i 80ste Jaargang BINNENLAND SANOSTOL Vacantie met behoud van loon UYLENSPIEGHEL J LEID5CH DAGBLAD, Dinsdag 16 Januari 1940 Derde Blad No. 24481 Nederland bepaalde zelf zijn houding Ambtsjubileum mr. dr. A. baron Röell re Nederland at snoekbaars De vlucht van de „Reiger" Uit Ned. Oost-Indië CUEEP/ TJEINCEM De brand te Soerabaja Bevordering van een wettelijke regeling Voorontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid. In den -IC Een Sneeuw-en ijsbaadster ii m ¥5 NIET GEHANDELD OP GROND VAN FRANSCHE INFORMATIES. 2 In verband met de door België en Ne- derland genomen veiligheidsmaatregelen 11 meldt het Duitsche Nieuwsbureau het vol- '2 gende: „Naar overeenstemmend uit welingelichte 12 kringen in Amsterdam en Brussel verno men wordt, hebben de Engelsche en de Fransche regeering in Amsterdam en Brus- sel Informaties ingefluisterd, die de Neder- S1 landsche en Belgische regeering aanleiding moesten geven tot de door haar uitgevoer- de maatregelen. Men heeft den indruk, dat la aan Fransche zijde tengevolge van den is- druk uit bepaalde kringen een sterkere ti, neiging tot een levendiger oorlogsbedrij- >ii vlgheid is opgetreden. Met het oog op de lii, mogelijkheid aan de Maginot-linie actief te worden, zou men derhalve thans Ij Duitschland in België en Nederland willen U provoceeren." 11 -I „Naar aanleiding van "net bovenstaan de kan krachtens informatie te be- voegder plaatse worden medegedeeld, dat van de verspreiding van berichten aU hier bedoeld, door de Engelsche en Fransche regeeringen, hier niets be kend is. Overigens pleegt de Nederlandsche regeering haar inzicht in de interna tionale situatie te vormen op grond van berichten, waarvan herkomst en betrouwbaarheid door haarzelve ge controleerd kunnen worden." De Duitsche pers aldus meldt men ons nog maakt veel ophef van de schen ding van Duitsch grondgebied door een Nederlandsch vliegtuig, doch maakt geen melding van de officieele tegenspraak der Nederlandsche regeering van de desbe- treffende bewering in het Duitsche leger- be richt li 211 2» H lil 3C EEN KWARTEEUW COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-HOLLAND. Vandaag is het vijf en twintig jaar ge- j? leden, dat mr. dr. A. baron Röell benoemd J: werd tot commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Ter gelegenheid van dit bijzondere jubi- leum kwamen de leden der Provinciale Sta- ïi ten hedenochtend in het gouvernements- e gebouw te Haarlem bijeen om den gouver- neur der provincie te huldigen. Deze bijeenkomst, welke een feestelijk karakter droeg, werd o.a. bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken, den heer H. van Boeyen. FENOMENALE VANGST IN 1939. Nu 1939 voorbij is en iedereen den mond heeft vol gehad over of met snoekbaars, kwam de vraag op hoeveel van deze visch- soort in het pas afgeloopen jaar het IJs- selmeer wel zou hebben gegeven. Nauw keurig, aldus „Onze Zoetwatervisscherlj is het antwoord op die vraag nu nog niet te geven, maar wel is te zeggen, dat de totale vangst zoo'n 5 millioen pond zal hebben bedragen. Nemen wij de cijfers uit de maandover zichten September tot en met November, dan komen wij voor die drie maanden al op ruim 2 millioen kg Sept. 537.559 kg. ter waarde van f. 85.325 Oct. 894.773 kg. ter waarde van f. 173.386 Nov. 751.433 kg. ter waarde van f. 144.662 Totaal 2.183.765 kg. ter waarde v. f. 403.373 Laten de andere maanden de 2V4 milli oen kg. hebben volgemaakt, dan zijn we dus op 5 millioen pond. Een geweldige hoe veelheid op eenmaal! Denken wij hierbij er eens even aan, dat 1933 een totaal vangst van 125.000 kg. heeft laten zien; nog geen verdubbeling der vangst in 1937, die 71 000 kg. bedroeg. Van die J1.000 kg. werd toentertijd al eenige ophef gemaakt, omdat deze het negenvoud was van de jaarvangst in het voorafgaande jaar 1936, Er kan in een paar jaar dus wel heel wat veranderen. Dat de prijs niet op het Augustus-peil is gebleven (toen was de snoekbaars soms onverkoopbaar) is te danken eenerzijds aan de „bloembollen", waarmee de mijnen wel door zeevisschers worden aangeduid, en anderzijds aan de Duitsche aankoopen. iDe gemiddelde prijs in de genoemde drie maanden is nu nog ruim 9 ct. per pond geweest). GRIEKSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Op het vliegveld te Athene, waar de „Rei ger" gistermorgen te 9.40 Amsterd. tijd aan kwam. werden bemanning en passagiers verwelkomd door den Nederlandschen ge zant te Athene, C. baron van Breugel Dou glas. Deze deelde mede, dat de Koning van Griekenland de directeuren der K.L.M., de heeren Plesman en Martin, heeft benoemd resp. tot groot-officier en tot commandeur in de Ordre Royale Phenix. De heer Moes, hoofdinspecteur van de K.L.M. op de Indië-lijn, werd benoemd tot ridder in de orde van George I. Toen de „Reiger" weer was gestart, cir kelde het vliegtuig, alvorens in Zuidelijke richting te verdwijnen, laag over de Akro- polis. Te 14.40 uur gistermiddag passeerde de „Reiger" volgens ontvangen radio-tele gram de Afrikaansche kust op een hoogte van 300 M. Het toestel vloog daarop langs de Nijldelta naar Cairo vanwaar het hedenmor gen weer is vertrokken naar Luxor. In Cairo zijn de heeren Van Veen en Kreek als passagiers ingestapt. DR. COLIJN IN DEN HAAG TERUG. De minister van staat, dr. H. Colijn is gistermiddag met den sneltrein uit Parijs van zijn buitenlandsche reis te Den Haag teruggekeerd. NO Sanostol, het levertraanproduct met frisschen sinaasappelsmaak, Sanostol. rijk aan vitaminen, in de voordeeiige „famtlieverpakking" a f. 2.75. Bevat 2'/; maal zooveel als de welbekende flacon a f. 1.40. Sanostol geeft weerstandsvermogen en kracht aan de kinderen, doch ook aan U. Vraagt U eens een gratis smaak- monster in Uw apotheek of drogis terij Doe bet heden. „Het lekkere levertraan-product BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA 6151 (Ingez. Med.) MIJNENGEVAAR OP DE GRONINGER WADDEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Wendelaar, heeft aan den minister van defensie de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat ook in den tegenwoordl- gen oorlog de Groninger Wadden last on dervinden van mijnengevaar Is het voorts juist, dat aldaar gesigna leerde mijnen ditmaal in tegenstelling met hetgeen van 1914 tot 1918 geschiedde, boen daartoe een vaartuig der marine te Zoutkamp werd gestationneerd niet wor den opgeruimd Indien beide voorgaande vragen bevesti gend worden beantwoord, wil de minister dan overwegen, of er voor hem aanleiding bestaat, opdracht te geven, dat ook gedu rende den tegenwoordigen oorlog in de Wadden aangetroffen mijnen zoo spoedig mogelijk worden opgeruimd1 VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Vrijdaz 19 Januari a.s. niet plaats hebben. het vuur zich met groote snelheid uit. Toen de blussching goed op gang was. bleek het slechts mogelijk zich tot bescherming van de belendende perceelen te bepalen. Een critieke situatie werd nog geschapen door de aanwezigheid van vaten asfalt en 220 drums met aceton, waarvan vooral het laatste een zeer brandbaar en ontplofbaar product is. Een ramp werd echter voorko men door de drums in het water te rollen. Inmiddels was volgens de orders alles ge reed om de aan de overzijde liggende „In- drapoera" weg te sleepen, voor het geval de in het water geworpen drums aceton zouden ontploffen en voor de schepen een gevaar zouden vormen. De voor de brandende goedang lossende „Silverquava" en „Bloemfontein" waren reeds onmiddellijk na het uitbreken van den brand in veiligheid gebracht. Het vuur werd met 15 tot 17 stralen be streden, met als resultaat dat gisteren in den loop van den ochtend het gevaar van uitbreiding was voorkomen, doch alle spui ten moesten nog den geheelen dag aan het werk blijven om het vuur binnen de perken te houden. De verbrande goedang was verzekerd voor een bedrag van f. 160.000.Het ver loren gaan hiervan is een groote slag voor het havenbedrijf. De schade aan opgeslagen goederen kan nog niet worden vastgestèld. In de goe dang. die 13.000 vierkante meter groot was lagen o.a. opgeslagen: 2000 ton katoen, 1000 ton oud krantenpapier 100 ton nieuw krantenpapier, 9 auto's, 100 ton suiker, 600 kubieke meter hout partijen bordpapier, gaplekmeel, goeniezakken. le dige conservenblikken en ongeveer 500 ton stukgoederen, gelost uit Amerikaansche schepen. Het stroohoedenveem onderhandelt thans met de directie van de haven over de in huur van een havengoedang van 5000 vier kante meter. TABAKSAANPLANT VERNIELD. De tabaksaanplant onder Keboemen (res. Bagelen op Java) is door een bandjir ge heel vernield. Omtrent den enormen brand op Tandjong Perak te Soerabaja kan nog worden gemeld dat het vuur schijnt te zijn uitgebroken in een stapel katoen, waaruit een maga zijnmeester plotseling een groote steek vlam zag schieten. Dit wijst in de richting van zelfontbranding. Juist- in verband met de brandbaarheid van katoen had men het stroohoedenveem de wachten in de goe dang verdubbeld, om te waken tegen strootjes rookende koelies. Aangewakkerd door den wind breidde JVljj. Nederland SALEIER. 15 Jan. v. Java te Amst. M«. Nederland AAGTEKERK, thuisreis. 15 Jan. van Sabang. MAPIA, thuisreis 15 Jan. te Suez. Java-Paeific LUn BLOEMFONTEIN, 15 Jail van Soerabaya n. de Pacific Kust TARA-' KAN, 15 Jan. van Tobaco n. de Pacific Kust. Rott. Lloyd DEMPO. Batavia n. Genua, pass. 14 Jan. Perlm BENGALEN, thuisr., 13 Jan. te Suez. Rott. Lloyd: SLAMAT, uitreis, 15 Jan. van Port Said. BUITENZORG. 15 Jan. van Java te Rotterdam. KEDOE. 16 Jan. van Java te R'dam verwacht. Java—New York Lijn KOTA TJANDI. 13 Jan. van New York n. Java SIANTAR, 14 Jan. van Java te New York. Java-New York Liin KOTA BAROE, 13 Jan. van Batavia n. New York SALABANGKA 14 Jan. van New York te Belawan TAB I AN 14 Jan. van Balik Pappan n. Batavia, 'i POELAU ROEBIAH. 15 Jan. van Java te New York SIANTAR, 14 Jan. van Java te New York. Holland—Amerika Hjn BOSCHD1JK 15 Jan. van New York te R'dam BREEDIJK. 15 Jan. v. N. Amerika te R'dam verw. PENN- LAND. 14 Jan. v. New York te Antwerpen DELFTDIJK. R'dam n. New York. 14 Jan uit den N. Waterweg VEENDAM, 15 Jan v New York te R'dam ZAANDAM, 15 Jan van Philadelphia te R'dam. Holland-Amerika Lijn: BREEDIJK, 15 Jail. v. Baltimore te R'dam. Diverse StoomvaartbcriehtcnALGARVE Jan. van Antwerpen te Lissabon. 14 Jhr. Röell. i Mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten en waarnemend commissaris der Koningin, die de leiding had van deze bij- - eenkomst, opende de rij der sprekers en zeide het een groot voorrecht te achten, als eerste den jubilaris van ganscher harte geluk te wenschen met dit zeldzame feest, waaraan zoowel rijk als provincie deel hebben. Spreker betuigde ook mevrouw Röell zijn warmen dank voor het groote en voortreffelijke aandeel in deze plicht, wel- 1 ke nu eenmaal den gouverneur van een gewest eigen is. Voorts dankte hij den mi nister van binnenlandsche zaken, die door i zijn aanwezigheid grooten luister toevoegt aan dit feest. Dit is een dag van groote dankbaarheid en onzen dank gaat mede uit naar Hare Majesteit de Koningin, Die u benoemd en gehandhaafd heeft, waardoor Zij Noord- Holland zeer bijzonderlijk aan Haar ver plicht heeft, s Met den wensch dat God baron Röell en zijn gezin zou zegenen, besloot mr. Bomans i zijn rede. t Hierna sprak de minister van binnen- landsche zaken, de heer H. van Boeyen. Na de rede van minister van Boeyen spraken nog de heer A. W. Michels oudste lid van Ged. Staten, de heer E. Luden oud ste lid van de Prov. Staten, die een door den kunstenaar v. Reyn vervaardigd marmeren borstbeeld aanbood, en de heer L van der Wal, als voorzitter der grootste fractie in de Staten, den jubileerenden commissaris toe. Tot slot sprak baron Röell een dank woord. ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDER Dr. M. J. J. de Visser, vice-consul dei- Nederlanden te Milaan, ls benoemd tot rid der in de orde van het Heilige Graf van Jeruzalem. De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van een wette lijke regeling inzake vacantie met behoud van loon. Aan de toelichting tot dit voorontwerp is het volgende ontleend: Al geniet een niet onbelangrijk aantal arbeiders vacantie. algemeene practijk is het nog geenszins, terwijl ook niet is te ver wachten. dat het dit zonder overheidsbe moeiing binnen afzienbaren tijd zal worden. In tal van bedrijven, waaronder er ook zijn waar vacantie als zeer noodzakelijk moet worden beschouwd, hebben de organisaties der werknemers niet voldoenden invloed om een algemeene regeling ten deze tot stand te doen komen. In verband hiermede is de minister van oordeel, dat voor vacantie een wettelijke regeling dient te worden bevor derd. Toegegeven moet worden, dat een zoo danige maatregel voor veie werkgevers fi- nancieele lasten zou medebrengen, daar vacantie van den arbeider vanzelfsprekend vacantie met behoud van loon moet zijn. In tal van ondernemingen, waarin tot dan toe geen verlof werd genoten, zou een voorschrift tot het geven van een week vacantie het bestanddeel loon van den kostprijs met ongeveer 2% kunnen verhoo- gen. Toch zou dit. van algemeen standpunt bezien, niet kunnen gelden als een argu ment tegen een wettelijke regeling ter zake. Ten aanzien van de meeste bedrijven vormt het juist een motief ten gunste er van. Want een zoodanige regeling zou in ver band met de concurrentie een billijke ge lijkheid scheppen op dit punt tusschen de werkgevers, die de in die regeling neer gelegde vacantie reeds gaven en degenen, die dat niet deden. Voorts kan nog worden opgemerkt, dat tegenover de verhooging van de kosten door het betaald verlof ook een te verwachten verhooging staat van de prestatie van den arbeider. Het aangeboden ontwerp kent in het algemeen aan de arbeiders, op wie het be trekking heeft, voor elke dertig dagen, ge durende welke zij bij eenzelfden werkgever werkzaam zijn geweest, een halven dag vacantie toe, als grondslag is daarbij ge nomen de periode van 1 Mei van eenig jaar tot 1 Mei van het daaropvolgende jaar. De vacantie die zij over deze periode hebben verdiend, moet hun telkens in het laatst bedoelde jaar worden gegeven. Neemt een dienstbetrekking een einde, voordat dat jaar verloopen is, dan heeft de werkgever de keuze om de vacantie, die de arbeider heeft verdiend, maar nog niet genoten, öf wel te geven vóór het einde der dienstbetrekking óf wel door extra-loon te vervangen. De minister heeft gemeend deze rege ling vooralsnog te moeten beperken tot arbeiders, werkzaam in fabrieken of werkplaatsen, winkels en kantoren. Aan de Kroon ware over te laten, haar mede van toepassing te doen zijn op die cate gorieën onder de overige arbeiders, ten aanzien van wie er eveneens reden is, een wettelijke vacantie in te voeren. Zonder wetswijziging zou door zoo- danigen maatregel dus b.v. aan de ar beiders in den land- of den tuinbouw of aan bepaalde groepen onder hen een verlof kunnen worden verzekerd. (De arbeiders in de verwantq veenderijen vallen, daar deze ondernemingen fa brieken of werkplaatsen zijn, reeds aanstonds onder de wet). Bij het ontwerpen der boven geschetste regeling ls gedacht aan werknemers, die langeren tijd bij eenzelfden werkgever in dienst blijven. Voor arbeiders, die vaak van patroon verwisselen, moeten andere bepa lingen worden opgesteld, waarbij het z.g. vacantiebons-systeem, dat in sommige bedrijven reeds krachtens collectieve ar beidsovereenkomst toepassing vindt, zou kunnen worden gevolgd. De bedoeling is, dat dit nader bij algemeenen maatregel van bestuur wordt uitgewerkt. Aan de toelichting tot de artikelen van voorontwerp is het volgende ontleend: In den regel zal de arbeider het groot ste genot van zijn vacantie hebben, als hij die in de zomermaanden ontvangt. Er zijn echter gevallen, waarin het onmogelijk is voor den werkgever om ze hem in den genoemden tijd te geven (men denke bijv. aan de reisbureaux). In verband daarmede wordt voorgesteld in artikel 2, dat de vacantie, zoo mo gelijk tusschen 30 April en 1 October moet vallen. Om gelijksoortige redenen is een voorschrift opgenomen volgens hetwelk die vacantie zooveel mogelijk aaneengesloten moet worden gegeven. Aangezien het niet uitgesloten is, dat zich met betrekking tot deze regeling in bijzondere omstandigheden moeilijkheden voordoen is voor de gevallen, waarin zoo danige omstandigheden aanwezig zijn, in het eerste lid van artikel 5 de mogelijkheid van dispensatie opengesteld voor bedrij ven, gedeelten van een bedrijf of groepen van ondernemingen in een bedrijf in het geheele land of bepaalde gedeelten des lands. Waar het hier bijzondere omstandig heden betreft, behoeft een zoodanige dis pensatie slechts betrekking te hebben op een bepaald jaar. Voor het verleenen er van is naar de meening van den minister de minister van sociale zaken de aangewezen autoriteit. Indien het bedrijfsleven zelf een vacan- tieregeling heeft vastgesteld, welke niet achterstaat bij die van het ontwerp, ver dient het de voorkeur, haar te doen prae- valeeren boven de wettelijke regeling, daar zij zich nauwer heeft kunnen aansluiten aan de behoeften van het betrokken be drijf. Op grond van deze overweging is in het tweede lid van artikel 5 voorgesteld om het geven van ontheffing voor te schrijven. Op de naleving van deze regeling is in het aangeboden ontwerp tweeërlei sanctie gesteld: een privaatrechtelijke en een pu bliekrechtelijke. De eerste sanctie bestaat in een civiele actie van den arbeider tegen den werkgever tot betaling van extra-loon over den tijd dat deze hem in strijd met de voorschriften geen vacantie heeft ge geven. Op deze wijze ontvangt de werk nemer althans een geldelijke vergoeding voor hetgeen hem is onthouden. En om te voorkomen, dat ook deze hem zou kunnen ontgaan, wordt verder bepaald, dat hij van het recht daarop geen afstand kan doen. Voorts ware ter vergemakkelijking van het invorderen dezer vergoeding vast te stellen, dat. daarvoor de eenvoudige procedure zal gelden, welke gevolgd wordt in zaken be treffende een arbeidscontract. De voorschriften van de publiekrechte lijke sanctie komen overeen met de bepa lingen in de arbeidswet 1919, welke aldaar dezelfde functie vervullen. 6 Januari op Driekoningen geven de Italianen hun verkeersagenten cadeau tjes. Meest flesschen wijn en lekkere beet jes. Zoo aardig. Kijkt u wel es om naar de verkeersagenten hier te lande? Ik be doel niet zóo maar, in het verkéér. Dan hebben wij geen óóg van ze af. Maar op Driekoningen? In nuchter Nederland een vergeten féést, maar daar niet van, heden. Ik wil maar beweren, dat de Nederland sche verkeersagenten er bekaaid afkomen. Ik heb met ze te dóen. Het klimaat hier is voor verkeersagenten ook al niks ge daan. Nee. dan Italië! Zon, blauwe lucht nu ja, het vriest er wel eens. maar da's bij ongeluk. Momenteel vriest het er ook. Het staat in de krant. En de dooi zal daar wel voorloopig uitblijven, want de Italianen zijn niet zoo slim een Elf-steden-tocht uit te schrijven. Die blijven zitten met de vorst, de sukkels als ik dat tenminste mag zeggen, zonder dat de Italiaansche gezant in Den Haag een stap doet. Ja, nu het niet meer vriest, zullen er wel weer meer stappen gedaan worden. Minder kans op uitglijden maar ik dwaal alwéér af. Onze verkeersagenten komen dik tekort. En als zij de plaatjes zullen zien met hun Italiaansche collega's tot aan hun knieën in de Chianti en de ganzenleverpastei, kon den ze het wel eens in hun hoofd halen naar het Zuiden te verhulzen. Het is hier op den duur tóch rationalisatie „und kein Ende." Die tooverlantaarns met hokus- pokus-pilatus-gróen. ie-wie-waai-róód, ieneke-tieneke-oranje nee, daar bedoel ik niks politieks mee die verkeerslan- taarns, om het laatste restje misverstand weg te nemen, stooten den fatsoenlijken verkeersagent van vleesch-en-been ge woonweg het bróód uit den mond. Straks krijgen we óók nog electrische dievenvan gers en wat dan, o vrienden-klabak ken? Houden wij alzoo onze verkeersagenten in eere. Zij zijn eigenlijk al potentieele mu seumstukken En al is 6 Januari al voor bij.... Ik heb toch een poging gedaan een ver keersagent „ergens in deze stad" deugd te doen. Tja, wijn is onze nationale drank niet. Da's import. Ik kocht dies een kruik onversneje schoone en ging op pad. „Agent, een oogenblikkiezei ik. Met een liep het verkeer in den knoop. „Leid me niet af, meneer, kan u niet even wachten op een rustiger moment?", hijgde mijn verkeersagent en hij hief een arm ten hemel. Ik wachtte en kreeg koude voeten. „En wat is er dan?" „Hier agent, een kruik klare „Gevonden voorwerpen op het bureau, alstublieft „Nee, die kruik heb ik gekócht „Ja, ik sta hier niet voor de Warenwet, meneer, als u niet tevreden bent. moet u. „Ik wilde u die kruik ten geschénke „Ik mag onder diensttijd geen sterke drank gebruiken, meneer, gaat u alsjeblieft dóór ,,U kunt die kruik wel meer naar huis ne Een diep-wantrouwige blik. Onderzoe kende oogen gleden van mijn fiets naar mijn revers „Dacht ik het niet?", sprak hij ernstig, „Géén plaatje. Zeker vergeten, hé? En mij lijmen met Jenever! Da's een poging tot omkooping van een ambtenaar in func tieGaat u es even mee naar het trot toir 't Is, dat ik tijdig whkker schrok. Anders had ik nu finaal op de bón gestaan. In elk geval zal ik mijn, helaas, ge droomde kruik maar zélf leegen. Ik geloof, dat de mentaliteit van den Nederlandschen politieman niet noodt tot het overhandigen van geschenken op den openbaren weg. Mijn grootvader kon nog es een sigaar kwijt aan den „diender" maar de „dien der" stierf uit en het keurcorps van heden Winst voor de openbare zaak maar verlies voor de romantiek, gelóóft u mij Mej. E. Vrecken. Een bad nemen is gewoonlijk niet een bezigheid, die over het algemeen sterk de aandacht trekt. Anders wordt het echter wanneer iemand dit doet gelijk de 30-jarige mej. E. Vreeken te Aalsmeer. Zij neemt ge regeld een bad in de sneeuw of zelfs in een in het ijs gehakte bijt. BrrrDe afge loopen Zondag hebben velen haar dit nood gedwongen nagedaan. Ongetwijfeld zal dit echter voor niemand een aansporing zijn geweest, het in den vervolge voort te zetten. M)ej. Vreeken schijnt er echter wél bij tê varen 1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9