ATIEK Na ruim een maand oorlog in Finland Luchtbescherming is veel verbeterd LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 12 Januari 1940 D, GEMENGD NIEUWS Ketelontploffing te Enschedé Positie der Finnen is zeer gunstig VRAGENRUBRIEK Honger j>h 1<h>ilooVst? DAGBLADRECLAME Plattelandspolitie moet centraal geleid worden BEDRIJF MET 100 MAN TIJDELIJK STILGELEGD. Te Enschede heeft in de textielfa briek ,3ato" gisteravond laat In het ketelhuis een ernstige ontploffing plaats gehad, welke vermoedelijk ont stond doordat zich explosieve gassen in het rookafvoerkanaal hadden verza meld. Het ketelhuis werd geheel verwoest de groote fabrieksschoorsteen barstte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Als gevolg van de ontploffing zal bet bedrijf waar ruim honderd per sonen werkzaam zijn, voorloopig moeten worden stilgelegd. ZWEEDSCH S.S. „VENERN" GESTRAND. Gisteren Is het Zweedsche s.s. Venern op de Westergronden bij Terschelling gestrand De sleepbooten Neptunus en Bornrif voe ren onmiddellijk uit om assistentie te ver- leenen. Voor de bemanning van de Venern bestaat geen gevaar. De Venern meet 1171 bruto register ton en ls eigendom van de reederlj Hugo Silvén te Skffle. FELLE BRAND TE HILVERSUM. Gisteren heeft te Hilversum een felle brand gewoed in het perceel Emmastraat 58. Vermoedelijk ls hij ontstaan door de centrale verwarmingsinstallatie, waarbij de lichte constructie van het huis, dat in het laatst van de vorige eeuw als zomerhuis is gebouwd, meewerkte en aanleiding was dat het vuur zoo snel om zich heen greep. De brandweer is met een viertal stralen enkele uren bezig geweest. Het linkerge deelte van het perceel is totaal verwoest, het rechterdeel heeft zeer veel waterschade gekregen. Ook de schade aan den inboedel waaronder kostbare schilderijen en andere kunstvoorwerpen, is belangrijk. De bewoners waren afwezig. Verzekering dekt de schade. Vad. FRIESCH HARDRIJDER BIJ DE JACHT GEWOND. De heer Tijs Klompmaker uit Oudekaskel, een zeer bekend Frlesch hardrijder en jager die gistermiddag in de omgeving van Tijnje op de ganzenjacht was, kreeg door een ongelukkig toeval de volle lading van een ganzenroer in het onderbeen en is zeer ernstig gewond. De getroffene werd naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het onderbeen geamputeerd moet worden. Klompmaker was enkele jaren geleden de snelste Friesche rijder. Hij was tweemaal kampioen van Nederland en voorts van Friesland, Groningen en Drente. Vad DOODELIJK ONGEVAL OP HET IJS. Een 11-jarige jongen, J. Broekhulzen, is zoo ernstig op het ijs gevallen, dat hij een hersenschudding opliep en aan de gevolgen daarvan ls overleden. WIELRIJDER KWAM TE VALLEN. Gistermiddag is op het Achterklooster te Rotterdam de negentienjarige wielrijder J. M. Kloos uit de Jan Luykenstraat geval len. Hij kwam met het hoofd op de straat terecht en kreeg een schedelbasisfractuur. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd en ter verpleging opge nomen. Zijn toestand ls zorgelijk. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET WINTERWEER IN NOORD-ITALIË. Na een nieuwe sterke temperatuurdaling tot zeven graden vorst, woei gisteren een ijskoude wind met een snelheid van 130 K.M. per uur over Triest. De storm was zoo hevig, dat het den voetgangers nauwelijks mogelijk was zich op straat staande te houden. Tal rijke personen werden tegen den grond ge slingerd en gekwetst. Een bejaarde man is aan zijn verwondingen bezweken. Hier en daar wisten de kabels der in de haven lig gende schepen tegen dn druk van den wind geen stand te houden. Schade van beteeke- nls kon echter vermeden worden. In Venetië heeft de storm verscheidene schoorsteenen afgerukt en is schade toegebracht aan de gevels van huizen. EEN HITTEGOLF IN ZUID-AMERIKA, li Gisteren zijn te Buenos Aires twaalf per sonen omgekomen en acht ernstig onge steld geworden tengevolge van een hitte golf. zoo hevig als men in dertig jaar niet heeft gekend, s Het land barst van de droogte en de oogst heeft veel te lijden. DE KOUDE. De temperatuur in Lithauen is thans lager dan in den gedenkwaardigen winter van 1928: een vorst van 41 graden heeft men in Lithauen nog nooit geregistreerd. De dorpsbewoners hebben gebrek aan brand stof. In de streek van Wilna wordt het vee )l in de stallen door wolven gedood. Bij Ruednlnkai hebben wolven een koopman aangevallen, die zijn arreslede in den steek moest laten en een boerderij binnen vluchtte. In het Zuiden van Servië zijn zes per sonentreinen ingesneeuwd. Reddingsbriga des, van ski's voorzien, zijn vertrokken om de passagiers te bevrijden. HET MIJNONGELUK IN WEST-VIRGINIA. Nog geringe hoop op redding. Specialisten zetten de pogingen voort tot redding der arbeiders, die sedert Woensdag- avond zijn opgesloten in een mijngang te Pont Creek In West Virginia (V. St.) na een Wie weet wat Riheumatiek is, uit barre ervaring, die weet óók dat deze verschrik kelijke kwaal, meit haar chagrijnige, steeds weerkeerende pijnen, een mensch zijn heele leven vergalt. Dagen en nachten pijn in lijf en leden en als de pijnen eens een oogenfblik afnemen, dan is dat om steaks zoo ongelegen mogelijk weer terug te keeren in heviger kracht. Rlheumatiek ls een sloopende pijn, die ont staat omdat schadelijke zuren zich opihoo- ipen en vastzetten in spieren en spiefweef- sels. nu hier dan daër. Rheumatiek uit zich dn vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen altijd snerpende pijnen zijn. Die pijnen te ver zachten, dde oorzaak weg te nemen, dat is de taak van Krusohen Salts. De zes mine rale zouten, waaruit dit heilzaam preparaat ■ls samengesteld, bestrijden Uw kwaal in haar oorzaak: ze zuiveren het bloed. Dat wordt vrijgemaakt van die pijmverwekkende schadelijke zurenop volmaakt natuur lijke wijze. De wonderlijk weldadige uit werking van Kruschen Salts, regelmatig gebruikt, is een gevolg van de verhoogde aotle dde daardoor uitgaat van Uw lever, nieren en ingewanden.,Naarmate die weer tot verjongde actie komen en dat kan niet uitblijven met Kruschen Salts! zuiveren en füiteren ze weer net als vroeger, alle sohadeüljke zuren uit U>w bloed. Tot nu toe zetten die zich vast en veroorzaakten Uw pijn maar dan worden ze afgevoerd langs natuurlijken weg. zooals dat hoort dn leder normaal gezond gestel. Volg tooh het voorbeeld van die duizenden en duizen den dankbare gebruikers van Kruschen Salts. Begin er óók mee! lederen morgen bij het opstaan de beroemde kleine dosis, zoovéél als er op een cent gaat. Kruschen zal U goed doen en weer de oude maken: vrij van pijn, vrij in Uw bewegingen. En ge zult zoo dankbaar zijn! Voor Uwe won dere redding van de onmetelijke ellende, die Uw kwaal anders nog ten gevolge zal hebben. Krusohen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f. 0.75 en f. 1 AO (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. 5981 (Ingez, Med.i ontploffing, welke zich op 200 meter onder gronds heeft voorgedaan. Vier lijken zijn reeds uit het puin te voorschijn gehaald, doch de taak der redders wordt bemoeilijkt door de aanwezigheid van mijpgas. De mijndirectie heeft bekend gemaakt, dat zich op het oogenblik van de Ontplof fing 138 man ln de mijn aan het werk be vonden doch dat 47 erin waren geslaagd te ontsnappen. De redders naderen thans de plaats, waar men meent, dat de mijnwerkers bedolven zijn. De directeur van de mijn heeft verklaard, dat hij hoopte, dat vijftig tot zestig mijn werkers levend aangetroffen zullen worden. Oude mijnwerkers, die tal van ongelukken van dit soort hebben meegemaakt, vreezen echter, dat alle mannen zijn omgekomen. United Press meldt nog: De reddings ploegen zoeken door wolken gas en over hoopen gevallen leisteen. De doorgang ls zoo nauw, dat. slechts zes mannen tegelijk aan het reddingswerk kunnen deelnemen. Het gas hangt nog zoo dicht in de mijn, dat een ploeg ondanks zuurstoftoevoer slechts een half uur beneden kan blijven. Duizenden menschen staan in bange af wachting aan den ingang van de mijn ln de hoop nog een goed bericht te kunnen krijgen. DE AARDBEVING IN TURKIJE. Aantal dooden officieel op 25.000 geschat. Het Turksche ministerie voor binnen- landsche zaken en het ministerie voor volksgezondheid schatten officieel het aan tal dooden. bij de aardbeving omgekomen, op 25.000: het aantal gewonden op 8000 en het aantal vernielde hulzen op 30.000. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de overlevenden van de recente aardbeving geleidelijk weer in normale levensomstandigheden gebracht worden. De overstroomingen, die op de aardbe ving zijn gevolgd, hebben groote verliezen aan menschenlevens en een onberekenbare materieele schade veroorzaakt. In een door de geheele pers gepubliceer- den oproep vraagt de Grteksche minister president Metaxas, hulp tê verleenen aan Turkije, waarmede Griekenland door on verbreekbare vriendschapsbanden en een nauw bondgenootschap is verbonden. De regeering van Britsch-Indie heeft duizend tenten geschonken aan de Turk sche regeering voor de slachtoffers van de aardbeving. J. B. de G. te L. Secretaris der commissie voor de Marnlx van Sint Aldegonde-herdenklng is prof. dr. J. N Bakhuizen van den Brink. Rapenburg 40 alhier. De tentoonstelling vindt geen doorgang: de herdenking zal plaats vinden tijdens het a.s. Lustrum. H. A. B. te L. De datum van het afzwaaien ls nog niet bekend. M. V. te N. Vergoeding van kosten, scha den en interessen voortspruitende uit het niet nakomen eener verbintenis, is dan eerst ver schuldigd. wanneer de schuldenaar, na ln ge breke te zijn gesteld, nalatig blijft om die ver bintenis te vervullen U moet verzoeken de dagvaarding thans on gedaan te maken. U soudt anders de kans loopen bij het niet voeren van verweer op de terechtzitting, btj verstek te worden veroor deeld. Het Fransche Havas-bureau geeft het volgende overzicht van den toestand ln Finland Op 30 November 1939 bij het aanbreken van den dag vielen de sovjet-Russische troepen Finland aan langs negen verschil lende wegen, waarbij zy trachtten het kleine Finsche leger te verpletteren onder de massa's van hun manschappen en hun materiaal. Aan het einde van den 42sten dag van den oorlog is het Finsche leger erin geslaagd in onophoudelyke gevechten, waarvan sommige den omvang aannamen van groote, hevige veldslagen, het roode leger te stuiten op vüf punten en het terug te drijven bulten het Finsche gebied op vier andere punten. Terwyi aan het eind van de eerste helft van December de Russische troepen erin geslaagd waren op te rukken tot ruim 100 kilometer op Finsch gebied, gaat hun maximale terreinwinst op het oogenblik de 60 K.M. niet te boven op de plaats, waar de toestand voor de Russische legers het gunstigst is, in de streek van Salla. Op minstens drie punten hebben Finsche patrouilles den oorlog op sovjet gebied over gebracht. In het licht van de berichten uit de meest verschillende bronnen in Finland, kan men den volgenden voorloopigen balans opmaken, die in staat stelt te constateeren, dat het leger van Mannerheim definitief den slag aan de grenzen heeft gewonnen. Op de Karellsche landengte zyn de Rus sische troepen na een langen en kostbaren opmarseh door de vooruitgeschoven stellin gen van de Mannefheimlinie op de eigen- lyke weerstandsllnie aangekomen. Al hun aanvallen op dit geheel van zorg vuldig versterkte stellingen zyn te ver- geefsch gebleven. Eerst hebben zij getracht zich een weg te banen langs het water by de Talpale. Vervolgens keerden zy hun po gingen naar het beboschte en heuvelachtige gebied, dat zich uitstrekt tusschen het meer Vuoski en den oever 'van de Finsche Golf. zy werden spoedig ontmoedigd door den Finschen weerstand, die schitterend gehol pen wordt door den aard van het zeer door sneden terrein en zy trachtten toen aan te vallen ln de streek, die gedekt wordt door het lange, smalle SuVantomeer, onmiddeliyk ten Westen van Taipale. Aangezien het terrein hier veel minder beboscht ls en betrekkehjk vlak, hoopte de bevelvoering van het roode leger klaar- biykeüjk er in te slagen hier met haar massa's een doorboring tot stand te kunnen brengen. De sovjet-Russische aanvalsgolven werden onverbiddelijk tot staan gebracht op het ijs van het meer door de automati sche wapens der Finnen, die zich genesteld hadden op den stellen oever van het meer Nadien bleef de sovjet-Russische bevelvoe ring in het defensief, zich bepalende tot geschutvuur en tot het- doge uitvoeren door haar troepen van defensieve grondwerken. Gemeld wordt, dat in oeze streek de Russen een origineel patrouillesysteem ln het leven hebben geroepen. Teneinde de hinderlagen te vermüden, waarin hun patrouilles regel matig vielen, laten zij steeds hun gevecht wagens veiligheidstochten maken tusschen de voorposten. Het gebruik van de. tank met strikt defensief doel, terwyi deze oorlogs machine uitgedacht en gewooniyk gebruikt wordt voor offensieve doeleinden, is nogal verrassend. Onmiddellijk ten Noorden van het Ladoga- meer zyn de Russen tot dusverre tegenge houden voor de voornaamste weerstands stelling der Finnen. Deze begint bij het meer Jaenisjaervi en ligt ln zeer gunstige positie in heuvelachtig gebied langs de ri vier Jaenisjookkl met het dorp Harllu als middelpunt en de stad Sortavala als wapen depot op twintig kilometer achter de linie Op het oogenblik wordt gestreden op 15 KM. ten Oosten van deze weerstandslyn, die volkomen Intact ls, op een plaats, waar de vlakte, die hyna zonder strijd door de Finnen verlaten was, doorsneden begint te worden door terrelnoneffenheden. De Fin nen hebben trouwens voortdurend succes sen behaald ln dit gebied, tydens gevechten by Loimola, op eenlge K.M. afstands van Suistama en Kitela. Een weinig Noordeiyker, bij Suojaervi en Tolvajaervi, zyn de Russische troepen reeds tegen het einde van December tot op de grens teruggeworpen. Even boven den 63sten breedtegraad in den sector Ilomantsi, zyn de Russen tegen gehouden door de Finnen, wier weerstand ten zeerste vergemakkelykt werd door het uiterst moeiiyke karakter van het terrein. De vierde sovjet-Russische aanvalscolonne ten Noorden van het Ladoga-meer, by de spoorbaan tusschen Joensuu en Nurmes, is uiteengedreven en Finsche patrouilles met ontploffingsmlddelen zyn hier diep door gedrongen op Russisch gebied, waarby zy achter de Russische linies vernielingen ver oorzaakten en desorganisatie deden ont staan. Ter hoogte van den 64sten breedtegraad zou de vyfde Russische colonne, die de om geving van Kuhmonieni had bereikt, aan den oever van het meer Ontoejaervi, op het oogenblik met omsingeling worden bedreigd en gevaar loopen hetzelfde lot te onder gaan als de 163ste en 44ste divisies by Suomussalml en Raate, die volledig vernie tigd zijn door de Finsche troepen, welke toch veel geringer in aantal waren. De overwin naar in die beide veldslagen is kolonel Siilas Vuo, de vroegere commandant van het militaire district Ulo, veteraan uit den on- afhankeiyksoorlog van 1918, dl? door zyn overwinningen de provincie Ostrobothnle, de wieg van de nationale Finsche beweging bevrijdde. Zoo hebben de Finnen op alle fronten van het eigeniyke Finland, zoowel by de ver sterkte linies op de Karelische landengte als in het vlakke land den tegenstander gestuit of verslagen Zonder dat men daarmede ook maar in het minst de buitengewone krachts inspanning van de weinig talrijke Finsche troepen geringer wil voorstellen, moet ge constateerd worden, dat het Finsche leger schitterend geholpen is door de weersom standigheden. In tegenstelling met Polen, welk land het slachtoffer is geworden van de droogte, die den inval der Duitsche ge motoriseerde divisies vergemakkelykt heeft, heeft Finland geprofiteerd van een welwil- lenden winter; die drie weken eerder inge zet is dan gèwoohiyk. En deze vroege winter is tevens byzonder streng geworden. Sedert twintig Jaar was er niet zooveel sneeuw ge vallen en was de koude niet zoo fel geweest. In Lapland zyn de Russische troepen erin geslaagd een deel te behouden van de ter reinwinst, die in den aanvang van den veldtocht was verworven. Al zyn de deta chementen, die den weg van Rovanieml naar Petsamo in het uiterste Noorden be dreigden, verslagen by Savukovski en vooral by Kemljaervl, de kern der Russische troe pen handhaaft zich toch by Salla. zy wor den begunstigd door het feit, dat hun bases, gevestigd ln de streek van Kannalahtl aan de Golf van de Witte Zee, die denzelfden naam draagt en den weg van Moermansk betrekkeiyk dicht by zyn. Zy beschikken over een weg, die weliswaar in vrij slechten staat verkeert en alleen éénrichtingsverkeer toelaat, maar die toch vrij kort is. Overigens ls de positie van Salla, gelegen in het mid den van een kleine vlakte, tusschen twee berggroepen, vrij sterk. De aanwezigheid op de beide flanken van deze bergen, waarin troepen maar nauwehjks kunnen doordrin gen, ook al zyn zy zoo weinig talryk en bewegelijk als de Finsche detachementen, vormt een betrekkeiyke beschutting van de sovjet-troepen voor omsingelende bewegin gen, zooals die elders ten opzichte van sovjet-divisies ten uitvoer werden gelegd. Over den toestand ln het gebied van Petsamo heeft men weinig byzonderheden. Het staat echter vast, dat na een opmarseh, die op 'een gegeven oogenblik zich uitstrekte over bijna 100 K.M., de sovjet-Russische be velvoerders het gevaar van dezen opmarseh in een smalle strook hebben begrepen, erin geslaagd zyn zich los te maken en terug te trekken naar de zeebasis Petsamo. waar zü het voordeel hebben van ravitailleering over zee. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of olet geplaatste stukken wordt olet teruggegeven. LEVENSGEVAARLIJK Geachte Redactie. Het is Jammer, dat J. W. niet Uw blad leest, anders had ook de geachte inzender J. W. de ontboezeming gelezen, gegeven in Uw blad van 19 December j.l. door „Een belanghebbende". De klachten en opmerkingen van J. W. doen mij denken aan de uitlating van den Weth. van Fabricage by de behandeling van de begroo ting van 1939. Genoemde weth. antwoordde den heer Wilmer, dat asphalteering van de RUn- en, Schiekade te gevaarlijk zou worden. In Uw blad van 28 Februari 1939 gaf ondergeteekende enkele opmerkingen daartegen, terwfll hy aan toonde, dat de gemeente zelf den gevaariyken toestand in de hand werkt, ook zonder asphal teering. Nu na een jaar moet ik tot mUn spyt consta teeren. dat de gebreken zeer verergerd zyn. door de steeds verkeerde bewerkingen van den weg, door het middengedeelte op te hoogen met van den waterkant afgegraven materiaal. Juist nu. met deze gladheid, wordt het verkeerde profiel goed zicht- en voelbaar. Hadden de bewoners van de Rijn- en Schie kade gehoopt, na lezing van het Ingezonden Stuk van 19 Dec. ln Uw blad. dat deze kwestie bij de behandeling van de begrooting voor 1940 naar voren gebracht zou worden, te meer waar Ja, ja, je moet dat stel hooien, als ze van 'tijs thuiskomen. Ze rammelen letter lijk van den honger. Maar daar ls op gerekend hoor. Er staat stevige kost op tafel. Stamppot met de echte, Geldersche rookworst van Stegeman. Wat zullen ze smullen! Want die fijne ge kruide worst van Stegeman, met de pikante, zachte rook- smaak, wordt door jong en oud bijzonder gewaardeerd. Als U weer rookworst koopt, let dan op het loodje van Stegeman's echte Geldersche. mtt ons résvrMjet. 5979 (Ingez. MedJ zü onder de bewoners een raadslid tellen, helaas die wensch is niet in vervulling gegaan. Zou niemand der Raadsleden, die meerdere malen de R.- en Schiekade passeeren, de ontboezeming van „Een belanghebbende" gelezen of er aan gedacht hebben? Geachte Redactie, wij weten, dat voor alge- heele verbetering verbreeding noodzakelijk is. Maar de bewoners zouden al voor een groot deel geholpen zijn, als zij zomers van de stofwolken en 's winters van de modder en de plassen ver lost waren. Het ls niet alleen een zaak voor de bewoners, maar voor allen, die dagelijks per voet, per fiets of per auto dezen landweg pas seeren. U dankend voor de opname, Uw abonnee, P. DE WOLF. e rugqegraat van elk goed reclame-plan Begrooting Binnenlandsche Zaken. Blykèns het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de rljksbegrootlng van binnenlandsche zaken voor 1940, merken verscheidene leden op, dat de ook by hen gewekte indruk van onvoldoende doortas tendheid ten aanzien van den wetgeven- den arbeid door 's ministers verklaring hieromtrent in de memorie van antwoord is weggenomen. Eenige leden wezen op den ongewensch- ten toestand, dat Nederland nog vrywel het eënigë land ls, waar niet de zzme-tyd is ingevoerd. Een regeling, geiyk aan die van België, zou een groote en nooddge ver betering zijn. Enkele leden wezen op de groote voor- deelen, die, gezien de huidige omstandig heden, voortvloeien uit het werken van vrouwen in overheidsdienst. Van verschillende zyden werd betreurd, dat in gemeenten, die van het rijk op de een of andere wyze steun ontvangen, het onderwys ln lichameiyke oefening met het oog op de kosten niet meer door vakonder wijzers zal mogen worden gegeven. Verscheidene leden verklaarden zich al lerminst voldaan over de wyze, waarop de minister meent de gemeentelijke zelfstan digheid te kunnen handhaven. Naar het oordeel van sommige leden zal wat betreft de organisatie der politie voor al voor het platteland als ideaal moeten worden gesteld een algemeen rykspolitie- corps onder eenhoofdige leiding, waarin onze in te veel corpsen verdeelde en daar door kostbare en stroef werkende politie macht behoort te worden opgelost. Enkele leden meenden ln de verminde ring van het subsidie voor de vrijwillige burgerwachten met ruim f. 24.000 en van dat voor den bijzonderen vrywilligen land storm met f. 41.000 en de bestemming van deze belde bedragen voor organisatie van den vrywilligen burgerlijken dienst een bescheiden stap in de goede richting te zien. Verscheidene leden betuigden hun waardeering voor de vorderingen, op het gebied van de luchtbescherming in het afgeloopen jaar gemaakt. De or ganisatie begint, aldus deze leden, haar voltooiing te naderen, terwijl ook de outillage van de gemeenteiyke diensten belangrijk is verbeterd. Intus- schen zou een meer intensieve be moeiing van de rijksinspectie niet on welkom zijn. Voorlichting en leiding van een centrale instantie kunnen voorkomen dat veel nutteloos werk wordt verricht. Eenlge leden gaven uitdrukking aan het huns Inziens bij een groot deel der burgery levende gevoel van onzekerheid ten aan zien van de vraag, of in het algemeen de evacuatie-maatregelen wel zoodanig zijn voorbereid, als thans het geval behoort te zyn. De gemeentelyke autoriteiten kun nen ten deze veelal niet de gewenschte inlichtingen verschaffen De leden, hier aan het woord, spraken de hoop uit, dat in de onderhavige aangelegenheid zeer spoedig de noadige klaarheid zal worden gebracht. Terwyi sommige leden den minister hulde brachten voor zyn voorzichtig beleid inzake de volkshuisvesting, werd van an dere zyde gewezen op de noodzakelykheid van spoed by het treffen van de maatre gelen tot verbetering van den woningtoe stand. vooral ten plattelande. Ook echter voor groote en middelgroots steden ls nieuwbouw noodig. Vele leden achtten het noodzakelijk, dat spoedig maatregelen zullen worden getrof fen, waardoor het wonen in woonwagens en woonschepen tot een minimum wordt beperkt. De opvoeding van de jeugd, die in deze woongelegenheden verblijft, zal er zeer door worden gediend. 3—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11