Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden nuii Jaargang ZATERDAG 27 JANUARI 1940 No. 24491 Viering van het achtste lustrum H f HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN nses Juliana onder de A' reünisten De officiëele opening Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar «1 lintschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere 1 t/ertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk er tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ~J ensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden 1 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdrplem Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.15 per weet t. 0.1» Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj van Vlie* stoet leden en reünisten der V.V.S.L., temidden waarvan Prinses Juliana zich weer onmiddellijk thuis voelde, begeeft zich Neg voor een korte rondwandeling do or de stad. Op den achtergrond ziet men nog een gedeelte van de bereden eerewacht ,3 - - aanvulling op ons verslag in het Blad isteren betreffende het noenmaal, dat W.S.L. gistermiddag aan de echtge- :^.n der hoogleeraren heeft aangeboden >g meegedeeld, dat de presidente van ^;,V.S.L. in haar welkomstwoord erop dat dergelijke ontvangsten van de s der professoren zoo langzamerhand traditie zijn geworden. Spr. dankte de medewerking, die de dames had- p gegeven om aan haar, die van buiten j ad voor het lustrum waren overge-1 n, gastvrijheid te verleenen en ook in mmissie uit de burgerij hebben mede- Spr. noodigde de aanwezigen ia uit om een rondgang door het ge-j a te maken, waar de besturen der sub- nigingen aanwezig waren om de gas- !lie ontvangen. Nadat hieraan was vol- ving het noenmaal aan, dat werd ■^gd door een door V.V.S.L.-leden gege- :oncert. teravond is in den geheel gevulden j Schouwburg voor leden en reu- 1 een tweede voorstelling gegeven van a *.>medie „Artisten ingang", welke ook bijgewoond door H. K. H. Prinses ia. - afloop begaven allen zich in fakkel- ht naar het clubgebouw aan het Ra- irg- Intocht van leden en reünisten. ienmorgen bevond de Prinses zich :om onder de circa 450 reünisten, die tien halfelf en elf uur uit de verschil lende richtlijnen aan het station alhier arriveerden. H. K. H. kwam uit de richting Den Haag en sprong, vroolijk lachend uit een derde klasse-rijtuig, waarna Zij on middellijk Haar studie-vriendinnen opzocht Zij was gekleed in een eenvoudigen zwar ten mantel, afgezet met zwart bont en een zwarten hoed. Velen begaven zich naar de voor dit doel gereserveerde 1ste klasse wachtkamer ter begroeting van het be stuur en de lustrum-commissie. Bij het binnenrijden van eiken trein bracht het Leidsche Politiemimekgezelschap het club lied der V.V.S.L. tïn gehoore, dat enthou siast werd meegezongen. Op het Stations plein hadden zich circa 600 leden opge steld in volgorde van haar studiejaar. Te ruim elf uur betraden, begroet met de tonen van het Io Vivat" de reünisten het Stationsplein, waar voor den uitgang van het stationsgebouw een fraaie eere wacht van 24 V.V1.S.-leden te paard stond opgesteld. Alle anderen waren te voet. behalve de ab-actis van het bestuur, mej. de Visser, die te paard gezeten, het vaandel meevoerde. De Prinses liep gearmd temidden van Haar vriendinnen. Ook de besturen van zusterverenigingen uit andere academiesteden liepen in den stoet mede. Na een wandeling langs de slechts matig bevlagde Steenstraat, Stationsweg. Prin- sessekade en Rapenburg Waar voor het clubgebouw het V.V.S.L.-lied en voor de Academie het ..Io Vivat" werd gespeeld en gezongen scheidden de reünisten, o.w. de Prinses zich op de Breestraat af om in café restaurant ..In den Vergulden Turk" een koffiemaaltijd te nuttigen. De leden deden hetzelfde in café-restau rant ,,'t Schuttershof". Foto v. Vliet. K. H. Prinses Juliana was, evenals in 1935, onder de reünisten der V.V.S.L., dit- al ter viering van het 8ste lustrum. Men ziet Haar hier temidden van Haar vrien din nen. Hedenmiddag te 3 uur had in de Zuider- kerk aan den Lammenschansweg de offi- cieele opening van het 8ste lustrum plaats. WIE ER WAREN. Hierbij waren o.m. tegenwoordig H.K.H. Prinses Juliana, die bij de reünisten had plaats genomen, voorts curatoren, rector- magnificus. secretaris en vele leden van den Academischen Senaat, de decanen der faculteiten, de directeur van het Acade misch Ziekenhuis, de besturen van de zus terverenigingen van de V.V.SL.. het be stuur en de leden van de jubileerende vereeniging met de besturen der talrijke sub-vereenigingen, eereleden, oud-bestuurs leden en oprichters van de V. V. S. L. bene vens de leden van vroegere lustrumcom missies, het collegium van het Leidsche Studenten Corps, Lustrum-commissie van het L.S.C. benevens de Almanakredactie, het bestuur van Sempre Crescendo en van het Leidsche Studenten Tooneel. de be sturen van de studentenverenigingen Uni- tas Studiosorum Lugduno Batava. van Sanctus Augustinus. van de Indologenver- eeniging. van de S.S.R., voorts van de ver schillende vrouwenverenigingen te Leiden en van het Nationaal Bureau voor Vrou wen Arbeid, besturen van de E.HB.O. van de N.C.S.V., V.C.S.B.. van het Collegium Musicum en vele anderen, zoodat het groote kerkgebouw geheel gevuld was. DE OPENINGSREDE. De presidente van de V.V.S.L, Mej. M. N. Ekker ving haar herdenkingsrede aan met de vermelding van gewichtige gebeurte nissen, betrekking hebbend op ons Konink lijk Huis. Waar de V.V.S.L. zich een deel weet van het groote geheel der Leidsche Universiteit die Universiteit, welke zich sinds haar oprichting zoo nauw verbonden voelt met. het Huis van Oranje en waar de V.V.S.L.-leden door het V.V.S.L.-lid- maatschap van H.K.H. Prinses Juliana deze innige verbondenheid des te dankbaarder beleven, zult gij allen begrijpen, aldus spr. dat deze lustrumrede aanvangt met de ver melding van gewichtige gebeurtenissen, betrekking hebbend op ons Koninklijk Huis. Meer dan alle uiterlijk vertoon beteekent het te weten, dat de V.V.S.L.-leden in haar hart een warme liefde en een groote ver eering voor ons Vorstenhuis dragen, een liefde en vereering door de met recht te noemen Koninklijke wijze, waarop H. M. onze geëerbiedigde Koningin en H.K.H. Prinses Juliana Haar volk in deze zoo zware tijden tot een lichtend voorbeeld zijn! Na erop gewezen te hebben, dat het niet in overeenstemming met de zwaarte en den ernst van dezen tijd zou zijn, indien het aanvankelijk opgemaakt programma der lustrumviering ongewijzigd zou zijn uitge voerd, sprak spr. de hoop uit, dat de V.V. S.L. uit dit. voor dezen tijd in dezen vorm, nieuwe lustrum veel oude kracht putte en dat het saamhoorigheidsgevoel van haar leden, door wat samen bereikt en samen beleefd werd, gesterkt worde. Spr. gaf vervolgens In vogelvlucht een overzicht van de geschiedenis van de V.V.S.L. Zjj belichtte uitvoerig den toestand in vroegere jaren, waarbij zij mede de nage dachtenis eerde van dr. Aletta Jacobs, die in 1871 met speciale toestemming van minister Thorbecke als eerste haar schre den zette op een pad, dat tot nu toe onbe gaanbaar scheen voor de vrouw. Thans voelen de vrouwelijke studenten zich bij haar studie noch bedreigd, noch achterge steld. De moeilijkheden voor ons komen pas na voltooiing van onze studie en ik denk. dat ook onze generatie pas door schade en schande wijs zal worden. In 1877 werden de eerste meisjes te Leiden als studente ingeschreven. Haar aantal groeide langzaam maar'zeker, zoo dat er in 1900 een dertigtal waren. Van eenig onderling contact buiten de college^ zalen was nauwelijks sprake en zoo gebeurde het. dat ter bevordering van dit zoo ge- wenschte contact, op 27 Januari van het jaar 1900 het „Leesgezelschap der Vrouwe lijke Studenten te Leiden" werd opgericht door de dames Cohen Stuart, Reudler en de Waal. En hiermee is dan een begin ge maakt met de geschiedenis der V.V.SJL. Zeker zullen de verwachtingen der eerste i3 leden hoog gespannen zijn geweest. Toch '.uilen zij niet in haar stoutste toekomst- droomen hebben gedacht, dat dit Leesgezel schap zou uitgroeien tot een Vereeniging van Vrouwelijke Studenten met 600 leden en trouwe reünisten in veelvouden van 600. Het leesgezelschap mocht al dadelijk de welwillende medewerking ontvangen van de hoogleeraren Lorentz, Drucker en Oort. Deze leesavonden, welke in het gastvrije huis van mevrouw Cohen Stuart werden gehouden, waren toch niet bij uitstek ge schikt voor het bevorderen van het onder ling contact en het enthousiasme dreigde dan ook te verflauwen, zoodat men na een half jaar den koers wendde en overging tot het instellen van vergaderingen met vaste voordrachten door de leden te houden. Van dit oogenbllk af dateert dan ook de naam Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Tevens werd nu gezocht naar een eigen localiteit en met groote dankbaarheid wordt melding gemaakt van de toestemming van curatoren tot het gebruiken van een der kamers in de Academie. Langzamerhand echter kwam er een verlangen naar wat meer gezelligheid, zoodat de V.V.S.L. haar karakter van wetenschappelijk dispuut wat ging verliezen. Parallel hiermee ging de wensch, nu ook een kamer te bezitten, waar men zij het ook op bescheiden wijze dit doel kon bereiken. In 1902 betrok men de kamers boven het vegetarisch restau rant op de Langebrug en hier werd de kiem gelegd voor de „Vriendschap en de Vreugde", waaraan de Club gewijd zou zijn. In 1903 verhuisde de V.V.S.L. naar het Steenschuur, waar haar in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lang leven beschoren was. Na de moei lijke jaren van het begin ging de Club nu een tijdperk van innerlijken groei en bloei tegemoet. In 1906 werd rechtspersoonlijk heid verkregen. Dank zij een welgeslaagde leening, kon het huis op het Rapenburg van burgemeester de Gyselaar worden aan gekocht en na een zomer van hard werken kon op 11 September 1928 het statige club gebouw der V.V.S1. op Rapenburg 65 ge opend worden door de praeses, Mej. Tjeenk Willink. De jaren, die volgden, kenmerkten zich door groote activiteit en enthousiasme der leden, gestimuleerd misschien door het „noblesse oblige" van het nieuwe clubge bouw. Spr. gaf van deze ontwikkeling een beknopt overzicht, waarna zij dit eveneens deed van alle sub-vereenigingen, club-cor poraties. disputen en kringen. Vervolgens behandelde zij de betrekkin gen van de V.V.S.L. tot de buitenwereld, die van zeer vriendschappelijken aard zijn. Zich richtende tot de reünisten zeide spr.: den meesten van u geeft het leven thans meer moeiten en zorgen dan in de jaren, toen het „hoopvol jonge leven" u saambrachit in de Sleutelstad. En op hen die nu studeeren, drukt de verantwoordelijkheid voor wat zij onder namen. zwaarder dan in andere, zorgeloo- zer tijden. Van ons allen zal er. nu of in de toe komst, misschien nog veel geëischt wor- BINNENLAND. Begrooting van sociale zaken; de minister antwoordt de Eerste Kamer (3e Blad). Uitvoering der Kinderbijslagwet; commissie van voorbereiding geïnstalleerd (Bin nenland, 4e Blad). Spoorwegongeval bij Koekange (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Elfstedentocht op aanstaanden Dinsdag vastgesteld (Sport, 3e Blad). H.K.H. Prinses Juliana neemt deel aan de viering van het 8ste lustrum der Ver. van Vrouwelijke Studenten te Leiden (Stadsnieuws, le Blad). Ernstige autobotsing te Oegstgeest; vijf ge wonden, waarvan drie ernstig (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe belangstelling Ongeani meerde markt Slechts kleine koers verschillen Amerikanen gedrukt Xederlandsche beleggingen prijshou dend. BUITENLAND. Opnieuw hebben de Finnen alle Russische aanvallen afgeslagen (le Blad). Weer eenige schepen getorpedeerd le Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET 4DE BLAD. Matige tot lichte vorst. Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke tot Noordoostelijke wind. Betrokken tot halfbewolkt. Plaatselijk eenige sneeuw. den; eischen, waarop wij „ja" moeten zeggen, omdat wij het groote voorrecht hadden aan deze Universiteit te studeeren en omdat ons de gelegenheid geboden werd ons tot mensohen te ontwikkelen, waaraan de Maatschappij juist nu behoefte kan hebben. Foto Bleuze, Leiden. m_ v. - "t- TMM - f Na afloop van de Schouwburgvoorstelling begaven de leden en reünisten der jubi leerende V.V.S.L. zich gisteravond in fak keloptobht naar het clubgebouw aan heA Rapen burg.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1