Nieuwjaarsrede van jhr. De Geer De koude belet groote operaties in Finland WOENSDAG 3 JANUARI 1940 No. 24470 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt De strijd ter zee 80ste Jaargang de DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Noodig zijn waakzaamheid en vertrouwen Toch een slag bij Salla verwacht Dil nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht De actie in de lucht LEIDSCH DAGBLAD vai ring rech appi nge: slant erso iaat roj ezc! 'e di lanc seke- N.V hap- aan- i er iam •PPtt PRIJS DER ADVERTENTIES: 50 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar •gentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque, en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f.018 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 peT 3 mndj Tie. L. De minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer. heeft hedenmiddag ter gelegenheid van de jaarswisseling een korte rede voor de radio gehouden. Laat mij beginnen zoo zelde hij met u namens de regeering veel goeds toe te wenschen in het nieuwe jaar, zoowel voor uw persoon als voor uw gezin en werk. En zoowel in stoffelijk als in geestelijk opzicht, bovenal ln het laatste want zonder geeste lijken horizon brengt stoffelijk welvaren geen blijvende bevrediging. De jaarswisseling bestormt ons ditmaal meer dan ooit met vragen, waarop wij gaarne een antwoord zouden hebben, doch het niet ontvangen. Zal de duisternis, die over de wereld gevallen ls, zich verdichten en straks ondraaglijk worden? Wij rekenen met de mogelijkheid daarvan. Maar tege lijk klemmen wij ons vast aan ieder symp toom dat van betere dingen spreekt en houden brandende de hoop op een nabij - zijnde redding. Wij weten, dat vele mil- lioenen in alle landen hunkeren naar het oogenblik. waarop de naties, die God in deze wereld te zamen gebracht heeft en die nu in bitteren strijd gewikkeld zijn, elkaar weer zullen begrijpen en vertrou wen. Zij allen strijden voor een betere toe komst en verwachten die van een voor spoedige oorlogvoering. Gezien de lessen der ervaring, moet gevreesd worden, dat die verwachting niet ln vervuling zal gaan. De oorlog is een zichzelf voorttelend kwaad. Hij laat ruïnes achter, ook in de gezindheid der menschen, die geen vruchtbaren bodem vormen voor het opbloeien van een waar- achtigen vrede. Een vrede, als alle oorlog voerenden oprechtelijk en vurig nastreven, kan niet een kind zijn van den oorlog, maar slechts de vrucht van goeden wil en be grijpend overleg Laat ons hopen, dat, voordat het te laat ls, dit zal worden ingezien. Wanneer de volken, die thans in oorlog zijn, morgen zouden aankondigen: wij hebben elkander nu eenigen tijd goed in de oogen gezien, vol haat en vijandschap, maar toch ook met het sluimerend besef van één te zijn ln het verlangen naar een welvarend en vreedzaam Europa, een Europa, dat de groote mogelij Wieden, die Gods ons in dezen tijd biedt, wil benutten tot verbetering der levensvoorwaarden van allen. Laat ons nu, vóórdat iets onherstel baars gebeurd is, ons aan de conferentie tafel zetten, met het vaste besluit dat wij elkaar moeten vinden, dan zou een zucht van verlichting over de geheele wereld opgaan, dan zouden de dooden. die reeds te betreuren zijn, niet te vergeefs zijn ge vallen, en dan ziou er een veel grootere kans bestaan op een duurzamen vrede dan wanneer straks een zieltogende overwin naar, bloedend uit duizend wonden, zijn zoogenaamden „vrede" aan den overwon nene oplegt. Als het intredende jaar ons binnenkort dat oogenblik van bevrijding brengt, dan zal 1940 het begin kunnen worden van een vernieuwd Europa. Wat ln het tegenovergestelde geval zou gebeuren, kan ons niet anders dan met zeer sombere gedachten vervullen. Stel u voor twee sterke worstelaars, die op een smal pad aan den rand van een afgrond elkaar omklemd houden, in de volstrekte verzekerdheid bij elk van bei den, dat het gelukken zal den ander naar beneden te werpen. Voor den objectleven toeschouwer staat het vast, niet alleen, dat elk van beiden 50 pCt. kans loopt zich te vergissen, maar ook dat de grootste van alle kansen ls, dat belden zich vergisser en gemeenschappelijk het lot zullen onder gaan. hetwelk de één aan den ander had to'^daoht. Aldus zie ik het beeld van wat dreigt, Indien de huidige oorlog met de thans be- sckikbare vernielincsmiddelen tot het bit- te'- «inde wordt, doorgezet. Het is daarom verheugend, dat ver schillende stemmen, zoowel uit Europa als uit Amerika, opgaan die tot bezin ning roepen. Wij mogen onderstellen, dat die stemmen ook in de oorlogvoe rende landen niet zonder weerklank blijven, al moet men (liar, om een in druk van zwakte te vermijden, zich er voor hoeden hiervan ontijdig te doen blijken. Ook in die landen moet wel het besef levendig zijn, dat het beter is, onder erkenning van de we derzijds sinds 1918 begane fouten, de handen ineen te slaan, dan een alge- meene uitputting en verarming te ris- keeren, die ons werelddeel tot een speelhal zouden maken van duistere machten, welke de beschaving van geen enkel land onaangetast zouden laten. Wat ons land aangaat, wij mogen met dankbaarheid gedenken, dat het tot dus ver voor de oorlogsramp bewaard ls ge bleven en dat het van de omringende oor logvoerende mogendheden de verzekering heeft ontvangen dat ook verder onze neu traliteit zal worden ontzien, indien wij haar zelf zullen handhaven. Dat omtrent dit laatste alle twijfel uitgesloten is, daar voor staat de onwrikbare wil van regee ring en volk borg. Zwaar drukken niettemin ook op ons de gevolgen van den oorlog. Er wordt stoffelijk geleden en geestelijk door velen een harde strijd doorgemaakt. Een vriendelijken groet moge ik hier brengen aan onze gemobiliseer- den en hun gezinnen. Het offer, dat zij bren gen, kan ons helpen, de zooveel lichtere lasten, die ons vaak zoo moeilijk te dragen schijnen, met blijmoedigheid te aanvaarden. De aigemeene houding, die aan ons neutrale volk te midden van de heer- schende onzekerheden past, is in twee woorden samen te vatten: waakzaam heid en vertrouwen. Wij moeten, zoowel economisch als politiek, van dag tot dag op alle eventualiteiten voorbereid zijn. maar tegelijk een kalmen en opgewek- ten geest bewaren. Een tegenstelling bestaat hiertusschen niet. De zelfde Schrift, die ons maant: „Weest in geen ding bezorgd" en de vraag stelt: „Wie uwer kan met bezorgd te zijn een el tot zijn lengte toedoen?" leert ons ook, „voorzichtelijk te wandelen, niet als onwij- zen maar als wijzen, den tijd uitkoopende, dewijl de dagen boos zijn". Wij willen zijn paraat en rustig. Zorgend en niet bezorgd. Als in Jozefs dagen het koren opleggend voor den kwaden dag, maar tegelijk gehoor zamend. het woord: „Zijt niet bezorgd voor den dag van morgen". Onze weermacht stevigend, maar in het diepe besef, dat niet aan „de paarden en wagenen" ook niet in hun modernen vorm het laatste woord is. De bedrijvigheid van een Martha willen wij paren aan de stille overgave van een Maria. Deze paraatheid en gemoedsrust zijn zóó weinig antipoden, dat zij integendeel elkan der stutten. De ervaring immers leert, dat wie in bange uren tot de zwaarste taak ge roepen is, het gemakkelijkst zijn evenwicht pleegt te bewaren. Indien een schip in nood is, zijn het niet de kapitein en het scheeps volk gespannen op het reddingswerk die het meest vatbaar zijn voor een paniek stemming. In den nood van deze dagen hebben wij allen een taak van redding. In kleinen of in grooten kring. Tegenover eigen omge ving of tegenover het volksgeheel. Wie zich het ijverigst daaraan wijdt, zal het minst gevaar loopen zijn kalmte te verliezen. Ik wensch u allen toe, den zegen hier van te ervaren. De beste weg daartoe is, u te stellen onder de hoede van onzen hemelschen Vader, die op wondere wijze Het Finsche legerbericht zegt: De eerste dag van het Jaar was betrek kelijk rustig op de landengte. Het afmat- tingsvuur der artillerie was echter van tijd tot tijd vrij hevig. Aan het Oostelijk front werden gevech ten geleverd op verschillende punten langs het front ten Noorden van het Ladogameer Onze troepen verbeterden wederom hun stellingen. In de richting van het meer Lavajaevi heeft de vijand den geheelen dag aangevallen, gesteund door tanks. Hij werd echter afgeslagen en een tank werd vernield. Te Altoojokki werd een der vijandelijke bases beurtelings door elk der beide par tijen in den loop van den dag bezet. Toen onze troepen de basis innamen, maakten zij drie machinegeweren, een veldkeuken, 400 overjassen eh ander materiaal buit. Te Kuhmo deed de vijand een aanval in de richting van Rasti, doch hij werd afgeslagen. Te Suomussalmi werden de zuiverings operaties voortgezet op het door onze troe pen genomen terrein. De achtervolging van den vijand in de richting van Jun- tusranta werd voortgezet. Elders bedrij vigheid van patrouilles en artillerie. Van Russische zijde blijft ieder bericht uit. United Press meldt nog: In de scherpe koude, nog verergerd door een snijdenden wind, zijn weer tal van Russische gewonden in niemandsland doodgevroren, voordat, zij in veiligheid kon den worden gebracht. De gesneuvelden en gevangenen zijn beter uitgerust, warmer gekleed dan tot dusver aan Russische zijde het geval was. Men maakt daaruit op, dat reeds een aan zienlijk deel der Russische versterkingen is gearriveerd. Intusschen hebben alle nieuwe Russische pogingen, om door den linkervleugel der Mannerheimlinie heen te breken, door de rivier de Taipale over te steken, of over het ijs van het Suvanto- meer te trekken, schipbreuk geleden. Alles wijst er echter op. dat de Russen verwachten, te eeniger tijd, door hun over groot® meerderheid van menschenmate- rieel. de Finnen tenslotte op de knieën te dwingen en de Mannerheimlinie te for- ceeren. Tot dusver is er echter nog geen enkel teeken, dat zij eenig succes hebben behaald met hun systeem van massa- aanvallen. Een Finsche officier, die juist terugge keerd is van het strijdtooneel ten Noor den van het Ladogameer, vertelde, dat het huiveringwekkendste schouwspel, dat hij ooit gezien had, het gróote aantal Russi sche dooden was in de wouden van die streek. Uit de houding der lichamen maak- beproevingen tot zegeningen maakt en die hetzij het dan oorlog is of vrede ook in dit jaar bereid is ons te schenken Zijn vrede, die, naar het Paulinische woord, alle verstand te boven gaat. te hij op, dat de mannen eenvoudig ge wond waren en vervolgens doodgevroren. In het hooge Noorden schijnt de strijd tengevolge van de felle kou van meer dan 40 gr. stop te staan. De herovering van Petsamo is niet bevestigd en is als on juist te oordeelen. GROOTE SLAG BIJ SALLA OP KOMST? Telegrammen uit Stockholm en Kopen hagen stemmen daarin overeen, dat te SaÜa, aan de Oostgrens van Finland, een groote slag op komst ls. Volgens een be richt uit Kopenhagen zou de strijd reeds begonnen zijn. Het roode leger zou wan hopige pogingen ondernemen door de Fin sche linies te breken, doch tot dusver zonder resültaat. Het Finsche leger ope reert aan dit front in kleine groepen, waarvan elk de Russische eenheden ten getale van duizenden bestrijdt. Officieele personen te Helsinki zouden verklaard hebben: „Hier zullen de Rus sen een nieuw Suomussalmi vinden." De omroeper van radio Roma heeft van morgen een telegram uit Stockholm weer gegeven, volgens hetwelk het Kremlin be vel zou gegeven hebben, manschappen noch materiaal te sparen bij de poging om de Finnen te vernietigen. Reuter's bijzondere correspondent ver neemt uit gezaghebbende bron, dat sedert het begin der vijandelijkheden minstens 400 Russische tanks door de Finnen zijn buitgemaakt en minstens 150 vliegtuigen neergehaald. Het zware Russische geschut, dat Viipurl heeft beschoten, zwijgt sinds 31 December en is wellicht door de Finsche artillerie getroffen. DE STEUNVERLEENING. United Press meldt: De arbeiders van de Zweedsche hoofd stad uit verschillende industrieën hebben besloten op Driekoningen, welke een va- eantiedag is, aan te bieden te werken en hun verdiensten van dien dag aan Finland af te dragen. De directies hebben dit aan bod goedgunstig ontvangen en zijn over eengekomen extra-bedragen uit te beta len. ln sommige gevallen zelfs de verdien sten te verdubbelen, teneinde de werklie den niet den geheelen last te laten dra gen. De Zweedsche bijdragen beloopen thans 6.3 millioen kronen. Tienduizend Zweedsche huisgezinnen hebben aangebo den Finsche vluchtelingen tot zich te ne men. Totdusverre zijn in Stockholm 400 Finsche kinderen aangekomen. Volgens betrouwbare gegevens, hierdoor buitenlandsche diplomaten verstrekt, zou de Finsche regeering belangrijke onder handelingen met Duitschland voeren over het verkrijgen van wapenen en andere be- noodigdheden. De diplomatieke redacteur van de ..Man chester Guardian" schrijft: De geallieer den zijn er van overtuigd, dat een neder laag van Finland ernstig nadeel zou berok kenen aan hun eigen zaak, niet alleen op moreel gebied, doch ook uit strategisch oogpunt. De aanwezigheid van de Duitsch- BINNENLAND. Dc wijziging der vestigingswet in werking getreden. (Binnenland, 3e Blad). Het incident te Venlo. (Binnenland, 3e BI.). Drijvende bok te Amsterdam gekapseisd; één doode. (Gemengd, 3e Blad). Het ijs in Leiden en omgeving; reeds enkele tochten mogelijk. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire Prijshoudende markt Onregelmatige koersbeweging Amerikanen iets vaster Beleggingen kalm. BUITENLAND. Koude belet groote operaties in Finland. (Ie Blad). Het geteisterde Turkije. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In het Zuidoosten aanvankelijk nog matige vorst, overigens lichte vorst tot om het vriespunt. Betrok ken tot zwaarbewolkt. Plaatselijk eenige neerslag doch niet van be- teekenis. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Foto van Vliet. Russische bondgenooten aan de Noord- Atlantische kust, te Petsamo aan de Va- ranger-fjord en te Narvik, zou een gevaar beteekenen voor de Noordelijke verbin dingswegen van Engeland. Afgezien nog van alle andere beweeg redenen noodzaken deze gevaren reeds de geallieerden, de Finnen te steunen. Twee leden der Leidsche Burgerwacht, de verdienste. Overste v. Mens speldt den heeren J. II. van Staven n en J. Brouwer werden onderscheiden met het kruis heer Brouwer de onderscheiding op de borst; daarnaast de heer van Staveren. ENGELSCH-DUITSCH TREFFEN. Berlijn meldt: Drie Britsche gevechts vliegtuigen van het modernste type, Vi- ckers Wellington toestellen, hebben ge poogd, de Duitsche bocht te naderen. Zij werden door een groep Duitsche Messer- schmidtvliegtuigen aangevallen en na een kort luchtgevecht neergeschoten. Aan Duitsche zijde kwamen geen ver liezen voor. Een mededeeling van het Britsche mi nisterie van luchtvaart stelt d aart eg en - 1 over: ..Er is intensieve bedrijvigheid in de lucht geweest boven de Noordzee en in de nabijheid van de Duitsche kust. Gis termiddag ontmoetten drie bombarde mentstoestellen der Royal Air Force es kaders van twaalf Messerschmidt lange- af stands-ge vechtstoes tellen ver boven zee. Ofschoon onze formatie verre in de min derheid was, leverde zij slag met den vijand. Een Messerschmidt werd brandend neergeschoten en twee andere werden om laag gedreven. Zij zijn waarschijnlijk ver loren. Een der drie bombardementstoestellen keerde veilig terug, de tweede werd neer geschoten tijdens den strijd en de derde wordt vermist." DE AJAX TE MONTEVIDEO. De Engelsche kruiser Ajax, die deelnam aan den strijd tegen de „Graf Spee" is te Montevideo binnengeloopen. Het schip heeft 48 uur gekregen, om brandstof en mondvoorraad in te slaan. Naar de „United Press" nog uit Monte video verneemt, verluidt aldaar, dat aan de „Ajax" herstellingen zullen worden verricht, welke tengevolge van het lange verblijf van het schip op zee, noodzakelijk zijn geworden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1