uitsche vliegtuigen boven Engeland VRIJDAG 12 JANUARI 1940 No. 24478 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De „Drie Meren Tocht" 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 Verkenningsvluchten en aanvallen op schepen Van het^ Finsche strijdtooneel De heer G. Seydell overleden Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD La Source de Nouveauté Voortzetting BALANS-OPRUIMING De Bilt verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor afivertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljni per 3 maanden f. 3.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland 0.80 per 3 mndj Gisteren heeft de Duitsche luchtmacht haar activiteit aan de Britsche kust her vat. Voor het middaguur zag men in de ste den aan de Z.O.-kust van Schotland drie groote zwarte machines. Zij werden door Britsche gevechtsvlieg tuigen In de richting der zee verdreven. Een projectiel kwam In de straten van Southsfields terecht, toen een hoog-vlie- gend vijandelijk vliegtuig door luchtaf weergeschut werd verdreven. Het luchtafweergeschut op de kust van Essex heeft eveneens gevuurd op een niet- geïdentificeerd vliegtuig, dat op groote hoogte in Oostelijke richting over het ge bied der Theemsmonding vloog. De sirenes werden niet in werking gesteld en er vie len geen bommen. Inwoners van een stad in het graafschap Kent hebben eveneens schoten van lucht afweergeschut gehoord, doch een vliegtuig kon men niet zien. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede. dat even na 10 uur vijande lijke vliegtuigen boven de kust bij New castle zijn gesignaleerd. Er werden geen bommen geworpen. Britsche jachtvliegtui gen zijn opgestegen en de luchtdoelartil lerie heeft het vuur geopend. De vijande lijke toestellen werden naar zee terugge jaagd. Een huis werd licht beschadigd door splinters van een granaat van de lucht- doelartillerie. Behalve boven Newcastle, zijn vijande lijke vliegtuigen verschenen boven de Firth of Forth en de mondingen van de Humber en de Theems. Zij werden verdreven door luchtafweergeschut en patrouilles van ge vechtsvliegtuigen. Voor de kust van Norfolk heeft de vijand getraoht, een koopvaardijschip te bombar deeren. Hij werd echter opgevangen door gevechtsvliegtuigen, die den strijd met hem aanbonden. Bewoners van een plaats aan de Oost kust hebben gezien, hoe een Duitsch vlieg tuig een klein stoomschip aanviel Ontplof fingen en machinegeweervuur werden ge hoord. Engelsche gevechtstoestellen bonden den strijd met het vijandelijke vliegtuig aan, en toen de vijand was verdreven, zag men, dat het schip nog dreef. Later kon men waarnemen, dat er brand aan boord was Drie Britsche koopvaardijschepen, die voor de kust van Norfolk door een Hein- kelbombardementsvliegtuig werden aange vallen, zijn door drie Britsche gevechts vliegtuigen, Spitfire-machines, ontzet Het Duitsche toestel cirkelde op twintig meter boven de schepen en liet bommen vallen. De projectielen misten echter hun doel, waarna het vliegtuig zich in Ooste lijke richting verwijderde, over een afstand van 40 mijl door de Spitfires achtervolgd. Op het oogenblik, dat men het Duitsche vliegtuig uit het oog verloor, steeg van den linkervleugel rook op, terwijl de linkermo tor defect was. De vliegers hebben gezien, dat hun kogels den Duitsoher troffen. Een Britsch vliegtuig, dat patroullledicnst deed boven de Noordzee, kreeg gisteren een vijandelijken bommenwerper in zicht, een groot, twee-motorig gestroomlijnd Heinkeltoestel, een eendekker. Het Brit sche vliegtuig zette de achtervolging in en opende het vuur. Het achterkanon werd tot zwijgen gebracht en het intrekbaar landingsgestel viel neer. De Heinkel dook omlaag tot vlak boven de zee en de Engelsche piloot wierp twee bommen neer, die achter den staart van den Heinkel ontploften. Na nog voortge- zetten strijd, waarbij een van de kanonnen van het Duitsche toestel buiten gevecht gesteld werd en de geschutstoren onklaar geraakte, verdween de Duitsche machine in de wolken. Aan het Finsche front heerscht grooten- deels rust. Mede als gevolg van de ontzet tende koude. In Rusland vriest het nog 40 gr., en er zijn talrijke personen op straat doodgevroren. Het vervoer ligt stil en vele bakkerijen hebben geen brood meer. Ge meld wordt, dat zich ook in de haven van Odessa ijs gevormd heeft. Deze felle koude vergroot nog de moei lijkheden van den algemeenen toestand als gevolg van den oorlog in Finland. In dit verband wordt nog gemeld, dat Stalin den chef van den weerkundigen dienst heeft afgezet. Gisteren zijn in de straten van Moskou aanplakbiljetten verschenen, waarin be kend gemaakt wordt, dat de dienstplich tigen van de jaarklassen 1921 en 1922 zich bij de recruteeringscentra moesten melden. Op deze melding volgt later in het jaar de inlijving. In het najaar van 1939 waren de lichting 1919 en de helft van de lichting 1918 bij het leger ingedeeld. De speciale correspondent van de Zweed- sche Nya Dagligt Allehanda in Finland be vestigt de reeds gegeven berichten over den toestand, waarin de sovjetrussische luchtmacht zich zou bevinden. In den aan vang van het conflict hadden de sovjets 1000 vliegtuigen tegen Finland in den strijd gebracht en zij hadden groote op- j slagplaatsen voor benzine en munitie in gericht. Van deze 1000 toestellen waren 450 die overigens van bultenlandsche herkomst waren, geschikt om met succes te worden gebruikt. Van deze 450 machines zijn 170 neergeschoten. Er zijn thans nog 250 vlieg tuigen in den strijd. De voornaamste fout van de Russische bevelvoering schijnt te zijn geweest, dat zij terstond de beste vliegtuigen heeft gebruikt, zoodat het roo- de leger op het oogenblik voor groote moei lijkheden staat tengevolge van de vermin dering van zijn reserves De piloten hebben overigens een opmerkelijk gebrek aan erva ring getoond. 4U00 bommen werden sedert het begin van de vijandelijkheden neerge worpen op 100 verschillende plaatsjes, zon der dat eigenlijk militaire doelen zijn ge troffen. United Press meldt: Belangrijke documen ten werden gevonden op de gesneuvelde Russen, w.o. rapporten, die erop zouden wijzen, dat er wrijving zou bestaan tusschen de politieke commissarissen der communis tische partij en die toegevoegd zijn aan de Russische eenheden en de officieren en manschappen. Op hen werd een proclamatie gevonden van het district Leningrad waarin de functies der politieke commissarissen werden geprezen en dat zij „de vaders" zijn der troepen. Op het lichaam van een onder commissaris werd een aanteekenboekje ge vonden, waarin de namen stonden opgetee- kend der soldaten, die over het voedsel klaagden en het eten op den grond hadden gegooid. Hij eischt, dat dergelijke incidenten door de legerleiders worden voorkomen. Ook de namen van deserteurs en van hen, die ageerden onder de soldaten, stonden geno teerd. In, naar men aanneemt, welingelichte kringen te Londen gelooft men dat de aan zienlijke Britsche hulp aan Finland betrek king heeft zoowel op den oorlog te land als dien in de lucht. Men verneemt, dat de door de Unie van Zuid-Afrika beschikbaar gestelde vliegtui gen naar Finland zijn gezonden, waar zij aan de operaties tegen de Russen zullen deelnemen. HERRIOT OVER FRANKRIJK'S In den ouderdom van 73 jaar is in het Diaconessenhuis hier ter stede overleden de heer G. Seydell, die gedurende meer dan veertig jaren secretaris was van de kerke lijke kiesvereeniging „De Nederlandsch Her vormde Kerk" alhier. OORLOGSDOEL. De Fransche Kamer ls gisteren weer bij- eengekqmen. Herriot, die Dinsdag tot voorzitter her kozen was, hield een voortdurend door toe juichingen onderbroken openingsrede, waarin hij begon met te zeggen, dat Frank rijk sedert vier maanden onderworpen is aan de wreedste en meest onverdiende be proeving. Zelfs concessies ten aanzien van erkende rechten, tegemoetkomingen op het gebied van schulden en betalingstermijnen, vrijwillig aanvaarde accoorden, geteekende beloften inzake het eventueel aanvaarden van arbitrage, niets heeft een avonturier, die zich opgeworpen heeft als tiran, kunnen bekeeren tot vreedzame methoden. Na alle geduld te hebben geoefend, na moedig al het z.g. prestige van de eigenliefde te hebben opgeofferd aan den hartstochte lijken wil. menschenlevens te sparen, hebben Frankrijk en Engeland zich moeten verhef fen, waarvoor? Met Daladier en Chamber lain is het Roosevelt, die antwoordt met zijn Wijlen de heer G. Seydell. Gedurende evenlangen tijd was hij werkzaam als ambtenaar bij den dienst van directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal Dinsdag om 1 uur op de begraaf plaats Rhijnhof plaats vinden. ZOETERW. SINGEL 10 - TELEF. 24573 EXTRA LAGE PRIJZEN. 5004 (Ingez. Med.) BINNENLAND. Ingesteld wordt een „fonds voor economi sche verdediging" (4e Bladl. Is het ijs een vijand voor onze verdediging (4e Blad). Wijziging der pensioenwetten. (Binnenland, 3e Blad). Het ijs in onze omgeving; ijskaart voor tochtenliefhebbers. <2e Blad). Opening van het nieuwe schoolgebouw van „Het Rijnlands Lyceum" te Wassenaar. (Ie Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten Ongeanimeerde markt Lager koersen Amerikanen in reactie Nederlandsche Staatspa pieren lichtelijk aangeboden. RESIDENTIE ORKEST. Lili Krauss (piano). Frits Schuurman dirigent Lili Krauss. Eenmaal bekomen van de schrik, die de onbegrijpelijk stijllooze programma-sa menstelling bood, de opeenvolging Pijper Mozari accentueerde zeldzaam scherp het schrille contrast viel op dezen avond veel te genieten. Van de noviteit voor Leiden Willem Pijper's Derde Symphonie gesproken: velen zal deze introductie onverdraaglijk rauw op het lijf gevallen zijn En tóch.... de reactie van het audito rium viel ons mee. Het werk ligt, natuurlijk oa in verband met de polytonaliteit, slechts enkelingen onmiddellijk in het ge hoor. Doch er is iets in de reactie sinds de periode van het ontstaan (19261 veranderd. Vermoedelijk omdat dit werk véél meer „in den tijd" kwam te staan. Wij meenen, dat thans velen aanvoelen, dat hier niet een louter „cerebrale" geest zich uit, hoewel de cerebraliteit domineert, al zullen er na tuurlijk evenzoo velen, vooral onder de ouderen, zijn. voor wie ook de geest van muziek als deze voor altijd een gesloten boek blijft. Wij wezen er reeds eerder in een uitvoe rige beschouwing op wij meenen, naar aanleiding van een Badingsavond hoe volkomen anders men zich bij moderne muziek moet instellen, om tot een zuivere waardebepaling te kunnen komen en ge heel afstand dient te doen van de z.g. „klassieke welluidendheid". Zoo ooit, dan is „méér hooren" en „leeren hooren" hier een allervoornaamste noodzaak. I Zoo is het ons tenminste gegaan: aan vankelijk totaal vreemd staand tegenover deze symphonie, onderkennen wij nu dui delijk. hoe zeer Pijper's krachtige persoon lijkheid een later liggende en zeker niet „aangenaam" klinkende periode voor-voeld heeft. Vooral in de daverende slotclimax: het satanisch-bezetene en fel-dynamische komt hier imponeerend tot uitdrukking, niet slechts bijv. in de strak fundamenteels dreuning der ostinate rhythmen en schok kende syncopen, ook in de fascineerende fortissimi, die in een abrupte ruk waar op in deze uitvoering nog te weinig den nadruk was gelegd zonder slctaccoord geen oplossing vinden in den traditioneelen zin. Onwillekeurig wordt men door de macht, die van dit alles uitgaat, beïnvloed. De theoretische en technische knap heid wij zouden haast zeggen genialiteit wint het in deze symphonie van mees terlijke constructie toch voor ons gevoel van de muzikale expressie, hoewel deze zich ook uit in de lyriek der langzame deelen strijkers! naast alle hardheid in zich dragend een drang naar sentiment, al doet zij hier nog niet steeds als geïnspireerde noodzakelijkheid aan. Als zoodanig staat deze muziek ook weer „in dezen tijd", die daaraan meer en meer bëhoefte krijgt en waaraan Pijper vermoedelijk ook thans ruimer aandacht zou schenken, nu men hart en ziel opnieuw laat gelden. Opvallend is, hoe ondanks de gecompli ceerde contrapunctiek en polyrhythmiek het klinkend eindresultaat toch doorzich tig en duidelijk blijft: althans, het ge schoolde oor blijft de primaire motieven en de thematische uitwerkingen, zelfs in het overweldigende slot culminatiepunt, onder kennen. Wij behoeven, na de voortreffelijke ana lyse van den componist in het programma, niet nader op deze symphonie in te gaan Willen slechts nog wijzen op de rijke colo- ristiek van het zeer uitgebreide en interes sant samengestelde orkestapparaat, waar aan zulke zware eischen gesteld worden. Welk een serieuse voorbereiding aan de uitbeelding van een dergelijke partituur moet voorafgaan, behoeft nauwelijks be toog. Wij gelooven, dat het Schuurman en zijn orkest gelukt is. de intenties van d»n componist sterk te benaderen, al ls nóg krachtiger en demonischer stuwing en be zieling. compacter eenheid denkbaar. Wij moeten het hierbij over deze sym phonie, waarover nog véél te zeggen zou zijn, laten: een compliment tenslotte voor Schuurman, die met veel concentratie dit slechts één kwartier durende, dcch enorme spanning verelschende werk leidde. Lili Krauss verplaatste ons in de geheel andere en wèl zuiver kiassiek-welluidende klankenwereld van Mozart's Pianoconcert in c kl. t. Zij openbaarde er een zoowel technisch als muzikaal gevoelig meester schap in. Speciaal de sublieme slotvariatles waren gelukkig, doch het melancholieke eerste deel en de charme van het Larghetto waren eveneens werelden van Mozart- schoonheid. aan welker verrukkelijke be- toovering men zich na Pijper en in dezen tijd van winterkou weldadig vei warmde. Het talent van Lili Krauss oogstte geest driftige waardeering. die ook werd overge dragen op het orkest, dat voortreffelijk met haar samenwerkte. Fraaie bloemen vielen de soliste ten deel. Had reeds de opening van dit concert, Liadow's Russische Volkswijzen, bewezen hoe fijnzinnig en klankbekorend het orkest kan spelen wanneer het maar wil dank baar en stemmingsvol zijn deze eenvoudige stukjes in Tschaikowsky's geheel an ders geaarde „Romeo en Julia", was het ensemble nog veel beter op dreef. De ver klanking onder Schuurman's bewogen lei ding was boeiend en meesleepend. al heb ben wij haar nog wel eens hartstochtelijker gehoord. Overigens: deze „muziek" in de ware beteekenis van het woord, dringt door tot het diepst van het gemoed, het melos slaat U in zijn ban en toovert werelden van fan tasie voor! Men betoonde Schuurman en het orkest op enthousiaste wijze zijn dank baarheid. boodschap van 3 Januari: voor verdediging van de democratie als de beste regeerings- vorm, dien de menschheid tot dusver ooit geschapen heeft. Herriot gaf dankbaar uiting aan de hulp van Engeland, aan de vriendschap van Turkije en wees op het heldhaftig verzet van Finland als voorpost der Westersche be schaving tegen ruw geweld. Ten aanzien van het doel, waarvoor Frankrijk vecht, zeide Herriot, dat dit is: Het verzekeren van het recht om te leven van iedere natie, groot of klein en een einde maken aan den bewapeningswedloop. Niet wachten met het verwezenlijken van zulk een arbeid tot den tijd. dat de volken, naarmate men zich verder van den oorlog verwijdert, er de gruwelen van vergeten zijn. doch de naties zoo spoedig mogelijk den vrede te verzekeren, dien zij noodig zullen hebben als gevolg van de ontstellende hoog te harer uitgaven. De organisatie hervatten van een interna tionaal recht, waarbij men zich dient te in- spireeren op de lessen van het verleden. De zekerheid scfieppen. dat elk land met normale en vreedzame middelen in zijn be hoeften kan voorzien en, hetgeen ongetwij feld het moeilijkste deel der taak zal zijn. er naar streven, dat de opvattingen der moraal, die ten onder gegaan zijn. herleven. Zich baseeren op deze gedachte, dat er geen werkelijke beschaving is zonder eerbied voor het gegeven woord Het internationale recht zal gegrond moeten zijn op de wet van de moraal, doch het zal ook verzekerd moeten zijn door een welomlijnd regime van veiligheid. Het zou zijn om aan de toekomst der menschheid te twijfelen, indien volken, die slechts veiligheid verlangen voor hun haardsteden en hun arbeid, op ieder oogen blik konden worden opgeschrikt door de luimen en eerzucht van enkelen. Frankrijk wil niet nieuwe geslachten groot brengen om hen iedere twintig jaar naar het slag veld te brengen. BUITENLAND. Na een maand oorlog in Finland. (3e Blad). Van Zeeland over de positie der vluchte lingen. (4e Blad1). Verliezen in den strijd ter zee. (Ie Blad). Heden belangrijke Zuid - Slavisch-Roemeen- sche besprekingen? (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind. Helder tot licht bewolkt. Droog weer. Des nadits strenge, overdag matige tot lichte vorst. ZES FRANSCHE COMMUNISTISCHE KAMERLEDEN BEKEERD. De Fransche communistische afgevaardig den Honel, Berenson, Langumier. Decorre, Parsal en Dewez hebben aan den Kamer voorzitter Herriot een schrijven gericht, waarin zij de verzekering geven van hun gehechtheid aan Frankrijk en zijn verdedi ging. alsmede aan de verlangens van de arbeidersmassa's op het gebied van vrijheid en democratie. Sedert het begin van den oorlog, zoo zeggen zij, zijn wij gemobiliseerd en wij hebben ons gebogen voor de discipline en onze plichten als soldaat geheel vervuld. Wij kunnen thans verklaren, dat wij slechts kunnen protesteeren tegen een politiek, die geleid heeft tot een aanval op Finland en tot bedreiging van de vrijheid van Frankrijk, door Hitier. Hierboven een aardige opname van de start der heden gehouden „Drie Meren Tocht" bh de startplaats te Rijnza-terwoude. De heer Jac. Bodaan, bestuurslid van de IJsclub ,,Dt Eendracht" (derde van links) geeft den deelnemers de juiste route aan.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1