Waar de Vrouw belang in stelt BE de Greet BALANS OPRUIMING GOEDKOOP Uw kleeding in het Nieuwe Jaar LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Januari 1940 Vierde Blad No. 24478 lOsfe Jaargang Behoud uw aantrekkelijkheid in 1940 Het wachtwoord isEenvoud en sportiviteit We bereiden een smakelijk Zondagsmaal eine wenken voor de huisvrouw „Bliksemafleider" Donkersteeg 1 - Telef. 20706 ONZE MIDZA-BONS bij al uw aankoopen Hoe we van oud nieuw maken Rotterdamsche dames JHOONHEID IS: GEZONDHEID, GOEDE SMAAK EN. DANKBAARHEID. Ieder Jaar wordt op den Oudejaarsavond instens één zucht geslaakt over het feit, it we alweer een jaartje ouder zijn ge- orden! En voor sommigen voegt zich hier j dan altijd weer de meest onuitgespro- m verzuchting: ik ben er ook niet knap- sr op geworden! Dit laatste is echter geen wet van Perzen Meden. Ja. ik durf gerust zeggen, dat •n verstandige vrouw tot op hoogen leef- id haar aantrekkelijkheid kan behouden, nmers: primair is altijd de schoonheid in het karakter, dat in het gezicht tot ting komt, Een lieve, verstandige, intel- ;ente vrouw is nooit leelijk. En ten tweede et een beetje goeden smaak kunnen we t te allen tijde zóó inrichten, dat ons terlijk zich harmonisch bij ons innerlijk .npast. In deze harmonie tusschen innerlijk en terlijk ligt reeds een kern van wat wij hoonheid noemen. Verder is de gezondheid een zeer voor- :am ding. Een gulden regel bij de schoon- ■idsverzorging is deze: Iedere vrouw, die gezond is, een verstan- l sober leven lijdt en haar werk met toe- jding verricht, heeft verder alleen nog aar wat goeden smaak en tact noodig aantrekkelijk te zijn. Mag ik u nu eens een tiental gulden gels geven waardoor u ook in 1940 uw ntrekkelijkheid zult kunnen behouden? Hier volgen ze dan: 1. Breng een beschaafde toon in uw ge- itsverzorging. Maak u weinig of in het heel niet op. Laat uw haar rustig grijs irden of indien u het laat bijkleuren, het en tegenwoordig absoluut onzichtbaar schiedt, houd het dan in een zachte na- urlijke kleur, liefst precies uw eigen :ur. Vermijd zwartaangezette wenk- auwen en oogharen en bijgewerkte gen. Zulk een „harde" opmaak doet juist eventueele rimpeltjes beter uitkomen. Gebruik nooit te lichte poeder. Laat iien een kleurtje op de wangen u nood- telijk lijkt de rouge roze en niet knal- >d zijn. Beter is echter het borstelen der ngen, wisselbaden voor het gezicht en :1 frissche lucht om een gezonde blos te tgen! Forceer uw oogen niet; u krijgt daar- 0r veel te vlug rimpels in oogleden en órhoofd. Hebt u een bril noodig, ga er n direct toe over en kies er een met oote glazen. Dit staat veel jeugdiger. ,1». Denk dikwijls aan uw houding. Draag neus in den wind en daardoor vanzelf kin omhoog. Hierdoor blijft de hals vrij zal deze langer jong blijven. Ook een 'de houding bevordert het jeugdige erlijk. Tracht altijd vriendelijk en opgeruimd kijken. Een droefgeestig gezicht wijst op hsme en maakt erg oud. Zorg voor witte iden. Niemand behoeft tegenwoordig e of onverzorgde tanden te hebben, i. Verzorg uw handen. Zij verraden het ereerst uw leeftijd. Masseer ze, crème ze ed in,verzorg uw nagels en kies een opvallende nagellak. 7. Vermijd opvallende en exentrieke kap- s, ponny en krulletjes. Veel krullen zijn een geschikt voor een volmaakt profiel, bt u dat? Nu, dan is het goed. Let op uw kleeding. Laat het kleuren- lema in orde zijn. Kies géén jonge- 'isjeshoeden, als u boven de dertig bent. Kweek uw gevoel voor humor aan. Een onde lach verjongt en heeft een uit leenden invloed op uw omgeving. Een ■icht zonder glimlach is als een clec- iche lamp zonder stroom. 0. En dan tenslotte: Wees dankbaar. Tel goede dingen in uw leven en vertel er aan anderen. Niets maakt zóó jong een lang leven vol zegeningen dat men iter den rug heeft. En in ieder leven is 1 om dankbaar voor te zijn! FELICITAS. Uw HUID VLEKKERIG Is of wanneer VET- iBMPJES OF PUISTJES Uw teint dreigen te be- h jven. neem dan Radoxlederen avond betten met •m water, waarin een weinig Radox is opgelost, t wonderen. ^poth. en Drog. k 40 ct. p. pak en 15 ct. per klein pakjê. (Ingez. Med.) ubber-handschoenen vormen een uitste le bescherming bij het aardappelschillen voorkomen het ruw worden der handen, bezwaar is echter, dat ze nogal duur en niet zoo heel lang meegaan, ier volgt een eenvoudig middeltje om levensduur te verlengen: U koopt tege- ïrtijd met de handschoenen een doosje djes, waarmee fietsbanden worden ge- ct en voorziet voor het gebruik de rub- randschoenen op duim en wijsvinger, daar waar ze het snelste slijten, van ele van die rondjes. Ze gaan dan veel ;er mee. org voor baby omvat ook o.a. den strijd •n het ..smetten", angst van alle zorg- e moeders. Een geschikt, eenvoudig deltje om het rood worden van de teer- plekjes van de huid te voorkomen, is zachtjes betten met een weinig para- -olie van okseltjes, liesjes enz. Een ede goed middeltje is ook: een handje ix in het laatste spoelwater van de rs te doen. rand 111 de keuken kan ontstaan als het •oleumstel te vol ls en er dus iets uit- omt. 'ertoont zich in uw keuken onverhoeds vlam, verlies dan uw hoofd niet en gooi ok geen water op. Een beetje melk helpt 4-?r: de vlam is dan meteen gedoofd! De invloed van de moeilijke tijden die wij beleven, komt ook in de mode tot uiting. Maar dit beteekent geenszins, dat we on verschillig gekleed moeten gaan. Integen deel: de échte vrouw heeft het te allen tijde verstaan, door een smaakvol, harmonisch uiterlijk haar omgeving te verblijden en te bemoedigen. Wél heel begrijpelijk en tevens verheu gend is het. dat de mode 1940 zeer eenvou dig is: er kan met weinig stof worden vol staan en een zeer sobere garneering is voldoende, is zelfs het meest effectief. Onze teekening geeft u enkele voorbeel den van gracieuze, eenvoudige en sportieve winterkleedlng-1940. Van links naar rechts: een japonnetje van mat-crêpe, een zeer simpel, meisjes achtig jurkje van wollen stof met witten kraag en ceintuur, een namiddagjapon van donkere crêpe met mooie knoopen en sjerp als versieringen en een zeer fraai model in yersey-de-soie. Is hier misschien ook iets voor u bij? Het. is tropisch!" zei de dikke heer met het tomaatroode gezicht. „Het is balsemiek!" verzekerde de kellner, die zich met moeite door het nauwe paadje wrong, dat tusschen de twee rijen tafeltjes op het hotelterras was uitgespaard. De geuren van gebraad en gebak mengden zich harmonisch met de drukkende hitte. „Het is gewoonweg tropisch!" verklaarde de heer nogmaals, terwijl hij zuchtend aan mijn tafeltje plaats nam. „Er komt trouwens zwaar weer opzetten, ik voel het in mijn schouder". Op hetzelfde moment voelde ik het op mijn neus, waar een dikke druppel, die van den rand der markies was afgerold, nogmaals uiteenspatte. Sommigen van de gasten vluchtten naar binnen, maar de meesten bleven zitten om onder het genot van een welverdiend regenbuitje hun maaltijd voort te zetten. Aan het tafeltje naast ons zat een jong- mensch in grijs flanel. Zoo op het oog een doodgewone Jongeman, die zich in niets van zijn soortgenooten onderscheidde Maar bij nadere beschouwing onderscheidde hij zich tóch: hij onderscheidde zich n.l. door het verbluffende feit. dat hij op dit tjokvolle terras, een tafeltje voor vier personen blij vend in beslag nam. De zaak begon me te interesseeren en Ik lette scherp op. toen een echtpaar van mid delbaren leeftijd het tafeltje naderde. „Pardon, zijn deze plaatsen vrij?" „Zeker, zeker", zei de jongeman beleefd, tenminste, wanneer u er geen hinder van hebt, dat vlak achter uw rug de bliksem afleider is". En hij wees met een charmant glimlachje op een dun ijzerdraad. dat langs den buitenmuur afliep en in een looden pijp verdween. „Och nee, Jan, laten we dan maar liever binnen gaan zitten", zei de dame angstig en onder zwak protest van haar echtgenoot maakte zij zich vlug uit de voeten. Toen kwam een forsch heer met een vroo- lijk gezicht aan het tafeltje. „U permitteert?" Zeker, zeker, als u er geen hinder van heht. dat vlak achter uw rug de bliksem afleider is". De forsche man keek belangstellend naar het ijzerdraadje en zei toen: ..Welnee, een bliksemafleider is er toch immers, om den bliksem af te leiden". De jongeman zweeg gekrenkt en zei toen met een zuurzoet lach ie. dat het toch niet ieders werk was om vlak bij een bliksem afleider te zitten Een knetterende donderslag overstemde het antwoord van den forschen heer. „Nu is het stellig vlakbij ingeslagen", zei de iongeman vriendelijk. „Best mogelijk" was het antwoord daar om is het maar goed, dat we een bliksem- afleider hebben, wat u?" votA /^ekjjecte cfafidehoóe 5945 (Ingez. MeCJ Hoewel. en hij begon een opgewekt verhaal over zijn oom Kees. die in zijn huis kamer door den bliksem getroffen werd, hoewel er juist een nieuwe bliksemafleider op het huis was geplaatst. De jongeman zag eruit als een donder wolk. Hij schoof onrustig op zijn stoel heen en weer, keek telkens op zijn horloge en dan weer naar den ingang Op dit moment kwam een jongedame, slank en blond, zoekend langs het paadje. Het jongmensch van den bliksemafleider sprong op en liep haar enthousiast tege moet. „Eindelijk!" riep hij. „Heb je zoo lang moeten wachten, stum- perd?", zei het meisje, terwijl ze ging zitten „het onweer „U hebt deze dame nog niet gewaar schuwd voor den bliksemafleider", mengde zich hier de forsche heer in het gesprek. De jongeman wierp hem een woedenden blik toe, terwijl het meisje geïnteresseerd vroeg, wat dat dan was met dien bliksem afleider. „O, maakt u zich niet ongerust", zei de heer vaderlijk, „een bliksemafleider is er toch immers om den bliksem af te leiden. Of niet? Hoewelen wijlen oom Kees dook onheilspellend aan den horizon op. Men kon de spanning snijden. Een geluk, dat op dit moment de klok van een naburigen kerktoren negen sloeg. De heer trok doodelijk verschrikt zijn horloge, te voorschijn, sprong op en verwijderde zich, na uitvoerig te hebben betoogd, hoe het hem speet, dat er aan het aangename gesprekje zoo opeens een eind was gekomen. De beide jongelui keken elkaar eenigszins verdoofd aan en het meisje vroeg nogeens: „maar wat wou hij toch aldoor met zijn bliksemafleider?" „O, schei toch uit! Wat ben ik blij, dat ik je eindelijk voor mij alleen heb!" „Heusch waar?" „Net zoo waar als dat die draad daar geen bliksemafleider is". „Maar wat is het dan?" „Een van die middelen, die door het doel geheiligd worden", besloot de jongeman En er ontspon zich een geanimeerd fluister gesprek. dat mij verder niet interesseerde. Want dat soort gesprekken ken ik allang uit mijn hoofd Ossetong en kaifstong met verschillende sausjes. Bij het koken van ossetong 1 tong voor 6 a 8 personen i gaan we eerst de tong keu ren op verschheid, vooral het keelstuk goed nakijken. Daarna in koud water leggen tot ze gekookt wordt. Daarna stevig afwrijven met zout, dat heel goed het vuil wegneemt. De tong goed wasschen en opzetten met zooveel water dat de tong heelemaal onder staat. 10 gr. zout per liter water toevoegen De tong zachtjes plm. 3 uur laten koken, totdat het vel van het dikke gedeelte en de beentjes gemakkelijk loslaten. Het vel er afnemen en het vel en het keelstuk er af snijden. De tong ln niet te dunne plakken snijden, op een verwarmden schotel leggen en de saus er gedeeltelijk over heen gieten. Het kookwater moet meestal verdund wor den eer men het voor soep of saus gebruikt, omdat het zout is. Behalve met bruine saus kan men de tong geven met zure saus en als groente witte boonen of flageolets. Kaifstong wordt op dezelfde manier klaar gemaakt. Men rekent 1 tong voor 3 a 4 personen. Kooktijd l'/s a 2 uur afhankelijk van de grootte. Kaifstong geven met zure saus en witte boontjes of flageolets of met zure eiersaus of met witte ragoütsaus. Van het kookwater van de tong kan men den volgenden dag uitstekend soep maken. Van het keelstuk worden alle goede stukjes vleesch afgenomen en gebruikt als vulsel in de soep. De bouillon wordt gezeefd, op smaak verdund met wat kokend water en gemeten. Op 1 liter bouillon neemt men dan 40 gr. vermicelli of rijst en een portie soepgroente. Na het schoonmaken en wasschen laat men de kleingesneden groente 3/4 uur ln de bouillon koken en de rijst of vermicelli '/j uur. De soep met peterselie afmaken. VERSCHILLENDE SAUZEN. Witte ragoütsaus bij kaifstong (4 perso nen): Vs 1. bouillon van de tong (verdund met wateri. 40 gr. bloem. 40 gr. boter, 1 eidooier. 1/4 d.l. room, 1 eetlepel witte wijn. 1 uitje, peterselie, 1 worteltje (in plakjes gesneden), thijm, foelie, 1 blikje champig nons, ons kalfsgehakt. Bereiding: De kruiden in de bouillon laten trekken en daarna zeven, van boter, bloem en bouillon een gebonden saus maken. Deze goed roerende bij .het geklopte eidooier en den room gieten. De saus op smaak afmaken met de wijn, wat citroensap en het nat van de champignons. Deze in de helft gesneden door de saus roeren, evenals het gehakt, dat met kruiden, cl en beschuit is aange maakt, tot heele, kleine balletjes gerold is, die plm 10 minuten in wat bouillon gaar ge kookt zijn. Zure eierensaus. Benoodigdheden(4 per sonen): 10 gr. bloem. 2 eieren, 2 d.l. water, 'h d.l. azijn, 50 gr. boter. Bereiding: De eieren kloppen. De bloem aanmengen met een paar lepels geklopt ei. alle kluitjes er uitroeren, dan de rest van de eieren, het water, de azijn en iets zout toevoegen. De massa onder goed roeren laten doorkoken, zoodat de bloem gaar is. De saus van het vuur nemen en afmaken met de boter, die bij kleine stukjes tegelijk toegevoegd wordt. Bruine saus. Benoodigdheden (4 perso nen J/i 1. bouillon van de tong i verdund met water), 50 gr. bloem. 50 gr. boter. ui. thijm, laurierblad, peperkorrel. 1-tomaat of wat puree, soya of madeira of, Engelsche saus. wortel, peterselie. Bereiding: De kruiden in de boter eenigen tijd fruiten, zonder dat de boter bruin wordt (10 minuten). Met een schuimspaan de krui den uit de boter scheppen, goed uitdrukken zoodat er niet te veel boter verloren gaat. Dan de bloem er bijdoen en deze lichtbruin bakken. Onder goed roeren de gezeefde bouillon er bij gieten, de saus door laten koken en op smaak en kleur afmaken met Madeira en soya of Engelsche saus. geeft U DE gelegenheid Uw garderobe aan te vullen. Wacht niet tot het te laat is XliX!* Haarl-str. 137 - hoek Donkerst. 2-4-6 5946 (Ingez. Meel.) Zondag: Kerrysoep. biefstuk, spruitjes, aardappelen. Brusselsche appelen. Maandag: Varkenskarbonaden, savoye- kool, aardappelen, vruchtensla. Dinsdag: Hutspot met klapstuk, water- gruel. Woensdag: Rollade, bieten, aardappelen, rijstebrij met abrikozen. Donderdag: Groentesoep, koude rollade, aardappelen, aoete appelen. Vrijdag: Macaroni met kaas ln schelpen, kropsla, gekookte visch, mosterdsaus, aard appelen, havermoutpap. Zaterdag: Erwtensoep, gebraden appelen. RECEPT. Schattig regenkapje van een ouden mantel De regenkapje6 in iedere kleur en vorm vieren tegenwoordig hoogtij. Bi] hevige regenbuien ondervindt men echter nogal Brusselsche appelen. Benoodigdheden (4 pers.)8 zure appelen b.v. bellefleurs. 60 gr. boter, 60 gr. bloem, 60 gr. basterdsuiker. 3 eieren, 2 dl. melk, 2 eetlepels bessengelei, zout. Bereiding: De melk imet de helft van de boter aan den kook brengen. Het meel in eens toevoegen en zoo lang op het vuur blijven roeren tot de massa glad is en van de pan loslaat. De suiker er door roeren, dan de rest van de boter en één voor één de eieren. De appelen boren en schillen, wasschen en in een vuurvasten schotel zet ten. De holten vullen met bessengelei. Het deeg er overheen gieten zoo. dat de appelen er geheel mee bedekt zijn. Het schoteltje in den oven zetten gedurende 1 uur tot het gaar en lichtbruin is. Dadelijk opdienen, omdat bij afkoelen het deeg inzakt. willen ook genoemd worden als verbruik- sters van Jozo en Nezo voor alle spijzen. Zuiverder zout bestaat er volgens deze dames niet. 5928 (Ingez. Med.) eens het bezwaar, dat hals en schouders onvoldoende beschermd zijn, of dat de das, die men omknoopt, nat wordt en men er dus spoedig verregend en onoogelijk uitziet. Iets dergelijks zal nooit het geval zijn. in dien u nog een ouden regenjas hebt hangen, die u kunt gebruiken voor het maken van het aardige kapje op onze teekening. Een lezeres, die in dit geval verkeerde, vroeg ons onlangs om raad. Hier voigt dan het model van het eigen gemaakte regenkapje, waarmee wij hopen, tevens nog anderen van dienst te zijn. De twee stukken, hierbij afgebeeld, vor men samen de helft van het patroon, ab links is de voorkant, waar men een flinken zoom aan moet knippen. Men stikt den zoom erin en rimpelt het kapje in met een ste- vigen band of elastiek. Men legt vervolgens punt a van beide teekeningen op elkaar en naait de twee stukken volgens de stippel lijn samen. De andere helft natuurlijk precies het zelfde. cd rechts is de achternaad. Van voren sluit het kapje met knoop en knoopsgat. Dit patroon is zóó eenvoudig, dat het onmogelijk mtdukken kan. Probeert u het maar eens. Vooral van geruite waterdichte stof zal zooii kapje bizonder flatteus staan!

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13