„BLENDY" KATWIJKERS De Leidsche Bioscoop-Programma's Uit Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biati Zaierdag 6 Januari 1940 GEBR. DE JONG Chr. School - Sluisweg 14 LOSSE NUMMERS WEERBERICHT. Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 KATWIJK AAN ZEE ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. AGENDA VAN ONS BLAD Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 763. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Een smalle voor van lagen luchtdruk vormt thans de Noordelijke begrenzing van het con tinentale gebied van hoogen luchtdruk. De Wes telijke winden aan de Zuidzijde hiervan hou den in het Kattegat en het Westelijk Oostzee gebied de temperatuur boven het vriespunt. Over de Baltische staten breidt zich van uit het Noorden een nieuw gebied van hoogen luchtdruk uit met temperaturen beneden —20 graden. Het gebied van continentale koude om-' vat weer de Ardennen en reikt vermoedelijk tot de Vogezen. In Italië reikt het tot de Apennij nen. In Hongarije en de Balkanlanden is de vorst meest matig, plaatselijk echter zeer streng. Op den oceaan ligt een zeer uitgestrekt ge bied van langen luchtdruk langs welks Oost- rand zich een breede strooming Van warme lucht over het geheele Westen met matige snelheden naar het Noorden beweegt en tot diep in de Poolzee indringt. In het Zuidwesten van IJsland steeg bij storm uit het Zuidoosten de temperatuur tot plus 8 graden en viel bij de nadering van een depressiekern in den nacht 5 m.m. regen. Langs de Portugeesche kust is de temperatuur 15 graden en vielen in den nacht hoeveelheden regen van meer dan 10 m.m. In den vroegen morgen passeerde een depressie de Azoren gevolgd door een snelle luchtdrukstij ging en gepaard gaande met zwaren regen. De warmere strooming reikt juist tot het Weste lijke deel van België en het Zuidwestelijke deel van ons land. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: helder, zwak. Z. wind, Temp. 7 gr. C.. min. 8 gr. C. Missingen: betrokken, zwak, Z. wind. Temp. 1 gr. C.. min. 4 gr. C. De Bilt: helder, zwak Z.O., Temp. 9 gr. C., min. 10 gr. C. Groningen: helder, zwak, Z.O., Temp. —13 gr. C.. min. 13 gr. C. Maastricht: mist. windstil, Temp. 5 gr. C„ min. 5 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: 8 gr. (18 gr. F.). 9 uur voorm.: 7 gr. C. (20 gr. F.). 12 uur "smidd.: 3 gr. C. (27 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK A. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 0 u. 55 min.; nam. te 1 u. 19 min. Voor Maandag. Voorm. te 1 u. 40 min.; nam. te 2 u. 04 min. LICHT OP VOOR FIETSERS Zaterdag: 4.32 non. tot 7.38 vjn. Zondag: 4.34 n.m. tot 7.37 vjn. MAANS OP- EN ONDERGANG. 6 Jan. op: 4 u. 55; onder: 13 u. 49. 7 Jan. op: 5 u. 54; onder: 14 u. 38. AALSMEER. BurgerlÜKt- -.tand. Geboren: Apolonia Elisabeth Maria. D. van H. P. van Leeuwen en A. C. M. Rekelhof Arie Huibcrt. Z. van P. de Koter en S. Imans Apolonia L\jda Maria. D. van J. A. Alders en M. A. Sneeboer Christina Elisabeth Maria, D. van S. A. de Boer en C. M. A. Wahlen. Getrouwd: W. W. van der Heijden 28 j. en W. M. Blom 24 j. Overleden: N. van Leeuwen 77 j., echtg. van A. Batenburg. 40-Jarig Jubileum ,,Dc Eendracht". De Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver. „De Eendracht" bestaat vandaag 40 jaren. Bescheiden opgezet door eenige Oosteind- sche „voormannen" als Piet v. d. Meer, Ba rend Wegman en anderen, is het bedrijf in den loop der jaren gegroeid tot een groote onderneming die aan talrijke arbeiders werk verschaft. Met het oog op de tijdsomstandigheden is van een feestelijke herdenking voorloo- pig afgezien. Den verbruikers zal een brood zaag met inscriptie aangeboden worden. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbertha, D. van A. van Zuijlen en J. van Helden. Overleden: W. S. Seijsener. echtg. van P. J. van der Klugt. vr. 61 j. P. van Es. m. 26 j. Loop der bevolking. Gevestigd: M. A. van Bakel. Lapinenburg- straat 34 J. B. van den Ban, Ambachtstraat 31 H. J. M. Huber. Hoofdstraat 106 P A. M. Huber. Hoofdstraat 106 H. G. Juffer mans. Brouwerlaan 3 G. J. van der Lans. Vossedwarsstr. 11 J. P. van Roon en gezin. Haarlemmerstraat 43 P. C. Trouwen. Oost- einderlaan 45. Vertrokken: W. .van den Heiligenberg, naar Gouda. A. G. de Vrijerstraat 2 J. M. van der Hulst. Heemstede. Heemsteedsche Dreef 111 P. C. M. Janssen, 's-Gravenhage, Westeinde 132 i R. Kleijn, Beverwijk. Populicrenlaan 46 J. A. F. Loerakker. Utrecht. Klooster Zusters Augustinessen. Waterstaat 2 C. M. Spoor. 's-Gravenhage. Pippelingstraat 3 P. van Zon neveld, Amsterdam. Nassaukade 114. Door het ijs gezakt. Toen velen zich gistermiddag op het ijs bevonden nabij het Wilhelminapark en zoo als gewoonlijk onder de Molenbrug door schaatsten, bezweek plotseling het ijs onder deze brug met het gevolg, dat de heer Van T. die toevallig onder de brug doorreed, te water geraakte. Gelukkig slaagden ter plaatse zijnde schaatsers er spoedig in den drenkeling te redden. Men zij gewaarschuwd voor het ijs onder de bruggen. Door Openbare Werken werden waarschuwingsborden aangebracht (2 lijnen) Ernstige val op het ijs. Het zoontje van den heer van der Weij- den had het ongeluk op het Ijs achter het huis te vallen, waarbij de kleine een hersen schudding opliep. Gevonden: kop van fietslantaarn, grijze kinderhandschoen, wit schoentje, een bruine wollen handschoen en bruine muts. Te bevragen bij de politie. Tegen een caféhouder en ecnigc bezoe kers werd procesverbaal opgemaakt terzake het kaartspelen om geld. Men zij gewaar schuwd. Bij dc arbeidsbeurs alhier staan inge schreven 678 werkzoekenden tegen 667 in de vorige week. Het vorig jaar bedroeg dit aantal gedurende dezelfde week 650 per sonen. STOFZUIGERS hebben langcrcn levensduur, betere garantie en meerdere hulpstukken. 5774 „Blendy" Junior 28.50 ..Blendy" <ie Luxe 41.25 „Blendy" Superieur 50.00 „Blendy" Populair50.00 „Blendy" Eminent56.25 „Blendy" Aristocraat 58.50 „Blendy" Royal 84.00 ALLEENVERTEGENWOORDIGERS voor Zuid-Holland: Handelsondem. VOORSTR. en VARKEVISSERSTRAAT TEL. 252 en 329 - KATWIJK AAN ZEE KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Jouke Maarten. Z. van M. Vlieland en G. Post. Tijmstraat 44 Johanna Herma, D, van D. J. Kleen en T. van Egmond, Duin oord 31 Maria Cornelia. D. van W. den Duik en M. C. de Best, S. Varkevisserstraat 37 Jo hannes. Z. v. N. Guijt en A. de Rooij. Boorsma- straat 15 Corstiaantje Jacoba, D. van H. Wagter en W. A. van den Oever. Blommersstr. 24 Willem. Z. van N. van Leeuwen en G. Remmclzwaal. De Waal Malefytstraat 154 Teuna, D. van N. van Leeuwen cn G. Rem- melzwaal. De Waal Malefijtstraat 154 Kees Jan. Z. van A. J. de Vries en H. M. Bakker. Valkenburgscheweg 34b. Overleden: Helena van den Oever. 6 maanden, D. van J. v. d. Oever en H. Bavelaar Jan Klok 85 j., gehuwd met A. van der Plas, Dc Waal Malefijtstraat 150 Elizabeth Uitendaal, 67 j.. gehuwd met H. wan Deursen. Getrouwd: J. Ruwaard en M. van Dijk. Mr. D. Donker Curtiusstraat 36 D. van der Plas en P. Vlieland. Ligusterstraat 28 boven W. Kulk en P. L. Guijt. Jan Tooropstraat 13 J. van der Bent en A. van Duijn. Jan Tooropstraat 63. OndertrouwdW. Maasdelijn van Velsen en C. Kuijt, De Waal Malefijtstraat 63. Gisteravond draaide in het Nova- Theater „De Heldenbrigade" een mooi •filmwerk in natuurlijke kleuren. Vooraf ging „De Papsoldaat" met Joe Brown. Een aantrekkelijk programma. AANVANG NIEUWEN CURSUS 1 April a.s. School met 7 leerjaren. Opleiding voor HJB.S. en Gymnasium. Grondige voorberei ding voor de U.L.O. School. Aangifte van nieuwe leerlingen (vóór 1 April 6 jaar) aan de school of bij hei Hoofd, den heer H. VAN HULZEN, Burgersdijkstraat 6. 5720 KATWIJK AAN DEN RIJN. Vergadering „Katholiek Katwijk". „Katholiek Katwijk" vergaderde. De vice- voorzttter, dc heer L. v. Paridon, presi deerde bij afwezigheid van den voorzitter wegens ongesteldheid. Na een openings woord met dc beste wenschen voor 1940 las de secretaris, de heer C. v. d. Marei, de notulen. Deze werden goedgekeurd. Inge komen was een schrijven van het ge meentebestuur met verzoek hulp en mede werking bij eventuecle evacuatie. Katwijk is aangewezen om btj evacuatie pl.m. 15.000 personen te herbergen, waarvoor bij aan komst hulp en geleiding noodig is. Na deze aangelegenheid uitvoerig te hebben be sproken gaf een voldoend aantal personen zich hiervoor op. Deze lijst zal aan het gemeentebestuur gezonden worden. Vervolgens kwam ln bespreking de ex ploitatie der militaire tehuizen. Uit ver schillende mededeelingen bleek dat deze exploitatie, wat het financieele gedeelte betreft, dringend wijziging en verbetering behoeft. Het groote probleem is echter, hoe aan de benoodigde gelden te komen De kas is geheel uitgeput en in de winter maanden kan moeilijk bij de inwoners wor den aangeklopt. Een wenk. om ten bate hiervan een loterij op te zetten zal het be stuur in overweging nemen. In een vol gende vergadering zal het bestuur met uit voerige gegevens komen om dan eventueele plannen voor te stellen. Bij de rondvraag werd gevraagd hoe het staat met het E K Bevolkingsbureau. De voorzitter zelde dat vorig jaar de plannen hiervoor in wording waren, doch door omstandigheden zijn deze niet verder uitgewerkt. Gezien de be langrijkheid van zulk een bureau voor meerdere groepen der bevolking zal deze aangelegenheid weer de volle belangstel ling van het bestuur hebben. Hierna slui ting met gebed. Het Blad voor Katwijk en Omatreken Geeft Uw advertentiën en abonnementen op aan den agent die alle inlichtingen verstrekt. KATWIJK AAN ZEE. Ten nadeele van mej. De J. uit de Varkevisserstraat zijn eenige duiven ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Twee paarden ,die bij den hoefsmid Van R. in de Elleboogsteeg waren vast gebonden, rukten zich los en sloegen op hol. Zij werden door L. v. d B. uit de Ten Brittenstraat in de Louwestraat ge grepen. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6 uur nam. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorin, en 6la uur nam. Oegstgeest: Gem. Gods: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.; „Juarez, bevrijder van Mexico". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u.. Zon dag 2—7 en 8—11 uur. Lido-Theatcr. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Marthe Richard dc Spionne". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam. „4 mannen1 der' duisternis". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49. 8 uur nam.: „Bruigom in angst". Zondag te 4 en 8 uur nam., Woensdag en Zaterdag ook 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.. „Dc roode Pimpernel". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „De hel den-brigade". DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9Vi—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags Wljkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen diphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. voor Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken tc Leiden wordt van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 12 Januari a.s. waargenomen door de apotheken: G. B. de Mets. Lammen- schansweg 4. tl. 23553 en Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil helminapark 8. tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Bockel. Kortmann, Meyboom en Tecuwen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis, teL 22030. In de zaal Gesink is gisteravond voor de militairen een filmvoorstelling gegeven. Het aantal ingeschrevenen op de Gem. Arbeidsbeurs bedroeg gisteren 1450 (vorig jaar 938). Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand December ingelegd f. 13.720,29 en terugbetaald f. 16.453,59. zijn te KATWIJK verkrijgbaar bij Boekhandel „DE VOLHARDING", Voorstraat 18, Katwijk aan Zee. b Lido-Theater. Marthe Richard, de spionne, geeft ln de film van dezen naam het antwoord op de vraag „Wat gebeurde er in de verschrikkelijke oorlogsjaren 1914 —1918 achter de linies?" De film doet ons de gevaren zien, waardoor de spionnen en contra-spionnen van alle kanten waren omringd, wanneer zij in verre landen hun inlichtingen trachtten te verzamelen. De geringste onachtzaamheid, een enkele on voorzichtige uitlating en hun geheele werk, dat soms in maanden moeizaam was opge bouwd. stortte als een kaartenhuis ineen en hen zelf trof onverbiddellijk en mee- doogenloos de dood. Naast Edwige Feuillère in de titelrol, treedt Erich von Stroheim in dit verhaal van spionnage en intrigue sterk op den voorgrond en de geregelde bioscoopbezoeker weet hoezeer von Stroheim in een derge lijke omgeving in zijn element is. Hij is in deze film, waarin de bekende spionne Mata Hari achter de schermen ecu grootere rol speelt dan op het zilveren doek, prachtig op dreef, waarbij het alleen opmerkelijk is te ervaren, dat de overwinning ditmaal eens niet aan zijn kant is. De eenige vrouw wellicht, die hij in zijn leven vertrouwde, voert hem tot den ondergang. Intusschen is het voor zijn vele bewonderaars een heele geruststelling tc weten, dat zijn car rière niet is afgesloten, doch dat hij in een volgende film zal herleven, mogelijk zelfs weer aan het langste eind zal trek ken! Voor de pauze draait een romantische film „De parelvisschers van Macazzar". ter wijl wij in het Wereldnieuws o.m. de ter aardebestelling van de slachtoffers van dc „Graf von Spee" bijwonen. - Casino-Theater. „Nachtasyl" de plaats, waar de armsten, de verschoppe lingen en de misdadigers onderkomen vin den bij een ouden vrek, die zijn huurders alzet en geen hart heeft voor hun trooste- looze levensomstandigheden. Velen zoeken een toevlucht in het asyl. We zien er Pepel (Jean Gabint, van wien de omstandighe den een dief'maakten en die. onder goede leiding, tot een eerlijk mensch zou kunnen groeien. En we zien zijn vriend, den ver- nopen baron (Louis jouvet I. Suzy Prlm speelt de rol van de hospita en verder hok ken de meest ongure en verworden men- schelijke wrakken hier. Het groote conflict ontstaat, als Pepèl zich wil onttrekken aan den verderfelijken Invloed van zijn hospita, om, zoo mogelijk, met haar zuster een ander, eerlijker bestaan op te bouwen. Maar de woedende vrouw weet zich te wre ken: zij werkt Pepèl de gevangenis in we gens moord op haar man. Voor dezen Pe pèl komt alles nog goed. maar ln dit dra matische filmwerk is dat niet het meest belangrijke. De schildering van dit nacht asyl en de uitbeelding van zijn bewoners verraden den meester en maken, dat dit uitvaagsel van de Russische samenleving troostelooze werkelijkheid wordt. De groote tegenstelling met de beklem mende sfeer van „Nachtasyl" vormt wel Heinz Rühmann als „Bruigom ln angst". Hij verscheen al in verscheidene gedaanten op het witte doek en trekt als een mag neet ongelukken en conflicten aan, die hem in den kortst mogelijken tijd den groots-ten last bezorgen. Met zijn half-ver- ontschuldigend, half-oolijk lachje vertelt hij ons zelf zijn wedervaren tot op den morgen van zijn huwelijksdag. Dan dreigt zijn geluk te worden verduisterd door een hoed. Een stroohoed met klaprozen be let hem te huwen met zijn aangebeden Hélènc en als hij den hoed. dien zijn paard oppeuzelde, niet vervangt, staat zijn le vensgeluk op het spel! Onmogelijk den dollen jacht naar een hoed en de conse quenties. die deze meebrengt, te beschrij ven. Ieder, die den sappigen humor van Rühmann weet te apprecieeren, zal zich kostelijk bij dit filmwerk vermaken en zich afvragen hoe dit chaotische huwelijksge- beuren zal afloopen! Speciale vermelding verdient de origineele wijze waarop, door middel van volkszangers, de onzichtbare en zichtbare medewerkers aan het publiek worden voorgesteld. Trianon-Theatcr. De „thrillers" van Edgar Wallace hebben reeds heel wat boe kenlezers van hun nachtrust beroofd en nu houdt zijn boek „Vier mannen der Duis ternis" (4 Just Men) ook den filmliefheb ber bezig. Vier mannen slagen er in achter ernstige geheimen tc komen, waarbij zonneklaar aan het licht komt, dat hun vaderland door een vreemde mogendheid bedreigd wordt. Hoe zij daar achter komen, hoe zij gehei men van het grootste gewicht ontdekken en die op een handige wijze voor het forum der publieke opinie weten te brengen: ziet. dat zijn van die gebeurtenissen, die wij liever niet verklappen, om u niet van te voren een gedeelte der spanning te ont nemen. Er wordt in deze film heel wat ge openbaard van hetgeen zich in de kringen der spionnagedlensten afspeelt: het zijn niet alleen de „vier rechtvaardige man nen", die gevaarlijke werkjes op te knap pen hebben, terwijl oogenschijnlijk hun openbare leven als op rolletjes verloopt. Ook de tegenpartij komt voor heete vuren te staan en deinst niet voor een moord terug. Uiteindelijk gaan de oogen der par lementsleden, dank zij de voortvarendheid der vier mannen open en wordt de oorlog verklaard, omdat het niet meer anders kan. Ook een vrouw (Anne Lee) speelt mede in dit gevaarlijke en geheimzinnige spel: als journaliste wordt zij in kronkelwegen be trokken. waarvan zij aanvankelijk geen flauw vermoeden had en die haar nood zaken. wil het land niet in gevaren komen, haar onderzoek voor de courant naar een geheimzinnige moord, te staken. Wat haar waarde niet in de oogen van haar chef doet stijgen, maar waardoor zij toch het vaderland een dienst bewijst. Er is veel spanning in deze film, die suggestief ge speeld wordt. Voor de pauze zien wij den beroemden acteur Jean Gabin en de schoone Mireille Balin in .Madeleine", waarin aangetoond wordt, welk een funesten' invloed een mooie vrouw op mannen kan uitoefenen, totdat zij haar handelwijze met den dood bekoo- pen moet. Wij zien voorts een interessant reclame- geluidsfilmpje voor de Chief Whip sigaret ten, waarin Paul Huf, alias Inspecteur Vlijmscherp, de hoofdrol speelt: zijn capa citeiten als detective treden ook hier aan den dag en hij wordt tenslotte een enthou siast Chief Whip rooker. Luxor-Theatcr. Een roman van Ber- tita Harding bood Warner Brothers de stof voor de film „Juarez", waarin de hoofdrol len werden toegewezen aan Bette Davis, Paul Muni en Brian Aherne. Behandeld wordt het tragische avontuur van den aartshertog Maximiliaan van Habsburg, die zich onder valsche voorspiegelingen laat bewegen naar Mexico te gaan Keizer zal hij worden van dit door onderlinge twisten verscheurde land, keizer van een volk, dat naar hij meent met overstelpende meerderheid om zijn komst gevraagd heeft om het te beschermen tegen de heersch- zucht van den verjaagden president Jua rez cli eens dooi datzelfd' volk als een afgod werd vereerd. Vol goc-de voornemens en Idealen, doch volkomen wereldvreemd, trekt Maximiliaan Mexico binnen, waar hem echter al te spoedig de schellen van de oogen vallen en men hem duidelijk maakt dat zijn keizerschap slechts geënsce neerd ls door Napoleon, die daarin een laatste mogelijkheid zag om het bewind over dit land voor Frankrijk te behouden. Tevergeefs poogt de keizer zich met het vqlk te verstaan. Juarez weigert alle sa menwerking en een onverbiddellijke strijd ontspint zich, waarin de Fransche troepen een kans krijgen op de zege, doch zich deze op het beslissende moment moeten laten ontgaan als de Vereenigde Staten, in ver band met de Monroeleeï-, tot Ingrijpen be sluiten en Napoleon dwingen zijn troepen uit Amerika terug te trekkenIn een laatste poging tot verbet delft Maximiliaan het onderspit en met zijn voornaamste lei ders wordt hij ter dood gebracht als een afschrikwekkend voorbeeld aan andere groote landen, om zich nimmer tot derge lijke avonturen te laten verleiden. Amerlkaansche filmreclame noemt „Jua rez" de film van Paul Muni en Bette Davis, maar ons dunkt dat ver vóórop moet wor den gezet de prestatie van Muni, die van de figuur van Juarez een volkomen levend mensch heeft gemaakt, een sterke, wat sombere figuur, streng en toch sympathiek, die door zijn ingetogen, maar overtuigende spel de situatie geheel beheerscht. Waar Muni verschijnt is spanning en komt men onder den indruk van zijn karakter, zijn volharding, zijn onwrikbare wil om het Mexicaansche volk te bevrijden of in den strijd onder tc gaan. Muni is daarbij een man van weinig woorden. Hij wekt sym pathie en vertrouwen met een enkel hand gebaar, een lichte tinteling van het oog, een nauwelijks merkbaar lachjeTe genover deze groote figuur staat de idea list, maar aan volk en volksaard geheel vreemde Maximiliaan (Brian Aherne i en diens echtgenoote Carlota, die hem steunt in zijn wanhopig pogen om met het volk op goeden voet te raken Bette Davis kreeg ed rol toegewezen van die wat zonderlinge, hoogst nerveuze vrouw en zij maakt er een goede creatie van, al blijft het meeren- deels aan de oppervlakte en al is eenige overdrijving aan haar opvatting niet vreemd. De regie, vooral van massa-scènes, in deze mooie film is te prijzen! Luxor's tweede hoofdfilm heet „Een on geluk komt nooit alleen." Het is het ver makelijke verhaal van een arm kantoor meisje dat door een vergissing een groot kapitaal krijgt toegezonden en Zich dade lijk aan groote uitgaven te buiten gaat zoodat zij reeds na enkele dagen niet meer in staat Is een flink deel van het geld aan den rechtmatigen eigenaar terug te beta len. Een stroom van moeilijkheden ontstaat daardoor en men volgt ze met interesse, wetend dat tenslotte alles toch nog opzijn pootjes terecht komt. Rex-Theater. - - „De Roode Pimpernel". In deze film, welke haar ontstaan te dan ken heeft aan het wereldberoemde boek, de Roode Pimpernel, van Barones Orczy. worden de rollen van de drie hoofdperso nen: Sir Percy Blakeney, alias de Roode Pimpernel, zijn vrouw en den Franschen intrigant Chauvelin op uitnemende wijze vertolkt door Merle Oberon, Leslie Howard en Remond Massey. Zooals bekend speelt het boek zich af tijdens de revolutie. Al wat aristocraat ls, wordt door het gepeupel onder „het natio nale scheermes" gebracht. Sir Percy Bla keney beschouwt het als een sport om zoo veel mogelijk „adelijke hoofden" te redden van de guillotine en veilig naar Engleand over te brengen. Met schier onuitputtelijke slimheid leidt hij de Franschen steeds weer om den tuin. Hierbij gaat hij schuil achter den naam van „de Roode Pimpernel" en zelfs zijn vrouw weet niet dat de beroemde Roode Pimpernel haar eigen man is. De Franschen stellen alles in het werk om zijn identiteit te ontdekken en hem vervolgens te kunnen vatten. Chauvelin, Fransch gezant in Londen, ontdekt ten slotte dat Sir Percy Blakeney het aanstel-S lerige fatje uit de Londensche society en de „Roode Pimpernel" een en dezelfde zijn.™ Door een inlichting die hij Percy's vrouv weet af te persen, komt Chauvelin achter het geheim. Lady Blakeney weet echter dan nog niet dat zij haar eigen man verraden heeft. Haar wanhoop kent geen grenzen, zoodra zij dit begrijpt. Onmiddellijk gaat zij den Roode Pimpernel achterna. Deze is inmiddels het Kanaal al weer overgesto ken, belust op nieuwe avonturen. Door toe doen van zijn vrouw komt hij echter in groote moeilijkheden en een oogenbllti schijnt het dat hij het zal moeten afleg- gen tegen zijn tegenstander Chauvelin. „Als de nood het. hoogst is, is de reddinf nabij", zegt 'n oud Hollandsch spreekwoord en voor de Roode Pimpernel wordt hie: geen uitzondering op 6«maakt. Tenslottr bereikt hij veilig en wel met zijn vrou»' Engeland. Écn film vol avontuur en met veel ko- i mische oogenblikken. De Roode Pimper nel is op en top Engelschman. onbewogen onder alle omstandigheden en begiftigd met een goeden zin voor humor (die hem trouwens in veel hachelijke situaties uit stekend van pas komt) Ook de rol van den geraffineerden Chauvelin wordt schit-1 terend vertolkt. Voor de pauze draait de kleurenfilm „D* godin der jungle". Een fantastisch en ro-J mantisch geheel. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6