Csaky en Ciano voeren besprekingen te Venetië MAANDAG 8 JANUARI 1940 No. 24474 De strijd in het Westen De strijd ter zee HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Italië zal Hongarije steunen tegen de sovjets Het aftreden van Hore Belisha Van het Finsche strijdtooneel Uit het Verre Oosten Verspreide berichten Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend btj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noortjerndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus nc. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd öja: per 3 maanden f. 3.33 per week f.O.lt Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per 3 tan dj Zaterdag hebben te Venetië twee ontmoe tingen plaats gehad tusschen den Hongaar- schen minister van bultenlandsohe zaken Csaky en zijn Italiaanschen collega graaf Ciano en gistermorgen had een derde en laatste onderhoud plaats, waarna Ciano per vliegtuig naar Rome terugkeerde, terwijl Csaky den sneltrein naar Boedapest nam. Hij gaf dus zijn vacantie-plannen op, wel een bewijs, dat de besprekingen van groote beteekenis moeten worden geoordeeld. Eerst later zal daarvan nu komen. Ciano verklaarde, dat bij de besprekingen opnieuw de volledige overeenstemming der politieke Inzichten van Italië en Hongarije aan den dag is getreden Toen de beide ministers het hotel ver lieten, werden zij door de menigte storm achtig toegejuicht. De menigte bracht leu zen uit ten gunste van Hongarije, den Duce en graaf Ciano. „United Press" meldt nog: Naar van gezaghebbende zijde gemeld wordt, heeft Ciano aan Csaky verzeke ringen gegeven, dat Italië de Boeda- pester regcering volledig zal steunen, indien er eenige communistische bewe ging tegen Hongarije gericht wordt. Volgens gewoonlijk goed ingelichte krin gen heeft Ciano ook uitdrukking gegeven aan de Italiaansche instemming met de Hongaarsche revisionistische elschen maar tactvol aangeraden, dat Hongarije op een gunstiger oogenblik moet wachten om de verwerkelijking van deze eischen te vra gen, hetgeen, naar Ciano heeft verklaard, de neutraliteit en vredestoestand van de Donau- en Balkan-groep in gevaar zou brengen. Volgens dezelfde kringen heeft Ciano er tevens den nadruk opgelegd, dat Italië ook eischen heeft en van plan is deze door te zetten, zoodra er een algemeene re geling is. en dat zoowel Hongarije als Italië op het geschikte oogenblik moeten wachten. Naar voorts verluidt, hebben beide staats lieden alle Europeesche problemen, welke betrekking hebben op de relaties tusschen Italië en Hongarije onder de loupe genomen en daarbij hun speciale aandacht geschon ken aan de problemen, door den oorlog ont staan en aan de Italiaansche vastbesloten heid haar directen invloed te gebruiken, om den status quo in het Donaugebied en den Balkan te handhaven, zonder echter een of ander blok te vormen De Russische kwestie en in het bijzonder de bedreiging van de Donau- en Balkan-landen, „vitale factoren in Europa" door het communisme, zijn het hoofdthema van de besprekingen geweest, waaraan alle andere punten on dergeschikt waren. Nog wordt uit Rome aan Havas gemeld, dat Hongarije nog steeds van meening )s, dat het onrecht heeft ge eden. torn Hon gaarsche minderheden bij andere landen en vooral bij Roemenië werden ingedeeld. Het Zwitsersche Telegraaf-Agente.hap. dat van deze inlichtingen melding maakt voegt er aan toe, dat, volgens de'j'fde inlichtin gen, de Hongaarsche regeerin? de opvat- .ting huldigt, dat zij niet haar plicht zou doen, wanneer zij van haar rechten af zou zien. vooral in een tijdperk van aanzien lijke territoriale veranderingen. Csaky gaf intusschen de verzekering, dat Hongarije zijn vriendschap met Italië trouw zou >lij- ven, hij gaf uiting aan de hoop, dat Italië de Hongaarsche aanspraken zou steunen Ciano vestigde, zonder te zeggen dat de aanspraken jegens Roemenië niet gerecht vaardigd waren, de aandacht van zijn Hongaarschen collega op 'iet gevaar uit Rusland. Politieke kringen in Italië ver klaren, dat Moskou in het tegenwoordige conflict slechts één doel .ïeeft de com munistische ideologie in de Eur ipeesche landen te doen binnendringen. Hongarije zou daarvan eventueel het eerste te lijder, hebben. De „Giornale d'Italia" zegt o.a., dat de situatie in Zuid-Oost-Europa bepaald wordt door den staat van oorlog der groote mogendheden, die aan dat gebied grenzen en voorts door de houding der Donaustaten tegenover het conflict, door de betrekkin gen tusschen die staten en door de nieuwe politieke actie van het communistische Rusland. Italië is niet voor de vorming van bloks. doch wenscht toenadering tusschen de Donau- en de Baikanlanden. De aanwezigheid van Rusland aati de grenzen van Hongarije en Roemenië maant Boekarest en Boedapest tot een beschou wing van hun gemeenschappelijke belan gen. Italië koestert geen agressieve bedoelin gen jegens de Sovjets. Italië wenscht uit sluitend de commun,stische expansie tegen te houden welke de beschaving, de orde en het heil van Europa bedieigt. Rusland kan gerust binnen zijn grenzen blijven, maar indien het communisme zich zou willen keeren naar de zones, welke van vitaal belang zijn voor Europa en Italië, zou het fascisme weten te antwoorden, zooals het behoort. United Press meldt: Ondanks het feit, dat de publieke opinie in Engeland zich luidruchtig bezig blijft houden met de kwestie van het aftreden van Hore Belisha, is er veel kans, dat de officieele behandeling ervarf, dus in het parlement, niet in een openbare, doch in een gesloten zitting zal plaats hebben. De mogelijkheid is namelijk geenszins denkbeeldig, dat gezien den aard van het ministerie, men het niet in het openbaar belang acht den achtergrond te onthullen. Intusschen stroomen adhaesiebetuigingen uit het geheele land naar de woning van Hore Belisha, wel een duidelijke aanwijzing, dat het publiek ziöh met deze regeerings- wijziging veel meer bezig houdt dan ooit te voren geschied is bij het aftreden van een minister. De Duitsche pers is van oordeel, dat het heengaan van de ministers van oorlog en voorlichting slechts een manoeuvre is van Ohamberlain en dat Hore Belisha, óók na zijn aftreden, achter de coulissen zijn rol zal blijven spelen. De „Deutsche Allgemedne Zeitung" schrijft: „Ook na deze mutaties blijft de onzeker heid der Britsche oorlogvoering voortbe staan. De dingen zijn nu eenmaal geheel anders geloopen, dan men zich aan de Theems had voorgesteld. Of de nieuwe mi nister van oorlog de thans openlijk aan den dag getreden crisis zal vermogen op te heffen na deze verlegenheidsoplossing van Chamberlain? In het Fransohe hoofdkwar tier zal men over het heengaan van Hore Belisha geen traan laten". De „Nachtausgabe" is overtuigd, dat in de zeer nauwe betrekkingen tusschen de Britsche plutocratie en het internationale Jodendom door het aftreden van Hore Belisha geen enkele wijziging is gekomen. De opvolger van Belisha zal met eenzelfde brutaliteit, als waarmede hij den economi- schen oorlog tegen Duitsohland voerde, het leger tegen Duitsohland inzetten. De „Angriff" meent, dat Chamberlain zich wel met nieuwe mannen omringde, maar dat zijn plan. Duitschland te vernie tigen, daardoor niet gewijzigd wordt. De Italiaansche bladen wijden lange cor respondenties aan de Londensche kabinets wijziging. De ..Popoio d'Italia" wijst vooral op de populariteit van Belisha in Engeland. Verwijten, dat hi.i niet krachtig genoeg zijn militaire toebereidselen getroffen zou heb ben. kan men dezen minister zeker niet maken. In dit verband wijst het blad ook op de schitterend geslaagde troepentrans porten naar Frankrijk. Van zijn opvolger zegt. het Italiaansche orgaan, dat hij de incarnatie is van de Brit sche traditie. Vanochtend zullen de leiders van de Brit sche vakvereenigingen bijeen komen om het aftreden van Hore Belisha te bespreken en na te gaan, of 't aanbeveling verdient on middellijk het parlement bijeen te doen roepen. Een der leiders heeft verklaard, dat men op de eerste plaats voornemens is Cham berlain te vragen de verzekering te geven, dat de benoeming van Sir Oliver Stanley tot minister van oorlog geen wijziging zal meebrengen in de sociale wetgeving van het leger en de bevordering. Hore Belisha heeft besloten de traditie van het Britsche parlement te volgen en een ..persoonlijke verklaring" af te leggen, wanneer het parlement weer bijeen zal komen. Hij zal zijn verklaring afleggen na dat de verschillende ministers zullen heb ben geantwoord op de vragen, welke hun zullen worden gesteld. Om het aftreden van Hore Belisha blijft een sfeer van geheimzinnigheid hangen. Naar verluidt wist hij Donderdag bij zijn bezoek aan den minister-president nog niets van het lot dat hem boven het hoofd hing. Chamberlain schilnt dezen dag alles in het werk te hebben gesteld om hem over te halen de portefeuille van handel te aan vaarden <m hij beschouwde de weigering van Hore "R^ltsha niet als definitief. HU maakte comohmenten en verklaarde, dat het. werk van Hore Belisha in de ge schiedenis geboekstaafd zal blijven, In parlementaire kringen vraagt men zich af. voor welken druk de minister-president is geweken. Naar verluidt, heeft, de minis ter-president, alvorens zijn besluit te ne men. Sir John Simon geraadpleegd. In som mige kringen wordt hieraan toegevoegd, dat ook Sir Samuel Hoare van de zaak afwist. Deze heeft onlangs een bezoek gebracht, aan het expeditie]e^er in Frankrijk en men acht. het mo^eliik. dat. deze bij ziin terug keer naar Engeland zou hebben qewezen co de verschillen van meaning, welke be stonden tusschen de legerleiding en den minister van oorlog. Men veronderstelt, dat dit invloed heeft uitgeoefend op het besluit van Chamberlain. De diverse legerberlchten blijven bij voortduring slechts gewagen van artillerie vuur. verkenningen en eenige luchtverken- ningen over en weer. Nabij Ventnor (eiland Wight) is een Britsch bombardementsvliegtuig neerge stort. Drie van de vier inzittenden von den dood. De koude in Finland is op het oogenblik zeer fel. Het vroor te Helsinki 20 tot 27 gra den. Op de landengte van Karelië en aan de grens is de koude nog heviger. De bevoorrading van het Russische leger wordt steeds moeilijker door het optreden van de Finsche skipatrouilles. Over het algemeen is de actie echter be perkt gebleven tot optreden in de lucht. Volgens Finsche berichten zijn gisteren boven Finland 18 Russische vliegtuigen neergeschoten. De Russen zeggen 10 Finsche vliegtuigen in luchtgevechten te hebben neergehaald. Tijdens een luchtaanval op Utti, een stad ten Oosten van Kouvola, op ongeveer 100 K.M. ten N.O. van Helsinki, zijn volgens een semi-officieele bron acht van de negen roode vliegtuigen neergehaald. Dit is, zoo verklaart men, de meest opmerkelijke ge beurtenis in den strijd in de lucht tijdens dezen oorlog. Een Finsche piloot haalde zes Russische machines neer. Vier Russische vliegtuigen zijn neerge haald tijdens een aanval van gisteren op Voikka, een andere stad nabij Kouvola. Luitenant-generaal Linder, opperbevelheb ber van het Zweedsche vrijwilligerscorps voor Finland is naar Finland vertrokken. VOOR DE FINSCHE RADIO. In een radio-oproep tot het Finsche volk wordt gezegd: „Wij kunnen door geweld worden overwonnen, doch daarvoor zal men ons moeten vernietigen. Ale Finnen worden aangespoord solidair en trouw te zijn, toe wijding en zelfverloochening te blijven too- nen en alles te doen om de soldaten, die zich tegen den aanvaller weren, te helpen. Wij hebben vertrouwen in de toekomst, wij we ten, dat wij een heiligen strijd voor een heilig doel strijden en wij gelooven, dat geen enkel geweld ons volk neer kan slaan. Vrij. sterk door zijn beschaving en zijn cultuur zal ons volk uit den strijd komen en tn de toekomst zullen onze dichters dit tijdvak bezingen als een uur van glorie". De Finsche radio heeft in het Russisch den volgenden oproep gericht tot de sol daten van het roode leger. „Uw gezinnen en familieleden verwach ten, dat gij hen bevrijdt van de onderdruk king, waarin zij leven en waarvan zij zich steeds meer bewust worden. Keert terug naar uw haardsteden en schudt af het juk van terreur en ongerechtigheid, dat u door uw regeering wordt opgelegd. Thans geeft gij er u rekenschap van, dat uw leiders slechts een onbeteekenend deel van hun belofte gehouden hebben. Wat is uw communisme, als het niet berust op ge rechtigheid?" Zich daarna richtende tot de sovjet-regee ring, zeide de radio-omroep: „Begrijpt ge niet, heeren sovjet-commis sarissen. die onverschillig blijft voor het lij den van uw slecht gekleede en uitgehon gerde kameraden, die gij naar Finland den dood injaagt, dat in het oogenblik van hun sterven hun oogen opengaan? Begrijpt ge niet, dat het volk, dat gij on derdrukt en dat geen brood heeft, zich steeds duidelijker rekenschap geeft van uw beestachtige methoden, die de verontwaar diging opwekken van de heele wereld? Weest er zeker van, dat het Russische volk niet altijd uw geweldpleging en valschheid zal verduren". EENIGE SCHEPEN OP MIJNEN GELOOPEN. Aan de Schotsche kust is de „City of Marseilles" (van de Ellerman Lines), groot 8317 ton, even nadat de loods aan boord gekomen was, op een mijn geloopen en midscheeps ernstig beschadigd. Een Indi sche zeeman werd gedood, dertien Britsch- Indiërs werden gewond. De Britsche treiler „Eta" is gezonken door ontploffing van een mijn, welke in een der netten geraakt was. Zes leden der bemanning zijn aan land gebracht in een haven aan de Oostkust. Het Britsche s.s Towneley (2.888 ton) is ter hoogte van de Zuidoostkust op een mijn geloopen en gezonken. Alle leden der bemanning konden worden gered. AMERIKAANSCH SCHIP AANGEHOUDEN EN VRIJGELATEN. De Britsche autoriteiten te Gibraltar hebben bevel gekregen het Amerikaansche passagiersschip „Manhattan", dat Zondag avond voor een onderzoek naar contraban de opgebracht werd, vrij te geven. Het schip was op weg naar Genua. De agent te Londen van de ..Manhattan" had medegedeeld, dat de lading door de z.g. navicert gedekt was, doch het Britsche ministerie van Economische Oorlogvoering had van den Britschen consul te New York hiervan geen mededeeling ontvangen. De agent heeft daarop bepaalde waarborgen gegeven, waardoor een deel van de lading te Genua, de haven van bestemming der „Manhattan", aangehouden wordt, totdat deze zaak geheel opgehelderd is. Ten einde verdere vertraging te voorkomen, heeft het ministerie, toen bevel gegeven, het schip vrij te laten. ZWEEDSCH SCHIP AANGEHOUDEN. Het Zweedsche s.s. „Konung Oskar", on derweg van Riga naar Stockholm, is door een Duitsch marinevliegtuig aangehouden. Bij het onderzoek werd geconstateerd, dat zich 42 strijdbare Polen als passagiers aan boord bevonden, die via Zweden naar En geland wilden reizen. Zij werden van boord gehaald en naar een Duitsche haven gebracht. HET JAPANSCHE LEGER STELT EISCHEN. Generaal Itagaki, de oud-minister van oorlog, thans chef van den staf der Japansche troepen in China, heeft het plan van het Japansche leger voor de vorming eener centrale Chineesche regeering onder Wang Tsjiing Wei overgebracht naar Tokio, waarbij hij verklaarde te zullen aftreden, indien het plan niet aanvaard werd. Daar Itagaki de leider is der partij van jonge officieren, wordt aan dit plan groote beteekenis toegekend. De vorming der nieuwe regeering zou ge schieden in Februari a.s. en de ontruiming medebrengen van Nanking door de Ja pansche troepen en eventueel de terug trekking der Japansche expeditietroepen. Te Kjang Wan nabij Sjanghai hebben duizend leerlingen van de „Centrale mili taire school", in tegenwoordigheid van vele buitenlandsche genoodigden gedefileerd voor Wang Tsjing Wei. De feestzaal was versierd met een groot portret van Soen Jat Sen en de vlag van de Kwo min Tang, welke Wang Tsjing Wei thans definitief heeft aangenomen. PARLEMENT STEUNT MOTIE TEGEN REGEERING. 275 van de 466 leden van den Japanschen landdag hebben een motie tegen de regee ring onderteekend, welke is overhandigd aan minister-president Abe. Dit is aan het einde van het vorige jaar geschied voor de onderhandelingen van de parlementaire club welke gistermiddag voor den tweeden keer heeft vergaderd. Het aantal leden van den Landdag, dat tegen de regeering is, be staat uit 81 afgevaardigden van de Min- seitoe, 124 van de Seiyoekai, 32 van de partij der sociale massa en 38 van verschil lende andere groepen. Men verwacht dat nog meer afgevaardigden hun steun aan de motie zullen geven. Op 11 Januari zal de commissie voor de# onderhandelingen opnieuw bijeenkomen. DE STEMMING IN BOVEN-ADIGO. In de provincie Bolzano hebben 63.012 per sonen van Duitsch ras de Italiaansche na tionaliteit behouden na de optie, welke was georganiseerd overeenkomstig de Italiaansch Duitsche overeenkomst. In de provincies Trento, Udine en Belluno hebben 19.530 personen de Italiaansche na tionaliteit behouden. Zij, die besloten hebben de Italiaansche nationaliteit te behouden, vertegenwoordi gen ongeveer 27 procent der bevolking in de provincie Bolzano en 51 procent in de provincies Trento. Udine en Belluno. DE RANTSOENEERING IN ENGELAND. Morrisson, de Britsche minister voor de voedselvoorziening, heeft een radiorede uit gesproken over de invoering van de rant soeneering. Hij zeide o.m Alle te rantsoeneeren levensmiddelen komen voor een groot deel van over zee Om ze te verkrijgen moet een groot deel van onze scheepsruimte en van ons geld gebruikt worden. Wij willen zoo veel mogelijk scheepsruimte en deviezen gebruiken voor wapens en grondstoffen. Alleen rantsoeneering kan een billijke ver deeling geven, wanneer eenmaal besloten is genoegen te nemen met minder. Rantsoe neering beteekent niet. dat er een tekort is. Al het noodige voedsel zal er zijn. Er zijn voldoende voorraden suiker om ieder drie kwart pond per week te geven. Den zee varenden zal niet gevraagd worden meer voedsel aan te voeren dan noodig is. Laat ze in plaats daarvan steeds meer brengen van datgene wat onze bescherming zal ver- grooten en hun kracht Tot wii. aldus de minister ten slotte, den oorlog gewonnen hebben, zulen wij in het binnenland deelen, wat onze mannen ons brengen, zooals zij de gevaren van hun dienst deelen. BINNENLAND. Een mislukte Ijs-Zondag: niettemin trok ken bijna 30.000 schaatsenrijders naar de Gouwzee. (3e Blad). Verkeersongelukken op gladde wegen. (Gemengd, 2e Blad). Langedijk kampioen van Nederland in het hardrijden op dé schaats. (Sport, 3e Blad). Een schaatsevenement in Noord-Holland, (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte omzetten Vaste markt Hooger koers peil Amerikanen loom Beleggingen kalm. BUITENLAND. De ontmoeting tusschen Csaky en Ciano ta Venetie. (Ie Blad). Na het aftreden van Hore Belisha. (Ie BI.). Weinig enthousiasme rond het nieuwe kabinet Pierlot in België. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In het Noorden en Oosten: Wellicht krachtige Zuidoostelijke tot Oostelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Later wellicht op klarend. Wellicht een weinig sneeuw. Lichte tot matige, tijde lijk wellicht strenge vorst. In het Zuiden en Westen: Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Nevelig tot betrokken met kans op mist. Nu en dan lichte regen of sneeuw. Temperatuur om het vriespunt, later lichte vorst. HANDELSOVEREENKOMSTEN. .De onderhandelingen, die sedert enkele weken tusschen Frankrijk en Griekenland werden gevoerd, zijn afgesloten. Een accoord is tusschen de Fransche en Grieksche dele gaties in Parijs geparafeerd. Men verwacht een belangrijke ontwikkeling van de han delsbetrekkingen tusschen de beide landen. Een economische en financieele overkomst tusschen Turkije, Frankrijk en Engeland zal binnenkort te Parijs worden onderteekend. aldus heeft het radiostation van Ankara bekend gemaakt, EEN REDE VAN MINISTER HOWE. De Canadeesche minister voor het tran sportwezen. Howe, heeft in een radiorede medegedeeld, dat het Canadeesche bureau voor de oorlogsvoorraden tot nu toe voor ongeveer 65 miliioen dollar bestellingen heeft gedaan, zonder nog te spreken van de 25 miliioen dollar, welke besteed zijn voor het transport per trein en schip van de manschappen en voorraden naar de Canadeesche havens van vertrek. Howe voegde hieraan toe, dat de Cana- deezen zijde aan zijde zullen strijden met de Britsche en Fransche troepen aan den Rijn Canada heeft, twee fronten, een in Canada zelf en het andere over zee. Verder zeide hij. dat het plan tot de op richting van een Britsche imperiale lucht macht meer dan 4.000 vliegtuigen omvat; ongeveer 80 vliegvelden, waarvan reeds 40 gereed zijn. zijn voor de uitvoering van dit plan noodig. Ook wordt een omvangrijk plan tot het bouwen van schepen uitgewerkt, waaraan de regeeringen van Groot-Brittannic en Canada deelnemen. Reeds zijn bestellingen gedaan voor schepen, van kleine rubber booten af tot stalen booten.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1