Stichting „Het Rijnlands Lyceum" DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 12 Januari 1940 Het laatste oorlogsnieuws n*I>e officieele opening BEURSOVERZICHT ■I SPORT Buitenland Bij Salla MAIKÏ dy wn, sl)n Het nieuwe school gebouw aan de Backershaegenlaan. :he lil tegenwoordigheid een een groot aantal genoodigden ie hedenmorgen het nij. nieuwe schoolgebouw ran de Stichting no| „Het Rijnland': Lyceum" aan de Backers- - haegenlaan te Waasenaar op officieele wijie geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich de lapecteur der Lycea, de heer van Andel, la vertegenwoordiger van den minister ia*n onderwijs, kunsten en wetenschappen; e burgemeester van Wassenaar, baron van .rijnbergen meerdere wethouders en raads- .^jden, de leden van het curatorium, het agelljksch bestuur en den raad van toe- Icht, de rector, de heer I. Birnle en de ndere docenten, zeer vele ouders van leer- ngen en vanzelfsprekend ook de leerlingen. ZU allen werden ln het feestelijk ver- lerde gymnastieklokaal welkom geheeten oor den president-curator, prof, dr. A. E. an Arkel, die een vergelijking trok tus- Ij.chen 3'/» jaar geleden, toen in een leeg staande villa het Rijniand's Lyceum zijn erste primitieve huisvesting kreeg en hans, nu het nieuwe schoolgebouw nau welijks groot genoeg ls om het groeiend antal leerlingen op te nemen. Dat deze j^iouw mogelijk was, is aan veler medewer king te danken geweest, niet het minst aan ven gemeenteraad van Wassenaar, die niet .Heen eerst een subsidie schonk, doch zich !tiaderhar.d ook nog garant stelde voor een -mening en daardoor blijk gaf groot vertrou wen te stellen in deze onderneming. K,. Dank 'brengt spr. ook aan het hoofd der h'Jlo-sOhool, die tijdelijk lesruimte beschik- laar stelde, aan de deelnemers 4n de lee- _img en aan den architect, der. heer Kloos, yiens onverflauwbaar enthousiasme hem .h staat stelde weer te voldoen aan de ge bleken noodzakelljkJieid om de plannen te lerzien en te wijzigen. Het gebouw is thans ereed en de ervaring zal de doelmatigiheid •rvgn moeten bewijzen. Spr. is te dien aan- ien optimistisch gestemd, waar het hier en ideale ruimte betreft, waar licht en uchit van alle kanten kunnen toetreden. De verrassend -snelle ontwikkeling der ,.cnwl heeft, aldus spr,, haar besta ans- d'eciht bewezen. j, Er bestond in ons land dringend behoefte j,ian een ander soort middelbaar onder vijs dan op de Gymnasia en H. B. Scholen jvordt verstrekt. Spr. is alleszins tevreden jver het peil van dat onderwijs, dat de vergelijking met het buitenland glansrijk kan doorstaan, doch zijn bezwaar er tegen is. dat het niet voldoende efficient is. Het leerprogramma is overladen, zoowel wat het ,iantal vakken als wat de leerstof betreft Teveel wordt bij het onderwijs gekeken ïaar Ihet tastbaar resultaat in den vorm 'an het einddiploma; er wordt te weinig ,'ijd ingeruimd aan <k ontwikkeling der ndividueele zelfstandigheid; de verdeeling Ier leerstof is niet de meest juiste. De tadeeling van het onderwijs aan het lyceum vertoonde in den beginne overeen- (oomst met dat aan de Dalton H B S. te Den Taag. De leerlingen kregen de beschikking >ver een derde van den lestijd om te ver- pleelen over de hun opgedragen taken. Later is het leerplan terwille van de of ficieele erkenning eenigszins gewijzigd, naar ook thans wordt nog gestreefd naar >en juiste koppeling der vakken in onder- inge samenwerking der docenten. Na te hebben gewezen op de mogelijk heid om de leerstof van een vijfjarige H BS. aan het Lyceum in zes Jaar te doen behandelen, waardoor de kans op doublee- ren wordt verkleind, droeg prof. Van Arkel vol vertrouwen de leiding der school over aan den heer Birnle. De rector, de heer I Birnle bracht dank aan curatorium en dagelijksch bestuur voor het in hem gestelde vertrouwen en de hem gelaten vrijheid van handelen, ln welken geest hij ook met de docenten en leerlingen heeft mogen samenwerken. Hij roemde de evenwichtige, zakelijke en toch blijmoedige sfeer van dit huis, sprak den wensch uit, dat het Lyceum een sieraad der gemeente Wassenaar moge worden en bood tenslotte namens het docentenkorps een tafelkleed aan. De inspecteur der Lycea, de heer van Andel bood allereerst namens den minister vai O., K. en W. gelukwensehen aan. De minister, aldus spr.. is stellig niet ongevoelig voor de idealen, welke uwe leiders hebben bezield bij de stichting dezer school; vele ervan zijn hem uit het hart gegrepen. Ook persoonlijk koestert spr. sympathie voor het streven van het bestuur dezer in richting, dat, el-kennende en voortbouwen de op het bestaande goede, de verwezen lijking van een eigen ideaal, een nieuwe strooming in het M. O. nastreeft. Na te hebben gewezen op de taak van het gezin als noodzakelijke aanvulling op het onderwijs ln de school, noemde spr. deze school in zekeren zin een voorbeeld voor andere gemeenten. Immers: zij werd zonder rijkssteun gebouwd en geheel be kostigd door de ouders der leerlingen. Dat ls eigenlijk een ideale toestand, al erkent hij anderzijds de willekeur van de thans geldende regeling, waardoor scholen, die na 1921 worden gebouwd, van rijkssteun zijn uitgesloten. Hij hoopt, dat daarin bin nenkort verbetering zal worden gebracht. De heer van Andel eindigde met het uit spreken van zijn beste wenschen voor de verdere ontwikkeling der School en zijn be reidheid om daartoe, naar vermogen, bij te dragen. De burgemeester van Wassenaar, baron van Wijnbergen, noemde den dag van heden een blijde dag voor de Wassenaarsche ge zinnen. Wij hebben hier een gebouw, dat ln al zijn bekoorlijken eenvoud openstaat voor zon en licht. Hij hoopte, dat de docenten erin zullen slagen de harten van hun leer lingen te openen voor het mooie en goede, dat dit le-ven biedt. Hij hoopte voorts, dat ln deze school jonge, frissche menschen- kinderen zullen worden gevormd en sprak zijn volledig vertrouwen uit in de leiding van den heer Birnie en zijn staf. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer Band, die namens de ouders een projectietoestel en een geschenk voor den tuin aanbood; door den architect, den heer Kloos. die dankte voor de prettige samenwerking; door den heer Huygens, die namens de docenten een muurschildering voor het trapportaal aanbood, door den leerling Harm Ruys, die mede namens zijn kornuiten een schilderij van Theo Goed- vriend offreerde, door dr. H. Varekamp. die den heer Kloos namens het bestuur een geschenk aanbood en door de presidente van de oudste schoolclub, mej. Westerouen van Meeteren, die een jeugdportret van Prins Willem van Oranje aanbood. Nadat prof. Van. Arkel een slotwoord had gesproken, werd het ruime, lichte en luch tige gebouw bezichtigd. DE BOMMEN OP HET EILAND ROEM VAN ENGELSCHE ORIGINE. Uit Kongsmark op het Deensche eiland Roem wordt gemeld, dat de commissie van militaire en technische deskundigen uit Ko penhagen het onderzoek naar de uitge worpen bommen heeft kunnen voltooien. Reeds thans staat, naar uit goede bron verluidt, vast, dat de drie bommen, die in het gebied van Roem zijn uitgeworpen, van Engelschen oorsprong zijn. Een officieele mededeellng daarover kan pas verwacht worden, wanneer het door de commissie naar Kopenhagen gebrachte materiaal nog eens ln de militaire laboratoria is onder zocht. DE LEGER BERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Westelijk front plaatselijke acti viteit van artillerie en patrouilles Het luchtwapen zette de verkenningen aan de Engelsche en Schotsche Oostkust, alsmede boven de Shetland-eilanden voort Aan de Schotsche kust werden drie Brit- sche voorpostenbooten en een bewapend koopvaardijschip, dat het vuur op de Duit sche verkenners opende, aangevallen en tot zinken gebracht. In het verloop van een luchtgevecht dat zich hierbij met Britsche jachtvliegtuigen ontwikkelde, werd een vij andelijk toestel neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben een vliegveld op een Duitsch eiland aangevallen zonder schade aan te richten. A Het Fransche legerbericht luidt: Een nacht zonder belangrijke incidenten. Aan weerszijden activiteit van patrouilles. ENGELSCHE VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN DUITSCHLAND. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede. dat in den afgeloopen nacht toestellen van de Britsche luchtmacht met succes verkenningsvluchten hebben uitge voerd boven West- en Noord-West Dultsch- land. Ook werden patrouillevluchten uitge voerd boven de bases van de Duitsche luchtmacht in de Duitsche bocht. ONTEVREDENHEID IN RUSLAND. De ontevredenheid bij de leiders van de sovjet-unie over de tekortkomingen van de luchtmacht ln Finland, blijkt niet alleen uit het afzetten van den volkscommissaris voor de luchtvaart Kaganowilts]doch ook uit het overplaatsen van den commandant van de luchtmacht in de havens aan de Oostzee, waar Junkertoestellen van verouderd type zijn geconcentreerd. De Stockholm Tidningen verneemt verder uit Moskou, dat in verband met den mili tairen tegenslag talrijke personen zijn ge arresteerd en gefusilleerd. 46 vooraan staande ambtenaren van het volkscommis sariaat voor luchtvaart üi ontslagen. Men zoekt te Moskou naar de oorzaken van het slechte moreel -fan de troepen, dat ook blijkt uit de weigering van de gevangen Russen na den slag van Suomussalml naar Rusland tenug te keeren. De sovjet-commis sarissen werden door de muitende soldaten vermoord. De Zweedsohe pers verneemt, dat te Mos kou en Leningrad oproepen tot de man schappen van het roode leger zijn gepubli ceerd. waarin zij worden aangespoord het leven van de commissarissen en van de offi cieren te verdedigen, alsof het hun eigen leven was. DEENSCHE HULP. Gemeld wordt, dat de Denen tot nu toe twee en een half miilioen kronen bijeen hebben gebracht voor de hulp aan Finland. Gisteren is een groep vrijwilligers naar Finland vertrokken Zij werden hartelijk toegejuicht. PORTUGEESCHE HULDE AAN FINLAND. De Portugeesohe nationale vergadering heeft hulde gebracht aan den heldenmoed van Finland. Ben afgevaardigde heeft een toespraak gehouden, welke hij besloot met den wensch. dat de voorzienigheid Finland moge redden. Sprekende over het uiitetooten van de sovjet-unie uit den Volkenbond, zeide spr dat de politiek van Portugal te Genève steeds anti-bolsjewistisch is geweest en hij wensehte president Salazar geluk, dat deze de Portugeesche politiek ten aanzien van de sovjet-unie te Genève heeft bevestigd. DE OPLEIDING VAN VLIEGERS IN CANADA. Luchitmaarscfrialk sir Robert Brooke heeft medegedeeld, dat de opleiding van vliegers voor de luchtmacht van het Britsche ge- meenebest ln Canada tegen het midden van den zomer op volle kracht zal werken. Behalve de Canadeesche leerlingen zullen ln Juni de eerste gedeeltelijk opgeleide leer ling-vliegers uit Australië en Nieuw Zeeland aankomen. Zij zullen onmiddellijk daarna worden gevolgd door de Engelschen, die hun opleiding komen voltooien. NIEUW ZEEGEVECHT TE VERWACHTEN? De correspondent van de Daily Mail" te New York bericht, dat het mogelijk is, dat binnenkort een nieuwe slag wordt gele verd voor de Zuld-Amerikaansche kust, want eenheden van de Duitsche vloot heb ben opdracht gekregen dertien Duitsche koopvaardijschepen te convoyeeren welke opdracht hebben gekregen zoo spoedig mo gelijk de Zuid-Amerikaansche havens, waar zij zich op het oogenblik bevinden, te ver laten. DE EXETER. Naar United Prees meldt, is de Exeter, de Britsche kruiser, veilig en wel ergens voor anker, maar begrijpelijkerwijs weigert de Britsche admiraliteit te zeggen, waar het schip zich bevindt. BRITSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Britsche ss. Granta 12719 ton) is vanmorgen aan de Engelsche Oostkust op een mijn geloopen en gezonken. De beman ning is door een ander schip gered. wielrijder geslipt en onder auto geraakt. Te Nistelrode (N. Br.) is vanochtend om- itreeks half tien de 35-jarige smid A. van Crp vlak bij zijn woning met zijn fiets ge- ilipt. De man werd door een auto gegrepen m op slag gedood. 0 DR. j. th. terburgh overleden. r' Gisteren is te 'sGrayenhage in 71-jarigen mderdom overleden dr. J. Th. Terburgh, '>ud-hoofdinspecteur van de volksgezond heid in ons land en oud-inspecteur, sous- :hef van den burgelijken geneeskundigen dienst ln Indië. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier ln de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal Maandag a.s. om 2 uur op Oud Eik en Duinen geschieden. d. k. A. VAN LOGHEM OVERLEDEN. Gisteren is te 's Gravenhage op 88-Jarigen leeftijd overleden de heer D. K A. van Loghem. oud-resident van Benkoelen. De teraardebestelling zal Zaterdag a s. om 130 uur op Nieuw Eik en Duinen plaats vinden. HOCKEY. WEDSTRIJDEN AFGELAST. De wedstrijden van den Kon. Ned. Hockey- bond zijn afgelast. SLECHT WEER IN ITALIË. In de meeste gebieden van het Italiaan- sche schiereiland is het weer zeer slecht. Tc Triest en Flume waalt een felle noorden wind en de temperatuur is hier tot beneden 10 graden vorst gedaald. De wind heeft bij Villa Nevoso een trein van zeven wagons omver geworpen. Te Venetië is het water van de Lagunen bevroren. Aan de grens yan'Italië en Zuid-Slavië is een douane beambte doodgevroren. Nabij Strongoli zijn zijn drie zeelieden verdronken en bij Bari zijn twee zeilschepen op de kust geworpen. DE OPENING VAN HET NOORSCHE PARLEMENT. De koning van Noorwegen heeft van morgen de nieuwe zitting van het storting geopend. In zijn troonrede wees de koning er op, dat Noorwegen zijn vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen met alle landen, ondanks den oorlogstoestand waar in zelfs 'n nabuurland van Noorwegen ver wikkeld ls, heeft kunnen handhaven. De oorlogstoestand heeft voor de Noorsche scheepvaart en den Noorschen handel veel moeilijkheden en gevaren meegebracht. Laat ons hopen, aldus de koning, dat het ln het nieuwe jaar mogelijk zal zijn, den vrede in de wereld en vooral in het na buurland Finland te herstellen. Noorwe gen streeft het doel na, in samenwerking met andere neutrale landen, in het bij zonder Denemarken en Zweden, den eigen vrede te handhaven. De maatregelen ter waarborging van de neutraliteit en van den import konden niet geschieden zonder aan- aanzienlijke uitgaven. De regeering streeft er tevens naar, een zoo goed mogelijke toe stand op de arbeidsmarkt te scheppen. De directe en indirecte belastingen moeten sterk verhoogd worden. Ook zal men ge noodzaakt zijn meer gebruik te maken van leeningen. HERDENKING VAN DEN SLAG BIJ DEN IJZER. Ter herdenking van den 25sten verjaar dag van den slag aan den IJzer en ter herinnering aan wijlen koning Albert, heb ben de Belgische oud-strijders aan koning Leopold een eerestandaard aangeboden. De voorzitter van de nationale federatie van het IJzerkruis heeft het geschenk over handigd. DE TENTOONSTELLING VAN NEW YORK. De tentoonstelling van 1939 te New York had tot devies „De wereld van morgen"; de tentoonstelling welke in Mei van dit jaar geopend zal worden, zal tot devies hebben „Voor vrede en vrijheid". WIE ZAL IN JAPAN EEN KABINET VORMEN? De „Asahi Sjimboen" schrijft: Dat thans oc oogen van het geheele Japansche volk gericht gijn op de vooraanstaande politieke personen, die verantwoordelijk zijn voor de vorming van een krachtig nationaal kabi net in den waren zin des woords. zooals eenstemming door alle lagen der bevolking verlangd wordt. incl. door (Je kringen van het leger, de politiek, de financiën en het onderwijs Het blad acht prins Konoye den candidaat met de beste kansen, maar meent, dat hij een aanbod om een kabinet te vormen van de hand zal wijzen. Het blad noemt voorts den vroegeren minister van financiën. Ikoda, baron Araki, admiraal Soezoeki, baron Hiranoema, den vroegeren minister-president Hirota en in het bijzon der Oegaki, den vroegeren gouverneur van Korea. AMERIKA EN DE SOVJETS. De republikeinsche afgevaardigde Step- han Bolles heeft het Amerikaansche Huis aanbevolen een resolutie aan te nemen waardoor verboden wordt geld uit te geven voor het instand houden van de ambassade in Moskou. Een ander republikeinsch af gevaardigde stelde voor dat de president een afgevaardigde naar Rusland zou zen den teneinde vast te stelen of er oorlog tegen Finland is. Bolles zeide nog dat een andere afgevaardigde aan het statedepar- tement deze vraag reeds had voorgelegd, waarop dit antwoordde: „zoover als zij wisten, was er geen oorlog". De United Press-correspondent Uexkuell meldt: Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog zijn in den strijd aan het Suo- mussalmi front Russische Gpu strijdmach ten gezien. Finsche officieren die deel had den genomen aan den slag. welke leidde tot de vernietiging van het vierenveertig ste legercorps deelden mede. dat er zich Gpu eenheden tusschen de Russische troe pen bevonden, die probeerden door de Fin- sche linies te breken teneinde de vieren veertigste divisie ter hulp te komen. Men kon de Gpu mannen niet alleen onder scheiden door hun betere uitrustingen ze droegen bijvoorbeeld lederen laarzen en jassen van schapevacht maar ook door hun grootere fighting spirit. De Finsche officieren deelden mede dat deze men- schen beter getraind waren en fanatieker aan de gewone roode leger-soldaat. Zij wisten hoe zij door de wouden moes ten trekken en boomen als dekking te ge bruiken. Zij schoten ook veel beter dan de gewone roode leger soldaat, verklaarden deze officieren. Het feit dat de Russen Gpu mannen ge bruikten die over het algemeen be schouwd worden als de meest betrouwbare gewapende krachten die de sovjet-regee ring bezit wordt als een bewijs be schouwd van het belang hetwelk de Rus sische officieren aan de strijd bij Suomus- salmi hechtten. De Russische strijdmachten die het Fin- sche noordelijke leger bij Salla in de flan ken hebben en er bijna door worden om singeld, deden verscheidene nieuwe pogin gen om door de Finsche linies ten Westen en Zuiden van Salla door te breken. Vol gens Finsche militaire bronnen werden alle pogingen afgeslagen. De Russen gaan nog steeds door hun posities bij Salla te fortificeeren en voerden telkens weer meer artillerie aan. Men heeft opgemerkt dat het vuren van de Russische batterijen bij Salla minder onaccuraat was en veel beter dan in het begin van den strijd. Bij Kuusamo hebben het gebrek aan verbindingen met de Russische zijde te za- men met de Finsche fortificaties, die ge bruik maken van de vele meren in dit district, de Russen gedwongen voorzichtiger te zijn en alleen in verhouding kleine een heden over de grens te zenden. Bij Kuhmo, Lieksa en Nurmes schijnt de situatie het zelfde als bij Kuusoma, hoewel het moei lijk is een duidelijk beeld te krijgen. In ae omgeving van Lieksa hebben, naar on langs gemeld werd, de Finnen de grens van Rusland overgestoken. Totdusverre ontkennen de Finsche hoofdkwartieren dat er aan eenig deel van het front Finsche linies op Russisch gebied zijn. Men geeft slechts toe, dat er door patrouilles."aan beide zijden van de grens, groote activiteit wordt uitgeoefend. De aanvallen op den Moermansk-spoorweg zijn natuurlijk te klassi£iceeren als het werk van patrouilles. Aan den anderen kant is het duidelijk dat de Finnen een groot deel van hun voordeel prijs zouden geven als zij Rusland zelf op groote schaal aan gingen vallen. Aan het uiterste noordelijke eind van het. Finsche front bij Petsamo heeft een plotselinge temperatuursstyging tot nieu- wê Russische activiteit geleid. Volgens de laatste berichten echter, zijn alle pogingen op te trekken, afgeslagen. BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren op de Noordzee het 1706 ton metende Britsche sohip Keynes" gebombardeerd en tot zin ken gebracht. De uit zeventien personen bestaande bemanning is vandaag aan land' gebracht. AMSTERDAM. 12 Jan. Op de Amsterdamsche Effectenbeurs bestond heden een ongeanimeerde tendenz. Het voor de houders van Amerikaansche fondsen teleurstel lende verloop van Wallstreet, had een minder aangenamen indruk gemaakt en hoewel New- York voor Amsterdam niet volkomen toonaan gevend is. blijft de reactie ln Amerika meesten tijds toch niet geheel zonder uitwerking. De Amerikaansche waarden waren in na volging van Wallstreet algemeen lager, doch naar verhouding van de inzinking, welke zich ginder had voltrokken, vielen de noteeringen hier betrekkelijk nog mee. Men betoonde zich echter weer uiterst voorzichtig en de omzetten, waren klein. Anaconda's en Republic Steels wer den ln een open hoek verhandeld, doch om vangrijk was de affaire in deze papieren toch niet. Bethlehem Steels en United States Steels gaven slechts zeer geringen handel te zien. Voor Spoorweg Shares bestond evenmin veel animo. De belangstelling, die zich gisteren voor Standaard Brands openbaarde, was blijkbaar ge heel geluwd. Op de locale markt ondervond men den weer omslag van de daling der Amerikaansche waar den en over het algemeen werd op een eenigs zins verlaagd peil gehandeld. De stemming was toch niet bepaald gedrukt, maar de markt maakte de ongeanimeerde depressie door. Er was echter te weinig te doen, dan dat er ruimte was voor groote koersvariaties. Koninklijke wer den "een paar punten beneden het slot van gisteren ingezet en waren daarna byna geheel onbewogen. De spanning tusschen de hoogste en de laagste noteering bedroeg nauwelijks een vol procent. Op de Sulkerafdeeling zakten H.- V.A.'s een kleinigheid in en daarbij bewogen zij zich juist op de 400 procent grens. De om zetten waren onbeteekenend, incourante soor- te gaven geen ogenlijken handel te aanschouwen. Nisus waren ex-Interim dividend 5 procent. De Scheepvaartmarkt was stil en aan den lusteloozen kant. Nederlandsche Scheepvaart Unies en Koninklijke Booten kwamen iets lager te liggen, terwijl ook eenige minder courante soorten een fractie achteruit gingen. Op de Rubberafdeeling bestond nauwelijks belangstel ling. Amsterdam Rubbers zakten in tot bijna 200 procent, doch boden daarna goed weerstand. Diverse incourante soorten werden Iets lager genoteerd. De Tabaksafdeeling was zeer stil en onregelmatig, door elkander genomen echter niet slecht gedisponeerd. In Industrieelen was vrijwel niets te doen. De koersen van de toonaangevende aandeelen waren niet veel veranderd. Unilevers zagen zich iets van hun koers ontgaan. De Beleggingsmarkt was kalm. De stijging die zich gisteren voor de Nederlandsche Staats- obligatiën openbaarde, had klaarblijkelijk eenlg aanbod uitgelokt en de verwerking daarvan resulteerde voor de meeste soorten in lagere no teeringen Van de buitenladnschc fondsen zakte de Youngleening een kleinigheid in. De 3 3/4 obligatieleening Frankrijk 1939 trok een fractie wisselkoersen. Londen 7.40'/. (7.40 3/4). Berlijn 75.20 (75.20). Parijs 4.20 4.20). Brussel 31.54 (31.52). Zwitserland 42.02l/2 (42.04). Ko penhagen 36.22'/* (36.22l/i). Stockholm 44.67'/i <44.67'/«). Oslo 42.60 42.60). New- York 1.87 3/8 (1.87 3/8). Lire bankpapier 6.— (6.—). Prolongatie 2 3/4. Part. disc. 17/8. Dag geld 1. Registermarken 15 7/8. Handels- sperrmarken 6 1/8. Reismarken 39 (met in gang van 15 Januari). Bankpapier 20. Duitsch zilver 21. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 12 Januari. - Ter veemarkt aange voerd 5 stieren: 92 kalf- en melkkoeien, f.160 325, t. vl.; 300 varekoeien e.a.. f. 130—200, mat,; 144 vette koeien, f. 100—330, prys per KG. le vend gewicht 5884 ct.. t.- vl.; graskalveren f.2855. z. m.; vette kalveren, f.80150. per KG. schoon gewicht 90—135 ct., tam.; 180 nuch tere kalveren, f.512. t. vl.: 400 vette schapen, f. 1827. iets vl.; 411 weideschapen. f. 13—20. m.; 700 vette lammeren, f. 1220, iets vl.; 20 zeugen, f5075. 250 mestvarkens. f. 2036. 109 biggen, f.813, iets vlugger; 16 bokken en geiten, f.4 6. matig. Kaasmarkt. Aangevoerd 24 partijen, waar van 10 Goudsche en 4 Leidsche: Prijs 1ste srt. Goudsche f.3133. 2de soort f.2930; 1ste srt. Leidsche f.25—27.50. alles per 50 KG. Handel matig. LEEUWARDEN. 12 Januari. Zuivel: Sleutel kaas 12—16; Nagelkaas 628; Goudakaas 8-22; Edammerkaas 1629. Aanvoer 4121. Commissie 82. - Vereeniging van Zuivelmaatschappïjen Edammer kaas 20 plus f. 14 5015. 40 plus f. 24 —25; Goudsche 20 plus f. 14.5015. 40 plus f.24—25; volvette 40 plus f.29—30; broodkaas 40 plus f.2425: Leidsche 20 plus f.1515.50. alles per 100 KG. Stemming kalm. F.N.Z.-noteering voor Friesche kaassoorten. - Deze noteering is heden te Leeuwarden als volgt vastgesteld <in centen per KG.): Goud sche 20 plus 29—30, idem 40 plus 4850; idem volvet 5859: Edammer 20 plus 2930: idem 40 plus 48—49; broodkaas 40 plus 4850; Leid sche 20 plus 2930. Stemming goed. LEIDSCHENDAM. 11 Jan. Vrije Veiling. Aan gevoerd 7314 kipeieren, prijs f. 4.205,50 per 100; kippen 4070 ct.; duiven 812 ct. BODEGRAVEN. 11 Januari. Eierveiling B. P. K. V. Aangevoerd 6079 stuks, prijs wit f. 4.10 4.50. bruin f. 4.304.60: kuikeneieren f. 3.604.10 per 100. HOOFDDORP. 11 Januari. Rogge 8.75—9.25; Chevalier gerst 9.159.65: Wintergerst f. 8.75— 9.25: Haver 7.75—8.25; Duiveboonen 11.75—12.25; Paardeboonen f. 10.0010.50: Groene erwten f. 9.8510.85; Vale erwten f.1617; Gele mos terd 3035: Kanariezaal 11—12; Karwijzaad 35 —36: Blauwmaanzaad 37.5038.50; Koolzaad 13 tot 15. Alles per 100 KG. NAALDWIJK. 10 Januari. Alicante 50—56 ct.; Witlof 12—14 ct. per KG.: uien 30-50 ct. p 25 KG.; asperges 50 ct. per bos: schorseneeren 4.10 13.40: prei 11.70—14.20 p. 100 KG.: peterselie 1,40: selderie f. 3.805.60; knolselderie f.3.30— 4.40 per 100 bos; eieren 4.805.10 per 100: roode kool 2.804.10; savoye kool 3.604.00 p. 100 KG.: andijvie 6479 ct. per 4 KG.; boerenkool 4256 ct. per 7 KG.; spruiten 85 ct. tot 3.50 per bak. NAALDWIJK. 10 Jan. CC.W.S. Anjers 1.80— 5.30; Calla 32.00; Amaryllis 12.0020.00; Louis Germ 3.00 per 100; Plumosa 12—36 ct.; Freesia 7—16 ct.; geel 24—36 ct.; Copland 11—14 ct.; Rose Copland 14—20 ct.; Pierson 10—12 ct.. Al bino 43—62 ct.; Victoire 22 ct.; Krelage 14 17 ct.: Narcissen 11—16 ct.. Tros Germ 5—7 ct p bos; Azalea 3080 ct. per bos. NIEUWKOOP. 11 Januari. Aangevoerd 3800 eieren. Prijs f. 3,25—4.50 per 100 VOORHOUT. 11 Jan. Slachtkonijnen 0.65 1.95; jongere konijnen 0.20: kippen 0.45—0 65- hanen 0.75; duiven 0.12 alles oer stuk. WOUBRUGGE. 11 Januari. Eierveiling, "Prils kipeieren f. 4.004,40 per 100. ZEVENHOVEN, 11 Januari. Eierveiling. Aan gevoerd 742 eieren. Prijs kipeieren f. 3.60—4.00; heneieren f. 3.253.50 per 100. ZOETER ME ER, 11 Jan. - Aangevoerd 13.000 stuks. Prijs kipeieren f. 4,00—5.40; kleine kip- eieren f. 3,153.95 per 100.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3