BINNENLAND Het miltvuurgevaar voor onzen veestapel LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 4 Januari 1940 I DAMPO Prinses Juliana te Loosdrecht op de schaats Duurtebijslag van 5% aan kleine grondgebruikers Maatregelen tot beperking en bestrijding van de ziekte Veeartsenij kundige diensten zijn op hun hoede Het incident te Venlo BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN SLAAP UW VERKOUDHEID WEG ZIJ BLEEF ANDERHALF UUR OP DE IJSBAAN. Gistermiddag is Prinses Juliana ge heel onverwacht in Loosdrecht aange komen, waar zij gedurende anderhalf uur op de schaats heeft gereden. Omstreeks drie uur verscheen, door slechts weinigen opgemerkt, een groo- te hofauto aan de grens van Loos drecht. De auto reed het parkeerter rein van „Het Piashuis" onder oud- Loosdrecht op. waarna de drie inzit tenden uit den wagen stapten. Het bleken de Prinses en twee hof dames te zijn. Zij begaven zich naar de baan der Loosdrechtsche ysclub, waar Prinses Juliana voor zich en haar gevolg toegangskaarten kocht. Zonder dat iemand de Prinses behulpzaam was bond zü haar Friesche schaatsen on der om vervolgens met forsche slagen over het ys te ryden. Als een loopend vuurtje ging het weldra door het dorp dat Prinses Ju liana zich op de Loosdrechtsche plas sen bevond, hetgeen velen naar het ys lokte. De Prinses, die gekleed was in een rood fluweel mantelpak, gegarneerd met grys bont en een mutsje van de zelfde stof droeg, keek van tyd tot tyd met belangstelling naar wedstryden voor de jeugd .welke op de Loosdrecht sche ysbaan werden gehouden. Na an derhalf uur verliet de vorstelyke be zoekster met haar gevolg de ysbaan en keerde zy naar het paleis Soestdyk terug. De ministers van sociale en van eco nomische zaken hebben aan de ge meentebesturen een circulaire gezon den, waarin zy berichten, dat besloten is goed te keuren, dat aan de in de voor hen geldende steunregeling opgenomen kleine boeren en tuinbouwers, evenals zulks voor de ondersteunde en by de werkverschaffing geplaatste werklooze arbeiders is vastgesteld over het tijd vak van 17 December 1939 tot 2 Maart J940 een duurtetoeslag wordt gegeven. Deze byslag zal ten aanzien van de onder gToep B. vallende boeren en tuin bouwers bedragen 5van het weke- lijksehe netto - steunuitkeeringsbedrag (steun in geld en in natural met inbe grip van den brandstoffenbijslag en voor wat betreft de tuinbouwers in de daarvoor in aanmerking komende ge vallen, eveneens met inbegrip van den bijzonderen toeslag ingevolge art. 17 van het reglement voor hulpverleening aan kleine tuinbouwers. Het bedrag der Kerstgave telt in deze niet mede, zoodat daarover geen extra be drag mag worden berekend. De duurtebyslag voor de onder groep C. vallende boeren en tuinbouwers geldt voor eenzelfde aantal weken als voor de onder groep B. vallende grondgebruikers en dient dus te worden vastgesteld op 5°/» van het naar rato van dit aantal weken berekend gedeelte der totale Jaarvergoeding. De duurtebyslag komt op gelyke wyze en ln dezelfde percentage-verhoudingen als de normale steunuitkeeringen zelve, hetzy ge- deelteiyk ten laste van het departement van economische zaken en gedeelteiyk ten laste van de gemeente, dan wel geheel ten laste van het departement van economi sche zaken. RUSTTIJDEN VOOR HANDELSREIZIGERS De commissie benoemd. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft tot voorzitter, leden en plaats vervangend lid van de commissie, welke prae-advies zal hebben uit te brengen over een voorontwerp-rusttydbesluit voor han delsreizigers, benoemd: prof. mr. M. G. Le- venbaeh (voorzitter),-C. G. Bekkering iR. K.W.V.), H, B Berghuys 'N.V.C.), L. J. A. van Doorn iNed R.K. Mddenstandsbond dr. W F. de Gaay Fortman, W. te Gusslnklo (Chr. Werkgeversverbond), mr. G A. Hun- gerink 'Kon. Ned. Middenstandsbond), C. W. Jacobsen (N.V.V.mr G. van Klaveren, C. van der Lende (N.V.V.). mr. C. E. J. Maitland 'Verbond van Ned. Werkgevers), C. Smeenk, Ch. Stulemeyer )Alg. Kath. Werkgeversvereeniging), prof. dr. J. A. Ver aart en H. J. Vermeulen (C.N.V.). DEKKING VAN OORLOGSRISICO DOOR LEVENS VERZEKERINGS OVEREENKOMSTEN. In antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, den-heer Van Gelderen, be treffende dekking van oorlogsrisico door levensverzekerings-overeenkomsten, deelt de minister van economische zaken mede, dat het hem bekend is, dat omtrent de dekking van het oorlogsrisico in de loopende levens verzekeringsovereenkomsten onderling af- wykende bepalingen voorkomen en dat om trent de juiste beteekenls van sommige dier bepalingen in de practyk vragen zyn ge rezen. Deze vragen schynen echter niet zoo zeer verband te houden met een verschui ving. welke de grens tusschen combattanten en niet-combattanten in den modernen oor log heeft ondergaan, als wel met de omstan digheid, dat by de huidige methode van oorlogvoering het risico voor niet-combat tanten om door oorlogsdaden van den vyand getroffen te worden, ten zeerste is verhoogd. Bovendien spreekt het vanzelf, dat sedert het uitbreken van den huidigen oorlog de bepalingen, die ten aanzien voor oorlogs risico in de levensverzekeringsovereenkom sten voorkomen, meer dan tot dusverre ln het middelpunt der belangstelling zyn ko men te staan. Nadat de oorlog in Europa is uitgebroken, is ten gevolge van het door de levensver- zekeringsmaatschappyen onderling gepleeg de overleg een nieuwe duideiyke regeling, voor zoover dit ten aanzien van levensver zekeringsovereenkomsten van belang kan worden geacht, aangaande de dekking van het oorlogsrisico opgesteld, welke thans door een groot aantal der maatschappyen in haar polissen is opgenomen. Ook voor hen, met wie reeds overeenkomsten gesloten waren, is de gelegenheid opengesteld, onder bepaalde voorwaarden de nieuwe bepalingen in de polis te doen opnemen. In verband met het vorenstaande kan thans stellig niet worden gesproken van groote onzekerheid omtrent de dekking van het oorlogsrisico. Hoewel de regeering den gang van zaken nauwkeurig volgt, is de minister van oordeel, mede met het oog op hetgeen door ver schillende maatsehapDijen in onderling overleg is tot stand gebracht, dat voor op treden harerzyds voor het verkrygen van meer eenheid en klaarheid op dit oogenbllk niet voldoende grond aanwezig is. a Naar aanleiding van het bericht, dat de ambassade der Vereenigde Staten te Berlijn op verzoek van de Britsche regeering stap pen heeft ondernomen in verband met de ontvoering te Venlo van de beide Britsche officieren Stevens en Payne Best, wordt in welingelichte kringen te Londen medege deeld. dat terstond nadat de beide Britten door agenten van de Gestapo naar Duitsch- land ontvoerd waren, tot de Amerikaansche ambassade te Berlijn het verzoek werd ge richt, het oog op hen te houden, zulks in overeenstemming met de algemeene rege ling. op grond waarvan de regeering der vereenigde staten de Britsche belangen op Duitsch grondgebied behartigt. Van de Amerikaansche ambassade is tot dusver over dit onderwerp geen enkel rap port ontvangen, noch heeft de Britsche regeering nieuwe stappen ondernomen. Volgens de „Tel" is het vooronderzoek tegen de Britsche officieren nog steeds loo pende. Naar het blad verneemt kan men te gelegener tijd van Duitsche zyde nadere in lichtingen en nieuwe bijzonderheden ver wachten over de rol, die de twee Britsche officieren volgens de meening der Duitsche autoriteiten bij den aanslag op Hitier ge speeld zouden hebben Wanneer het proces tegen Eiser, den voor- naamsten beschuldigde inzake den aanslag te München. zal beginnen, staat nog niet vast Zeker is het in ieder geval, dat de beide Engelschen persoonlyk niets met den aan slag te maken hadden. De eenige aange legenheid. waarvoor zy zich voor den rech ter zullen moeten verantwoorden, is de be schuldiging, dat zy in Nederland een orga nisatie in het leven hebben geroepen, welke in Duitschland onlusten moest verwekken en sabotage-acties ensceneeren met mede werking van reactionnaire kringen van het Derde Ryk. PRINS BERNHARD OP INSPECTIE Prins Bernhard heeft gisteren namens H M. de Koningin een bezoek gebracht aan een deel van het Zuid-front van de Ves ting Holland. OVEREENKOMST INGEVOLGE ART. 5 A DER INDISCHE MIJNWET. Blykens het voorlooplg verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende machtiging tot het sluiten van een overeen komst als bedoeld in artikel 5a der Indische mynwet met de te 's Gravenhage gevestigde N.V. „Mynbouw Maatschappy Celebes" voor de opsporing en ontginning van yzer, nikkel, kobalt, chroom en mangaan in een terrein, gelegen in de residentiën Celebes en onder- hoorigheden en Menado, gaven verscheidene leden uiting aan bezwaren Zy waren van oordeel, dat de verklaring, niet tegen staatsexploitatie te zyn, geen waarde heeft, als de gunstige resultaten vaststaan, wat de minister als voorwaarde noemt. Deze zekerheid kan nooit gegeven worden. Volgens deze zelfde leden gaat het niet op. by de door het gouvernement te ver wachten winst de fiscale heffingen in reke ning té brengen. Daartegenover Drengt de minister niet in rekening de verplichte uitgaven uit 's lands kas, welke voor de gebieden, waarover de mijnconcessie zich uitstrekt, worden ver- eischt, zooals b.v. voor de militaire voor zieningen. Vele leden gaven te kennen zich zeer wel er mede te kunnen vereenigen, dat de op sporing en ontginning van de bodemschat ten in een deel van Celebes aan een op dit terrein zeer ervaren en over ruime middelen beschikkende oarticulierg onderneming zal worden overgelaten en wel onder zoodanige voorwaarden, dat een belangryk gedeelte van de winsten in de Nederlandsch-Indische schatkist zal vloeien. Sedert eenige weken komen in ons land gelijk bekend gevallen van miltvuur onder het vee voor, in aan- zienlyk hoogere mate dan gewoonlijk vroeger het geval was, zoodat in som mige kringen van veehouders groote ongerustheid is ontstaan, aangezien de ziekte van zeer kwaadaardigen aard is en in vroeger tijden vaak groote op ruiming heeft gehouden onder het vee in gebieden, die er mee besmet waren. Hoewel de grootste voorzichtigheid geboden is en het noodzakelyk is, dat alle veehouders nauwgezet de aanwij zing van deskundigen als veeartsen en veeartsenykundige diensten volgen, zyn thans tal van maatregelen getrof fen, die, mits stipt uitgevoerd, de uit breiding van de ziekte tot een ramp kunnen voorkomen. De verontrustende gevallen deden zich naar men weet, aanvankelijk voor in Zuid- Holland, in het bijzonder in de Rijnstreek. Vervolgens in Noord-Holland en Utrecht, terwyi ook Limburg en Brahant niet vry zyn gebleven, doch in het Oosten van het land bleef men er tot nog toe voor ge spaard. Mlltvuurgevallen doen zich altyd in ons land voor en zijn op zichzelf geen reden tot ongerustheid. Normaal komen in Ne derland per jaar tusschen de 100 en 150 gevallen van miltvuur voor. De inspecteur en districtshoofd van den veeartsenij kun- digen dienst in Noord-Holland en Noord- westelyk Utrecht, de heer H. J. Odé te Heemstede, deelde ons in een onderhoud, dat wij hierover met hem hadden mede. dat zich in zyn district in normale tyden per jaar- 15 a 20 gevallen van miltvuur voordoen. In de afgeloopen tien dagen bedroeg dit aantal, alleen in het onder hen ressortee- rende genoemde gebied echter 40, een sty- glng, die zich ook elders voordeed, zoodat het miltvuur in ons land op het oogenblik een omvang heeft als nooit eerder het geval was, zoodat ingrijpende maatregelen nood zakelyk zyn. De ziekte, die door bacillen verspreid wordt, en typisch het karakter van een infectieziekte heeft, is zeer besmettelyk. De eerste voorzorgsmaatregel, waartoe de Veeartsenykundige Dienst overgaat is te voorkomen, dat de ziekte van besmette die ren op andere runderen wordt overge bracht. Daartoe wordt aan elke boerderij, waar miltvuur heerscht, een kenteeken aangebracht en is het den boer verboden vee te vervoeren of ook zyn niet aange taste runderen ln contact met ander vee te brengen. Ook de cadavers van de aan die ziekte gestorven beesten zyn hoogst besmettelyk en blyven dit nog langen tijd, zoodat vaak weilanden, waarin een cadaver begraven werd, in hun geheel een bron van besmet tingsgevaar blyven. Daarom moet al het aan miltvuur gestorven vee in destructors verbrand worden, opdat de besmettings haard geheel vernietigd wordt. Sommige boeren plachten ziek vee, waar van nog niet vaststaat dat het aan milt vuur lijdt, te slachten, in de hoop, dat het vleesoh nog goedgekeurd zal worden. Dit is hoogst gevaarlijk, omdat daardoor bloed in de stallen komt en juist het bloed de smetstof in hoogste concentratie bevat, waardoor byna altijd ook ander vee wordt aangetast. Bij het uitbreken van de huidige miltvuurepidemie heeft de Veeartseny kundige Dienst een nauwgezet onder zoek ingesteld en hoewel men geen be wijzen hiervoor heef gevonden, meent men toch te mogen vermoeden, dat de ziekte in verschillende deelen van ons land is verspreid door besmet beender meel, dat in het veevoer is gemengd. In het algemeen moet geïmporteerd beendermeel aan bepaalde eischen vol doen en o.a. tot een bepaalde tempe ratuur verhit zyn geweest, juist om be smetting te voorkomen. Ook voor be- mestingsdocleinden wordt echter been dermeel geïmporteerd, dat uiteraard aan minder hooge eischen behoeft te voldoen. De mogelykheid is niet uitge- sloten"dat in strijd met de voorschrif ten een mengbedrijf dit beendermeel door veevoer heeft gemengd. Dezer dagen heeft de Minister van Eco nomische Zaken bot wederopzegging ver boden het vervoeren of doen vervoeren van dierlyk beendermeel en bloedmeel en van producten, die dit meel bevatten, uit de perceelen van den Utreohtschen kracht- voerhandel „De Adelaar" te De Bilt. Ook de monsters, die men uit de voorraden al daar heeft getrokken, hebben nog niet het bewys opgeleverd, dat dit meel besmet is. Onder de huidige distributieregeling, waarbij de regeering de geheele distributie van veevoeder controleert en ook de meng- bedrijven niet vrij zyn. worden op aanwy- zing van de daartoe gemachtigde Instantie hoeveelheden beendermeel en andere mengstoffen naar meng- en veevoederbe drijven in het geheele land gedistribueerd. Indien er dus inderdaad een kleine voor raad besmet beendermeel in ons land was, kan deze dus overal heen verspreid zUn. Het spreekt echter vanzelf, dat het niet alleen ondoenlij k ls, deze reeds vermengde voorraad op te sporen, maar dat het ten eenenmale onmogelijk en ook onnoodig ls, zooals sommigen in een ongerechtvaar digde paniekstemming bepleiten, onze ge heele veevoede rvoorraaddie döor de oor logsomstandigheden toch reeds zoo krap is, te vernietigen omdat er mogehjk hier of daar een besmettingshaard zit. Ter voorkoming van het gevaar, dat op enkele plaatsen vee door miltvuur wordt aangetast, zou men zyn toevlucht willen nemen tot een maatregel, waardoor een groot deel van onzen veestapel gedoemd zou zyn den hongerdood te sterven. Wanneer onverhoopt ergens miltvuur onder het vee uitbreekt, kunnen by verstandig en onmiddellijk ingrijpen, de verliezen tot het uiterste beperkt blyven. Om te beginnen doet elke boer, van wien een koe of ander rund ziek wordt, verstandig terstond rekening te houden met de mogelykheid van milt vuur. In vele gevallen is het aange taste dier door een serum-injectie dan nog te redden en wordt het zelfs ge heel genezen. Vaak biykt de ziekte zonder voorafgaan- do waarschuwing en sterft het beest zeer kort nadat men heeft gemerkt, dat het ziek was. Het ls dan zaak terstond alle maatregelen te treffen om verdere ver spreiding te voorkomen en eventueel reeds besmette dieren te redden. Daartoe moet in de eerste plaats het cadaver terstond door een destructiedienst worden wegge haald en moeten terreinen, stallen, ge reedschappen, vervoermiddelen en zelfs de personen, die met het slachtoffer in con tact zijn geweest, worden ontsmet. Teneinde het overige vee te redden moet dit regelmatig gecontroleerd wor den, door eenige malen per dag de temperatuur op te nemen. Stygt deze, dan mag men aannemen, dat dit ver oorzaakt wordt door de gevreesde ziekte. Een scrum-Injectie en de ver dere behandeling, welke de veearts voorschrijft, beperken dan In de meeste gevallen het verlies tot het eerste slachtoffer, dat gevallen is toen men nog niet op de ziekte verdacht was. wy staan dus niet machteloos tegenover de gevreesde ziekte, doch aller medewer king ls noodlg om haar tot stilstand te brengen en de verliezen tot een minimum te beperken. De Veeartsenykundige Dienst, de burgemeesters der gemeenten, waarin de ziekte voorkomt, en de Rijksserumlnrich- ting te Rotterdam, die op volle kracht werkt om zoo groot mogeiyke hoeveelheden sera af te leveren en de versohlllende dier- meelmonsters te onderzoeken tot nog toe zonder resultaat, wat er op wyst dat slechts een zeer kleine hoeveelheid besmet kan zijn werken met Inspanning van alle krachten samen om de ziekte tot stilstand te brengen. Doch hun werk kan slechts resultaat hebben, wanneer in de eerste plaats de boeren zélf hun medewerking verlee- nen en inzicht toonen in de belangen, die voor ons heele volk, doch in de eerste plaats voor hen zelf, op het spel staan! VEILIGHEIDSMAATREGELEN TEN AANZIEN VAN DE ZEESCHEEPVAART. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer De Visser, betreffende maatregelen ten aanzien van de zeescheepvaart in ver band met de toenemende gevaren ter zee, heeft de minister van waterstaat, mede na mens den minister van sociale zaken, geant woord, dat voor zooveel het in de vragen bedoelde onderwerpen betreft van het tot buiten de gevaarlijke zone brengen van koopvaardyschepen met sleepbooten en een verscherpte inspectie van het reddings materiaal aan boord van zoodanige schepen, medegedeeld kan worden, dat deze onder werpen bereids worden onderzocht door een commissie die de minister van waterstaat heeft ingesteld om de regeering op korten termyn van advies te dienen omtrent de vraag, of, en zoo ja, welke byzondere maat regelen zouden kunnen worden getroffen ter vermeerdering van de veiligheid voor sche pen en hun opvarenden, in verband met de bestaande gevaren ter zee. Ten aanzien van het in de vraag gestelde onderwerp betreffende het bevorderen van een verhooging van de rislco-uitkeering voor zeelieden en hun nabestaanden, kan worden medegedeeld aldus de minister dat door de reeders ln de groote vaart een rege ling te dien aanzien ls getroffen. Afgewacht wordt of ook voor de kleine vaart een regeling tot stand zal komen. GEBOREN: Hendrlca Johanna Alida. dr. van E. Vijlbrief en H. M..J. Teleng Johanna Pieternella. dr. van M. J. v. Kampen en C. M. J. E. Boelee Jacobus Hermanus, zn. van J. H. Moenen en S. Laterveer Andries, zn. van A. Devllee en C. v. d. Blom Mengsie, dr. v. A. Stijger en E. M. Hoogweg Roelf. zn. van R. Overwijk en J. Fennema Petronella Apolonia Catharlna. dr. van C. v. d. Berg en C. M. v. Eük Cornelia Martina, dr. van J. Giesbergen en C. M. v. d. Water Maria Geertruida, dr. van P. Th. v. d. Lans en G. v. Dijk Dirk. zn. van D. Durleux en A. Vos Roeloph Hendrik, zn. van H. v. Leeuwen en C. v. Duijkeren Cornells, zn. van C. Segaar en C. de Tombe Cornells, zn. van J. Koppe en A. Brandt Theodoor Johannes, zn. van G. M. Zwartjes en H. R. Mliller Johannes Jurianus Anthonius, zn. van P. L. Zwetsloot en E. M. Kerkvliet Hermanus Gerardus. zn. van G. H. A. Beukeveld en C. C. A. v. Riek. ONDERTROUWD: E. Willemsen. Jm., 29 j. en C. A. Erkelens. jd.. 26 J. C. Bontje, jm.. 25 j. en C. G. v. d. Kamp Jd.. 28 J. GEHUWD. P. P. v. d. Berg, jm. en C. J. M. Prenen, jd. A. W. v Abswoude, jm. en H. J. Fakkel, jd. I. de Felj. Jm. en M. J. Ligtvoet, Jd. P. Heruer jm. en G. v. d. Steen. Jd. G. M. Hoogeveen, jm. en J. A. Witsenburg, Jd. Th. M. v. d. Jagt. jm. en M. B. Beenker, Jd. C. v. d. Lelie, jm. en J. H. v. d. Reijden, Jd. J. D. Masten broek, jm, en S. A. de la Rie, jd. J. H. Mon- tagne, jm. en H. Springer, Jd. A. G. M. Nater, jm. en H. J. de Boer. jd. W. Paalvast, jm. en E. C. Stouten, jd. A. A. Smits. jm. en P. D. Kleijn, jd. Ph. Wassenaar, Jm. en F. C. Marck. jd. OVERLEDEN: A. v. Leeuwen, dr.. 23 j. C. W. Mervel. vr„ 86 J. F. H. Ermers. hsvr van P. Renter. 75 j. J. CerdiJn, wed. van D. Vijlbrief. 66 J. rug en borst in met Dempo. Dan U den volgenden morgen beter' 50 ct. Tube 40 ct Doos 30 ct (Ingez. Med.) NATIONALE LUCHTVAARTSCHOOL. De raad van beheer der N.V. Nationale Luchtvaartschool heeft den heer J Mon- tauban van Swyndregt, thans adminstra- teur, den titel van directeur der vennoot schap verleend. VERSPREIDE BERICHTEN. De overname van het by de Neder- landsche Scheepsbouw-My. voor Russische rekening gebouwde turbo-electrisch passa- gersschip „Iosef Stalin", dat op gisteren was bepaald, is uitgesteld tot heden. VRIJDAG 5 JANUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1200 AVRO. 4.00 VARA 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00-12.00 VARA.: 8 00 Berichten ANP. hierna. Gram.- muziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgen wijding 10.20 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven. 12.00 De Vagebonden, en zang. 12.45 Berichten ANP. gram.muzlek. 1.00 Het AVRO-Amusementsorkest, en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Haagsch trio, en gram. muzlek. 3.00 Modepraatje 3.30 AVRO- dansorkest. 4.00 Gram.muzlek met toelich ting 4.30 VARA-orkest. 5.00 Voor de kin deren 530 VARA-orkest. 5.50 Gram.mu- ziek. 6.00-6.30 Rosian-orkest. 6.35 Artis tieke causerie. 6.55 Grammuziek. 7.00 Cy clus „Het beginselprogramma der S.D.A.P." 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Voor de Jeugd. 8.00 Pianovoordracht. 8.30 Cyclus „De nooden van de hedendaagsche kunst en hun geestelijke achtergrond". 9.00 Radio- tooneel. 9.20 VARA-Harmonie-orkest. 9.55 VARA-Schaaktweekamp. 10.00 Koorzang en orgel. 10.20 Declamatie. 10.30 Gram.mu zlek. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. 11.10 VARA-Schaaktweekamp. 11.15 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.40-12.00 Orgelspel. Hilversum II 301,5 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.00 Berichten ANP. 8.45-9.15 en 10.00 Gram.muzlek 11.30 Bijbel- sche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. muziek. 12.45 Berichten ANP. gram.muziek. l .10 Paul Wilnappel's strijkensemble (1.30-1.40 Gram.muziek). 2.00 Orgelconcert en zang. 3.00 Gram.muzlek. 3.15 KRO-orkest 4.00 Gram.muziek 5.15 Musiquette 6.00 Gram muziek. 6.15 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7,35 Gram.muzlek. 8.00 Berichten ANP.8.15 Declamatie. 8.30 KRO-New Style Artists en Rococo-octet. 9.15 Schaak-interview. 9.45 Gram.muziek 10.00 Paul Godsin's solisten- ensemble. 10.30 Berichten ANP. 10.40-12.00 Gram.muziek. Engeland 391 en 449 M.: 10.50-11.20 Het Black Dycke Mills-orkest. 11.40 Fred Hartley's No- velty-sectet. 12.20 Causerie ..Simple facts". 12.35 BBC-Northern-orkest. 1.20 Berichten. 1.30 Causerie ..Telling the weather". 1.45 de Entr'acte players. 2.05 Billy Cotton's Band. 2.35-3.00 Piranl-trio. 3.20 Populair concert. 3.45 Gram.muziek. 4.20 Berichten. 4.35 Boekbespreking 4.50 Cabaret 5.20 Kinder halfuur. 5.50 Planovoordracht. 6.20 Be richten. 6.36 Actueele causerie. 7.05 Geva rieerd programma. 7.20 Mededeelingen. 7.40 BBC-Theater-orkest. 8.20 Causerie „The inspiratieon of the New Democracy" 8.35 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.35 Radio- tooneel. 10.35 Radiotooneel met muziek. 11.05 BBC-orkest 11.50 Grosvenor-House dansorkest en solisten 12.2012.35 Berichten. Radio-Paris. 1648 M. 12.05 Solistenvoor - dracht 12.20 Lichte muziek 1.05 Solisten- voordracht 2.00 Gram.muziek 2.05 Solis tenvoordracht 3.20 Orgelconcert 3.50 Va riété 4.20 Radiotooneel 4.50 Solistenvoor dracht 5.20 Variété 5.35 en 6.35 Kamer muziek 7.20 Lichte muziek 7.50 Radio tooneel 9.05 „L Etolle". opera 11.05 Solis tenvoordracht 11.2012.50 Concert. Keulen. 456 M. 5.50 Herm. Hagestedt's or kest 7.40 Gram.muziek 9.30 Sopraan en gitaar 10.50 Gram.muziek 11.20 Populair concert 12.20 Gevarieerd programma 1.15 Muzikaal tusschenspel 3.20 Winterhulp-pro gramma 4 30 Koorzang 5.20 Pianovoor- dracht 5.45 Gram.muziek 6.20 Otto Do- brlndt's orkest 8.05—12.20 Zie Deutschland- sender. Brussel, 322 en 484 M. - 322 M.: 12.20 Gram. muziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.50 2.20 Gr am .muziek 5.20 Zang 7.20 Gram. muziek 8.20 Voor de soldaten 8.50 Gram. muziek 8.53 Het Omroeporkest en het ge mengde Omroepkoor 9.20 en 10.30 Het Bel gische Nationale orkest 10.5011.20 Gram. muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Radio-orkest 1.602.20. 5.20. 5.60 en 6.35 Gramjnuzlek 8.20 Voor de soldaten 8.50 Het Oscardy-kwartet 10.3011.20 Gram. muzlek. Dcutschlandscnder, 1571 M. 7.35 Folkloris tisch programma 8.05 Het Berlijnsch Phil- harmonisch orkest. 9.20 Berichten 9.50 Het Walter Raatzke-kwintet 10.20 Politiek overzicht, hierna: Avondconcert 11.20 Be richten. hierna tot 12.20 Nachtconcert. R.O.V. RADIO-CENTRALE. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE Voor Vrijdag 5 Januari. Ie Programma: lederen dag van 824 uur Avro, Vara enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur Kro, Ncrv enz. 3e programma: 8.00 Keulen 8.20 Engeland «Berichten) 9.20 Keulen «Berichten 10.10 Diversen 11.20 Keulen (11.50 Berichten» 12.20 Brussel VI. <1.20 Berichten) 2.20 R. Danmark 2.35 Deutschlandsender 3.20 Keulen (4.20 Berichten) 4.30 Deutschland sender 6.20 Motala of diversen 7.20 Keulen 7.35 Boedapest 8.05 Deutschlandsender 9.20 Keulen (Berichten) 9.35 Brussel Fr. 11.20 Deutschlandsender (Berichten». 4e programma: 8.00 Brussel VI. (8.45 Berich ten) 9.20 Engeland— 11.20 R. Danmark 12.20 Parijs Radio 12.50 Engeland (1.20 Be richten) 1.30 Brussel Fr. 1.50 Parijs Radio (1.50 Berichten) 2.05 Engeland (4.20 Berich ten) 5.00—5.09 Scheveningen Haven (Berich ten) 5.20 Brussel VI. 5.50 Engeland (6.20 Berichten) 6.35 Brussel Fr. 7.20 Brussel VI. (7.50 Berichten) 8.20 Gramofoonmuziek G.R. D. of diversen 10.00 Brussel VI. (10.20 Be richten) 11.20 Parijs Radio. Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10