Mijnhardtjes N.v.v.h. Fa. Bernard LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 5 Januari 1940 Vuurzee in de Haarlemmerstraat te Amsterdam KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN Kapitein verliet zijn post Hooge Raad stelt Keesje de Ruyter in het gelijk Beleedigingszaak tegen prof. Telders Winkelgebouw van Vroom en Dreesmann in vlammen In rerband met een incident aan de grens. BEHANDELING VOOR DEN CENTRALEN RAAD VAN BEROEP. De Centrale Raad >*an Beroep te Utrecht behandelde gistermiddag een beroep van den kapitein der infanterie D. B. H. te 's-Gravenhage. wien op grond van onge schiktheid in October j.l. ongevraagd eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend was. De opperwachtmeester der Koninklijke marechaussee A. J. Eiings uit Ter Apel deelde mede, dat zioh op Paaschzondag 9 April van het vorig jaar een klein grens incident voordeed. Een jongen en een meisje zaten op korten afstand van de Duitsche pens in het gras. Plotseling hoorden zü schieten en de jongen werd door een kogel getroffen. Zy maakten daarop alarm en de opper wachtmeester, die den getroffen jongeman in de kazerne aan een eerste verhoor on derwierp. kreeg dadelijk een vermoeden van wie de schoten afkomstig waren. Hij begaf zioh yiings naar kapitein H. en ver zocht hem gebruik te mogen maken van een rijksauto om zich snel naar de plaats, vanwaar geschoten was, te kunnen bege ven. Bovendien verzocht tüj den kapitein hem daarby te vergezellen Men reeci daar- op naar de grens, waar een eerste bespre king plaats vond met de Duitsche autori teiten. Deze zegden haar volle medewerking toe en verzochten nu op haar beurt den kapitein, zioht met het verder onderzoek bezig te houden. Op deze wyze hoopten de Duitsche autoriteiten, dat meer waarde zou worden gehecht aan het resultaat van het onderzoek, waaruit zou moeten biyken, dat het schot niet zou zyn gelost uit een mili tair geweer. De kapitein gaf aan dit verzoek gehoor en uit de verdere nasporingen kwam rast te staan, dat de schoten waren gelost door een op Duitsch grondgebied wonenden zoon van een landbouwer, die reeds sipoedig be kende. Kapitein H. had aan het verzoek van den opperwachtmeester voldaan, om dat hij aanvankeiyk van meening was, dat een van zyn ondergeschikten door het schot zou zyn gewond. Later vroeg de Landraad, dr. Zimmer- mann, aan den opperwachtmeester om aan den kapitein het verzoek over te brengen, den feestavond in Rütenbrock by te wonen, opdat hy daarbij de gelegenheid zou heb ben. de verontschuldigingen voor het ge beurde namens de Duitsche regeering aan te bieden. De kapitein is daarop in gezelschap van den opperwachtmeester in de auto naar het feestterrein in Rütenbrock gereden. Om elf uur zyn zy teruggekeerd teneinde de pos ten aan de grens te controleeren. Dit was noodzakeiyk, omdat er twee luitenants, zonder toestemming van den kapitein, op eigen gelegenheid eveneens naar het feest waren gekomen. Op verzoek van de gast- heeren is de kapitein daarna nog naar het feest teruggekeerd om vervolgens tegen twee uur zijn post weder te bezetten. De kapitein achtte zich hierbij volkomen ver antwoord. daar om twaalf uur een luitenant van verlof terugkwam en het commando had overgenomen De rijksveldwacht heeft van een en ander rapport opgemaakt, naar aanleiding waar van deze zaak aan het rollen is gebracht. Als getuige werd gehoord de luitenant kolonel L. K. van Loon te Assen, onder wiens commando klager gedurende twee Jaren had gestaan. Deze was vol lof over klager, noemde hem niet alleen een goed officier, doch bovendien zeer accuraat. De tweede getuige was majoor A Floor, die den kapitein eveneens geruimen tyd on der zyn bevelen heeft gehad. Ook hy schilderde den ontslagen kapitein als een accuraat en zich tegenover zijn superieuren steeds correct gedragend persoon. Van het onderhavige geval zelf wist deze getuig" niets. Aan dezen getuige, evenals aan den vorige stelde de voorzitter de vraag, of hy iets afwist van het bestaan van een order, zich niet binnen 500 M. van de grens te be vinden. Het antwoord was ontkennend. De kapitein der marechaussee J. Gerritse te Assen verklaarde, dat hij tegenwoordig is geweest by een onderhoud tusschen kla ger in zó'n functie van kapitein en den grenscommissaris. waarbij het ging over moeilijkheden, welke aan het verkeer in d=n weg waren gelegd. In zijn pleidooi zeide mr. James van oor deel te zijn. dat klager terecht ls gestraft met zes dagen streng arrest, omdat hij in gebreke is gebleven de beide luitenants terstond terug te zenden, toen deze zonder toestemming op het feest verschenen. Deze goedheid van klager mag evenwel geen reden zyn om hem absoluut ongeschikt te verklaren voor den dienst. De vertegenwoordiger van den minister legde er den nadruk op dat volgens hem k'azer ernstige karakterfouten toont, welke hem voor den dienst ongeschikt maken. Hij verzocht dan ook den Centra'.en Raad. het beroep ongegrond te verklaren en de in deze zaak genomen beslissing te bekrach tigen. De Centrale Raad zal over drie weken uitspraak doen. de Hachas en Chvalkovskis ook ten onzent niet zullen ontbreken, dat weten wü helaas maar al te goed. Zy zyn er al of zij nu Rost van Tonningen of Van Rappard hee- ten, dan wel anders en al hebben zy het Goddank nog niet tot een verant- woordeiyken post gebracht, wat niet is, zou kunnen komen". Dit is slechts een deel uit het artikel, dat ten laste is gelegd. Mr M. Rost van Tonningen diende naar aanleiding van het artikel een klacht tegen den schryver in. Verdachte bracht als verweer naar voren, dat hy juist den tusschenzln met de twee namen had geschreven om duldeiyk tot uitdrukking te doen komen, dat hy niet deze of dergeiyke personen op het oog had, maar in het algemeen van meening was, dat er lieden in den lande aanwezig waren, bereid om de rol der genoemde Tsjechische staatslieden te spelen. Hy had niet de bedoeling gehad, den heer Rost van Tonningen te beleedlgen. Mr Rost van Tonningen zeide zich belee- digd te gevoelen, ten eerste doordat hy een landverrader werd genoemd, door het leg gen van direct verband in de voorstelling alsof Hacha en Chvalkovski landverraad hebben gepleegd en zijn persoon. Voorts voelde mr Rost van Tonningen zich belee- digd. doordat hy in één adem werd ge noemd met Van Rappard, die tot een heel andere beweging behoort. Er is, zoo zeide getuige voorts, een langdurige campagne geweest tegen de N.S.B., waarby geïnsi nueerd werd. dat de N.S.B. en landverraad identiek zyn en door dit artikel werd ik in het centrum van deze Insinuaties gesteld. De officier van justitie, mr. Bosch achtte het tenlaste gelegde bewezen en elschte f.300.boete. De verdediger, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, voerde in zyn uitvoerig pleidooi aan. dat de heer Rost van Tonnin gen zich niet beleedigd kan hebben gevoeld door een vergeiyking met politieke figu ren. die volgens zijn dagblad een rol heb ben gespeeld, welke hy volkomen juist achtte. Vervolgens gaf pi. eenige voorbeelden van recente meeningen omtrent het optre den der N.S.B.-pers, byv. de rede van den minister van Justitie, by de begrooting, waarbij deze de houding van Volk en Vaderland „bijna landverraderiyk" noemde Objectief aldus concludeerde pi. is van geen beleediging sprake. Mocht de recht bank het hiermede niet eens zyn, dan is de beleediging niet strafbaar, daar verdachte niet den opzet had om te beleedlgen. Vonnis 18 Januari. clusle. dat de werkzaamheden, door Keesje verricht, niet waren aan te merken als „arbeid" in den zin der Arbeidswet, wes halve verd. werd vrygesproken. De ambtenaar van het O M. is tegen dit vonnis in cassatie gegaan, doch thans heeft de Hooge Raad het cassatieberoep ver worpen en zich met het vonnis van den kantonrechter vereenigd, zoodat nu tot in hoogste Instantie is uitgemaakt, dat Keesje 's avonds na 8 uur in het openbaar zal mo gen optreden. HAAGSCH GERECHTSHOF. Oplichting. Een inwoner van Leiden had zich in hoo- ger beroep te verantwoorden terzake op lichting. De rechtbank had hem deswege tot veer tien dagen gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis hy in hooger beroep kwam. Het zonderlinge echter was, dat de ver dachte niet verscheen, maar wel zyn ver dediger er was. Deze deelde mede dat zyn cliënt ziek is, doch de proc.-generaal voel de er niets voor om de behandeling van deze zaak aan te houden. Hy achtte hetgeen ten laste was gelegd bewezen, en vorderde opnieuw 14 dagen gevangenisstraf. De belastingmerken. Op 6 September was T. B„ thans gede tineerd In het Huls van Bewaring in Was senaar op diefstal uitgegaan, Hy had vyf rljwielbelastingmcrken weten te veroveren, doch welke diefstallen hem nu in de ver- dachtenbank brachten. Hy bekende de diefstallen. De officier herinnerde er aan dat B. reeds veertien maal is veroordeeld in ver band waarmede hij nu acht maanden ge vangenisstraf eischte. Vonnis over 14 dagen. Keesje de Ruyter, het 14-jarige biljart- wonder, zal voorloopig zyn kunsten op het groene laken voor zyn bewonderaars mo gen blyven demonstreeren. Het vorige jaar is tegen zyn optreden in het openbaar van hoogerhand bezwaar gemaakt, omdat men er een overtreding van de Arbeidswet in zag. Toen Keesje dan ook in een hotel te Alphen een demonstra tie gaf. greep de Arbeidsinspectie In en werd tegen de eigenaresse van dit hotel proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 61 van de Arbeidswet, het welk het doen verrichten van arbeid door minderjarigen in café's en koffiehuizen 's avonds na 8 uur verbiedt. De zaak diende, zooals wij hebben ge meld, voor den Alphenschen kantonrechter waarby de ambtenaar van het O.M. zich op het standpunt stelde, dat in dit geval wel degelyk van het verrichten van arbeid moest worden gesproken, daar Keesje z.l. zeker niet louter voor zyn genoegen speelde en hy er bovendien voor betaald werd. Deswege werd tegen de eigenaresse van het hotel, waarin Keesje was opgetreden, een geldboete van f.1.subs. 1 dag hechte nis geëischt. In zyn schriftelyk vonnis kwam de kantonrechter echter tot de con- KLACHT DOOR Mr. ROST VAN TONNINGEN INGEDIEND. Voor de Amsterdamsche rechtbank, ge presideerd door mr. J. Dons, stond gisteren terecht prof. mr. B. M. Telders, uit Leiden, wegens smaad, gepleegd in een artikel in „De Gids" in Maart j.l. In dit artikel, geti teld „Het pleit van dwang en vryheid be slecht" besprak prof. Telders de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije. Er staat o.m. in: „Hacha en Chvalkowski zullen in de geschiedenis te boek blyven staan als de abjecte (verachtelijke) verraders van hun volk".... Een stuk verder in het artikel staat: „Wanneer de overweldiging van een volk, dat door alle eeuwen van verdrukking heen zyn nationaal besef heeft weten te bewa ren. zoo verloopt, dan is er voor ons alle reden onszelf af te vragen, wat er by ons In een soortgelyk geval zou geschieden. Dat Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 10 ct.-- Twaalf stuks 50 et. 5663 (Inge» Mea.i HAAGSCHE RECHTBANK. Het bezoek aan de villa. De politie van Wassenaar was op 4 Nov. gewaarschuwd, dat in een leegstaande villa aan den straatweg inbraak was gepleegd. Bij het onderzoek kon worden vastgesteld, dat men in de woning was gekomen door stuk geslagen raampjes. Daarna was een hoeveelheid lood uit de woning gesloopt en meegenomen. De beide inbrekers J. B. van L. en G. B., thans gedetineerd in het Huis van Bewa- ringe stonden nu terecht en bekenden. De officier vond het een bijzonder bru taal optreden, en waar verdachten reeds eerder veroordeeld waren, vorderde hij tegen elk van hen vier maanden gevan genisstraf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: W. H. V.. wielrijden zonder rood achterlicht. f.2 of 1 dag: J. V„ Nleuwe-Wetering, idem, f.2 of 1 dag; S. B. te Noordwijk, idem. f.2 of 1 dag; P. C. B.. Noordwijkerhout, idem. f. 2 of 1 d.; J. v. d. T., Apeldoorn, overtreding prov. wegenregl. en een valschen naam opge ven. f.2 of 1 d. en f.7.50 of 3d.; M. van W.. zwervende, openbare dronkenschap, f.5 of 2 d.; P. v. d. M., idem. f.10 of 4 d.; J. K.. Voor schoten, overtr. arbeidswet, f.30 of 10 d.; J. V.. overtr. motor- en rfjwlèlwet. f.10 of 4 d.; J. D., met een hondenkar rijden zonder licht en rood achterlicht, 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.; Th. N., zwervende, te Voorschoten zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; A. J. S. te Leiden zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; D. v. d. B., mèt een handwagen rijden zonder licht en rood achterlicht, 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.; J. L. B.. zwervende, te Katwijk zonder vergun ning venten, f. 2 of 1 d.; H. M. K., Den Haag. overtr. motor- en rijwielwet. f25 of 10 dagen met toew. clv. vord ad f. 17,40; W. G., over treding visscherljwet. 2-maal4 f.5 of 2-maal 2 d. met verbeurdverkl. vischtuig; A v. d. N.. Voorhout, overtr. IJkwct. 5-maal f. 1 of 5-maal 1 dag met verbeurdverkl. maten; J. D. Idem, 3-maal f. 1 of 3-maal 1 d. met verbeurdverkl. gewichten: W. van E.. Oegstgeest, idem, 3-maal f. 1 of 3-maal 1 da? met verbeurdverklaring gewichten; M. G. 't H.. Leidschendam. over treding motor- en rijwielwet, f.20 of 8 d.; P. J. D. Pzn.. Noordwijkerhout. loopen op verboden grond, f.10 of 4 d.; J. K.. rumoer en buren gerucht verwekken, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, f.5 of 2 d.; B. L., zwer vende, openbare dronkenschap, 3 weken hech tenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar; C. C. van S., huisvr. yan A. J. W„ Noordwijk. loopen op verboden grond, f.2 of 1 d.; G. v. d. L., overtreding IJk- wet, f1 of 1 dag met verbeurdverkl. gewicht: W. V. idem f.1 of 1 d. met verbeurdverkl. in- Gelijkvloersche gedeelte en 1ste étage door het vuur verwoest De drukke Haarlemmerstraat te Amster dam is gisteravond het tooneel geweest van een grooten uitslaanden brand in het op den hoek van genoemde straat en de Korte Prinsengracht gevestigde, uit vyf verdie pingen bestaande hooge winkelgebouw der firma Vroom en Dreesmann, welk pand drie perceelen beslaat. Het was tien minuten over acht toen een voorbyganger vuurverschynselen waarnam in een etalage aan den kant van de Korte Prinsengracht. Hij stelde onmlddeliyk een brandmelder, welke zich in de omgeving bevindt, in werking. Toen na eenige minuten een aantal brandweerwagens verscheen, stond het ge- lykvloersche gedeelte van het gebouw reeds in lichterlaaie. De groote winkelrui ten waren met doffe knallen gesprongen en lange vuurtongen kronkelden langs den gevel omhoog Ook binnen woedde het vuur dat in de winkelvoorraden een gemakke- ïyke prooi vond, met loeiend geweld. Nadat voor de brandweer eerst het sein „mlddenbrand" gegeven was, volgde even later het alarm „groote brand". Een groot aantal voertuigen rukte daarop ter verster king aan terwyi tevens de dryvende brandspuit ,Jan van der Heyde" zich naar de Korte Prinsengracht spoedde. Deze be hoefde echter geen dienst te doen. In to taal werd het vuur, dat inmiddels van bui tenaf overgeslagen was naar de eerste ver dieping, met niet minder dan twaalf stra len aangetast, waarvan er drie over een even groot aantal uitgeschoven maglrus- ladders werden geleid. Dank zy het feit, dat men er in korten tyd in slaagde het vuur geheel in te slui ten. kon de brand tot de beide beneden verdiepingen beperkt blyven. Het vuur werd namelyk, behalve van den beganen grond en over de ladders, ook van binnenuit bestreden; aangezien het den brandweerlieden, ondanks de sterke rook ontwikkeling, gelukt was tot het trappen huis door te dringen. Aan dit krachtige op treden is het toe te schrijven, dat de tweede en ook de daarboven gelegen ver diepingen voor het vuur konden worden ge- vrywaard en zelfs in het geheel geen schade kregen. De benedenverdieping is geheel uitge brand. De eerste etage is grootendeels door het vuur verwoest De vloeren tusschen beide verdiepingen bleven evenwel Intact. Om half tien kon het signaal „brand meester" worden geseind. De nablussching nam nog verscheidene uren in beslag. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De aangerichte schade is zeer groot. Aangrenzende en omliggende perceelen hebben hoegenaamd geen gevaar geloopen. Als voorzorgsmaatregel werd een belenden de woning, waarin zich o.a. een zieke vrouw bevond, ontruimd. Friesch model, vanaf 1.50 Kunstschaatsen4.75 Geheel vernikkeld6.75 IJssleden 3. Schaatsen slijpen in den vorm. IV MIDZA-BON'S BREESTRAAT 55 Schuin t.o. de Gehoorzaal. 5669 tlngez Med.) houdsmaat; H. J. Z.. idem, 3-maal f. 1 of 3- maal 1 dag met verbeurdverkl. gewichten; G. K. idem 3-maal f. 1 of 3-maal 1 dag met ver beurdverkl. gewichten; A. R. idem f. 1 of 1 dag met verbeurdverkl. gewicht; H. H. V. idem, f. 1 of 1 dag met verbeurdverkl. gewicht; A. S. idem f. 1 of 1 dag met verbeurdverkl. inhouds maat; L. P. idem 4-maal f.1 of 4-maal 1 dag met verbeurdverkl. gewichten; A. C. v. L„ zwervende, openbare dronkenschap. 1 week hechtenis; H. B.. Alkemade. overtr. leerplicht wet f.2 of 1 dag; C. K.. Katwyk, overtreding rijtijdenbesluit f.2 of 1 d.; Th. B.. te Leiden zonder vergunning op den openbare weg liedjes zingen, f2 of 1 d.; J. H.. Den Haag. idem. f.2 of 1 dag; D. v d. B. met een handwagen ry- den zonder licht en rood achterlicht, 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.: J. S., zwervende, te Noord wijkerhout zonder vergunning venten, f. 2 of 1 dag; P. M. V.. overtr. arbeidswet, f.15 of 5 d.; F. W K.. Driehuis-VeLsen, overtr. motor- en rywielregl.. f.5 of 2 d.; L. S., Haarlem, idem f.2 of 1 dag; J. V.. overtr. motor- en rijwiel wet. f.7.50 of 3 d.; H. te P.. Den Haag. idem. f.7.50 of 3 d.; J. W. Oegstgeest als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij het ver anderen van richting, f.3 of 1 d.; E. K. idem f.3 of 1 d.; R. v. R., Utrecht, wielrijden zonder rood achterlicht, f.2 of 1 d.; A. M. P.. Oegst geest. idem. f.2 of 1 d.; P. S.,idem, f.2 of 1 d.; J. P N, idem f.2 of 1 d.; J. van H.. wielrijden zonder licht, f.3 of 1 d.; J. de J. idem, f.3 of 1 dag; J. V.. overtr. motor- en rijwielwet. f7.50 of 3 dagen; W. A. van W.. Katwijk, wielrijden zonder licht en rood achterlicht. 2-maal f 2.50 of 2-maal 1 d.; J. J. W. L.. overtreding motor en rijwielwet. f.7.50 of 3 d.; C. A. H.. huisvr. van C. H. H.. zwervende, idem f.7.50 of 3 d.: P v. d. M.. Sassenheim, overtr. motor- en rijwielregl. f.5 of 2 d.; G. A.. Leidschendam, wielrijden zonder licht ,f. 3 of 1 dag; A. D. P.. Katwijk, wielrilden zonder rood achterlicht, f. 2 of 1 d.: R. C. V., zwervende, wielrijden over een gesloten verklaarden weg. f.2 of 1 dag; W. J. v. d. V. wielrijden zonder rood achterlicht, f. 2 of 1 d.: H. C S., idem. f.2 of 1 dag; Th. C. van B. idem f.2 of 1 d.: J. Th. H. H. idem f.2 of 1 dag: H. B. idem f.2 of 1 d.; C. van B.. idem f. 2 of 1 dag: J. Th. H. H, idem, f. 2 of 1 d.; H. B.t idem f.2 of 1 dag: C. van Z.. idem f.2 of 1 dag; J. de N.. wielrijden zonder licht, f.3 of 1 dag; C. v. d. W.. idem, f. 3 of 1 dag; W. R. wielrilden zonder bel. f 2 of 1 d.: M. J. v. W.. Noordwijk, overtr arbeidswet, f.5 of 2 dagen; N. van W., Oude-Wetering. overtr. invaliditeits wet, f.10 of 4 dagen: A. R.. overtr. arbeidswet. f.2 of 1 dag. PREDIKBR'RTEN. VOOR ZONDAG 7 JANUARI. Aarlandervcen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Moolhuizen. Alphen a.d. Rijn Ned. Herv. Kerk (Juliana- straat)Voorm. halftien ds. 8cheers (Voorb. H. A.), nam. halfzeven ds. Stehouwer Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. halfzeven de heer Lekkerkerker. Kinderkerk „Bethel" geen dienst. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)Voorm. 10 uur, Dr. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. halftien en nam. half zeven de heer de Jong. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 u. ds. Bosch, nam 5% uur ds. Mulder. Martha-StichlingVoorm. 10 uur ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk ("van Reedestraat)Voorm. halftien en nam. 6 uur leesdienst. Lokaal van MandersloostraatVoorm. half tien en nam. 6 uur leesdienst. Benthuizen Ned. Herv. Kerk.: Voorm. half tien en nam. 6 uur ds. Bièshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Stuyvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien ds. Klüsener, nam. 6 uur de heer Chr. Müller (afscheid). Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. zes uur ds. G. J. Sybesma van Palembang (Miss. pred.). Evang. Luth. Kerk: Voorm. tien uur ds. Gronloh. Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. zes uur leesdienst. Evangelisatiekring: Nam. halfzeven de heer Joh. van Oostveen van Alkmaar Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. zes uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. zes uur. ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm: halftien en nam. zes uur ds. Kleisen. Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: Voorm. tien uur ds. Rosbergen van Biyham. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. zes uur leesdienst. Haarlemmermeer: Ned. Herv. Kerk: Hoofd dorp: Voorm. halftien en nam halfzeven ds. Salverda. Aalsmeerderweg: Voorm. halftien uur, de heer Koudstaal. Londen: Voorm. tien uur, de heer P. v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. halftien en nam. halfdrie de heer Brörens. Badhoevedorp (Geref. Kerk)Voorm. 10.45 uur (Bed. H.D.), ds. J. H. van Rooyen van Haarlem. Rehobóth: Voorm. tien uur. de heer G. L. Poorter van Amsterdam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. half tien en qam. half zeven, ds. Heuzenveldt. Hoogmadc Ned Herv. Kerk: Geen opgave. HUlegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien u. en nam. vyf uur ds. Eerhardt. Geref Kerk: Voorm. tien uur en nam. vijf uur ds. A. K. Krabbe (Voorber. H. Avondmaal). Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. vijf uur, ds. Dubois veldprediker. De Kaag Ned Herv Kerk: Voorm. halftien de heer D. Eveleens van BliJham. KatwUk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk; Voorm. halftien en nam. zes uur ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. vijf u. ds. H. de Valk van Stellendam. R.K. Kerk: Voorm. 8.50 uur stille Mis (Uftk sluitend voor de militairen) pastoor Hesp. Koudekerk Ned. Herv. Kerk.: Voorm. half. tien en nam. halfzeven ds. van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half. zeven ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur. ds. Th. G. Tonmon van Vlaardingen; nam. halfzeven uur, dr. G. P. van Itterson. Kinderkerk: Voorm. halfelf, de heer S. A Reijerse. Geref. Kerk: Geen opgave. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half. tien ds. Stehouwer uit Alphen a.d. Rijn. Rem. Kerk: Voorm. tien uur ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halftien ds. Aalders uit Leimulden; nam. halfzeven ds. Speelman uit Nieuwveen. Nleuwveen Ned. Herv. Kerk: Nam. half zeven, ds. Geerling van Oude Wetering. Evangelisatie: Voorm. halftien. de heer A. v. Sc herpenzeelnam. geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. tien uur, ds. Speelman, nam. halfzeven lezen. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien ds. van Harten van Zevenhoven. Geref. Kerk: Voorm. halftien (H.A.), ds. K, Dronkert van Woubrugge; nam. twee uur (R A. en Dankz.) ds. P. de Ruig. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien uur, ds. Lazonder; nam zes uur (Jeugd dienst), ds. Post van Nfjland. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. drie uur, cand. Koolstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. drie uur, ds. Hendriksen van Zeist. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur. (Bed. H. D.), ds. van Gorcom van Zwijndrecht. Oegstgeest Groene Kerk: Voorm. 10.15 uur ds. E. Jansen Schoonhoven van Lichtenvoorde. Pauluskerk: Voorm. tien uur, ds. J. Streef - land; nam. vyf uur ds. T. J. Jansen Schoon hoven. Ver. van Vrijz. Hervormden: (W. de Zuyger- kerk): Voorm. halfelf ds. G. W. Melchers van Hengelo. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. vyf uur ds. Krykamp. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. vyf u. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vyf uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm halfelf ds. D. Dryver van den Haag. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien u. (Voorber. H. A.) ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien ds. van Mourik Broekman van Moor drecht; nam. twee uur ds. van der Graaf van Schoonhoven; nam. zes uur ds. Bièshaar van Benthuizen. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. zes uur. Cand. van Lonkhuyzen. Oud-Geref. Gemeente: Voorm. halftien én nam. zes uur ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. zes uur ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem.: (Geb. Chr. Bel. Schoolstraat): Voorm. 10.05 uur ds. ten Kate; nam. half zes dr. Honders. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur. dr. Honders. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur. ds. H. J. Mispelblom Beyer van Leiden. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien ds. Streeder van Leiderdorp, nam. halfze ven di". Koopmans, Em. pred. van Leiderdorp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. zeven uur dr. K H. Boersema van Leiden Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. W. Wilman van Lettelbert nam. half zeven ds. van Harten. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven ds. de Ruig. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur en nam. halfzeven dr. J. J. Woldendon>. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. half zeven ds. Versluys Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. halfzeven leesdienst. Ver. tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 9.45 uur en nam. halfzeven de heer Hai- kema te Hilversum. Vereen van Vrijz. Hervormden: geen dienst. Zoetcrwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Eykman. Zwammerdam Ned. fierv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer de Groot van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm. kwart voor tien ds. Hoenderdaal van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Rhenen J. J. Poldervaart te Vriezenveen. Ds. C. J. WARNERS t. In den ouderdom van 68 jaar is te Oos terbeek overleden ds. C. J. Warners, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Cornells Jacobus Warners werd in 1871 geboren en in 1896 candidaat in Friesland om 30 Mei 1897 te Leersum in het predikambt te worden bevestigd. Van daar vertrok hij in 1901 naar Nieuw-Ven nep waar hij 15 Mei 1910 eervol emeritaat ontving in verband met zijn benoeming tot vlootpredikant te Den Helder in dienst van de Nat. Chr. Offlcieren-Vereeniging. Na zes jaar werd hij predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Den Helder. In 1921 werd hij door de regeering benoemd tot vlootpredi kant. In 1929 werd hij op wachtgeld ge steld en in 1930 werd hij predikant te Hoogland waar hij tot aan zijn emeritaat op 1 Mei 1934 is werkzaam geweest. Na zijn emeritaat vestigde hij zich metterwoon te De Steeg welke woonplaats hij later met Oosterbeëk verwisselde. Zijn verdiensten werden erkend in zijn benoeming tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Maandagmiddag om 2 u. te Leersum plaats vinden. Ds. D. TOM Wzn. f. In den ouderdom van 72 Jaar is te Hil versum na een ernstige ongesteldheid over leden ds. D. Tom Wzn., em. predikant van de Gerei. Kerk aldaar. Dirk Tom werd 30 Mei 1867 te Moor drecht geboren. Hij bezocht het Erasmi- aansch Gymnasium te Rotterdam en stu deerde aan de Vrije Universiteit theologie om in 1891 op 24-jarigen leeftijd candi daat te worden. 1 Januari 1893 bevestigde zijn zwager, ds. O. de Roos, toen te Ou de- ga (W.)f hem te Charlois in zijn eerste ge meente als opvolger van ds. A. Schouten te Aalten. Wijlen dr. A. Kuyper noodigde den begaafden student uit aan het Institutum Judaicum te Leipzig semietische talen en letterkunde te gaan studeeren, teneinde later een leerstoel in deze faculteit te kun nen bezetten, waarvan door omstandighe den echter niets gekomen is. In 1895 ver trok de overledene naar de Geref. kerk van Sneek B. welke standplaats hij in 1898 met Hilversum B. verwisselde. Deze kerk heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat dat hem Februari 1933 eervol verleend werd. Hij bleef te Hilversum wonen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10