Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 6 Januari 1940 Hore Belisha tot zijn kiezers De strijd bij Salla Laatste Berichten Binnenland Nederlands zelfstandigheid onaantastbaar BEURSOVERZICHT Buitenland maakt Familie - berichten Hore Belisha heeft een boodschap ge richt tot zijn kiezers in Devonport, waar in hij o.a. zegt. dat hij in vier verschillen de departementen hard heeft gewerkt. In het laatste, het ministerie van oorlog, rustte op hem de plicht van een drastische reorganisatie van het Britsche leger om dit geheel voor den oorlog geschikt te ma ken. In het leger waren talrijke uitbreidin gen noodlg en het trekt thans in het veld als een democratische organisatie, welke steeds groeit. Wanneer de gelegenheid komt. zal het zijn waarde toonen. Hore Belisha is trotsch er op, dat hij heeft mo gen medewerken aan de vorming. Welke taak hij ook in de toekomst nog te vervul len zal krijgen, hij zal deze met Ijver ver vullen. doch op het oogenblik denkt hij slechts aan het winnen van den oorlog. Vanochtend heeft Hore Belisha zijn laatste bezoek gebracht aan het ministerie van oorlog. Hij heeft afscheid genomen van de ambtenaren en vertrok vervolgens naar zijn woning in een der voorsteden van Londen. In kringen, welke in nauw contact staan met Hore Belisha, wordt gezegd, dat hij niet voornemens is op het oogenblik nog een verklaring af te leggen. United Press meldt nog: Men verwacht verwacht dat het aftreden Tan Belisha veel politieke controverse zal veroorzaken. HIJ zal een verklaring afleg gen wanneer het parlement weer op 16 Januari bijeenkomt en het Is ook waar schijnlijk dat Chamberlain een verklaring zal afleggen Het gemelde feit dat Belisha erop stond dat de R.A.F. in Frankrijk aan de controle van het ministerie van luchtvaart zou wor den onttrokken en geplaatst onder de lei ding van het oorlogsbureau van het leger ls naar men gelooft de onmiddellijke oor zaak geweest van het aftreden van Belisha. Sedert het uitbreken van den oorlog had de B.E.F. in Frankrijk een aantal samen werkende luchtafdeelingen. Naar verluidt heeft Belisha de controle van de B.E.F. over de geheele Britsche luchtmacht in Frankrijk gevraagd. Een voorgesteld com promis waarbij de B.E.F. een grooter aan tal van deze af deelingen zou verkrijgen heeft gefaald Belisha tevreden te stellen, in het bijzonder daar zoowel de Fransche als do Duitsche legers hun eigen luchtwapen bezitten. Naar verluidt was Belisha ook de be noeming van een minister van defensie gunstig gezincj en niet geheel doof voor de suggestie dat hijzelf mogelijk deze post zou kunnen vervullen, maar het leek moeilijk zich voor te stellen dat Churchill Hore Belisha zou dienen. In den zomer van 1938 viel Churchill Hore Belisha aan in het par lement. Hij becritiseerde toen niet alleen do luchtafweer voorbereidingen onder Belisha's leiding, maar steunde zijn schoon zoon Duncan Sandys welke door Belisha ter verantwoording werd geroepen, voor het bezit van vertrouwelijke militaire inlich tingen en het weigeren daarvan de bron te vermelden. Stanley wordt beschouwd als een creatie van het leger. Onderscheiden omdat hij een Stanley is en voor zijn groote intelligentie en integriteit wordt hij beschouwd als een minder sterken wil te hebben voor de wen- schen van het leger. Het praatje over een naar men beweerd ongenoegen tusschen Gort en Belisha blijft zonder grond hoewel in verantwoordelijke Britsche kringen ver klaard werd dat de benoeming van Stanley een complete samenwerking met den op- percommandant verzekert. Verhalen dat Belisha gericht zou zijn tegen steun van Engeland aan Finland, in verband met het effect hiervan op de politiek ten op zichte van Rusland, worden als ongefun deerd beschouwd. DE LEGEBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: De gebruikelijke activiteit van patrouil les en artillerie. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: Geen bijzondere gebeurtenissen. VERKOOP VAN ZES SCHEPEN AAN ENGELAND. Het Britsche ministerie voor koopvaardij heeft stappen gedaan om zes schepen van de Amerikaansche koopvaardijvloot te koo- pen. De transactie is afhankelijk van de toestemming van de maritieme commissie van de Vereenlgde Staten. De ..New York Times" bericht, dat men het lr, scheepvaartkringen waarschijnlijk acht, dat deze toestemming zal worden verleend. STEUN AAN FINLAND. Ook Uruguay zal Finland materieel hel pen in den strijd tegen Rusland. Naar ver luidt bereidt de regeering voor het zen den van 3500 ton rijst, van schoenen en andere leerwaren, wollen klepren etc. Het transport zou dan geschieden door Engel- sche en Fransche schepen, die zulks kos teloos zouden doen. (United Press) Een United Press-medewerker schrijft: De patrouille-gevechten en de activiteit der artillerie welke worden vermeld in het Finsche lcger-communiqué van gisteravond onthullen niet ten volle de beteekenis van den slag in het hooge Noorden op vijf fron ten, die daar op het oogenblik wordt ge streden en te Kemijaervi, dat de Russen als de voornaamste doorgang naar Zweden beschouwen. Aan het Salla-front zijn de Russische strijdkrachten op het oogenblik geconcentreerd ten Oosten en ten Westen van het dorp, langs den hoofdweg van Kemijaervi naar Kuolajaervi en het zijn deze krachten die de Finnen door hun voortdurende aanvallen in beweging hou den teneinde de behaalde voordeelen te Suomussalmi en te Kiantajaervi te besten digen. Tevens pogen zij de Russen over de grens te drijven. Het aantal dezer Rus sische troepen valt moeilijk te schatten omdat niet bekend is of de Russen, na de vijf opeenvolgende nederlagen aan dit front, waarbij zij tusschen de drie a vier duizend man verloren, versterkingen heb ben gekregen. De oorspronkelijke kracht der troepen schatte men op een k twee divisies maar ongeveer een halve divisie is vernietigd tusschen tien a twaalfdui zend man tijdens de slag bij Kianta jaervi op 26 December. Wat de tegenwoordige hoeveelheid der Russische troepen betreft er blijven den Russen op het Salla-front slechts twee mogelijkheden of terug te trekken of ver sterkingen af te wachten. En het aantal dezer versterkingen moet zeer groot zijn, indien de Russen hier voorwaarts zullen willen dringen. Nu de Finnen in het bezit zijn van Savukoski in Noordwest Salla aan de Tennioe-rivier bevinden de Rus sen zich in een veel ongunstiger positie dan voor den slag aan dé Kemi-rivier.Zij kunnen een oprukken in de richting van Kemijaervi niet riskeeren zoolang hun rechterflank wordt bedreigd door de Finnen via den weg van Savukoski naar Salla. Wat de Russen ook zullen doen, Salla en omgeving neemt een sleutelpositie in, waardoor over het resultaat der invasie hier zal worden be slist. Na den slag aan de oevers van de Kemi-rivier op 18 December verloren de Russen Savukoski en werden zij in de ver dediging gedrongen. Van dat oogenblik af werd het front weer verlegd naar het dorp Salla, waar het zich ook bij het begin van den oorlog bevond. De Russische krachten ten Westen van Salla op den weg naar Kemijaervi waren van betrekkelijk minder belang van dat moment af en veel gevech ten vonden hier niet plaats. Het Russische leger moet feitelijk bij Salla de Finnen aan drie, zelfs vier front ten weerstaan. Het belangrijkste is datgene in Noord-Salla, waar de Finnen den weg van Savukoski naar Salla beheerschen en de Russen gevaar loopen volkomen te wor den afgesneden van hun basis te Kanda- laksja. Daarbij zijn Finsche patrouilles voortdurend actief achter de Russische linies ten Oosten van Salla. Het zwijgen dat door het algemeen hoofdkwartier in acht wordt genomen ten opzichte van de operaties in de omgeving van Salla be hoeft er niet op te wijzen dat er geen activiteit zou heerschen, omdat alle groote slagen die aan het Noordelijk front werd'en uitgevochten werden voorafgegaan door een periode van volkomen zwijgen. Ook dit behoort tot de Finsche strategie in dezen oorlog zonder nauwkeurige aangegeven frontlinies en gestreden door „onzichtbare" legers. AMELAND VOORLOOPIG GEÏSOLEERD? Vanochtend is de passagiersboot „Wad denzee" van Holwerd naar Nes, op Ame land, met vijftien passagiers aan boord onderweg op de wadden in het ijs vast geloopen. Er zet zich veel ijs op de wadden tus schen Ameland en den vasten wal, zoodat kans bestaat dat Ameland voorloopig ge ïsoleerd zal zijn. STOFFELIJK OVERSCHOT DER VERDRONKEN TWEE FRATERS IN EENDENBIJT GEVONDEN. In den vroegen ochtend was heden van Medemblik een reddingsbrigade vertrokken om nasporing te doen naar de lijken van de beide gistermiddag op het IJsselmeer verdronken fraters. In een eendenbijt werd het stoffelijk overschot gevonden. De stoffelijke resten zijn naar het pen- sionnaat overgebracht. BRAND IN HAARLEMMERMEER. De regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd worden in buiten- landsche persorganen tendentieuze berich ten omtrent Nederland verspreid, in dier voege dat twijfel wordt gewekt aan Ne derlands vastbeslotenheid om zich met alle krachten, waarover het land beschikt, tegen eiken buitenlandschen aanval te verweren. Naar aanleiding hiervan zij nog maals verklaard, ter voorkoming van alle misrekening en ter wegneming van verder misverstand, dat over Ne derlands onaantastbaarheid niet te onderhandelen valt en dat elke aan rander van het Nederlandsche grondge bied den meest hardnekkigen weer stand onzer wapenen zal ontmoeten, van welke zijde de aanval ook moge komen. HET IJS IN DE OMGEVING. De toestand van het ijs te Oegstgeest (Oegstgeesterkanaal) is thans zeer goed, echter alleen waar door de IJsclub banen zijn aangelegd. Langs de zijkanten van het kanaal is gelijk reeds vermeld het doortrekken thans mogelijk geworden. De baan op het Oegstgeesterkanaal wordt nu 's avonds over een mooi gedeelte ver licht, waarmede aan veler verlangen is tegemoetgekomen. De scheepvaart door het Aarkanaal is sinds eenige dagen gestaakt. Voor schaatsenrij ders is het kanaal echter absoluut onbe rijdbaar. Hoe men van Ter Aar naar Al phen kan rijden, zie men onze IJsroute's elders in dit blad. Bij Pulmot onder Ter Aar werden ijs- wedstrijden voor dames en heeren gehou den, bestaande in hardrijden met hinder nissen in den vorm van kinderwagens. De prijzen vielen ten deel aan: Afd. Dames: 1. Mej. L. Drogg, 2. mej. Donker. 3. mej. S. den haan. Afd. heeren: 1. D. van Harten, 2. J. den Haan, 3. M. van Harten. Op de Langeaaarsche Plassen namen 39 paren deel aan een ringrijdenj. georgani seerd door de commissie ..Ijsvermaak". De uitslag was: le pr. C. Versluismej. van der Jagt; 2e pr. C. Pieterse—mej. C. van der Hoorn Gd 3e pr. J. Bosland—mej. T. van Kessel: 4e pr. j. van der Hoorn Johz. mej. M. van der Hoorn. TE LEIMUIDEN. Door de ijsclub „Nut en Vermaak" is op de Westeinderplas een wedstrijd gehouden in het ringsteken per schaats. Hiervoor hadden zich 41 deelnemers aangemeld. De uitslag was: le pr. N. van Zanten; 2e pr. A. V. Straathof; 3e pr. J. Bader. Boerderij „De Eersteling" afgebrand. Gisteren werd de echtgenoote van den veehouder S. de Groot aan den Spiering weg te Haarlemmermeer wakker en nam een rooklucht waar. Zij wekte daarop haar man. Zij schrokken hevig, daar de kamer bijna vol rook stond. Vrijwel onmiddellijk daarna zagen zij vlammen onder den zol der de kamer binnen komen. Hevig ontsteld stonden beiden op en begaven zich naar de aangrenzende kamer, waar hun twee kinderen sliepen, welke kamer ook vrijwel geheel met rook gevuld was. Na de kin deren te hebben gewekt, wilde de echtge noote van De Groot nog eenige bovenklee- ren grijpen, doch dit was niet meer moge lijk. Door den rook en de intusschen na der komende vlammen moesten alle vier door een raam de slaapkamer in nachtge waad verlaten, wilden zij niet levend ver branden. De aan de slaapkamer grenzende woonkamer stond reeds geheel in brand, zoodat deze eenige uitgang versperd was. Bij buren vonden de menschen voorloo pig onderdak, waar zij van de noodige klee- ren voorzien werden. De Groot, die een veestapel heeft van 31 stuks hoornvee, riep zoo snel mogelijk om hulp en welwillende landbouwers in zijn omgeving kwamen onmiddellijk te hulp. Met vereende krachten toog men naar den veestal, die grensde aan het woonhuis. Ook daar stond veel rook; snel werd het daar gestalde vee losgesneden en naar buiten gedreven. Met zeer veel moeite wist men het vee naar buiten te drijven. Aangezien op den zolder boven den veestal een hoeveelheid hooi en stroo was geborgen, stond weldra huis en schuur in lichterlaaie. Van den in boedel kon niets worden gered. Zelfs een bedrag aan geld van den veehouder ging verloren. De brandweer van Hoofddorp was spoe dig ter plaatse, doch had veel met de vorst te kampen, daar de motorspuiten be vroren en zelfs enkele slangen. Toch wist zij den brand medegewerkt door den gunstigen wind te beperken tot het woonhuis en de schuur. Een groote schuur staande naast de schuur, waarin het vee was ondergebracht geweest, is ge spaard gebleven. De oorzaak van den brand is niet be kend, doch vermoed wordt door een bran- ctende kachel. Wel is gebleken, dat de brand in de huiskamer is ontstaan. De Groot is tegen brandschade verze kerd. Een hoeveelheid hooi en stroo, zoomede eenige landbouwgereedschappen plus het geheele huisraad is door het vuur verlo ren gegaan. De politie stelt een onderzoek in. JONGEN MET SLEE ONDER VRACHT AUTO GERAAKT. ning houden met de noodzakelijkheid, welke uit de huidige gebeurtenis voortvloeit. Minister-president Merkys wees op de groote autoriteit van president Smetona, die de politiek van de regeering zoowel ten aan zien van binnen- als buitenland leidt. Verder deelde hij mede. dat in het gebied van Wilna de regeering het normale leven orga niseert, geleid door een geest van godsdien stige verdraagzaamheid in het kader van de eischen van de binnenlandsche orde. Minister Urbsys zette uiteen, dat de bui- tenlandsche politiek wordt geleid door de politieke situatie. De meerderheid van de bevolking is katholiek en de betrekkingen tot het Vatikaan zijn normaal. Door het verdrag van 10 October is de sovjet-unie de bondgenoot van Lithauen geworden. De sovjet-Russische militaire dtachementen in Lithauen houden zich strikt aan de bepa lingen. Verder is het land door banden van vriendschap verbonden aan Letland en Est land. terwijl de betrekkingen tot Duitsch- land normaal en vriendschappelijk zijn. TEGEN PARACHUTE-TROEPEN. Berlingske Tidende meldt uit Stockholm dat de Zweedsche verdedigingsstaf over weegt het vormen van een corps vrijwilli gers, bestaande uit eenheden, welke over het geheele land verspreid zouden worden als verdediging tegen parachute-troepen. Men meent dat men zal vragen niet ge mobiliseerde jongeren en ouderen zich voor vrijwilliger op te geven. (United Press). TWEE TREINEN BLEVEN IN DE SNEEUW STEKEN. Twee treinen van de Zuid-Servische smal spoor van Skoplje naar Ochrida zijn in hooge sneeuw blijven steken. Een van de treinen is reeds 36 uur over tijd en men weet slechts, dat de trein tusschen Gosti- war en Kisjewo niet aan is gekomen op een 1000 meter hooge pas. De andere trein j is 7 K M. voor Tetowo gevonden. Onmid dellijk is hulp georganiseerd om de onge veer 60 reizigers, veelal vrouwen en kin- deren, die gedurende 20 uur ingesloten j waren, te bevrijden. Het werk wordt docr den voortdurenden sneeuwstorm zeer bemoeilijkt. VERSTERKING VAN DE ITALIAANSCHE MARINE. De Italiaansche oorlogsvloot is versterkt met 31 treilers van 100 tot 700 ton. alsmede 35 kleinere schepen, welke dienst moeten doen als mijnenvegers. DE OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. De was van de Djeylan bij Adana en Tigris en Hanif bij Broessa heeft ernstige schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Bovendien zijn bij Broessa 15.000 stuks vee afgesloten van de buitenwereld, de dieren zijn gedoemd van honger om te komen. Teneinde de overstroomingen te keeren heeft men duizenden zakken cement ge bruikt, doch dit heeft niet geholpen. Alle wegen in het overstroomde gebied zijn niet te gebruiken, zoodat het zeer moeilijk is hulp te bieden. Op een eilandje in de Tigris zijn 45 arbei ders geisoleerd, die bezig waren aan het bouwen van een brug. Hun toestand is zeer gevaarlijk, aangezien het niet mogelijk is met hen in verbinding te treden. Op slag gedood. Gistermiddag is te Renkum de 9-jarige J. J. Willemsen, bij het sleden op een sterk hellenden weg onder een vrachtauto ge raakt en op slag gedood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. MILTVUURBESTRIJDING. Men deelt ons mede: Sedert midden-December 1939 deden zich gevallen van miltvuur voor in uitgebreider mate dan voorheen, in het bijzonder in de districten Zuid- en Noord-Holland en aan grenzende districten; nadien sporadische gevallen in andere provinciën. De Veeartsenijkundige Dienst nam in de eerste plaats maatregelen op de boerde rijen, waar zich één of meer gevallen voor deden, om uitbreiding te voor komen door preventieve serum-injecties, hetgeen ter stond gunstige resultaten gaf. Intusschen werd onverdroten gezocht naar de bron der infectie. In aanmerking genomen het vrij wel gelijktijdig voorkomen in verschillende deelen van het land. werd dadelijk gedacht aan voedsel-infectie Verder nasporen bracht aan het licht, dat vrijwel alle gevallen terug te brengen waren naar eenzelfde bron, een leverancier van beendermeel, dat verwerkt was onder de zg. mengvoedsels. Getracht is verder onheil te voorkomen, door verbod van vervoer van mengvoedsels met diit beendermeel en/of bloedmeel uit deze bron, terwijl maatregelen van verder strekkenden aard in voorbereiding zijn. Er bestaat een voortdurend contact ter zake tusschen den Veeartsenijkundigen Dienst en het Bureau voor Voedselvoorzie ning 'in Oorlogstijd, om in onderlinge sa menwerking uitbreiding te voorkomen. Benoemd Ls tot kassier van de Boeren leenbank te Oude-Wetering de heer H. v. d. Veld uit Hillegom. CONGRES IN LITHAUEN. Het Lithausch telegraaf-agentschap deelt mede, dat het jaarlijksche congres van de Tautininkai, de groot Lithausche politieke organisatie, waarvan de president der repu bliek. Smetona, voorzitter is. te Kaunas bijeen is gekomen. De president der repu bliek. minister-president Merkys en de minister van buitenlandsche zaken Urbsys, hebben politieke redevoeringen gehouden. President Smetona heeft uiting gegeven aan zijn voldoening, dat Lithauen dank zij zijn pacifistische politiek een oorlog verme den heeft. De toekomst zal gegrondvest zijn op internationaal evenwicht en meer vrije handelsbetrekkingen. Lithauen. dat ver- eenigd is in het doel zijn vrijheid en onaf hankelijkheid te bewaren, zal de moeilijk heden te boven komen. Het land moet ge organiseerd en gedisciplineerd zijn en reke- AMSTERDAM. 6 Januari. De eerste week van het nieuwe jaar werd op de Amsterdamsche effectenbeurs op zeer kalme wijze beëindigd. Het zakenverkeer was vandaag van bescheiden omvang en alles wees er op. dat men er niets voor gevoelde zich thans bij de fondsenmarkt te interesseeren. Er waren geen kooporders en evenmin opdrachten tot verkoop en gedurende het grootst e deel van hét ochtend - beursuur stagneerde de handel bijna geheel. De stemming was lusteloos en wegens afwezigheid van affaire vertoonden de koersen een neiging tot achteruitgang zonder dat bepaald van over wegend aanbod kon worden gesproken. In Ko ninklijken vonden kleine omzetten plaats en nadat de openingskoers zich iets lager had gesteld en spoedig daarna nog een kleine ver zwakking viel waar te nemen was het verdere verloop vrijwel onbewogen Voor Rubberaandeelen bestond bijna geen belangstelling Ook Amsterdam Rubbers lagen iets gedrukter in de markt en tipten juist even beneden de 200 -grens. Diverse incourante 1 soorten werden lager genoteerd hetgeen verband hield met het aan de markt komen van slechts zeer weinig materiaal In de meeste gevallen was een enkel stukje toereikend om een lageren koers te voorschijn te roepen. Tabakken waren geheel veronachtzaamd en onder beurstijd scheen het niet gemakkelijk om tot zaken te ko men. De Sumatra-aandeelen konden zich overi gens handhaven. De Scheepvaartmarkt lag geheel verlaten. Van affaire was niets te bemer ken. Waar tenslotte transacties werden afgeslo ten resulteerden die in iets lagere koersen. Op de Suikerafdeeling was ook bijna niets te doen. H.V.A.'s bewogen zich juist even beneden het peil van de laagste koersen van gisteren waarbij slechts nu en dan een kleine affaire werd ge daan. De incouranten waren verwaarloosd. Industrieelen bewogen zich op den achtergrond. Philipsaandeelen waren weinig veranderd. Uni levers kwamen iets lager te liggen. A.K.U.'s konden zich tamelijk goed op peil houden. Voor Amerikaansche fondsen bestond een gedrukte stemming Het voor de bezitters dezer papieren teleurstellende verloop van Wallstreet blijft tot groote terughoudendheid nopen. In navolging van New York kwamen de noteerin gen meerendeels iets lager te liggen. De om zetten waren zeer klein Zelfs in de Staalaan- deelen ging maar weinig om. Op de beleggingsmarkt waren de Neder landsche staatspapieren door elkaar genomen prijshoudend en hier en daar zelfs nog een fractie hooger Dit gold zoowel voor de stukken uit de jongere leening als voor de Oude Schuld. De nieuwe 4 obligatiën konden zich. zoowel voor de stukken van duizend gulden als voor de kleine coupures, ruimschoots boven den pari- koers handhaven. Van de buitenlandsche waar den was de Youngleening ongeveer prijshoudend Ook Fransche obligatiën hadden het noodige i weerstandsvermogen LEIDEN, 5 Januari. Groentcnveiling enz. - Roodc kool f. 3,40—7.10; savoye kool f, 4.20—6,90; groene kool f. 2.604.40; boerenkool f.6—9; ra pen f. 3.403.90; prei f. 12.8017,10; kroten 2.40 —3.30; kroten, gekook f.5—9; uien f. 0.60—3.10; peen f. 3.508.60; spruiten f.7—24; andijvie f. 12 i 20; nero f.7—9; Witloof f.421. alles per 100 l KG.; knolselderie f. 1,506.30 uer 100 stuks; I pieterselie f. 3,405,70; selderie f. 3,80—7,40 per 100 bos. Botermarkt. Aangevoerd 348 KG. Fabriek boter prima f. 1.69: boerenboter prima f. 1.62-» 1,70 per KG. Handel matig. ig Aan de turfmarkt deze week geen nieuwe aanvoer. Lange turf f. 910 per 1000. AARLANDERVEEN. 4 Jan. Eierveiling. Kippeneieren f. 3.604.30 per 100 stuks. Leidsche Kaas 25 ct. per pond; Goudsche kaas 23—28 ct. per pond. BOSKOOP. 5 Jan. Coöp. ver. „De Boek. vei ling". Rozen per bos: Florex f. 2.803.20; Vier- landen f. 2,40—3.40: Better Times f. 1.00—1.60; Butterfly f. 1.40, gemengde rozen 70 ct. Diversen pes bos: Tros-Chrysanthen 16 ct.; Mahoniablad 12 ct.; Tulpen 810 ct. KATWIJK AAN DEN RUN, 5 Jan. Waspeen f. 1.20—1.55. kroten 2845 ct,. per kist van 20 KG.; roode kool f.3.20—5.10; gele kool f.3— 2.60 per 100 KG.: groene kool f. 2.503,10; uien f. 2,50—3,50 per 100 KG.; andijvie f. 0,75—1.14: boerenkool 2835 ct. per 6 KG. LEIDSCHENDAM. 5 Jan. Vrije Veiling. Aan gevoerd 7318 kipeieren, f. 3,505.50 per 100: kip pen f. 0,500,85: duiven 815 ct. per stuk. LEIDERDORP. 5 Jan Kipeieren f. 4.80—5.30 per 100; kuikeneieren f. 3.90—4.20 per 100; kaas 2435 ct. per pond; kippen f. 0.60—1,20. hanen f. 0,901,05, konijnen f. 0,35—2,10, eenden 50 75 ct. per stuk. NAALDWIJK. 5 Januari. Bond Westland - Alicante 44 ct.; witlof 815 ct.; stoofappelen 4 10 ct. per KG.: uien 2555 ct. per 25 KG.; spruiten f2.753.35, 2de soort 85—150 ct. per kist; boerenkool 3848 ct. per 7 KG.; andijvie 36—69 ct. per 4 KG.; roode kool f. 2.604; sa- voyekool f. 4.20; kroten f. 1.50; prei f.57 per 100 KG.; selderie f. 4.806,60; knolselderie 2.30 3.60 per 100 bos; asperges 41 ct. per bos. NAALDWIJK. C.C.W.S.. 5 Januari. Caila f. 26 30; Amaryllis f. 1117; Gerbera f.8; Hya cinthen f3.304.00: Spectrum f.45,50; Sal mon f. 2.30—5.90. licht rose f. 3.90—6.50, geel f. 3.204.20, wit f.37.10 per 100; Sprengerie 1630 ct.Freesia 3026 ct.gele Freesia 25 41 ct.; Tros Germ. 59 ct.: Pres. de Lange 510 ct.; Copland 1421 ct.; Roose Copland 15—26 ct.; Roode Copland 1523 ct.; Pierson 1117 ct.; Albino 3555 ct.; Krelage 2425 ct.; Zeno ber 1415 ct. per 100; Azalea 3080 ct. p. pot. TER-AAR. 5 Januari. Centrale Veiling. Boc- vekool 23—31 ct. per kist; uien f. 1.40; spruit- kool f.17—18; savoye kool f.4; knolselderie 2.20 -A.70; witlof f.12—16.80. UTRECHT, 6 Januari. Totaal aangevoerd 2695 stuks vee, waaronder 900 koeien. Prijzen: stie ren 2631 ct, per pond: handel matig, prijzen gelijk. Slachtkoeien 2de soort 2934 ct.. 3e soort 2428 ct. per pond; handel redelijk, prijzen ge lijk. Vaarzen f. 140240; pinken f. 80145; melk koeien f.160270; kalfkoeien f.170280; vare koeien f. 120200 per stuk; handel kalm. prijzen onveranderd. 170 magere kalveren, f. 4090 p. stuk: handel matig, goede soort iets hooger. 730 nuchtere kalveren f.812 per stuk; handel vlug. prijzen hooger. 320 magere varkens en schram men; magere varkens f.2339. schrammen f. IC —23 per stuk; 435 biggen f.816 per stuk; handel redelijk, prijzen iets hooger. 140 magere schapen f. 9—21 per stuk: handel kalm. prijzen onveranderd. Kleinhandel: Aangevoerd 250'KG. boter, prijs f. 1.80 per KG.; 150 KG. kaas. prijs 6080 ct. per KG. RIJNSBURG, 5 Jan. Bloemenveiling. Copland 16—22, Sonja 18—24. Krelage 18—26. King of the Yellow 1019, Mon trésor 1520. Pierson 1316. Helios 1422, El Toreador 1418. Hya cinthen wit 2.20—5.60. Truien 1 40—3.20. Bis marck 1.02.30. Brillant Star 5060, Due de Berlin 5080, Paperwhite 2430. RIJNSBURG, 5 Jan, Groenten veiling. Aard appelen 60—75 ct.. kroten 6070 ct., waschpeen f 1.201.50, uien 4055 ct., roode kool f. 3.50 5.00, gele kool f. .2.603.50, groene kool f. 2.00 3.20. boerenkool f. 57. knolselderij A f. 3.50— f. 5.00, idem B f. .003.20, andijvie f. 0.701.00. Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoe der, ANNA ELIZABETH EMAN, geboren QÖPPINGBR, op den leeftijd van 88 jaren. 5786 Bloemendaal: A. E. EMAN— TTDEMAN Mr. P. TEDEMAN Leiden: P. J. EMAN J. M. EMAN— BRUCKMANN Bloemendaal: P. TIDEMAN Jr. Leiden: i P. J. EMAN Jr. S. EMAN— HOLLEMANS M. EMAN en Verloofde HANSJE. Leaden, 6 Januari 1940. Hboglandsche Kerkgr. 21. De teraardebestelling ral plaats hebben op Woens dag 10 Januari a s. op de begraafplaats Westerveld te Driehuizen, na aan komst van trein 14.14 uur. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig geduldig lij den. onze geliefde Vader. Behuwd-, Groot- en Over grootvader, Broeder, Be- huwdbroeder en Oom, de Heer ABRAHAM CRAMA. Wedn. van JAANTJE v. d. OEVER, in den ouderdom van bijna 79 jaar. Namens de familie: J CRAMA Leiden, 6 Januari 1940. Waardgracht 152. 5790 De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag a s. te 11.30 uur op de begraaf plaats ..Rhijnhof". Algemeene kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3