STADSNIEUWS Koolhovenvliegtuig neergestort bij Pernis IESDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 Januari (940 Overzicht YISSCHERiJ-BERICHTEN Gedwongen sparen in Duitschland De Duitsche kolonisatie in het bezette Polen EMSER- WATER Belangstelling voor Europa's Noorden en Zuid-Oosten Verspreide berichten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Invlieger Th. H. Coppers verongelukt TIN/T INIITTim SPORT Wedstrijden afgelast VRAGENRUBRIEK tegenwoordigers van de kamer voor scheep vaart en de vereeniging van reeders in Liverpool, betrokken bij geregelde passa giers- en vrachtlijnen, van in kennis ge steld. dat hij besloten heelt, spoedig een politiek van vordering toe te passen op alle schepen, die ingeschreven zijn op Engel- sche en koloniale registers en die op de groote vaart dienst doen, zulks van den dag af, waarop zij voor het eerst lossen in het Vereenigde Koninkrijk, nadat het plan ln werking zal zijn getreden. Het plan zal niet uitgebreid worden tot schepen, ingeschreven op registers der Dominions, van Indié of Birma. Besloten is, dat het plan op 1 Febr. a.s. in werking zal treden, terwijl de data voor schepen, die op andere dan Engelsche ha vens varen, nog overeengekomen zullen worden. SCAPA FLOW GEBLOKKEERD. I nited Press meldt: Volgens twee Australische technici, welke te New York aankwamen, is de Britsche marinebasis bij Scapa Flow door tot zinken gebrachte vrachtschepen geblokkeerd, ten einde er onderzeeërs uit te houden. Volgens hen heeft men, sedert in Octo ber de „Royal Oak" getorpedeerd werd. minstens 20 oude schepen elk van ongeveer tienduizend ton in de omgeving van Scapa Flow tot zinken gebracht. „We hebben zelf ons eigen schip bij een van de eilanden door middel van dynamiet tot zinken ge bracht", zoo verklaarden zij verder. United Press meldt: Volgens goed-inge- lichte kringen zullen er in Duitschland bin nenkort nieuwe oorlogsbelastingen en voor geschreven terzijdelegging van een deel van alle inkomens boven een zeker peil voor de duur van den oorlog uitgevaardigd worden. Volgens deze kringen zal een deel van alle inkomens boven de 400 marken per maand geplaatst moeten worden in geregelde of speciale spaarsaldi, welke, naar men ver moedt, vervolgens bij banken in staats obligaties geïnvesteerd zullen worden voor de financiering van den oorlog. Deze soort van financiering zal dienen om de uitgave van de gebruikelijke oorlogsleeningen te ver mijden, welke door de Nazis ongewenscht worden geacht. De belastingen zullen vol gens deze kringen luxe-artikelen zooals champagne, wijn, bier. sigaren, sigaretten en bioscoopkaartjes betreffen. Over de kolonisatie der Oostelijke gebie den worden door het Duitsche rijksbureau voor „ruimte-ordening" bijzonderheden be kend gemaakt. Er zal door bijeenvoeging van het kaartenmateriaal een plannen-atlas voor de Duitsche Oostelijke ruimte samen gesteld worden. Bij de kolonisatie van de nieuwe rijksgouw in het Oosten, zoo ver klaart men. moet allereerst vastgesteld wor den hoeveel Duitschers in de toekomst bij een gezonde agrarische en bedrijfs-structuur in deze ruimte kunnen bestaan. Hand in hand daarmede moet de saneering der agra rische structuurverhoudingen in de Duitsche werkelijke deelingsgebieden in het Westen gaan. De kolonistenreserve uit het oude rijk bedraagt ongeveer 400 000 gezinnen. Een practisch onderzoek is reeds ingesteld in Baden, waar van de 168.000 landbouwbe drijven slechts 95.000 erfhofsteden zijn. Uit ramingen is gebleken, dat in Baden 60.000 in den landbouw werkende gezinnen emi- greeren kunnen. Het onderzoek heeft zich verder uitgestrekt tot andere gebieden. In het bijzonder is aandacht geschonken aan de emigratie van handwerkers uit het Mid- den-Duitsche industriegebied naar het Oos ten. Bij de kolonisatie komt het aan op de instelling van met-agrarische standplaatsen. Voor het Oppersilezische gebied is in Katto- wltz het plannenwerk reeds practisch ter hand genomen. Ook worden plannen ont worpen voor het toekomstige autowegen- en wegennet. L«. op Vermengd met warr.ie mel!< het ven dn ouds beroemde middel bi] Hoest - Verkoudheid - Griep De politieke belangstelling richt zich thans ln de eerste plaats naar Europa's Noorden en naar den Balkan. Allereerst het hooge Noorden. In Finsche politieke kringen gelooft men, dat de Finsche kwestie in de naaste toe komst de grondslag zou kunnen vormen van samenwerking tusschen de sovjet-unie en Duitschland in N.O. Europa. Men heeft den indruk, dat Duitschland gebruik wil maken van het feit, dat de sovjets in Finland moeilijkheden ondervinden door hun een militair bondgenootschap op te dringen, dat Stalin tot dusver steeds geweigerd heeft te teekenen. In dezelfde kringen, zoo gaat het Fransche Havasbureau verder, tracht men zich een voorstelling te vormen van den vorm. waar in deze Duitsche interventie aan de zijde dei- sovjets zich zou voordoen. In de tegenwoordige omstandigheden schijnt het. aldus Havas. weinig waarschijn- lijk, dat voor het einde van den winter een Duitsch expeditieleger op het Finsche front zal verschijnen en niemand kan zeggen in welke militaire situatie Duitschland zich in het begin van de lente zal bevinden. Wanneer Duitschland met zijn luchtmacht Rusland te hulp zou komen, zou dit onge twijfeld zeer gevaarlijk voor Finland zijn, maar zeker niet van doorslag gevende be- teekenis. Wat de verdeeling van de invloedssfeeren tusschen Rusland en Duitschland in Noord- Europa betreft, weet niemand het ware, maar er gaan geruchten te Moskou en trou wens ook elders, over een landkaart, die niemand nog schijnt gezien te hebben De ijzermijnen van Zweden, welke van vitaal belang zijn voor de zware industrie van Duitschland, zouden zich op deze kaart be vinden in de invloedssfeer van de sovjets. Wat betreft de gevaren, die Zweden be dreigen. kan men, aldus meldt Havas voorts, met goed recht aannemen, dat dit land het defensiesysteem van zijn kusten zal uitbrei den en maatregelen zal nemen, welke een poging om het te veroveren kostbaar en moeilijk zal maken. Hitier zou te Berchtesgaden uitgebreide besprekingen hebben gevoerd met leger- en marine-leiders. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" trekt uit den tekst van de nota's, die Engeland en Frank rijk tot het secretariaat-generaal van den Volkenbond, betreffende de Finsche kwestie gericht hebben, de conclusie, dat het stre ven van de Westelijke mogendheden naar een uitbreiding van het Europeesche conflict tot de Scandinavische statengroep in zijn beslissend stadium is getreden. Volgens de nota van Parijs is de Fransche regeering bereid, om in samenwerking op te treden met alle andere mogendheden, die in overeenstemming willen handelen met de aanbevelingen van Genève ten opzichte van de hulpverleening aan Finland. Deze zin, zoo schrijft de correspondent van genoemd blad o.a., heeft op onmisken bare wijze betrekking op de Scandinavische staten. De ontwikkeling krijgt haar voor het verloop van het Europeesche conflict zeer belangrijke beteekenis eerst door het feit. dat het Geneefsche instituut als dienaar van de Engelsch-Fransche belangen besloten heeft tot een soort collectief optreden en dat daarmede de Noordsche staten gesteld wor den voor de vraag, of zij zich al dan niet beschikbaar willen stellen voor de uitvoering der hulptransporten van den kant der Wes telijke mogendheden. Wanneer zij dat doen, worden grootere problemen opgeworpen en. volgens de hou ding der Britsche en in het bijzonder der Fransche regeering, ligt dat klaarblijkelijk in de bedoeling. Een directe hulpverleening der Westelijke mogendheden zonder deelneming der Scan dinavische landen is om militaire en aard rijkskundige redenen niet mogelijk. Daar door maakt de geheele kwestie den indruk, dat het er den Westelijken mogendheden om 5671 (Ingez. Med.) te doen is, in de Scandinavische landen een basis voor ondernemingen, minder tegen sovjet-Rusland dan tegen het groot-Duit- sche rijk te krijgen. In de Finsche kwestie zien de Westelijke mogendheden nieuwe mogelijkheden voor de verwezenlijking van haar voornemens om het Duitsche volk op de knieën te dwingen. Uit dit alles, aldus concludeert de corres pondent, vloeit noodzakelijkerwijze de recht matigheid voort van de Duitsché houding in deze nieuwste fase van het conflict. Het klinkt toch zeer bedenkelijk, wanneer de Engelsch-Fransche hulpmaatregelen voor Finland worden gemotiveerd met de verkla ring, dat Engeland anders vreezen moet voor een bedreiging van zijn zeewegen van af de Noorsche kust. In dergelijke aanduidingen komen de ware bedoelingen van Londen te voorschijn, die het inrichten van Engelsche vloot-steun- punten aan de Noorsche kust op het oog hebben. De inrichting van Engelsche vloot-steun- punten ln Noorwegen en Zweden echter zou een duidelijke schending zijn van de neutra liteit van genoemde landen. Daarmede ls ook het Duitsche standpunt aangegeven. Duitschland heeft de gebeurte nissen in Finland van den aanvang af be schouwd als een kwestie, die beter niet had kunnen worden gesteld, maar die, nu zij eenmaal gesteld is. moet worden geregeld door de rechtstreeks betrokken staten. Alles wat de Britsche propaganda daartegen be weert, is een bewuste verdraaiing. Gespro ken wordt b.v. over een nota, die door de rijksregeering gericht zou zijn tot de Zweed- sche regeering en die bepaalde dreigemen ten zou hebben behelsd. Een dergelijke nota is nooit verzonden. Niet Duitschland wil dc Scandinavische landen in het conflict be trekken. Het eenige compas van zijn optre den is zijn levensbelang temidden van ern stige verwikkelingen. Zijn standpunt tegen over de intriges van Engeland in Scandina vië zal er om die reden steeds van afhangen, in welke mate de Noordsche staten zich maken tot werktuigen van de Engelsche oor logsuitbreidingsplannen. De Deensche „National Tidende" zegt hieromtrent ln een hoofdartikel: „we stellen hier openlijk vast, dat we tot nu toe niet hebben gedacht aan het feit. dat Duitsch land het noodig zou kunnen achten een van de Scandinavische landen te waarschuwen dat zij niet mogen toestaan, dat hun gebied zou worden gebruikt voor militaire doel einden door de groote mogendheden. Een dergelijke mogelijkheid bestaat niet. Nog één ding moet absoluut duidelijk wor den gemaakt: de moreele, materieele en militaire elschen worden te hoog opgevoerd, wanneer men de Scandinavische landen al leen of gemeenschappelijk zou vragen te verhinderen, dat twee groote mogendheden hulp zouden brengen aan Finland, dat wordt bedreigd door de overmacht van het bolsjewisme. Volgt de Balkan. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken Gafencu zou de Balkan-entente, waarvan hij voorzitter is, tegen 8 Februari te Belgrado bijeengeroepen hebben. De door Joego Slavie gemaakte bezwaren ten aanzien van Turkije, in verband met de neutraliteitspolitiek van Belgrado, zouden, naar de Roemeensche correspondent van de „National-Zeltung" meldt, onder Italiaan- schen invloed uit den weg zijn geruimd. Na het beëindigen der economische be sprekingen met Frankrijk en Engeland zal de Turksche delegatie, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, binnenkort naar Turkije terugkeeren over Sofia, waar zij door de Bulgaarsche regeering is uitgenoodlgd. Sommige kringen zijn van oordeel, dat dit contact gunstige gevolgen zal hebben voor de Turksch-Bulgaarsche betrekkingen. In zekere kringen in Rome doet het ge rucht de ronde, dat de a.s. reis van graaf Csaky naar Italië gelegenheid zou kunnen geven voor een onderhoud van Goerlng of een andere hooge Duitsche persoonlijkheid met graaf Ciano en den Hongaarschen mi nister van buitenlandsche zaken. Dit onderhoud, dat dan te Venetië plaats zou vinden, zou meer in het bijzonder ge legenheid bieden tot de bestudeering van het respectieve standpunt der drie landen ten aanzien van de problemen, die gesteld worden door het sovjet-Russische imperia lisme en de bedreiging, die Moskou doet drukken op het Donaubekken en den Balkan. DE MUNITIEDIEFSTAL IN DUBLIN. Na een intensief optreden van de politie ln het graafschap en de stad Cork i Ierland zijn verscheidene arrestaties verricht. De detective Roche is overleden ondanks het feit dat men nog bloedtransfusie had toegepast. Minister Rutledge l^eeft verklaard, dat de opstandige elementen zullen worden uitge roeid en dat zonder verwijl een aantal ver dachten zal worden gevangen genomen. Hij voegde hieraan toe, dat de politie al deze lieden kent en dat vermoedelijk niet: meer dan 100 personen gevangen genomen moeten worden. Dit zijn de organisatoren en leiders van de opstandigen. Op hongersta king zal voortaan geen acht meer worden geslagen. DE DONAU IS DICHTGEVROREN. Bij Vukovar is de Donau geheel dichtge- j vroren. De bevolking steekt reeds te voet de rivier over. KINDERWEDSTRIJDEN OP DE LEIDSCHE IJSBAAN. GEBOREN: Dik Z van J. Wetselaar en R. Hartevelt Ate. Z. van N. J. Rowaan en H. M. Drlesens Hendrika Everdina Elisabeth. D. van W. v. Oosten en H. Riebeek Robert Frederik. Z. van C. v. d. Bijl en H. Remelenkamp. ONDERTROUWD: Ondertrouwd: A. J. G. Otto jm. 26 j. en M. E Mark jd 21 j. A. Aalten jm. en H. M. M=ndriks gesch. P. de Klerk jm 23 j. en J. Sieders jd. 21 j. C. Koekebakker jm. 23 j. en W. Zeilstra jd. 22 j. OVERLEDEN: G. v. d. Eljk, hsvr. van L. Noordam 72 J. Een geanimeerd verloop. Gistermiddag hadden op de Leidsche Ijsbaan nabij den Maredijk kinderwedstrij den plaats. Het mooie vriezende weer hielp mee, deze wedstrijden geslaagd te maken. Ongeveer kwart over twee werd een aanvang ge maakt met het blokjesrijden, hetgeen zelfs de allerjongsten op de baan gelegenheid gaf, van hun rij-capacltelten blijk te geven. De meesten toonden vrij snel vooruit te kunnen komen, maar niet over de nood zakelijke „standvastigheid" te beschikken. Practisch alle deelnemertjes maakten na der met den ijsvloer kennis. Van de meis jes werd Lydl Boon eerste, Joosje Burger- dijk tweede en Frieda van der Toom derde. Van de jongens bleek M. van Hoeken de snelste, gevolgd door H. Planjer en J. Slo- temaker. Aan het hierna volgende ring steken werd hoofdzakelijk door oudere kin deren deelgenomen. Naast het bemachtigen van den ring ontlokte ook het op een stoel plaats nemen als eindpunt veel enthou siasme aan deelnemers en publiek. Niet altijd had dit zonder stevige val partijen plaats. F. Boon wist in dit num mer den eerste nprijs ln de wacht te slee pen. A. Kooymans den tweeden en W. Ver- hey van Wijk den derden. Voor meisjes volgde een wedstrijd in het wasch-ophangen, hetgeen gewonnen werd door Wif Boschma. Tweede werd Rie Kruyt, derde Dineke Cleveringa. De hierna volgende hardrijderij scheen aanvankelijk in het water te vallen. Slechts twee deelnemers hadden zich opgegeven. Toen besloten werd, ondanks deze schaarschte aan deelnemers toch te rijden, steeg het aantal tot vijf. Deze reden tege lijkertijd een geheele buitenbaan. Tusschen Everwijn en Westerhof had een gelijk op- gaanden strijd plaats, tot laatstgenoemde even voor de finish kwam te vallen. Ever wijn werd eerste, Westerhof tweede. Om ongeveer kwart over vier had tot slot de prijsuitreiking plaats. WEDSTRIJDEN VAN C. G. W. Op den Witte Singel ter hoogte van het Dlaconessenhuis de politie had de baan op het Rapenburg afgekeurd! heeft C. G. W. gistermiddag voor de christelijk ge organiseerde werkloozen wedstrijden op de schaats georganiseerd, waarvoor groote be langstelling bestond. O.a. waren aanwezig bestuursleden van de Leidsche IJsclub, de Studentenijsclub en verschillende corpsver- eeniglngen, die alle prijzen beschikbaar hadden gesteld. Mede dank zij de goede leiding van den heer J. Crama, hadden de wedstrijden een vlot verloop. De uitslagen waren: Afd. I. Alléén voor C.G W.-leden: le pr. D. v. Laar; 2e pr. C. Batelaan; 3e pr. Bra- kel; 4e pr Wassenaar. Afd II. le pr. B. v. Tol; 2e pr. Larlj; 3e pr. Schalks; 4e pr. v. d. Mee; 5e pr, Jan sen; 6e pr. A. v. Tol. Afd. Veteranen boven de 50 jaar: le pr. De Jonge; 2e pr. Biesbroek. Voorts kregen alle deelnemers een prijs, geschonken door het bestuur der Leidsche IJsclub. Alvorens tot de prijsuitreiking werd over gegaan, sprak voorzitter Van der Velden woorden van dank tot de schenkers der prijzen, het bestuur van den Chr. Houtbe werkersbond en de politie, die bij de rege ling behulpzaam was. zoomede tot den or ganisator-secretaris J. Crama, die tot aller leedwezen C. G. W. gaat verlaten, wegens dienstplicht bij het Roode Kruis. C.G.W. zal hem zeer missen, verzekerde spreker. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Leidsche Parapluie-fabrlek Kraaierstraat 11, Leiden. Uittredend eige naresse: mej. M. M. Mahler, 's Gravenhage Nieuwe eigenaar: F. J. Spiekerman. 's Gra venhage iHuwelljksche voorwaarden). De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Het toestel werd voor militaire autoriteiten gedemonstreerd. Gistermiddag: om kwart voor vier is nabij Pernis onder de gehieente Rot terdam een nieuw één-motorig Kool hovenvliegtuig van het type F K 56 neergestort en totaal vernield. De eenige inzittende van het toestel, de reserve eerste-luitenant-vlieger Th. H. Coppers, invlieger der Koolhovenfabrie- ken, werd op slag gedood. Het ongeluk gebeurde tijdens een officieele proefvlucht voor militaire autoriteiten. Het vliegtuig van het type F K 56 is een toestel voor twee personen, dat gebruikt wordt als militair trainingstoestel voor gevorderde vliegers. Kort voor het ongeluk gebeurde, schijnt het inwoners van Schiedam te zijn opgevallen, dat de motor van het vliegtuig onregelmatig liep. Invlieger Coppers vloog toen boven die gemeente om even later een duikvlucht te demonstreeren. De toeschouwers zagen, dat deze duikvlucht te lang werd doorgezet. Het gelukte den vlieger althans niet het toestel horizontaal te trekken. Coppers heeft op 100 meter van den grond nog getracht zich uit het neer stortende toestel te bevrijden. Met zijn valscherm sprong hij uit de cockpit, doch de reddingspoging mislukte. Waar schijnlijk is dc afstand te kort geweest om de parachute gelegenheid te geven zich te openen. Ook is mogelijk, dat de parachute aan het neerstortende vlieg tuig is blijven haken met het noodlot tige gevolg, dat Coppers met het val lende toestel werd meegesleurd. Zeker heid hieromtrent bestaat echter niet. Het vliegtuig kwam terecht op een stuk bouwland aan den Tijkenweg bij Pernis op 5 km. van het vliegveld Waalhaven. Brok stukken er van vielen ook neer in het dorp. Het lijk van dén verongelukten vlieger werd vlak bij het toestel aangetroffen. Een Roode Krulsauto heeft het stoffelijk overschot naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Reserve eerste luitenant-vlieger Th. H. Coppers was reeds sinds eenige jaren in vlieger bij de Koolhovenfabrleken N.V. en had als zoodanig in binnen- en buitenland groote bekendheid. Hij werd geboren ln 1906 en was dus 34 jaar. In vroegere jaren was hij verbonden aan den marine luchtvaart dienst ln Nederlandsoh-Indlë. Hij was o.m. de man. die destijds een bom heeft gegooid op de „Zeven Provinciën" met het gevolg, dat dit oorlogsvaartuig verder de bevelen der marine-autorltelten heeft opgevolgd. 22 JANUARI GEMEENTERAADS ZITTING. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad zal plaats hebben op Maandag 22 Jan. a.s. OP HET IJS GEVALLEN. Gistermiddag ls de 17-jarige dienstbode L. Z. op den Zoeterwoudsche Singel op het ijs gevallen, waarbij een achter haar ko mende rijder haar met zijn schaats een diepe vleeschwonde in het been toebracht. De E.H.D. bracht het meisje ter behande ling naar het Academisch Ziekenhuis. Tengevolge van een val op het ijs van de Maresingelgracht, heeft de 13-jarige J. G. uit de Mauritsstraat gistermiddag een lichte hersenschudding opgeloopen. De Eerste Hulpdienst bracht den knaap naar de ouderlijke woning. EXCURSIES VAN „EMTEGÉËS". Een 90-tal leden van de H.B.S.-vereeni- glng ..Emtegéës" heeft deze week groepsge wijze een excursie gemaakt naar de Blue- Band-fabrieken en de bierbrouwerij „d'Oranjeboom" te Rotterdam en gezamen lijk naar de Sunlightfabrieken te Vlaar- dingen. Overal werden de deelnemers buitenge woon gastvrij ontvangen en werd een leer zame toelichting op den bedrijfsgang ver strekt. In opgewekte stemming keerde het ge zelschap huiswaarts; het bestuur legde veel eer in met deze excursies. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen ln de maand De cember 1939: actetaseh, doublé armband, verzilverde armband, autoband, doublé schakelarmband, bril met hoorn montuur, beenpijpen, bons van een winkel, bank biljet, breiwerk, bijbel, bril, bagageriem, ceinturen, dop van een autowiel, dames- vest. dolkmes ln scheede, damesparapluies, doublé damesarmbandhorloge, duif, don kerblauwe dameshoed, verchroomde dames armbandhorloges, damestaschje, enveloppe lnh. foto's, gouden medaillon met portret jes, gladde gouden ring, handschoenen, handwarmer, horlogeketting, jongenspetje, jasje, kinderschoentje (bruin), koperen ge wichten. bruin kinderhoedje, kindertaschje. kindergeweer, kinderkaplaars, kastje van armbandhorloge, kwitantietasch lnh. prijs couranten. loopplank, mutsen, manchetten, nijptang, notitieboekje, oorknop, porte- monnaies, portefeuille, psalmboek, padvin dersmes ln scheede, plaid, rljwlelbelasting- merken, regenkapje, rozenkrans, rubber laarzen, sleutels, steigertouwen, springtouw, sierkleedjes (kant), schaats, tafelkleed, uitlaat van motorfiets, vulpenhouders, vul potlood, waschtell, zilvergeld. Gevonden ln de Stadstram: handschoe nen, een wit kopje, een paar gymnastiek schoenen, een muts. damesparapluies, een damcsarmbandhorloge, een laschkabel, een bruine muts, portemonnales, zilvergeld, een dameshoed. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen lederen werkdag van 1—3 uur n.m„ behalve 's Donderdags en 's Vrijdags ten politiebureele alhier. TIJDSCHRIFTEN. Haagsch Maandblad. Het Haagsch Maandblad van Januari 1940, verschenen bij de Uitgeversmaatschappij Sljt- hoff, behandelt o.a. in verschillende artikelen diverse aspecten van den huldigen oorlog. 200- als: Rusland en de Randstaten, door dr. Boris Raptschinsky; Amerika en het Europeesch con flict. door dr. B. Landheer, en een artikel over de Nederlandsche persvrijheid van de hand van mr. dr. W. M. Westerman. Verder bevat dit nummer nog: Van onomstootelijke waarheid tot relativiteit, door dr. Ir. Louis G. Stokvis: Grondslagen en grenzen van het privaatrecht, door L. Hoyack; Moeten Staats- en taalgrenzen samenvallen? van H. Fehllnger; Laat de leege handen werken, door G. D. Lutke Meijer, en de boekbespreking en maandschouw. Ook dc wedstrijden van den Kon. Ned. Hockeybond en van den Kon. Ned. Kerfbal- bond zijn afgelast. BOKSEN. GALENTO—BAER. United Press meldt uit New-York: De bekende bokspromotor Jacobs heeft mede gedeeld, dat waarschijnlijk op 22 Maart een boksmatch van 15 ronden tusschen Galento en Baer gehouden zal worden, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan Finland. SCHAKEN. TEMPO. De uitslagen der onderlinge competitie van de schaakclub Tempo Aalsmeer) zfjn: M. v. d. Velde—G. Hoogerdijk van Raam V4 M. v. d. BeekC. van Wierlngen 10 P. v. d. LaarseW. de Ruit 10 M. v. d. Velde—P. v. d. Laarse 01 J Hoogerdijk—A. Maarse 1—0 K. WegmanJ. Vreken 01 W. de RuitP. v. d. Laarse 01 J. VrekenK. Wegman 10 W. de Ruit—M. v. d. Beek 0—1 K. WegmanM. v. d. Beek 01 VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 5 Jan. 1940. Tarbot f. 1.85; Tong f. 1.95—1.08 per kg.; Klein- schol f.25—10.50; Bot f. 16.50—11.50; Schar f.15—4.50; Wijting f. 8.20—4.70 per 50 kg.; Snoekbaars 3836 ct. per kg. Besomming kotter: IJm. 27 f.1490. DE OMZETTEN TE IJMUIDEN IN 1939. 1,1 millioen gulden minder dan in 1938. Voor het geheele jaar 1939 geeft het Staats- visschershavenbedrljf de volgende cijfers be treffende den vlschomzet te IJmuidcn: 1248 (1831) stoom- en motortrawlers met f. 3.663.285 f. 4.613.246), 1600 (2128) motorlog- gers met f.997006 (f. 1.162.580). 8485 (7247) motorkustvisschers met f. 717.950 (f. 605.905». 411 (278) open booten met f.4781 (f.5147). 1 <0Belgische stoomtrawler met f. 12.382. 1 (0) Belgische motortrawler met f.237, 145 (143) Deensche motorkotters met f. 142.865 (f 128.273), 15 (9) Zweedsche met f. 14.775 (f.6486) en 9 (3) Belgische met f.7421 (f.1879). Van de drijfnetvisscherij37 (188) stoomlog- gers met f.35.605 <f. 118.877), 172 (742) motor- loggers met f. 371.239 (f. 654.837) en 22 (89» En gelsche drifters met f. 14.819 (f. 98.428). De opbrengst der consignaties bedroeg f. 373.658 (f. 65.968). Totaal in 1939 f. 6.356.026, ln 1938 f. 7.463.071. L. te L. Per dag mag ln kantoren niet langer arbeid verricht worden dan acht en een half uur en per week niet langer dan acht en veertig uur. Indien zich bijzondere omstandigheden voor doen of indien een opeenhooping van werk voorkomt, kan het disraftshonfd vergunnen, dat langer gewerkt wordt. H. te L. In de provincies Overijssel. Gel derland. Utrecht. Noord-Brabant en Limburg is de sperwer onbeschermd tot 1 Januari 1941 in de overige provincies tot 15 April 1940 en van 15 Juli 1940 tot 1 Jan. 1941. De andere genoemde vogels zijn niet onbeschermd. Abonné te Lisse Er bestaat Inderdaad een autobusverbinding Alkmaar—Sneek (ver trek van Alkmaar (8 u. 50, 10 u. 50. 12 u. 50 enz.), die aansluiting geeft op de bus Sneek (autobushalte)Sneek-statlon. Het lijkt, ons evenwel verstandiger de reis geheel over land te maken via A dam. Amers foort, Zwolle. Verscheidene treinen van de lijn ZwolleLeeuwarden stoppen in Akkrum. J. v. D. te K. a. Z. Nederlandsche Stoomboot-ReederiJ N.V., Prins Hendrikkade, 59 b, te Rotterdam. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2