Versterkte militaire maatregelen in België Wife Jaargang MAANDAG 15 JANUARI 1940 No. 24480 *Ons veldleger oelent op het ijs Mobilisatie in phase „D" HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN b België blijft kalm i ongerustheid. Periodieke verloven tijdelijk stopgezet Zakenverloven gaan echter door Onze Wereld-Atlas Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden erf plaatsen waar •gentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk klager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemcfsplent Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Pdstcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd it)a: per 3 maanden (.3.15 per week 777.... f.OU Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per 3 mndj spatrouilles hernemen verloren gegane punten in het voorterrein; binnen slechts enkele seconden is het te bezetten object bereikt en omsingeld. ok bij bevroren inundatie gelukt het de vechtwagens niet deze te passeeren als ?kl - "'.o' gevolg van de inderhaast opgeworpen ijsbarrières. #:'t. 'J Berlijn ziet geen reden voor Het Belgische Nieuwsbureau van Nationale'Defensie heeft Zaterdag me- 8 degedeeld, dat alle militairen van alle j eenheden van het leger, die verlof ge il nieten, onverwijld naar hun eenheden moeten terugkeeren. Voorts hebben de Belgische militaire autoriteiten besloten over te gaan tot versterking van het leger. Het betreft hier de phase „D", hetgeen beteekent het oproepen van een aantal reservisten in het kader van het progres sieve mobilisatieplan van het leger. Een aantal militairen, vallende onder phase „D" is trouwens reeds vroeger onder de wapenen geroepen. United Press meldde, dat er te Brussel een ekere paniek ontstaan was, als gevolg van ie aankondiging door de Belgische radio, lat alle militairen met verlof onmiddellijk laar hun eenheden moesten terugkeeren. Verklaard wordt, dat deze maatregelen outer een voortzetting zijn van die, welke ;enomen waren, voornamelijk als gevolg an de herhaalde schending van het Bel- lische grondgebied door Duitsche vlleg- uigen. Ook wordt verklaard, dat de toestand ver- >eterd Is. Als de toestand ernstiger geworden zou ijn, zou de maatregel, waarbij de vaders an drie en meer kinderen gedemobiliseerd /orden, wel zijn uitgesteld. De persdienst van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede Overeenkomstig de vroeger door de regee ring genomen besluiten, zijn eenlge veilig heidsmaatregelen genomen. Deze maatregelen vormen slechts een toepassing van het verdedigingsplan, waarin sinds de eerste dagen van de mobilisatie werd voorzien. United Press meldt dat naar verluidde, de versterking der verdediging aan de Oost grens van België het gevolg zou zijn van een aantal feiten, die de laatste dagen zijn ge beurd. De publieke opinie is van meening, dat bijna dagelijks Duitsche vliegtuigen over België vliegen en dat de artikelen in de Duitsche bladen vijandig gestemd zijn ten opzichte der neutrale landen. Ook gaan er geruchten, dat het Duitsche vliegtuig, dat enkele dagen geleden gedwon gen was bij Mechelen aan de Maas te lan den, documenten vervoerde, waaruit zou blijken, dat aviateurs foto's nemen van de Belgische forten. Het aantal nieuw opgeroepenen is niet belangrijk en bestaat voornamelijk uit het oproepen van arbeiders voor den aanleg van militaire werken. Voorts werd vernomen, dat de positie der Duitsche troepen langs de Nederlandsche en Belgische grenzen sinds November vrijwel geen wijziging heeft ondergaan. Zoo meldde Havas, dat verscheidene bui- I tenlandsche vliegtuigen hadden gevlogen, o.a. boven de versterkte stellingen van Luik. Het luchtafweergeschut trad telkens in wer king en de toestellen verdwenen in Ooste lijke richting. Een Duitsch driemotorig vliegtuig vloog boven de streek van Verviers. op minder dan 300 meter Na door het luchtafweergeschut verdreven te zijn. cirkelde het vliegtuig op nieuw boven het dorp Sart en verdween ver volgens over de Duitsche grens. EEN BELGISCHE UITEENZETTING. Belga meldt uit Brussel, dat het raad zaam is, geruchten die naar aanleiding van de getroffen veiligheidsmaatregelen in om loop zijn gebracht, te wantrouwen. Deze maatregelen worden gekenmerkt door den overgang tot de vierde phase van de weer machtversterking phase D en door zekere maatregelen van hoogste waakzaam heid bij de legeronderdeelen. Als automa tisch gevolg van den overgang tot phase D is het algemeen hoofdkwartier gevormd. De maatregelen, die thans ten uitvoer ge legd wordep en die in het bijzonder betrek king hebben op de voorraden van bepaalde fabrieken, zijn reeds verscheidene maanden geleden vastgesteld en voorbereid. Slechts enkele honderden menschen uit de grens plaatsen zijn naar het binnenland overge bracht. De maatregelen toonen aan, dat de waak zaamheid der regeering niet verflauwt. België blijft kalm. doch met het geweer aan den voet. DE POSITIE DER NEUTRALEN. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft naar aanleiding hiervan o. a.: Te Berlijn was hedenavond omtrent de Duitsche opvatting over de in België en Nederland getroffen maatregelen en over dc geruchten, die de ronde hebben gedaan nog geen uitsluitsel van vol strekt bevoegde zijde te verkrijgen. On derhands hoorde men, dat men zich te gewoonlijk goed ingelichter plaatse niet bewust was van maatregelen van Duit sche zijde, welke als een objectieven grond voor ongerustheid van Belgische zijde konden worden beschouwd. Mogelijk mag in dit verband beteeke nis worden gehecht aan een artikel van de Diplomatisch Politische Korrespon- denz, waarin dit orgaan zich wederom met de positie van de neutralen bezig houdt en waarop ook van Duitsche zijde in verband met de berichten, welke he den uit België en Nederland kwamen, de aandacht wordt gevestigd. „Engeland zoo heet het in dit artikel is van het begin van den oorlog af, er steeds op uit geweest om aan den oorlog uitbreiding te geven. Het liet de Athenia torpedeeren, om de Vereenigde Staten in den oorlog te betrekken. Het sloot een over eenkomst met de Turken, ten einde den Balkan in beroering te brengen. Het ligt in de natuur van Engeland zoo betoogt de Diplomatische Korrespondenz verder om aan den oorlog een wending te geven, waar door de speciale Engelsche wapens het best tot hun recht kunnen komen. Zoo dienen de Engelsche blokkade-maatregelen niet alleen om de Duitsche vrouwen, kinderen en grijs aards uit te hongeren, maar evenzeer om Duitschland tot repressailles te nopen, welke onvermijdelijk ook voor de neutralen schade meebrengen en deze aldus tegen Duitsch land in te nemen. Zoo heeft de dwang, geoefend op de neutralen, om hun schepen in Engelsche haven te laten con troleeren, ten doel, deze door het mijnen- gebied te sturen, opdat het odium vpor hun eventueelen ondergang op Duitschland kan worden geworpen. De neutralen moeten er derhalve niet alleen op uit zijn om zich te vrijwaren voor de directe schade, welke de Illegale Engelsche maatregelen hun berok kenen, maar tevens tegen de pogingen, welke daarin zijn verscholen, om hen in den oorlog te betrekken. Daarbij heeft Duitsch land geen belang. Maar zoolang Engeland met zijn illegale methodes voortgaat, moet Duitschland daarop het geschikte antwoord blijven geven en de neutralen moeten zelf toezien, hoe zij het daaraan verbonden risico ontloopen." Tot zoover de Diplomatisch Politische Korrespondenz. Van dit artikel kan men niet zeggen, dat er veel in staat wat niet reeds vroe ger, zij het misschien in andere bewoor dingen, van Duitsche zijde is opge- De regeeringspersdienst meldde ons gis teren: In verband met eenige min-gunstige symptomen in de internationale situ atie, heeft de regeering (die gisteren in vergadering bijeen kwam) ten einde ook thans op alle gebeurlijkheden geheel voorbereid te zijn, besloten tij delijk geen periodieke verloven te ver- leenen. Later werd gemeld dat dit besluit geen betrekking heeft op zakenverlo ven (ook al worden zü periodiek ge noten), op weermachtsindustrieverlo- ven en op uitzonderingsverloven. De reactie in ons land op het bericht betreffende de stopzetting der verloven was gisteren geenszins sterk. Nadat de radio het bericht gebracht had en de bladen het, zij het in beperkte mate en zonder veel ophef, hadden gebulleti- neerd, deed het nieuws zeer spoedig de ronde en wel aanvankelijk door monde linge overbrenging nogal eens in dezen verminkten vorm: „de verloven zijn Inge trokken". Talrijk waren dan ook de tele foontjes op de dagbladredacties van mili tairen, die weten wilden of zij nu onmid dellijk moesten terugkeeren of niet. Wanneer dan bleek, dat de reeds loopen- de verloven normaal konden worden ge ëindigd en dat het alleen de bedoeling was, geen nieuwe verloven te verleenen, was de conclusie voor de hand liggend, dat het wel zoo erg niet zou zijn met den internationa len toestand. Was de toestand Inderdaad dreigend, zoo meende men bovendien, dan zouden zeer zeker de zaken-verloven niet zijn ge handhaafd. Slechts in enkele plaatsen langs de Bel gische grens maakte men zich iet of wat ongerust, omdat bij onze Belgische buren eenigszins omvangrijke maatregelen zijn getroffen. Men kan daar de stemming al dus samenvatten: Limburg volgt rustig den loop der gebeurtenissen en vertrouwt vol ledig op de- regeering. die niet zal nalaten alle maatregelen te nemen, welke voor de veiligheid en onschendbaarheid van ons grondgebied noodzakelijk zijn. Vandaag hebben wij den verkoop van onze Wereld atlas hervat (zie bladzijde 3 van het Tweede Blad). Onmiddellijk bleek, dat er nog steeds groote animo bestaat onder onze lezers, zoodat wij een ieder, die nog een Atlas wenscht te koopen, tot haast moeten aanmanen. Een herdruk zal n.l. niet meer verschijnen. DE DIRECTIE. merkt. Evenwel, die inhoud is op zich zelf niet zoozeer van belang als wel het oogenblik waarop een en ander wordt gepubliceerd en in verband daarmee de vraag (welke men zich onwillekeurig zal voorleggen)Is dit een artikel, dat ge schreven kon worden terwijl actief op treden tegen neutrale staten voor de deur stond? Ofschoon erkend mag wor den, dat men er geen tegenspraak van zulk een verondersteld voornemen in behoeft te zien, toch meenen wij, dat in dit artikel, als het onbevangen wordt gelezen, toch nauwelijks iets kan wor den ontdekt, wat als een positieve aan wijzing :n die richting kan gelden. Dat beduidt dan echter ook weer niet meer, maar ook niet minder, dan dat de in stantie, welke voor de Diplo verant woordelijk is, op het tijdstip van het schrijven van dit artikel zich van niets bewust was, wat een objectieve grond voor ongerustheid in België of Nederland kon wezen. BINNENLAND. Indrukken van mr. P. 3. Idenburg over zijn reis naar Zuid-AIrika Onze maritieme medewerker betoogt: Slag kruisers voor Indië zijn noodzakelijk (3e Blad). Voor de vierde maal viel de dooi in (2e Blad). Twee trams reden op elkaar. (Gemengd, 3e Blad). IJsberichten uit Leiden's omgeving (2e Blad). De Varsity voortaan te Utrecht? (Sport 2e Blad). Foto v. Vliet. AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel Lichtelijk gedrukte stemming Iets lager koerspeil Amerikanen achteruit loopend Be leggingen lusteloos. BUITENLAND. Verscherpte militaire maatregelen in België; de positie der Neutralen (le Blad). Hevige Russische luchtbombardementen, ook op Zweedsch eiland; hernieuwde Russische activiteit (3e en le Blad). Moskou toornt tegen Zweden en Noorwegen inzake „hulp" aan Finland; antwoord op Russisch protest onbevredigend geacht. (3e en le Blad). Leden van revolutionnaire organisatie in Amerika gearresteerd (2de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De start van tnrlge deelnemers aan dc wedstrijden voor scholieren, welke Leidsche IJsclub Zaterdagmiddag op haar banen organiseerde. de Betrokken tot zwaarbewolkt met eenigen regen. Lichte dooi. Meest matige Westelijke tot Noordwes telijke wind. Later: Wisselende bewolking. Plaatselijk sneeuwbuien. Weer in vallende vorst. Toenemende en verder ruimende wind.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1