STADSNIEUWS LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 18 Januari ®i_DJ De strijd ter zee Overzicht De houding van Zweden Verspreide berichten bij Abo omlaag zijn geschoten, twee kaarten hebben gevonden, waarop de weg van Le ningrad naar Stockholm en Haparanda al- delijik was aangegeven. Ook werd een vol ledige handleiding voor het gebruik van het comipas op deee route gevonden. Fontell voegde hieraan toe, dat hieruit blijkt, dat men op alles voorbereid moet zijn De practische gevolgtrekking, welke ge maakt moet worden is. dat in Zweden overal schuilplaatsen moeten worden aangelegd. Niettegenstaande de verwoesting, welke te Abo is aangericht, moet men toch vast stellen, dat de bommen, welke de Russen gebruiken, ran zeer slechte kwaliteit zijn. De Russische vliegers traohten dit goed te maken door veel bommen te werpen: zij werpen 10 hrandtoommen en tien explosieve bommen tegelijk. AMERIK.VS STEUN. De financieele commissie ran den Ameri- rikaanschen senaat heeft Huil uitgenoodigd. om a.s. Woensdag een verklaring te geven, in hoeverre Roosevelt's hulp aan Finland de neutraliteit van de Vereenigde Staten raakt Ondertusschen heeft de voorzitter van ge noemd comité aangekondigd, dat hij zich voorstelt, om een compromis-ontwerp op te stellen. Andere comité-leden hebben verklaard, dat er geen bijzondere haast is, aangezien Hoover zou hebben geschat, dat de Finnen voedsel tot April hebben. Herbert Hoover heeft er op aangedron gen. dat men van ganscher harte F.rsse- velt's voorstel, om Finland te helpen, moet ondersteunen. In plaats van aan Finland geld te leenen om voedsel, enz. te koopen. zoo voegde Hoover hieraan toe. „zouden de Vereenigde Staten het geld moeten geven en een streep door de rekening halen". De Argentijnsohe regeering heeft reeds een gift van 2 millioen schepel graan ge schonken. Brazilië zal 6 millioen pond koffie schen ken. Deze regeeringen hebben geen ver plichtingen omtrent de betaling daarvan gestipuleerd". Geschat wordt, dat Finland van nu tot aan den eerstkomenden oogst, ongeveer 20 millioen dollar noodig heeft, terwijl de Ver eenigde Staten vier milliard jaarlijks vóór de werkloozen uitgeven. Herbert zeide ten Slotte, dat het ..Relief Fund" er thans naar streeft, om .de be hoeften van 80.000 vrouwen en kinderen, die door de luchtbombardementen van hun haard verdreven zijn, te dekken". De Zweedsche minister-president, Hans- son. heeft in den Rijksdag een rede gehou den, waarin hij zeide, dat de buitenlandsche politiek van Zweden geenerlei wijziging heeft ondergaan. De onafhankelijkheid en neutraliteit van Zweden zullen verdedigd worden. Er is, zoo zeide Hansson, noch door de Westersche mogendheden druk op ons uit geoefend, noch zijn wij door Duitschland bedreigd. Iedere poging onze neutraliteit te schenden, gal met alle te onzer beschikking staande middelen worden afgewend. Er kan geen sprake zijn van daden, welke in strijd zijn met de neutraliteit, zooals het doorlaten van troepen der oorlogvoerende landen of het gebruik maken van steunpunten op ons grondgebied. Zweden handhaaft de samenwerking met de kleine staten, die niet dopr bondge nootschappen verbonden zijn en welke den vréde zoeken, die veiligheid geeft door rechtvaardigheid. Het doel van de samen werking tusschen de Noordsche staten is het verzekeren van de neutraliteit en de onafhankelijkheid. Er is nooit sprake ge weest van een militaire coalitie en er be staat voor Zweden geen enkele verplichting zich aan de zijde van Finland te scharen Het Zweedsche volk is jegens Finland met gevoelens van warme sympathie bezield. De Noordsche solidariteit is ten diepste ge troffen door de daden van geweld tegen een Noordsch volk en door de bedreiging, waarmede getracht wordt het te dwingen, tot het verlaten van de Noordsche gemeen schap. die het gekozen heeft als zijn levens ruimte in den ruimsten zin des woords. Dit beteekent geenszins vijandigheid jegens het Russische volk. De hulp aan Finland is het voorwerp van de levendige sympathie der Zweedsche regeering, doch voorzichtig heid is geboden, indien wij niet een deel willen worden van het gebied van het groote conflict. Wij hebben geen instructies uit het buitenland noodig voor onze be trekkingen met Finland. Wij beoordeelen zelf vrijelijk, hoe wij het beste de zaak van het Noorden en Finland kunnen dienen. Na Hansson heeft de vroegere minister van Buitenlandsche Zaken Sandler het woord gevoerd. Hij achtte het noodzakelijk dat Zweden met Finland samenwerkt voor het behoud van het regime der Aaland- eilanden, welker positie hij zeer delicaat oordeelde. De politiek der tegenwoordige regeering, aldus zeide Sandler, is een vervolg op de politiek van het kabinet, waarvan ik deel heb uitgemaakt. Ik beschouw deze politiek als een mislukking en aanvaard mijn deel van de verantwoordelijkheid daarvoor Ik acht het bolsjewistische imperialisme ge vaarlijker dan het tsaristische. Het beste middel om tegen dit gevaar op te treden, is te verhinderen, dat het zich over de Rus- sisch-Finsche grens uitbreidt." Vóór Sandler voerde de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken Günther het woord, die verklaarde dat het Zweedsche volk vereenigd achter zijn regeering stond in haar verlangen. Finland bij te staan. ..De toekomst van Zweden hangt af van die van Finland", zeide Günther. Zweden moest echter waakzaam blijven tegenover den grooten Europeeschen oorlog en de gevaren, welke van die zijde dreigden. Onafhanke lijkheid en neutraliteit moesten de richtlij nen der Zweedsche politiek zijn. Verschillende Rijksdagleden stelden voor, de communisten uit het parlement te stoo- ten. maar de premier Hansson zeide hierop: „Indien de communisten landverraad ple gen. zal de regeering hen behandelen zoo als zij verdienen." In Moskou gaat overigens, naar U. P. meldt, de pers-campagne tegen Zweden en Noorwegen voort met onverminderde net tigheid. Het orgaan van de lichte industrie beschuldigt de Zweden ervan, hun histori- schen veroveringsdroomen nieuw leven in te blazen jegens Rusland en den strijd tegen Zweden's traditioneelen vijand te her nieuwen. NOORSCH SCHIP GEZONKEN. Het Noorsche schip ..Fagershein" (1590 toni is in de Golf van Blskaye na een ont ploffing gezonken. De overlevenden van de bemanning zijn door het Grieksche schip ..Iris" naar Vigo gebracht. De „Fagershein" was op weg van Afrika naar Engeland. Na de ontploffing is het schip binnen twee minuten gezonken, zon der dat tijd was een S.O.S. uit te zenden. Men veronderstelt, dat 14 opvarenden zijn omgekomen. De overlevenden werden gevonden in een kleine boot, allen waren uitgeput door ver moeienis. honger en koude. De kapitein heeft beide beenen gebroken. Allen zijn in een ziekenhuis opgenomen. BELGISCH VRACHTSCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. De Compagnie Maritime Beige meldt, dat naar zij vernomen heeft, haar vrachtschip Josephine Charlotte, groot 3422 ton op een mijn is geloopen. De gezagvoerder en de bemanning op 4 man na zijn gered en wor den naar Londen gebracht. Van de geredden zijn er 5 gewond, doch niet ernstig. BRITSCH SCHIP GETROFFEN. Een uur nadat de Britsche lijnboot „Gra- cla" die den dienst op Zuid-Amerika on derhoudt, een haven aan de Britsche Noord Westkust had verlaten, is het schip door een ontploffing ernstig beschadigd. De zestig opvarenden werden door een ander schip gered. De „Gracia" is aan den grond geloopen. Het schip, meet 5642 ton en is eigendom van de reèderij Donaldson. (United Press) FRANSCH COMMISSARIAAT IN SYRIË VERNIELD. Volgens een bericht uit Damascus Is het gebouw van het Fransche Hooge Commis sariaat in Syrië, door een grooten brand vernield. Alle acten en documenten wer den een prooi der vlammen; een nationa list zou den brand hebben gesticht. DE KOLENSCHAARSCHTE IN DUITSCHLAND. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De in Berlijn opgetreden kolenschaarsch- te, die een gevolg was van den aanvang van ongewoon felle koude in Europa, zal binnenkort zijn opgeheven. De laatste da gen reden reeds overal in Berlijn auto's met briketten door de straten en van 's morgens tot 's avonds werden kolen bij de woningen afgeleverd. Ook des Zondags bleven de steenkoolzaken op bevel van het stadsbestuur geopend om het mogelijk te maken de bevolking zoo snel mogelijk weer van brandstoffen te voorzien. De militaire autoriteiten stelden een deel van haar vrachtauto's ter beschikking voor steen kooltransport in de stad. De hulfidienst der N.S.D.A.P. heeft wagons steenkool op de stations gelost en gezorgd voor transport naar ouden van dagen en gebrekkigen. De beperking van de personentreinen bij de rijksspoorwegen heeft reeds een gunstig gevolg gehad voor den toevoer van steen kool naar Berlijn. In plaats van 70.000 ton in de afgeloopen week, komen thans dage lijks ongeveer 11.000 ton briketten uit het steenkoolbekken van Lausitz aan. Boven dien worden cokes en steenkool uit Opper- Silezië geleverd. KRANTEN-VERBOD IN BELGIË. Opnieuw zijn in België tal van extremis tische bladen van rechts en links verbo den. In het dagblad „Volk en Staat" is tevens een huiszoeking gedaan. HOUTHAKKERS VAN NEWFOUNDLAND NAAR ENGELAND. In verband met een tekort aan geschool de arbeiders in Engeland komen 2000 hout hakkers van Newfoundland naar Groot- Brittannië over om voor het ministerie van voorraden werkzaamheden te verrichten. Zij reizen in groepen van 300 of 400 man. Het eerste contingent is reeds aan het werk. DE SPOORLIJN CERNAUTI-LWOW-KRAKAU. Het Engelsch Reuter-bureau meldt, dat de spoorwegverbinding van Cernauti over Lwow naar Krakau, welke begin van de vorige maand was hervat, opnieuw is op geheven. Volgens Reuter zouden de Duitschers de Russen ervan beschuldigen moeilijkheden te maken voor het doorgaand verkeer van treinen dwars door het door de Russen be zette gedeelte van Polen, terwijl de Russen zouden zeggen, dat de Duitschers zoowel als de Roemenen de voorwaarden der over eenkomst, waarop het spoorwegverkeer zou worden hervat, niet zouden hebben nage komen Aan dit bericht voegt Reuter nog toe, dat een Duitsche commissie uit Berlijn thans aan de Roemeensche grens een onderzoek instelt. De Russen zouden leege goederenwagens welke Duitschers gezonden hadden om in Roemenië te laden, vasthouden en 8000 lei per week vragen voor het transitoverkeer. Dit bedrag zal in dollars moeten worden betaald. Bovendien wordt vernomen dat een aan tal goederenwagens welke onlangs uit Roe menië met hout naar Duitschland waren gezonden in het door de Russen bezette gedeelte van Poien werd gelost. Een ge deelte van de lading werd voor brandstof gebruikt. GEEN WIJZIGINGEN. Zooals reeds gemeld, Is in het Westen de rust teruggekeerd, hoewel België waakzaam blijft. I Reuters correspondent bij het Britsche leger in Frankrijk meldt, dat met Ingang van gisteravond de verloven naar Engeland, die Zondag opgeschort waren, weer worden verleend Van verschillende plaatsen zijn treinen met verlofgangers vertrokken Deze feiten zijn een aanwijzing, aldus de correspondent van Reuter, dat de spanning van het weekeinde, indien zij niet geheel geweken is, in ieder geval aanzienlijk ver minderd is. United Press meldt nog in deze materie: De gebeurlijkheden gedurende het afge loopen weekend zouden zoo wordt be weerd gebaseerd zijn zoowel op diploma tieke als militaire inlichtingen, die er op gewezen zouden hebben dat Duitschland een inval zou hebben overwogen. De waarschuwing zou gegeven zijn, dat België op zijn hoede zou moeten zijn voor 17 en 18 Januari. De inlichtingen behelsden dat Duitschland alles gereed had voor een inval na Zaterdag j.l. Men behoefde slechts de machinerie in beweging te zetten zoo heette het doch „eenig uitstel bleef mogelijk Dit zou volgens sommigen een verklaring kunnen zijn voor het feit. dat van Belgische zijde wordt verklaard dat de spanning slechts gedeeltelijk is verminderd en het uitblijven van de mededeellng, dat het alarm voorbij is. Deze inlichtingen zouden, naar wordt be weerd, bevestigd worden door stafdocumen ten, gevonden in het Duitsche vliegtuig dat verleden week een noodlanding heeft moe ten maken in Mechelen aan de Maas. De Duitsche vliegers poogden tot tweemaal toe deze papleren te vernietigen. De nieuwe Amerlkaansche gezant te Brus sel heeft zich naar zijn standplaats gespoed en zijn geloofsbrieven reeds overhandigd. Terwijl de Britsche minister voor de eco nomische oorlogvoering zich zeer tevreden heeft getoond over de „wurging" van het Derde Rijk, heeft bisschop Banies van AFGELASTE WEDSTRIJDEN. Alle wedstrijden, welke voor de competitie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond voor Zondag 21 Januari waren vastgesteld, zijn afgelast Ook de. door den Koninklijken Nederland schen Hockeybond. den Dameshockeybond en den Kon Ned. Korfbalbond vastgestelde wed strijden zijn afgelast. Birmingham een lans gebroken voor toe lating van levensmiddelen voor de Duitsche burgerbevolking op grond van het feit, dat Engeland een christelijke natie Is, die, welke ook de overtredingen van den vijand mogen zijn, geen oorlog voert tegen vrouwen en kinderen. De aartsbisschop van Canterbury ant woordde dat hij het in beginsel volkomen met bisschop Barnes eens was, maar deze had vergeten dat er geen middel bestond om onderscheid te maken tusschen voedsel voor de burgerbevolking en voedsel voor het leger. Het was de plicht der Duitsche regee ring te zorgen voor de voedselvoorziening van haar civiele bevolking en die der Engel- sche om den oorlog zoo spoedig mogelijk te winnen. Andere overwegingen kwamen niet in aanmerking. Het te Rome verschijnend blad „Lavoro Fascista" en het orgaan van het Vatlcaan, de „Osservatore Romano", brengen het be richt. dat de Hongaarsche regent, admiraal Horthy en prins Paul van Joego-Slavië gis teren elkander, ergens tusschen Nagy- kaniaza en Zagreb ontmoet hebben. Deze ontmoeting zou geheim gehouden zijn. De regent van Hongarije zou er incog nito naar toe gereisd zijn. Bovendien zouden de minister van buitenlandsche zaken van Hongarije en Joego-Slavië, Csaky en Mar- kovic, eveneens aan de besprekingen deel genomen hebben. Mocht het inderdaad waar blijken te zijn, dan zou het zeer wel passen in de politiek welke Italië ten opzichte van den Balkan voert en waarbij een der voornaamste pun ten is, een verzoening tusschen Hongarije en Roemenië ten aanzien van de Hongaar sche eischen aan Roemenië tot stand te brengen. Na de ontmoeting van gisteren, neemt men algemeen aan, hetgeen reeds sedert de bijeenkomst tusschen prins Paul en ko ning Carol werd vermoed, dat prins Paul tracht, om als tusschen'persoon op te treden, teneinde een compromis tot stand te bren gen inzake de eischen van Hongarije, wat Transylvanië betreft en de Roemeensche weigering om een dergelljken eisch als wet tig te beschouwen. Sedert de oorlog begon, is het Italië's doel geweest, om een of andere overeenkomst te bereiken. Men beschouwt dit van Italiaan- sche zijde als noodzakelijk, teneinde vrede en neutraliteit op den Balkan te verzekeren. KON. NED. MIJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Diverse huldigingen. In de Jacobazaal van „den Burcht" vond gisteravond de eerste bijeenkomst in 1940 plaats van de afd. Leiden en Omstreken, Niettegenstaande de felle koude en gladde wegen, was de belangstelling zeer bevredi gend. Na het gebruikelijke welkomstwoord, thans gepaard aan een nieuwjaarswensch, deed het den voorzitter, den heer Joh. Jonker, genoegen den heer F. A. Hansen, tuinarchitect te Alphen aan den Rijn, aan de vergadering te kunnen voor stellen als spreker voor dezen avond, met het onderwerp „De flora in Twenthe". Na voorlezing der notulen en het behan delen der ingekomen stukken, richtte de voorzitter eenlge woorden van gelukwensch tot de firmat K. Wezelenburg en Zoon te Hazerswoude voor de hooge onderscheiding welke zij van H. M. de Koningin, n.l. het praedicaat Koninklijk mocht ontvangen en tot de firma J. G. Ballego en Zonen voor de vele onderscheidingen, die zij met haar Nederlandsche dahlia's in het buitenland mocht ontvangen. Den afgetreden be stuursleden werd hartelijk dank gebracht voor hetgeen zij voor den tuinbouw hier ter stede en voor de afdeeling in het bij zonder hebben gedaan. Uit het jaarverslag van den scheidenden secretaris, den heer Jan Kriest Jzn., klonk een aangename toon; den leden werd een inzicht gegeven in het vele werk dat het vorig jaar in de afdeeling werd verricht. Uit de rekening en verantwoording over het jaar 1939 bleek, dat niettegenstaande den benarden toestand in den tuinbouw, de kas sloot met een klein batig saldo. Bij monde van den heer J. H. Smit, werd na mens de kascommissie dank gebracht voor het accuraat beheer der financiën, die daarna werden overgedragen aan den nieuw benoemden penningmeester. Dit gaf den voorzitter aanleiding den heer Kriest namens de vergadering harte lijk dank te zeggen, voor de vele jaren, waarin hij zijn beste krachten gaf in het belang van de afd. Den heer Kriest zoowel als den heer J. G. Ballego, die vele Jaren het voorzitterschap waarnam, werd hierna hel lidmaatschap van verdienste aangebo den, zeer zeker een onderscheidene, welke door beide heeren ten volle verdiend is. Belden spraken hun dank uit voor deze blijken van waardeering. Vervolgens mocht de heer C. Streefland, eveneens met een welgemeende toespraak van den voorzitter, het diploma van de maatschappij, voor 25-jarlgen trouwen dienst bij de gemeente-plantsoenen in ont vangst nemen, terwijl aan mevr. Streefland een bouquet roode anjers werd aangebo den. De heer Streefland dankt, ook namens zijn echtgenoote voor deze erkenning; hij heeft steeds met zeer veel genoegen mede geholpen om het stadsschoon te helpen verfraaien en hoopt dit nog vele Jaren te mogen en te kunnen blijven doen. De begrooting voor het jaar 1940 werd ongewijzigd goedgekeurd. Hierna werden als leden der kascommissie gekozen de hee ren P. Verver en G. Kromdijk. Na de pauze was het woord aan den heer Hansen, die met het oog op den tijd liever een praatje dan een lezing wenschte te houden. Spr, zette nauwkeurig uiteen, dat in dit fabrlekscentrum een buitengewoon mooie natuur is; er is veel heuvelachtig terrein met beekjes en vennen. De aard soorten in Twenthe met hun bijzondere gesteldheid werden uitvoerig toegelicht en spreker legde vooral den klemtoon op het feit. dat Twenthe zoo mooi is in het voor jaar als de natuur zich ontplooit en de vogels en vlinders, die daar in talrijke soorten voorkomen, hoogtij vieren. Talrijke schitterende, lichtbeelden en kleurenfoto's verduidelijkten het gesproken woord. Een langdurig applaus en een dankwoord van den voorzitter vormden het bewijs, dat de aanwezigen van de voordracht en de licht beelden genoten hadden Na de rondvraag volgde sluiting van de zen mooien, leerzamen avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor hetcandidaatsexamen geneeskunde de dames H Hoesen (Rotter dam), F. H. Berends (Den Haagi, C M. Bruin Heemstede i en M. J. H. Frederikse (Den Haag) en de heeren P. S. M. Kop (Den Haag), J. W. Bosch (Den Haagi. J. N. R. van Reenen (Leiden), B L. Ongklehong (Den Haagi, P. H. Kramer Rotterdami, H M. Verbaas (Rotterdam), F. P. Flu (Leiden), H. H. Langelaar (Rotterdam), P. J. M. Wij- tenburg (Leiden), E. F. Nienaber (Den Haag), A. M. Fontein (Rotterdam). B. Ste- geman (Den Haag) en G. A. W. Verspijck Mijnssen (Den Haag). ZILVEREN JUBILEUM. Heden mocht de heer J. van Galen den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar als boekbindersleerling in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. N.V. Daartoe uitgenoodigd werd de jubilaris hedenmorgen ten kantore der vennoot schap door den directeur ontvangen en op hartelijke wijze toegesproken. Waardeerend liet spr. zich uit over de capaciteiten ran den jubilaris en bood hem vervolgens de gebruikelijke gratificatie en zijn vrouw, die mede aanwezig was. een mooie palm aan. Nadat de algemeen procuratiehouder de gelukwenschen van het administratief oer- soneel had aangeboden, voerde de chef der binderij het woord en memoreerde o.m. de vele goede eigenschappen van den iubi- laris. Met erkentelijkheid gewaagde spr van de prestaties van Van Galen en of freerde hem ten slotte namens procuratie houders en chefs een vulpenhouder. In een der fabriekslokalen vond hierna de huldiging door de collega's plaats. In een van sympathie getuigende toespraak werd de jubilaris gelukgewenscht en hem namens allen een practisch geschenk ".an- geboden. Collega Hes teekende de oorkonde en deed dit wederom op verdienstelijke wijze. WARM GELOOPEN. Ondanks de koude. Toen gistermiddag de electrlsche trein 1108 om 16.09 uur uit Den Haag het sta tion alhier binnenkwam, bemerkte het personeel, dat onder het tweede derde-klas- rijtuig een dichte rook en hevige brand lucht hing. Bij onderzoek bleek dat tus schen Den Haag en Leiden het rijtuig warm geloopen was. De chef liet hierop de rei zigers in de andere rijtuigen overstappen, waarop het rijtuig van den trein werd ge koppeld, waardoor de trein met vijftien minuten vertraging naar Haarlem vertrok. DE HUIDIGE WERELDSPANNING EN DE KOMENDE ONDERGANG. Volgens prof. Wisse wordt Rusland het groote gevaar. Voor een talrijk gehoor heeft gisteravond prof. G. Wisse van Driebergen in het kerk gebouw der Chr. Geref. Kerk op uitnoodi- ging van de Chr. Geref. J.V. een tljdrede uitgesproken over: „De huidige wereld spanning en de komende ondergang". Prof. Wisse begon zijn rede met er op te wijzen, dat de mensch der negentiende eeuw die van den opgang was, maar dan uit en door den mensch; die van de twintigste eeuw vertoont ons nu hoe die mensch ondergaat aan den mensch Dit is te fataler en tragischer, nademaal de vrede niet wordt bereikt, terwijl allen zeggen hen. te zoeken. Dit komt. omdat men den vrede zoekt waar men dien verloren heeft, in den diepen val van God of in het para- vdijs en sedert bezegeld door een van God wegvluchtenden mensch. Indien men zou zeggen, aldus spr., dit is onbruikbare the ologische fabelerij, hoe verklaart gij, onge loof. dan deze vereldruïne met uw leer van eeuwigen opgang uit evolutie? Maar dan zegt dit tevens dat alle diplomatie, volken bond enz. niet zullen helpen zoolang men weigert de oorzaak te erkennen en men blijft gelooven in de menschheid, in de rede, de beschaving enz. als bron Tevergeefs. De practijk zal het v Zoo is deze oorlog, aldus spr gericht; maar in specialen zin ondergangsoorlog wegens het «u. ben uit beginselen, die ook waren" v onder". Er is een speciale zondeiML tie tegen den levenden God ge»»iie laatste eeuwen, waaruit einde» ruïne moest opdoemen. t-, Spr. noemde vier speciale iijr,tri eerste: Geest-zonde. Dit was dt tac rung", die de bijzondere openin,nr wierp en den mensch in het r"_r plaatste, de waarheid problematoiee en Gods souvereiniteit verlooctïslc revolutie heeft als stelsel EuroaWi kerd. Democratiën zijn niet vt£ meer dan de door de revolutie n,»» resten van het Westersche chrinX Ten tweede noemt spr. de zlel.jjj is, dat men de ziel heeft verlor et „afgeschaft". De mensch is ku%et worden en een onderdeel van dtm i De zin des levens heeft men vc^na Vervolgens is er de moraal-i^j-t waarden zijn omgekeerd (nietzs&in raai is er eigenlijk niet. .[g; Tenslotte noemt spr. de re Jclf Dit openbaart zich in den godlor. z en een vervroomde wereld met cr,ml£ modern pelagianisme en z.g.n. en humanisme, een der grootste verri a\ om in bekeering tot God weder Uit dit alles is een ontwricht gekomen, dat riep om redding. yH de reactie, het fascisme, Straks, i Wisse, in bondgenootschap met munisme zal dit blijken te zijn t--j die redding wilde brengen, maar? uit dezelfde revolutie-beginselen i,S' Het is alsof de duivel den dulvt werpen door Beëlzebub, den o>r duivelen. Volgens prof. Wisse wordt Rusj groote gevaar: door atheïsme tot Is de leus. Het is en wordt een o beginselen, om God feitelijk, en u borgt een totale vernietiging van» Allen zullen het verliezen. Het a ooit te voren een bange tijd worüill dan zal ook God voor Zichzelf ia lukkig is de uitkomst hierin ver» Spr. besloot met een ernstig veine en troostwoord. hM uu r 1: VEREENIGING „GELOOF f0" WETENSCHAP." °J" DC B Pater Jac. Schreurs over „Ai h< voeten van Holland." 'S ne: Op uitnoodiging van de Vereenirln loof en Wetenschap" sprak e m Schreurs gisteravond, in een den zalen van café-restaaurant „In am gulden Turk" over het onderwerpen voeten van Holland." n Pater Schreurs, die ingeleid nsb den wnd. voorzitter, dr. ir. P eer wilde in zijn causerie een en anèvei len over Limburg en de Limbdte hun zin voor humor, hun gemoeSS en ongedwongenheid, die zich met de ons Hollanders eigen zi.™. lijkheid. In den aanvang van zijn beton® spr, den Limburger en zijn gehci rakter. Zijn levenservaring word: ven door dit simpele rijmpje: 'mt „Door den Lieven Heer Bl Kost en kleer, uw Het hemelrijk en dan niet :óra Ze zijn zichzelf gebleven, de I_ors ondanks het feit dat zich in 8*' tien Jaar ongeveer 200.000 vree:Jh< in Limburg hebben gevestigd. de In het kort schetste spr. de W" nis van Limburg, dat tot vóó:' sinds 1830 verweesd aan de ra Holland lag. Tot vóór 40 jaren, deze provincie ontdekte, niet uit s het Limburgsche volk, maar uit de rijkdommen, welke de grond hield, het zwarte goud. 1S In één slag werd Limburg erMd; zenden trokken naar het zuiden.rs men zelfs kanalen en spoorwegen ®c sloeg de handen in elkaar en gA verbazing. De Limburgsche mdp' hoefden niet meer naar Dultsct*v hun brood te verdienen, de men**1 den niet meer in Antwerpen en - 4 betrekking; de boeren organisefié de bedrijven werden gemoderr. vette jaren van na den oorlog br.f? Het lied van den arbeid mengde het iied van de straat. Er vuur, nieuwe wijsheid, nieuw let's Limburgers, de Pappenheimers u' Lieven Heer, de bewoners van Si oudste cultuurgewest. t lel Pater Schreurs weidde verder uit over de schoonheid van Irf haar roemrijke geschiedenis, die wel geen enkel vaderlandsch get boek kunnen aantreffen, doch spr., heel wat belangrijker is db die Dirken, die we in Holland ?<-0, ben. Men heeft den Limburger ook thans spreekt men over schoonste provincie liefst als van -aj kere zuiden. Maar ondanks alle e Limburger voort er zijn heiligen,' wonen en blijft hij zich krampet zetten tegen valsche indringers vreemde ideologieën. De LlmbmF, zichzelf met zijn speelsheid, eeeslJ| schalksche kijk op menschen cn dhr gaat voort met het leven van zijde te bezien, trapt nu en dan a held eens op haar slip en grijpt om het middel. n In het tweede deel van zijn eau*" pater Schreurs tal van staaltjes ongezochte. Limburgsche humor, sluiten met het voorlezen van enHe door hem vervaardigde gedichten ij] h NED. VER. VAN VROUWEN ACADEMISCHE OPLElüIN'it ie Een plaatselijke afdeeling oplh^ Daar er behoefte bleek te best*' j. meer contact tusschen academisenjt de vrouwen is hier ter stede opS^a afdeeling van de Nederlandsche U"lV van Vrouwen met Academische wni Het bestuur ls samengesteld uit: Smit. mr. M. E. Blok, A. A. P. Coihjg Beek. M. W. de Broekert. Het conefljj tie-adres is mej. A. A. P. Couvef, H venlaan 6. Voor het Mercurius-exameu 'O Handelscorrespondentie slaagde Lau alhier.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2