BINNENLAND (MkCieCdMctie UMATIEK STECEMAN'S Meer erwten en boonen dan ooit UYLENSPIEGHEL J 80sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Januari 1940 Derde Blad No. 24472 Het Prinselijk paar op de schaats G. J. G. (h. Graaf van Aldenburg Benfinck overleden De „Josif Sfalin" overgenomen Uit Ned. Oost-Indië Vijf dooden bij auto-ongeluk GEMENGD NIEUWS In den En toch moet het publiek maar wachten De minister de schuld? Gistermiddag om ongeveer twee uur verschenen bij het „Piashuis" te Loos- ■drecht, met klein gevolg Prinses Juli ana en Prins Bernhard op het ijs. De Prinses was gekleed in bruin lede ren jasje en hoed en de Prins was in kapiteinsuniform. Nadat de schaatsen waren aange bonden, begaven zij zich onder het zeer talrijke publiek. Zij reden te zamen en ook wel afzonderlijk. De Prins en de Prinses hebben eenige uren op het ijs doorgebracht. Het schitterende weer had zeer veel schaatsenrijders en ijs- zeilers op de bevroren plassen bijeen gebracht. Gisteravond is te Amerongen in den ouderdom van 82 jaar overleden G. J. G. Ch. graaf van Aldenburg Bentlnck, een vriend van den ex-keizer van Duitschland. Graaf Bentinck was de eerste, die den ex keizer van Duitschland. toen deze in November 1918 naar Nederland uitweek, zijn slot te Amerongen als voorloopige ver blijfplaats aanbood In dit slot heeft de ex-keizer gewoond tot hij zich in 1920 op Huize Doom vestigde. Graaf Bentlnck is op 3 Augustus 1857 op het slot te Mlddachten geboren en behoorde tot een van de oudste adellijke geslachten van ons land. De overledene was coadjutor van de Dultsche orde Balije van Utrecht. Naar wij van de zijde der Nederlandsche scheepsbouwmaatschappij vernemen, is de „Josif Stalin", welke Zaterdag j.l haar proefvaart deed, gisteren door de opdracht gevers overgenomen. DE AARDBEVING IN TURKIJE. Deelneming van de Nederlandsche regeering. Naar wij vernemen, heeft minister van Kleffens namens de regeering en het Ne derlandsche volk bij den Turkschen gezant schriftelijk zijn deelneming betuigd in ver band met de ernstige aardbeving, die Tur kije getroffen heeft. H. F. VAN DER WOLK t. Na een korte ongesteldheid is te Rotter dam overleden, 62 Jaar oud, de heer H. F. van der Wolk, die meer dan dertig jaar directeur geweest is van de N.V. Ruttens Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter". DE STAD UTRECHT TELT RUIM 164.000 INWONERS. Blijkens de jongste statistische berichten van de gemeente Utrecht, die gegevens be vatten over het tijdvak 1 Januari30 Sep tember 1939, bedroeg het aantal inwoners der gemeente op dezen laatsten datum 164.091. DE „STATENDAM" ZAL WORDEN OPGELEGD. Naar wij vernemen heeft de directie van de HollandAmerika lijn besloten het s.s. „Statendam" op te leggen. Een van de redenen, die tot dit besluit hebben gèleld, is, dat men in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden niet voldoende emplooi voor het schip kan vin den. Zooals men zich herinneren zal lag het oorspronkelijk in de bedoeling de „Staten dam" in de laatste week van December, dus korten tijd nadat het in Nederland was teruggekeerd, weer naar Amerika te doen terugkeeren. SCHAATSENRIJDEN VOOR MILITAIREN. Er heeft zich een commissie gevormd van initiatief en aanbeveling, oestaande uit den gen. majoor F. J. Backer te Den Haag, oud-voorzitter van den K.N.3.B., mr. C. P. Eeghen Gzn. te Bergen (N.H.>, voorzitter van den K.N.S.B., den heer W. M. van Haaften te Amsterdam, secretaris van den K.N.S.B., den heer W. J. H. Muller te Den Haag, oud-voorzitter van de I.E.V. en jhr. H. J. Repelaer van Drlel te Den Haag, oud bestuurslid van den K.N.S.B., welk comité zal trachten den militairen op daarvoor geschikte banen der bij den K N S B. aan gesloten vereenlgingen gelegenheid tot rij den te verschaffen. De niet bij den K.N.S.B. aangesloten clubs zullen worden uitgenoo- digd eveneens mee te werken. Voorts hoopt de commissie, dat zich daar, waar geen leden van den K.N.S.B. gevestigd zijn plaat selijke comité's zullen vormen, welke het zelfde doel beoogen en zich zoo noodig bij den K.N.S.B. of den plaatselijken O. en O- commandant om advies kunnen melden, hoe op de beste wijze in het belang van de ijssport iets voor de militairen gedaan kan worden. Men denkt hier in het bijzonder aan plaatselijke wedstrijden in hard- en schoonrijden en het regelen van af stands- ritten of van plaats tot plaats-tochten. Zooals men weet krijgen de Leldsche militairen voortdurend gelegenheid des voormiddags gratis te rijden op de banen der Leidsche IJsclub, waar voor hen ook wedstrijden zijn georganiseerd. Leiden blijkt in dit opzicht dus vele andere ge meenten vooruit te zijn Ir. M. J. BREUNING TREEDT AF. Als directeur der Nederlandsche tramwegmaatschappij. In de gisteren te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Nederlandsche tramweg maatschappij werd aan den heer ir. M. J. Breuning op zijn verzoek, in ver band met zijn benoeming tot rijksinspec teur van het verkeer, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur, onder dankbetuiging voor de door hem aan de maatschappij bewezen diensten. In zijn plaats werd, behoudens de door den minister van waterstaat te verleenen goedkeuring, met algemeene stemmen tot directeur benoemd de heer Ch. Grauw, chef van de exploitatie bij de n.l. algemeene transport onderneming A.T.O. In afwachting van de machtiging van den minister van waterstaat maakte de vergadering gebruik van haar bevoegdheid den heer Grauw met ingang van gisteren tot waarnemend directeur te benoemen. ZWEMBADEN EN PERSONEELE BELASTING. Door de directie der Sportfondsenbaden is een actie gevoerd tot vrijstelling van personeele belasting voor overdekte zwem inrichtingen, omdat zij belangrijk werk verricht voor de volksgezondheid en volks veiligheid en het daarom van belang is, dat de tarieven dusdanig zijn, dat geregeld ba den en zwemmen binnen het financieele bereik van een zoo groot mogelijk deel van de bevolking komt. In verband hiermede bepaalde de raad van beroep te Utrecht verleden jaar in een vonnis, dat het sportfondsenbad te Amers foort inderdaad een inrichting tot alge meen nut is, met gevolg, dat voor het eerst in 1939 twee overdekte zweminrichtingen vrijstelling voor de personeele belasting hebben verkregen, n.l. te Amersfoort en te Dordrecht. De „sportfondsenbaden" hadden hierme de den juridischen weg gevonden, welke gevolgd moest worden om tot de verlangde en voor de xploitatle en de vast te stel len tarieven uitermate belangrijke vrijstel ling te komen. Men zal thans op den in geslagen weg voortgaan. Echter zijn hieraan voor de wedstrijd- zwemsport belangrijke gevolgen verbonden Een der verdere bepalingen, waaraan vol gens de wet moet worden voldaan om de vrijstelling voor de personeele belasting te kunnen verkrijgen is, dat er in het per ceel geen uitvoeringen, voorstellingen, of bijeenkomsten mogen plaats vinden, waar bij aan het publiek tegen bepaling van meer dan 20 cents per persoon toegang wordt verleend Voor de zwemvereenigingen en het wed strijdwezen is dit besluit van belang, om dat e vereenigingen thans een anderen weg zullen moeten vinden om de onkosten welke verbonden zijn aan de organisatie der wedstrijden, volledig te dekken Om haar eenigszins tegemoet te komen zullen de sportfondsenbaden tegen geringe vergoeding beschikbaar worden gesteld voor wedstrijden. NA HET OVERLIJDEN VAN ANTHONY FOKKER. De „Volendam" brengt de asch naar Holland. De asch van wijlen Anthony Fokker, die op 23 December te New York is overleden, is aan boord van het Nederlandsche schip „Volendam" gebracht om naar Rotterdam te worden vervoerd. De urn met de asch is in een mahoniehouten kist geplaatst. Aneta meldt uit Malang: Vandaag is een personenauto door de gesloten spoorwegafsluiting bij het spoor- wachthuis Karanglo, nabij Malang, gere den en vermorzeld door een sneltrein van Soerabaja. De vijf inzittenden werden allen gedood. Vier hunner waren op slag dood, terwijl de vijfde tijdens het overbrengen naar het hospitaal overleed. De oorzaak van het ongeval ligt vermoe delijk in roekeloosheid van den bestuurder. De slachtoffers van dit ongeluk zijn me vrouw Bos van de Cassave-onderneming Bendoredjo, van de H.V.A., te Kediri, haar negenjarig dochtertje, het echtpaar Juch, en een lnlandsche chauffeur. TE AMSTERDAM ONTSLAG AAN VIJF TIJDELIJKE AMBTENAREN. Niet betrouwbaar geacht. Sedert de ontdekking van spionnage door rijksambtenaren te Den Haag, worden bij verschillende rijks- en gemeente-instellin gen onderzoeken ingesteld naar de politieke betrouwbaarheid van ambtenaren, aldus meldt de Tel. Dit heeft, voor wat Amsterdam betreft, geleid tot het ontslag van vijf ambtenaren, die in tijdelijken dienst waren bij de afdee- ling Militaire zaken op het stadhuis, aldaar. Zij worden er van verdacht, hetzij links- hetzij rechts-extremistische opvattingen te huldigen. Een dezer tijdelijke ambtenaren zou zelfs reeds een betrekkelijk leidende positie ver worven hebben op de betrokken afdeeling, waar ook allerlei kwesties in verband met vergoedingen aan gemobiliseerden e.d. be handeld worden, welke men in geen geval bekend wenscht te doen worden aan wie ze niet aangaan. SCHUUR MET RIETEN MATTEN AFGEBRAND. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf werd brand ontdekt in een houten schuur, die tusschen de broeikassen staat, in de tuinderijen achter de Veenendaalkade te Den Haag. In de schuur was een groot aantal rieten matten opgeslagen, die ge bruikt worden voor het afdekken der kas sen. Met twee stralen werd het snel om zich heen grijpende vuur door de brand weer aangetast. Hoog sloegen de vlammen op uit de droge matten en de felle vuur gloed lokte velen naar de plaats van den brand. Aangewakkerd door den sterken Oostenwind had het vuur spoedig de schuur verwoest. Enkele omliggende kassen en ge wassen leden eenige schade. De oorzaak van den brand moet waar schijnlijk gezocht worden in baldadigheid van jongens, die over de dichtgevroren slooten den tuin hebben kunnen bereiken de sluipende, sloopende kwaal, die een mensch onder zijn leden heeft vóór hij het weet. Dat doen kou of tocht, maar ook vooht of een klam kil huis. Dat alles heeft U nooit gedeerd tot zich plotseling, zon der dat ge er op verdacht bent, met een scheut van pijn of een aanval van kramp in een van de ledematen, de rampspoed meldt, die al zoovele levens verwoest heeft. De eene krijgt deze bezoeking al jong, de ander pas op rijperen leeftijd, maar de oorzaak is in aüe gevallen dezelfde: onzui ver bloed. Zoodra de bloedzuiverende orga nen maar even te kort gaan schieten en er maar een spoor van schadelijk zuur zich gaat vastzetten in spieren of spierweefsels of in de gewrichten, dan is daarmede de kiem voor Uw kwaal gelegd. En dan rest U maar één weg: de oorzaak wegnemen om erger te voorkomen: een bloedzuiverende kuur doen. En liever vandaag dan morgen! Kruschen Salts is door zijn samenstel ling het blpedzulverende middel bij uitne mendheid. De 10 minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld, oefenen een actieve aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen, komen deze organen tot krachtiger wer king. Alle schadelijke zuren die zich in het bloed bevinden, worden er uit gefilterd; vol maakt zuiver bloed stroomt dan weer door Uw aderen, zuiver, maar óók met de noo- dige kracht! Daardoor worden de onrein heden, die zich reeds hadden vastgezet, weer in de circulatie opgenomen en afge voerd langs natuurlijken weg. Neem toch Kruschen Salts. Ge zult Uw pijnen weldra voelen verdwijnen. En al is dit wel het voornaamste, het is óók nog een wonder lijke sensatie, te beleven dat ge U heele- mAal weer pittiger voelt, Anders, opgewek ter, gezonder, beterDoor de wonder lijke werking van Kruschen Salts. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. A f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. 5652 (Ingez. Med.) en daar een vuurtje hebben gestookt. De schade wordt door verzekering gedekt. Bij het uitleggen der brandslangen waren in de oipgevlng gelegerde militairen behulp zaam. WIELRIJDER SLIPTE EN WERD OVERREDEN. Gistermiddag is de oud-onderwijzer W. uit Ede, die zich per rijwiel naar Barneveld had begeven, door de gladheid van den weg geslipt en gevallen juist toen er een auto naderde. De heer W. werd overreden en met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis de Lichtenberg vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. MORGEN ERWTENSOEP a ij IMJfcKA DE ROOKWORST MET DE FIJNE, ZACHTE ROOKSMAAK. 5662 V Clngez. Med.) DE BOTERHEFF1NG. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 4 tot 11 Januari vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). Het kan niet anders dan een zéér vreem den indruk maken, zoo schrijft het Hbld., dat minister Steenberghe en zijn mede werkers zich verplicht hebben gezien, om het verkoopen van erwten en boonen geliefd voedsel in dezen wintertijd te verbieden. Vreemd is evenééns, dat de schuld der oorzaken daarvan wordt afge schoven op de boeren. Wat leeren de cij fers? Ie. Nederland verbouwde in het verstre ken jaar 33.000 ha. groene erwten, 6500 ha. schokkers. 3300 ha. vale, grauwe en andere erwten, 4300 ha. bruine boonen en 1800 ha. witte boonen, in totaal rond 49.000 hecta ren peulvruchten, dat is méér dan in eenig voorafgaand jaar het geval ls geweest! 2e. De opbrengst per hectare was zeer groot. 3e. Nederland exporteert jaarlijks groote hoeveelheden peulvruchten; In 1937 be droeg het export-surplus 28, in 1938 rond 37 en in de eerste elf maanden van het verstreken jaar 27 millioen kilo. 4e. Bij de oorlogs-inventarisatie begin September werd alleen al de op de boer derijen aanwezige hoeveelheid getaxeerd op 105 millioen kilo erwten en 12 millioen kilo bruine en witte boonen. Thans, hartje winter, wordt dit product, dit volksvoedsel, waarvan we steeds een overschot moeten exporteeren en waarvan de oogst dit jaar grooter is geweest dan ooit, aan het publiek onthouden. Wil men misschien uog eenige maanden wachten, totdat de groote vraag voorbij is? Dinsdag heeft men kunnen lezen, dat minister Steenberghe de schuld schuift op de boeren, die niet voldoende peulvruchten bij de voedselcommlssarissen of Akker- bouwcentrale inleveren. Dat is geen geringe beschuldiging... Men moet echter beden ken, dat het om bedrijfstechnische redenen volkomen verklaarbaar is dat in de maan den van nazomer en herfst, wanneer de verschillende oogsten moeten worden bin nen gehaald, het land bewerkt, de winter granen gezaaid enz., er groote drukte heerscht, zoodat alle werk dat kAn worden uitgesteld, zooals b.v. het dorschen van de niet-bederfelijke peulvruchten, blijft lig gen Dat heeft dus met „nationale gevoe lens" precies niets te maken, voorAl niet, nu als gevolg van de mobilisatie, vele ar beidskrachten gemobiliseerd en vele paar den gevorderd waren. Natuurlijk zorgden de boeren er in nor male tijden altijd wel voor, dat ze hun peulvruchten aan de markt brachten te gen den tijd, dat er vraag naar begon te komen; zou hij daarmee wachten totdat de eigenlijke winter het „boonen- en erwtensoepweer" achter den rug is, dan zou hij zich zélf dupeeren. Er was dus een volkomen begrijpelijke, logische prikkel voor den boer, om zijn peulvruchten te juister tijd op de markt te brengen. Deze prikkel is thans echter verdwenen, want de minister heeft een prijs vastgesteld, waarvoor de boeren te allen tijde hun erw ten en boonen bij de overheidsinstanties kunnen inleveren. Haast hebben zij dus niet en aan een ander verkoopen is nu ver boden. Hier wreekt zich een fout, die thans be lachelijke gevolgen heeft. Een erwten- en boonenlooze winter in een land met een aanzienlijken peulvruchten-export en na een record-oogst....! Het woord „snert" zweeft in dit verband, om zoo te zeggen, op onze lippen, doch primair in figuurlij ken zin, want naar de letter moeten we het thans met tomatensoep doen. Aan dezen zulten toestand met een gevorderd volksvoedsel valt door minis ter Steenberghe vrijwel niets goed te praten want steeds weer komt men tot de kern der zaak: méér erwten en boonen dan ooit, maar verkoop aan het publiek verboden. De rest is franje; slechts huivert men b(j de gedachte, wat er dan wel moest gebeuren met verbruiksartikelen, waarvan de voor raden niet veel grooter zijn, dan wat ons eigen volk kAn consumeeren De hier ten toon gespreide logica zou met zich meebrengen, dat we die gaan.... uitvoeren. Nu moet men weten, dat de peulvruch ten-maatregelen zijn gebaseerd niet op de Distributie-, doch op de Landbouwcrisis- wet. Daardoor is het zwaartepunt gelegd op den landbouw; alles wordt bedisseld door agrariërs en dan nog als regel ge wezen secretarissen van boerenorganisaties lie uit den aard der zaak onvoldoende be kend zijn met den practischen handel. Zij beschouwen de zaak eenvoudig als een kwestie van verbouwen, afleveren en be talen Eén gevolg van dit gebrek aan deskun digheid is b.v. dat men als systeem heeft aangenomen, dat een zelfde artikel in het geheele land gelijktijdig en in gelijke mate moet worden beschikbaar gesteld. Dat lijkt mooi gedacht, doch het houdt géén reke ning met het feit, dat in de verschillende deelen van ons land totaal verschillende behoeften bestaan. Wat peulvruchten be treft: Groningen eet capucijners. Friesland grauwe erwten; bezuiden de groote rivie ren is de consumptie van geen dezer twee van belang, want daar eet men veel witte boonen, in tegenstelling tot de meer noor delijke gewesten, waar de bruine boon het wint. Met de distributie dient men hier mee rekening te houden. Verder had men de inzameling der ge vorderde peulvruchten moeten opdragen aan de agrarische, de distributie aan de daarvoor bestemde instanties. Dan ware er ook een beter evenwicht bewaard ge bleven. Er wordt trouwens reeds druk uit geoefend in die richting. De kruideniers- bonden, groote winkelbedrijven en coöpe raties hebben reeds een ..détaillistenfront" gevormd onder leiding van den heer P. van der Linde, voorzitter van den N.K.B. te Rotterdam. Want niet alleen het publiek, de „snert- looze" consument, ziet hier zijn belangen- verwaarloosd, doch niet minder de tien duizenden die in den peulvruchtenhandel groot of klein hun bestaan moeten vinden, worden sterk benadeel. In de voortuintjes staan de sneeuwman nen: Zij staan daar koud en onaangedaan, wezenloos voor zich uitstarend uit hun steenkool-oogen. Sommige hebben een bezem in den dikken, witten arm geklemd en allemaal hebben zc een ouden hoed op. Ik zie er echter niet één met een hooge zij je. Pa zou ook wel gék zijn, z'n kostbare kachelpijp op het sneeuwen hoofd in het voortuintje te zetten, ten prooi aan wél- gemikte sneeuwballen van jeugdige voorbij gangers. Tech gaan prentbriefkaarten en krantenplaatjes hardnekkig voort, den sneeuwmannen uit te rusten met een hoo- gen hoed. Zóó komen de sprookjes in de wereld. „Wat 'n mooie sneeuwman.", zegt het kleine menschje bij elk voortuintje. „Hm!", brom ik dan. Men moet voor het vervaardigen van sneeuwpoppen in de stém- ming zijn. Voorts weet ik zeker, dat ik nóóit zoo'n mooien sneeuwman zal kunnen kneden als mijn straatgenoot, zeven huizen verder. Hij heeft om zoo te zeggen een sneeuwpop met karakter gewrocht. Rechts klemt hij een vervaarlijken bezem tegen z'n kille lijf. Op zijn bolrond hoofd braniet schuin een afgedankte hoed. Uit zijn breeden mond priemt een pijp naar voren. Ik héb geen pijp. Bovendien heeft deze sneeuwman ooren, die op wonderbaarlijke wijze aan zijn kop kle ven. En een knopneus. Plus een jas met knoopen. Daar kan ik niet tegen concur- reeren. Het tóch te trachten ware mijn vaderlijk gezag van pappie-kan-alles-mooier en-beter in de waagschaal stellen. En de legende is zoo zoet „Maak je óók een sneeuwman voor me?", vraagt het kleine menschje, als we samen over het paadje naar de huisdeur glibberen. „Goed", berust ik in het onvermijdeiijke. „Maar dan in den achtertuin!" In den achtertuin rol ik een sneeuwbal rond, die voortdurend grooter en grooter wordt en dan in drie stukken valt. „Je mag geen leelijke woorden zeggen!", onderwijst het kleine menschje. „Help liever wat méénoodig ik uit. „Kan ik niet, ik heb kouwe handjes!" De derde sneeuwbal blijft bal. „Het. wordt een klein sneeuwmannetje!", kondig ik hoopvol aan, terwijl ik mijn pijn lijken rug wrijf. „Nee. een gróóte", zegt het kleine menschje onverbiddelijk. „Kleine sneeuw man vind ik niks leuk...." Ik rol ballen en sleur ze op elkander. De holten wrijf ik vol paksneeuw. Zoo wordt-ie dik en gezond. Maar af en toe moet ik op m'n dooie vingers blazen. „Waar is ze kop?" Ik zet zijn kop vast met een stokje. „Haal es het keukenmes!", noodig ik uit. Tóch wel aardig, zoo'n sneeuwman. Hij wordt móói. Had best in den voortuin kun nen staan „Hier is je més, sukkelbiedt het kleine menschje aan. D&nk js wel!" ïk ga met het mes in de sneeuw tekéér als wijlen Michel Angelo in het marmer. Ooren. neus, zelfs een baard krijgt-ie. „Haal nou maar wat cokes!" zucht ik voldaan. Géén antwoord. Het kleine menschje is verdwenen. Spoor loos. Ik voel mij als een sergeant, die een veldslag heeft gewonnen, terwijl de generaal toevallig niet stond te kijken. Boos ga ik naar binnen. Daar zit het kleine menschje te kleuren. Meer nAAst dan op het papier. „Ik had zukke kouwe voeten, ik ben maar vast naar binnen geginge vertelt ze vriendelijk. Ik kijk nog juist op tijd naar buiten, om het hoofd van den sneeuwman van zijn romp te zien vliegen. Die jongen van schuin achter ons moet later bepaald bij de artil lerie! Wat-ie met sneeuwballen kan doen, zal hij met granaten óók wel klaarspelen BEEN AFGEKNELD. Gistermorgen om elf uur is aan boord van het binnenschip „Hillegonda" liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, een ernstig ongeval geschied. Bij het verlaten van het schip raakte de 37-jarige schippersknecht P. H. van den Berg uit Rotterdam bekneld tusschen een staaldraad en de boeiing van het schip, waardoor hem het linkerbeen werd afgekneld. De man is naar het zie kenhuis aan den Coolslngel gebracht, waar hij in zorgwekkenden toestand is opgenomen BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOMING IN SPANJE. De overstroomingen in de provincie Se- villa zijn grooter dan die van 1936 en nemen reeds den omvang van een catastrophe aan. In de Guadalquivir staat het water 15 M. boven het normale peil. Alle havenmuren en opslagplaatsen staan onder water. Het voortwoelende water sleurt allerlei huis raad. brokstukken en verdronken dieren mee. Het spoorwegverkeer is voor het groot ste deel verbroken. Vele personen konden slechts met levensgevaar gered worden. Een wagen, waarmee geredden vervoerd werden, is door de watermassa's midden op den weg omvergeworpen. Zeven personen verdronken. Stroomafwaarts zijn groote vlakten over stroomd. Als eilanden steken hier en daar hofsteden uit de wateren op. Vliegtuigen hebben den geïsoleerden bewoners levens middelen toegeworpen. Ook in de provincies Cordoba en Ciudad Real is door het water groote schade ver oorzaakt. Dat is ook in Estramadura het geval. Almaden is geïsoleerd. In Badajoz zijn verscheidene buurten onder water ge- loopen. De Guadtana is bij de stad vier kilometer breed. ROTSBLOK VERPLETTERT HUIZEN. De bewoners om het leven gekomen. In Ponte del Diavolo, bij Udine iItalië), heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Op de helling van een berg raakte een rots blok los, dat op eenige daaronder staande huizen neerkwam. De huizen werden vol komen verwoest. In een der verpletterde perceelen woonde een uit zes leden bestaande familie in een tweede een gezin van vier personen Het is tot dusverre nog niet mogelijk geweest de puinen op te ruimen. Men vreest, dat alle bewoners der huizen den dood hebben ge vonden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9