BINNENLAND Londen na vier maanden oorlog UYLENSPIEGHEL J argang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 Januari 1940 Derde Blad No. 24492 KERK- EN SCHOOLNIEUWS AANi, ï'r opcenten winst- belasting lo^The, ijs VRAGENRUBRIEK CIJN/T EN UTTEREM In den -K miECP/ MJ f'JLINCENT^ Blijheid des levens teruggekeerd adhe,;. em* I 'M t J rerdf;', - ^,fden voet ALS DIVIDEND- - 'antieme-BELASTING. is een wetsontwerp tot heffing oor di n ten behoeve van de gemeen st ^belasting. ruim nen aan de toelichting: verp strekt tot het heffen van dfit 'P de winstbelasting ten bate rd necnti'.nen wel op denzelfden HSeiDjians op de dividend- en tan- 1 Bifeïtiug opcenten worden ge- rsitjie )Wett; ten behoeve van de gemeenten M"*nst eenzelfde opbrengst wegens notü de winstbelasting te verkrijgen, "it htrkregen wordt ter zake van op- vord- iie dividend- en tantiémebelas- :om£<;s de onzekerheid van de totale a filler belasting en ook daar de idrag.l bestaat, dat in het profijt der t.lif.h ecnige verschuiving tusschen :n zal voordoen, is het wensche- tieer pntal opcenten na een jaar nieuw vast te stellen. P allen tusscHen het ontwerp en ""de wet zijn alle van onderge- lecr.rd. P Sjjl heeft de gemeente van aanslag i M. door artikel 11 van het ontwerp Is c: winstbelasting 1940" steeds aan tel ypcenten. In den regel zal deze ir; vde gemeente van vestiging, of, S, plande een bedrijf wordt uitge- meente waar dit geschiedt) zelfs isiiMlemeente zijn, die aanspraak op "'"f i heeft. In die aanspraak kunnen Dor tre gemeenten deelen. In zulk een eld eente moeten dan twee vereisch- e y. zijn: het aldaar gebezigd worden vat ste inrichting" en een zekere per- allff'.ie als kenmerk van de belangrijk- vo,,,"vaste inrichting enop het grond de gemeente. Het ontwerp legt rband tusschen de inrichting en Jv3el, in dier voege, dat in de ge- 'jgeld meer dan tien personen aan 5, "richting(en) verbonden en werk- elite e formuleering vervalt tevens de IN- EN DOORVOER VAN ARTIKELEN, AFKOMSTIG VAN VEE. In het Staatsblad is het volgende be paald: De ln- en doorvoer uit het buitenland van: vee, hoornen, klauwen, hoeven, bor stels, haar, wol, beenderen, waaronder ook te verstaan gebroken of gemalen beenderen, mest, waaronder ook verstaan wordt kunst mest voor zooverre dit bestaat geheel of gedeeltelijk uit diermeel, beendermeel of bloedmeel en veevoeder, voor zoover dit be staat geheel of gedeeltelijk uit diermeel, beendermeel of bloemmeel zijn verboden. Wanneer bijzondere redenen een afwij king van dit verbod noodzakelijk maken, kan de minister van economische zaken zoodanige afwijking toestaan onder de noodige voorzorgen tegen overbrenging van besmetting. Dit besluit treedt in werking op 1 Fe bruari, met dien verstande, dat het verbod ten aanzien van wol in werking zal treden op een nader te bepalen tijdstip. NEDERLAND EN DE BELGISCHE SCHEEPSRUIMTE. Het Belgische dagblad „Soir" verneemt, dat de Belgische vloot niet voldoende is om te voldoen aan de eerste behoefte van het land. De Nederlandsche regeering zou thans bereid zijn een deel van haar vloot ter be schikking van België te stellen. Het A.N.P. meldt naar aanleiding hiervan dat de mogelijkheid van eenige samen werking tusschen Nederland en België op dit gebied wordt overwogen. Het bericht in bovenstaanden vorm is echter ten eenen- male onjuist. „Ik leed jaren aan Brandend Maag zuur; nu kan ik weer alles eten. - dank zij Renndehet gebruik van Ren- nie pastilles, waar ik een proef mee geno men en waar ik mij goed bij bevonden hebdurfde haast niets meer gebrui kentotdat ik Rennie probeerde. Ik zou er nu niet meer buiten kunnen en durf nu '^khèid van een afzonderlijke, imiet voor het spoorwegbedrijf: alles te eten en heb na het gebruik van '2 iyaande wet: meer dan 40 perso-Rennie nergens hinder meer van. koéa rijdend personeel Immers kan worden aan een station „verbon- 1 terkzaam" te zijn. tenzij het uit- 0"-lenst doet op het emplacement. WAS :jn edam—volendam ÏVE! ingesneeuwd. te heeft men voor het eerst in ér van Texel uit geen verbinding 'tn'irasten wal kunnen krijgen. Wel istreeks half acht, zoowel van je wan Den Helder, een boot, ten- i-ar tegemoet te varen en de post n ft velen, doch ondanks den korten jjfte- elke de beide schepen scheidden, radi: door de groote ijsvorming elkan- -.U'iereiken. )pen keerden onverrlchterzake rna de boot uit Den Helder an- itvoer om te trachten aan het ,fy e Zuidelijke punt van Texel, aan lail doch ook deze poging werd niet i bekroond. ji(,,.M.-vliegtuig ..Mees", bestuurd leer Bax, landde Zaterdagmiddag itk postzakken en zeven passagiers id. e passagiers bevond zich iemand, yer veertien dagen geleden even- liegtuig van Ameland naar Gro- s gebracht, om daar een blinde- tie te ondergaan. Het vliegtuig - eer met vier passagiers naar het i' üelde te Groningen, het had n een reis naar Schiermonnikoog denzee tusschen het eiland en ie kust is thans geheel met ijs ich het is nog niet mogelijk te "■'1st te bereiken. Bij doorvriezend mogelijkheid echter niet uitge- n I mf" Voensdag is een tweemaal daag- ;t per vrachtauto ingesteld tus- 'mer en Urk, De goede resultaten ••■•ebben geleid tot uitbreiding tot laags. De overtocht duurt onge- tor. 3.T.M. heeft Zaterdag op het lonnikendam-Edam met zeer eilijkheden te kampen gehad, van den sneeuwval. Vele uren lenst naar Edam en Volendam en onderhouden, doordat de a® geheel was Ingesneeuwd. De rtïDof van de naaste landerijen op i kwam hier 80 c.m. hoog te lig- iir bevanging van den dienst huurde mï aPPU autobussen, maar niette- xind zeer veel vertraging. Tus- .H1? was de teamdienst raai hersteld. Aldus schrijft Mej. J. de K, te R. Duizenden men sshen lijden jaar en dag aan brandend maagzuur en alle gevolgen van dien. Omdat ze hun maag willen ontzien, gaan ze zich alles ontzeggen, óók het voedsel dat hun lichaam noode missen kan. Maar daarmede spant ge Juist het paard achter den wagen. Er is tocih een verlossend middel tegen deze tergende kwaal van 4>randend maagzuur! Rennie Pastilles! Deze helpen onmiddel lijk. Eén enkele Rennie gewoon laten smelten in den mond en de branderige pijn van maagzuur wordt op staanden voet ge- bluscht. Rennie is 'n heerlijk middel, sma kelijk, 'gemakkelijk ln te nemen, zonder water of wat ook. Geen wonder dat lijders aan brandend maagzuur verrukt zijn. Nooit meer indigestie! Alles eten waar ge trek ln hebt en wat de pot schaftIedere pas tille is apart verpakt; ge kunt ze dus los, ln tasch of vestzak, bij U steken. Vraag vandaag nog een pakje Rennie bij Uw apo theker of drogist. Proef pakje 40 cent. Groot pak f. 1 25. 6721 (Ingez. Med.) ANTHONY FOKKER S ASCH. Met de „Volendam" van de Holland Amerikalijn is de urn met de asch van Anthony Fokker gisteren in ons land aan gekomen. De urn werd overgebracht door den bekenden zweefvlieger W. van Nyenhoff. DE GEREDDEN VAN DE „SLIEDRECHT". De vijf geredden van de „Sliedrecht" zijn Zaterdagmiddag per K.L.M.-toestel op Schiphol aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. In de Zaterdag te Den Haag gehouden vergadering van de buitenlandsche pers- vereeniging is besloten om in verband met de huidige omstandigheden het bestuur uit sluitend samen te stellen uit onderdanen Van neutrale staten. Uit Ned. Oost-Indië NOODWEER EN VERKEERS STREMMINGEN. Spoorbrug ingestort. Van verschillende plaatsen op Java wordt noodweer gemeld, met als gevolg schade aan gewas en verkeersstremmingen. Zoo is de weg tusschen Batavia en Kra- wan/g op vier plaatsen ondergeloopen, ten gevolge van de voortdurende regens. Het omliggende land is in één groote water vlakte herschapen. Nog ernstiger waren de gevolgen van het noodweer in Oost-Java Zaterdagavond om halftien is nabij Probolinggo een spoorbrug ingestort als gevolg van onder spoeling. Hierdoor zijn een goederentrein en verschillende wagons ontspoord. Een remmer werd hierbij gedood. De stremming zal, naar schatting, twee a drie weken duren. Uit Djombang meldt men dat de aanhou dende regens een overstrooming in de stad veroorzaakten. Verschillende stadskampongs zijn ondergeloopen Het water staat op de erven en in de huizen tot een meter hoogte. Een kindje van vier jaren wordt vermist. In de omgeving van Djombang is een groot complex van rijstvelden ondergeloo pen, waardoor groote schade aan de gewas sen is toegebracht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SOEKABOEMI. Gistermorgen is een vrij ernstig auto ongeluk voorgevallen nabij Soekaboemi Hierbij zijn gewond prolessor J Zeyle- maker, hoogleeraar aan de rechtshooge- school te Batavia; zijn echtgenoote mevr. Zeylemaker, alsmede mr. J. Zeylemaker, referendaris van het boschwezen te Buiten zorg en J. Zeylemaker. leeraar aan de Carpentier Alting-stichting te Batavia. Alle vier gewonden zijn in liet Sint Lyd- wlna-ziekenhuis te Soekaboemi opgenomen Het bleek daar dat prof. Zeylemaker acht ribben, een sleutelbeen en een arm had gebroken. De overigen zijn minder ernstig gewond. Mevr. Zeylemaker lijdt echter aan een zenuw-schok. De inheemsche chauf feur bleef ongedeerd. Het ongeluk schijnt te zijn veroorzaakt door te hard rijden in een bocht, waar het uitzicht minder goed was. Hierdoor slipte de auto op den van regen doorweekten weg en sloeg over den kop. De auto kwam in een thee-tuin neer. Mej. v. H. te L. - Op 1 L. brandewijn a>u- den we 12 eieren nemen en ren pond suiker. U moet de dooiers met de suiker op een heel zacht vuurtje verwarmen tot alles gebonden is, dit moet onder voortdurend roeren geschieden; koken mag het mengsel in geen geval. PREDIKBEURT. Hlllegom Chr. Geref. Kerk: Dinsdagnam. 7 uur, ds. Laman van Haarlem. ned. herv kerk. Achttal te Groningen (vac.-dr. J. Schoneveld) D. Bonman te Spannum. F. J. Broeyer te Kat wijk aan Zee. A. Dönszelmann te Amersfoort. H. J. Langman te Jutrtfp; C. G v. Niftrik te Rijnsburg, J. J. Poldervaart te Vriezenveen. dr. G. J Streeder te Leiderdorp en Jac. Treffers te Woerden. Beroepen: Te Alkmaar (vac.-C. v. Dop), J. D. Kleijne te Oud-Beierland. rem. geref. kerk. Beroepen: Te Haarlem,, dr. W. R. M. Noord- hoff té Arnhem. H. VAN DER STOK ZEVENTIG JAAR. Benoemd tot ridder Oranje-Nassau. Een veelzijdig kunstenaar, de heer H. van der Stok, is Zaterdagmiddag ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag in de Louis XV zaal van het schilderkundig ge nootschap „Pulchri Studio" te Den Haag gehuldigd. Sinds 1905 is van der Stok lid van den Haagschen kunstkring en van Pulchri Studio. Van den kring was hij jaren lang voorzitter der eerste afdeeling en nu is hij eere-lid. Van Pulchri is hij sinds vijftien jaar secretaris. Van der Stok behoort tot de oprichters van de vereeniging van graphi- sche kunst. Tijdens de receptie heeft mr. J. K. van der Haagen, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van O., K. en W„ die minister Bolkestein ver tegenwoordigde, medegedeeld, dat de heer van der Stok onderscheiden is met het rid derkruis in de orde van Oranje-Nassau. TIJDSCHRIFTEN. „Historia". Het Januari-nummer van „Historia" opent met een artikel over het actueele onderwerp Finland en Rusland, door dr. Boris Raptschinsky. waarin de betrekkingen tusschen beide landen in den loop der historie behandeld wordt. Ver der bevat het een artikel van S. H. A. M. Zoet mulder over achttiende-eeuwsch toerisme, van A. W. Francken over den torenval te Westzaan. van H. van Enck over het begin der Fransche revolutie, van mr Th Rijnberg over Bourbon in Spanje, en van dr. H. G. Bergen over een periode der Pompeïaansche schilderkunst. Mij. Nederland SOEMBA, 21 Jan. v. Batavia naar Amsterdam. Rott. Lloyd DEMPO. 26 Jan. van Batavia te Gnua MARKEN, uitr., pass. 26 Jan. Perim. Java-Pacific Lijn BENGKALIS, 26 Jan. van San Francisco naai* Java JAGERSFON TEIN. 26 Jan van Java te Portland (O.) MANOERAN, 26 Jan. van Manilla naar de Pacific Kust. HollandAmerika Lijn VOLENDAM, 27 Jan. van New-York te R'dam verwacht MAAS DAM 27 Jan. van N Amerika te Rotterdam verwacht BILDERDIJK. 25 Jan. van R'dam te New-York. Rott. Lloyd GAROET. thuisrpass. 26 Jan. Point de Galle KOTA AGOENG. 27 Jan. van Batavia naar R'dam KOTA NOPAN, 27 Jan. van Batavia naar R'dam KOTA INTEN. uitr., 26 Jan. te Sabang. 01' til JOCHEMS OVERLEDEN. Ié De oude Hagenaar. ruvenhage is Zaterdag overleden ?agsche fi6uur, nl. de 97- ;r M. Jochems. meer populair be de oude Hagenaar". Hij had een fde voor de stad zijner inwoning e inzonderheid aan typisch Haag- inderheden en aan het eigen ka- .n de Residentie. Meermalen gaf ,an blijk door artikelen in Haag- len. Ook door daden toonde hij bezielde. Zoo heeft hij mede den even tot het verwijderen van het standbeeld van Koning Willem II luitenhof. Inzonderheid de Haag- i ïumenten hadden n.l. zijn aan- i zoo was hij een dergenen, aan I •prichten vair een standbeeld voor Witt op de Plaats is te danken Hbld. Van onzen Londenschen correspondent. Volgens de nieuwe jaartelling van de Daily Express is het vandaag ,,de 14'iste dag van den oorlog tegen het Hitlerlsme' Hoe ziet Londen er op dien dag uit. hoe is hier nu het dagelijksch leven? Heel anders dan op den eersten dag van de nieuwe jaartelling. En vreemd genoeg is het anders, niet ln den zin dat het leven met het voortduren van den oorlog som berder is geworden, maar precies het te genovergestelde. Vergeleken bij die eerste weken van September leven wij hier weer blij. Voor een deel is dat te danken aan 's menschen aanpassingsvermogen. men went nu eenmaal aan alles, maar een even belangrijk deel is het het gevolg van de veranderde omstandigheden en de ophef fing van vele van de beperkingen die ons in het begin van den oorlog werden opgelegd. Tenslotte is er nog een andere, een hoogst belangrijke reden voor de vroolijke stem ming. In de eerste dagen leefden wij hier onder den beklemmenden druk van de stille onuitgesproken vrees, die Nederland in November van verleden jaar ook heeft leeren kennen. Na jaren lang opgevoed te zijn ln het geloof, dat een nieuwe Europee- sche oorlog zou beginnen met een helschen bommenregen op alle groote steden, waren wij er op dien derden September vergeefe- lijk genoeg van overtuigd, dat ons laatste uur elk oogenblik zou kunnen slaan. Wij kropen bij het vallen van de schemering weg in onze donkere huizen, om daar machteloos te wachten op de verschrikkin gen die de nacht zou brengen. Bij ons werk en spel luisterden wij steeds onwillekeurig met een half oor om de eerste diep grom mende tonen van de waarschuwende sire nen op te vangen De straten waren leeg, restaurants, theaters en cinema's waren gesloten, iedereen die geen speciale reden had om in Londen te blijven, was naar het land gevlucht en over de bedreigde stad hing een drukkende afwachtende stilte. Het was oorlog en iedereen vielde de som bere bcieekenis van dat woord, voelde ook dat hij midden in dien oorlog stond en elk oogenblik het roode vlammende geweld zou zien losbarsten. Nu is dat alles voorbij. De bommen zijn niet gekomen. Langzamer hand zijn wij weer uit onze huizen gekro pen en hebben ons oude leventje hervat. De vluchtelingen zijn in grooten getale terug gekeerd, de dreigende drukkende stilte, die over de stad hing heeft zich opgelost in het vreedzaam rumoer van arbeid en leven, en de oorlog is voor ons weer een verre strijd geworden waarvan wij slechts in de kran ten lezen en ons verder zoo wemig mogelijk om bekommeren. Wij leven weer in vrede en dank zij 's menschen kortzichtigheid, weten wij niet beter of de bommen zullen nooit komen en wij zullen altijd ln vrede blijven leven. Vanzelfsprekend beteekent dit niet. dat wij hier in het geheel geen ongemakken van den oorlog meer ondervinden. Integen deel, de ongemakken vermenigvuldigen zich, maar in de opgewekte en optimistische stemming die zich al spoedig weer van dit blijmoedige volk heeft meester gemaakt, zijn zij gemakkelijk te dragen. Alleen de driewerf gemaledijde „blackout" geeft aan leiding tot wat gemopper. In de winter maanden, wanneer het reeds om vier uur donker wordt, is de algeheele verduistering dan ook een heele beproeving. Bij helder weer is het nog zoo erg niet. De schaduwen van mede-voetgangers zijn dan meestal wel te zien voor men er vloekend, of be leefde excuses stamelend, tegen opbotst. Maar zoodra er een beetje mist hangt en dat gebeurt in den winter om den anderen dag wordt de bewegingsvrijheid op straat vrijwel nihil Hij die zich zonder zak lamp buiten waagt, kan zich slechts tas tend voortbewegen en ook met een zak lamp blijft bedachtzaamheid geboden De nieuwe straatlantaarns die de autoriteiten een maand geleden na veel experimentee ren hebben geinstalleerd, hebben namelijk nauwelijks eenige verbetering in den toe stand gebracht Zij hebben volgens de autoriteiten het voordeel dat zij vanuit de lucht niet gezien kunnen worden en geen zichtbare lichtplekken op de straat wer pen, maar zij hebben volgens mij het na deel dat zij ook van de staat «f niet gezien kunnen worden en inderdaad lichtplekken ncch licht op de straat werpen. Meer suc ces heeft men bereikt met de nieuwe afba kening van de vluchtheuveltjes. waarmee de Londensche straten zoo rijk voorzien zijn. In de eerste maanden konden lieden met een fijn gevoel voor humor, er zich mee vermaken, in de buurt van een vlucht heuvel post te vatten en het aantal kra kende slagen te tellen, waarmee taxi's, bussen en auto's er nietsvermoedend boven op reden. Nu zijn de onvoldoende roode lichtjes vervangen door zichtbaarder ba kens en is deze bron van gezonde „Scha denfreude" grootendeels opgedroogd. Een andere verbetering is te danken aan het particulier initiatief. Een van de hinderlijkste gevolgen van de „blackout" was namelijk dat de na donker winkelende mama, of de naar een glaasje bier zoe kende papa zonder aan onvindbare deur knoppen te rammelen niet konden ontdek ken of de winkels en café's in kwestie open waren of niet. Nu zijn zij alle voorzien van dofroode opschriften met het gezellige woord „open" Maar ook al zijn de ergste ongemakken van de „blackout" op deze wijze een beetje verlicht, het blijft toch een dagelijks terugkeerende ergernis. Vooral voor den automobilist. De lichten, die hij mag hebben, zijn sterk genoeg om hem zichtbaar te maken voor den voetganger, maar niet sterk genoeg om den voetganger voor hem zichtbaar te maken, althans niet voordat het te laat is voor den voet ganger. Met. het gevolg dat het aantal ver keersongelukken sinds het begin van den oorlog op verontrustende wijze is gestegen. Terwijl het aantal auto's op den weg ten gevolge van de benzlne-rantsoeneering sterk verminderd is, (Londen dat met zijn nauwe, verstopte straten vroeger een wan hoop voor den haastigen automobilist was, is nu even ruim en comfortabel als Den Haag op een winter-Zondag) is het aantal doodelijke ongelukken meer dan verdub beld. Zoo erg is het, dat Engeland in de eerste vier maanden van den oorlog al bijna tweemaal zooveel levens heeft verlo-, ren in de „blackout" als aan alle fronten en op zee. Om dit tegen te gaan heeft de regeering nu besloten de maximum-snel heid in de bebouwde kom. na donker van dertig mij! per uur tot twintig mijl per uur terug te brengen. Een ander ongemak waarbij 'Wij ons sinds een maand hebben moeten neerleggen, is de rantsoeneering van zekere voedingsmid delen. Alleen een veelvraat zou echter kun nen volhouden, dat hij daarvan veel last ondervindt. Persoonlijk heb ik althans aan mijn vier ons boter per week, twaalf ons suiker en vier ons spek ruim genoeg. Daar bij komt nog. dat je, wanneer je zooals ik, veel ln restaurants eet, het weekrantsoen „En nou zit de kraan dicht," eindigt de heer mismoedig zijn triest en gelaten re laas over den invloed van de felle koude op zijn huiselijke omstandigheden. „Ik heb me vanmorgen niet eens kunnen was- schen Wij kijken hem allemaal aan met iets van afkeuring in onze blikken. Onge- wasschen-zijn is tot daar aan toe maar er zóó maar in hel openbaar over spre ken het Is bijna ongepast. „Had u niet." oppert iemand wijs, „wat water kunnen tappen in den kelder?" „Néé meneer, ik woon op een boven huis. „O." Wij zwijgen bednikt. Het is niet alles in den prillen morgen reeds te toeven in het gezelschap van een ongewasschen me- demensoh, die den staat zijner ongewas- schenheid officieel aan de groote klok hangt. Wij zijn een zindelijk volk, dat bo ven een zekeren leeftijd met een spons over het aangezicht pleegt te wrijven, al vorens de dagelijksche werkzaamheden aan te vangen. Als de bus niet zoo vol was, zou ik stiekum een eindje wégschuiven, want ik zit pal naast den ongewasschene. Nü moet ik mij er toe bepalen stilletjes opzij te zien, of er ook iets van het niet- géwassohen-zijn te bespeuren valt. Néé, als meneer gezwegen had, zou geen ménsch er wat van gemerkt hebben. Zijn gelaat is frisch en rozig op wat baard stoppeltjes na, maar misschien is hij op weg naar den kapper „Als u es warme doeken om de water leiding sloeg?", suggereert een jonge vrouw. De heer grimladht. „Hoe moet lk met warme doeken aan een ingemetselde wa terleiding komen?", vraagt hij. Wij weten het niet en volstaan dies met een .sympathiek hoofdschudden. „Mijn loodgieter doet het met elec- triek", onthult fier een man met een kaal hoofd zonder hoed. Dat geeft den ongewasschen heer moed te infonmeeren. of het „zoo zonder haar" niet gevaarlijk is thans ongedekt rond te wandelen: „Als uw hersens afkoelen De navolger van oud-Excellentie Kan glimlacht superieur: „Ik ben gehard", deelt hij mede en er valt een dóódsche stilte. „Eiken morgen, zóó uit m'n bed, neem ik een douche, zóó uit de kraan „Uit de warmwaterkraan?", informeert een spotvogel. Een beleedigde blik: „Koud, meneer, ijskoud! Twéé minuten! Ik draag ook winter en zomer hetzelfde ondergoed De jonge vrouw kudht veelbeteekenend en zediglijk, maar de oermensch laat zich niet weerhouden „Borstrokken zonder mouwen en broekjes met korte pijpen.Ik loop het liefst zon der jas. maar vandaag moet ik veel bulten stilstaan en men moet niet overdrijven..." „Nee. overdrijving schaódt", beaam ik, doch het sarcasme is bevroren, alvorens het zijn geharde ooren bereikt. Klappertandend ondergaan wij psychisch 's mails koud-water-orgiën. „Ik ga liever gewóón doodzucht de' ongewasschene en wij weten allemaal wat hij bedoelt en zijn het met hem ééns. Behalve een knaap van een jaar of zes tien, die zonder blikken of blozen beweert: „Ik slaap op zolder en vanmorgen was het zóó koud. dat het water uit de kraan aanvoelde als warm Ik zou óók best met koud water durven doezen „Ha-ha", lacht de oermensch droog. Het jongmensch blódst. Als ik mij niet vergis, heeft mijn on gewasschen buurman tóch een zwarten veeg links onder zijn kin. Zal ik hem nog waarschuwen? Ik besluit zulks niet te doen Sommige lieden zijn zoo kwalijkne- mend ten aanzien van alles, wat hun zin delijkheid betreft. „Denkt u tóch nog es aan het elec- triek.roept de oermensch als hij uit stapt. Meneer knikt van jé, maar ik geloof niet. dat hij het méént. Misschien is hij wel blij met het deugdelijke argument om zich niet te wassohen, nu met die barre kou tot Zaterdag kan opsparen, om dan een ware boter-, spek- en suikerorgie te hou den. Voorloopig kan men namelijk in res taurants de gerantsoeneerde voedingsmid delen zonder coupon krijgen, niet veel maar genoeg; een balletje boter bij elk maal, twee klontjes suiker per kop thee of koffie en een sliertje spek voor hen, die van deze griezelige substantie houden. De Neder landsche huisvrouw, die hierbij zorgelijk het hoofd schudt, dient bovendien nog te bedenken dat de Engelschman, althans wat boter betreft, veel minder eet dan het volk der boterhammen. Zooals gezegd, zijn het dan ook tot nu toe enkel de boter- zwelgers, de suikerkluivers en de spekwel- lustelingen die onder de rantsoeneering lijden en hun lijden kunnen bescheiden eters zooals schrijver dezes, die zijn opge voed volgens het onvolprezen principe van „één boterham met iets en één boterham met niets", met gelijkmoedigheid en zelfs met genoegen aanzien. Tegenover het nieuwe ongemak van de rantsoeneering staat het nieuwe plezier van een tot normaal teruggekeerd uit gaansleven. Theaters en cinema's zijn nu alle weer op de gewone uren geopend en doen betere zaken dan ooit. Ook in de res taurants en de nachtgelegenheden is het hoogconjunctuur. Er wordt daar gefeest en gedanst en gedronken zooals nooit te voren en met veel meer gemoedelijkheid dan in vredestijd. De witte das, het stijve boord en de dwaze f lappanden hebben namelijk plaats gemaakt voor uniformen én gewone pakjes van alle soorten. De zoo geschapen gemoedelijkheid wordt nog verhoogd door de familiariteit waarmee hooge militaire oomes in dure uniformen aan dcnzelfden disch aanzitten met gewone soldaten in „battledress" „Ons kent ons" is nu het motto dat de stemming in deze vroolijke gelegenheden teekent en dat kan in het soms wel wat al te deftige Engeland lang geen kwaad. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9