aar de Vrouw belang in stelt II de Groef Bom mm Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Januari 1940 Vierde Blad No. 24483 heerlijk warme trui bij uniform of sporfcostuum ■o gram sportwol in de hoofdkleur, —O gram sportwol in de kleur voor ALLES IN WOL VOORDEELIG „Het Leidsche Wollen Dekenhuis" MIDZ\- Klatergoud Tweeling-Stewardess Hoe we van oud nieuw maken Dagbladreclame is niet te vervangen Donkersteeg 1 - Telef. 20706 Dat ellendige huishoudkasje Twee dagen verlof Wenken voor de zuinige huisvrouw Uit de Hofstad ke grove sportwol gebruiken wij voor prettige warme trui, welke zich bij on- ,r ieder niet gekleed costuum laat dra- Hen heerlijke trui ook bij al die takken 'port, waar bewegingsvrijheid als eerste S evoor de kleeding geldt. Natuurlijk kun- eil.vij in een dergelijk geval den toekom- Si eigenaar geen grooter pleizier doen :r tevens de vereenigingskleuren in te Mocht de trui dienen voor een mili- dan nemen wij de mooie grijsgroene welke thans speciaal voor de land- t in den handel is gebracht, juist in de ort, welke wij noodig hebben. Natuur- niiebt u hiervan reeds de officieele wan- it n bivakmuts gebreid en dus bent u wel maal in de gunst door ook nog met prachtige warme en degelijke trui voor -lag te komen. Ter onderbreking van het i;i kan het in een dergelijk geval toch .■rg aardig staan er 2 andere kleuren in 1ILeien: bijv. de breedste streep van zeer :erbruin en de twee smalle In zeer licht )Deze kleuren zijn niet te zeer in het loopend en geven er toch iets fleurigs Voor dienenden bij de zeemacht breien leze trui natuurlijk in marine-blauw; lijker is het thans echter er niet te llende streepen in te breien. Waar- nlijk is het het beste de grootste in 1- grijs en de twee smallere in wit te txïin. benoodigdheden zijn:' 1 de breede bies. Q10 gram sportwol voor de twee smalle biezen, 2 aluminium breinaalden no. 3'/». 2 aluminium breinaalden no. 4. jt de 2 nld no. 4 zetten wij 20 st. op. breien deze heen en weer in den tricotsteek (recht breien aan de goede- en averecht breien aan de verkeerde zijde van het werk) tot een hoogte van 20 nld. Wij trekken dan de naalden uit het werkje en meten even nauwkeurig op, hoe hoog en hoe breed het geworden is. Wij mogen het dan weer uit trekken, doch bewaren er zorgvuldig de notitie van, want deze is het geheele slagen van ons handwerk. De totale bovenwijdte deelen wij nu door het aantal breedtecenti- meters van het lapje en vermenigvuldigen deze uitkomst met 20. Wij hebben dan het totaal op te zetten aantal steken gekregen, hetgeen wij halveeren en dit aantal opzet ten op de naalden no. 3(/i. In „2 recht 2 averecht" wordt een flinke royale boord ge breid van ongeveer 15 c.M. hoogte. Hierna breien wij de naalden no. 4 in en gaan met een over in den tricotsteek Het nette gladde opzetkoordje moet daarbij aan de voorzijde komen te vallen. Wij brêien door tot de vereischte hoogte onder de armen; volgens de hoogtecentimeters van het proeflapje kan dit weer nauwkeurig in naalden berekend worden. Steeds aan het begin daarna van de naalden worden dan voor de armsgat uitsnijdingen aan weerskanten van het werk de eerste 4, daarna de eerst 2, 2 en nog eens 2 steken afgekant, hetgeen dus voor iedere zijde in totaal 10 st. beteekent. Meteen na de laatste armsgatafkanting volgen de gekleurde strepen: de eerste smalle met 3 nld. tricotsteek, dan de breede bies welke 11 c.M. breed wordt, om daarna te besluiten met weer een smalle bles van 3 nld. breedte. Voort gaat het dan weer tot aan de schouders, waar eerst even berekend wordt hoeveel steken aan iedere zijde van het werk afgekant moeten worden. Voor den hals boord moet in het midden 1/3 van de steken overblijven. Hieruit volgt, dat dus aan weerszijden voor Iedere schouder ook 1/3 overblijft. Deze steken worden niet meteen alle tegelijk weggekant doch om een mooie aansluitende schouderlijn te krijgen doen wij hierover 5 x. Wij gaan hierover op de zelfde wijze te werk als bij de armsgaten, waarbij steeds het betr. aantal aan het be gin der naalden afgekant wordt. Het duurt dus bij de schouders 10 nld vóór wij de steken voor den halsboord overhouden. Deze worden op een draad geregen tot wij straks ook de andere helft van de trui af hebben gebreid, welke weer op geheel dezelfde wijze gewerkt wordt. Slechts de gekleurde strepen vervallen. Thans kunnen de halsboordsteken alle op één naald worden gezet en ver volgens met de nld. no. 3'/; tot een heerlijk royalen boord van „2 recht 2 averecht" en ongeveer 30 c.M. hoogte gebreid worden. Wij kanten deze steken dan af, hetgeen even eens in „2 r. 2 av." moet geschieden, wil deze af kanting niet hinderlijk trekken Thans de mouwenwij meten de wijdte bij den elleboog en die even boven den pols Beide maten worden omgerekend in steken en wij zetten nu eerst het aantal polssteken op op de naalden no. 3'/s om een boord hier mee te breien in „2 recht 2 averecht" van 15 c.M hoog. Daarna gaan wij over in den tricotsteek met de naalden no. 4 en meerde ren aan weerszijden van het werk bij elke 8e nld een steek door in de buitenste steken dan ieder 2 st. te breien, een rechte plus averechte. Hebben wij op deze wijze ten slotte het aantal elleboogsteken gekregen, dan breien wij door tot wij een voldoende lengte hebben tot onder den oksel en kan ten dan aan weerszijden en steeds aan het begin der naalden in deze volgorde steken af: 4, 2, 2, en nog eens 2 (aan iederen kant dus 10 st.) Daarna breien we in de komende naalden zoolang de eerste 2 st. samen, tot er 6 st. overblijven, welke dan meteen afge kant kunnen worden. Alle deelen worden nu aan de goede zijde wat bevochtigd met een natte spons, om daarna aan de verkeerde zijde met een niet te heete bout opgeperst te worden. Met de wol in de hoofdkleur stikken wij daarna met mooie gelijke steekjes alle deelen in elkaar. De naden worden zoo smal mogelijk genomen, terwijl wij na het stikken nog eens met den overhandschen steek langs de uit einden gaan, om toch maar vooral degelijk de trui in elkaar gezet te hebben en de naadjes mooi plat te krijgen. Den halsboord naaien wij zoo onzichtbaar mogelijk dicht, liefst in één keer, zoodat er weinig van een hechtsel te zien zal zijn. NORA HANA. en WARME BOVEN- en ONDER- KLEEDING, thans nog EXTRA Haarl.str. 137, hoek Donkersteeg 2-4-6 6246 (Ingez. Med.) n zielige geschiedenis uit Hollywood. en de filmacteur Rudolf Valentino, de _,pste man van Amerika", met de dan- Jeanne Acker getrouwd was, werden dit eenvoudige vrouwtje lange couran- rtikelen gewijd. Iederen dag kreeg zij ;e honderden brieven van enthousiaste onwijze) vrouwen uit de heele wereld, laar bewlerrookten en haar inprentten, blij zij moest zijn, de liefde van dezen rman te hebben gewonnen! t huwelijk was kort van duur, doch ve de berichten mogen gelooven, zeer <kig. Valentino stierf na een korte on- 'Idhcid ln 1926. Hij liet zijn vrouw een mogen van driehonderdduizend dollar ■ioch dit geld ging bij een bankbreuk ren. - lentino werd niet vergeten, zijn vrouw En terwijl men in Amerika jaarlijks ongeveer twintigduizend dollar aan sen en bloemen op zijn graf neerlegde, t zijn weduwe eindeloos zwoegen om den kost te komen. Haar gebrek werd otte grooter en grooter, zoodat ze er -lijk niet meer tegenop kon en een ig tot zelfmoord deed. Men wist haar •dden en gaf haar uit medelijden een tje als figurante. o gelukte het Jeanne Acker weer een heiden bestaan op te bouwen. de nieuwe reuzenvliegtuigen van de Irikaansche ..United Airlines", die plaats l »n voor 52 passagiers, worden de relzi- fi verzorgd door twee stewardessen die i steeds tweelingen zijn. Het idee ging ran de tweeling-zusters Betty en Jane i/fay uit Chicago Toen ze de advertentie V'de „Super Mainliners" gelezen hadden ■in stewardessen werden gevraagd, rven ze aan deze maatschappij dat in i groote vliegtuigen toch zeker wel twee ardessen noodig waren, dat zij beiden scheidelijk waren. enz. enz. maatschappij liet de meisjes opleiden, e ze aan en was zeer tevreden over het Itaat. Immers door het optreden van v_ tweeling-stewardess werd aan een on- ftnschten toestand, die zich ln sommige •te vliegtuigen had voorgedaan, een eind taakt. „Reuze-gezellige" meisjes-handschoenen van restjes wol. Iedere moeder heeft in haar stopmand wel een partijtje kluwentjes gekleurde wol, die van groote breiwerken zijn overgebleven enieder meisje van 10 tot 20 snakt Het was n.l. gebleken dat sommige rei zigers alleen maar door de blonde Alice óf uitsluitend door de donkere Gladys wensch- ten te worden bediend. Bij de tweeling- Murray deed zich deze moeilijkheid niet voor, want ze lijken op elkaar als twee drup pels water en weten deze gelijkenis nog door kleeding en opmaak te versterken. Als dus Betty komt inplaats van Jane, of omgekeerd, heeft niemand iets te zeggen. Op grond van deze ervaring stelt de „United Airlines" tegenwoordig uitsluitend tweeling-stewardessen aan óf meisjes, die met een beetje „bijwerken" tot tweelingen kunnen worden gebombardeerd. tegenwoordig naar een paar van die leuke gekleurde wanten! Laten we eens samen nagaan, wat we doen kunnen. De wanten worden in het rond gebreid op vier pennen, van niet te dikke wol. 64 ste ken opzetten voor boven 16 jaar. voor jon geren wat minder en de boordlengt naar verkiezing: 1 verdraaid recht, 1 averecht breien. Daarna 40 toeren lang om den an deren toer 1 steek meerderen. Dit meerderen gebeurt 1 steek vóór het einde van de derde pen bij de linkerwant; bij de rechter: 1 steek na het begin van de eerste pen. Men is dan gekomen aan het begin van den duim bij letter a. Nu wordt eerst de duim gebreid. De hand wordt dan zoolang op een draad geregen. Voor den duim wordt vanaf de meerdering 26 steken opge nomen en nog 6 steken bij gemaakt, daar hij anders te nauw zou worden. Hierdoor wordt een klinkje gevormd. Van deze 6 steken wordt om de anderen toer aan beide kanten 1 steek weggeminderd. De duim wordt gebreid op de verlangde lengte en bij de laatste 5 toeren worden telkens 4 ste ken weggeminderd. Er blijven dan 6 steken over, waarna we flink stevig afhechten. Nu nemen we de hand weer op de pennen, ook de zes steken van het klinkje, die we weer om den anderen toer van beide kanten wegminderen. We breien de want af op de gewenschte lengte; daarna afmlnderen, óf zooals bij de teen van een kous, óf de minderingen meer verdeeld over de naalden. Wat het patroon aangaat, dit hangt af van de kleuren wol, die men heeft. Heeft men van veel kleuren weinig, dan is het het aardigste verschilende strepen in het rond te breien, waarbij men natuurlijk moet opletten, dat men voor rechter- en linker-want van tevoren evenveel wol reserveert. Heeft men veel van één kleur, dan neemt men die als ondergrond en maakt dan be halve de strepen er met een maasnaald, later nog een steekje op. Een leuk werkje, vindt u niet? vooi /oekfecte ^ahjdeho6e maAe-up! 6247 (Ingez. Med.) Vele huisvrouwen vinden het dagelijksche huishoudkasje. dat door het dienstmeisje moet worden overgelegd, een groot strui kelblok. Immers het komt bijna nooit uit; het papiertje, dat in het geldbusje ligt. raakt weg. het potloodje is niet te vinden ("of door een van de kinderen zoolang ..geleend") zoodat een post. die vergeten werd te notee- ren, later niet meer kan worden nagespeurd, enz enz. Dit geeft 's avonds veel gezeur en soms tranen van het overgevoelige meisje, dat in mevrouw's nauwkeurigheid al gauw „wantrouwen" gaat zien. Vooral op Zaterdag als er in vele gezin nen van alles wordt bezorgd en het meisje het bovendien extra druk heeft, is Leiden in last. Ik wil u daarom een goede, handige ma nier aan de hand doen om het kasje steeds te doen kloppen: Het geld wordt aan het begin van de maand in verschillende kassen verdeeld. Alles, wat per maand wordt voldaan, gaat er eerst af. En dan gaat de huishoudkas. die onder beheer van het meisje staat, direct in vieren of vijven. Slechts voor één week tegelijk krijgt zij geld in handen. Dit geld, laat ons zeggen f. 20.—, kan nu heel gemakkelijk op de volgende manier worden beheerd: Maandag In kas f.20- Boter f. 0.90 f. 19.10 Eieren f. 1.20 f. 17.90 Suiker f.0.50 f. 17.40 U ziet het al, de „truc" is, dat ieder be drag, dat wordt uitgegeven, direct van het hoofdibedrag wordt afgetrokken. Hierdoor kan na iedere uitgave eventjes worden nageteld, of de kas klopt en kunnen er 's avonds geen vergissingen plaats hebben. Het spreekt vanzelf, dat ingeval er veel boodschappen tegelijk worden gebracht, b.v. door den kruidenier, het boekje even wordt nageteld en dan het volledige bedrag hiervan van het bedrag in kas wordt afge trokken. Probeert u dit eenvoudige trucje maar eens; het zal u best bevallen. Als Elly het huis uitgaat om vlug de tram te pakken naar haar werk, ligt er een brief op de mat. Een brief vanHè, het is gek, dat ze niet onmiddellijk het handschrift herkent. Ze krijgt anders nooit brieven van onbekenden. Haastig, nieuwsgierig, peutert ze met het haarknipje tusechen de envelop. En dan. onder het lezen, vliegt een diepe blos over haar jong gezichtje. „Lief meisje" staat er boven. En dan: „Ik verlang erg naar Je. Morgen kom ik in Am sterdam met twee dagen verlof.. Trein 4.38. Haal me van het C.S., ja? Heel veel liefs van Kees." Eén oogemblik is Elly geschrokken, maar dan bloost ze nog dieper. Ze stopt den brief in haar tasch en het knipje in heur haar. In het spiegeltje boven den kapstok kijken haar twee diep-stralende oogen aan Haar voeten gaan zóó lidht over de straat, dat ze nog juist de tram haalt Als Elly staat te wachten voor den hoofd ingang van het C. S., onder de klok, door leeft ze als in een droom weer de groote vacantie. Dagen van verrukking, dagen van pijndagen vervuld met martelende onzekerheid. O, zij heeft altijd wel geweten, dat zij van Kees houdt, maar het heeft haar geleken of hij Rita, haar geestig, brutaal vriendin netje. de voorkeur gaf. Vooral gedurende de laatste dagen. En sindsdien heeft ze niets meer van hem gehoord. Langzaam, moeilijk, heeft ze getracht zich weer aan te passen aan het gewone leventjeEn nu opeensdie blijdschap, die Elly dwingt zich kalm te zijn als ze hem met een handdruk begroet, maar de geliefde stem, de blik van zijn oogen, drijft haar weer het bloed naar de wangen Als ze samen in de kleine intieme lunch room zitten, waar het warm is en veilig, raakt ze haar verlegenheid kwijt. En nu. terwijl hij vertelt ovct den dienst en herin neringen ophaalt aan den zomer, moet ze maar aldoor kijken naar zijn gezaoht en ver wonderd en blij zijn. omdat hij tócho, is dat niet een regelrecht wonder?haar heeft verkozen boven Rita. En Kees kan zijn oogen niet afhouden van haar geanimeerd gezidhtje. Hij verbaast zich, dat de kleine Elly zóó knap geworden is. in die paar maanden! Hij verbaast zich nog over iets anders. Hij moet maar steeds denken: „Wat een stom nee, wat een gelukkig toeval, dat Ik die twee brieven verwisselde. Wonderlijk toch. zoo'n klein, lief meisje, dat al dien tijd van je gehouden heeft zon der dat je het wist, terwijl je als een dwaas achter die malle flirt, van een Rita aan draafde. Als de tweede verlofdag om is, is Kees' moeder verdrietig, omdat ze hem haast niet gezien heeft. Kees en Elly nemen afscheid met de belofte, elkaar stellig iedere week te Over kinderverzorging, pap en nog veel meer! Wat is het koud! Nu moeten we extra goed voor onze kinderen zorgen! Vooral de kinderen, die door weer en wind moeten, krijgen het nu gauw te pakken. Om ver koudheid en de gevolgen zooveel mogelijk te voorkomen moeten wij er voor zorgen, dat de kinderen, zoodra ze uit school ko men de natte schoenen of klompen tegen droge pantoffels of schoenen verwisselen. Want niets is zoo ongezond als natte en koude voeten. Met sneeuw kunnen de kin deren het best op klompen naar school, ook de gummilaarzen, die tegenwoordig wel overal te krijgen zijn, zijn met nat weer een prettige dracht. Geeft u den kinderen ook altijd voor het naar bed gaan een lepel levertraan? Het maakt hen veel beter be stand tegen de kou. RADOX Zuurstof maakt Uw waschwater levendig. Miljoenen belletjes reinigen de poriën van Uw huid en maken dat deze weer ademen kan. Daardoor verdwijnen puistjes, vetwormpjes en vlekkerige huid! Uw teint wordt weer stralend frisch. Bij apothekers en drogisten k 10 ct. per pak 15 ct. per klein pakje: o6k ln handige en voordcellge stroolbussen k 90 ct. 6229 (Ingez. Med.) Ja, met sneeuw maken de kinderen graag glijbaantjes, klompen en schoenen hebben daarvan veel te lijden. Het slijten van de zolen kunt u veel voorkomen door de zolen zoo nu en dan met lijnolie in te wrijven. Met koud en nat weer kunnen de kin deren beter tusschen den middag op school overblijven. Weet u, dat u de boter hammen zoo handig kunt mee geven in een jam-emmertje? Een trommeltje is ook best te gebruiken; het is geen goede ge woonte de boterhammen in gebruikt pa pier of kranten mee te geven. Als u kunt, moet u er voor zorgen, dat de kinderen bij het broodeten iets te drin ken hebben; u kunt dit heel goed mee geven in een gewone flesch of in een drin- kensbusje. Wanneer u het maar in een dikke laag kranten wikkelt, blijft het ook lekker warm. STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE. overvalt ons een lawine van berichten, dat aldaar door de dames uit hygiënisch oog punt reeds lang óf Jozo öf Nezo voor alle spijzen wordt gebruikt. „Sneeuwblank zout", is algemeen het oordeel. 6230 (Ingez. Med.) Zondag: Vermicellisoep, kalfslappen, snij- boonen uit de bus, rijstpudding met abri kozensaus. Maandag: Stamppot van snijboonen en witte boonen, rookworst, appelmoes. Dinsdag: Saucijsjes, savoyekool, aardap pelen, beschuit met bessensap. Spekpannekoeken, sinaas- Woensdag: appel. Donderdag: Groot vleesch, spruitjes, aard appelen, wentelteefjes. Vrijdag: Gebakken bokking, roode kool, aardappelen, vanillevla met bitterkoekjes Zaterdag: Jachtschotel van vleesch van Donderdag, bieten, beschuit met jam of kaas. RECEPTEN. Jachtschotel (plm. 4 personen). Benoodigdheden: 400 gr. koud vleesch, 1 groote ui, plm. 1 K.G. gekookte aardappe len, rest jus verdund met water, 50 gr. boter of jus vet. (1,of 2 zure appelen). Bereiding het vleesch klein snijden of malen, de appelen en de aardappelen in plakjes snijden, de gesnipperde ui in het jusvet of de boter lichtbruin bakken. Daarna de appel ook even bakken. In een vuurvas ten schotel laag om laag leggen: aardappel plakjes met wat noot er over geraspt, een deel van het vleesch en een deel van de gebakken uien en appelen. Zoo door gaan tot de schotel gevuld is en de bovenste laag uit plakjes aardappel bestaat. De verdunde jus er tusschen schenken, paneermeel er over strooien, hier en daar een stukje boter leggen. De schotel plm. '/s uur in een tamelijk wannen oven zetten. zullen schrijven Er is zóóveel, dat pog moet worden uitgepraat. En Rita leest en herleest hoofdschuddend een klein briefje, dat luidt: Beste Elly, Morgen kom ik met twee dagen verlof te Amsterdam Misschien kan ik nog tijd vin den, je even op te zoeken. Ben je 's middags thuis Met hartelijke groeten, ook aan de ouders, KEES.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13