BINNENLAND KEELPIJN Hl De „Friesland" is gezonken UYLENSPIEGHEL DAM PO ji Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Januari 1940 Derde Blad No. 24483 wegamblenaren krijgen les in microfoontechniek Motorstrandreddingsboof is Bernhard" in dienst gesteld Gaas-afrastering langs de Duitsche grens De werkloosheid Andere schepen zullen vele maanden niet kunnen varen Uniforme bebakening van Rijkswegen In den -K SPREEKCEL GUUS WEITZEL GEEFT AANWUZIGINGEN. 7 kan als bekend worden veronder- I jdat de spoorwegen hier te lande bto tijd geleden zijn overgegaan tot inbrenger, van luidsprekersinstalla- de verschillende stations, teneinde bliek zoo spoedig mogelijk van wijzi- in de dienstregeling op de hoogte nen brengen, mjf evenzeer was het wel iedereen op is n, dat degenen, die deze installaties i' n bedienen, in de meeste gevallen 'J' iet wachtende publiek onverstaan- aren, soms door onduidelijkheid van mmen, soms ook. omdat het lawaai ■"•stations de stemgeluiden verre in overtreft. Toen er klachten binnen in over de resultaten van het omroe- eeft de directie van de spoorwegen en aangewend om hierin de noodige iring te brengen. Daartoe verleende ictie van de A.V.R O haar medewer- !en technische commissie reisde naar ition in Utrecht en er werden uitge- (J proeven genomen met de daar be lde installatie. Deze bleek perfect in e zijn en inderdaad moest toen de ezocht worden in het feit, dat de rs op de stations niet wisten hoe zij n microfoon moesten omgaan. :onden dat ook niet weten, want zij nooit geleerd de techniek van het oonspreken onder de knie te krijgen, is toch een eerste vereischte. l.V.R.O. heeft toen in samenwerking e spoorwegen cursussen georganl- welke onder leiding staan van den len omroeper Guus Weitzel, wiens zingen van groot nut kunnen zijn Ie stations-sprekers, hebben gistermiddag zulk een „les" maakt. Een klein groepje spoorweg naren uit alle deelen van het land 51 de studio te Hilversum verzameld. ste trekken zette Guus Weitzel uiteen, -i, bedoeling was van de bijeenkomst. f fsprekend moeten de spoorwegmen- zich niet voorstellen, dat zij nu piot tot eersteklas-microfonisten zullen leren, doch de raadgevingen onder de dden practische waarde. De heer 1 haalde de sprekers één voor één microfoon. Zij moesten een korte eeling geven met een herhaling. Het werd op een gramofoonplaat vastge- len eersten keer zonder „galm", den m keer onder omstandigheden, welke n de meeste stations benaderen. Deze eluiden werden natuurlijk in de sche afdeeling van de studio bijge- i1- allen een beurt hadden gehad wer- ■e platen teruggedraaid, waarna de l«Veitzel aan de hand van de resulta- |len persoonlijk aanwijzingen gaf, op- et gesproken woord duidelijker zou omen. Tenslotte spraken de spoor- 'annen nog een keer „voor de plaat", !ia de verkregen resultaten werden ;eken. I was inderdaad opvallend hoe zeer de len aan duidelijkheid wonnen: de een aanvankelijk wat vlug, een volgende zijn berichten te monotoon, een derde |e ver van de microfoon af staan. Al •opvallende fouten werden gecorri- irschljnlijk zal in de nabije toekomst n worden vastgesteld, dat de stations pers, beter dan totnutoe het geval i staat zijn het publiek te bereiken. EEN GESCHENK VAN DE IDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD. nieuwe motorstrandreddingsboot Bernhard". die zooals bekend le Nederlandsche schooljeugd aan de - en Zuid-Hollandsche reddings chappij Is geschonken, is gistermid- i tegenwoordigheid van Prins Bern- officieel in dienst gesteld. r deze plechtigheid waren circa 60 igen en oud-leerlingen van het Am- msche lyceum naar Scheveningen len. Dat juist deze jongens en meis- tverkoren waren het prachtige ge- k namens de Nederlandsche school- aan de Noord- en Zuid-Hollandsche ïgsmaatschappij over te dragen dank- j aan het feit, dat het indertijd hun is geweest, die het initiatief heeft len voor deze mooie daad. schare jongelui verzamelde zich in tyr lokalen van het havenkantoor aan fsschershavenweg. Kort te voren arri- i' hier Prins Bernhard. die in gezel- 1 was van zijn secretaris, jhr. mr. C. de burgemeester van de residentie, Monchy. de voorzitter en secretaris iet hoofdbestuur van de Noord- en Tollandsche reddingsmaatschappij, de i P. E. Tegelberg en H. Th. de Booy dere autoriteiten. Ook de bemanning - nieuwe reddingsboot had zich in het I opgesteld. directeur van het Amsterdamsche n, dr. C P. Gunning, gaf in een har- toespraak een overzicht van de waarop het mogelijk is geworden dit ^enk van de schopljeugd thans te :n aanbieden. voorzitter van den schoolraad van het ||u-damsche lyceum Tony Dulling, droeg •t-orstrandreddingsboot vervolgens met fó woorden aan de Noord- en Zuid- ïdsche reddingsmaatschappij over. lens deze maatschappij sprak hierna ;er Tegelberg enkele woorden van zijn beurt, droeg spr de nieuwe boot lan den voorzitter van de plaatselijke issie der maatschanpij. den heer 'e en aan schipper Jol, onder wiens ando de bemanning zal staan, ging vervolgens naar buiten, waar ;uwe boot aan de kade lag gemeerd, het wegnemen van een doek. die den van de boot, bedekte, stelde Prins lard onder groot gejuich der scholie- e nieuwe aanwinst in dienst, prins heeft hierna met de naar hem mde boot een tochtje door de havens (kt. ZONDERLINGE TOESTANDEN DOOR DEN GRILLIGEN LOOP DER GRENS. Het „Algemeen Handelsblad" geeft een uitvoerig relaas van de maatregelen, die van Duitsche zijde worden genomen langs onze grens nabij Zuid-Gelderland en Noord-Limburg. Reeds eenige weken ge leden werd de grens daar voor alle ver keer, behalve een sterk ingekrompen trein verkeer gesloten en later werd dit trein verkeer nogmaals besnoeid. Ook echter voor menschen, die langs illegalen weg Duitschland trachten te bereiken worden nu onoverkomenlijke moeilijkheden in den weg gelegd Sinds eenige weken zijn Duitsche mili tairen nJ. bezig de grens als het ware her metisch af te sluiten met een draadver sperring, die zich langs de geheele lengte van de grens uitstrekt De grenslijn wordt daarbij met welhaast pijnlijke nauwgezet heid gevolgd en geen stukje wordt over geslagen. Op regelmatigen afstand worden dikke palen in den grond geplaatst, waar voor men met electrische boren gaten in den hard-bevroren grond boort. Langs deze palen wordt ijzergaas van sterke construc tie aangebracht en de bovenzijde van de ongeveer twee meter hooge versperringen wordt beschermd door prikkeldraad. Ook zijn op sommige plaatsen draden aange bracht, die onder electrischen stroom ge steld kunnen worden, evenals dat tijdens den Wereldoorlog aan de Nederlandsch Belgisch grens het geval geweest is. In de jaren van den wereldoorlog wisten de smok kelaars aan den dood door electrocutie te ontkomen, door tusschen de stroomdraden een houten vat te plaatsen, zonder bodem en zonder deksel. Zij kropen dan door het vat en bereikten ongedeerd de andere zijde van de grens. Dat gaat thans niet op, om dat het ijzergaas zulks niet mogelijk maakt. Intusschen brengt deze Duitsche maat regel voor de grensbewoners heel wat on gerief mede. De grillige loop van de grens is er oorzaak van. dat deze vaak midden over een weg of door het tot een boerderij behoorende land loopt. Daarover bekomme ren de Duitschers zich niet; zij volgen, zoo als reeds gezegd, consequent de grenslijn en zoo is het b.v. mogelijk, dat de draad versperring midden door den tuin van het hotel „Berg. en Dal" gaat, dat een groot aantal wegen geheel of gedeeltelijk is af gesloten en dat zekere buurtschappen, zoo als b.v. de Smorenhoek te Beek bij Nij megen. vrijwel geïsoleerd zijn komen te lig gen. Ook in den Gelderschen Achterhoek treft men als gevolg van de Duitsche maat regelen de zonderlingste toestanden aan In het Nederlandsche grensgebied vraagt men zich af, waarom deze maatregelen wor den genomen. In de Jaren 19141918 was het doel, den levendigen smokkelhandel te beperken. Thans echter dekken de belangen van Duitsche en Nederlandsche zijde elkaar volkomen, door de deviezer.uitvoerverboden van Duitschland. zoodat de smokkelhandel niet oorzaak zijn kan van deze maatregelen. De Duitschers zeggen, dat het weren van een scherpen spionnagedienst de aanlei ding is. Sinds eenigen tijd zijn de Duitschers namelijk actief aan het vol tooien van hun „derde linie", hetgeen het spionnagegevaar inderdaad niet denkbeel dig maakt. Afgezien van de bedrijvigheid, die de hierboven geschetste maatregelen met zich brengen, heerscht in het geheele grens gebied, zoowel aan de Nederlandsche als aan de Duitsche zijde, volkomen rust; geen spoor van nervositeit ls hier merkbaar en de verhouding tusschen Nederlanders en Duitschers laat niets te wenschen. DE TOCHT VAN DE „REIGER". Het K.L.M.-vliegtuig „De Reiger" ls he denmorgen om 4 uur (A. T.) uit Nairobi vertrokken, op weg naar Dodoma. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bureau voor de statistiek van de voorloo- pige gegevens over de week van 27 tot en met 30 December j.l. Op 30 December waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 345.551 werkzoekenden (329.505 man nen en 16.046 vrouwen». Hiervan waren 271.025 (259.989 mannen en 11.036 vrouwen) werkloos en waren 58.734 personen door overheidshulp tewerk gesteld bij cultuurtechnische en admini stratief daarmede gelijksgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 15.792 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 27 t/m 30 December wa ren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 592.406 perso nen, waaronder 75.395 landarbeiders. Van de 517.011 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 24.1 (in de vorige verslagweek van 4 t/m 9 December was dit percentage 19.1). Voor de 592.406 verzekerden, met inbe grip van de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 26.5 (vorige verslag week 18.2). In de overeenkomstige verslagweek van December was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten); 1932. 1934. 1936. 1938 33.5 (32.4) 33.8 (32.4) 33.7 (32.3) 35.8 (32.5) 1933. 1935. 1937 1939. 37.4 (32.7) 39.5 (36.7) 32.2 (29.9) 26.5 (24.1) Uit de bij den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling bekende voorloopige cijfers kan worden opgemaakt, dat in 1939 de werkloozenkassen bij een gemiddeld aantal leden van 585.000 in het totaal aan bijdragen van de leden ontvin gen 7.700.000 gld. Ten laste van het rijk en de gemeenten ontvingen de kassen in het totaal aan subsidie 10.200.000 gld. Aan haar werklooze leden keerden de kassen in het totaal uit 13.200.000 gld. De som der reserves der werkloozenkas sen, die op het einde van 1930 14.800.090 gld. bedroeg, steeg tot 20.000.000 gld op het einde van 1939. HET ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN Mr. Dr. A. BARON RÖELL. Receptie in het Gouvernementsgebouw te Haarlem. De commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell heeft gisteravond, ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum in de Staten zaal van het Gouvernementsgebouw te Haarlem een receptie gehouden, waar onge veer zevenhonderd personen den jubilaris kwamen gelukwenschen. Onder hen bevon den zich de bisschop van Haarlem Mgr. Hui- bers, de rector-magnificus en de secretaris van den senaat der Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam, prof. dr. Van Loghem en prof. dr. De Groot; de rector-magnificus van de Vrije Universiteit, prof. dr. Sizoo, vele hoogleeraren. de directeur van het Ste delijk Museum te Amsterdam, jhr. D. C. Röell, de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Hol land, G. Redeker, oud-minister prof. mr. Romme, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, talrijke leden van de rechterlijke macht, de kamerheer ib.d. van H. M. de Koningin, jhr. Van Lennep. de hoofdcom missaris van politie te Amsterdam. H. J Versteeg, de commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. dr. baron De Vos van Steenwijk. de garnizoenscommandant van Haarlem, luitenant-kolonel H. Polis en vele andere militaire autoriteiten, de oud commandant van het veldleger jhr. W. Röell, leden van het Consulaire Corps en zeer vele vertegenwoordigers van handel en Industrie, afgevaardigden van studentenver- eenigingen en van kamers van koophandel en fabrieken. Omtrent de in het IJsselmeer bij Urk vastgeraakte schepen, vernemen wij dat de „Friesland" gezonken is. Reeds gistermiddag, toen de A.N.P.- verslaggever het schip verliet, maakte het een troosteloozen indruk. Wat wij te zien kregen zoo schrijft hij is misschien het beste te vergelijken met een leeg blikje, waarop met een hamer is geslagen. De ontstellende kracht van het kruiende ijs had de flanken van het schip samengedrukt. Vrijwel geen zij- of dekspant was meer heel. De dekken stonden bol, de twee klassekajuit in het voorschip was één groote verwoesting van stukken houtwerk. De brug was ge broken en het schip was doorgeknakt, waardoor de mast was gespleten. De Friesland werd gebouwd in 1925. De beide andere schepen zijn er gun stiger afgekomen, al hebben ook zij zulke zware schade opgeioopen, dat zij voorloopig de heer Koppe Jr. meende de eerste zes of acht maanden niet meer zullen kunnen varen. Van beide schepen zijn de flanken inge drukt en circa tien spanten gebroken. Bij de „IJssel" is de reservepompinstallatie. welke in de machinekamer stond opgesteld, door het indrukken van den scheepswand naar binnen geschoven en totaal gebroken Het schip maakt aan beide boorden water, doch de lekken konden grootendeels wor den hersteld en met behulp van de machine- pomp was het ruimschoots mogelijk het nog binnenstroomende water weg te pompen. Aan boord van de „Holland" is in de machinekamer schade ontstaan aan beide boorden. De bakboordstortkoker is ontzet. Het roer is ernstig beschadigd en de as- koker gebroken, waardoor een flink lek is ontstaan. Ook in het ruim is aan de stuur boordzijde een lek gekomen. De bakboord hut in den eerste klassesalon is geheel ver nield. Door gebroken spiegels levert deze deze salon een troosteloos aanzien, doch bij nadere beschouwing valt de schade hier nogal mede. De burgemeester van Urk heeft gister middag omstreeks drie uur den sportvlieger Heymans te Amsterdam telefonisch verzocht een brief op een der vastgeraakte schepen te werpen, waarin de vraag werd gesteld of er nog een ijsvlet noodig was. De heer Hey mans cirkelde op geringe hoogte boven de schepen en wierp vervolgens den brief met ballast omlaag. Nadat de leden der beman- ming den inhoud hadden gelezen, schreven zij met kolen op het ijs het woord „neen". De heer Heymans begaf zich daarop naar den burgemeester van Urk, wien hij de boodschap overbracht. Dezë evenwel wilde ter geruststelling een uitvoeriger boodschap hebben, waarop Heymans andermaal op steeg en een tweeden brief op een der schepen wierp, waarin om een uitvoeriger antwoord werd verzocht. Wederom met behulp van kolen versche nen op het ijs de woorden „indien noodig lichtseinen". Onmiddellijk keerde de heer Heymans naar Urk terug om het antwoord bij den burgemeester te laten afgeven. De sportvlieger vertelde nog. dat hij gezien had, dat de achtersteven van een der schepen geleidelijk zonk, terwijl een tweede schip water maakte. Aan het derde vaartuig kon hij niets bijzonders bemerken. De Minister van Waterstaat heeft een nieuwe circulaire uitgegeven betreffende de bebakening van Rijkswegen, waardoor tege lijkertijd een groot aantal oudere circulaires en aanschrijvingen (waaronder nog een van 1889) kon vervallen. De nieuwe leidraad is het resultaat van den arbeid van een kleine commissie van het Departement van Waterstaat en den Rijkswaterstaat, waarbij de Verkeersbonden op de meest royale wijze de gelegenheid hebben gehad hun inzichten ter kennis te brengen. Uiteraard is het doel van den leidraad het bereiken van een uniforme bebakening in den ruimsten zin, dus ook wat betreft ver- keersstrepen, afstandsaanduidingen, enz. Uit de voorschriften een korte greep doende, zij daarvan het volgende genoemd: Indien plaatselijke bermverhardingen of aanstratingen naast de hoofdverharding voorkomen, behoort de kantstrook door te loopen, in het bijzonder, indien de hoofd verharding en de aanstrating ongeveer de zelfde kleur hebben. Reflectoren worden in bermplankjes al leen aangebracht aan de buitenzijde van bochten, indien hierdoor de overzichtelijk heid van de bochten wordt bevorderd. In dien het wenschelijk is in bochten reflec toren te gebruiken moet het verkeer, dat een bocht naar rechts neemt witte, het ver keer, dat een bocht naar links neemt, roode reflectoren zien. Andere aanduidingen van de rijbaanbe grenzing dan bermplankjes en kleine beton blokjes (zooals bijv. palen of zware beton- of bazaltzuiltjes) leveren gevaar voor het verkeer op en behooren te worden ver wijderd. Op alle rijbanen, zoowel die, welke een breedte bestemd voor twee rijstrooken heb ben, als die welke voor meer rijstrooken zijn bestemd, moeten de afscheidingen der rij strooken door witte of gele strepen worden aangegeven en wel als 10 c.M. breede door gaande strepen indien deze ingevolge de wet als regel niet mogen worden overschreden (bochten binnen bebouwde kommen, on overzichtelijke bochten buiten bebouwde kommen, alsmede op 50 M. ter weerszijden van kruispunten, behalve op voorrangs wegen) en blok- of stippellijnen, indien zij mogen worden overschreden, indien het overige verkeer zulks toelaat. Stalen wegpunaises mogen niet meer wor den aangeschaft! Het plaatsen van wegspiegels wordt af geraden. Dwars over de op voorrangswegen aan sluitende zijwegen worden witte blokstrepen aangebracht. Bij aanduiding van werken in uitvoering op voorrangswegen moeten alle daarvoor te gebruiken waarschuwingsborden bij donker zijn verlicht door middel van een op het sein vallend en voor het verkeer afge schermd licht. Op een voorrangsweg moeten kort vóór iedere kruising of zijweg zoodanige aandui dingen voorkomen, dat een gebruiker van den voorrangsweg vóór het bereiken van het kruispunt niet in twijfel behoeft te ver- keeren of hij zich al of niet op een voor rangsweg bevindt. Verkeersborden worden zoodanig geplaatst dat de hoogte van het midden der borden 1.20 M. boven den kant van de verharding bedraagt. Indien borden boven elkaar wor den geplaatst wordt het onderste bord met de onderzijde 50 c.M. boven den kant van de verharding aangebracht. Buiten bebouwde kommen wordt op be langrijke zijwegen bij de nadering van een voorrangsweg. behalve de „omgekeerde drie hoek" ook het voorsein van dat bord ge plaatst. De bebakening der wegen zal zoo spoedig mogelijk in overeenstemming met de voor schriften der nieuwe circulaire moeten wor den gebracht, voorzooveel dit zonder in grijpende werkzaamheden mogelijk is. An ders zal kunnen worden gewacht tot uit anderen hoofde werkzaamheden aan den weg moeten worden verricht. DE BEWEERDE SCHENDING VAN DUITSCH GEBIED DOOR EEN NEDERLANDSCH VLIEGTUIG. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt o.m.: Tegenover andersluidende berichten wordt de kortelings vastgestelde schending van Duitsch souverein gebied door een Neder landsche vliegtuig bevestigd. Het Neder landsche vliegtuig is op 13 Januari door de luchtwacht bij Nordhorn onbetwistbaar als zoodanig herkend. Het vliegtuig droeg een zwart onranden driehoek in Oranjekleuren onder het draagvlak als kenmerk der natio naliteit. Het toestel koerste over de fabriek Niehues en Duetting in Noordhorn, vloog daar lager dan tevoren en keerde vervol gens weer terug. De schending van Duitsch souverein gebied staat onbetwist baar vast. Het A.N.P. teekent hierbij aan: Zooals reeds op 14 dezer door den Regee- 1-ingspersdienst is medegedeeld, is uit het ter zake ingestelde onderzoek onomstootelijk komen vast te staan, dat geen Nederlandsch militair vliegtuig de Duitsche grens heeft overvlogen. VOETPAD OVER DEN RIJN BIJ WAGENINGEN. Bij den A.N.W.B. is bericht ontvangen dat bij het Lexkesveer bij Wageningen door middel van planken een voetpad over den Rijn is gelegd zoodat het verkeer voor voetgangers en wielrijders mogelijk is. MENAGEGELD VOOR MILITAIRE VERLOFGANGERS. Naar wij vernemen is bij ministerieele beschikking bepaald, dat aan militaire ver lofgangers gedurende al de verlofdagen een vergoeding wegens gemis aan levensmidde len zal worden toegekend van f. 0,50 per dag, een en ander met terugwerkende kracht tot 1 December 1939 De regeling geldt alleen voor soldij venietenden. Te vens is een regeling vastgesteld voor de genen, die ziek worden tijdens verlof. De eerste vier dagen krijgen zij niets uitbe taald. De verdere dagen wordt eveneens vijftig cent per dag vergoed. „Tel." Er was etns een bibliotheek, „ergens in Amerika", die ging erg slecht. Mevrouw Dinges leende, la'k maar zeggen: de nieuw ste tieterlogie. waarvoor wel zeuventien menschen op het lijstje stonden bleef 's nachts op om dezelve te verslinden en gaf het geval in den prillen morgen aan haar buurvrouw die zich er den gan- schen dag mee opsloot om de tieterlogie des avonds naar den overkant te brengen waar mevrouw Hoe-hiet-ze-ook-weer 's nachts opbleef enfin. Na een week kwam de tierterlogie terug in de biblio theek, gelezen door veertien gezinnen en de meneer van de bibliotheek beurde acht centen in de klamme hand. Hij dacht er al over de affaire aan den kant tc doen en het met lucifers, stofzui gers of veiligheidsspelden te gaan probee- ren, toen zijn vrouw een lumineus idee kreeg „Als we 's adverteerden, dat in één van onze boeken een briefje van tien dollar is gelegd Meneer snapte haar terstond. „Reusachtig!", prees hij. „Daar wagen we onze laatste tien dollar aan Om kort te gaan: mevrouw en meneer zijn thans boven JanMevrouw Din ges stelt geen prijs meer op het boek van de buren, want ze veronderstelt geen oogenblik. dat die het briefje van tien over het hoofd zouden hebben gezien wanneer het tusschen de bladzijden van dat boek zou hebben gelegenEn eens in de maand legt onze Amerika»nsche bibliotheekhouder een briefje van hónderd in een boek. Maken de klanten queue. Lee- nen ze de complete bibliotheek leeg Meneer hoeft zich nóóit meer nieuwe boeken aan te schaffen, want het kan niemand meer een sikkepit schelen, wat-ie méékrijgt. Als-ie maar kans heeft op een briefje van zóóveel Ik heb vandaag lang en diep aan dezen Amerikaansche businessman gedacht. Want in dit goede land heeft men ten aanzien van het geestelijk voedsel, zooals daar zijn goede boeken, goede muziek, goed tooneel, óók zoo weinig eetlust. Aan het graf van Lau Ezerman, is daar bitter aan herin nerd. En onlangs vernam ik van een zéér bekwaam musicus die bescheiden vroeg toen men hem engageerde „ergens in Neder land" of-ie niet een kleinigheid méér mocht verdienen dan de juffrouw van de vestiaire Dat het publiek liever Snip en Snap hoort dan Bach en Mozart fiat. Dat het liever „De Lach" leest dan de „Nieuwe Gids" het zij zoo. Dat de massa harder naar Lou Bandy loopt dan ach, wat zal ik namen noemen? Er is er weer een van het tableau de la troupe geschrapt. Dat beteekent weer een mond minder te vullen uit de schrale kas der tooneelkunst Maar er is een remedie. Een advertentie dat onder één van de stoelen een briefje van tien is geplakt. Of van vijf en twintig, zoo men wil. Een deel van het publiek wil met een briefje van tien toe nog niet naar den schouwburg, want daar moet men dénken. Iets, dat men bij de radio thuis gevoegelijk na kan laten. Volle schouwburgen volle concertzalen met menschwaardige inkomens voor de musici en misschien, dat, als de massa maar eenmaal den weg heeft leeren vin den, het schoone woord, de schoone klank, zulke „trekpleisters" niet meer van nóóde zullen hebben Eilacy, zelfs die kans wordt de kunst in dit land niet geboden. De loterij-wet, weet U wel? Die de loterij verbiedt, omdat zij zoo onzedelijk is behalve dan de loterij van den Staat. Quod licet Iovi, non licet bovi Goed, laat Amerika ordinair zijn en plat-materialistisch zonder inhoud en zonder goeden smaak het is tenminste eerlijk. Het wil zich niet beter voor doen dan het is. Terwijl wij Blieft U nog een plakje van de houten ham onzer cultuur? Het pijnlijk slikken verdwijnt en U,bept weer spoedig beter, zoo U Uw keel inwrijft.mei Pot 50 ct. Doos 30 ct Bi/ Apoth. en Drogisten. 6226 (Ingez. Med.) LUCHTBESCHERMING EN DE WERKLOOZEN. Een werklooze stadgenoot dringt er bij zijn lotgenooten op aan zich in grooteren getale aan te melden als vrijwilliger voor een der luchtbeschermingsdiensten. Hij verneemt in deze klingen veel critiek, maar weinig mede werking en doet een beroep op her. om zich evenals vele andere burgers van allerlei rang en stand voor een der diensten op te geven. Mij. Nederland CHR. HUYGENS. 17 Jan. van Batavia naar Genua SAPAROEA, thuisr., 17 Jan. te Suez POELAU BRAS, uitreis, 17 Jan. te Lissabon. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de architect W. M. Dudok te Hilversum benoemd tot lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie voor Wetenschappen. Letteren en Schoone Kun sten van België. Naar de ..Msb." verneemt, wordt Zon dag a.s. te Nijmegen een bespreking ge houden dooi de besturen van ..Zwart Front" en de partij Bouman om te komen tot samenvoeging van beide partijen tot jen partij, welke den naam zou ?n -in Nationaal Front". Bij de drukkerij De Bussy te Amster dam is verschenen het verslas der Verzeke ringskamer over het jaar 1938.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9