LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 4 Januari 1940 De Leidsche Lichttarieven OFFICIEELE KENNISGEVING Wijzigingen voorgesteld WEERBERICHT. GEMENGD NIEUWS Door het ijs gezakt Spit, rheumatiek De aardbevingsramp in Turkije Zware hotelbrand te Minneapolis AGENDA Uit de Rijnstreek Bij de wijziging der Electriciteitsverordening in het begin van 1939 werd voor wat betreft het Woonhuistarief vooropgesteld, dat het nieuwe tarief geen wijziging van eenig belang in de inkomsten zou mogen brengen. Het is duidelijk, dat niet alle woningen van dezelfde grootte van eenzelfde installatie zullen zijn voorzien, zoodat teneinde aan den gestelden eisch te voldoen het bij de berekeningen voor de vaststelling van het nieuwe tarief noodig was voor iedere groep woningen van dezelfde opper vlakte uit te gaan van een bepaald aantal licht punten. dat als normaal kan worden beschouwd. Hieruit vloeit voort, dat naast verbruikers, waar voor het nieuwe tarief practisch geen wijziging brengt, er ook verbruikers zijn, die voordeel of nadeel hebben, omdat hun installaties bestaan uit een aantal lichtpunten, dat grooter resp. kleiner is dan normaal. Zoolang de beide tarieven naast elkaar blijven bestaan, zullen de verbruikers, voor wie de tariefswijziging een nadeel beteekent, niet van het lichtpunten-tarief naar het oppervlaktarief overgaan, ook al zou dit slechts een nadeel zijn van enkele guldens per jaar. Nadat de opmetingen voor het nieuwe tarief waren verricht, kon uit de resultaten daarvan over rond 4400 verbruikers worden geconcludeerd, dat inderdaad het vaste recht volgens opper vlakte ongeveer gelijk was aan het vaste recht volgens het aantal lichtpunten. Verder bleek, dat van het beschouwde aantal woningen ongeveer 40 een verlaging van het vaste recht had ondergaan bij den overgang naar het oppervlak-tarief. Deze overgang is dan ook reeds eigener beweging geschied. Voor ongeveer 20 van het aantal zou de overgang gepaard gaan met een zeer kleine verhooging. n.l. minder dan 10 ct. per maand; van deze groep is dan ook slechts een gedeelte op het oppervlak-tarief overgegaan. Voor ongeveer 40 ró zou de over gang slechts gemaakt kunnen worden ten koste van een verhooging van het vaste recht, welke meer dan 10 ct. per maand bedraagt. Teneinde nu voor de tweede en de derde categorie den overgang naar het oppervlak-tarief gemakkelijker te maken, stelt de Directie van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit thans voor het vaste recht van het oppervlak- tarief met ingang van 1 Januari 1940 te ver lagen van f. 1.60 tot f. 1.35. het bedrag per 10 M2 van 15 ct. en 10 ct. tot 14 resp. 9 ct. per maand. Aldus gewijzigd zal ca. 80 van de afnemers volgens lichtpunten-tarief met voordeel den overgang naar het oppervlak-tarief maken en rond 6 zal dezen overgang maken met een zeer gering nadeel, blijvende dit beneden 10 ct. per maand. Van de 14 welke slechts met een eenigszins grooter nadeel den overgang zal kunnen maken, zal 6 een nadeel hebben tusschen 10 en 17 cent per maand en 8 een nadeel grooter dan 17 cent per maand. Niettegenstaande het nadeel, dat voor 14 der lichtpuntentarief-afnemers zal optreden, een nadeel, dat zooals hiervoren aangegeven, in den regel gering kan worden genoemd, wordt toch voorgesteld te bepalen, dat het lichtpunten-tarief met ingang van 1 Januari 1940 afgeschaft blijft, Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 761. Hedenmiddag 2 uur: 761. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat giste ren bij de Faroer gelegen was. heeft zich in Zuidoostelijke richting verplaatst en vormt thans een uitlooper van den hoogen druk over het Balkanschiereiland. De as van dezen uit looper ligt juist ten Noordoosten van ons land, zoodat de Oostenwind hier bleef aanhouden. De gisteren genoemde depressie over de Finsche golf is naar het Oosten weggetrokken. Het sto ringsfront hiervan passeerde gisteren en van nacht ons land, waarbij het in het Noorden plaatselijk lichten regen en motregen veroor zaakte, gepaard met een tijdelijke dooi. In Gro ningen bedroeg de minimumtemperatuur 1 graad boven nul, te Den Helder 3 graden. In het midden en Zuiden bracht dit front alleen toenemende bewolking, die Juist in den nacht optrad waardoor de vorst in beteekenis afnam. Na het passeeren van het front klaarde de lucht weer snel op, ten gevolge waarvan de temperatuur te Eelde weer tot 11 graden onder het vriespunt daalde, waarbij mist optrad. In de Randstaten is weer wat sneeuw ge vallen en de vorst nam er weer tot 5 en 10 graden toe. In Hongarije en op het Balkan schiereiland blijft de vorst zeer streng. Over de Golf van Blscaye ligt een depressie, die langzaam naar het Noordoosten doordringt. Aan de Westkust van Spanje en Portugal bracht zij plaatselijk nog veel regen. Op den oceaan is bij den Zuidpunt van Groenland een diepe depressie verschenen, die zich in Noordoostelijke richting schijnt te bewe gen. De luchtdruk was daar in den afgeloopen nacht tot 975 mbar gedaald, terwijl aan de Noordoostkust van Groenland de hooge druk zich weer herstelde. Tusschen Jan Mayen en de Noorsche kust bevindt zich een depressiekern van omstreeks 990 mbar. Het storingsfront hiervan veroor zaakte langs de Noorsche kust matigen neer slag in den vorm van regen en natte sneeuw. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: helder, matig. O. wind. Temp. —3 gr. C.. min. —3 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matig, O. wind. temp. —3 gr. C-, min. 4 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, matig. O.N.O. wmd, temp. 4 gr. C., min. 5 gr. C. Groningen: mist, zwak. O. wind, temp. —9 gr. C.. min. —10 gr. C.. neerslag 0.1 mM. Maastricht: zwaarbewolkt, zwak. N.O. wind, temp. 1 gr. C., min. 4 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: 5 gr. C. (23 gr. F.). 9 uur voorm.: 5 gr. C. (23 gr. F.). 12 uur 'smldd.—2 gr. C. (28 gr. F.). HOOGWATERTUDEN TE KATWIJK A. ZEE Voor Vrijdag. Voorm. te 11 uur 20 m.; nam. te 11 u. 44 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 4.29 nam.; tot 7 39 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 4 Januari; op 2 uur 38; onder 12 uur 31. gelijktijdig met het besluit tot de verlaging van het oppervlak-tarief, zooals hierboven aan gegeven. Een oppervlak-tarief-voorstel, waarbij vrijwel 100 rc van de lichtpuntentarief-afnemers met voordeel den overgang kan maken, is uit den aard der zaak onmogelijk, aangezien er altijd gevallen zullen blijven, waarbij de verlichting naar rato van de oppervlakte zeer spaarzaam is, zoodat in die gevallen voor den bewoner het lichtpunten-tarief altijd goedkooper zou uit komen. Met recht kan echter worden opgemerkt, dat dit de gevallen zijn. waarbij de verlichtingsaan- leg verre beneden het normale ligt en dat hierop niet een algemeen tarief kan worden gebaseerd. I Opgemerkt wordt, dat het oppervlak-tarief aan j zijn bedoeling, t.w. vermindering van controle tegen mogelijke ontduikingen en betere aanpas sing aan de behoeften van het publiek zonder j dat daarvoor allerlei uitzonderlijke bepalingen j behoeven te worden geschapen, heeft voldaan, i In de practyk is nog de wenschelijkheid ge bleken, dat een gering motor-vermogen niet on 1 middellijk een verzwaring van het vaste recht behoort te geven, zoodat de bepaling wordt voor- i gesteld, dat een vermogen tot 1.700 W vrij is en daarboven de berekening op een zeker bedrag wordt gesteld, lager dan thans in de Verordening is bepaald. Aangaande het Winkeltarief is de Directie ge- bleken, dat dit inderdaad tot tevredenheid heeft geleid voor een groot aantal verbruikers, zulks echter met uitzondering van de allerkleinste winkels. Verschillende van deze laatste hebben een zeer spaarzame verlichting voor de bijbehoorende oppervlakte en hadden van het deca-Watt-tarief voordeel, niet in het minst doordat het nieuwe oppervlak-tarief begint met een eersten aanslag van f. 2.20 per maand (in de Verordening neer gelegd als f2.90 voor de eerste 10 M2, benevens 70 ct. voor elke 10 M2 meer). Teneinde dit nadeel voor de kleinste winkels op te heffen, wordt voorgesteld den eersten aan slag wat te verlagen en gelijkelijk te verdeelen over de eerste 70 M2 door de betaling te stellen op f1 vast recht per 10 M2 oppervlakte tot en met 70 M2. daarboven 70 ct. Dit beteekent, dat voor de winkels van 70 M2 en hooger het vaste recht vrijwel blijft, zooals dat in 1939 was, doch dat het vaste recht voor kleinere winkels wordt verlaagd. Bij het z.g. Boerderij-tarief is de Directie voorts gebleken, dat zeer veel zakelijke behui zingen. welke onder een der andere tarieven niet met succes zijn onder te brengen, hier met voordeel kunnen worden ondergebracht. Onder zakelijke behuizingen worden hier ver staan die perceelen, waarvan een gedeelte in ge bruik is genomen als kantoorruimte, onderzoe- kings- en behandelkamer, werkplaats, atelier en dergelijke. Het spreekt wel van zelf. dat het woonhuis-tarief zoo dit destijds al werd be rekend op den duur niet zonder meer hiervoor van toepassing kan worden geacht. Het steeds toenemende gebruik van electrische apparaten en het daarmede verband houdende electrische vermogen maakt het gewenscht, dat hier een grootere geldelijke vergoeding wordt gevraagd dan voor een normaal woonhuis. Het is dan ook volgens de Directie aangewezen dergelijke perceelen. welke niet met succes onder de andere vastrecht-tarieven kunnen vallen, onder het hier bedoelde tarief te brengen. Tevens is gebleken, dat door het uiteenloo- pende karakter van al deze bedrijven, het niet mogelijk is daarvoor een bindenden algemeenen maatstaf in de Verordening neer te leggen. Te dezer zaken zal dan ook naar de meening der Directie moeten gelden hetgeen in de be staande Verordening >reeds is bepaald ten aanzien van de perceelen. vallende oijder Tarief TV, niet uitsluitend winkels zijpde, Verder heeft de Directie deze gelegenheid te baat genomen om voor te stellen nog enkele andere plooien in de Verordening glad te strij ken. Zoo geeft zy in overweging de vergoeding voor de z.g. kleine toestellen te doen vervallen. In hoofdzaak vallen hieronder scheltransforma- toren. De controle op de aanwezigheid daarvan brengt nogal wat kosten met zich mede en zij zal na het vervallen der vergoeding kunnen worden gemist. Voorts wordt een wijziging voorgesteld van art. 9 In verband met de noodig gebleken betere omschrijving van „meet-aggregaat" en het in stellen van een afzonderlijk huurbedrag voor een sperschakelaar. Tenslotte wordt door de Directie de wensche lijkheid betoogd van een wijziging van art. 2. die niets anders beteekent dan het neerleggen in de Verordening van een regeling, die sinds vele jaren wordt toegepast, zonder dat hiervoor een fundeering in de Verordening aanwezig was. Het is n.l. in verband met de hooge kosten van aansluiting noodzakelijk om van de gebruikers van garages e.d. met een enkel lichtpunt, dat slechts zelden gebruikt wordt, een garantie voor een zekere afname per jaar te kunnen vragen. De door de Directie voorgestelde wijziging der tarieven komt voor de woonhuizen in wezen neer op een verlaging, evenzoo voor de kleinere win kels. Voor de zakelijke behuizingen kan zij een zij het geringe verhooging beteekenen. Alles bij elkaar genomen, mag worden verwacht, dat de derving van inkomsten rond f. 15.000, ver hoogd met rond f. 5000 wegens de z.g. kleine toestellen, alzoo in totaal rond f. 20.000 zal be dragen. In aanmerking nemende den groei van den afzet, die mede in verband met de ta rieven mag worden verwacht, kan men echter aannemen, dat deze derving binnen zoodanige grenzen blijft, dat de begrootingscijfers in totaal hierdoor niet zullen worden aangetast. Hoewel van twee zijden eenige bedenkingen werden geopperd, konden de voorstellen der Directie ieder voor zich een meerderheid vinden. Een lid, de voorstellen'verder toejuichende, zou het betreuren, wanneer tengevolge van het ver vallen van het lichtpunten-tarief een zeker aan tal van de minst draagkrachtigen schade, hoe gering ook, zou lijden. Hij achtte dit bezwaar zoo groot, dat hü zich het recht voorbehield t.z.t. met een voorstel te komen om voor hen, die van dit vervallen schade zouden lfjden, dit tarief te behouden, zoolang zij in dezelfde woning als thans, blijven wonen. Hiertegen werd opgemerkt, dat het hier slechts een betrekkelijk kleine groep betreft, waaronder veel bewoners van groote perceelen en dat een dergelijk uitsterf- systeem belangrijke en zeer kostbare administra tieve maatregelen zou vergen, terwijl de schade in het algemeen tot zeer geringe bedragen beperkt blijft. Een ander lid bepleitte een regeling, die den grooten gezinnen ten goede zou komen, n.l. om voor de berekening van het oppervlak van een woning het oppervlak van slaapkamers, geen logeerkamers zijnde, slechts voor de helft mede te laten tellen. De meerderheid voerde hiertegen aan dat hierin een verkapt subsidie moet wor den gezien, dat het vrijwel onmogelijk geacht moet worden vast te stellen wat een slaapkamer is en dat de deur weer wordt opengezet voor velerlei fraude. Dit lid kon zich verder absoluut niet vereeni gen met de regeling van de zakelijke behuizingen, die niet onder het winkeltarief vallen. Z.l. be hoort in een goede tarievenregeling een tarief, dat van geval tot geval moet worden vastgesteld, niet thuis, terwijl hü het bovendien inconsequent achtte dan toch nog een bepaalden prijs voor een betaald aantal M2. vast te stellen. Ten aanzien van dit laatste werd opgemerkt, dat het daardoor mogelijk wordt gemaakt ook deze groep ln een eventueele tariefsverlaging te laten deelen. ter wijl er verder op werd gewezen, dat het door dit tarief mogelijk wordt gemaakt voor een laatste ..overschot" van zeer ongelijksoortige bedrijven een voor leder passend tarief vast te stellen. Bovendien bestaat ook thans reeds een soort gelijke bepaling voor de bedrijven, geen winkel zijnde, die onder het winkeltarief vallen. B. en W. gaan accoord met de meerderheid en doen voorstellen in dezen geest. TWEE JONGENS VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks half een zijn twee jongens, de 18-jarige H. Bouma en de 16-jarige W. de Jong. beiden uit Sint Jaco- biparochie (Fr.i bU het schaatsenrijden op de Blikvaart aldaar door het ijs gezakt en verdronken. Er waren nog meer schaatsen rijders op de Blikvaart toen het ongeluk gebeurde, doch zij bevonden zich op ver ren afstand van de plaats waar de jongens door. het ijs zakten Hun aandacht werd plotseling getrokken door de drenkelingen, die luidkeels schreeuwden. De plek van het ongeluk was evenwel moeilijk te bereiken en zoo duurde het eenigen tijd alvorens men daadwerkelijke hulp kon verleenen Nadat men de jongens op het droge had gebracht, paste een inmiddels ontboden ge neesheer kunstmatige ademhaling toe, doch deze mocht geen baat meer vinden. TWEE CLANDESTIENE DISTILLEER DERIJEN TE AMSTERDAM. Zij leverden uitstekende spiritus. In den loop van Woensdagavond heeft de recherche van den dienst der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam twee clandestiene distilleerderijen in beslag ge nomen. Reeds eenige weken geleden hadden ambtenaren van genoemden dienst op straat een man aangehouden, die per rij wiel een koffertje vervoerde. De uiterst voorzichtige wijze, waarop hij met dit kof fertje reed, had hun bevreemding gewekt. Bij onderzoek bleek, dat het koffertje een blikken bus bevatte, welke de reuk van ge distilleerd verspreidde. De ambtenaren lie ten den man zijns weegs gaan, waarbij zij hem in het oog hielden, totdat eindelijk Woensdag kon worden ontdekt, waar hem het verboden artikel werd verstrekt. Dit was in een woning aan den Ringweg ln den IJpolder en in een perceel aan de Jas per Lynsenstraat in Amsterdam West. De ambtenaren deden Woensdagavond om zes uur een inval in het huis aan den Ringweg, waar zij in de keuken een zich in volle werking bevindend distilleertoestel aantroffen. De installatie en de vloeistof werden in beslag genomen en de bewoner werd voor het afnemen van een verhoor medegenomen. Later op den avond werd een inval gedaan in het andere perceel, waar eveneens een goede slag werd ge slagen. In een badcel trof men een vol ledige branderij aan, welke evenwel niet ln werking was. Deze apparatuur werd eveneens in beslag genomen en ook de bewoner van dit huis moest de ambtena ren naar hun bureau volgen voor het af leggen van een verklaring. In beide gevallen bleek men te doen te hebben met lieden, die van steun leefden, doch zich op deze wijze een bijverdienste verschaften. Beiden waren als vaklieden te beschou wen, die over eerste klas distillatie-inrich tingen beschikten. De spiritus, welke zij produceerden, had een gehalte van 96 pCt Reeds eerder In het bezit van de douane recherche gekomen vonstens, bleken bij laboratorium-onderzoek niet te onderschei den van het fabrieksproduct. NONCHALANCE OF ONGELUK? Schaatsenrijder kwam zijn jas en hoed niet terughalen. Sedert enkele dagen heerscht te Loos- drecht ongerustheid aangaande het lot van een veertigjarigen man vermoedelijk een Engelschman, die Zaterdag, toen de dooi reeds was ingetreden, op de Loosdrechtsche plassen heeft schaats gereden- De man had zijn overjas en hoed ln een restaurant te Loosdrecht achtergelaten, doch heeft deze tot op heden niet terug gehaald. Dientengevolge verkeert men In de veronderstelling, dat de man ln een wak is terecht gekomen en verdronken. Ander zijds is het niet uitgesloten, dat de man onder Breukelen het ijs heeft verlaten, dan nog is het vreemd dat hij niet terug is gekeerd om zijn kleedingstukken op te halen. Het betreft hier een donkerblauwe over jas van het merk .Harold Lloyd", waarin de naam J. D Cable voorkomt. In den zak werd een zakdoek gevonden, welke even eens dezen naam bevat. In den bruinen gleufhoed ontbreekt zoowel de naam als de initialen. De burgemeester van Loosdrecht verzoekt hun, die inlichtingen over deze zaak kun nen verschaffen, zich tot hem te willen wenden. FELLE BRAND TE SCHOONREWOERD. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is gisteren brand ontstaan ln het gebouw ,,Ons Huls" van de zangvereeniglng „Zang- lust" te Schoonrewoerd bij Leerdam. Hoewel de plaatselijke brandweer het vuur krachtig bestreed, kon toch niet ver hinderd worden, dat het gebouw, hetwelk tevens dienst deed als militaire cantine, geheel verloren ging. De Inventaris werd mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Toen eergisteravond laat de vijftienja rige bakkersknecht Dijks te Borger iDr.) niet was thuisgekomen, stelden zijn ouders de politie van het feit in kennis. Deze heeft den geheelen nacht den omtrek afgezocht. Gisteren vond men het stoffelijk overschot van den jongen en zijn flets in het Kanaal te Westdorp. Hoe de jongen te water ls ge raakt. is nog een raadsel. JONGEN SCHIET ZICHZELF IN HET HOOFD. Gistermorgen is op het erf van de boer derij „Groot Hussel" te Putten, een ernstig ongeluk gebeurd. De 18-jarige landbou werszoon J. van Malestein. was bezig met een geweer op duiven te schieten. Door on bekende oorzaak heeft de jongen op een gegeven moment zichzelf in het hoofd ge schoten, waardoor hij op slag gedood werd. BRUINE BOONEN EN ANDERE PEULVRUCHTEN. De directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: Bruine boonen, nooit meer dan één pond per persoon en per maand, zullen verkrijg baar zijn voor zieken. Men wende zich eerst tot zijn behandelenden geneesheer en begeve zich daarna naar het spreekuur van Dr. M. D. Horst, Nieuwe Mare 13, Maandags en Donderdags van 14 tot 15 uur, die even tueel een bewijs zal afgeven, waarmede men zich naar mijn kantoor heeft te begeven. Bruine boonen, witte boonen, capucijners en grauwe erwten kunnen alleen gekocht worden voor gevangenissen, ziekenhuizen en weeshulzen. De directies dezer instellingen hebben zich voor het verkrijgen dezer peul vruchten te wenden tot mijn kantoor met een verzoek, waarin worden vermeld: le. Naam. adres, eventueel codenummer van de Instelling: 2e. Aard van de Instelling; 3e. Naam en adres van den gebrulkelljken leverancier; 4e. Aantal bewoners (verpleegden en per soneel. afzonderlijk op te geven); 5e. Hoeveelheid en aard van de aange vraagde artikelen; 6e. Periode, waarvoor wordt aangevraagd. Hoeveelheden grooter dan Vi K.G. per persoon en per maand zullen niet worden toegestaan. Leiden, 4 Januari 1940. 5642 De Directeur, P. ROOSENBURG s'n'AKKERTJE 5599 (Ingez. Med.) DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermorgen om tien uur vond de ar beider A. van der Wiel uit Drunen nabij den onbewaakten overweg in de Stations straat aldaar het totaal verminkte lijk van een man. Bij nader onderzoek bleek het de 69-jarige A. Krol uit Elshout te zijn. Deze werd sinds Dinsdagavond vermist. Men ver moedt. dat de ongelukkige Dinsdagavond laat of Woensdagmorgen vroeg door een trein in de richting Den Bosch gegrepen is. BUITENLANDSCH GEMENGD. CIJFERS OVER HET AANTAL SLACHTOFFERS. Uit Ankara wordt gemeld: Een voorloopige optgjling van de aan tallen slachtoffers der aardbevlngscata- strophe na een bergingswerk van een week geeft het volgende restiltaat: In de steden en districten van Slwas. Amasiai. Refaliye, Ordoe. Tokat, Niksar, Goemoesjane. Gire- soen, Yozgat en Soesjehir ztjn er in totaal 13.000 dooden en 3 tot 4000 gewonden. De verliescijfers der stad Erzindjan zijn nog niet volledig. Men raamt ze op 14.000. De berging is nog niet geëindigd, het vervoer der daklooze bevolking is nog aan den gang Zij wordt over het geheele land verdeeld, aangezien de getroffen steden en dorpen In den winter onbewoonbaar zijn geworden. De Britsche regeering heeft de Turksche regeering aangeboden een hospitaalschip te harer beschikking te stellen De regee ring te Ankara heeft haar dank betuigd en verklaard van het aanbod gebruik te zullen maken, Indien dat noodig zal zijn. TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN. Het Marborough Apartment Hotel te Minneapolis (V.St.i, dat door honderd vijf en twintig personen bewoond werd, ls door een feilen brand verwoest. Vele inwonenden werden door het vuur ingesloten daar de vlammen alle trappen huizen blokkeerden. Er zijn twintig slachtoffers te betreuren, hetzij doordat zij levend verbrandden, of bij hun pogingen om door uit de ramen te springen aan den dood te ontkomen, het leven Heten. Officieele personen verklaarden, dat dit de rampspoedigste brand is in de geschie denis van de stad. Gillende vrouwen en kinderen sprongen uit de ramen op straat in een ijzige koude. Velen werden door den brand ln hun bed verrast. Anderen renden de door het vuur ingesloten gangen op, waar de brandweerlieden hun verkoolde lichamen vonden. Er werden minstens veertig personen ge wond, waaronder twee brandweerlieden Men gelooft dat de brand veroorzaakt werd door den feilen brand van een haard. NOODWEER IN SPANJE. In de Spaansche provincies Sevllla en Huelva hebben wolkbreukachtige regens talrijke overstroomingen veroorzaakt. De landweg tusschen de beide hoofdste den staat over een afstand van eenige kilo meters onder water. De Guadalquivir is gestegen tot 9 meter boven den normalen stand. Eenige deelen der stad zijn reeds overstroomd. AANSLAG OP RECHERCHEUR TE CORK. Gisteravond werd in een der hoofdstra ten van Cork, op Ierland, een rechercheur, Kroche genaamd, door een schot juist on der het hart getroffen Roche was vergezeld van twee collega's. Toen deze hun revolvers trokken, snelde de menigte toe om hulp te bieden en er ont stond een vechtpartij. Later werden twee mannen naar de kazerne overgebracht. Het verluidt, dat een hunner wordt vastgehou den. Roche werd naar een ziekenhuis over gebracht, waar een spoedoperatie noodig bleek. HEDEN. Katwijk aan Zee, Chr. Prot. Belangen: Spre ker ds. A. Barendrecht, uit Groot-Ammers, voor de mannenvereeniging „Calvljn", hallacht nam. Vrijdag. Gerecht 10: Openbare lezing Theo sof. Veree- niging; spr. de heer H. Kortman, uit Amster dam. Prediker: Spr. ds. Siegers, 8*uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „4 moedige meisjes". Eiken dag oehalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 811 uur. Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De roos van Washington Square". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam. „Leven in de brouwerij". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Piloot X". Zondag te 4 en 7*4 uur nam,, Woensdag en Zaterdag ook 2,30 uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam., „Jongensstad." Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwyk-aan-Zee),,'t Zit in de lucht". Maandag 1 Januari 1940 t/m. Vrijdag 5 Jan. a s. nemen waar de apotheken tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telef. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 21313. Voor Oegstgeesfc: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8. telef. 26274. BODEGRAVEN. Afscheid van den heer A. v. d. Laan. Gistermiddag nam de heer A .v. d. Laan, de oudste employé van de N.V. Turken- burg's Zaadhandel, die den leeftijd van 65 Jaar had bereikt en dus in het genot van pensioen werd gesteld, na een 37-Jarlgen diensttijd afscheid van directie en personeel. Op de gebruikelijke wijze werd dat een feestmiddag voor heel het personeel, 's Mor gens al was de heer v. d. Laan door de directie ontvangen en gehuldigd, waarbij hem een zilveren horlogeketting plus een geschenk onder couvert werd aangeboden, 's Middags kwam het geheele personeel bij een op een der zalen en werd de heer v. d. Laan daar met zijn gezin ontvangen en toegesproken door den personeelschef, de heer W J Dam. die zijn arbeidzaamheid en vriendelijkheid in den omgang prees en hem namens het personeel een rookstoel aanbood. Nadat de heer v. d. Laan met enkele woorden dank gebracht had en ver- verschingen waren rondgediend nam hij persoonlijk afscheid van al zijn vroegere medewerkers, waarbij de directeuren, de heeren D van Wijngaarden en ir. M. van Ede enkele hartelijke woorden ten afscheid spraken. NIEUWKOOP. De verlaten spoorbaan. Reeds van 1 Januari 1937 af ligt de spoorbaan Alphen a. d. Rijn via onze ge meente Ir. de richting Uithoorn—Amster dam als een troostelooze herinnering aan den goeden tijd. dat men aangesloten was aan het spoorwegnet en eenige malen daags zooveel vlugger, rustiger en zelfs ge zelliger dan per autobus den reislust kon botvieren. Toch zou de baan niet ten eeuwigen dage dit lot beschoren blijven. Immers het Pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland wilde dit niet aanzien en maakte reeds terstond het voornemen haar een andere bestem ming te geven en maakte tot dit doel ook een laatsten rit ln 1936 met het spoortje mede De auto had den strijd aangebonden tegen Bello; deze had het tegen de eerste moeten afleggen en de auto zal nu ook als triumfator straks de baan gaan inne men en de tijd nadert, dat de spoorbaan zal omgezet zijn ln een autobaan. Drie jaren zijn reeds verstreken, doch thans liggen de plannen gereed en binnen kort zal in verband met de Onteigenings wet een commissie uit Ged. Staten, bijge staan door een deskundige en den burge meester dezer gemeente alhier, zitting hou den om eventueele bezwaren van belang hebbenden aan te hooren. Voor het wegvak. waar het thans over gaat, n.l. van de Oostzijde van het Aar kanaal tot Nleuwveen, is alleen onteige ning noodig in deze gemeente. De totale lengte van het wegvak is on geveer 4000 M„ waarvan 1700 M. gelegen is onder de gemeente Alphen a. d. Rijn en 2300 M. in de gemeente Nieuwkoop. De breedte van het te onteigenen terrein zal zoodanig zijn. dat daarop een weg- lichaam kan worden gemaakt met een nor male kruinbreedte van ongeveer 10 M. Op het weglichaam zal een rijweg worden aan gelegd met een verhardingsbreedte van on geveer 6 M., welke breedte in bochten ong. 6.50 zal bedragen. Voorts zullen naast den rijweg bermen ter breedte van ongeveer 2 M. aanwezig zijn. De tocht ter plaatse van den wegover- gang aan den Nieuwveenschen weg alhier wordt omgelegd, de aanwezige brug wordt vervangen door een nieuwe meer West waarts gelegen waarna de weg ombuigt naar twee richtingen èn ln de richting Nieuwveen èn ln de richting Nieuwkoop, waardoor het aanwezige huis van J. Lunen burg verdwijnen moet. Een strook land, Noordelijk van de baan en eigendom van jhr. mr. J. G. Stratenus en N.V. Levensverz. Mij. „Utrecht", moet onteigend worden voor het verkrijgen van de noodige breedte. Men hoopt nog dezen zomer met de werk zaamheden een aanvang te maken. NIEUWVEEN. De heer Abr. v. Zoest ls benoemd tot opperbrandmeester, in de plaats van den heer D. Brouwer, die eervol ontslag ver kregen heeft. De volontair ter secretarie, de heer Jac. de Boer, slaagde voor het diploma Machlneschrijven. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6