ATSTE BERICHTEN Het laatste oorlogsnieuws DAGBLAD - Eersie Blad Donderdag 18 Januari 1940 spr -■! Binnenland va,> schepen in het ijs Buitenland Twee hevige ontploffingen te Londen Botsing tusschen trein autobus en Stadsnieuws RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT HAIKT De strijd bij Salla •IbhetVAN VROUWELIJKE STUDENTEN. zin. Viering van het achtste lustrum. ie' geld w,r«; viering van het achtste lustrum der z°ndst j.L. zal ln verband met de tijdsom- 3 JSewoiigheden nagenoeg geheel in besloten e'ndetj plaats vinden. terdag 27 dezer des voormiddags te 11 le '(intrekken de reünisten in optocht door M d[ tad. De route is van het station via jpenbi-.onswegSteenstraat, Prinsessekade, het ni-Rapenburg, Rapenburg, Steenschuur dmatyreestraat, alwaar de reünisten uittreden 'looch, zich in „De Turk" aan een lunch te Europ jnlgen. v«! leden lunchen gezamenlijk ln ,,'t HJ™ Httershof". Des middags te 3 uur zal de dhrlsl!aes der V.V.S.L., mej. M. V. Ekker het 1 zl'k'um officieel openen. Na afloop is er verloocet clubgebouw receptie en in de Stads- ku%et officieele diner voor leden en reu- *n d(m met almanakuitreiking en attracties. 'n 'irrna sluiting. aal-ciorts is op Woensdagmiddag 24 Januari uetivginderfeest georganiseerd met na afloop liking van kleedingstukken en levens- rtlidelenbons aan de moeders; Donderdag godlos-, zullen bestuur, lustrum- eh burgerij- drt o;mlssie aan de Leidsche hofjes en wees- 8 n. sen een groot aantal taarten uitreiken vers avonds zal ln den Schouwburg voor de oder i alhier gemoblliseerden de eerste opvoering worden gegeven van „Artistenlngang". Deze opvoering wordt Vrijdagavond her haald voor de leden en indien er plaats ls, voor reünisten. ongeluk op verkeersweg den haag—utrecht. Vrachtauto valt van acht meter hoogte. Dinsdagnamiddag is door de gladheid van den weg een auto op den nieuwen weg Den HaagUtrecht nabij Bodegraven in botsing gekomen met een vrachtwagen van de firma Planjer alhier. Door den spiegelgladden weg kon de bestuurder van de auto. ter hoogte van het viaduct nabij „de Kievit" het stuur niet meer in zijn macht houden. De wagen kwam op de andere rijbaan terecht, waar door een botsing met de vrachtauto niet meer te vermijden was. De laatste geraakte van den weg af en kwam op den kop in een weiland, acht meter lager dan de rijbaan, terecht. De drie inzittenden liepen verwon dingen op Een hunner, zekere H uit Den Bosch had een sleutelbeen gebroken; de chaffeur v. B. uit Leiden kreeg een lichte hersenschudding K. uit Den Bosch slechts schaafwonden. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd; de truck is gisteren weg gesleept, doch te trailer ligt nog in het wei land. Rut e to: J een et zi woriuIEGTUIG zal levensmiddelen if zoj - BRENGEN. ver» ig rnochtend tusschen half negen en half heeft een Fokker F 7a van de K.L.M., i uurd door Parmentler, een retourvlucht r het eiland Urk gemaakt. Bij zijn te- ►OF komst op Schiphol vertelde Parmentier opdracht had uit te kijken naar de drie geraakte schepen en de daarheen op zijnde ijsbrekers, dat hij tengevolge „.tchet slechte zicht er woedde een ne- id." 1 sneeuwstorm de ijsbrekers niet heeft nen ontdekken. Wel cirkelde hij boven eenk ingevroren convooi en wisselde hij sei- tk met de opvarenden. Deze schreven met don op het ijs, dat voedsel noodig was. ,In anmlddag heeft de reederij Koppe be velen een vliegtuig van de K.L.M. te char- n waarmede een onderzoek zal worden d ststeld naar de positie van de beide ijs- P ters. tevens zal dit toestel een groote ar. veelheid levensmiddelen medenemen, ibipke boven de schepen zullen worden uitge roepen. Dit voedsel zal. met hetgeen heden h p ljsvlet uit Elburg zou worden aange red. voor eenige dagen voldoende zijn. totfE BRAND IN de militaire barak hei te boekel. rd: 'mtrent den brand in de militaire barak Boekel (Men zie onder „Gemengd uws"l kan nog worden medegedeeld, dat t rbrandweer geen gebruik kon maken van Lorandputten, omdat eerst over 14 dagen gedeelte van den zgn. Statenweg, enkele .;,;meters buiten de kom der gemeente, le waterleiding zal kunnen worden aan- roten. Mm i>:- v«-*i GEVALLEN VAN MILTVUUR. AUTO VERBRAND. Gisteravond ls op den Rijksweg te Wad- dinxveen een personenauto, afkomstig uit Nieuwerkerk aan den IJsel, in brand gevlo gen. De chauffeur zette de auto op den berm van den weg en wist tijdig te ontkomen. Vermoedelijk is de brand door kortslui ting ontstaan. De auto, die niet verzekerd was, brandde geheel uit. MINISTER STEENBERGHE HERSTELD. Naar wij vernemen is de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steen- berghe, die gedurende eenige dagen licht ongesteld is geweest, weder hersteld. De minister zal nog korten tijd verlof nemen, om daarna zijn werkzaamheden ten depar- temente te hervatten. Verbod van slachthandelingen aan kadavers. id ie directeur van den veeartsenijkundlgen ist heeft, voor zooveel noodig, onder de ■rhBacht van de districtshoofden, ïnspec- en.rs van den dienst, gebracht, dat het op ifand van het Kon. Besluit van 23 Februari g;2, No. 80, ex-artikel 18 der Veewet, ver- ■naJen ls bij miltvuur en vermoeden van itltvuur, aan kadavers van gestorven en ieL,emaakte dieren, slachthandelingen te „[richten; een en ander ter voorkoming e("i verspreiding van smetstof, tevens ech- roP met het oog op het gevaar voor de ljrisonen, die deze handelingen zouden richten. alsmede voor het personeel van des truc tie-on der nemingen. Tevens wijst lfl,directeur er op, dat het noodzakelijk is. bijzondere aandacht wordt geschonken gestorven dieren in het algemeen, laar aanleiding van berichten, alsof er t voldoende serum door de rijksserum- M-lchting zou zijn afgeleverd of afgeleverd „i kunnen worden, deelt de directeur de, dat tot dusverre aan elke aanvraag "X worden voldaan, terwijl ook in de toe nst serum in voldoende mate aanwezig zijn. 'oor eventueele ziektegevallen bij den ,nsch tot op heden geen enkel is 'jr de rijksseruminrichting aan het cen tal instituut voor de volksgezondheid in 1 echt serum geleverd. RIJWIELDIEFSTALLEN DOOR HET GEHEELE LAND. jje politie te Maastricht heeft in een lo- %ent aangehouden een zekeren H. S. uit -chedé verdacht van diefstal van een I 1 'iel. ten nadeele van G. t -e aangehoudene, een 31-jarige koop- n, bijgenaamd „zoon van haar-in-de- V' werd reeds meermalen terzake rij - fictief stallen verooordeeld. Hij werd gjsdien ge ruimen tijd door de politie in i^eel ons land gezocht en stond herhaal- ijk in het algemeen politieblad vermeld, h bleef onvindbaar. DOODEN EN GEWONDEN. Te kwart over tien hedenochtend zijn in de noordelijke buitenwijken van Londen twee hevige ontploffingen ge hoord, byna tegelijkertijd. De ontplof fingen waren zoo hevig, dat verschei dene ruiten werden ingedrukt en een aantal plafonds omlaag viel. De tril lingen werden tot op grooten afstand waargenomen. De plaatselijke brandweer en de geneeskundige dienst zijn opgeroepen. Na de ontploffingen hing voor eenige minuten een dichte rook boven het stadsgedeelte. De ontploffingen hebben zich voor gedaan in een fabriek, verscheidene personen zijn gedood en velen gewond. Iemand, die op negen mijl van de plaats des onheils woont, heeft medegedeeld, dat zijn huis schokte en dat de gordijnen de kamer inwaaiden, alsof een stormwind op stak. Een verpleegster van het plaatselijke ziekenhuis deelde mede, dat de schokken daar zeer hevig waren. Een verslaggever die een bezoek gebracht heeft aan de fa briek waar de ontploffing heeft plaats gehad, heeft verteld, dat door de ontploffing de stukken steen en ijzer hoog de lucht in vlogen. Ook hier door werd ernstige schade aangericht aan de omringende huizen. Verder zeide hij, dat na de ontploffing een langdurig dof gerommel werd gehoord. TWAALF DOODEN, TWINTIG GEWONDEN. Gistermorgen is op een spoorwegovergang ten Noordoosten van Zittau in Saksen, een ernstig ongeval gebeurd. Een geheel bezette autobus reed tijdens een sneeuwjacht door de afslui-bboomen, werd door een personen-trein gegrepen en een eind meegesleurd. Daarbij werd de auto bus vernield. De locomtief viel omver en het eerste personenrijtuig ontspoorde. Twaalf inzittenden van de autobus wer den gedood en twintig werden gewond. natuurverschijnsel in noord-italië. In de buurt van Bologna heeft men dezer dagen een merkwaardig natuurverschijnsel waargenomen. Een fijne stofregen zette zes van de zeven hoogspanningsleidingen buiten bedrijf, zoo dat Bologna van electrlsche stroom versto ken werd. Verscheidene groote fabrieken moesten het werk staken. De electrische treinen naar Florence en Ancona ondervon den groote vertraging. Voor de bewoners van Bologna was het bijzonder onaange naam. dat in de hooger gelegen deelen der stad de waterleiding storing ondervond. Men neemt aan dat het stof een gevolg is van de „bora" (koude, droge, noord oostenwind) welke de vorige week in Triest en aan de Adriatische Zee woedde. De stot en zoutdeeltjes zetten zich vast op de iso latoren van de hoogspanningsleidingen, waardoor de electrische stroom naar de aarde werd afgeleid. Arbeiders zijn bezig de isolatoren schoon te maken. VERVAL VAN HET SLOT TE WARSCHAU. Bij de beschieting van'Warsehau heeft o.a. ook het bekende slot aanzienlijk gele den. De schade heeft thans onder invloed van de koude den toestand van het bouw werk zoo verergerd, dat de architecten het niet meer mogelijk achten het verdere ver val van het gebouw tegen te houden. De laatste maanden waren weliswaar alle maatregelen genomen om het bouwwerk te behouden, doch door de koude brokkelen thans de muren verder af, temeer daar het dak niet meer volledig intact is, zoodat de invloeden van het jaargetijde onbarmhar tig tot in de grondvesten van het bouw werk kunnen doordringen. ACHT DOODEN BIJ BRAND. Bij een brand te Dundaik in het Iersche graafschap Louth zijn 8 personen om het leven gekomen. ITALIAANSCH SCHIP IN NOOD. Naar verluidt, heeft het Itahaansche stoomschip Fidelitas per radio aan alle schetter, in de buurt bijstand verzocht. Het schip bevindt zich honderd tachtig mijl van kaap Hatteras. naar men aan neemt in zeer slechte weersomstandig heden een hevigen Westerstorm met een onklaar-geraakte stuurinrichting. (United Press). AMERIKA'S PRESIDENTSCHAP. Senator Vic Donahey uit Ohio heeft offi cieel medegedeeld, dat hij zich voor de democratische partij candidaait stelt bij de verkiezingen voor het presidentschap. Hij is oud-gouverneur van den staat Ohio en sedert 1934 lid van den Senaat. Hij is de tweede officieele democratische candidaat. te «mien met den huidigen vice-president. Garner. sneeuwruimen geeft 400 man werk. Nadat in de morgenuren het vaste per soneel van den Gem. Reinigingsdienst met behulp van de sneeuwploeg ernaar gestreefd had de straten weer begaanbaar te maken, hetgeen door de tegenwerking van de na tuur middels herhaalde sneeuwbuien slechts matig gelukte, werden hedenmiddag tegen 1 uur niet minder dan 400 werkloozen aan den arbeid gezet, die op vele plaatsen in de stad met schoppen en schoffels het plaveisel van de sneeuwlaag ontdeden. Zoodoende was de binnenstad al weer spoedig begaanbaar, ook voor wielrijders, die hedenmorgen van alle categorieën weg gebruikers wel de grootste moeite hadden om zich op de been te houden. Ambtenaar eigent zich 11 mille toe. Aan den 44-jarigen P. M. M. was ten laste gelegd dat hij zich als ambtenaar i hij was adjunct-commies der directe belastin gen te Leideni tusschen 1 Januari 1936 en 25 October 1939 ongeveer f. 11.000 zou heb ben toegeëigend. Verdachte heeft dit toe gegeven. De officier requireerde een jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Prof. telders tot f.25.— boete veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde vandaag prof. mr. B. M. Telders we gens eenvoudige beleediging van mr. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad tot vijf en twintig gul den boete. sub. vijf dagen hechtenis. De officier van Justitie had driehonderd gulden boete geëischt. Prof. Telders had als redacteur van de „Gids" in dit tijdschrift in het nummer van April 1939 een artikel geschreven, waar door mr. Rost van Tonningen zich belee- dlgd gevoelde De rechtbank overwoog, dat, hoe men het geschrevene ook beschouwde, mr. Rost van Tonningen, door den schrijver in staat wordt geacht verraad jegens zijn land te plegen, en dat mr. Rost van Tonningen daardoor in zijn eer en goeden naam werd aangetast. Anderzijds overwoog de rechtbank ech ter, dat prof. Telders in de rubriek van de „Gids" waarin het artikel stond, maanden lang het publiek op ernstige wijze heeft voorgelicht omtrent de belangrijkste bui- tenlandsche vraagstukken en dat in dat verband de beleedigende zinsnede als een minder gelukkige uitdrukking is te be schouwen. koffer met tienduizend gulden viel in het water. HAAGSCHE RECHTBANK. Valscbheid in geschrifte en verduistering. Een 38-jarige boekhouder, L. van R., heeft van 1936'39 als boekhouder bij de N.V. Kleinwarenfabriek v/h. Gebr. Oppe- laar te Woubrugge drie wissels in die perio de getrokken waaronder hij den naam van zijn directeur heeft gezet en ook nog on geveer 4 mille uit de kas genomen. De rechtbank veroordeelde hem conform den eisch van den officier van justitie tot een jaar gevangenisstraf. Een proces dat 10 jaar duurde. In een proces, dat ruim tien jaar geleden aanhangig werd gemaakt heeft het hof te Amsterdam vandaag arrest gewezen. Het betreft hier een geschil tusschen een groote verzekeringsmaatschappij als eischeres te gen een scheepvaartmaatschappij, die een belangrijk bedrag eischte van deze scheep vaartmaatschappij. Het hof stelde de ver zekeringmaatschappij in het gelijk. In 1928 wilde het bijkantoor van een groote importmaatschappij op Atjeh's Oostkust een bedrag van bijna tienduizend in zilvergeld en bankpapier per boot ver zenden. Het zeeschip lag op stroom en een employé van de importmaatschappij was belast met he't transport van den koffer met zijn kostbaren inhoud van den wal naar het schip. Hij gebruikte daardoor een sampan, een wankel inlandsch bootje. Na dat zijn roeiers hem naar het schip had den gebracht liet hij den sampan vast leggen aan de mailboot. Door een misver stand echter stoomde deze plotseling op en de sampan liep vol water. De opvarenden konden zich in veiligheid brengen, doende koffer met Inhoud zonk snel in de diepte weg. Er werd nog alle mogelijke moeite gedaan om den gezonken schat weer boven water te brengen, doch het mocht niet ba ten. De verzekeringmaatschappij betaalde aan de Importmaatschappij de schade vol ledig uit, doch sprak op haar beurt de scheepvaartmaatscnappij aan, daar de ver zekeringmaatschappij zich op het stand punt stelde, dat het gebeurde de schuld was van de opvarenden van het mailschip. De scheepvaartmaatschappij weigerde aan de verzekëringmaatschappij de schade te rug te betalen en beriep zich er op, dat aan den koffer een touw met een boei beves tigd had moeten zijn, zoodat bij zinken de koffer gemakkelijk was terug te vinden. De rechtbank te Amsterdam wees de vordering van den assuradeur af. In hoo ger beroep echter heeft het hof het ver- wee van de scheepvaartmaatschappij ver worpen en de assurantie-maatschappij in het gelijk gesteld. Het hof overwoog echter dat de verzekeringmaatschappij meer had uitbetaald aan de importmaatschappij dan volgens de polis noodzakelijk was. De reederij zal f. 7500.moeten terug betalen aan de verzekeringmaatschappij. Het hof nam aan, dat de schuld van het ongeluk bij het mailschip lag. AMSTERDAM. 13 Januari. In den toestand op de Effectenbeurs komt geen verandering. Het zakennieuws bevat vrij wel geen gegevens, waaruit een vingerwijzing met betrekking tot de fondsenmarkt kan wor den afgeleid en de politiek opent op het oogenbllk geen nieuwe gezichtspunten. Er wordt dan ook een groote terughoudendheid aan den dag gelegd en de markt heeft geregeld te kampen met een groot gebrek aan orders. Ook heden hield men zich weer bijna volkomen gereserveerd en de affaire was ten eenen male onbe teekenend. Wel bleef het koerspell goed gehandhaafd en kon de stemming prijshoudend worden genoemd maar in de noteeringen kwam nauwelijks ver andering en onder beurstyd vielen geen muta ties van beteekenis op te merken. Bij de ope ning bestond eenige vraag voor Amsterdam Rubbers in verband waarmede dit aandeel tot in de nabijheid van 200 procent steeg maar deze vraag was gemakkelijk te bevredigen en nadien kon een kleine verzwakking worden waargenomen. De incourante soorten trokken vrijwel geen attentie maar konden zich over het geheel genomen, aardig handhaven. De tendens op de markt voor het product Rubber te Londen was heden, naar gemeld, aan den vasten kant. Op de Petroleumafdeeling waren Koninklijken goed prijshoudend maar onbewogen en bijna zonder handel. Gedurende enkele tapes kon het zelfs niet tot zaken komen. Met de Suikerfond sen was het niet anders. H.V.A.'s werden aan vankelijk tegen de pryzen van gisteren ver handeld en konden later op den middag zelfs nog een hoogeren prijs bedingen maar er werden slechts een paar stukken omgezet. De overige suikeraandeelen waren nergens te vinden. De Scheepvaartafdeeling was stil. onbelangwekkend en zonder variaties van ingrijpenden aard. Voor Tabakken werd eenige belangstelling aan den dag gelegd. De Sumatra-aandeelen konden zich meerendeels een paar punten verbeteren. Industrieelen waren veronachtzaamd. De bekende toonaangevende aandeelen werden voor zoover transacties werden afgesloten, tegen de vorige prijzen verhandeld. Voor Amerikaansche fondsen was de animo miniem. Het koersverloop van Wallstreet had geen nieuwe indicaties gegeven. Kleine omzet ten konden worden waargenomen in de staal- aandeelen. De koersen waren ongewijzigd. De Belcggingsmarkt was stil. De stemming was weifelend. De koersen waren echter ook hier niet of niet noemenswaardig veranderd. WISSELKOERSEN. Londen 7.43 3/4 (7.45 1/4); Berlijn 75.40 (75.45); Parijs 4.21 3/4 (4.22 3/4); Brussel 31.64 (31.67); Zwitserland 42.18 f 42.20); Kopenhagen 36.32V« (36.37*/*)Stockholm 44 82»/i (44.87*/*)Oslo 42.75 (42.77V3); New York 1.88 1/16 (1.88 3/16); Lire Bankpapier 5.95 (5.95). Prolongatie 2 3/4; Part. disconto 17/82; Daggeld 1. Registermarken 15 7/8; Handels Sperr- marken 5 3/4; Reismarken 39; Bankpapier 17 3/4; Duitsch zilver 19. Tusschen haakje! zijn de koersen van gisteren. Berichten van het front bij Salla bevesti gen. dat de Russische troepen terugtrekken. dent van de „Daüy Mail" verklaard, dat hij verwacht in Maart over een groot aantal vrijwilligers te beschikken. De mesete vrij willigers uit Scandinavië, die zich op het oogentoiik in Finland bevinden, zijn afkom- Alles sdhijmt er op te wijzen, dat het Rus- stdg uit het Noorden van Zweden en Noor se oek van Overijsel, Gelderland en N.- hbant gepleegde rijwieldiefstallen ien surveilleerend agent van politie te „astricht gehikte het, de hand op dit be- hte individu te leggen. Bij zijn verhoor het politiebureau bekende H. S. al vast t minder dan 25 rijwieldiefstallen en duisteringen, gepleegd te Delden Frie- -,veen. Oss, Nijmegen, Boxtel. Arnhem, nolo Tubbergen. Goor, Oldenzaal. En- hede Deventer, Losser, Groenlo Neede ■erger Apeldoorn, Zutphen. Zwolle, Coe- 'den Wierden en Enter. BOTERNOTEERING. De oommissienoteering voor Nederland se boter Is heden vastgesteld op 82 cent r kg. (onveranderd). DE NOOD IN TURKIJE. De in Turkije bijeengebrachte gelden tot leniging van den nood in de getroffen ge bieden bedragen 1.9 millioen Turteohe ponden. In Anatohë worden bijna dage lijks nieuwe aardschokken gevoeld, welke echter geen noemenswaardige schade aan richten Uit Westelijk Anatolië komen ech ter weer berichten van overstroomingen daar de sneeuw is h°gonnen te smelten. In het gebied van de stad Mustapha-kemal- pasja staan 15 dorpen onder water. Volgens een bericht uit Ankara zijn, naar gemeld wordt, 50 personen gedood en (60 gewond tengevolge van twee hevige aardschokken, die zich van nacht hebben voorgedaan in het gebied van Niode in Zuid-Anatoiië. sisöhe commando heeft besloten de opera ties op te schorten en wel om twee rede nen. nj. uit vrees voor omsingeling en wegens de felle ktxude. Twee compagnieën van het roode leger, dïe opdracht hadden gekregen ln een belangrijken sector de achterwaartsdhe verbindingen te herstellen, zijn vernietigd. De temperatuur bij Salla en Wi'borg was gisteren gedaald tot 51 gra den vorst en vandaag vriest het 48 graden. Het staken van d'e operaties bij Salla heeft aan Finsche zijde voldoening gewekt. Verder word't gemeld, dat gisteren acht tien Russische vliegtuigen een aanmal heb ben gedaan op een klein stadje in Midden- Finland. Drie Finsche jachtvliegtuigen bon den den strijd aan met de Russen en elf Russische toestellen werden omlaag gescho ten. de zeven overige werden op de vlucht gedreven. Voor het ingrijpen van de Finsche jagers hadden de Russen 150 bommen om laag geworpen, waardoor twee personen werden gedood en twee ernstig gewond, In de omgeving van AJbo heeft een Rus sisch vlieger na een noodlanding zelfmoord gepleegd Twee onderofficieren, die zich met hem in het vliegtuig bevonden, kon den na heftigen tegenstand te hebben ge boden. overmeesterd worden. Zij verklaar den bang te zijn -geweest, dat zij door do Finnen zouden worden gemarteld. EEN VERKLARING VAN GENERAAL LINDER. wegen, waar het klimaat ongeveer gelijk is aan het Finsche. De generaal verklaarde verder, dat hij overal gaat, waar zijn troepen giaan en dat hij evenals de andere vrijwilligers onder de bevelen van maarschalk Mannerheim staat. Op de vraag, wat hij zou doen. wanneer de Russen Haparanda zouden bombardee ren en de verbinding met Zweden zouden afsnijden, antwoordde hij, dat in dit geval de Russen oorlog met Zweden zouden zoeken. DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend; In het Westen geen bijzondere gebeurtenissen. Het luchtwapen maakte grenscontróievluchten aan het Wes telijke front en verkenningsvluchten boven de Sehotsohe kust. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Een kalme nacht aan het geheele front. Tamelijk levendig artillerie vuur in het gebied ten Westen van de Saar DUITSCH SCHIP LOOPT OP EEN MIJN. Uit Stockholm wordt aan „United Press" gemeld, dat een Duitsch vrachtschip in een Zweedsch mijnenveld tusschen de Aaland-eilanden en Zweden op een mijn is geloopen. Hoewel alle schepen een loods kunnen krijgen, wenschte de Duitseher hiervan geen gebruik te maken Daar de De commandant van het Scandinavische reddingboot, waarin de bemanning zich be- vrijwilligerscorps in Fin-land. generaal Axel jgaf de kust nog niet gereikt heeft, zijn ei7r?°f^9c£5^o-' heneierenT3«fi'soSi Linider, hoeft een bijzonderen correspon- nog geen verdere bijzonderheden bekend. 1100 stuks heneleien f-3-9°—460 P"* LEIDEN. 17 Jan. 1940. Coöp. groenten-, fruit en bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstr." Roode kool f. 4.20—5.90; Savoye kool f.4.50 5.80; Groene kool f.24.20; Boerenkool f.58; Prei f.2541; Kroten f. 1.603.30; Kroten ge kookt f.5—9; Uien f.13.70; Peen f. 3.20—8.10; Spruiten f.5—21; Andijvie f.20—30; Witloof f.5 22 per 100 K.G. Knolselderie f. 1.505.20 per 100 stuks; Selderie f.55.90 per 100 bos. DELFT, 18 Jan. 1940. Veemarkt. 37 runderen, 87 nuchtere kalveren, 75 magere varkens. 86 biggen. 3 schapen of lammeren. 2 geiten of bokken. Prijzen: Kalfkoeien f.160275; vare koeien f.100175; nuchtere kalveren f.416; magere varkens f. 12—56; biggen f.7—15; geiten of bokken f3—12. Rundvleesch f.0.820.68— 0.56 per kg. (slachtgewj. Botermarkt; Gewogen 2/8 en 1/16 vaten bo ter, wegende totaal 50 kg. Prijs f. 1.65—1.70 per kg. Handel vlug. GOUDA, 18 Januari, Aangevoerd in totaal 355 stuks vee, waarvan 69 slachtvarkens. Vette van 3032 ct. per pond, levend met korting; 31 magere varkens, prijs f.2545; 146 biggen, f.12 16; 50 nuchtere kalveren, f.59; 9 schapen; handel stug. - Algemeene markt: 73 partijen kaas. lste kwal. met rijksmerk 3132,2de kwal. 28—30; crisisaftrek 19,2 cent; handel kalm. 211 ponden boter; goeboter 8085 ct. per pond; weiboter 7580 ct. per pond; handel vlug. Aan gevoerd 46.000 eieren. Kipeieren f. 4,755,00 per 100; kleine kipeieren f.44,50 per 100; eend eieren f.33.25 per 100; handel matig. Coóp. Zuid-Holl. Eierveiling. Aangevoerd 120.500 kipeleren. Prijzen; 56/58 KG. f. 3,65— 3.75; 58 60 KG. f. 3.75—3.85; 60/62 KG. f. 3.85— 4,00; 62 70 KG. f. 4,00—4.70; bruine 58/70 f. 3,80 —4,80; kleine eieren f.3.40—3,50, alles per 100 KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 Jan. 1940. Groentenveiling. Waspeen f. 1.101.65; Kroten f. 0.40—0.60 per kist van 20 kg.; Roode kool f. 4.105.80; Gele kool f. 3.204; Groene kool f. 2.90—4.20; Uien f. 2.50—3.50 per 100 kg.; An dijvie f. 0.901.03; Boerenkool f. 0.26—0.40 per kist van 6 kg. LEIDSCHENDAM, 17 Jan. Vrfje veiling. 5000 kippeneieren f. 4.75—4.85; 4000 heneieren f. 3.85 —4.25. LEIDSCHENDAM, 17 Jan. Eierenveiling Café ,.Het Wapen van Veur". Aangevoerd 10183 kip peneieren f. 5.304.70; 2000 henneneieren f. 4.05 4.40; 245 eendeneieren f. 3.904; 12 kippen f. 0.80—0.45; 5 konijnen f. 1.50—1.75, NAALDWIJK. 17 Jan. Bond Westland. Ali cante 60 ct.; witlof 914 ct. per KG.: schorse- neeren f. 6,7013.50; prei f.25—28; roodekool f. 3,10 per 100 KG.; peterselie f. 4.60; selderie f.4.60—6,00; knolselderie f. 1,80—4,00 per 100; andijvie 37—83 ct. per 4 KG.; boerenkool 34—53 ct. per 7 KG.; spruiten f. 1,003,05 per 15 KG. NAALDWIJK. 17 Januari. C.C.W.S. - Allard Pierson 1012 ct.; William Copland 1015 ct.; Rose Copland 15—20 ct.; Brahms 16 ct.; Albino 3545 ct.; Mozart 15—18 ct.; Victoire d'Oliviera 22—30 ct.; Freesia 8—18 ct.; Tros Germ 6 ct. per bos. RIJNSBURG, 17 Januari. Groentenveiling. - Aardappelen 70—90 ct.; kroten60—75 ct.; wasch- peen f. 1,301.70; uien 60—75 ct.; roode kool 1.4.005.30; gele kool f. 2,504.00; groene kool f. 2,20—2,70; boerenkool f. 4,50—6,00; knolselderie A f. 4.00—5,50, Idem B f. 2.50—3,50. RIJNSBURG. 17 Januari, bloemenveiling. Cop land 1518; Rose Copland 1214; Sonja 13^- 16; Pierson 12—14; Gele Prins 18—24; La Reine 12—14; King of the Yellow 1013; Moore 10 13; Starren 12—15; Rose la Reine 1416; Nar cissen Helios 1215; Paperwhite 18—22; Vic toria 15—18; Hyacinthen wit f. 1.40—3,60; Truien f. 2.00—3,40; Bismarck f. 1,20—3,60; Nim rod f. 1,00—1.80. VOORSCHOTEN. 17 Januari. Veiling V.P.V - Kipeicren f. 5,00—5.20 per 100; kuikeneieren f. 4.70 per 100; hanen 90 ct. per stuk. VOORSCHOTEN, 17 Jan.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3