STADSNIEUWS De Ajax te Montevideo LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 Januari 1940 Overzicht Laatste oorlogsnieuws De steun aan Finland SPORT Van der Scheer kampioen van Zuid-Holland Schout-bij-nacht Harwood vertelt De komende Luchtbeschermingsoefeningen Mej. Caroen verbetert wereldrecord 50C meier borslcrawl DAGBLADRECLAME In antwoord op het telegram, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond in zake hulp aan Finland tot de Fransche regeering heeft gericht, verklaart Daladier. dat Frankrijk, in het kader van de bepalin gen van het handvest en op de door Ge neve beoogde wijze, zich zal kwijten van zijn plicht tot hulpverleening aan het aan- gev.-'Uen Finland, De Fransche regeering, aldus voegt de Fransche premier er aan toe, heeft in de mate van het mogelijke haar plicht ge daan en is bovendien bereid te handeleh ill samenwerking met andere mogendhe den, al of niet leden van den Volkenbond, die willen handelen in overeenstemming met de aanbevelingen van Genève. En dat dit ernstig gemeend is evenzeer als Engeland alle hulp wil verleenen blijkt uit den toon der pers. Zoo zegt „l'Intransigeant": de nederlaag van Stalin wordt een nederlaag van Hit- Ier. De triomf van de Finnen schrijdt verre over de grenzen van dit land heen. Zoo wel voor de buurlanden als voor de onzij- öigen in het algemeen of de positie van de Sovjetunie zelf, kan dit onoverzienbare gevolgen hebben Wie tot nu toe hoopten op krachtigen militairen steun van de Rus sen in geval van oorlog, zijn door het ge beurde geschokt en beschaamd. Wie al lang waarschuwden tegen overschatting der kracht van dien „reus met leemen voeten" zetten een hooge borst. Zelfs als de veldtocht aldus de .Temps" geen ander gevolg zou hebben dan die onmacht aan te toonen, zou zij voor het welzijn van heel Europa van groot nut geweest zijn. Duitschland's hulp zou daaraan niets meer kunnen veranderen, maar dan moet Fin land ook onmiddellijk en afdoende ge steund worden, en het blad laat erop vol gen: Finland moet in stand blijven als het zinnebeeld van Europa's wil. de bolsjewis tische en nationaal-socialistische tyrannie neer te slaan. Nu Frankrijk en Engeland zelf in oorlog zijn, is hun macht om te helpen eenigszins beperkt. Een aantal omvangrijke bestellin gen, welke Finland voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Engeland heeft ge daan. en welke tengevolge van den oorlog nog niet waren uitgevoerd, wordt thans echter voor levering gereed gemaakt. Ook Frankrijk verstrekt zoowel munitie als geld en de politiek van de Fransche en de Britsche regeering is erop gericht hulp te blijven bieden, ongeacht welken indruk dit zal maken te Moskou of Berlijn. Hulpverleening kan slechts via Zweden en Noorwegen plaats vinden, en direct rijst de vraag: hoe zou Duitschland daartegen over staan? Officieel is daarover de sluier nog niet opgeheven. Eensdeels verluidt, dat Duitschland vast wil hemden aan de idee: de Russisch-Finsche oorlog gaat ons niet aan. doch anderzijds heet het. dat Duitschland uitbreiding van het oorlogs front naar het Noorden niet zou kunnen dulden zonder in te grijpen, daar de Oost zee bedreigd zou kunnen worden. Onder den titel „De mest van Stalin" publiceert de „Telegrafo", het blad van graaf Ciano, een bericht, waarin gewezen wordt op de uitdrukking van een intellec- tueelen bolsjewist, die het credo, dat de nieuwe communistische generatie moet af leggen. samenvatte in de woorden: „Wij zijn de mest, die bestemd is. om den grond vet te maken, ten einde er een nieuwe natie uit te laten opgroeien „Deze phrase", aldus de „Telegrafo", „welke mystiek en heldhaftig wil klinken doch slechts een gemeene beleediging is van de menschelijke persoonlijkheid, vindt de laatste weken haar verwezenlijking in de loopgraven van de Karelische land engte, waar inderdaad tienduizenden Rus sische soldaten, die naar de slachting ge dreven worden, niet anders zijn dan mest, menschelijke meststof voor den grond, waaruit een overwinning voor Stalin moet opgroeien." Csaky's bezoek aan Italië doet allerlei veronderstellingen ontstaan. Naar men gelooft zal Mussolini aan Csaky mogelijk nieuwe voorstellen doen. gericht op een toenadering tusschen de twee buurstaten, Hongarije en Roemenië, hetgeen zoowel in Boedapest als in Bel grado bijzonder welkom zou zijn. Dit pro bleem is zeer actueel, daar geruchten gaan dat Rusland reeds onlangs aan Boekarest voorstellen gedaan heeft, om een Balkan- blok te vormen onder auspiciën van het Kremlin. Natuurlijk wordt ook verwacht dat Csaky met de Italiaansche ministers zal spreken over de relatie van Italië en Hongarije met betrekking tot Duitschland. Intusschen is een Turksche handelsmis sie op weg naar Rome. terwijl tusschen Belgrado en Parijs een handelsaccoord is afgesloten. Roosevelt's rede men zie het Derde Blad is uitgevallen als gedacht is: geen deelneming aan den oorlog, maar in sym pathie en steun staan achter de democra tieën. Zoo ziet men het ook in Duitschland. waar de rede dus geen gunstig onthaal vindt. In Amerika wordt de rede van den pre sident beschouwd als een bevestiging van de moreele solidariteit met de beginselen, waarvoor de geallieerden in den oorlog zijn gegaan. Zonder eenig land te noemen, heeft de president duidelijk laten blijken, dat de Vereenigde Staten bedreigd zouden worden, wanneer de komende geslachten het hoofd zouden moeten bieden aan een wereld, waar het recht van den sterkste zou heerschen. SCHAATSENRIJDEN. Op de baan van de IJsclub 's-Gravendeel zijn gisteren de provinciale kampioenschappen hardrijden van Zuid-Holland verreden. De uitslagen zijn: 500 meter: 1. D. van der Scheer 50 6 sec.; 2. J. Havekotte 51.2 sec.; 3. J. Langendijk 51.4 sec.; 4. J. de Jager 51.6 sec.; 5. T. Zwanenburg 52.8 sec. 1500 meter 1. D. van der Scheer 2 min. 40 sec.; 2. J. Langendijk 2 min. 44 sec.; 3. J. de Jager, 2 min. f45.8 sec.; 4. J. Havekotte 2 min. 46.6 sec.; 5. T Zwanenburg. 2 min. 48.6 sec. 5000 meter: 1. T Zwanenburg 9 min. 50 sec.; 2. J. Langendijk, 9 min. 54.6 sec.; 3. J. Have kotte 10 min. 10 sec.: 4. de Vries 10 min. 12 sec.; 5. D. van der Scheer 10 min. 14 sec. Van der Scheer heeft hiermede het kampioen schap van Zuid-Holland behaald. ZUID-HOLLANDSCHE RONDRIT GAAT NIET DOOR. Wegens byzondere tijdsomstandigheden. Naar wij vernemen, gaat de Zuidhollandsche Rondrit, een tocht op de schaats van ongeveer 60 km., welke eenige jaren geleden door den Zuidholl. IJsbond werd uitgestippeld, ook bij doorgaand vriesweer niet door. Ongeveer 2000, deelnemers hadden zich hier voor indertijd opgegeven, doch door de mobili satie zijn er zeer velen verhinderd aan den tocht deel te nemen, weshalve het bestuur be sloten heeft, den tocht geheel af te gelasten. H. Crt. IJSHOCKEY. DEN HAAG—BRUSSEL 2—2. Op de Amsterdamsche kunstijsbaan hebben gisteravond de psbockeyploegen van den Haag en Brussel elkaar ontmoet. Voor dezen span- nenden wedstrijd welke in een 2—2 gelijk spel eindigde, bestond een opvallend geringe publie ke belangstelling Toch was het spel van beide ploegen zeker een gang naar de kunstijsbaan waard. Zonder iwijiel zijn er aanmerkingen te maken. Stock techniek en ook rytechniek lieten vaak te wen- schen over. Er werd echter met veel geestdrift I gespeeld, hetgeen den wedstrijd zeer spannend I maakte. In het eerste kwartier waren de Hagenaars sterker. Vaak goed samenspelend, trokken de Haagsche voorhoedespelers voortdurend ten aanval. De veel minder talrijke van de Belgen waren evenwel zeer gevaarlijk. Den Haag maakte het eerste doelpunt. Een goede voorzet van Felix de Jong werd door Dupont. die voor Smalhout inviel, opgevangen en Herman, de Brusselsche doelverdediger, zag geen kans het schot te stoppen, ilOi. In het tweede kwartier was van een Haagsch overwicht geen sprake meer. Wel wist Brlx den stand tot 20 op te voeren, doch Leempoels maakte er spoedig 21 van. De gelijkmaker kwam pas In het laatste kwartier en wel van den stok van Lamote. 122). Het spel werd "hierna wat ruw. Gedoel punt werd er niet meer. De Britsche kruiser „Ajax" is te Monte video aangekomen en heeft in de haven het anker uitgeworpen. Het officieele programma omvat o.a. een bezoek aan schout-bij-nacht Harwood aan den president van Uruguay, generaal Bal- domlr. Toen de „Ajax" het anker uitwierp, werd het schip door een enorme menschenme- nigte met gejuich begroet. Schout-bij-nacht Harwood gaf in een in terview een levendige schildering van het gevecht met de „Graf Spee". Hij zeide, dat hij begin December wist, dat zich een Duitsch kaperschip, waarschijnlijk een vestzakslagschip, in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan bevond. Hij meen de, dat het wel eens de Britsche koopvaar ders voor de Zuid-Amerikaansche kust zou kunnen aanvallen „Daarom concentreerde ik. aldus Har wood. de „Ajax", „Achilles" en .Exeter" op 12 December voor de monding van Rio de la Plata". Om 6.10 uur den volgenden morgen werd een rookpluim waargenomen. Het bleek het vestzakslagschip te zijn. Om 6.18 uur opende het het vuur. Een toren vuurde op de „Exeter" en de andere op de „Ajax" en „Achilles". Wij liepen alle volle kracht en vielen aan. overeenkomstig een van te voren beraamd plan: de „Exeter" op den eenen vleugel en de „Ajax" en de ..Achilles" op den anderen. Na zestien minuten gevuurd te hebben, legde de „Graf Spee" een nevelscherm en zette met volle vaart koers naar Rio de la Plata. Wij trokken hieruit de conclusie, dat wij het schip ernstig gehavend hadden. Het vervolgde zijn koels naar de la Plata, nu en dan vurend, wanneer wij te na kwamen. Het gevecht duurde den geheelen dag. De ..Achilles" volgde de „Graf Spee" tot hij den Dultscher te Montevideo het anker zag uitwerpen. De ..Achilles" keerde daarop terug naar de monding van de La Plata. Met den kruiser „Cumberland" wachtten wij af, of de „Graf Spee" weder naar bul ten zou komen. In dat geval waren wij ge reed voor het gevecht." Nadat de „Ajax" in het dok was gegaan, begaf een aantal matrozen van den oor logsbodem zich aan wal en reed onder ent housiast gejuich in autobussen door de voornaamste straten van Montevideo naar een feestelijkheid in de Sayage Polo-club. Op de Plaza de la IndependenCia werden de wagens een kwartier lang opgehouden door een juichende menigte. Meisjes spron gen op de treeplanken en boden den man nen bloemen aan en schudden hun de hand. Al dien tijd stond een groote menigte zich heesch te juichen en legden camera mannen iedere bijzonderheid op de film strook vast. DE ACHILLES TE BUENOS AIRES. Gadegeslagen door tienduizenden is de .Achilles", door sleepbooten getrokken de haven van Buenos Aires binnen gevaren. Van buitenaf was geen schade te zien, maar een correspondent van United Press zag van een schip, hetwelk langszij voer, af, dat door een granaat de hut van den com mandant was beschadigd. Het dak was in gestort en eveneens was een in de nabijheid gelegen badkamer vernield. Om 2.10 uur werd de Achilles" gedokt. Ook hier had zich ee» groote menschenme- nigte verzameld, welke nog grooter was dan bij den haveningang. De Britsche ambassadeur begaf zich on middellijk aan boord Journalisten, voor het meerendeel Engel- schen en fotografen, werden niet aan boord toegelaten. Naar Reuter nog meldt, verwacht men. dat de ..Achilles" hier voor het brengen van een beleefdheidsbezoek twee dagen zal blij ven liggen. WATERPOLO. „DE GOUWE" KWAM NIET OP. De voor gisteravond vastgestelde polowedstrijd L.Z.C.—De Gouwe is niet doorgegaan wegens niet opkomen der Gouwenaars. OP DINSDAG EN DONDERDAG A.S. In verband met de op Dinsdag 9 dezer te houden verduisteringsoefening in het stadsgedeelte benoorden het Galgewater, de Morsch-, Rijnsburger-. Mare- en Hee rensingels en den Oude Rijn benoorden beteekent hier: in de richting van Oegst- geest) en het verbod om tusschen 9 en 10 uur nam. zich zonder dringende noodzaak op straat te bevinden, wordt er de aan dacht op gevestigd dat personen, die zich voor een reis naar het Station moeten be geven. goed zullen doen, iets vroeger van huis te gaan. omdat tusschen 9 en 10 uur geen stadstrams in het verduisterde ge deelte zullen rijden en men dus een deel van de route te voet zal moeten afleggen met de kans eenige malen door controlee lende politie-patrouilles te worden aange houden, waarmede ook tijdverlies gepaard gaat. Hetzelfde geld op Donderdag 11 dezer, wanneer de binnenstad, gelegen tusschen de singels en het aan Leiderdorp grenzende deel tusschen Zijlsingel, Oude- en Nieuwe Rijn zal zijn verduisterd. Waar op beide avonden het parkeeren van auto's op de van richtlampen voor ziene straten en wegen verboden is, moet er rekening mede gehouden worden, dat op Donderdag 11 dezer het parkeeren op de Breestraat verboden zal zijn van 8.30 tot 10 uur n.m.. derhalve ook vóór de Stads gehoorzaal. Laatstbedoelde auto's zullen dus moeten parkeeren op de Papenstraat, Pieterskerkgracht of de Aalmarkt, de ove rige eveneens op zijstraten van den door gaanden verkeersweg. Deze door richtlampen aangegeven door gaande verkeersweg wordt gevormd door: Op Dinsdagavond den Stationsweg en den Rijnsburgerweg. Op Donderdagavond de Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Princessekade, Kort Ra penburg, Noordeinde. Breestraat. Korevaar- straat itot het Levendaal en Levendaal tot aan de Utrechtsche brug. GOUDEN JUBILEUM. 50 jaar werkzaam bij het Woordenboek der Ned. Taal. Zooals eenige dagen geleden in ons Blad werd aangekondigd, was het op 1 Januari j.l. 50 jaar geleden, dat de heer J. Kikkert, als assistent in dienst trad bij de redactie van het Woordenbeek der Ne- 1 derlandsche Taal. In die halve eeuw heeft de heer Kikker: zich door zijn bekwaamheid, toewijding en zeer bijzondere gaven voor deze functie tot een hoogelijk gewaardeerd lid van den woordenboekstaf en een onmisbare vraag- baak weten te maken. Daarvoor is hij gistermiddag in een der zalen van café-restaurant „In den Vergul den Turk" gehuldigd in tegenwoordigheid j van het geheele personeel van het Woor denboek, van oud-redacteuren en van den voorzitter van de rijkscommissie, dr. J. F. Fockema Andreae en van het lid prof. dr. G. G. Kloeke Dr Fockema Andreae nam het eerst het woord en deelde, na de ver diensten van den heer Kikkert in het licht te hebben gesteld, mee. dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoe men tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. J. A. N. Knuttel, namens de redacteu ren, prof. dr. J. W. Muller namens de oud redacteuren en dr. C. Kruyskamp namens de hulpredacteuren, waarna de jubilaris in bewogen woorden dank zegde, waarbij hij in het bijzonder opmerkte dat hij in de hem toegekende onderscheiding vooral wil de zien een uiting van de belangstelling der regeering in het door Matthias de Vries indertijd met zooveel enthousiasme als een nationale taak opgezette werk van het Woordenboek der Nederlandsehe Taal. Daarna maakten nog velen gebruik van de geboden gelegenheid den Jubilaris geluk te wenschen. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. VEERTIG JAAR OUDERLING. A.s. Zondag zal de heer C. Bloot Sr. het weinig voorkomende feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden werd gekozen als ouderling der Ned. Herv. Gemeente. De heer Bloot is in het bijzonder werkzaam in wijk II.' ZIJN GEHEUGEN VERLOREN. Hedenmorgen omstreeks halfelf is de 25- jarige bakker J. G. v. d. M. uit Zoeterwoude op den hoek van de Leliestraat en den Lammenschansweg. doordat hij door het zonlicht verblind werd, met zijn drlewie- ligen bestelwagen tegen een tramtrein van de N.Z H.T.M. geloopen. De bakkerswagen werd een tiental meters meegesleurd en zwaar beschadigd, doch de man kwam er zonder letsel af. Door den schrik was hij aanvankelijk zijn geheugen geheel kwijt; de politie bracht hem per motor naar zijn woning over. MONDACCORDEONCLUB „GROENOORD". Gisteravond heeft bovengenoemde onder- afdeeling van de Buurtvereenlging „Groen- oord" een jaarfeestje gehouden in haar vereenigingszaaltje aan de Leeuwenhoek straat. Nadat de voorzitter, de heer Ver- brugge de kinderen gefeliciteerd had met het behaalde succes op het gehouden St. Nicolaasfeest nam de heer W. H. v. d. Lin den het woord namens de Buurtvereenlging, aangezien de voorzitter wegens ziekte ver hinderd was. Spr. wees erop dat deze onder- afdeeling in éen jaar tijd 50 leden telt. Hij Hij bracht dank aan den voorzitter van deze afdeeling en aan den dirigent den heer H. Schouten, die hard gewerkt hebben om de kinderen van de straat te halen en ze op deze wijze een goede ontspanning te geven. Tenslotte werden versnaperingen rond- i gediend en enkele spelen uitgevoerd waar voor fraaie prijzen beschikbaar waren ge steld. De prijswinnaars waren als volgt: Groep A: le pr. Annie Hakkaart; 2e pr. Trien v. d Sleet; 3e pr. Annie Beekman; 4e pr. Rie de Groot. Groep B: le pr. Hendrika Kanbier; 2e pr Trientje de Groot; 3e pr. Atj. Doornik: 4e pr. Jople Mook. Groep C: le pr. C Doornik: 2e pr. A van Loenen; 3e pr Henk van Schouten; 4e pr. Henk v. d. Tuin. Groep D: le pr. Herman v. d. Linden; 2e pr. Henk Harland; 3e pr. Wim Mlog; 4e pr. Henk Vos. ZWEMMEN Mej. Caroen heeft gisteravond te Ostende tBelgië) een poging gedaan om het wereldre- cord op de 500 meter borstcrawl, dat met een tijd van 6 min. 34,3 sec. in het bezit was van Ragnhild Hveger, gevestigd op 24 Februari van I het vorige jaar te Kopenhagen, op haar naam I te brengen. De Belgische zwemster bewees in prachtigen vorm te zijn. Zij verbeterde het record met 5.9 sec. en bracht het op 6 min. 28,4 sec. Zij zwom zeer rustig en regelmatig. Over de eerste 100 meter noteerde zij 1 min. 11,2 sec. Op de tweede 100 meter werd het tempo minder snel en hiervoor noteerde zij 1 min. 19.2 sec. Over de derde en vierde 100 meter maakte de Belgische zwemster een tijd van resp. 1 min. 20.6 sec. en 1 min. 20.4 sec., waarna zij nog een eind spurt kon inzetten en over de laatste 100 meter 1 min. 17 sec. noteerde,- De officieuze tijden op de t.usschenafstanden luiden: 100 meter in 1 min. 11.2 sec.. 200 meter in 2 min. 30,4 sec., 300 meter in 3 min. 51 sec., 400 meter in 5 min. 11*4 sec. DAMMEN. BOSKOOPSCHE DAMVEREENIGING. De te Boskoop gespeelde lie ronde der bor denwedstrijden had het volgende resultaat: E. J. HoogerbrugJ. Schoemaker 20, C. Trimp—C. Marchant 20, A. GeusA. van Wijk 2—0, D. J .van WijkC. B. Hoogendijk 0_2. W. van Es—P. Schouten 2—0, C. B. Hoo- gerdijkW. van Tilburg 11. W. van EsA. van Wijk 11, D. J. van WijkW. van Es 11, W van Tilburg—C. Trimp 1—1. A. N. van Tol E. J. Hoogerbrug 0—2, J. Schoemnker—A. van Wijk. afgebroken. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. KORN. Dr. V. E. Korn, benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in het Adat- roht, aai zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie op Vrijdag 19 Januari 1940, des namiddags om 4 uur in het groot auditorium van het Academiegebouw. Het programma voor Januari. Voor de maand Januari zijn de volgende wed strijden vastgesteld: 5 Jan.: Taveno IICalssa H (2e kl. B.). 8 Jan.: V.T.L. I (Ld.)—Llsse I t2B>; Alphen II —Leiderdorp II <2B) en Philidor IIIL. Arb. Sch.cl. II <3A> 9 Jan.: RJC Sch.cl. 2 Kon. ID. Noteboom I (Noordw. I): Inter Nos II (BoskoopRijnsburg I (3A): Schaakgenoegen ID. Noteboom III (3A). 10 Jan.: L. Arb. Sch.cl. IL Gymn.6ch.cl. I (2A). 11 Jan: Ucle Dulcl I—Inter Nos I <2A). 12 Jan.: Tavenu ICaissa I (2A). 15 Jan.: Leithen IN.Z.H. I (3A). 16 Jan.: Oegstgeest I—Hazerswoude I (2A); D. Noteboom IIV.T.L. I (2B> 18 Jan.: Leiderdorp IAlphen I (I). J 19 Jan.: Polstrenkel ISchaakgenoegens I <3A>. 22 Jan.: Philidor II—Taveno II (2B). 23 Jan.: L.S.G. II—Philidor I (I); D. Note- ooom IIIPhildor III 3A) 24 Jan:. L Arb. Sch.cl. II—Inter Nos II <3A); L. Stud. S. F. IILisse I <2B); Katw. a. Zee I L. Stud. S. F. I (I). 26 Jan.: PoliUesch.cl. II—L. Gym.Sch.cl. II 13B) 29 Jan.: Alphen I—L. Stud. F I (I). 30 Jan.: Rijnsburg ILeithen I (3A). 31 Jan.: L. Stud. S. F.II—D Noteboom II (2BL HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: I. Knorringa. Re- gentesselaan 38, Oegstgeest, Veehandel en handel in ruwe wol. Afkomstig uit Gro ningen. Gistermiddag omstreeks kwart voor een is een begin van brand ontstaan ten huize van B. J. in de Namistraat, waar tengevolge van oververhitting van een kachelpijp het houtwerk van eên plafond was gaan smeulen. De politiebrandweer verscheen ter plaatse, doch behoefde geen water te geven; toen de smeulende plan ken waren verwijderd was het gevaar ge weken. De alhier gehouden inzameling ten bate van de nagelaten betrekkingen van slachtoffers van marine-rampen middels een voor café-restaurant „In den Vergul den Turk" opgestelde zeemijn, heeft f. 283.05 opgebracht. De reserve-eerste-luitenants H. L. Segaar, F. P. van Wieringen en A. J. N. Tiggelman, allen van het 4de regiment in fanterie zijn benoemd tot reserve-kapitein. R.K. SCHAAKCLUB „HILLEGOM". Door de R.K. Schaakclub „Hillegom" is een wedstrijd gespeeld ln Heemstede tegen de R. K. Schaakclub ..St. Bavo". De secretaris van St. Bavo sprak by deze eerste ontmoeting een woord van welkom tot de Hillegommers. Namens zijn club loofde hij een zilveren me daille uit welke bij den return-wedstrijd zal worden uitgereikt, ^Hierna begon de kamp. welke eindigde met St. Bavo Hillegom. A. de JongG. Mooyekind 1—0 G. BootM. Bakker 10 D Pronk—Th. Lafeber 1—o W. HerbstL. M. C. Koeken 01 D. RumpF. Nyssen o1 B. StevensM. v. d Pol 01 A. Peperkoorn—J. Staats 01 J. Olyerhock—A. Heirman l0 H. Rump—C. v. d. Valk 1—0 J. StevensC. de Groot 0—1 Totaal 55 SCHAAKBOND „HET PLATTELAND". Voor den Schaakbond „Het Platteland" speelde de schaakvereeniging „Nooitgedacht" (Haarlemmermeer) tegen Z.D. en Z.D. en SC. uit Zwammerdam. Het werd voor laatstgenoemde vereeniging de tweede nederlaag in successie. Z.D. en S.C. dat het vorige jaar kampioen was, is er nog niet in. Haar score zal spoedig dienen te veranderen, wil zij zich op haar plaats handhaven. De gedetailleerde uitslagen luiden: Z.D. en S.C. INooitgedacht I. J. KoolB. Rietveld 01 P. Koorn—J B. Cats 01 M. v. d. PanneN. Bezemer 0—1 J. P. Hunnink—N. v. Efjk l—o J. v. ZwietenG. de Bruin 10 J. SpaanJ. de Bruin 01 J. VosJ. Visser 1—0 Totaal uitslag 34 DE HULP AAN FINLAND. Pittman. de voorzitter van de Amerikaan- sche senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de wetsont werpen, welke machtiging geven tot finan- cieelen en andere hulp aan Finland. In de nieuwe zitting van het congres het eerst aan de commissie zullen worden voorge legd. Wij moeten onze aandacht besteden aan de kwestie, aldus Pittman. in hoeverre de Vereenigde Staten gerechtigd zijn buiten hun technische neutraliteit te treden, door hulp te verleenen aan de slachtoffers van een aanval. Vernomen wordt, dat de des betreffende wetsontwerpen aan Finland leeningen zullen verstrekken tot honderd mlllioen dollar en dat deze credieten ge bruikt kunnen worden voor den aankoop van oorlogsmateriaal. Ook zal kwijtschel ding wan schulden verleend worden. Een Deeifcch zakenman, die onbekend wenscht te blijven, heeft bij een Dcensche automobielfabriek 50 groote vrachtauto's besteld, welke naar Finland moeten worden gezonden. De prijs van deze wagens bedraagt 500.000 Deensche kronen. WEER EEN RUSSISCHE NEDERLAAG? De correspondent van de Stockholmsche Social Demokraten bericht uit Finland, dat 2 Russische divisies bij Aglajaervi op het punt staan, omsingeld te worden. De toe stand van de Russen in dit moerassige ge bied is zeer ernstig, aangezien zij van hun ravitailleerings-bases zijn afgesneden De Russische verliezen aan het geheele front zijn enorm groot, in vergelijking met de Finsche verliezen. Bij Suomussalmi zijn slechts 100 Finnen gesneuveld tegen dui zenden Russen. Ook de Finsche luchtmacht is actief. Het is zeker, dat de luchtmacht heeft geholpen bij het vernielen van den spoorweg naar Mocrmansk. Op een brug, welke door de Finnen werd vernield, is een geheele trein met tanks ln de rivier gevallen. Bovendien hebben Fin sche vliegtuigen millioenen pamfletten uit geworpen. DE LEGER BERICHTEN. Het Fransche legerberioht van heden ochtend luidt: Gedurende den nacht niets te melden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Westen tusschen Moezel en Pfael- zer-wald iets sterker storlngsvuur van de artillerie dan de vorige dagen Ook de acti viteit van de verkcnningsaldeelingen was iets levendiger. Het luchtwapen maakte verkennings vluchten naar Frankrijk en boven de Noordzee. TWEEKAMP EUWE—KERES. De achtste partij van den tweekamp Euwe— Kcres welke gisteravond ln de residentie is ge speeld. werd na 35 zetten door Keres gewonnen. De stand is thans: Euwe 4 pnt.. plus 1 afge broken party. Keres 3 pnt. plus 1 afgebroken party. BILJARTEN. KLEIN RUSTOORD—POORT VAN CLEEF. Door gelijke aankomst in de bekerwedstrijden der biljartclub „Monopole" (Ter Aar) van „Klein Rustoord" en „Poort van Cleef" speelden genoemde clubs gister tegen elkaar om den len prijs. B. Teegelaar maakte een serie van 222 (tot w oncentreer cp het krachtigste reclame-middel nu toe zijn hoogste serie) en een gemiddelde van 45.33. B. Teegelaar (P. v. Cl.) 680 680 15 222 45.33 Verhulst (Kl. R.) 500 375 15 78 25.— G.M. Teegelaar 230 230 22 35 10.45 L. Turk 200 135 22 28 6.13 Schram 160 48 16 12 3 G. Rietbroek 115 115 16 29 7.18 J. v. d. Heiden 130 130 22 31 5.90 G. v. Ruiten 100 85 22 15 3.86 P. v. Cleef 6 punten. Klein Rustoord 2 pnt Hiermede heeft P. v. Cleef beslag gelegd op den lsten prijs. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2