Zondag op de schaats! Het ijs in de omgeving LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Januari 1940 Vierde Blad No. 24473 80ste Jaargang Eenige ijsroutes in onze omgeving Uitslagen van wedstrijden Nu het reeds eenige dagen hard ge vroren heeft en hei nog steeds belooft te blijven vriezen, zullen ongetwijfeld velen morgen een tocht willen maken, temeer omdat het ijs thans in de meeste gevallen behalve op de groote vaarten en kanalen alleszins betrouwbaar en dikwijls zelfs zéér mooi is Ter recapitulatie van hetgeen wij onder onze „IJsberichten" gedurende de vorige dagen reeds uitvoerig en gedétallleerd ver meldden, geven wij thans, aan de hand van bijgaande kaart ter oriëntatie eenige hoofdroutes voor ijstochten, die natuurlijk naar eigen verkiezing over talrijke binnen wateren verder zijn uit te breiden: I, VennemeerKaagOude Wetering Aalsmeer. Per autobus of anderszins naar het Ven nemeer, daar onderbinden, te schaats over dit meer en de Zijp naar de Kaag, vervol gens over het Kagermeer (Zweiland, Kever, Koppoel' naar Rijpwetering. Van dit dorp uit over de Rijpweteringsche Vaart naar de Wijde Aa. Men kan natuurlijk ook de tus- schenliggende slooten van het Vennemeer uit nemen, als Achtergat, Stlngsloot en Zuid Zijdervaart, om zoo op de Does uit te komen. Vervolgens de Wijde Aa en het Paddegat over, naar het Braasemermeer (Roelof- arendsveen, Oude Wetering). Van het Braa semermeer uit over Waalsche Dijk of Drecht naar Leimulden en zoo vervolgens naar Aalsmeer (Kerksloot, Westeinderplas). Deze tocht ls ook te beginnen te Leiderdorp, waar men dan op de Does aanbindt (bij de Jachthaven „De Does" nabij de v. d. Does straat). Does, Wijde Aa en de meren bieden schitterend ijs! Bij terugkeer kan men ter variatie, inplaats van het Kagermeer weer op te gaan, de Does afrijden om in Leider dorp uit te komen. II. Van Haarlemmertrekvaart af naar de Kaag. Aanbinden bij den houthandel gebr. Mul der even voorbij den spoorwegovergang of iets verder op bij de Kwaakbrug (overal prachtig glad ijs) achter Poelgeest, vervol gens naar Leede (Oegstgeesterkanaal), Leede af (nog oppassen voor wakken) naar Kagermeer. Daar zijn ritten mogelijk naar Kaagsocieteit (overzetten Boterslop) en ver volgens naar het dorp de Kaag. Van het dorp de Kaag kan men weer terug rijden langs dezelfde route, of langs Rijpwetering (Rijpweteringsche Vaart), over de Does naar Leiderdorp. Ook kan men van Warmond uit rijden over de Hoflee, naar het Norremeer en de Dieper- of Eimerspoel. Thans is eindelijk een overzetveer aangebracht, zoodat het dorp de Kaag te bereiken is en men zoo verder den tocht vervolgen kan naar Kaagsociëteit of Oude Wetering via Rijpwetering. De route van het dorp de Kaag naar Oude Wetering over de Ringvaart is nu eveneens mogelijk, doch op de Ringvaart zijn geen banen uit gezet, zoodat dit traject niet aan te be velen is. III. GalgewaterKatwijkOegstgeest Warmondde Kaag Onderbinden ongeveer ter hoogte hout handel Noordman, Galgewater tot Haagsche SchouwOude Rijn naar Valkenburg en Katwijk aan den Rijn, vervolgens naar Rijnsburg en het Oegstgeesterkanaal naar de Leede (banen uitgezeti langs Warmond naar de Kaag en eventueel verder. Het eerste traject GalgewaterKatwijk aan den Rijn is zeer moeilijk te berijden, in verband met de vele schotsen en dus niet aan te raden. Gistermiddag is bovendien bij Katwijk aan den Rijn weer een schip doorgevaren, hetgeen het ijs niet ten goede is gekomen. IV. over de Schenk (aanbinden bij Noordman, Galgewater) naar Den Haag V. Na het volgen der route onder I tot het Braasemeermeer, via de Leidsche Vaart naar de Langeraarsche plassen. Over deze plassen rijden naar Papenveer. Aar kanaal oversteken, Hoeksche Aar afrijden, achter Korter Aar en Aarlanderveen om naar de Nleuwkoopsche plassen, over Ziende of Meye (veel mooier trajecti naar Zwam- merdam. Bodegraven, Gouda en Rotterdam (zie onder VII). Van het Aarkanaal kan men ook via Ter Aar langs de Koetepolder Alphen bereiken, waar men bij de van Mandersloostraat uit komt (minder mooi traject) de Haagsche Schouw de Schenk (Veenwete- Zoowcl Langeraarsche- als Nieuwkoopsche plassen bieden prachtig ijs. VI. Leiden-Voorschotcn-Zoelcrwoude. Onderbinden Galgcwater (houthandel Noordman), rijden tot laatste vaart vóór dc Haagsche Schouw de Schenk (Veenwate ring) Schenk afrijden tot aan het bosch van Ter Horst en Duivenvoorde, linksaf de z g. Zandsloot af. Men komt dan aan den Veurscheweg te Voorschoten, dichtbij de Kniplaan. De Kniplaan afwandelen, met pont over zetten over de Vliet. Aan de over zijde van de Vliet vindt men de vaart naar de Meerburgwetering, waarna men via Zoe- terwoude. Leiden weer bereiken kan. VII. Van Gouwsluis bij Alphen af, kan men via Zwammerdam naar Bodegraven (Zwammerdam en Bodegraven voorloopig nog doorloopen) naar Gouda, van daar uit naar Rotterdam of Waddinxveen. Route BodegravenGouda gaat over de Goudsche Vaart (vele bruggen en een dami of wel (veel mooier) over Wierickeschans, de Wiericke en de Reewijksche plassen. VIII. De Haarlemmertrekvaart is van Kwaakbrug, langs Warmonderhekbrug ook te berijden naar Voorhout, Noordwijkerhout en zelfs verder naar Haarlem Gisteren hadden reeds verscheidene rijders dezen tocht volbracht. Oppassen bij bruggen en wakken blijft op deze route geboden. IX. Een aardig tochtje is nog van de Meerburgerbrug te Zoeterwoude (nabij 't Witte Huis) over de Meerburgsche wetering, Nieuwe Vaart (eventueel naar Stompwijki. Stompwijksche vaart, Vrouwenbrug. Meer burgerwetering tot punt van uitgang. Dit tochtje is vanzelfsprekend naar verschil lende kanten nog verder uit te breiden. Na onze vorige beschouwingen over den toestand van het ijs, behoeven wij er niet meer in den breede op te wij zen, dat er thans véél en uitstekend in onze omgeving gereden kan worden. Wij verwijzen bovendien naar de elders gepubliceerde route's. Uit Alphen wordt ons nog gemeld, dat daar sinds Woensdagmiddag, de Oude Rijn en de Gouwe niet meer bevaren waren, het er op leek, dat Alphen per schaats te berei ken zou zijn. Gistermiddag is deze hoop weer de bodem ingeslagen, daar een ijsbreker met een lange sleep, zoowel het ijs in de Gouwe, den Ouden Rijn en de Heimanswetering heeft vernield. Reeds werd allerwege de Rijn overgestoken, doch thans zij men daartegen gewaarschuwd. Bij hotel 's Molenaarsbrug is een schitterende ijsbaan aangelegd, maar daar er nog steeds gevaren wordt, durft men het nog niet aan te Alphen wedstrijden te houden. Hieronder volgen nog verschillende uit slagen en wedstrijden: AALSMEER. Op het Molmpoeltje te Aalsmeer-Oost werden gistermiddag wedstrijden gehouden in het ringrijden. De uitslagen zijn: 1. W. van Leeuwen en echtgenoote; 2. J. Brouwer en echtgenoote; 3. C. Verbeek en echtgenoote; 4. A. Tulp en Mej. Kniep; 5. W. Dekker en dochter. AARLANDERVEEN. De uitslag der te Aarlanderveen gehou den ringrijderij voor paren uitgeschreven door de IJsclub „IJssport" luidt: le prijs mej. D. van Egmond en de heer D. Leliveld; 2e pr. mej. G. van Berkel en de heer P. Kaptein; 3e pr. mej. M. van Doorn en de heer J. van Leeuwen Szn.; 4e pr. J. Wijfje en echtgenoote; 5e pr. mej. M. Honout ea de heer H. Bosee. BOSKOOP. Uitgeschreven door de ijsclub „Otweg" had gistermiddag onder groote belangstel ling op de baan van de Otwegwetering te Boskoop een hardrijderij plaats voor man nen boven de 18 jaar. De prijzen werden als volgt gewonnen: le pr. W. van den Akker; 2e pr. A. van der Starre en 3e pr. Jo van Veen. Voorts kreeg elk deelnemer een bon voor een brood. Er waren 50 deelnemers. BRAASSEMERMEER. Gistermiddag werden wedstrijden op het Braassemermecr gehouden, georganiseerd door de ijsclub „Eendracht" voor drie (heer dame. heer) met een stok. De uitslagen waren: 1. G. Hoogenboom, Mej. J. van Schagen, G. Wittebol; 2. J. van Schagen, Mej. Veldenaar W van Schagen; 3. C. Overdevecht. Mej. C. Overdevecht. W. Jansen. KOUDEKERK A/D RIJN. Op de Molenboezem had een hardrijderij plaats op de schaats voor de hoogste klas sen van de O.L. en Herv. School. Onder groote belangstelling moesten de jongens en meisjes elkaar bekampen. De burge meester stelde voor de winnaars eenige prijzen beschikbaar wat zeer op prijs werd gesteld; ook dat h(j ook nog van zijn be langstelling blijk gaf. De prijswinnaars voor de meisjes was: lste: Truus van Waversveld: 2de Miep Brommers; 3de Jo Vergunst; 4de Coba van Vegten. Jongens: lste Leen van Vliet; 2de Wim Vergunst; 3de Jan Hogenes. De bedoeling van de IJsvereeniging is om op den Rijn nabij de Koudekerksche brug een baan te maken en te verlichten, zoodat het Torentje weer buiten dienst gesteld word. Tochten langs den Rijn maken is onmogelijk daar deze één en al schots is. Alleen een tocht langs de Molenboezem naar Hoogmade en de meren is mogelijk. NIEUW VENNEP. Nadat al eenige dagen volop genoten is van het schaatsenrijden op de Hoofvaart, heeft de IJsclub te Nieuw Vennep het ini tiatief genomen voor een wedstrijd in ton netjesslede op schaatsen. Hiervoor bestond veel animo, niet minder dan 32 personen lieten zich inschrijven;

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13