LAATSTE BE Het laatste oorlogsnieuws LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 2 Januari 1940 Binnenland Uitslaande brand in een confectie-atelier te Amsterdam Ketel van verwarmingsinstallatie ontploft Petsamo heroverd Hitier wisselt Nieuwjaarstelegrammen Buitenland De overstrooming in Turkije MAIK1 BEVORDERING BIJ DE MARINE. Bij Kon. Besluit zijn met Ingang van gis teren bevorderd; tot schout bij nacht: de kapiteins ter zee G. W. Stöve en L. A. C. M. Doorman en tot kapitein ter zee: de kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Clkot. EEN BRANDENDE PETROLEUMKACHEL VIEL OM. Hedenmorgen omstreeks half negen ont stond brand in het confectie-atelier van de i firma S. Mamlok. van het perceel Prln- sengracht 153, tegenover de Westermarkt te Amsterdam. Het werd een felle uitslaan de brand, die de brandweer gedurende een uur de handen vol werk gaf. Het confectie-atelier van de heeren Mam lok is gelegen op de tweede en derde etage van het genoemde perceel, dat eigendom ls van den heer Ten Brink. Het achter-atelier op de tweede etage wordt verwarmd door een kachel, doch om, bij de felle koude, die vanmorgen heerschte, vrat extra ver warming te geven aan het personeel, dat ver van de kachel verwijderd zat, was een petroleumkachel aan den anderen kant van het atelier geplaatst. Door een ongeluk ls deze kachel te half negen, toen het per soneel op het atelier kwam, omgevallen. De brandende petroleum verspreidde zich snel over den vloer en pogingen van eenlge meisjes en van de aanwezige firmanten om met bij de hand liggende lappen stof de vlammen te dooven, mochten niet slagen. Toen het vuur integendeel om zich heen greep, moest men een veillgen aftocht zoe ken en alarmeerde men c'° brandweer. Toen deze arriveerde, warei. de vlammen aan den achterkant van het perceel reeds doorgeslagen naar de derde verdieping en door het dak heen, zoodat het vuur zich ontwikkeld had tot een feilen uitslaanden brand. De brandweer stond voor de moei lijkheid, dat 1: het perceel twee opgangen zijn, waarvan slechts één naar het achter huls leidt, terwijl men langs de tweede op gang het achterhuis slechts kan bereiken door een lange gang, die door het vuur versperd dreigde te worden. Met drie stra len langs de belde opgangen en één straal over den ladder kon men echter voldoende water in den vuurhaard werpen om uitbrei ding van den brand te voorkomen, en vóór tien uur was men het vuur zoo ver meester, dat een groot deel van het materiaal kon inrukken. Gelukkig was op dit tijdstip de koude niet zoo hevig, dat het bluschwater terstond bevroor, doch wel bevroor het op den duur, wat het blusschlngswerk even zeer bemoeilijkte, omdat de brandwachts voortdurend slachtoffer van de gladheid dreigden te worden. Het geheele atelier brandde uit en een groote voorraad voor aflevering gereed zijnde en in bewerking zijnde confcctiegoe- deren alsmede een voorraad stoffen, ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De lager gelegen verdiepingen kre gen eenige waterschade. Bij Kon. Besluit is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau, de heer ir. A Groothoff, directeur-voorzitter der directie van het staatsbedrijf der artil lerie-inrichtingen. De Rijkswaterstaat heeft heden aan besteed het onderhoud van gedeelten van de wegen nos. 3 en 12 van het Rijkswegen plan 1938, gedurende het jaar 1940. Laagste inschrijvers waren G P de Geus en J. F. Stampvaart te Leidschendam voor f. 86.363. HET IJS. ZWARE BINNENBRAND TE ROTTERDAM Twee verdiepingen uitgebrand. Vermoedelijk, doordat men met behulp van een lucifer had gezocht naar kleeren in een kast, ls vanmorgen omstreeks half acht brand ontstaan in de woning van de familie Bozua op de tweede etage van een pand aan de Gouvernestraat te Rotterdam. Teen het vuur ontdekt werd, viel er aan blusschen niet meer te denken en de fa milie Bozua, bestaande uit man, vrouw en vier kleine kinderen, moest overhaast vluchten. Ook de bewoners van de derde etage moesten het huls snel verlaten en de heer D. Hager, die op zolder een kamertje heeft, zag zich den weg naar beneden zelfs afgesloten, zoodat hij, over het dak naar de buren moest gaan. De brandweer was spoedig ter plaatse en bracht zeven stralen in werking om het vuur te blus- schen. Daarbij bleek het noodlg ook de be lendende woningen te ontruimen. Om half negen was het gevaar voor uit breiding geweken en om kwart voor negen kon men zeggen, dat de brand gebluscht was. De tweede en derde etage brandden to taal uit. Ook het dak kreeg schade evenals dat van het naastgelegen huls. De bene denverdiepingen beliepen veel waterschade. Verzekering dekt de schade, behalve die van het gezin Bozua, waar de brand begon nen is. Het werk van de brandweer werd zetr bemoeilijkt door de felle kdude Het bluschwater bevroor spoedig en maakte de straat spiegelglad. DE „ROTTERDAM" VOOR DEN SLOOP VERKOCHT. Vrijdag naar Hendrik Ido Ambacht. De directie der Holland-Amerika-lljn deelt ons mede, dat het s.s. „Rotterdam" voor den sloop verkocht is aan de N V. Frank Rijs- dijk's industrieele ondernemingen te Hen drik Ido Ambacht. Het schip zal Vrijdag a s. worden afge leverd. IJs tusschen Amsterdam en Volcndam is goed. De V V.V Volendam meldt, dat Volen- dam per schaats van Amsterdam uit over Monnikendam en Marken goed te berei ken is. Twee gewonden te Amsterdam. LICHTE SCHADE IN GLAS- EN AARDEWERKWINKEL. Vanmorgen om ongeveer elf uur heeft zich in de perceelen Ferdinand Bolstraat 106108 te Amsterdam, waarin de glas- en aardewerk-winkel van den heer J. Rubens is gevestigd, door onbekende oorzaak een hevige ontploffing in de verwarmingsin stallatie voorgedaan. De ketel stond in een achter den winkel gelegen ruimte, welke met een deur was afgesloten. In den winkel bevonden zich op het oogenblik van dé ontploffing eenige klanten en het voltallige personeel, bestaan de uit vijf verkoopsters. De gevolgen van de explosie waren vrij ernstig. De deur van het lokaaltje waar de ketel stond, werd uit zijn hen- seis gerukt. Een groote wolk stoom werd den winkel in geblazen. Een vriend van den eigenaar de heer F. Hirsch, raakte bekneld tusschen de openstaande deur en den muur en kreeg een bloedende hoofdwonde, alsmede verschillende brandwonden. Hij werd overgebracht naar het Ned. Israëlletisch Ziekenhuis. Ook een winkeljuffrouw, die in de nabijheid van den ketel stond, raakte gewond, doch niet ernstig. De luchtdruk richtte een ware ver woesting in het glas- en aardewerk aan. Een groot deel van de inventaris van den winkel cn van het daarachter gele gen magazijn werd vernield. De schade wordt geschat op enkele duizenden gul dens. Er ontstond gelukkig geen brand. Tot directeur van het Diocesaan Mis siebureau te Katwijk Rijn (Pension St. Jo seph i is door den bisschop van Haarlem benoemd kapelaan Schrama. thans kape laan aan de St. Petrus-parochie te Leiden. DUITSCHE TECHNISCHE HULP GEVRAAGD. De Berlijnsche correspondent van de „Po- litiken" bericht, dat Stalin aan de Dultsche regeering heeft gevraagd 200.000 Dultsche technici, ingenieurs en deskundigen voor het reorganiseeren van het Russische eco nomische leven, in het bijzonder van het transport-systeem, te zenden. De correspondent voegt hieraan toe, dat de sovjet-unie niet in staat is den veld tocht In Finland voort te zotten, tenzij on middellijk deskundige hulp wordt verleend. Alie Duitsche technici, die naar Rusland gaan. krijgen geheel vrije hand en hun wordt een goed salaris aangeboden. De Duitsch-Russische samenwerking, al dus de correspondent, hangt voornamelijk af van het onmiddellijk zenden van deze hulp en het Is alleen de vraag of Dultsch- land op het oogenblik zooveel menschen zal kunnen missen. DE STRIJD IN KARELIE. Op het slagveld van Aglajaervl en Tola- jaervi liggen de atijfgevroren lichamen van honderden Jonge Russische soldaten van de beste regimenten uit midden-Rusland. Het grootste deel van deze Russische troepen was goedgekieed en wel uitgerust. Zij had den gasmaskers van Duitsch model. De 10 c.M.-kanonnen van de Finnen, welke kundig in bomvrije schuilplaatsen waren gecamoufleerd, steunden de Finsche infanterie in het moorddadig vuur. De Finsche zware artillerie op de land engte van Karelië luidde het nieuwe jaar in met 24 schoten. Dit lokte een hevig artil lerievuur uit van de Russen, die gedurende negen uur ongeveer vijftig schoten per mi nuut losten, zonder evenwel veel schade aan te richten. Men verwacht, dat de aanvallen van de Russen op de Mannerheim-llnie vandaag met hernieuwde kracht zullen geschieden; gedurende 26 uur worden de Finsche stel lingen door de Russische artillerie onder vuur genomen. Men schat de Russische legermacht onder generaal Stern op 200.000 man, terwijl naar verluidt nog 50 000 uit Le ningrad onderweg zijn. De Finnen hebben een derde van hun totale legermacht van 300.000 man op de landengte van Karelië geconcentreerd. Tot nu boe zijn de Finnen nog geen duimbreed geweken Achter de Mannerheimlinie hebben de Finnen nog twee linies opgeworpen, welke moeten ver hinderen, dat de Russen, wanneer zij door de Mannerheimlinie zouden breken, deze zouden omsingelen. „United Press" meldt uit Hensdnki: Het historische kasteel Turku, dat onge veer 700 jaar geleden werd gebouwd, ten tijde, dat de Zweden in Finland het Chris tendom brachten, is tijdens een bombar dement van gisteren in brand geraakt. Twee personen werden bij dit bombarde ment gedood, vier gewond. Een deel van de gewoonlijk daar bewaarde schatten was reeds naar veiliger oorden overgebracht, waarschijnlijk een deel echter nog niet. Het Kopenhaagsche blad „Berlinskc Tidende" meldt uit Finland, dat Pet samo door de Finnen heroverd zou zijn. Beveetiging van dit bericht kon niet verkregen worden. De Finnen zouden I duizenden krijgsgevangenen hebben ge maakt en veel materiaal hebben ver overd. Zij zouden veel succes hebben behaald door het gebruik van landmijnen. DE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Aan weerszijden optreden van patrouilles op verscheidene punten aan het front. Het opperbevel van de Duitsohe weer macht deelt mede: In het Westen gering storingsvuur van de artillrie. Bij de verkenningsvluchten op 31 December aan de Duitsche Noordzee kust zijn de EngeLschen bij hun terugkeer van de Duitsche bocht over Nederlandsch territoriaal gebied gevlogen. Op Nieuwjaarsdag ondernam de Duitsche luchtmacht verkenningsvluchten naar de Shetlands- en Orkney-eilanden. Zij verza melde waardevolle inlichtingen. Een deel der eigen verkenningsvliegtuigen kwam op 200 k.m. van de Schotsche kust in contact met sterkere vijandelijke krachten. Een der Duitsche vliegtuigen, dat tengevolge van een technische storing reeds voor het begin van den strijd, zfjn gevechtskracht ten deele had ingeboet, moest, op zee dalen Een Britsch vliegtuig werd 2500 zwaar bescha digd, dat het zijn thuishaven waarschijnlijk niet meer heeft kunnen bereiken. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN GENERAAL HATA. De Japansche minister van oorlog, gene raal Hata, heeft een Nieuwjaarsboodschap uitgesproken, waarin hij o.a. zegt. dat de vestiging eener nieuwe centrale rgeering in China niet beteekent, dat de Chineesche kwestie eerlang zal zijn opgelost. Hij wees op de noodzakelijkheid van blijvende sa menwerking in het land tot vestiging van een nieuwe orde in Oost-Azië. De toestand in Europa, aldus Hata. wordt steeds inge wikkelder en ernstiger. Japan moet zich zooveel mogelijk voorbereiden om dezen toe stand het hoofd te bieden Het keizerlijke Japansche leger is vastbesloten zijn plicht te doen tot regeling van de Chineesche kwestie en tot het bepalen van zijn hou ding ten aanzien van de wereldsituatie. VERSTERKING VAN DE AUSTRALISCHE LUCHTMACHT. Fairbairn, de Australische minister van luchtvaart, die juist terug is gekeerd van de conferentie over de opleiding van de lucht macht van ht Britsch geaneenebest, welke in Canada ls gehouden, heeft in een inter view verklaard, dat in 1940 nog 3000 Austra lische vliegers naar Europa zullen gaan. De vliegers zullen worden georganiseerd tot Australische escadrilles met Australische commandanten. De minister spoorde de Jonge Australiërs aan zich te melden en niet teleurgesteld te zijn, wanneer zij niet direct worden opge roepen. ..Duitsohland zal niet wijken, zoo zeide hij, voor een krachtigen druk Ls uit geoefend". onberekenbaarheid, dat men zich daardoor tot voorzichtigheid zal laten leiden. Nederland heeft in het algeloopen jaar terdege den invloed ondervonden van de scherpe internationale politieke verwikkelingen, maar verhoudingsge wijze heeft het maatschappelijke leven hier te lande een flink weerstandsvermogen aan den dag gelegd. De krachtige hausse-beweging, die zich op de effectenbeurs te Amsterdam, onmid dellijk na het uitbreken van den oorlog ontwik kelde, is. door het daarop volgende afbrokke- lingsproces, geheel te niet gedaan. Dit neemt echter niet weg, dat vooral met het oog op de ernstige omstandigheden, onze fondsenmarkt een groote veerkracht heeft betoond. Hoewel de toe komst in nevelen gehuld is, ts dit desniettemin een lichtpunt waarop kan worden gewezen. Ver scheidene ondernemingen ondervinden van de abnormale verhoudingen groote nadeelen, maar er zijn andere, die daarvan profijt trekken en in dit verband kan worden gewezen op diverse Nederlandsch-Indische cultuurmaatschappijen, welke er door den oorlogstoestand zeker niet slechter voor zijn komen te staan en waarvan de winstmogelijkheden zich beter laten be- oordeelen. Het feit. dat verscheidene Indische vennoot schappen onlangs niet onaardige interim- dividenden hebben aangekondigd op rekening van het achter ons liggende jaar, geeft in dit opzicht een goede illustratie. Dc middagbeurs. Het nieuwe jaar werd op de Amsterdamsche Effectenbeurs op kalme wijze ingezet. Men toonde zich wederom uiterst voorzichtig en de. handel was dan ook vooral in verband met het gebrek aan gegevens, van kleine afmetingen. De stemming van onzeker, maar wegens afwezig heid van affaire, legden de koersen onder beurstijd een neiging tot achteruitgaan aan den dag. Koninklijke hadden zelfs een gedrukt voorkomen. Bij de opening werd gehandeld op ongeveer het peil van den vorigen slotkoers, maar onder beurstijd liep de noteering lang zaam maar zeker naar beneden, zoodat ten slotte een verlies van een goede zestal procen- len werd geleden. Dit was niet zoozeer het gevolg van groot aanbod, dan wel van het ontbreken van koop lust. Dat er weinig omging bleek duidelijk in de rubriek der Suikerwaarden. H.V.A.'s bewogen zich bij de opening een zestal punten beneden het vorige slot en daarna duurde het geruimen tijd alvorens het mogelijk was wederom zaken te doen. waarbij tenslotte de koers nog iets verder daalde en inzakte tot 400 pCt. De overige Sui- J keraandeelen trokken bijna geen belangstelling. Op de Rubbermarkt bepaalde zich de belang- 1 stelling bUna uitsluitend tot Amsterdam Rub- I ber. Aanvankelijk bestond eenige vraag, zoodat de noteering hooger kwam te liggen, doch tijdens de middaguren kwam eenig materiaal aan de markt, tengevolge waarvan een kleine inzinking plaats vond. Het aantal stukken, dat verhan- I deld werd, was overigens gemakkelijk te tellen, j De incourante soorten trokken nauwelijks at- I tentie. In Tabakken was niets te doen. Oude Deli's en Senembah's waren weinig veranderd. Voor Deli Batavia's scheen het niet gemakkelijk om tot affaire te komen. De Scheepvaartafdeeling was stil en aan den ongeanimeerden kant. Eenige zaken werden ge daan in Scheepvaartunies en Koninklijke Boo ten. De markt voor Industrieelen kenmerkte zich door gebrek aan belangstelling. Unilevers kwamen een paar punten lager te liggen. AKU's waren prijshoudend, de omzetten waren echter zeer gering. Voor Amerikaansche waarden bestond nauwe lijks animo. Het koersverloop van Wallstreet was de laatste dagen onregelmatig en niet veelzeg gend geweest. Ook de berichten uit de Vereenigde Staten verspreidden weinig nieuws. De koersen kwamen meerendeels iets lager te liggen, maar waren per saldo niet veel veranderd. De beleggingsmarkt was stil. Van de Neder- landsche Staatspapieren was de Oude Schuld ongeveer prijshoudend. De overige soorten waren verdeeld met slechte geringe koersverschillen. Buitenlandsche beleggingen bewogen zich geheel op den achtergrond. WISSELKOERSEN. United Press meldt uit Istanboel: Het water in de overstroomde gebieden richt steeds meer verwoestingen aan. Langzaam stroomt het noordwaarts, dor pen en steden op zijn weg vernielend. In de Geyve-vallel 158 K.M. ten zuid-oosten van Istanboel op den weg naar Ankara zijn 32 dorpen onder water De bevolking zoekt een heenkomen in de boomen in af wachting van redders. Een van de zwaarst getroffen plaatsen is de stad Kemalpasha, die geheel onder water staat. 300 huizen zijn verwoest, 600 der inwoners worden vermist. Het dorpje Cazabli is spoorloos verdwenen. Op de enorme watervlakte drijven tallooze ont zielde menschenlichamen rond. President Inonu heeft een bezoek ge bracht aan de door de aardbeving geteis terde gebieden. SPERTIJD VOOR HET CENTRALE VERWARMINGSBEDRIJF. It de staatscourant van heden is een be schikking van den minister van economi sch! zaken gepubliceerd waarbij wordt over- geglan tot het instellen van een zoogenaam- den spertijd op grond van de vestigingswet klelibedri.il 1937 voor het centrale verwar- mingsbedrljf. Kfet ingang van morgen ls het verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd vooi de uitoefening van dezen bedrijfstak te vestigen zonder vergunning van den minis ter lan economische zaken Deze vergunning Is evenzeer vereischt ten aanzien van de uitleiding van het in een inrichting uit geoefende bedrijf met de uitoefening van dezei bedrijfstak, zoomede ten aanzien van 1 de 'oortzetting van het in een inrichting uitroeiende centrale-verwarmingsbedrijf. in pval van wijziging in de personen van ondirnemers of beheerders. KERKBRANDEN IN MEXICO. In den staat Puebla hebben In de laatste vier dagen twee kerkbranden gewoed, een In San Francisco Acatepec en de ander in de Santo Domingokerk in de stad Mata- moros Het blad „Izucar" schrijft de branden toe aan „communistische brandstichterij" DUITSCH SCHIP VERLIEST ZIJN SCHROEF. Het Duitsohe schip .Johan Schute", me tende 8000 ton, heeft zijn schroef verloren en drijft ten Zuidn van Kya bi] Roervik (Noorwegen). De bemanning, bestaande uit 26 man en twee Noorsche loodsen, is door het Noorsche schip „Dronnlng Maud" gered en te Trondheim aan land gezet. DE DUITSCH SPREKENDE BEVOLKING DER ALTO ADIGO. De keuzebepaling van de Duitsch spre kende bevolking in het gebied der Al to Adigo is overeenkomstig de Dultsch-Ita- liaansche overeenkomst 31 December mid- j demacht beëindigd. De gebeurtenis is vol komen ordelijk verloopen Het resultaat is nog niet bekend. Op Nieuwjaarsavond is in Bolzano een receptie gehouden van Duit sche en Italiaansche autoriteiten. Ter gelegenheid van de jaarswisseling zijn op de gebruikelijke wijze felicitatie telegrammen gewisseld tusschen den Fueh rer en de staatshoofden en regeeringschefs van buitenlandsche staten, die met Duitsch land in vriendschappelijke betrekking staan. Als eerste kwam het telegram van den koning van Italië binnen. Het luidde: „Aanvaardt mijn hartelijke wenschen, die ik het genoegen heb, u ter gelegenheid van het nieuwe jaar wederom aan te bie den". De Fuehrer had den volgenden geluk- wensch getelegrafeerd „Ik verzoek uwe majesteit, bij den aan vang van het nieuwe jaar, de oprechte ge- lukwenschen van mijzelven en van het ge heele Duitsche volk voor het welzijn van uwe majesteit zeiven alsook voor het Ko ninklijk Huis te aanvaarden. Ik verbind hiermede mijn beste wenschen voor den verderen bloei van de verbonden Italiaan sche natie." Het telegram van Hitier aan Mussolini had den volgenden tekst: „Ter gelegenheid van de jaarwisseling bied ik u, Duce, in vriendschappelijke ver bondenheid mijn hartelijkste geiukwen- schen aan. Moge ook in het komende Jaar onder uw krachtige, nimmer falende lei ding het met het nationaal-socialistische Dultschland verbonden fascistische Italië bij de vervulling van zijn nationale taak een volledig succes besehoren zijn." De Duce antwoordde: „Ik beantwoord met gelijke kameraad schappelijke hartelijkheid de gelukwen- schen. die gij mij ter gelegenheid van de jaarswisseling hebt aangeboden. Voor het j nationaal-socialistische Duitschland breng ik dezelfde wenschen tot uiting, als gij mij 1 voor het fascistische Italië hebt doen toe komen. namelijk, dat onze beide volken vereenigd hun doelen bereiken en hun toe komst verzekeren kunnen." Ook Franco zond een telegram, waarin hij Hitier zijn beste wenschen aanbood „voor diens persoonlijk welzijn en voor den bloei van de groote Duitsche natie." De Fuehrer antwoordde in denzelfden geest. Voorts werden telegrammen gewisseld met den Hongaarschen rijksbestuurder Horthy, de koningen van Bulgarije en Roe menië en den prins-regent van Joegoslavië, de koningen van België, Denemarken. Griekenland en Noorwegen, den kroonprins van Italië, den staatspresident van Slowa kije en den Tsjechischen president dr Hacha, den sjah van Iran, de koningen van Afghanistan en Yemen en den president van den regentschapsraad van het ko ninkrijk Thai. EEN RADIOTOESPRAAK VAN DEN NOORSCHEN KROONPRINS. Noorwegen's kroonprins Olaf heeft zich in een radioredi gericht tot de Noren in het buitenland. De rede werd door de Ame rikaansche zenders gerelayeerd. De kroon prins heeft hierin gezegd, dat Noorwegen zich thans in een moeilijker toestand dan ooit bevindt. Hij verklaarde verder te ver wachten, dat de opofferingen, welke de Noorsche zeelieden hebben getoond, het ge heele land zullen bewegen zich voor te bereiden op ieder offer, dat noodig is om de vrijheid en onafhankelijkheid 'van het land te verdedigen. Tenslotte zeide Prins Olaf. dat de wereld niet zoo overbevolkt is, dat niet alleen een plaats zouden kunnen vinden, wanneer de voortbrengselen slechts op rationeele wijze worden verdeeld en indien slechts vriend schap en goede wil tusschen de volken heersehen. Londen 7.42 1/4; Berlijn 75.40; Parijs 4,20 3/4: Brussel 31.62'£; Zwitserland 42.14; Kopenhagen 36.25; Stockholm 44.75; Oslo 42.67'j: New York 1.87 3/4; Lire bankpa pier 6.20; Prolongatie 2 3/4; Part. dis. 21/8, Daggeld 1; Registermarken 15 3/4: Han dels Sperrmarken 6 3/4; Reismarken 43; Bankpapier 22; Duitsch zilver 23V4. JOODSCHE HULP AAN VLUCHTELINGEN. De Joodsche organisatie, welke gelden verzamelt om de vluchtelingen te helpen, heeft 250.000 dollar beschikbaar gesteld voor de Christen-vluchtelingen. Door be middeling van den bisschop van Chicago zal de organisatie 125.000 dollar doen toe komen aan den Paus en ook de leider van de Evangelische Kerken in de Vereenigde Staten George Buttrick zal een eelijk bedrag ontvangen. UITGAVEN VOOR DE AMERIKAANSCHE LANDSVERDEDIGING. Uit het rapport van den Amerikaanschen minister van oorlog, Johnson, blijkt, dat bijna 500 mlllioen dollar is besteed aan de landsverdediging, vooral voor de bescher ming tegen aanvallen uit de lucht en het aanschaffen van anti-tankmaterleel. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, Norman Davis, heeft mede gedeeld, dat de organisatie meer dan 850.000 dollar heeft besteed voor de hulp aan slachtoffers van den oorlog. 140.000 dollar is besteed aan Finand 700.000 aan Polen, 25.000 aan Engeland en 12.700 aan Frankrijk. AMSTERDAM, 2 Januari. De jaarwisseling heeft zich op kalme wijze voltrokken en, zooals verwacht kon worden, hebben zich geen nieuwe gezichtspunten op fi nancieel of economisch gebied voorgedaan zoo dat 1940 wordt aangevangen op dezelfde wijze als 1939 werd beëindigd. Niemand weet wat de naaste toekomst zal brengen, zoodat het niet waarschijnlijk lijkt, dat zich voor de effectenbeurs een groot enthousias me zal openbaren. Er zijn zooveel factoren van LEIDEN. 2 Januari. Aan de vette varkens- markt waren heden aangevoerd 154 stuks zware varkens; prijzen zware 64—66. lichte 6063 ct. per KG levend gewicht. Handel matig. AMSTERDAM. 2 Januari. Ter veemarkt aan gevoerd 335 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kwal. 8090. 2de kwal. 7078 ct,, 3de kwal. 5664. magere runderen 4650 ct. per KG slachtgewicht: 77 melk- en kalfkoeien, f. 180—260 per stuk; 90 nuchtere kalveren l. 7— 12 per stuk; 25 schapen f.1822 per stuk; 366 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90—110 KG. 72—76. zware varkens 72—76. vette varkens 7276 ct. per KG. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BODEGRAVEN. 2 Januari. - Aangevoerd 34 partijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk, totaal 1530 stuks, wegende 13.770 KG. Prijs 1ste soort f. 3032. 2de soort f. 2829. Handel matig. PURMEREND. 2 Januari. Kaasbeurs. Verhan deld 18 partijen, wegende 36.000 KG. Handel matig; hoogste prijs f.25. Boter 65 KG., f 1.60 1.64 p. Kilo; runderen, totaal 372 stuks. 250 Vette koeien, 68—84 ct. per Kilo, goed; 55 gelde koeien f.110—180 per stuk. matig; 57 melkkoeien, f180 —275 per stuk, matig; 10 stieren. 6266 ct. per Kilo, matig; 2 paarden, f.75180 p. stuk. stug; 38 vette en graskalveren: vette kalveren 80—100 ct. per KG., graskalveren 4565 ct. per stuk. matig; 275 nuchtere kalveren, voor de slacht 18 12; voor de fokkerij f. 13—18 per stuk. matig; 173 vette varkens voor de slacht 6468 ct. per Kilo. vlug: 7 magere varkens f. 20—30 p. stuk. matig: 275 biggen, f. 12—20 per stuk, matig; 917 schapen f. 16—28 per stuk; 34 bokken, f. 412 per stuk; kipeieren f.3.504.50 per 100; eend eieren f. 2.75 per 100; 600 Noord-Holl. Blauwen (kuikens) 55—60 per Kilo; oude kippen en ha nen (wit en rood) 47'452^ per Kilo, aanvoer 3500 stuks. Coöp. Centrale Eierveiling. Aangevoerd 75.000 eendeieren, prijs f. 2.953 05; 80.000 stuks kip- eieren. f. 3.504.80 per 100. ROTTERDAM. 2 Januari. Veemarkt. Aange voerd 126 paarden, 8 veulens, 941 magere run deren, 1075 vette runderen, 180 vette kalveren, 71 graskalveren, 971 nuchere kalveren. 1339 schapen en lammeren. 393 varkens. 42 bokken en geiten. Pry zen per KG.: vette koeien 1ste kwal. 80. 2de kwal. 66. 3de kwal. 44—54 ct vette ossen resp. 74. 66. 4454: stieren resp. 72. 60. 50; vette kalveren resp. 145. 125, 95—105; schapen resp. 40. 35. 30; lammeren resp. 45. 40. 35; graskalveren 2de kwal. 60 3de kwal 50; nuchtere kalveren resp. 49, 44. 39; slachtpaarden resp 50 42. 35; varkens resp. 67. 66 64 ct. Prij zen per stuk: schapen 1ste kwal. f. 23. 2de kwal. f 17. 3de kwal. f. 12: lammeren 17. 13. 8; nuch tere slachtk al veren 13 11. 8: nuchtere fokkal- veren 22. 19, 17; slachtpaarden 230, 165, 105; werkpaarden 350. 230. 130; hitten 230. 190 too; kalfkoeien 285. 195, 140: melkkoeien 280 195. 140: varekoeien 180. 125. 95; vaarzen 145 125 95; vaarzen 145, 125, 95; pinken 105. 85. 65; gras kalveren 60, 40, 30; bokken en geiten 11, 7,

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3