^Dr.Dushkind v Rampen over Turkije Nieuwjaarsboodschappen De verkeerde doodgeschoten? UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 Januari 1940 Derde Blad No. 24469 80ste Jaargang r VAN HITLER. Drama te Hoeven Na aardbeving overstrooming en storm Kou bij Uw kind In den -K RECHTZAKEN Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Fuehrer een oproep gericht tot de natlonaal-socialistische partij, waarin hij o.a. zegt, dat toen de partij zeven jaar ge leden aan de macht kwam, het rijk zich nog in dien toestand bevond, welken Cle- menceau heeft gekarakteriseerd met de woorden: „er zijn twintig millioen Duit- schers te veel op de wereld." Het verdrag van Versailles heeft zijn vader niet teleur gesteld. want zeven millioen werkloozen gaven, tezamen met degenen, die van hen afhankelijk waren 24 millioen menschen, die geen basis voor hun bestaan hadden. Vijftien Jaar had het democratische Duitschland gebedeld om herziening van het onrecht, doch de vertegenwoordigers van de plutocratische wereld-democratieën wezen dit van de hand. Het nationaal- socialisme heeft hieraan een einde ge maakt en zelf zijn recht hernomen. Alle pogingen om tot een overeenstem ming met de overige mogendheden te ko men hebben schipbreuk geleden tengevol ge van het egoïsme, de dwaasheid of wel- bewusten kwaden wil van de staatslieden der Westelijke mogendheden en derhalve werd het nationaal-socialistlsche Duitsch land gedwongen zelf stuk voor stuk de sla venketenen te verbreken en eindelijk het groote Duitsche volk samen te voegen als bekroning van een strijd van duizend jaar. Al deze maatregelen hebben van de ande ren niets genomen, toch heeft het Joodsch- internationale kapitalisme, te zamen met de reactionaire kringen in dc Westelijke mogendheden de democratieën tegen Duitschland opgehitst Uit de gepubliceer de documenten is gebleken, dat de verant woordelijke oorlogshitsers in Engeland, Po len hebben opgehitst. Polen is evenwel in achttien dagen uit den weg geruimd, het Polen van Versailles bestaat niet meer. Het Jaar 1939 is gekenmerkt door de vol gende gebeurtenissen: Ten eerste: Teneinde rust te brengen in Midden-Europa en tot beveiliging van de Duitsche levensruimte zijn de aloude Duit sche gebieden Bohemen en Moravic als protectoraat in het Groot-Duitsche rijk op genomen en de Tsjechen zullen evenals vroeger vreedzaam naast de Duitschers ■werken en leven. Ten tweede: Het Memeiland is tot het rijk teruggekeerd. Ten derdeDoor de vernietiging van den Poolschen staat zijn de oude grenzen van Duitschland hersteld. In deze drie gevallen is de constructie van Versailles, welke geen levensvatbaar heid had, uit den weg geruimd. Het vierde kenmerk van dit jaar is het niet aanvals-verdrag en het verdrag tot overleg met de sovjet-unie. Hierdoor is de poging van de plutokratische staatslieden van het Westen om Duitschland te omsin gelen, verijdeld. Het Duitsche volk treedt thans, organi satorisch vereenigd, economisch voorbereid en militair tot het uiterste toegerust, het nieuwe jaar in. Over één punt zijn allen het eens: de Joodsch-kapitalistische we reldvijand, welke tegenover Duitschland staat, kent slechts één doel en dat is Duitschland vernietigen, met welke mooie phrasen men dit ook poogt te verhullen. Eerst verklaarde men Polen te willen helpen. Toen Polen vernietigd was, was het doel het uit den weg ruimen van de persoon van den Fuehrer, doch na de er varingen van 1918 ziet het Duitsche volk zeer wel wat het eigenlijke doel is. n.l. het Duitsche volk uit te roeien, het rijk te ver scheuren. Om dit doel te bereiken schrikt men voor geen middel terug. Het Duitsche volk heeft dezen oorlog niet gewild. Tot het laatste oogenblik heeft de Fuehrer getracht, geholpen door den Duce, een langdurigen vrede in Europa te garandeeren. Zij die belang hebben bij den oorlog, hebben dezen gewild en zij zullen hem krijgen. De eerste phase heeft ge toond. dat men op de eerste plaats zelfs den Westwal niet heeft durven aanvallen en op de tweede plaats, dat overal waar Duitsche soldaten zich met den tegenstan der konden meten, de roem van den Duit- schen soldaat en de Duitsche wapens op nieuw is gebleken. De Fuehrer besloot zijn oproep met den wensch, dat het jaar 1940 de beslissing moge brengen. Wat ook moge komen, het zal een overwinning voor Duitschland zijn. Het doel van den oorlog voor Duitschland ls: Duitschland en geheel Europa moeten bevrijd worden van de voortdurende over weldiging en bedreiging, welke voortkomen uit het vroegere en huidige Engeland. Den oorlogshitsers en hun, die den oorlog ver klaren. moeten thans definitief de wapens uit de hand worden geslagen. Duitschland strijdt voor den opbouw van een nieuw Europa, want het ls in tegenstelling met den heer Chamberlain overtuigd, dat het nieuwe Europa niet kan worden opgebouwd door de oud geworden krachten van een in verval geraakte wereld en niet door zoogenaamde staatslieden, die in hun eigen land niet in staat zijn de meest eenvou dige vraagstukken op te lossen. Voor den opbouw van het nieuwe Europa komen slechts in aanmerking die volken en krach ten, welke door hun houding en door het geen zij tot stand hebben gebracht kun nen worden beschouwd als jong en pro ductief. Deze jonge naties en systemen hoort de toekomst, de Joodsch-kapitalisti sche wereld zal de twintigste eeuw niet overleven. IN FRANKRIJK. Bij de jaarswisseling hebben twaalf Fransche radiostations in de 21 talen, weike door de Fransche radio voortdurend worden gebruikt, de volgende boodschap uitgezonden„Bij het begin van 1940 richt de Fransche radio een hartelijken groet tot alle volken en tot alle menschen, die in feite of in gevoelens met Frankrijk en Engeland zijn in hun strijd voor de vrij heid der menschen en volken tegen het natlonaal-socialistische imperialisme. Wij hebben de vaste overtuiging, dat 1940 ge lukkiger zal zijn voor de geheele mensch- heid en in het bijzonder voor de slachtof fers van Hitier. n.l. Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Oostenrijk, voor het Duitsche volk zelf en voor het heldhaftige Finland. VAN STAUNING. De Deensche eerste minister, Stauning, verklaart in een nieuwjaarsboodschap, af gedrukt In Ekstrabladet: Alle Denen moe ten in het komende jaar hun streven ge zamenlijk er op richten Denemarken bul ten den oorlog te houden, opdat het een vrije en onafhankelijke natie kan blijven. De oorzaken van den oorlog zijn gedeel telijk gevolgen van het verdrag van Ver sailles, dat sommige beslissingen oplegde, welke leidden tot verdere verstoringen. Deze problemen waren geen oorlog waard, doch hadden door onderhandelingen ge regeld moeten worden, door een vrij ple bisciet of door arbitrage. Over het Deensch-Duitsche non-agressie pact zegt Stauning: wij hebben reden te gelooven, dat het geeerbiedigd zal worden. Ten aanzien van de ongemakken, waar onder de neutrale landen lijden, zegt hij: wanneer dc oorlog zich ontwikkelt op de schaal, die aangekondigd is door de mo gendheden. zullen de beperkingen en an dere maatregelen, die tot dusverre in De nemarken genomen zijn, zeer gering zijn in verhouding van wat zal volgen." REDE VAN GUENTHER. Ter gelegenheid van het Nieuwjaar heeft de nieuwe Zweedsche minister van buiten- landsche zaken Guenther, voor het eerst als zoodanig een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „wat onze gedachten hedenavond bezighoudt, is voor alles het lot van Zweden. Wij hebben het gevoel, dat wij een ernstigen bcslissenden stap voorwaarts doen. Wij voor zien de mogelijkheid eener bedreiging tegen ons leven als vrij volk en onze toekomst. Wij kunnen constateeren, dat niemand ons het recht ontzegt, over onszelf te be schikken, doch boven de geheele wereld hangt de schaduw van de negatie van het recht. De vraag, of wij den onwrikbaren wil hebben, ons land en onze vrijheid te behou den, ontvangt in het geheele land een on dubbelzinnig antwoord. Wij weten allen, dat wij thans allen te zamen werken voor het zelfde doel dat hetwelk voor ons. Zwe den, als volk het hoogste is". OUD-PRESIDENT BENESJ. Oud-president Benesj van Tsjecho Slo wakije heeft een nieuwjaarsboodschap tot de wereld gericht, waarin hij o.m. zegt: „Het jaar 1940 zal beslissend worden voor de overwinning van de geallieerden. De nazi-leiders zien reeds in, dat zij definitief verloren zijn, indien zij er niet in slagen te onderhandelen over een regeling door een compromis. Daarom zullen zij de volgende maand een wanhopige poging doen zooveel mogelijk te redden van hun roof in Polen en Tsjecho-Slowakije door verscheidene on aanvaardbare en politiek onmogelijke vre desvoorstellen te doen, teneinde hun bewind voor het oogenblik te handhaven en na eenigen tijd opnieuw te beginnen met hun immoreele en barbaarsche politiek, welke streeft naar de overheersching van Europa. Om die reden acht ik hun nederlaag reeds duidelijk en onvermijdelijk. Het nieuwe jaar zal allen in Midden-Europa nieuwe hoop brengen, omdat het uur van hun bevrijding nabij is. Het Tsjecho-Slowaaksche volk gaat het nieuwe jaar in met het vaste vertrouwen, dat de overwinning der geallieerden ook de overwinning zal beteekenen van Tsjecho- Slowakije. dat aan hun zijde strijdt". DE ROEMEENSCHE KONING. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft koning Carol een boodschap gericht tot het leger, de vloot en de luchtmacht. De dader pleegde zelfmoord. Zondagavond om zeven uur heeft zich aan het Moleneind te Hoeven (N.Br.) een drama afgespeeld, dat twee personen het leven heeft gekost. Ter plaatse staan drie landarbeiders- woningen naast elkaar. In één daarvan woont de 52-jarige A. S. rentenier, met zijn twee zusters. In een der andere huizen woont de 38-jarige gehuwde landarbeider C. Jongmans, vader van vijf kinderen. Toen Jongmans Zondagavond even naar buiten ging, hoorde men een schot. Hij bleek in de hartstreek te zijn getroffen en viel dood neer. Een overbuurman, die het schot gehoord had en zich op het gehuil van kinderen naar de woning van J. begeven had, waar schuwde onmiddellijk dokter Van Dort mund en den majoor van de rijksveld- wacht. Ook de burgemeester van Hoeven, de heer P. J. Jansen, werd verwittigd. Ter wijl gemeente- en rijkspolitie met den po litiehond Leo van den brigadier der rijks- veldwacht Wens uit St. Willibrord zich bij de woning van J. bevonden, werd men ge waarschuwd dat er een tweede schot was gelost en wel voor de circa 800 M. verder aan dezelfde straat gelegen woning van C. v. O., waarbij het bovenlicht van de deur was stukgeschoten. Inmiddels was ook de officier van jus titie uit Breda, mr. Van der Dussen met het parket gearriveerd. Het spoor van den dader leidde van dc woning van Jongmans via een zij weg, waar het vuurwapen waarschijn lijk opnieuw geladen werd, naar de woning van Van O. en vervolgens naar een weg welke naar de spoorbaan Zwa- luweRoosendaal leidt. Op ruim acht kilometer afstand van de plaats, waar het eerste schot viel, vond men het lijk van den rentenier A. S. met verbrijzelden schedel langs de spoorbaan liggen. Bij hem werd een éénloops jachtgeweer gevonden. Men neemt aan, dat S het doodelijke schot op Jongmans heeft gelost. S., die zijn geheele leven te Hoeven gewoond heeft, leidde een teruggetrokken leven en men zag hem zelden. Ook ging hij met niemand om. Wel trok hij er vaak des nachts op uit om te stroopen, waarmede hij een zekere vermaardheid had verworven. De aanslag schijnt gemunt geweest te zijn op het leven van dengene, die van hem een stuk land en een huisje had gepacht en die, alhoewel hij de pachtsom steeds op tijd betaalde, het land niet naar den zin van S. zou heb ben bebouwd. S. moet den man, dien hij uit den weg wilde ruimen, naar buiten hebben zien komen, waarop hij zich met zijn geweer achter zijn woping opstelde om den ander op te wachten. De verwachte kwam evenwel niet voorbij, wel Jong mans, dien hij, naar men aanneemt, niet heeft herkend, zoodat J. nu het slachtoffer van den moordaanslag is geworden. Na zijn daad,heeft S. zich uit de voeten gemaakt via de'landerijen, welke zich ach ter het Moleneind uitstrekken. Tijdens de vlucht moet hij blijkens het spoor, ook het schot voor de woning van Van O. hebben gelost, waardoor een ruit boven de voor deur werd verbrijzeld. Het schijnt dat hij ook tegen Van O. een veete had, welke met het stroopen verband hield. AMERICAN CIGARETTE 5492 (lngez Mea Mijn eerste gedachte, aldus de koning, gaat uit naar hen, die onze grenzen ver dedigen. Onwrikbare schildwachten van de nationale eenheid, het land vertrouwt op u. Thans, nu omstandigheden, welke wij niet gewild hebben, ons genoopt hebben soldaten onder de wapenen te roepen, moet gij u zoo De geheele bevolking van Turkije is ge mobiliseerd om mogelijke hulp te verlee- nen in de aardbevingsramp. Voortdurend cirkelen vliegtuigen boven geteisterde ge bieden. Zij laten voedsel en andere nood zakelijke dingen neervallen voor de dui zenden dakloozen, die nog steeds van de buitenwereld zijn afgesloten. Volgens de laatste schattingen zouden er 45.000 slachtoffers zijn, waarvan on geveer 30.000 dooden. Volgens de laat ste mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, is de halve be volking van Erzindjan, een district met 65.000 bewoners, omgekomen, terwijl 20 procent der bevolking werd gewond. Eenige treinen zijn er in geslaagd Er zindjan te bereiken. En nog steeds duren de schokken voort. Daarbij komt, dat een nieuwe ramp het zwaar geteisterde land heeft ge troffen. In het Westelijk deel van Anatolië hebben stortregens overstroomingen veroorzaakt, welke tot nu reeds vier honderd slachtoffers hebben geëischt. Het geheele gebied van de Egetsche Zee tot de zee van Marmora, is door de over stroomingen geteisterd. Vijfhonderd dor pen zijn van de buitenwereld afgesneden; van twintig dorpen zijn de bewoners in paniek naar de bergen gevlucht, met ach terlating van al hun have en goed. Aangezien het water op sommige plaat sen twee tot drie meter hoog staat, komen steeds meer menschen in gevaar. Vele duizenden door angst opgejaagde mannen, vrouwen en kinderen vluchten half gekleed voor het stijgende water. Zij hebben te lijden onder de bittere koude. Men vreest, dat de volle omvang der overstroomingen eerst over verscheidene dagen bekend zal worden, wanneer red dingscolonnes overal in de overstroomde gebieden zullen zijn doorgedrongen. Sedert twee dagen valt de regen in stroo men neer; het hemelwater gaat gepaard met stormen van orkaankracht, welke in de Zwarte Zee slachtoffers hebben ge maakt. De „Turkan 604" is met een beman ning van twintig koppen vergaan. Tal van schepen hebben vermoedelijk eenzelfde lot gedeeld. Vijf districten vooral hebben zwaar ge leden, de stad Kemalpasha is geheel ver- woest. Daar heeft men tot nu toe dertig lijken geborgen. Van Brusa uit worden mi litaire afdeelingen uitgezonden naar Ke malpasha en andere streken. Niet minder dan twaalf rivieren tusschen Smyrna en Dandirma zijn buiten haar oevers getreden en hebben de spoorwegverbindingen op tal van plaatsen vernield. De overstrooming heeft het dorp Azapli geheel weggevaagd en men vreest dat alle bewoners omgekomen zijn. In de verschil lende overstroomde streken houden de stortregens aan. Troepen zijn naar de overstroomde ge bieden gezonden, doch zij zullen met groote vertraging arriveeren. daar de verbindin gen nagenoeg alle verbroken zijn. Een der booten, welke met redders bemand onder weg was, is tegen een brug gevaren en om geslagen Vijf der inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Ook de spoorweg verbinding AnkaraIstanboel wordt be dreigd. Deze overstroomingramp vormt een ern stige belemmering voor het werk der red dingsexpedities in de door de aardbeving getroffen gebieden. Door de bittere koude is de nood der nog in leven zijnde slacht offers hoog gestegen. Reizigers, die uit Slvas te Ankara zijn aangekomen, vertel den, dat heele dorpen onder puin werden begraven en door den daarop volgenden sneeuwval geheel met een wit kleed wer den bedekt, zoodat het onmogelijk zal zijn ze van de omgeving te onderscheiden. De sneeuw valt hier nog steeds. Zeven nieuwe schokken zijn in de afge- loopen 24 uur geregistreerd, waardoor de verbinding met 55 dorpen in Erzindjan, welke nagenoeg was hersteld, wederom is verbroken. Te Tokat heeft de aarde den geheelen nacht en den ganschen dag met korte tusschenpoozen gebeefd. Onder deze omstandigheden zijn in het geheele land de Nieuwjaarsvieringen afge last. De café's en restaurants waren reeds vroeg gesloten, want nergens bleek lust te bestaan tot feestvieren, terwijl elders in het land bittere ellende heerscht. De ambtenaren van den staat dragen een maand salaris af, medische studenten heb ben hun diensten aangeboden. Bulgarije heeft voedsel en kleeren ge zonden ter waarde van 100.000 Engelsche ponden. De Britsche regeering zal 25.000 pond sterling en de Fransche regeering 5 mil lioen franken bijdragen voor de hulpver leening in de door de aardbeving in Tur kije geteisterde gebieden. volledig mogelijk voorbereiden. Neemt een voorbeeld aan hen. die in het verleden de uniform gedragen hebben, welke thans de uwe ls. Moge het vertrouwen, dat ik en het land in u stellen beloond worden door de aan hankelijkheid, welke gij betoont bij het vervullen van uw plicht. In den geest ben ik bij u, wanneer ik u gelukwensch ter gelegen heid van het nieuwe jaar. Moge God ons den vrede, rust en succes geven bij onze pogingen. CORDELL HULL. In een boodschap ter gelegenheid van het nieuwe jaar brengt de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil hulde aan de koelbloedigheid en kalmte van het Amerikaansche publiek in de laatste maanden van 1939. Hij wijst op den bijna universeelen wensch van het volk. dat de vrede tot stand komt. „Alle landen zonder uitzondering aldus Cordell Huil moeten den weg des vredes kiezen. De hoop is heden ten dagen niet dood, want in den loop der beschaving winnen de krachten van vrijheid en vooruitgang ten slotte steeds In de ernstige crisis, die de menschheid doormaakt, kan dit niet gebeuren voor de periode van ruwe en nuttelooze vernietiging van levens en kapitaal voorbij is. Als het tot vrede mocht komen, zouden wij ons. in ons eigen belang, gedrongen gevoelen, den moreelen en materieelen invloed van ons land te doen gelden bij het scheppen van een stabiele en blijvende wereldorde, geba seerd op het recht, teneinde te ontkomen aan de dreigingen van een economisch conflict, van sociale onzekerheid en van een nieuwen oorlog. Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medicijnen. Geeft vlugger verlichting, omdat ze de verkoudheid recht- 5494 VapoRub (lngez. bied.) Holland—Amerika Lijn DELFTDIJK. 29 Dec van New-Orleans te R'dam BEEMSTER- DIJK. 29 Dec. v. Baltimore te R'dam BUR- GERDIJK, 29 Dec. van N. Amerika te R'dam DAMSTERDIJK, R'dam naar New-York. 30 Dec. uit den N. Waterweg. Mg. Nederland ENGGANO. 29 Dec. van Nor folk te Amsterdam. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Gelijkmatigheid in straf. De politierechter betrachtte gelijkmatig heid in straf voor vijf verdachten, allen uit Leiden. Ze stonden op een rijtje in de verdachtenbank en er was één totale ten lastelegging: diefstal van lood in het voor malige pesthuis te Leiden. De opzichter-teekenaar W. H D vertelde als getuige dat in totaal een 300 Kg. lood met een waarde van f. 34,50 was verdwe nen. De buizen waren in het cement opgeslo ten, doch daar werden zij netjes uit ge haald en vervolgens werd nieuw cement op de plaats van de buizen aangebracht. De officier eischte tegen elk van het vijftal f. 15 subs, vijftien dagen, dat het uniforme vonnis werd Het goed adres. Een arbeider uit Leiden wist een goed adres, waar gestolen goed kon worden ver kocht Hij was eerst zelf behulpzaam bij een diefstal en hij verleende vervolgens zijn bemiddeling om het gestolene weer kwijt te raken. Voor die feiten stond hij nu terecht en bekende. Van harte enfin, U wéét wel wat ik bedoel laat ons elkander es stévig de hand schudden er moesten méér han den gedrukt worden op dit ondermaand- sche, dan zou er vast en zeker minder na righeid zijn zóó. En dan hoop ik maar, dat alles U in dit gloednieuwe 1940 méé zal loopen dat U geen spoed-eischende giro-overschrij- vinkjes-naar-den-ontvanger terug zult krijgen, omdat U vergeten heeft het biljet te onderteekenen, of, érgste zonde van gireerenden Symen, verzuimde het kohier- nummer er bij te kalken en dat U nóóit 's nachts kiespijn zult krijgen en dat de fabrieken van Dinges die groote bestelling niet zullen liquideeren „met het oog op de tijje" en dat Jan van het jaar niet nóg es zal blijven zitten en dat tante Frede- rika niet langer dan één week zal komen logeeren. Dat wensch ik mezelf toe, in de zoete hoop. dat tante het niet zal lezen, want dan blijft ze subieteltjk drie weken. Tja, ik moet U bekennen, de oliebollen zitten me nog een tikje dwars. Het ls net, alsof het menschelijk oliebollen-absorptie vermogen met de jaren achteruit gaat. Vroeger waren vier en twintig stuks m'n tax en nüAcht maar en ik voel mij, alsof er gemalen baksteen door het beslag heeft gezeten! En eerlijk gezeid, ik ben wat slaperig óók. Hoe dat nu weer komt, het is kasje- weel, zou de tuinman zeggen. Zoo door-de- week komt het toch nogal ereis voor, dat men na het middernachtelijk uur sponde- waarts tijgt althans wanneer men een beroep heeft, dat niets te maken heeft met het melken van koeien en het voeren van kippen. En wéét U daar dan 's morgens iets van? Dan op Oudejaarsavond! Anders is het plotseling half één maar op 31 Decem ber kruipt de groote wijzer van de klok. Het gansche jaar door smijt Vader Tijd met de grove bankbiljetten van weken en maanden maar zoodra is het niet 31 December, zoo 's avonds om een uur of acht of hij telt de resteerende seconden stuk voor stuk als halve centen in de klamme hand, „Nou is het toch zeker tijd voor de cham- pie? „Bén-je?! Het is pas tien minuten voor halfelf Wonderlijk Als het hééle jaar es zoo lang duurde, had Ik nu grijze haren, ver kalkte aderen en beverige handen. En daar zitten we nu, U en ik. Boordevol met goede voornemens. Goed, laten die als plaveisel dienst doen op den weg naar die door Dante zoo overtuigend beschreven plaats, zónder die goede voornemens zou er heelemaal niets van terecht komen, zeg ik maar. En daarom zijn U en ik nu van plan 's Maandagmorgens lieflijk te glimlachen, óók wanneer wij zien, dat we Zondag het laatste schoone boordje van de kastplank hebben genomen, in plaats van de gebrui kelijke kanonnade te beginnen op de ves ting der vrouwelijke onverstoorbaarheid, die het óók niet kan helpen, dat de man van de wasscherij niet nog es teruggeko men is, toen-ie niemand thuis trof. En als de kleine menschjes zachtjes aan onze mouwen zullen komen trekken om een „voorhaaltje", zullen we voortaan terstond het mooie boek uit de hand leggen en de kleine menschjes op onze knieën hijschen en den brand onzer fantasie aanwakkeren tot schier vulcanische hoogten Ja. dat allemaal hebben we ons heilig voorgenomen, toen we elkaar gisteravond zoenden, dat het klapte, terwijl de radio klok twaalf bronzen klanken liet galmen en oom Karei nerveus peuterde aan de on willige ijzerdraadjes van de flesch met goudpampieren hals Van harte, lieve lezeres, waarde lezer en dat we elkaar nog dikwijls op deze plaats gezónd en wel zullen mogen ont moeten En mocht dit proza van het jaar es wat saaier hè nee, zegt U niet nóg saaier! uitvallen dan gewoonlijk, ach, wijt U het dan maar aan de oliebollen Die dingen kunnen nog zoo lang nawer ken op gevoelige gestellen als het mijne! De officier was niet zoo heel erg over verdachte te spreken en hij vorderde een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. benevens on voorwaardelijk een geldboete van f. 15 subs, vijftien dagen hechtenis. De politierechter was het met de opvatting van den offi cier eens en veroordeelde conform den eisch. Militaire goederen geheeld. Een fabrikant te Warmond had zijn per soneel een voordeeltje willen bezorgen. Alleen, dat voordeeltje ging ook ten koste van den staat. Want uit het leger werd margarine, erwten, rijst en boonen gesto len, waarvan de fabrikant voor f. 4.50 eige naar was geworden. Op de margarine stelde de fabrikant geen prijs die at hij niet; wél de andere produc ten De margarine had zijn personeel ge kregen „Ik vond het zoo erg niet, ik dacht, ze gooien het toch maar weg", zoo motiveerde de verdachte zijn handelwijze. De officier bewees het wél erg te vinden, want hij vorderde een maand gevangenis straf. Het vonnis van den politierechter werd conform dezen eisch. HAAGSCHE RECHTBANK. Het andere vaatje. „Kijk. nu tapt u uit een ander vaatje", stelde de president vast, toen in het eind de officier f. 25 boete subs. 25 dagen hech tenis had geëischt tegen een inwoner van Hazerswoude. Die had eerst gezegd dat het eigenlijk bij vergissing was gebeurd dat hij niet juist zijn winkelvoorraad had opgegeven. Maar op het laatst moest hij toch toe geven dat het niet in orde was hetgeen hij deed en het was eigenlijk uit nonchalant heid gebeurd Toen men op de secretarie van Hazerswoude de opgave had gekregen, was de veldwachter eens in den winkel gaan neuzen en vond een veel grooter voorraad dan was opgegeven. „Ik had alles ln beslag kunnen nemen", zei de officier, maar hij wilde nu nog met dezen eisch volstaan. Uitspraak over veer tien dagen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9