Eerlijk, zelfstandig, waakzaam UYLENSPIEGHEL LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Januari 1940 Derde Blad No. 24478 r Leekenbezoek aan een Engelsche vliegtuigfabriek :0ste Jaargang Ipparaat in volle actie RECHTZAKEN Werd de „Tajandoen' getorpedeerd Het gezonde en heerlijke HO of Quakerhet ideale ontbijt voor uw heele gezin Onze politiek zij: Minister Van Kleffens aan het noord In den 4c B Winterhanden ROL tegen jeuk en zwelling Van onzen Londenschen correspondent). Ongeveer anderhalf uur bulten Londen ordt de stilte van het kleumende winter- tndschap plotseling verbroken door een eluid, dat wij hier in de laatste vier ïaanden zelden meer gehoord hebben. Het egint als een verre zucht, zwelt aan tot ;n zwaar gedreun dat een oogenblik de eheele wereld met zijn dreiging schijnt vullen en gaat de volgende seconde eer verloren in de verte, waaruit het is ekomen. Een zware bommenwerper is uit e laag hangende wolken op ons afge tornd en een oogenblik later weer in een ierende bocht omhoog gezwiept. We staan iet open monden te kijken, alsof we nog ooit een vliegtuig gezien hadden. We zijn it immer weer fascineerende schouwspel ntwend. Want in plaats van de lucht met iegtuigen te vullen heeft de oorlog haar ■hoon geveegd. De armada's, die wij den srsten dag reeds boven Londen verwacht adden, zijn niet gekomen en daar de com- lercieele en particuliere vliegtuigen, die in redestijd de lucht steeds met hun gezoem ervulden, geheel zijn verdwenen, heerscht r in het luchtruim nu al meer dan drie ïaanden een ongekende rust. Vandaar nze nieuwe belangstelling in het over nze hoofden razende ding. Wij staren het ing na totdat het plotseling, nu echter it een anderen hoek, weer recht op ons f komt stormen. Als een razende, dreu- ende roofvogel schiet het op onze hoof- en neer, wij krimpen onwillekeurig in Ikaar en draaien ons dan met een ruk m. Maar te laat: de gierende dreun heeft ich reeds opgelost in een snel wegster- end gezoem en het met een glorieuze, pottende zwaai omhoog getrokken vlleg- Liig staat reeds weer als een nauwelijks te nderscheiden silhouet tegen de grijze jcht. Nog drie keer herhaalt zich dit spel. log drie keer staan wij even met ons fi- uur verlegen, wanneer wij, eiken keer, dat et vreeselijke ding op ons neerstormt, te en beter weten in, ons zoo klein mogelijk rachten te maken, meenend, dat het ons ltmaal positief moet raken. Dan leidt onze ids ons van het vliegveld weg om ten fscheid een glas sherry te drinken. Ons ezoek aan een van Engeland's grootste liegtuigfabrieken is voorbij. Wat hebben wij er gezien? Wij hebben ezien wat de leek in elke groote fabriek iet. Zalen en nog eens zalen met rijen en og eens rijen van de meest ingewikkelde ïachines om de eenvoudigste dingetjes te laken. Hier staat er een met tal van be ogende stangen, wielen en krukken, daar én, die dag en nacht want er wordt in eze vliegtuigfabrieken dag en nacht door- ewerkt 2 gaatjes in een stukje buis laat. Weer verder op in een andere afdee- ng een collega die zich de moeite gaf m te doen of hij er iets van begreep, roemde het de pietkamer slaat een oort van enorm, cylindervormig heiblok m een ons onbekend gebleven reden, met en geweldige, venijnige kracht op een on- chuldig stukje blinkend metaal. Het is lisschien wel de meest fascineerende ma- hine van alle die hier staan. Haar bewe- ingen zijn zoo menschelijk en haar kracht 5 zoo bovenmenschelijk, dat men aan de midse van Vulcanus begint te denken, liet het ronde stalen blok boven zijn blin- :end slachtoffertje weifelen; het danst usteloos op en neer, het mikt en het naakt schijnbewegingen net als een bok- er, die zich op den aanval voorbereidt, 'otdat het plotseling, zonder waarschu wing, zijn daverenden slag slaat. Het is leze machine die natuurlijk tot veel flau we grapjes aanleiding geeft, grapjes over leden wier hoofd of ander lichaamsdeel aen gaarne op dit aambeeld zou willen sggen en meer leuks van dien aard. Een ind verder komen wij in een zaal welke ot een ander soort grapjes aanleiding eeft. Hier is het stil en het eenige geluid lat de stilte verbreekt, is een zacht, maar londerdstemmig gekir. Het komt van „les lomber-girls", zooals een Fransch collega e ex-winkelmeisjes en ex-naaistertjes loemde, die hier in de meest verschillende >oses op de half-overtrokken vllegtuigvleu- els zitten. Zij maakten deel uit van de uizenden en nog eens duizenden vrouwe- ijke arbeidskrachten, die bij het uitbreken an den oorlog in dienst zijn gesteld van Ingeland's gigantisch productie-apparaat, lij overtrekken de geraamten der vlieg- uigvleugels. beplakken deze en doen nog onderd andere hoognoodige dingen waar niets van begrijp, maar zij hopenlijk lies. Dc stilte in haar zaal is echter nog iets vergeleken bij die, welke heerscht in e afdeeling waar wij vervolgens belan- en. Hier klinkt zelfs geen gekir, hoort men lleen maar het fronsen van tientallen wenkbrauwen: aan de hier opgestelde eeksen van tafels wordt gedacht, gere end en gemeten... Hier wordt de ver- lerfelijkc vindingrijkheid van het men- chelijk brein op papier gebracht, worden te drakentanden gezaaid waaruit de ver- aarlijke monsters van Engeland's lucht- nacht zuUen groeien. En ook in deze toonzaal van de op dood en verderf zin- ïende gedachten zitten tallooze vrouwen- ïoofden („meisjeskopjes" lijkt hier nau welijks op zijn plaats) over haar werk ge wogen Eindelijk neemt onze gids. die zooveel wan vliegtuigen weet, dat hij zelfs op de lomste vraag een volkomen onbegrijpe- ijk antwoord kan geven, ons dan mee naar le hal, waar de achttienduizend onbegrij- >elijkc onderdeelen tot een doodgewone luis-, tuin- of keuken-bommenwerper wor- ien samengevoegd. Dit is aardig. Want lier ziet men Engeland's vliegende dra ten om zoo te zeggen uit het ei kruipen. \an het eene einde van de hal zijn ze nog ïiets anders dan metalen geraamten, vast- teKlemd in de tot op een tiende van een iiillimeter (ik zeg maar wat) afgestelde -tillages, die er voor moeten zorgen, dat iHes precies in elkaar past. Een eindje verder wordt er de vleugel opgezet, nog weer verder worden de twee machtige mo toren aangebracht en ten slotte de wielen, waarop het gevaarte dan naar het andere einde van de hal waggelt, om zijn inge wanden en tanden geïnstalleerd te krij gen. Van die ingewanden begrijp ik. zooals gewoonlijk niets, maar van de tanden des te meer. Zij zitten, zooals dit bij draken meer voorkomt, op een ongewone plaats, te weten onder aan den buik van het mon ster en in drie rijen naast elkaar. Een ruk aan een van de taUooze handles in de cock pit en het geheele, in den meest letterlij ken zin van het woord, valsche gebit valt er uit, ten ongerieve van hem, die zoo on verstandig is het op zijn hoofd te krijgen. Onze gastheeren hebben ons dat niet ge demonstreerd. Zij hebben er zich toe be perkt ons den reeds beschreven doodsschrik op het lijf te jagen door hun vliegende draken tot op vijf centimeter van onze ten berge gerezen haren te laten neerduiken. Dat vonden zij genoeg. Wij ook Hiermede zou ik gevoegelijk kunnen ein digen. Aan den anderen kant zou ik ook verder kunnen gaan. Ik kies dit laatste alternatief. En wel, omdat ik den lezer een verklaring schuldig ben voor mijn speel- sche behandeling van zulk een serieus on derwerp als de vervaardiging van Enge land's luchtwapen. Waarom schrijf ik daar zoo luchtig over? Omdat goede wijn geen krans behoeft. Omdat ik op het gebied van vliegtuigbouw geen deskundige ben en mijn lezers waarschijnlijk nog minder. Omdat ik door mijn verplichting aan mijn gastheeren van het Air Ministry gedwongen ben te schrijven over iets, waar ik zoo mogelijk nog minder van begrijp dan van al de an dere geheimzinnige zaken, waar dat lite raire manusje van alles: de journalist over moet schrijven. Omdat en nu komt de ware Jozef te voorschijn alleen speel sche luchtigheid een toevluchtsoord biedt voor hem, die ontsnappen wil aan de ba nale gedachte, die zich bij het zien van een vliegtuigfabriek onvermijdelijk op dringt: de gedachte, dat al deze zwoegen de arbeid, al deze eindelooze vindingrijk heid. al deze bijna bovenmenschelijke menschenmacht geen ander doel dient dan dood en vernietiging! (Nadruk verboden). EEN GEHEIMZINNIG LICHT. Voor den raad voor de scheepvaart is behandeld het vergaan van de „Tajandoen" op 7 December. De kapitein verklaarde dat, naar zijn meening, een torpedo het schip heeft ge troffen. Het mijnengevaar was voorbij. Het schip liep volle kracht, omdat op die wijze drijvende mijnen het best vermeden wor den. Ik grond mijn meening aldus spre ker op de plaats, waar het schip is getroffen, juist bij de machinekamer. De president vroeg of er nog andere rede nen waren om torpedeering aan te nemen. De gezagvoerder vertelde, dat hij een fel licht op ongeveer 5 Meter boven water heeft gezien, toen de sloepen in het water waren. „Ik dacht eerstaldus de kapitein, „dat het licht afkomstig was van een reddende boot. De Italiaansche en Engelsche schepen waren nog zeer ver weg. Later heb ik nog getracht te weten te komen, waar het licht vandaan kwam. Evenwel zonder resultaat. Zoo kwam ik op de meening, dat het licht afkomstig moest zijn van een schip, dat zich niet bekend wilde maken." Prof. Taverne merkte op, dat andere op varenden het licht ook vóór de ontploffing hebben gezien. Kapitein Roeterink beaamde dit. De tweede stuurman en de uitkijk had den het schijnsel ook dwars voor het schip opgemerkt van de brug af voor de ont ploffing. Zij meende dat het een patrouil leerend oorlogsschip was, dat den naam van het schip wilde zien. Een machinist meende nog den boven bouw van een onderzeeër te hebben gezien. De behandeling der zaak werd hierna geschorst. VOOR EEN ANDER IN DE GEVANGENIS GEZETEN. Nu moest hij voor zich zelf gaan. De 40-jarige koopman L. K. uit 's Heer Arendskerke heeft met zekeren W. uit Goes die tot een maand gevangenisstraf is ver oordeeld, een afspraak gemaakt, dat K die gevangenisstraf voor W. zou ondergaan en daarvoor f. 150 zou krijgen. K. meldde zich bij de strafgevangenis te Scheveningen legitimeerde zich als W. en slaagde erin de maand gevangenisstraf voor W. uit te zitten Het bedrog kwam echter uit en zoo moest W. zijn maand gevangenisstraf alsnog onder gaan. terwijl K. zich wegens oplichting van den staat (wegens genoten onderdak, voe ding en arbeidsloon) voor de Haagsclie rechtbank heeft moeten verontwoorden. Bij verstek werd hij tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank heeft het verstek-vonnis gisterenbekrachtigd Want H-O en Quaker zijn rijk aan Vitamine het edele element van gezonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine Bi krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weefsels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phosphorus, voor krachtig bloedkrachtvoedsel, dat niet dik, maar sterk en on vermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Quakereven heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden, dat alleen bij H O en Quaker de olie voedings- Klaar in een waarde en de heerlijke smaak voor U behouden paar minuien blijven. IViet elk pak havermout is echter H-O of Quaker. Sta er dus op, dat men U het origi- neele pak geeft. Dan alleen kunt U er zeker van zijn,deonveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ont vangen. 't Lekkere H-O of Quaker bespaart L1 tijd en geld en uw geheele gezin smult er van. Denk er aan: Koop vandaag nog een pak bij uw kruidenier. GRATIS beschikbaar zoolang de voorraad 6trekt „Hei Meesterboek der Tooverkunst" voor 2 Quaker of H-O mannetjes- Knip ze uit de Quaker, H-O of Kwix pakken en zend ze gefrankeerd, met uw adres, aan Quaker, afd. 29 Postbus 905, Rotterdam. N E E R-L A N O NT BIJT 5074 (Ingez. Med.) De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nopens de begrooting van buiten- landsche zaken opent den minister gele genheid, uitvoerig de positie van Nederland onder de huidige omstandigheden te be lichten. Met voldoening heeft de minister kennis genomen van de warme instemming, welke verscheidene leden hebben betuigd met het HAAGSCHE RECHTBANK. De lucifers werden duur. De directeur van een N.V. te Wassenaar, had de lucifers die hij verkocht, na het uit breken van den oorlog plotseling in prijs verhoogd Eerst was die f. 4.20 per 2000 doos jes. doch de prijs steeg plotseling tot f. 10 per gelijke hoeveelheid. Vuigens verklaring van enkele getuigen waren de lucifers eerst tegen te lagen prijs verkocht, omdat die niet van goede kwali teit waren. Hierdoor werd op een partij zelfs f. 100.000 verlies geleden. Wintervoeten. Winteroorei* Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 5995 i ingez Mea.. In September was de prijs verhoogd, doch geheel los staande van prijsopdrij ving. De officier deelde die meening niet, des wege werd f. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis geëisc'it. De verdediger meende dat de lucifers slechts op normalen prijs werden gebracht en pleitte vrijspraak Mevrouw ging verhuizen. Omdat mevrouw ging verhuizen, had zij in haar villa U Wassenaar een flinke voor raad levensmiddelen ingeslagen. Die waren geleverd door diverse winkeliers. Bij een onderzoek door de ambtenaren was vermi celli. havermout, gort. koffie, zeep. suiker, etc. inbeslag genomen. De verdachte beriep zich op de verhui zing waardoor zij veel extra personeel noo- dig had. Maar de officier wees er op dat er meer in voorraad was dan in een week werd ge bruikt. Daarvoor had hij f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank heeft verdachte conform dien eisch veroordeeld. aanbod van goede diensten, in Augustus jj. door Hare Majesteit de Koningin en den Koning van België gedaan en in November herhaald. Alhoewel hij betreurt, dat geen van beide stappen tot het gewensche re sultaat mocht leiden, meent hij erop te mogen wijzen dat de bedoelde pogingen tot herstel van den vrede daarom nog niet noodzakelijk ook voor de toekomst geheel steriel zullen blijken. Immers, door het aan bod van goede diensten hebben de beide Souvereinen ongetwijfeld bij millioenen in de wereld hoop op herstel van den vrede levendig gehouden, en daarnaast de oor logvoerende landen eraan herinnerd, dat onder de neutrale landen verscheidene be reid zijn alles te doen wat binnen hun be reik ligt om dat herstel te bevorderen. Alhoewel toegegeven kan worden, dat de positie van de neutrale mogendheden thans sterker is dan in 1918 het geval was. blijft het niettemin de vraag in hoeverre de oor logvoerende partijen genegen zullen zijn de medewerking van de neutralen bij de vaststelling van de vredesvoorwaarden te aanvaarden. De buitenlandsche politiek, welke de re geering te midden van den om ons heen woedenden oorlog volgt, blijft wat zij van den aanvang af was: e .lijk. zelfstandig, waakzaam, de Nederlandsche onzijdigheid grondend op de objectieve voor allen ge lijkelijk geldende normen van hei volken recht. De minister arlile het niet uitgeslo ten. dat binnenkort zoodanige voor zieningen kunnen worden getroffen, dat dc moeilijkheden met Engeland en Frankrijk over de scheepvaart zooal niet uit den weg geruimd, dan tn-ti al thans aanzienlijk zullen worden ver minderd. Met betrekking tot het leggen van mij nen in de Wielingen wordt thans gehan- „DE GLADHEID". De mensch is een kudde-dier, dat alle ge woonten der kudde tot de zijne maakt. Thans heeft de kudde als onderwerp van gesprek geadopeerd: de gladheid. Iedereen loopt óver van de gladheid. Houdt bespiegelingen over de voordeelen van asch en de nadeelen van zand. Verge lijkt de gladheid van het ééne stadsdeel met die van het andere „Bij óns is het zoo gladLevensge vaarlijk, zeg ik je! Onze buurvrouw heeft d'r been gebroken.. Aan den overkant. „Goed. goed, kan zijn, dat het bij jullie oók glad is maar moet je es bij ons komen! Zóó glad kan het nergens anders zijn. Onmogelijk! Het dienstmeisje van de Dinges'en heeft een hersenschudding opgeloopen en ik zag zooeven een vuilnis auto slieren nou, ik hield mijn hart vast „En ging het nog goed?" „Ja. hij hield het nog nét „O. maar dan is het bij jullie toch zoo glad nog niet. Bij óns zou die vuilnisauto geen schijn van kans hebben gehad Zóó scheppen wij op. Als felle locaal-pa- triotten vechten wij voor de gladde repu taties onzer woonwijken. Spijtig vernemen wij van elkanders gebroken beenen: wij pijnigen ons brein af, maar kunnen ons niets beters dan een verstuikten enkel en blauwe plekken tï binnen brengen. Maar bij óns loopt men dik kans op een gebroken nek. O zoo! En een dame heeft anderhalf uur 'ing op het trottoir gestaan voor haar huis. Durfde alleen het tuinpad niet op. Wachtte tot meneer thuis kwam! Nou u.. We praten alléén nog maar over de glad heid. Ook ik. op deze plaats. Ik ben óók maar eer mensch. In den herfst praat ik over bruine bladeren. In der winter over kou. En nu: over gladheid. Over het onder werp van den dag. De Finnen vernietigen een complete divisie„Wat is het glad hè?" Een Britsch schip van 10.000 ton wordt tot zinken gebracht „En of! Ik durf haast de straat niet meer over!" Het kan zijn, dat. wanneer u dit leest, de dooi weer is ingetreden. Dat 't het be roemde „warme water" heeft geregend, zoodat de gladheid meteen ls geliquideerd. Geen nood! Dan gaan wij over den dóói keuvelen. Eindeloos en opgewekt. „Het dooit, hè?" „Wat een dooi!" „Jammer voor de schaatsenrijders!" „Gelukkig voor de stumpers, die „Blij toe, ik heb een winterteen". Eén ding is Jammer: De dooi leent zich niet zoo bij uitstek tot snoeverij als de glibberigheid van be vroren straten en wegen. Het dóet iemand niets, wanneer zijn vriend fier verklaard: „Zooals het toch bij mij dooit Néé, da's heusch ónvertoond. Als ik dat hoor, zegt ik alléén maar: „O!" Maar probeert u mij niet wijs te maken, dat uw stoep even levensgevaarlijk is als de mijne? Dat bestaat gewoonweg niet deld evenals in den vorigen oorlog, met in achtneming tegenover België van dezelfde beginselen van goede buurschap die toen tertijd toepassing hebben gevonden. De Belgische regeering wordt in dien gedach- tengang steeds tijdig onderricht. Het zal van groote beteekenis zijn de in ternationale samenwerking zoo goed mo gelijk in stand te houden en te bevorde ren. Dit zou, naar de opvatting van den minister, een uittreden van Nederland uit dm Volkenbond ongemotiveerd, en in strijd zoowel met Nederland's tradities als met zijn welbegrepen eigenbelang doen zijn. Ook al moge de Volkenbond in staat kundig opzicht voorloopig geen rol kunnen spelen, buiten de politiek ligt nog genoeg terrein braak, waarop internationale sa menwerking thans tot zegenrijke resultaten kan leiden. Dat een algemeene her-oriënteering op internationaal gebied niet uitsluitend door den overwinnaar zou mogen worden gede creteerd. onderschrijft de minister ten volle. Bij het groote aantal onzijdigen dat, totdusver althans, nog bestaat, zou zulks practisch ook niet wel mogelijk zijn. Het is geenszins uitgesloten dat de Nederlandsche regeering in een be paald geval, waarin baar dit nuttig zou voorkomen, deel zou nemen aan eenige gemeenschappelijke actie van een kring van neutrale staten, die zich niet zou beperken tot Nederland en België of de Oslo-staten. Veel, zoo niet alles, zal afbangen van de vraag waarop die actie zou zijn gericht. Deelneming aan politieke groepvorming tegen een bepaalde staat of groep van staten acht de minister op het voetspoor zij ner voorgangers met onze zelfstandig- heidspolitiek niet te rijmen. Voorspellingen omtrent de resultaten van de napwere betrekkingen met België op economisch gebied zouden voorbarig zijn, al zullen beider nood en moeilijkheden on getwijfeld stimuleerend werken. Met betrekking tot het incident nabij Venlo kan de minister voorshands slechts verwijzen zoowel naar het antwoord op vragen van het lid dei Tweede Kamer, graaf de Marchant et d'Ansembourg. als naar het door den minister van justitie gegeven antwoord op vragen van het lid dc- Tweede Kamer den heer Wijnkoop De minister onderschrijft ten volle de meening van hen. die een verbreiding in den vreemde van kennis omtrent Neder land. in het bijzon dc in -> )e>i»n wonr- dige tijdsomstandigheden, van zeer groot belang achten Het spilt -'"n min'ste dan ook zeer. wederom te mo-t":i me '-deeien. dat voor een waarlijk loeltretfeilde orga nisatie van die verbreiding op het oogen blik geen nieuwe gelden op de begrooting kunnen worden uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9