Turkije is gereed Ook de N.Z.H.T.M. moeilijkheden in n het Finsche strijdtooneel Jam 1*^ Jaargang DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 No. 24495 De strijd in het Westen De strijd ter zee HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN g bij Salla en Kuhmo Maar verlangt den vrede! Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Lioe een Duitsche cboot werd vernield „Alles werkt tegen" zegt de heer v. d. Vijver verwacht Uit België •30C^ IEIDSCH °KW< 1571 v"7" rkeiU.'B 05 fo'B erna tttmJ DAGBLAD WO-CB PRIJS DER ADVERTENTIES: rdag 11. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar lem ichappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere entles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lerer. tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling rdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden k'. I, incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. e K-jj i - 2«-ü sa» swlvi Berlcfe 'UUchi Bruü. 30 loo Ba Bureau Noordeindgplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlflU per 3 maanden f. 2.13 per week r.f.OJ8 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.89 per 3 rnndj ■73npB in - Ut Sala-front worden hevige ge- B gemeld. Naar verluidt, hebben de nrenswachten van de Karelische ToortaJlhe beter getraind en uitgerust het Salla-front gestuurd, teneln- ^^ïnen In de fiank aan te vallen, "enheden, welke uit goede skiloo- j-.aan, worden gebruikt als verken- luu .rouilles. Ze zijn ook in het wit ge- «ii enals de Finnen en beter bewa- jin de andere Russische troepen. ttrnThswachten, welke tot het geregelde m» e leger behooren vormen een ge- 'S groep in het kader der gepoe en mte'in blijkbaar een betere training gewone lichtingen, welke het over- peel van het Russische leger uit raDe situatie in den Maerkijaervi- ïcdftq andere sectoren ondervond ech- Y verandering. ua» ijd bij Kuhmo heeft op dit oogen- "'i'.icht het meest de algemeene aan- "I; n dit is om tal van redenen begrij- 'let slechts staan ook hier de Fin- Dsr een overmacht, doch bovendien iwi i overmacht die aanzienlijk beter ni' t blijkt te zijn dan men tot nu toe is. Bovendien is het terrein om ii 't: veel geschikter voor de Russische -'«« dan bij het Ladoga-meer. richten die op dit oogenblik hin tten over het verloop van het ge in» ioen gelooven dat de Finnen er t"u in geslaagd zijn, de Russen hier cieenigszins terug te drijven, al is ^'Tdelijk dat de beslissende slag nog aats vinden. De Russen hebben ver- ;en ontvangen, en hun aantal gaat klkiO te boven. De Finnen doen voort- VKiflankaanvallen, om den Russen een lrge beweging onmogelijk te maken, Ji'it hoofdmoment ligt bij de artillerie. 5E|. zelf heeft reeds bitter van den Hk 'eleden, en wat het artillerievuur Üjeft vernield, is al wel ten offer ge- f" aan de luchtmacht. Vele brand- hebben doel getroffen, insche linies zijn geen gemakkelijk ET geweest voor de Russische artille- dus poogde de strijdkrachten te dislo- elH die gelegen waren aan den weg itjèflökattic. Het schijnt, dat de rollen (ratste dagen min of meer zijn omge- '-„gn dat nu de Russen meer te lijden s'd van het Finsche vuur dan omge- tr. (teekenis van den aanval bij Kuhmo Jkbaar, een laatste poging te doen, 'S»e plan te verwezenlijken en Finland (Jjpv stukken te snijden. Kuhmo was „jjj de eenig overgebleven hoop, daar isirïde expeditie bij Suomussalmi als die a Ladoga-meer blijkbaar zonder re- Juf; blijven. iopenhaagsche correspondent van j*j Press merkt nog op, dat berichten cel Scandinavië den indruk beves- lat de aanval bij Kuhmo een soort c'i kans" is op een doorbraak naar de he Golf. Aldaar verneemt men, dat -ejiistsi, nabij Kuhmo, op het oogenblik sc 'igst gevochten wordt. Bij de gevech- ji gisteren zouden daar vijf Russl- /j inks buit gemaakt zijn. '„"terrein bij Kuhmo moge voor de :he strijdwijze beter geschikt zijn, iaat tegenover, dat de afstand naar UTthnische Golf daar aanmerkelijk is en de overtuiging heerscht dan it men tot dezen aanval nooit zou rn zijn overgegaan, had men elders niet zoo groote fiasco's geleden. De Russische verliezen bij het treffen bij Kuhmo worden geschat op tusschen de vijfentwintighonderd en drieduizend. Tengevolge van de luchtaanvallen op Rovaniemi werden twaalf personen gedood en vijfentwintig gewond. Onder de slacht offers bevinden zich drie kinderen en twee vrouwen. Een zwangere vrouw werd van het hospitaal naar een schuilplaats ge bracht, welke door een brandbom getrof fen werd, tengevolge waarvan zij levend verbrandde. Een zuster van het zelfde ziekenhuis werd in dezelfde schuilplaats gedood. De bom was een combinatie van een explosieve en een brandbom. De groote hoogte waar van zij geworpen werd naar schatting tweeduizend meter gaf haar de kracht door het dak van de schuilplaats heen te dringen, voor zij explodeerde. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Onze patrouilles zijn op ver scheidene punten de stellingen van den vijand binnengedrongen en hebben haar taak met succes vervuld. Maandagmiddag heeft zich te Freyen- macher (Luxemburg) een grensincident af gespeeld: Een Duitsche mitrailleur op den rechteroever van den Moezel heeft op Luxemburgsch gebied geschoten. De burgemeester en twee Duitsche offi cieren hebben een onderzoek ingesteld en gebleken is, dat de schutter tengevolge van de koude een verkeerde manoeuvre had gemaakt. Van Duitsche zijde zijn veront schuldigingen aangeboden. Destijds was reeds gemeld, dat prins Starhemberg de gewezen vice-bondskanse- lier van Oostenrijk zou worden opgenomen in het Fransche leger. Dit is thans geschied. Hij heeft den rang van luitenant bij de in fanterie gekregen. CHURCHILL OOK HOOFD DER KOOPVAARDIJ. De Britsche minister-president Chamber lain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering besloten heeft, dat met ingang van heden het ministérie van marine verantwoordelijk zal zijn voor het bouwen en herstellen van koopvaardij schepen. United Press meldt: Turkije wijdt al zijn krachten aan het bewaren van den vrede in het nabije Oos ten. Velen zijn sceptisch gestemd en er heerscht een zekere ongerustheid, die in de pers tot uiting komt over datgene, wat dit voorjaar zal brengen Algemeen is de hoop echter levend, dat het geen oorlog zal zijn voor de Balkan-landen. Turkije doet alles wat in zijn macht is om te komen tot goede relaties met zijn nabuurstaten. Het verblijf van Menemend- jioglou in Sofia, op zijn terugreis van Lon den en Parijs, was daarvan een duidelijk voorbeeld. Maar ook wijdt Turkije aan dacht aan het leger ten einde zoo noodig zijn nationale belangen met geweld van wapenen te verdedigen. Volgens competente militaire waarnemers beeft Turkije op het oogenblik 350.000 tot 400.000 man onder de wapenen, terwijl de militaire potentialiteit 2.000.000 bedraagt. Het is onmogelijk om deze cijfers officieel bevestigd te krijgen, maar in dezelfde mi litaire kringen is men van meening dat het grootste deel hiervan geconcentreerd is langs de Russisch-Turksche grens, terwijl er ongeveer 150.000 over Europeesch Tur kije zijn verdeeld. Turkije's luchtmacht wordt in buitenlandsche luchtvaartkringen geschat op vierhonderd vliegtuigen. Vijftig Curtis-Wright vliegtuigen worden nog uit Amerika verwacht. Zij werden gedurende het vorig voorjaar besteld maar de afleve ring werd vertraagd. Ook spreekt men er over dat Frankrijk en Engeland een nog niet bevestigd aantal vliegtuigen zullen zenden in verband met het Engelsch- Fransch-Turksch verdrag. Het juiste aan tal is niet bekend. Turkije heeft echter .onder normale con dities slechts een reserve van drie maan den aan benzine, benoodigd voor de lucht macht. Volgens een goed ingelichte bron heeft het gedurende de laatste jaren inge voerd aan deze brandstof: in 1936 1410 kub. ton, in 1937 1922 kub. ton, in 1938 3160 kub. ton en in 1939 4170 kub. ton. Deze stijging is te danken aan den groei van de lucht macht en het grooter aantal piloten, die worden getraind. Maar wanneer deze cijfers worden ver geleken met een anderen Balkanstaat, Joego-Slavië bijvoorbeeld, dan blijkt, dat deze in 1937 stappen heeft ondernomen om een reserve te vormen voor mogelijke even tualiteiten. In 1936 importeerde Joego slavië 5064 kub. ton, maar in 1937 steeg dit cijfer tot 20.388 kub. ton om in 1938 weer terug te vallen tot 6312 kub. ton. Daartegenover staat echter dat men er in Turksche kringen op wijst dat de olie velden van Irak in de nabijheid liggen en dat Engeland en Frankrijk hebben verze kerd dat het land voorraden kan krijgen, wanneer deze noodig mochten zijn Er schijnt echter een groot gebrek aan autobanden te bestaan. Voor de vijfduizend auto's die door particulieren worden ge bruikt, schijnt op dit gebied slechts een reserve van een maand te bestaan en vol gens goed ingelichte kringen zou zulks in het leger ook wel eens het geval kunnen zijn, terwijl dit artikel niet zoo gemakkelijk kan worden betrokken als benzine en olie. Ook de kwestie der gewone wapens mag niet onderschat worden. Het grootste deel daarvan, om nog maar niet eens te spre ken van machinerieën, kwam uit Duitsch- iand. Buitenlandsche militaire kringen wij zen er op, dat Engeland en Frankrijk thans een beperkte hoeveelheid leveren Het is echter moeilijk, door Duitschland geleverd materiaal te vervangen, zoodat veel daar van, waar het niet elders geproduceerd kan worden, wel eens waardeloos zou kunnen zijn. In betrouwbare Turksche kringen ver klaart men niettemin, dat al deze leemten te zijner tijd zullen worden aangevuld. Zij leggen den nadruk op het crediet van 25.000.000 p. st. dat Frankrijk en Engeland aan Turkije hebben verleend voor den aan koop van oorlogsmateriaal. Bovendien heeft het Turksche parlement 58.000.000 Turksche ponden aan buitengewone cre- dieten gevoteerd. Wanneer onverhoopt Tur kije in een oorlog in dit voorjaar zou wor den gewikkeld, dan is het land gereed, al dus meent men tn bovengenoemde Turk sche kringen. BOM OP ENGELSCH SCHIP. Dinsdagochtend heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van het Britsche schip „Abey", dat in de haven van Limmi op het eiland Euboa (Aegeesche Zee) mi neralen, bestemd voor Engeland laadde. De materiele schade is aanzienlijk en met bijna bovenmenschelijke pogingen slaagde de bemanning erin, het schip drijvende te houden. Twee reddingbooten zijn uit Pi raeus vertrokken om het schip bij te staan. De ontploffing heeft zich voorgedaan in het ruim en men veronderstelt, dat een tijdbom was aangebracht. VERLOREN SCHEPEN. Men gelooft, dat 32 opvarenden van het Britsche schip „Bancrest", dat Dinsdag voor de Schotsche kust is vergaan, aan boord van een ander schip zijn opgenomen. In totaal had de „Bancrest" 33 man aan boord. Naar verluidt, is het s.s. Royal Crown 4364 ton, uit New Castle op de Noordzee gezonken. Men gelooft, dat verscheidene leden van de bemanning, waaronder de ka pitein, om het leven gekomen zijn. H' Tritsche ministeries van marine en lart hebben het volgende communi- fppubliceerd: dag heeft een Duitsche duikboot een «J aangevallen en het Britsche s.s. *"pe", groot 5026 ton, tot zinken ge il», welks bemanning door een Itali- schip gered werd. Het vloot-escorte e direct jacht op de duikboot en deed genaanval met dieptebommen, doch 1 ïigen tijd werd het contact verloren. ';.'r op den dag kreeg het vlootescorte /an een vliegboot van de kustwacht -yid, dank zij een gat in de wolken, de libot. die aan de oppervlakte voer. De }ot was blijkbaar niet in staat te als gevolg van bij den eersten aan- Mgeloopen schade. Een zware bom viel stuurboordzijde van de duikboot. De "Dot vuurde met haar luchtdoelkanon H vliegtuig antwoordde met zijn mi- ^ur. De wolken zakte daarop tot vlak de zee en de duikboot was tijdelijk 'neer te zien. vliegtuig vloog daarop naar de oor hepen en stelde hen op de hoogte van r-sitie der duikboot, maar toen zij ter se aankwamen was de duikboot al ken. Eenige overlevenden werden in ?ubberboot gezien en gered; later kon- Britsche oorlogsschepen nog eenige hvenden uit zee oppikken. :e overlevenden zijn gisteren aan land cht. De meesten hunner leken nog twintig jaar te zijn. Zij verlieten de i van ontscheping in twee bewaakte s. ït is de duikboot, waarvan Chamber- in zijn rede sprak!). Evenals de Noord-Hollandsche Tram- wegmaatschappij ondervindt de N. Z. H. T. M. in haar bedrijf groote moeilijk heden als gevolg van de abnormale weersomstandigheden. Weliswaar heeft de N. Z. H. T. M. in de omgeving van Leiden nog geen barer diensten behoeven te staken, doch de moeilijkheden rijn niettemin vele en velerlei. Wij hebben daar over hedenmor gen een onder houd gehad mei den chef van der Uitvoerenden Dienst, den heei D. M. van dei Vijver, die ons daarvan het een en ander ver haalde. Hef is niet ai leen de natuur aldus de heer var, der Vijver, welkf ons tegenwerkt er zijn ook nog tal van andere factoren, die remmend wer ken op ons hardnekkig streven om alle dien sten normaal te doen functionneeren. Er is momenteel een sterk gestegen vericeers- behoefte; het aantal personen, dat de train boven de fiets prefereert, ls legio. Dit vraagt extra-materiaal en extra-personeel. Om bij het personeel te beginnen: van zelfsprekend heeft de mobilisatie ook onze lie heer D. M. v. u. Vijver. gelederen zeer gedund en daarenboven is het ziekte-percentage onder het personeel momenteel abnormaal hoog. In Leiden al leen staan al 28 man op de ziekenlijst. En men kan toch geen ongeschoold personeel op de trams zetten! Dan het materiaal. De stadsdienst, in clusief de lijn naar Oegstgeest, wordt nor maliter onderhouden door acht diensten en 's middags van 1 uur tot halfzeven door 10 wagens. Daarvoor is een reserve beschik baar van 7 wagens of bij-na 100 i. Men kan toch waarlijk niet meer eisohen Maar de sneeuw stelt aan het materiaal de allerzwaarste elschen. Niet alleen, dat door de stuifsneeuw tal van kortsluitingen worden veroorzaakt, maar ook de slijtage is veel grooter. De gemeente strooit terecht zand om de gladheid te bestrijden, maar het publiek geeft er zich geen rekenschap van, dat een gToot deel van dat zand tn de rails terecht komt, die wij juist tevoren met groote moeite van de sneeuw hebben ontdaan. Dat beteekent voor ons een ge weldige toename van het stroomverbruik en een aanzienlijk grootere slijtage van het materiaal. Wanneer normaliter een wagen meet worden nagezien na 80.000 K.M., dan moet zulks op het oogenblik al geschieden na 30.000 KM. Het aantal wagens, dat door de vorst en de sneeuw buiten gevecht is gesteld, is ont stellend groot. In de werkplaats te Rijns- 'ourg wordt dag en nacht doorgewerkt om het wagenpark op peil te houden, laat staan op te voeren Gisteren bezweken er liefst vijf tegelijk. Daarbij komt nog, dat de militaire trans- parten vaak op de voor ons meest ongun stige, tijdstippen materiaal in beslag nemen, dat in den normalen dienst voorzoover die normaal te noemen is! heel goed ge bruikt kon worden. Nagenoeg alle electrische wissels zijn be vroren en moeten met de hand bediend wordén. NATUURLIJK WEER DE OVERWEG! Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij de Ned. Spoorwegenvandaar, dat de overwegwachter aan den Rijnsbur- genveg den veiligen weg bewandelt en de boomen extra-vroeg neerlaat. Maar dat kost ons extra-oponthoud Vaak staan er drie stadstrams achter elkaar te wachten; twee harer pas- seeren en verwijzen het aan de eerstvol gende haltes wachtende publiek naar de derde tram, die hen zal opnemen. Evenwel, de boomen zijn vlak vóór de koplampen van de derde tram dicht gegaan Het pu bliek, dat twee overvolle trams ziet voorbij gaan. foetert begrijpelijkerwijze op de tram. maar daartegenover staan ook wij machteloos. De overweg is overigens lang niet de eenige oorzaak van de vele vertra gingen. Vermoedelijk tengevolge van de veelvuldige overbelasting ontstond gister morgen een defect in de centrale, waardoor alle trams in de richting Oegstgeest stroom loos stonden Gistermirgen lag op de rails ter hoogte van de Kalfczandsteenfabriek te Hillegom de sneeuw ter hoogte van één meter. En dit ls uitermate lastig, aldus de heer v. d. Vijver, om deze stuifsneeuw te verwijderen: Je neemt een schop en meteen is je schep leeg. Waar het blijft, merk je niet; alleen zie je, dat de sneeuwstapel maar langzaam slinkt Hetzelfde euvel deed zich voor in ,.de Klei" tusschen Rijnsburg en Noordwijk. Het is soms om wanhopig onder te worden Men vraagt ons waarom er in de spits uren In de stad niet meer trams rijden of desnoods met aanhangwagens? Het antwoord luidt: Wij hebben ze niet: onze reserve, die 100 "la bedraagt, is uitge put. Aanhangwagens rijden niet meer op de locale verbinding en zouden bovendien weer extra-oponthoud geven in verband met het rangeeren aan de eindpunten. Wij laten met opzet al enkele groote bui tenwagens in de stad rijden, doch de op lossing schuilt in een grootere frequentie, waarvoor ons als gevolg van al deze ons tegenwerkende factoren, het materiaal en, ten deele, ook het personeel ontbreekt. Wij doen wat we kunnen en bijna meer dan dat. aldus besloot de heer van der Vij ver, maar tegen dit complex van tegen spoeden is geen enkel vervoersbedrijf op gewassen. BINNENLAND. Sneeuw en ijzel belemmeren ernstig het verkeer (Stadsnieuws, le Blad en 3e Blad). Lichtsignalen voor vreemde piloten? (Bin nenland, 3e Blad). Groningsch kustvaartuig biedt hulp aan Engelsch schip, (Gemengd 3e Blad). Diverse ernstige branden, (Gemengd, 3e Blad). Een Leidsche deelnemer aan den Frieschen Elfstedentocht vertelt van zijn erva ringen (Sport, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe handel - Onregelmatige koers- beweging - Schepen goed prijshoudend Amerikanen gedrukt - Nederlandsche Beleggingen prijshoudend. BUITENLAND. 1 Een onderhoud met den Noorschen minis ter Koht (3e Blad). Het woord was aan den Britschen premier Chamberlain (3e Blad). Turkije wil den vrede doch is voorbereid (le Blad). De komende bijeenkomst der Kleine Entente (le Blad). De vernietiging van een Duitsche duikboot (le Blad). Wisseling in den Belgischen generalen staf (le Blad). De Japansche minister Arita over Japan's buitenlandsche politiek (3e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. In het Noorden: Krachtige tot matige meest Oostelijke wind. Meest betrokken tot zwaar be wolkt. Mogelijk een weinig regen of sneeuw. Strenge tot matige, later wellicht afnemende vorst. In het Zuiden en midden: Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuide lijke wind. Betrokken met eenigen regen of sneeuw. Matige tot lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. WISSELING VAN DEN GENERALEN STAF. Generaal Denis, de Belgische minister van landsverdediging heeft den minister raat. medegedeeld, dat luit.-generaal Van den Bergen, chef van den generalen staf van het leger, den koning heeft verzocht hem van zijn functie te willen ontheffen om hem een commando te geven. De mi nister. generaal Denis, deelde verder mede, dat hij voornemens is den koning voor te stellen generaal Michiels te benoemen tot chef van den generalen staf. De ministerraad hechtte hieraan zijn goedkeuring. In welgelichte kringen verklaart men, dat generaal Van den Bergen zijn besluit zonder eenigen druk van buiten af heeft genomen, en dat het geen verband houdt met meeningsverschillen tusschen den ge neraal en hoogere autoriteiten, zooals bij geruchte verluidde. Slechts persoonlijke overwegingen hebben tot het besluit van generaal Van den Bergen geleid.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1