden, die zich uitstrekt van 26 November 1890 tot 23 Januari 1891, toen flinke dooi intrad. TE VOET OVER DE WADDENZEE. Vanmiddag om twaalf uur zyn te Schier monnikoog aangekomen vier mannen uit Veldkamp, die om half negen uit Horn- huizen te voet over het ijs waren vertrok ken. Het zyn de gebroeders Toxopeus en de heeren de Vries en van der Veen. degedeeld, dat zij de tj' weg hebben moeten zeik T.O.-dienst op Tilburg iet groote vertraging, ondertisi diensten van de A.T.C D' gezet. Reeds gisteren hebtf» de plaatsen in het land t Altena niet kunnen bereilho De B.B.A. t Brabantse!» gen en Autodiensten) tra" wel met urenlange vertrgde gaande te houden. In cr lijn van Breda naar de BéRs naar Roosendaal is nnlg. baar. ra Op den weg Breda—Y* n morgen tal van particulioi loopen by pogingen om 4 ri heyden te passeeren. ij Ook in Drenthe zijn alle L Drentsche Autobusondemcz thans stilgelegd, uitgezonfc - MeppelNijeveenDiever c* Bellen. t In Waterland kon de N.tJJ diensten vandaag nog niet :ie aan de opstuiving der snees geen einde gekomen. Enkele! den, zoo goed als zoo tas: met autobussen onderhoud» gen sneeuwhoopen, welke el moeilykheden opleveren. Gisteren maakten wij ab* ding van het stopzetten re* diensten in de Haarlemmers van de gladheid der weger-, de firma Maarse en KroonE^ Vennep is n.l., zy het met "-u gezet, evenals dat heden t(| Het verkeer heeft het in achterhoek tengevolge van nog steeds zwaar te verdure, moeilyk hebben het ook datl ondernemingen, waarvan el dienst moesten staken. j TWEE MANNEN aanob? Verdacht van spioi De politie te Ny megen heeM twee mannen aangehouden, spionnage. Een der manne» 4 in Duitschland werkte, maa-'J tyd te Nymegen logeerde, "1 besr -ekingen in koffiehum» ging zyn gangen na en 1 toen hy op het punt stond king terug te keeren. Er «J met teekeningen van kunsMi bevonden. Een man. die In»r was. werd eveneens geanwj zyn aan de justitie te Af-h; verd. I DE GRENSARBEIDERS IN zwl an«q I i*| Verder verrichten van irto De Regeeringspersdienst Tusschen vertegenwootjw Duitsche en van de Ne" ring zyn te 's-Gravenhagf 1 handelingen gevoerd en li sten getroffen, die het van arbeid door de wederSPJJ nen in beide staten mogw werd overeengekomen, dat landsche arbeiders en December 1939 en Januar- van de opheffing der venpj medenemen van dewef' moesten neerleggen en die arbeid in het grensgebied op te nemen, de vereiscm moet worden verleend.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2