nze buitenlandsche politiek 3emeente Leiden verstrekt warme maaltijden De Finnen slaan de Russische aanvallen af IUYLENSPIEGHEl "'""Akkertje. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Januari 1940 Derde Blad No. 24489 regeering oogst waardeering 1 Q Churchill's oordeel scherp afgewezen C SANOSTOL RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN In den 4C Onder zware verliezen Het echec der roode tanks Sche/e hoofdpijn P 'n ui oen parlementairen medewerker). I ij ndert het iemand, dat ook in de I Camer de buitenlandsche politiek y igeering warme instemming vond? rlijk niet; het heele Nederlandsche :tt~iwens staat eensgezind achter het ïeids-beleid, gericht op een strikte eit en op het ongeschonden be- n grondgebied en zelfstandigheid, gisteren in de Eerste Kamer nog or verschillende sprekers betoogd, ■wachten hulde aan onze Regee- fcn haar politiek van waakzaam- onzijdigheid. ■»iOed recht op die onzijdigheid is rpe gelijk wij al in het kort heb- eld door prof. de Savornin Loh- A'g eens in den breede uiteengezet, Gcdat op onze zelfstandigheid. Wij schetste hij een zelfstandige Jtachtens ons historisch recht en "gen wezen en hij betuigde zijn ;p ring over de wijze, waarop Minis- Kleffens dit onlangs in de Tweede uiteen heeft gezet. En op grond Ut recht handhaven we ook onze .telts- en zelfstandiglieidspolitiek, geen enkel verdrag sluitend, met "nogendheid dan ook, hoe goed en ^end (b.v. met België i onze verhou- k moge zijn. fjLohman heeft zich met kracht ver- ■n de strekking van Minister Chur- jeruchtmakende rede, ie het Verdrag van Versailles slo- zoo betoogde hij dragen de ver- ,'delijkheid voor dezen oorlog. Daar iderland niet bij. Het waren ook Ad en Frankrijk, die de collectieve ÉVid om zeep brachten; die niet in Vlog gingen, toen (vóór Polent ver fde andere kleine mogendheden V aangetast, en die daarom niet mo- ïrlangen, dat wij thans wèl in den zullen gaan. De afgevaardigde ver- "l volstrekt niet te twijfelen aan de motieven van Engeland, maar hij te er zich niet blind op te staren. - zoo riep hij uit Nederland wei- oor zich in den oorlog te storten, /gveld van Europa te worden. 'wees hij met nadruk op het Rus- Ij gevaar, een gevaar voor geheel t Rusland heeft thans, aldus spre- ,;t masker afgeworpen en Duitsch- \et nu dat zijn Regeering het paard ■oje heeft binnengehaald. lillende andere afgevaardigden heb- J gelijken geest gesproken, vezen op onzen plicht om neutraal ten. Mr. Briët legde er daarbij na- op, dat onze bevolking zelf een (J mate van voorzichtigheid in acht e nemen, ook omdat onze positie in |(1 van Europa toch altijd gevaarlijk „Rustig en waakzaam" aldus del ■rlët moet ons devies zijn. M verschillende sprekers, die zich Tnl Volwaardig C A kl/NCT/M LEVERTRAAN-PRODUCT sin.i.is.ippe/sm.iiiA 11.40 PER FLACON F AMIl IE VERPAKKING 12.75 6531 (Ingez. Med.) gelijken geest uitlieten als prof. Lohman, verzuimden niet ook hunnerzijds de rede van Churchill te bestrijden; de heeren Briët, Anema. van Lanschot, van Embden, Vorrink. allen deden het met kracht en overtuiging. Zoo leverde de Engelsche Minister van Marine een belangrijk aandeel tot dit de bat in den Nederlandschen Senaat! Wij behoeven niet alle opmerkingen van die sprekers te herhalen; ze kwamen uiteraard op hetzelfde neer. We moeten het hem maar niet te kwalijk nemen, zei prof. Anema. Maar met den oorlog heeft de Volkenbond niets te maken, en in dien oorlog vormen nu eenmaal de belangen der groote mogendheden een overheer- schende trek. Dat ook het tegenover klei ne staten bedreven onrecht in het spel is, gaf de heer Anema toe, maar dit is al vaker het geval geweest; er is geen enkele reden, om hen deswege ln den oorlog te betrekken, en ook hun lidmaatschap van den Volkenbond verplicht daartoe ln gee- nen deele. Neutraliteit is in dezen strijd voor een natie als de onze gewetensplicht, meende mr. Van Lanschot. Zoowel hij als de heer Vorrink wezen er op. dat Neder land lid van den Volkenbond dient te blij ven en dat daardoor onze neutraliteit in geenen deele in gevaar komt. Zoo werd de rede van Minister Chur chill in dit debat door onzen Senaat krach tig afgewezen. Wij dienen er ons op voor te bereiden, om straks, zoo mogelijk, mede te werken aan een rechtvaardigden vrede, zei mr. Briët. Op dit laatste wees ook prof. Van Embden. Hij adviseerde onze Regeering om tijdig overleg te zoeken met andere neu tralen, teneinde op zulk een vrede invloed te oefenen. Ook wees hij er op, dat men den Volkenbond niet mag betitelen als een machtsgroep; in Genève wordt gewerkt voor en aan permanente waarden. En na den oorlog zal er een nieuwe regeling moe ten komen, om de collectieve veiligheid te verzekeren, waarbij alle staten misschien wel een deel van hun souvereiniteit zullen moeten offeren. Wat den Volkenbond be treft heeft ook mr. Lohman er op gewezen dat het lidmaatschap daarvan volstrekt niet tot deelneming aan den oorlog ver plicht. We moeten er lid van blijven en er alleen uitgaan, wanneer hij in dezen oorlog partij zou kiezen. Dat de blokkade niet onbesproken bleef, spreekt van zelf, Mr. Kropman wees op de groote schade, welke wij er door lel den, en op de noodzakelijkheid om er te gen te doen wat mogelijk is, en om telkens maar weer met kracht te protesteeren, als de rechten der neutralen worden aan gerand. Wij hebben hierboven het een en an der vermeld uit de redevoeringen van acht afgevaardigden; thans rest, als ne gende, alleen nog de heer Van Vessem, van de N.S.B., die een in enkele opzichten afwijkend standpunt innam. Zoo was hij van oordeel, dat wij den Volkenbond dte- Foto Van Vliet. verband met de felle koude worden sedert een tweetal weken op initiatief van liet «e van B. en W. van gemeentewege aan minvermogende stadgenooten tegen den wel illtfken prys van 5 cents, dagelijks warme maaltijden verstrekt. De maaltijden worden n dag tusschen 5 en 6 uur opgediend in een viertal lokalen, n.L van dc voormalige (school aan de Oude Vest. de Haverstraatschool, het gebouw van „Schoolkindervoeding" e Pieterskerkgracht en dc school-Duivenbodestraat. Dat deze daad van het gemeente- zeer wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het toenemend gebruik, dat ervan wordt i ikt. Bedroeg het aantal gegadigden de eerste dagen ruim 30, in de laatste dagen heeft fcrfe tweehonderd reeds overschreden en nog steeds komen zich iederen dag meer liefheb- »n aanmelden. et eten wordt verstrekt door de firma Wouterlood, de Ver. voor Schoolkindervoeding ^{haar materiaal beschikbaar, terwijl leden der Ver. Vrouwelijke Hulp behulpzaam zijn bij diening. Het dagelijksch menu bestaat uit degelijken stamppot, afwisselend met vleesch irst. Over de kwaliteit hoort men slechts één roep: „voortreffelijk", terwijl de porties een liter) voor verreweg de meesten meer dan voldoende zijn. ^ooals wij gisteravond bij ons bezoek konden constateeren, heerschte er aan de iange T i een opgewekte stemming. Men is algemeen dankbaar voor de geboden gelegenheid c Ier tegen een kleine vergoeding een smakeiyken, wannen maaltijd te nuttigen, dien beesten anders ongetwijfeld zouden moeten ontberen. met eenlge wat betreurd wordt, is dat de verstrekking zal worden gestaakt, wanneer dc >eriode een einde neemt! nen te verlaten (het is het bekende stand punt zijner partij), en zulks te meer na de rede van Minister Churchill, die uit ons lidmaatschap den plicht afleidt om aan den oorlog deel te nemen. Ook hij stelde de noodzakelijkheid van een neutrale po litiek in het licht, en ook van een goede verstandhouding met België, al bespeurde hij in dit land enkele tendenzen, die hij bedenkelijk acht. De heer Van Vessem meende dat ook voor ons land een spoedige „vrede door overleg" de beste oplossing zal zijn. Zoo liep door het geheele debat heen, een toon van groote waardeering voor het beleid der Regeering. „Het zou landverraad zijn" riep de heer de Savornin Lohman „om aan de oprechtheid van haar neutraliteits-poli- tiek te twijfelen." Ook brachten verschillende sprekers hulde aan de vredes-pogingen, van ver schillende kanten gedaan. Woorden van sympathie voor het kleine, dappere Fin land ontbraken in de discussie niet en reeds betuigde men instemming met het voornemen, om f. 100.000 aan het Finsche Roode Kruis te geven Mr. Kropman wees op de beteekenis van een goede diplomatie (in verband waar mee de heer Heldring om een betere outillage onzer gezantschappen vroeg) en de heer Briët op de waarde van een zoo sterk mogelijke bewapening, waardoor we onze neutraliteits-politiek ook in preventief opzicht kracht kunnen bijzetten. Ook drongen enkele sprekers er op aan, dat de Regeering aandachtig zou letten op onze rechten inzake vergoeding wan schade, aan onze schepen toegebracht; de heer Helding wenschte oprichting van een bu reau inzake zee-oorlogs-schade. Een nuttig advies gaf prof. Lohman nog, namelijk om in zeer buitenge wone omstandigheden, als het weer eens bijzonder spannend mocht wor den, de bevolking zoo ruim mogelijk in te lichten; dit zal de gerustheid bevorderen. Inderdaad. Natuurlijk kan de Regeering nooit alles zeggen. Maar misschien toch wel iets meer, dan ze tot dusver deed. Vanmorgen komt de Minister aan het woord. Een erg zware taak heeft hij niet. Maar met belangstelling zal toch naar hem worden geluisterd. KAÜTJ5JN BLIJFT EERVOL ONTSLAGEN. Beslissing centrale raad van beroep. Hedenochtend deed de centrale raad van beroep te Utrecht uitspraak in de zaak van den kapitein van het Neder landsche leger, die in October j.l. eervol uit den dienst werd ontslagen, nadat hij zes dagen in arrest had gezeten. Aanlei ding tot dit ongevraagde ontslag was een bezoek van den kapitein geweest aan een feest in een Duitsche grensplaats. Hij had tijdens zijn bezoek aan deze grensplaats niet gezorgd voor overdracht van het commando over zijn compagnie, gelegerd op korten afstand van de Duitsche grens. Tegen het gegeven ongevraagde eervolle ontslag was de kapitein in verzet ge komen. Drie weken geleden werd deze zaak be handeld voor den centralen raad van beroep. De raad verklaarde vanochtend het be roep van den kapitein ongegrond. De ka pitein blijft dus eervol ontslagen. RUIM 100.000 M3. GAS GESTOLEN. Een jaar gevangenisstraf opgelegd. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een Amsterdamschen pensionhouder, die ruim honderdduizend kubieke meters licht gas van de gemeente had gestolen tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O.M. had dezelfde straf gerequireerd. De man dreef in de hoofdstad een groot pension. In het pand was officieel geen gas. De werkelijkheid was anders. De man, die vroeger gasfitter en electricien was. had op eigen houtje in zijn heele huis gasleidingen aangelegd en aangesloten op de hoofdlei ding. Ieder pensiongast mocht naar harte lust koken, bakken en braden, heel het huis werd met gas verwarmd, twee badkamers waren voorzien van gasgeisers en in de keuken waren twee gasfornuizen geplaatst. Ruim drie jaar duurde het voor hij gesnapt werd. Volgens de berekening van de ambte naren van de gasfabriek was er clandestien 110.000 kubieke meter gebruikt, voor een bedrag van f4400. De gemeente Leiden stelde 125.000.beschikbaar ter be scherming van de ingezetenen tegen luchtaanvallen. Er ont breekt nu nog een bedrag van 36.000.dat door de burgerij dient te worden bijeengebracht. Bijdragen kunnen worden gestort op postrekening 9200 van de Araster- damsche Bank, bijkantoor Leiden, onder vermelding „Luchtafweer". Uitgesproken: N. J. Assendelft, veehouder en koopman. Hil- legom, Frederikslaan 2. R.-c.: mr. E. J. W. Top; cur.: mr. F. J. D. Theyse. te Haarlem. Ergens in den Melkweg, zoo heeft de sterrenwacht te Hamburg uitgepiekerd. is door „een plotselinge ontaarding der ato men" een zón ontploft, als gevolg waarvan het omhulsel van die zon is „weggeslingerd met een snelheid van eenige millioenen kilometers per uur naar alle zijden van het wereldruim". Aangezien er tegenwoordig zoo véél ont aardt. zou ik niet weten, waarom de ato men der Melkweg-zonnen daar een uitzon dering op zouden maken en daar de Melk weg vele lichtjaren van ons verwijderd is, zou ik mij over die ontplofte zon al even min opwinden, aLs over ontploffingen in Mandsjóekwo die. al vernielen zij een halve stad. tóch minder indruk op ons ple gen te maken, dan de ontploffing van een fluitketel bij de buren ware het niet. dat snuggerlingen bij het vernemen dier Melk- weg-catastrophe wijs hebben geknikt en tot hun ademloos toeluisterend gezin heb ben gezeid: „Asjeblieft, daar zullen wij die rare kou wel aan te danken hebben. De redeneering is vrij simpel: zonnen geven warmte. Er is een zon ontploft. Er wordt dus minder warmte in de wereld ruimte uitgegoten. Dus koelt de wereld ruimte een pietsje af. Dus hebben wij het koud. Punctum. Edoch, in het veen ziet men niet op een turfje. Het wemelt van de zonnen in den Melkweg. Hoe zou één zonnetje minder hier op aarde het kwik des thermometers kun nen doen wegkruipen in zijn bolletje? Ik-vraag u: heeft u wel eens bij helder vriezend weer het hoofd geheven naar den Melkweg? En heeft u dan iets gemerkt van koesterende straling uit die richting? Ik niet. Voor alle zekerheid heb ik het nog eens gevraagd aan een vriend, die zich verheugt in het bezit van het standaardwerk „De wonderen des Heelals", indertijd versche nen in 24 afleveringen a 75 cent. Wat daar niet in staat over de wonderen voornoemd is de moeite van het weten niet waard. „In den Melkweg", aldus mijn vriend na lezing van bladzijde 786, „zijn wèlgeteld 528.973.416.984.376.293.479 zonnen, oftewel, zooals jullie leeken zeggen: sterren op een hoop geveegd. Laten het er nu eens 528.973 416.984.376.293.478 geworden zijn. Ik vraag je: kan dat véél schelen? Bovendien, als wij nu constateeren, dat daar een zon ontploft is, kan het wel een paar eeuwen geleden al zijn gebeurd, zoodat eerder de strenge winter van 1647 in aanmerking- komt door die ontploffing te zijn veroor zaakt. Maar wat lees ik op bladzijde 1191? Dat bij een zonnecatastrophe enorme hoe veelheden energie vrijkomen, die groote hitte verspreiden. Zoo zou dus in 1647 juist een hittegolf moeten zijn ontstaan door die ontploffing. Bovendien heb je in je eigen krant kunnen lezen .dat, terwijl jij en ik bibberen van de kou, in Argentinië en Bra zilië de menschen op straat dóód vallen van de hette. Dat is juist zoo móói van de natuur...." „Hm", vond ik. Dat zij altijd zorgt voor een goeie gemiddelde temperatuur! Als het hier kou der is, is het daar warmer. En als het hier warmer is, wordt het ergens anders kou der!" „Laat het dan maar alsjeblieft ergens anders verschrikkelijk koud worden en liefst dirèctwenschte ik uit het diepst van mijn hart. En daarmee namen wij afscheid. Tóch vanavond es naar den Melkweg kijken of Ik ook een leege plèk zie Omtrent de gevechten ten Noordoosten van het Ladogameer seint United Press dat de roode troepen tal van tanks, pantserwa gens en stukken geschut hebben opgesteld te Kollaanjoki. dat aan den Noordoostelij ken oever, niet ver van de Russische grens ligt. Ook te Aittojoki hebben de Russen vele mechanische strijdmiddelen geconcentreerd en het is voornamelijk van deze twee bases dat de Sovjets tep aanval trekken: tot nu toe zonder succes. Nu al twee dagen lang bestoken zij onophoudelijk de Finsche stel lingen; het vuren houdt er niet op en tel kens weer worden in dit beboschte gebied de tanks op de Finnen afgezonden. Maar de verdedigers houden stand en slaan de Rus sen met gevoelige verliezen terug. Sinds dit jongste offensief begon, hebben de Finnen hier 22 tanks buitgemaakt. In militaire kringen te Helsinki gelooft men evenwel, dat het Russische offensief niet lang zal aanhouden, vooral omdat de Russen slechts over één weg beschikken, waarlangs de noodige voorraden kunnen worden aangevoerd. En ook deze ravitail leering gaat nog met moeilijkheden ge paard. Men meent daarom, dat, indien de Finnen de stormaanvallen nog eenige da gen lang kunnen afweren, er weer een pau ze in de gevechten zal komen, daar dan de Russische voorraden grootendeels zullen zijn uitgeput. De verliezen, die de Russische troepen in dezen sector aan dooden en gewonden ge leden hebben, worden reeds op vele duizen den geschat. Volgens een niet officieele ra ming aldus United Press schat men het aantal gesneuvelde Sovjet-soldaten op 4000 en dat der gewonden op 12 a 16.000. Bij de bittere koude, die er heerscht, ster ven ongetwijfeld vele gewonden, vóór zij door de ambulancediensten gevonden kun nen worden, op de met sneeuw bedekte vel den. De Finnen brengen hun gewonden op overkapte draagbaren, die hen tegen den ijzigen wind beschermen en er van boven uitzien als huifkarren. Het Finsche legerbericht zegt nog: Op de Karelische landengte heeft de vijand, gesteund door artillerie, tusschen Summa en Muolajaervi een aanval on dernomen, die werd afgeslagen. Een vij andelijke poging, over het ijs bij Muola jaervi aan te vallen, werd eveneens ver ijdeld. De Finsche artillerie beschoot met succes de Russische geschutssteUin^cr. en mitrallleurnesten. Ten Noorden van het Lad-.-gameer hvett de hevige strijd den geheelen dag voort geduurd. Op verscheidene punten van het Oos telijk front ging de vijand tot den aanval over, zoo te Kolaanjokl en te Aittojoki. Alle aanvallen werden afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. De Finsche troepen hebben zeven Russische gevêchts- wagens vernield. In de andere sectoren bedrijvigheid van patrouilles. De vijand heeft in Noord-Finland het district Nurmes en eenige andere plaatsen gebombardeerd. Ook ditmaal hadden de Russische vliegers het op de ziekenhuizen gemunt. Men heeft tot dusverre onder de burgerbevolking en het verplegend perso neel 21 dooden en een twintig gewonden geteld. In de andere deelen van Finland be perkte actie der Russische luchtmacht. De Finsche luchtmacht heeft geslaagde verkennings- en bombardementsvluchten ondernomen. FINSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Uit Mariehamn Aaiands-eilandenwordt gemeld dat het Finsche ss. ..Notung" 1650 ton groot door Russische vliegtuigen tot zinken is gebracht tusschen Abo en Mariehamn. De Russische vliegers hebben 15 bommen geworpen, geen enkele trof doel, doch een ervan kwam zoo dicht bij het Finsche schip terecht dat het lek sloeg. De bemanning die inmiddels in de reddingsbooten was gegaan, werd daarna tot driemaal toe door de Russische vlie gers met machinegeweren bestookt. Ge lukkig slaagde zij er ln om Sottunga te bereiken. De correspondent van Havas te Helsinki meldt: De verliezen die door de sovjet-Russi sche tanks geleden zijn, hebben iedereen verrast en in de eerste plaats de Finnen zelf. De bolsjewiki hadden verwacht, dat zij de Finsche hoofdstad in enkele dagen tijds zouden bereiken. Een van hun rede nen voor dit vertrouwen was. dat zij erop rekenden, dat hun tanks grooteüjks zou den Bijdragen tot vergemakkelijking van de overwinning. Nu zij er van de duizend tanks, die de sovjets in het veld brachten bij den aanvang der campagne in Finland niet veel meer dan vijfhonderd over. In de zeven weken van den oorlog hebben de Finnen er ruim 460 vernield. De eerste golf sovjet-Russische tanks is tot staan ge- 6524 (Ingez. Med.) bracht en vernietigd door een handig ge bruikmaken van de mijnen. Overal liepen de Russische tanks op deze mijnen, zoodra zij over de grens waren. Op die wijze ver loren de Russen reeds in den aanvang een groot aantal tanks, hetgeen groote verbit tering wekte. Het tweede zeer geduchte wapen, dat door de Finnen gebruikt werd was het anti-tankkanon. Deze zeer handzame, ge makkelijk te verplaatsen en te verbergen stukken geschut vormden van het begin af een aanzienlijk gevaar voor de Russische tanks. Het kaliber der kanonnen is onge veer anderhalve duim. Zij vuren een pro jectiel af, dat zelfs de pantsering der mach tigste tanks doorboort. Daardoor springt terstond de tankbepantsering en gewoonlijk wordt de tankbemanning door de Scherven die van de pantsering afvliegen, gedood. Het derde middel tot verdediging tegen de vijandelijke tanks werd gevormd door de versperringen, die in den loop van den vorigen zomer zijn opgeworpen en waar aan door alle lagen der Finsche bevolking is medegewerkt. Deze versperringen van allerlei aard waren doeltreffend. Alleen de zwaarste Russische tanks kwamen er over heen, maar de kleine en middelgroote tanks konden er niets tegen uitrichten. Vaak waren de versperringen gemaakt van blok ken graniet die diep in den grond vast gezet werden. Met duizenden en duizenden bommen en granaten trachtten de Russen dit versterkingssysteem aan te tasten doch zonder succes. Gezien het feit, dat den laatstentijd de activiteit der roode troepen belangrijk ver minderd is, kon de vernieling van Russi sche tanks niet in hetzelfde tempo worden voortgezet. Opgemerkt kan nog worden dat de Finnen tegen de tanks ook nog gebruik maken van anti-tankgeweren en van veld geschut. De bemanning van een tank heeft ver schrikkelijk te lijden van de koude. De motoren bevriezen snel en vaak moetende Russen ze voortdurend op gang houden met het gevolg, dat tien of twintig maal meer brandstof verbruikt wordt dan ver wacht werd. Niet zelden komt het voor, dat tanks, die langen tijd gefunctionneerd hebben, op een gegeven oogenblik werke lijk in actie moeten komen en dat dan dcor gebrek aan brandstof de motor afslaat. Zoodra de motor niet meer werkt, zit de bemanning letterlijk opgesloten in een ijskast en komen de inzittenden om in da kou.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9