BINNENLAND No. 24485 IVOR OL De „O. 22" te water gelaten Wijziging der Bioscoopwet voorgesteld LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Januari 1940 Vierde Blad 1 Osfe Jaargang De winter doet zich gelden Waarom de „Arendskerk" werd getorpedeerd Mooie, unite tanden. De suikerdistributie NI* Uit Ned. Oost-Indië Een vergelijking met de „O. 1* Controle op filmvertooningen in „besloten kring' oor half J I v&n j 5DAC ^.EINVERKEER OPNIEUW IN DE WAR. Uyj, de Je strenge vorst doet op verschillende H mieren haar invloed gelden op het spoor- -gverkeer. Hoewel steeds aille krachten r«£ rden ingespannen om de onvermijdelijke "jtragingen wegens het slecht-function- cjjjjgen van wissels te voorkomen, kan men i a.se stagnatie niet geheel overwinnen. In meeste gevallen kan het verkeer normaal «D^rtgang vinden, doch af en toe veroor- JJgBt de vorst ernstige defecten. Zoo was ü;t gistermorgen, toen een electrische voe- L ïgsdraad bij het Centraal Station in recht brak en zoo was het vanmorgen in lavj buurt van Breukelen. Het was 7 uur. de electrische treinen tusschen Am- g.'rdam en Utrecht niet verder konden, r -idat zij geen stroom kregen. Dadelijk nam -7-at op de stations in Utrecht en in Am- ""rdam alle maatregelen om het verkeer r Hilversum te leiden. Dit ging natuur- Vj niet zonder stagnatie. De treinen ver- Wokken met. ruime vertraging en kwamen 1te laat binnen, omdat de lijn naar Hil JJr'Sum de grootere verkeersintensiteit niet jl verwerken. a,K)m ongeveer 8 uur was de breuk weer «.„■steld, zoodat om 8.34 de electrische trein 1 Amsterdam C.S. naar Utrecht over tlföukelen en Maarssen vertrok. 1 Uiteraard duurde het nog eenigen tijd al(fc>rdat het reizigersvervoer, dat op deze iórAn van en naar de hoofdstad zoo druk is, tier geheel normaal kon doorgaan. LOT vi Jat het goederenvervoer der spoorwegen 'ï',>ote moeilijkheden ondervindt, spreekt h izelf nu de rivieren dicht liggen en het «ver een aantal wagons in gebruik heeft 5V>r vervoer van levensmiddelen. 4Jp alle belangrijke stations voor goede- ïvervoer komt men dan ook aldus het ).«d. thans materiaal te kort en dat is in lm het bijzonder voelbaar op het grootste n>derenstation van ons land. het station '"'ïker Maasoever te Rotterdam, waar t, ivonds en "s nachts het goederenver- '4. 'r gesohiedt, zooals bekend, bijna uitslui- ud in de nachtelijke uren een tweedui- gud wagons worden verwerkt. M'Jij de genoemde moeilijkheden zijn nog 1. i:uwe gekomen, die bi] het verwerken van xl' wagons nog meer last veroorzaken: de .,ï:euwval en de daarop thans gevolgde felle .-st. Gisteren zag men nog kans om de ^Ueuw op het uitgestrekte emplacement i/I.O. in zooverre op te ruimen, dat er, zij "t met stagnaties, regelmatig gewerkt Pa worden. Je vorst heeft deze stagnaties thans veel i">oter doen worden. Het rangeeren gaat cir stroef met de wissels. Hoewel er met B: id en zout wordt gewerkt, heeft men veel t, en zoo is er meer, waardoor het samen vallen van de treinen voor de verschillende :j,stemmingen erg vertraagd wordt. Ziekte der het personeel, dat het de laatste da- K 1 onder ongunstige omstandigheden zeer ilijk had, komt er ook nog bij en aan hulp- ichten heeft men bij dit soort werk, dat hrdigheid en routine vereischt, niet veel. '.levensmiddelen voor de militairen gaan i or en deze transporten hebben, al kun- ir, ,1 vertragingen bij vertrek en tijdens de 'xn niet geheel worden voorkomen, nog J/eds een regelmatig verloop. Daarna ko- i«:n aan de beurt de particuliere transpor- ui., waarbij levensmiddelen voor den ïnsch den voorrang hebben, gevolgd door [,,iensmiddelen voor de dieren. Daarna kun- al andere transporten aan de beurt ko rt n. Slechts een gedeelte van de aanvragen '*jr vervoer kan worden aangenomen; en ïp'rbU gaan de transporten van onderne- agen, die altijd al regelmatig per spoor zenden, voor. Deze vaste klanten vragen —tnwel thans vele malen zooveel wagons 1 als elders en daarbij voegen zich de nog 1 hen, die gewoonlijk per boot transpor ren. H Vat de kolentransporten aangaat verna- n wij voorts nog, dat deze thans verdub- d zijn. Je postboot „Vlieland", welke eergister Idag wegens het ijs het eiland Vlieland t kon bereiken, is gistermorgen omstreeks uur uit Harlingen aldaar aangekomen. 1 twaalf uur heeft men getracht naar rlingen weg te varen, doch wegens den paren ijsgang is dit mislukt. De post kan 1 ook niet naar den vasten wal worden iracht. leden zal een nieuwe poging om met de leland" Harlingen te bereiken, in het :k worden gesteld. Het oordeel in Duitsche kringen. ECHTER NOG GEEN RAPPORT VAN DUIKBOOTCOMMANDANT. United Press meldt uit Berlijn: In bevoegde Duitsche kringen zeide men ons, aat men tot nu toe geen rapport van den commandant van den onderzeeër, die de ..Arendskerk" heeft getorpedeerd, heeft ontvangen. Wel werd aangenomen dat de „Arendskerk" getorpedeerd werd omdat het schip contrabande vervoerde, öf voor Zuid- Afrika, zooals in den aanvang werd ge meld. öf voor Engeland, volgens een be richt gepubliceerd in de Duitsche pers. In een interview met den kapitein te Lissabon heeft deze verklaard zoo meldt het bericht in de Duitsche pers dat de „Arendskerk" op weg was naar Engeland toen het werd aangehouden. Deze kringen verklaarden dat volgens de internationale •v/et de „Arendskerk". indien het schip con trabande vervoerde en de kapitein van den onderzeeër niet in staat was om een prijs- bemanning op het schip te zetten, getor pedeerd mocht worden. Tenslotte ver meldden genoemde kringen nog dat, zoo ver hun bekend is. er nog geen officieele verklaring hieromtrent is uitgegeven. De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart-Maatschappij f deelt mede, dat de ka pitein en de bemanning van de ..Arends kerk" heden uit Lissabon per trein naar Nederland vertrekken. Dinsdag worden zij in ons land terugverwacht. DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. met ©353 (Inzer. Med.) del en nijverheid van het departement van economische zaken. mr. C. J. M. Schaep- man. administrateur, hoofd van de afdee- ling consulaire en handelszaken van het departement van buitenlandsche zaken: tot secretaris: dr. J. Ridder, referendaris ter generale thesaurie bij het departement van financiën. Van heden tot en met Donderdag 8 Fe bruari zal bon 12 van de rijksdistri butiekaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. VOLKENBONDSCOMMISSIES NAAR DEN HAAG. Bijeenkomsten op 7 en 9 Februari. Naar wij vernemen zal op 7 Februari in Den Haag bijeenkomen het organisatie comité tot uitvoering van het besluit van de laatste Volkenbondsvergadering tot in stelling van een Centraal Comité tot coör dinatie van de financieele, economische en sociale werkzaamheden in de verschillende landen, terwijl op 9 Februari het „Comité de supervision", aan hetwelk enkele be voegdheden van den Volkenbondsraad en de Volkenbondsvergadering overgedragen zijn, mede in Den Haag bijeenkomt. Dit laatste comité vergadert onder leiding van den heer Hambro, president van het. Stor thing in Noorwegen. (Tel.) FINANCIEELE BELANGEN IN HET BUITENLAND. Ooltgensplaats wordt gemeld dat me- ;hooge bergen ijs in het Haringvliet n verband met de koude heelt de ge- 1 snte Amsterdam sedert eenigen tijd op i kke punten in de binnenstad vuurpot- ij geplaatstwaaraan verkleumde lieden gaarne plegen te warmen. Deze potten Jïpretden hun warmte van 's morgens en tot 's middags vijf uur. -fen vijftal vuurpotten is nabij taxistand- inatsen opgesteld en nu was het voor de i-chaufieurs zeer onaangenaam, reeds r vijf uur hun openluchtkachel gedoofd i zien. Nu de koude blijft aanhouden is 1 gemeentewege besloten de vuurpotten st des nachts om half twee uit te dooven, wijl nabij de taxistandplaatsen op het nbrandtplein en op het Leidscheplein g vuur den geheelen nacht blijft bran- I, vooral ten behoeve van de chauffeurs 'j den nachtdienst. lis tegenprestatie verschaft de directie 1 de taxicentrale den wachters van de irpotten warme koffie en chocolade. TWEEDE KAMER Je Tweede Kamer is Dinsdagmiddag Tebruari in openbare vergadering bijeen roepen. In deze vergadering zullen de ieelingen getrokken worden, waarna een ntal wetsontwerpen in de afdeelingen 'derzocht zal worden. Tot die wetsontwer- n behooren de instelling van een fonds )r de economische verdediging en de ffing van een winstbelasting. Een contact-commissie ingesteld. De minister van financiën heeft inge steld een commissie van advies en coör dinatie voor de behandeling van vraag stukken van financieelen aard, waarbij Ne derlandsche belangen in het buitenland zijn betrokken. Tot voorzitter tevens lid der commissie is benoemd: mr. L. J. A Trip, president van de Nederlandsche bank; tot leden: mr H. Albarda. administrateur, hoofd der afdee- ling geldwezen ter generale thesaurie bij het departement van financiën, mr. W. Cnoop Koopmans. lid van den raad van beheer voor dagelij ksche zaken van de ver- eeniging voor den effectenhandel, dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van han- VIJF EN ZEVENTIG JARIG JUBILEUM SUR IN AAMSC HE BANK. Ter gelegenheid van het vijf en zeventig jarig bestaan van de Surinaamsche Bank werd gisteren ten kantore dezer instelling te Amsterdam receptie gehouden. In de ontvangstzaal prijkten vele bloemstukken door bevriende relaties en instellingen als blijk van sympathie aangeboden. Van de gelegenheid om den hoofddirecteur mr. A. van Traa met dit jubileum geluk te wen- schen, werd door tal van vooraanstaande persoonlijkheden uit de bank- en zaken wereld gebruik gemaakt. Namens de regee ring maakten twee vertegenwoordigers van het departement van koloniën hun op wachting, terwijl ook de gouvernements commissaris in Nederland, de heer Th. Ligt- hart. zijn gelukwenschen kwam aanbieden. Namens de Nederlandsche Bank waren aanwezig de heeren J F. de Beaufort en mr. J. Westerman Holstijn en namens de Javasche Bank de heeren H. J. van Putten en F. H. Westerling De heer G. H. Crone kwam namens de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, terwijl van de in Suri name werkende ondernemingen jhr. A. H. Op ten Noort zijn felicitaties kwam aan bieden. Voorts gaven nog vele andere Amsterdamsche bankinstellingen blijk van haar waardeering voor hetgeen de Suri naamsche Bank in den loop der jaren voor ons Zuid-Amerlkaansche gebiedsdeel heeft gepresteerd. MILITAIREN VAN URK IN LEMMER AANGEKOMEN. De vijftig militairen, die gisterochtend van Urk waren vertrokken, zijn des mid dags in Lemmer aangekomen. Een der militairen was onderweg onwel geworden. Met een ijsvlet. die zich toe vallig ter plaatse bevond, is hij naar Urk teruggebracht. DE „REIGER" TE JOHANNESBURG. Zooals wij nog in een deel van onze vorige oplaag hebben vermeld is de „Reiger" gis teren te Johannesburg aangekomen. Honderden Nederlanders bevonden zich op het vliegveld, toen de K.L.M.-vogel er neerstreek. Onder degenen, die passagiers en bemanning verwelkomden, bevond zich de gezantschapssecretaris ie klasse van het Nederlandsche gezantschap mr. E. Star Busman. De Nederlandsche Kamer van Koophan del heeft den luchtreizigers een lunch aan geboden. Maandag zullen zij door het ge meentebestuur van Germiston worden ont vangen. OPLEIDING MATROZEN EN STOKERS IN INDIE. In verband met de bijzondere tijdsom standigheden zullen de marine-opleidingen voor de Europeesche matrozen en Euro- peesche stokers met Indisch verband, wel ke opleiding normaal in Nederland wordt gegeven, voorloopig in Indië worden ge houden. De werving van de z.g. voorjaarsploeg, welke stagnatie ondervond, wordt thans met kracht voortgezet. Mii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Hiernaast: De eerste Ne derlandsche onderzeeboot, in 1905 ge bouwd door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingcn, in het droog dok. IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIII Onder groote belangstelling van militaire en burgerlijke autoriteiten is hedenmorgen van de overdekte helling op de Marinewerf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Scheldete Vlissingen, de onderzeeboot „O 22" te water gelaten. De „O 22" behoort tot de serie van 7 onderzeeërs, die sedert het vorige jaar voor de Kon. Nederl. Marine hier te lande in aanbouw is. Als prototype van deze nieuwe serie geldt de „O 16". die in 1936 in opdracht van de Marine door De Schelde werd gebouwd en die in die dagen min of meer als een expe riment werd beschouwd. Bij den bouw van de „O 16" heeft De Schelde n.l. voor het eerst op een onderzeeboot electrisch las- schen op groote schaal toegepast. De erva ringen met electrisch lasschen, in 1933 door deze werf opgedaan bij den bouw van het flottielje-vaartuig „Johan Maurits van Nassau", leidden tot het verlangen, ook op een onderzeeboot een aanzienlijke hoeveel heid klinkwerk door laschwerk te vervan gen. Het experiment, dat in technische kringen aanvankelijk vrij sceptisch werd opgenomen, beantwoordde dermate aan de verwachtingen, dat besloten werd, er bij den bouw van volgende onderzeebooten verdere uitbreiding aan te geven. Het lasschen heeft gelegenheid gegeven tot verbeteringen in de constructie, waardoor b.v. de duikdiepte, die bij de „O 12" nog 60 M. bedroeg, bij de „O 16" kon worden opgevoerd tot 80 M. en bij de „O 22" zelfs tot 100 M. Dat de Koninklijke Maatschappij ..De Schelde" door haar initiatief bij de ..O 16" voor den Nederlandschen Onderzeedienst baanbrekend werk verrichtte, kan worden beschouwd als de voortzetting van een oude traditie. De eerste onderzeeboot toch. waar over de Kon. Nederl. Marine destijds de be schikking kreeg, kwam geheel uit het initia tief van deze werf voort. De bouw geschied de geheel voor eigen rekening, nadat de minister van marine had toegezegd, te be vorderen, dat de Staat de boot zou over nemen, indien zij geheel aan de eischen vol deed. Het behoeft gees betoog, dat de eerste onderzeeboot, die door De Schelde op 8 Juli 1905, zeer in het geheim, te water werd ge laten, in menig opzicht verschilde van het type, waarvan vandaag het tweede exem plaar, in tegenwoordigheid van velen, aan zijn element werd toevertrouwd. iiiiHniniiiiiHHiiiinimii Boven: Het jongste onderzeeboot type, waarvan hedenmorgen te Vlissingen het tweede exemplaar te water werd ge laten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKtMI De „O 1", die een geslaagden sigaar-vorm had, was 20.4 M. lang. 3M. breed, had aan de oppervlakte een snelheid van 8'/ï mijl, een kruissnelheid van 7 mijl en onder water een snelheid van 6 3/4 mijl. De duikdiepte bedroeg30',: M., het vermogen van de machine boven water was 160 P.K., onder water 70 P.K. Zij bood plaats aan maximum 15 personen en was bewapend met.... één torpedobuis van 45 c.M. De „O 22", die 77'/z M. lang en 6.20 breed is, heeft boven water een snelheid van plm. 19'/t mijl, onder water een van plm. 9 mijl. Haar kruissnelheid bedraagt 15 mijl, het machine-vermogen boven water 5000 P.K., onder water 860 P.K. Zij biedt logies aan 45 personen, heeft, zooals reeds opgemerkt, een duikdiepte van 100 M. en haar bewapening bestaat uit een kanon van 88 mm. 8 torpe dobuizen en een dubbel-mitrailleur van 40 m.m. Tegenover een waterverplaatsing van 123 ton van de „O 1" staat een waterverplaat sing van 1205 ton van de „O 22". Tusschen de „O 1" en de „O 22" liggen natuurlijk verschillende ontwikkelings stadia. Ook hierin heeft De Schelde haar aandeel gehad. Van haar werf zijn in totaal 19 onderzeebooten voor ons land en voor de koloniën van stapel geloopen. De veelvuldige samenwerking tusschen de Marine en de Zeeuwsche werf komt niet slechts in onderzeebooten tot uitdrukking, maar ook in andere verdedigingsmiddelen. Het was ook De Schelde, die de eerste Ne derlandsche torpedojagers bouwde, zoomede den eersten modernen lichten kruiser (de „Java"). De vele marine-opdrachten hebben in zeker opzicht hun stempel gedrukt op den ontwikkelingsgang van deze Nederlandsche werf. Enkele jaren geleden b.v. zijn op het z.g. Eiland te Vlissingen, in verband met den bouw van Marine-schepen, drie overdekte hellingen gebouwd, waar de schepen, be schut tegen nadeelige weersinvloeden, zoo ver gereed kunnen worden gemaakt, dat vrijwel onmiddellijk na de tewaterlating met de technische proefvaarten kan worden be gonnen. Terzijde van deze moderne marine-werf beschikt De Schelde op het Eiland nog over een groot terrein, ruimte biedend voor sche pen van het grootste type. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de Bioscoopwet, Ter toelichting schrijven de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie o.a.: De behoefte heeft zich doen gevoelen om ontduiking van het preventief toezicht, neergelegd in art. 16 van de wet, tegen te gaan. Gebleken is n.l., dat getracht wordt films, welke niet voor openbare vertoo- ning zijn toegelaten, te vertoonen in publieke bijeenkomsten, waaraan sleehts naar den uiteriijken vorm het karakter van besloten gezelschap wordt gegeven. Men geeft dan op groote schaal aan een ieder, die zich meldt, lidmaatschapskaarten uit of verschaft introductie, hetzij om niet hetzij tegen een bedrag, dat naar den omvang veel eer entree voor eenmaal dan contri butie is. Gelijk bekend, is het volgens het stelsel van de Bioscoopwet niet verboden nietge- keurde of niet toegelaten films in besloten kring te vertoonen. Weliswaar is het be sloten karakter der hiervoren bedoelde bijeenkomsten slechts schijn, maar bij ge brek aan positief bewijs kan hiertegen niet steeds voldoende worden opgetreden. Aldus wordt het voor aanhangers van stroomin gen. gericht op verstoring van openbare orde en rust. mogelijk door het vormen van zoogenaamde besloten gezelschappen films, welke geschikt zijn om de openbare orde te ondermijnen, wel degelijk voor het publiek te vertoonen. Dat zulks bepaaldelijk in de tegenwoordige tijdsomstandigheden in hooge mate ongewenscht is. nu beroering onder de bevolking zooveel dient te worden vermeden, behoeft geen betoog. Wel mag de regeering hier met waardee ring gewag maken van het besluit van den Ned. Bioscoopbond, waarbij het den bij dien bond aangesloten leden verboden is, hun theaters voor het vertoonen van door de centrale commissie niet toegelaten films af te staan. Hierdoor wordt het euvel inge perkt. Anderzijds dient echter niet uit het oog te worden verloren, dat het voortschrij dende gebruik van smalle films, voor de vertooning waarvan men geen bioscoop theater noodig heeft, de mogelijkheid van vertooningen als bovenbedoeld zeer in de hand werkt, terwijl de bedoelde bijeenkom sten ook veelal plaats vinden in zalen, welke wel een bioscoopinstaliatie bezitten, doch welker exploitanten niet bij den bioscoop bond zijn aangesloten. De regeering zou in haar taak te kort schieten, indien zij zich niet van de mid delen voorzag om tegen het aldus ontdui ken van de bepalingen der Bioscoopwet te kunnen optreden. Na afweging van de voor- en nadee- len, verbonden aan de verschillende mogelijkheden, is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat de thans voorgedragen oplossing het meest aan beveling verdient. Zij bestaat hierin, dat de kring, waarbinnen geen andere dan door de „rijkscommissie filmkeu ring" aldus wordt voorgesteld voor taan de centrale commissie voor de keuring van films te noemen toege laten films mogen worden vertoond, in beginsel wordt verruimd door in art. 16, eerste lid, de woorden „in het open baar" en „openbare" te doen vervallen. In een nieuwe tweede lid wordt bepaald, voor welke voorstellingen het verbod om andere dan door de rijkscommissie film keuring toegelaten films te vertoonen niet zal gelden. Daarnevens schept de nieuwe bepaling, vervat in het zesde lid van art. 16, volgens welke de rijkscommissie film keuring de toelating van films kan beperken tot door haar aan te wijzen groepen van personen, de mogelijkheid, dat films, die voor een willekeurig samengesteld bioscoop publiek m aanmerking mogen komen (me dische films b.v.), voor een publiek van be paalde bijzondere samenstelling wordt ver toond. De ministers denken hier o.a. aan gezelschappen, deskundig op het gebied, waarop de film betrekking heeft. Zij zien niet voorbij, dat het nieuwe stelsel ten gevolge heeft, dat een bonafide vereeniging een volkomen onschuldige filip gedacht wordt b.v. aan een Alpenveree- niging, die een ski-film vertoont voor haar leden niet kan vertoonen zonder dat deze vertooning is toegelaten. Doch de vol strekte onmogelijkheid om voor het onder- scheld tusschen bonafide vereenigingen en vereenigingen. welke de kiem van wetsont duiking in zich dragen, een afdoend objec tief criterium vast te stellen, zoomede de onmogelijkheid een afdoenden maatstaf te vinden, volgens welke bepaalde films zonder meer van het vereischte van voorafgaande keuring zullen zijn vrijgesteld, nopen over dit bezwaar heen te stappen. Overigens wordt de toelating in de practijk zeer ge makkelijk verkregen. In de tweede plaats strekt de wets- voordracht om de werkingssfeer van de wet te verruimen, in dien zin, dat in bet vervolg ook voor een niet-beroepsma- tige vertooning van films in het open baar vergunning van B. en IV. zal zijn vereischt. Onder de thans geldende wet is uitslui tend overtreding van art. 1, lid 1 een straf baar feit (art. 23) Overtreding van de overige voorschriften der wet kan tot dus ver niet anders worden gestraft dan langs den weg der sancties, genoemd in de arti kelen 10 e.v., hetgeen dus slechts effect kan hebben, indien het vergunningshouders be treft. Weliswaar wordt thans, zooals gezegd, voorgesteld de werkingssfeer van het ver eischte van vergunning uit te breiden, doch de wenschelijkheid heeft zich in het alge meen doen gevoelen om in geval van over treding van de essentieele voorschriften der wet mede over een strafrechtelijke sanctie te beschikken. Reeds hebben som mige gemeenten getracht terzake bij ver ordening aanvullende voorschriften te ge ven. hetgeen echter minder wenschelijk moet worden geacht. Bij afzonderlijke artikelen wordt nog het volgende toegelicht. Het eerstbedoelde voorstel heeft.,' zooals reeds tevoren werd betoogd, de bedoeling uit te spreken, dat voor alle openbare bios coopvoorstellingen een vergunning ver eischt is. Door bij de vergunning te onderscheiden tusschen vergunningen voor een onbepaald aantal voorstellingen (vergunning Al en vergunningen voor enkele bepaaldelijk om schreven voorstellingen (vergunning Bi, kan de noodige soepelheid worden betracht, in geval het incidenteele voorstellingen be treft. Het is de bedoeling de vergunning B bepaaldelijk te doen gelden voor1 de z.g. reizende bioscopen. Een andere wijziging opent de mogelijk heid, bij algemeenen maatregel van bestuur van het vereischte van vergunning vrij te stellen cultureele organisaties als volksuni versiteiten en instituten voor arbeidersont wikkeling. zoomede patronaten en derge lijke instellingen, voor zoover de te geven voorstellingen als openbare kunnen worden aangemerkt. Verder wordt voorgesteld den voorzitter van de rijkscommissie filmkeuring bevoegd te verklaren in dringende gevallen, indien hij het voornemen heeft een toegelaten film opnieuw aan een keuriijg te doen on derwerpen, de toelating van de film- ter stond te schorsen. Het spreekt vanzelf, dat allen, die na het inwerking treden dezer wet openbare bios coopvoorstellingen willen geven en die nog geen vergunning, gebaseerd op de thans geldende wet, bezitten, ten spoedigste een aanvrage om een vergunning A of B zullen moeten indienen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13