Het ijs in de omgeving Uit de Omstreken Donderdag 4 Januari 1949 Mooi ijs op Kager- en Braassemermeer Nog blijft voorzichtigheid geboden q Heden laatste voorstelling a 't Zit in de lucht Enthousiaste verhalen werden ons gedaan van ijsllefhebbers, die de giste ren reeds door ons aangegeven route van het Vennemeer af naar Oude Wete ring hadden gemaakt. Wel waren de verbindingswateren tusschen het Kagermeer en het Braas semermeer nog niet in elk opzicht vol komen betrouwbaar, doch het ijs op de uitgezette benen op het Kagermeer was hard en glad, van uitstekende kwaliteit evenals dat op het Braassemermeer, waar de ijsschuitjes reeds een vroolijk gezicht opleverden. Toch blijft oppassen geboden en speciaal de Warmondsche politie bleek er nog een zwaar hoofd in te hebben, de groote massa naar het Kagermeer te laten optrekken, daar zij vreest, dat het ijs, uitgezonderd op de uitgezette banen en voorts op de Laak en het Norremeer, nog zwakke plekken be vat, die groote groepen rijders nog niet zou den kunnen dragen. In de omgeving van de Kaagsocieteit n.l. zijn gisteren nog vier personen door het ijs gezakt, die echter allen tijdig gered kon den worden. Men late zich dus niet verleiden, te zeer buiten de bepaalde banen te gaan, hetgeen een roekeloosheid ware, die te veel risico Inhoudt. Intusschen hebben op het Kagermeer gisteren reeds velen genoten, speciaal ook in de omgeving van het dorp de Kaag. waar het ijs prachtig en wederom sterk verbe terd is. Helaas is nog geen overzetveer tegenover het centrum van het dorp de Kaag geko men zooals in vroegere ijsperlodes doch naar wij vernemen, wordt daar wel aan gewerkt. Een zoodanig overzetveer is overigens wel zeer aanbevelenswaardig. Uit Aalsmeer kwamen de rijders over de Westeinderplas, waar het ijs ook in goede conditie bleek te zijn. In de café's te Oude Wetering en Roelofarendsveen vonden di verse ontmoetingen plaats en werden erva ringen uitgewisseld. Bij de Wijde Aa en het Paddegat waren nog diverse punten waar groote voorzichtigheid geboden was. Op de Rijpweterlngsche vaart kraakte het ijs soms wel wat, zoodat, vooral wanneer er véél rij ders mochten komen, oppassen de bood schap blijft! Met nadruk wijzen wij er voorts op, dat Öe Ringvaart van de Haarlemmermeer ab soluut onberijdbaar is, zelfs aan de- kanten, daar deze vaart geheel voor de scheepvaart is opengehouden. De uitslag van den te de Kaag gehouden ijswedstrijd ringrijden, georganiseerd door de IJsclub Kagermeer, is als volgt: Heeren: le pr. Jan Loogman; 2e pr. C. J. Zwetsloot; 3e pr. Chr. Zwetsloot. Dames: le pr. mevr. G. Rljnink; 2e pr. mej. M. de Vlieger; 3e pr. mevr. F. Bergman. TE LEIDERDORP. Wat de Does onder Leiderdorp betreft: hieromtrent vernemen wij, dat deze nu ook goed berijdbaar is van het Jachthaventje aan de v. d. Doesstraat af. het eerste deel van Leiderdorp uit is n.l. opengehou den zoodat men van dat punt uit na tuurlijk thans ook den tocht naar Oude Wetering of verder kan maken, dan wel af buigen kan naar het Kagermeer. De Vereeniging „IJssport" te Leiderdorp organiseerde wedstrijden op de ijsbaan in „De Munnik. De uitslag luidde: Jongensafd.: le pr. T. J. Pikart; 2e pr. W. Verduin; 3e pr. B. de Graaf Czn.; 4e pr. K. Jansen. Afd. Mannen: le pr. G. N. Lemmerzaal; 2e pr. W. Hendriksen; 3e pr. C. van Tey- liugen; 4e pr. M. Zaalberg. Vanavond is er een gecostumeerd ijsfeest met rlngrijderij voor gecostumeerde deel nemers. OP DE SCHENK. was het gistermiddag reeds aardig druk. De doorgangen onder de bruggen bleken echter nog niet geheel betrouwbaar te zijn De eigenaar van de „koek- en zoopie- tent", den Hollander, te Voorschoten had een paar palen en latten meegenomen, waal-mede hij een veilige overstapplaats had gemaakt aan de Papelaan. De walkant bij deze brug is wel steil, maar hiervan werd, evenals van het gestrooide zand op de Papelaan, een dankbaar gebruik ge- maakt. Wanneer géén doolweer intreedt, is ook een tocht te maken van de eerste brug voorbij den spoorwegovergang nabij „De Vink" via de buitenplaatsen „Ter Horst" en „Duivenvoorde" naar de tijdelijke ijs baan in de omgeving van de Kniplaan. Een gedeelte van dezen tocht kan ook begonnen worden nabij den watertoren aan de Papelaan. Het ijs nabij de Kniplaan wordt zeer ge prezen en ook hiervan is gisteren volop genoten. „De Vliet" werd gisteren nog bevaren, zoodat daar van rijden geen sprake is. TE WARMOND, OEGSTGEEST EN KATWIJK. Te Warmond wordt veel gereden op de reeds aangegeven plaatsen, doch de Leede is geenszins aan te bevelen. De vaargeul maakt, dat er alleen met de uiterste voor zichtigheid aan de kanten gereden kan worden en dan nog moet men telkens af binden. omdat er vele wakken zijn. Ook het Oegstgeesterkanaal onder Oegst- geest is nog niet zóó vertrouwd, dat van doortrekken sprake kan zijn. De ijsclub „Ocgstgeest" zou heden dit gedeelte in be rijdbaren toestand brengen, zoodat geener- léi gevaar voor ongevallen bestaat. Men lette terdege op de uitgezette banen, aan gezien het midden van het Oegstgeester kanaal zoolang mogelijk door de scheep vaart is opengehouden. Overigens wordt natuurlijk te Oegstgeest op de poldersloo- ten veel en met gerustheid gereden. Ook het buitenwater te Katwijk Rijn is nog niet betrouwbaar. Dientengevolge be palen de rijders zich tot de Zanderijvaar ten. Voorzichtigheid is echter ook hier ge boden. DE TREKVAART tusschen Leiden en Haarlem, mag op som mige gedeelten alleen aan de kanten be reden worden, want er zijn nog vele wak ken en vooral onder de bruggen is het ijs onbetrouwbaar. Van Noordwijkerhout uit, kan men op binden aan de Haven en dan gaat men onder de Mallegatsbrug door naar de Kaag en den Kooipolder. Overal is echter op passen de boodschap! TE HILLEGOM wordt thans op vele slootcn gereden. Lange Sloot, Beek. Nieuwe Haven, Oosteinder- vaart, Vossevaart en Weerlanervaart mo gen zich in een druk bezoek verheugen Het ijs is er wel goed, doch niet mooi. Het ijs in de Leidsche Trekvaart achter Hille- gom is van zeer mooie kwaliteit doch niet overal berijdbaar Van Vogelenzang kan deze vaart tamelijk goed worden bereden (met uitzondering van het ijs bij de brug gen.) Naar Lisse toe wordt de vaart gedeel telijk opengehouden door den sleepdienst der Kunstzandsteenfabrlek. TE LISSE. werd onder auspiciën van de ijsclub „Lisse" een hardrijderij op de Lissesche ijsbaan gehouden waaraan door burgers en militairen werd deelgenomen. Een 72-tal rijders had zich laten inschrijven, waar van niet minder dan 60 militairen. De bur gers waren zeker wat bevreesd voor de „Friesche jongens!" Nadat de wedstrijd om 1 uur was aan gevangen, waren na 2 ronden de burgers reeds van het „veld" geslagen en ging de strijd dus verder tusschen de militairen. De strijd was zeer spannend. Er waren uitstekende rijders onder de noordelingen. De einduitslag van den kamp was als volgt: le pr. S. Nieland f.25; 2e pr. T. Wiersema f. 15; 3e pr. C. Pijlman f. 10; 4e pr. S. Hagen f. 5, 5e pr. F. Talman f. 5. Bo vendien werd aan iöiere deelnemer een troostprijs aangeboden* Er was zeer veel belangstelling; met spanning werd de wedstrijd gevolgd. IN DE HAARLEMMERMEER werd druk gereden op de ijsbaan te Hoofd dorp. Op de landijsbaan te Aalsmeer wer den kinderwedstrijden gehouden. Veel be langstelling was er op de landijsbaan te Nieuwe Meer; vooral veel Amsterdammers trokken daarheen, om op de groote baan vrijuit te kunnen rijden Ook tochten en slooten werden natuurlijk druk bereden. Ook is het druk met schaatsenrijders op de Poel te Hoofddorp. DE VERBINDINGEN VAN ALPHEN uit, zijn nog geenszins betrouwbaar. Giste ren deelden wij reeds mede. dat de Woud wetering naar Woubrugge onmogelijk be reden kan worden, daar deze voor de scheepvaart wordt opengehouden. Ook de verbinding met Ter Aar over het Aarkanaal is niet aan te bevelen: het ijs biedt daar nog veel te veel risico's hoewel er gereden wordt. Daar de Rijn voor de scheepvaart tot aan Gouwsluis is opengehouden kan eerst daar voor de rit naar Bodegraven worden ondergebonden. Het traject Gouw- sluisZwamnrerdam is goed berijdbaar, men moet vervolgens te Zwammerdam af binden, deze gemeente doorwandelen en kan dan weer de route ZwammerdamBo degraven berijden. Het eindpunt is echter buiten Bodegraven, nabij de Gasfabriek. Wil men dan verder naar Gouda, dan Bo degraven eerst weer door loopen. Wij ver nemen echter, dat het plan bestaat bij doorgaand vriezend een baan door Bodegra ven aan te leggen, zoodat dan het traject GouwsluisGouda zonder afbinden berijd baar zou worden. UIT BODEGRAVEN wordt ons gemeld, dat, hoewel er geruchten liepen dat defensie vermoedelijk het water van den Ouden Rijn zou openhouden, er thans toch een dikke ijsvloer ligt. Nog Dinsdagavond laat zijn enkele schepen gepasseerd, maar gistermorgen reeds wan delde men rustig over het wak. Het ideaal van den schaatsenrijder, op den Rijn te kunnen rijden, schijnt dus weer dichtbij te zijn. Buiten de kom van Bodegraven kan dit ook inderdaad wel op het gave gedeelte langs het wak, maar een bepaald ideale baan ligt er nu juist niet, terwijl, naar wij van bevoegde zijde vernamen, ook de ijs club het nog niet aandurft, om nu reeds de baanvegers en -hakkers aan het werk te zetten Blijft het nog een paar nachten flink vriezen, dan hoopt men het werk echter met volle kracht aan te vatten, zoo dat er dan tegen het einde van de week een goede baan zal zijn en tochten van Zwammerdam tot Nieuwerbrug mogelijk zullen worden. Nu echter reeds kan men, wanneer men Bodegraven loopend passeert, buiten de bebouwde kom langs het oneffen gedeelte heen, naar de grachten van de Wierlckerschans rijden, waar prachtige en 's avonds verlichte banen zijn aangelegd door de Molenbrugsche IJsclub. Vandaar zou men dan de Wierlcke kunnen afrijden en vla Reeuwijk en de Goudsche Vaart terugkeeren. NAAR GOUDA! De tocht naar Gouda via de Goud sche Vaart is thans natuurlijk volko men veilig, hoewel het ijs op het voor ste gedeelte niet bepaald fraai is en men nog al last heeft van de bruggen. Op de plassen onder Reeuwijk zijn echter mooie banen aangelegd, die de tocht zeker waard zijn. De Ijsbaan op de Noordzijde, die aan het begin der week erg onder de sneeuw geleden had. is nu weer goed in orde en trekt nog altijd veel liefhebbers. Op de grachten van de „Wierickerschans" werden ijswedstrljden gehouden onder lei ding van de Nieuwerbrugsche IJsclub, die als volgt eindigden: le pr. J. Schouten, 2e pr. C. Schouten, 3e pr. D. van Dam, 4e pr. dpi. Zijlstra, 5e pr. M. de Lange. TE BOSKOOP en omgeving zijn de poldervaarten en de slooten weder berijdbaar. De drie ijsclubs te Boskoop zijn met man en macht in de weer en hebben diverse banen voor het schaatsenrijdend publiek in gereedheid doen brengen. De ijsclub „Boskoop", welke in hoofdzaak werkverschaffing ten doel heeft, is ook weder paraat en heeft tal van menschen te werk gesteld Het ligt in de bedoeling om in samenwerking met de ijsclub „Reeu wijk" een baan aan te leggen naar Gouda. De besturen der ijsclubs organiseeren reeds wedstrijden. Ijstochten kunnen van Boskoop uit ge maakt worden naar Alphen, Reeuwijk, Ha- zerswoude, Waddinxveen en vandaar weer verder. Het ijs heeft voldoende dikte en is in de polderslooten te Boskoop en in de omgeving volkomen betrouwbaar. TE HAZERSWOUDE. De Hazerswoudsche IJsclub heeft gister middag haar banen geopend, doch het ijs is bepaald niet mooi. Niettemin was de „de Poel" druk met schaatsenrijders bezocht, en werd zelfs de eerste wedstrijd gehouden, ten behoeve van behoeftigen. De eerste prijs behaalde D. van Staveren; de 2e A. Toor. de 3de C. Paauw en de 4e W. van Wicringen. Aan 33 gezinnen werd een portie spek verstrekt. TE NIEUWVEEN De „Nieuwveensche IJsclub" toont zich dit jaar buitengewoon actief. De uitgezette baan, waarop in het begin der ijspret ge reden werd, is er door de dooi niet beter op geworden. Nu het weer vriest is de baan verlegd naar achter de Dorpstraat; 's avonds is de baan clectrisch verlicht, zoodat er van 's morgens tot 's avonds 10 uur een gezellige drukte heerscht. TE NIEUWKOOP Het prachtige vriesweer van de laatste dagen heeft de groote watervlakte te Nieuwkoop met een ijskorst bedekt, welke zoo goed als overal voldoende sterk en be trouwbaar is Honderden schaatsliefhebbers ziet men profiteeren en ook de ijsclubs be ginnen met het organiseeren van aller hande wedstrijden. De ijsclub te Nieuwkoop heeft een baan afgezet op de plassen ach ter het dorp, nabij „De Poel", welke gister- middag is geopend. De vaart is van den Rijn af tot ever voorbij het Meije-pad tot nu toe nog regel matig opengehouden. Vermoedelijk is dit thans niet meer mogelijk Daardoor is het ijs daar nog niet betrouwbaar en tochten per schaats voor niet-ingewijden gevaarlijk TE WADDINXVEEN De ijsclub „Nooitgedacht" hield gister- j middag op haar baan een hardrijderij voor meisjes van 6 t/m 10 jaar. le pr. Lies Zwa nenburg, 2e pr. Gretha Hofstede, 3e pr. j Geertje Huisman en 4e pr. J. la Grand Voor meisjes van 11 t/m 14 jaar: le pr. Ju- liana Zwanenburg, 2e pr. Teuntje de Knik ker en 3e pr. M. Huisman. Alle deelneem sters ontvingen een wittebrood. De Zuid-Hollandsche Ijsbond tenslotte bericht ons: Traject RotterdamGoudaWaddinx veen goed; TerbreggeRottemeren in het algemeen goed; RottemerenMoer- kapelle zeer goed; ZevenhuizenNieu- werkerk slecht; Krimpenerwaard.41- blasserdamGoudaStolwijk moeilijk te berijden; StolwijkBergambacht Ammerstol in het algemeen vrij goed; Groot AmmersOttoland zeer mooi; Graafstroom tamelijk slecht. BENTHUIZEN. De in de Ncd. Herv. Kerk gehouden c jllecte ten behoeve van het Restauratie fonds bracht f. 33.op. HAARLEMMERMEER. Ernstige val. Terwijl het 9-jarig knaapje K. B. zich op de gladde ijzers oefende op een klein slootje nabij den Aalsmeerderdijk, kwam hij zoo ernstig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeróepen. De jongen heeft waarschijnlijk een her senschudding bekomen. veraangenamen zijn de militairen door een mooie gift van een ingezetene uit de Voor straat in staat gesteld voor eenige weken een piano te huren, waarover luitenant M. Oudekker voor zijn manschappen zijn blijd schap uitte. 5612 HILLEGOM. Kapelaan J. Ettinger. Ingevolge de benoeming van den bisschop van Haarlem zal kapelaan J. Ettinger. thans kapelaan der St. Jozefparochie al hier, deze parochie gaan verlaten. Hij wordt overgeplaatst naar Zaandijk. Voor vele vereenigingen. waarvan kapelaan Et tinger directeur en adviseur was. zal dit een groot gemis beteekenen De kapelaan was in de parochie van St. Jozef een zeer geziene herder, die zijn parochianen gaarne met raad en daad ter zijde stond. In zijn plaats werd benoemd de heer Van der Heijden, thans kapelaan te Waar land. Een stoutmoedig Amsterdammer. Amsterdammers zit het maken van tochtjes in het bloed. Zoo kwam gisteren een bewoner onzer hoofdstad op de schaats naar hier. Hij koos hiertoe de Leidsche Trekvaart en stelde zich tevreden met af en toe te voet te gaan. daar deze vaart van Haarlem af nog niet heelemaal berijd baar is. In zijn overmoed trotseerde de man de waarschuwing welke was aangebracht bij de Kalkovensbrug achter Hillegom en reed onder de brug door. Op een gegeven moment hevig gekraak en.. daar zat de moedige schaatser in het water. Hij wist zich door op de armen te steunen gelukkig nog boven water te houden, totdat de daar wonende caféhouder Van der W hem uit zijn benarde positie kwam redden Nadat de man door den heer v. d. W. van droge kleeding was voorzien aanvaardde hij den terugtocht naar de hoofdstad, dit maal echter per spoor. LISSE. Rede van ds. R. Kok. Op uitnoodiging van de Jongel.-Ver. der Geref. Gemeente sprak ds. R. Kok van Veenendaal. De voorzitter der J.-Vde heer J. v. d. Spek. verzocht te zingen Ps. 119 5, waar na gelezen werd Genesis 3 120. Nadat ds. Kok in gebed was voorgegaan, bepaalde hij zijn gehoor bij Gen. 3 20: „Voorts noemde Adam den naam zijner vrouw Eva, omdat zij een moeder aller levenden is." Ds. Kok sprak over: le. de verandering van naam; 2e. de verandering van leer; 3e. de verandering van leven; 4e. de verande ring van plaats. 8;>r. zette de diepere gedachten van deze vier punten nader uiteen en wees op de verdorven natuur van den mensch en stel- Qe daartegenover de heiligheid en souve- reiniteit Gods. Hij einde met een woord, van toepas sing tot zijn aandachtig gehoor. 482e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking van Donderdag 4 Januari 1940 Hooge Prtfsen f 1500.20628 f 400— 15800 f 200.— 15192 f 100.— 17154 19088 20938 Prijzen van 65. 1065 1117 1772 1894 2366 2406 2501 2841 2797 3586 3627 3897 3903 3947 4395 4653 4767 4873 5216 5273 6074 6139 6290 6377 6487 6913 7441 7566 8201 S299 8319 8584 8679 8853 9339 9380 9490 9668 9862 10486 10652 10823 11069 11418 13067 12752 12587 12879 12902 12949 13316 13336 13484 13489 13625 13735 14711 14755 14761 14879 15162 15254 15266 15452 15583 15591 15903 16076 16165 16200 16209 16353 16803 17352 17376 17495 17716 17770 18703 19066 19161 19283 19470 19656 19996 20452 20576 20688 20954 21132 21139 21177 21427 21668 Verbetering 4de klasse. 2de lijst: 13734 m. s. 13774. De muziek zette daarop in met eenige populaire wijsjes waarbij de soldaten zich niet onbetuigd lieten. Dat het optreden van den heer Larette uit Amsterdam als een onovertroffen amu sement is te beschouwen, bewees deze goochel-kunstenaar tijdens het verdere ge deelte van den avond. Zoowel voor als na de pauze heeft hij talrijke ongeloofelijke goocheltoeren ver richt met zijn schier onuitputtelijken gees- tigen humor en zeer uitgebreid repertoire. De toejuichingen groeiden tenslotte aan tot een overweldigende ovatie. In de pauze werd den militairen gratis koffie en limonade aangeboden. De voorzitter bracht den kunstenaar na mens alleen een welverdiend woord van dank. Vervolgens herinnerde spr aan de vele gebeurtenissen van het afgeloopen jaar waarin Nederland met alle ten dien ste staande middelen de neutraliteit van ons dierbaar land heeft weten te handha ven. Zoo wij allen ais soldaat aan onzen plicht blijven denken, mogen wij het als een groot voorrecht beschouwen militair te zijn. want zoolang Oranje heerscht. zal Nederland blijven bestaan Spr. besloot zijn rede met een „Lang leve onze Koningin", waarop spontaan staande het Wilhelmus werd gezongen. Namens alle aanwezige militairen sprak kap. van Hemert een hartelijk woord van dank tot het bestuur van de O. V. voor dezen zeer mooien avond. Naar wij vernemen is de oliebollen actie voor de alhier gelegerde militairen, goed geslaagd. Zaterdagavond jj. heeft het bestuur der Oranje-Vereeniging p.m. 1700 oliebollen kunnen distrlbueeren. Dezer dagen is op initiatief van den heer S. Verlare onder de gemobiliseerde militairen een zang- en tooneelvereeniglng opgericht. Aan de voorbereidingen tot het geven van een of meer uitvoeringen wordt met spoed gewerkt. KATWIJK AAN DEN RIJN. Kerkelijke verkiezingen. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. is ge kozen de heer P. Haasnoot en tot diaken de heer J. Kloos. Tot kerkvoogd is herkozen de heer D. Blansjaar. Bovengenoemde heeren hebben allen htm benoeming aangenomen. Doodeüjk ijsongeval. De 19-jarige De M„ zoon van H. de M. uit het Commandeurspad. kreeg bi] een val op het ijs een hersenschudding en Is heden aan de gevolgen overleden. Het 10-j. zoontje van den heer N. kwam op het ijs te vallen en bekwam een hersenschudding, zoodat geneeskundige hulp direct ontboden werd. KATWIJK AAN ZEE. De soldaten ln de Jan Tooropschool weten het onderling nogal gezellig te maken, vooral nu zit hun eigen cantine hebben. De korporaal G. van Bree heeft zich zeer in-1 gesn-'-n— ver de me,-,-ileering. enz. daar van. Om het i el blijf daar neg meer te OEGSTGEEST. Ontspanningsavond voor de militairen. De tweede ontspanningsavond voor de alhier gemobiliseerde militairen, georgani seerd door het bestuur van de Oranjever- eeniglng. gisteravond gehouden in het Patronaatsgebouw is zeker niet als minder geslaagd te beschouwen dan de eerste bij eenkomst. De verwachtingen waren bij de soldaten hoog gespannen, aangezien de belangstel ling zoo overweldigend groot was dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Het aantal genoodigde particulie ren was tot een minimum beperkt. Met den garniz. Commandant kapitein van Hemert waren voor zoover de dienst toeliet talrijke officieren aanwezig alsmede de Aalmoezenier Majoor Boer. Tevens merkten wij met het bestuur van de O. V. o.m. op wethouder Zandbergen. In zijn openingswoord wenschte de voor zitter van de O. V. de heer D. G. Sanders den aanwezigen op deze eerste bijeenkomst in 1940 een voorspoedig jaar toe. Hij richt te zich in het bijzonder tot de vele jonge recruten die de oudere lichtingen zijn ko men vervangen. Wij ouderen, aldus spr.. zien hierin dat de tijd voortgaat en in dit opzicht moeten wij ook zien dat de bedoeling van deze ontspanningsavonden niet alleen is een poging om de tijdsomstandigheden te ver geten. Met een pittigen marsch opende het Leidsch Salon-orkest, dat onder leiding van den heer Plu welwillende medewerking verleende, het programma. Hierna trad op onze plaatsgenoot de heer K. Snieder Jr., enkele dagen met militair verlof, die de aanwezigen vergastte op tal van nabootsin gen van dierengeluiden en moderne zang wijzen. De heer Kruyt verleende hierbij zijn me dewerking op den vleugel en deed zich tevens kennen als accordeon-virtuoos. Bei de kunstenaars verwierven een daverend applaus. De voorzitter dankte beide heeren hartelijk voor het gebodene onder aanbie- ing van een verrassing. RIJNSBURG. Teraardebestelling van wijlen den heer G. van Egmond. Op de begraafplaats aan de Sandtlaan had onder groote belangstelling de teraar debestelling plaats van wijlen den heer G. v. Egmond Fz„ in leven lid van den Ge meenteraad en bestuurslid van verschil lende plaatselijke vereenigingen. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de burgemees ter mr. P. N. Höweler, wethouder Kralt en de raadsleden de heeren W. L. v. d. Gug- ten en K. Zandbergen. Volgens den wensch van den overledene las ds. Van der Loo Jesaja 55. Nadat gezon gen waren ps. 89 8 en gezang 130 6 bad ds. Van der Loo het „Onze Vader". Begrafenis van wijlen zuster H. van Vreeswijk. Gistermorgen om 12 uur vond in de kapel van de Stichting Bethesda Sarepta te Haar lem onder groote belangsteling een rouw dienst plaats voor wijlen zuster H. van Vreeswijk, die hier ongeveer 20 Jaar als ver pleegster werkzaam is geweest. Het stoffe lijk overschot was voor den preekstoel opge baard, bedolven onder een schat van bloe men en kransen, w.o. van de Ver. Zieken hulp uit Rijnsburg, van de Stichting Bethes da Sarepta, van de zusters der Stichting e.a. De rouwdienst werd geleid door den heer H. W. Duyvendak, geestelijk verzorger der stichtingen, die allereerst ln gebed voorging. Vervolgens werd gezongen Ps. 62 vers 1 en 4, waarna spr. voorlas een gedeelte uit de H. Schrift n.l Joh. 14 de eerste 4 verzen, welk gedeelte aldus spr. de overledene tijdens de laatste oogenblikken van haar leven nog heeft getroost. Wij willen aldus spr. hier eenige oogenblikken stil staan bij dit droevig verscheiden van haar die ons zoo dierbaar was en spreken naar aanleiding van de Openbaring van Johannes en wel Hoofdstuk 14 vers 13. n.l. „En ik hoorde een stem uit den Hemel, die tot mij zelde: Schrijf: Zalig zijn de dooden die in den Heere sterven, van nu aan. Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid; en hunne werken volgen met hen". Hierna sprak spr. een persoonlijk woord en liet daarin uitkomen, hoe goed zuster van Vreeswijk steeds voor hare zieken is ge weest. Rijnsburg moest zij tot haar grooten spijt verlaten; zy heeft daar vele vrienden in moeiiyke dagen bijgestaan zy heeft een werkzaam leven gehad. Spr. ging hierna in dankgebed voor, waarna gezongen werd Gez. 51 vers 1, 2 en 3. Vervolgens werd het „Onze Vader"gebeden. Om half twee vond op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede de teraardebestel ling plaats. Onder de vele aanwezigen merk ten wy o.a. nog op de heeren J. van Iterson en D. van Egmond. beiden namens de Ver. Ziekenhulp alhier, dr. H. G. Jonker en echt- genoote, oud-voorzitter der Ver Ziekenhulp uit Oegstgeest, enkele ingezetenen van RÜnsburg en vele vrienden en kennissen van de overledene. Toen de kist in het met den nengroen bedekte zustersgraf was neerge laten. trad naar voren de heer D. van Eg mond uit Rynsburg, die namens de Ver. Ziekenhulp opmerkte, dat het zuster van Vreeswyk nooit te veel was om indien het noodig was hulp te verleenen. Namens de geheele Rynsburgsche bevolking bracht spr. haar daarvoor harteiyk dank. Hierna werd gezongen Ps. 103 vers 1, waarna de heer W. H. Duyvendak besloot met te zeggen: „Stof tot stof. Asch tot asch en Aarde tot Aarde". Hiermede was deze droeve plechtigheid ge ëindigd. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7